IJMUIDEN Bonnen die thans geldig zijn: Eigenaardigheden Zonne-ijs. Nieuwe woningen in Haarlem-Noord De Joden te Haarlem in Haarlem en omgeving Taten we, om de nieuwsgierigheid niet gespan- te houden, maar dadelijk zeggen, waaruit de ^waardigheid bestaat van het gebouw, dat ge ?I» ziet afgebeeld en dat ieder kent als „De wie de foto aandachtig beschouwt ziet Rif al: Dit is nu eens een gebouw, dat twee recies dezelfde gevels vertoont. De Oostelijke is pliiik aan de Zuidelijke en men kan bezwaarlijk Ewëren, dat het stadsbeeld er door geschaad Ldt Het eenige, dat dë symmetrie verstoort is het trapje of stoepje aan den Oostëlijken gevel, lt (re wel eens beklommen hebt op weg naar een SLénfcomst van het teekencollege „Kunst zij ons nL", of dat ge bepaald eens beklimmen moet, is dit college er weer eens een tentoonstelling houdt Ge zult dan in een omgeving terecht ko ffen, waar de tijd drie eeuwen schijnt te hebben siilcéstaan: wenteltrapjes, donkere portaaltjes en tokaüteiten met sohaagbalken uit den tijd, toen pen nog niet zuinig met hout behoefde te zijn. De Waag. (Foto De Haas) De Waag is, zooals de naam het zegt-, eeuwen lang de Dlaats geweest, waar gewogen werd. Er werd hier in de buurt nogal eens gemarkt en aan den Gravensteen voeren de schepen allerlei soort van fcoopwaar aan. Er viel dus nogal het een en ander Ie wegen, waartoe een geweldenaar van een bas- tule voorhanden was in de benedenverdieping, pelke weegschaal uit het jaar 1623 dateerde. De Waag is een kloek, van arduinsteen opge komen gebouw, dat in 1598 gesticht werd op de plaats, waar voor dien. tijd een paar burgerwoon- huisen stonden. Het jaarcijfer, bekroond door den Hollandsohen Leeuw in zijn tuin bewijst dat en de stad het gebouw liet zetten blijkt uit het stedelijk wapen met het bekende devies: Vicit Jim virtus. Jarenlang heeft men het fraaie arduinsteen jedekt met een dikke laag verf en men behoeft nog geen stokoud Haarlemmer te zijn, om zich te herinneren, hoeveel voldoening destijds het besluit, wekte, om deze laag weer te verwijderen. Sindsdien staat de Waag er weer, zooals onze zes- èeuwsche voorvaderen het gebouw gekend n. De Waag is zeker al een halve- eeuw geen waag meer. Bij het verdwijnen van de markten uit Haarlem ontbrak de noodzaak, een weeggelegen heid voorhanden te hebben en het benedengedeel te kreeg daarom een andere bestemming, n.l. op slagplaats van oud brandbluschmateriaal. Maar op de bovenverdieping heeft, als gezegd, tKunst zij ons Doel" haar behuizing. Iedere week worden hier samenkomsten gehouden van het vermaarde college en heel wat schilders van vermaardheid hebben hier even leerrijke als aan gename uurtjes gesleten. De Waag is dus monument geworden. Jammer genoeg. Want het koffiehuis er naast aan de daaraan weer grenzende panden, waar vroeger het veerhuis van het vervoer te water was geves tigd en in later jaren de kantoren van een ree- óerij, zijn, mèt het oude Waaggebouw herinne ringen aan den tijd, waarin de Haarlemsche han del heel wat vertier aan dit stukje oud-Haarlem moet hebben verleend. De Engelsclie luchtaanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Volgens voorloopige gegeveps te Hamburg 94 dooden. Het D.N.B. meldt: Volgens de voorlpopige gegevens zijn als *e- volg van den Britschen luchtaanval op Ham burg in den nacht van 8 op 9 Mei onder de bur gerbevolking en in een arbeidskamp 94 men- scnen gedood. Verwacht moet worden dat het aantal slachtoffers nog grooter wordt. 35 per sonen worden nog vermist. Parlementsgebouw te Londen bij bombardement getroffen. Getouw vermoedelijk voorloopig onbruikbaar. BERLIJN, 12 Mei. (D.N.B.) Naar uit de bench ten van den Londenschen Berichtendienst blijkt is de nacht van Zaterdag op Zondag i.voor de brandweer een van de drukste ge weest". Onder de „verschillende belangrijke gebouwen", die als getroffen worden opgege ven, bevindt zich ook het parlementsgebouw. Keuter meldt hierover: „Het is te vreezen dat het Lagerhuis voor zijn wederopbouw niet meer gebruikt kan worden". (In Rusland heeft men een z.g. helio-generatorvervaardigd, d.i. een machine die koude opwekt en zelfs ijs fabriceert met behulp van zonnestralen. Ik heb u reeds tevoren vele malen Van allerlei verwonderlijks verteld, Maar 't lijkt me toch met ijs uit zonnestralen Zeer in 't bijzonder wonderlijk gesteld. Heb ik die vreemde tijding goed gelezen, Dan heeft het iets van doen met ammoniak, Dat. zal misschien ietwat verheldrend wezen Voor de geleerden van hét chemisch vak. Ik moet me echter als een leek nog houden Aan het begrip dat zon slechts warmte wekt, Dat zij daarnaast een bron zou zijn van koude Is iets dat hooger dan mijn petje strekt. Maar ook al gaat het mijn benul te boven. Er wordt op aarde zooveel vreemds volbracht, Dat ik bereid ben.dit ook te gelooven, Al wordt wel veel van mijn geloof verwacht. Ik waag slechts hier nog over op te merken, Dat wij nu eenmaal niet in Rusland zijn, De zpn moog' hier haar actie nog versterken Voor warmtelevering uit zonneschijn, 't Verbaast me wel dat Rusland haar kan vragen, Om dienst te doen als extra-koude bron, Wij krijgen hier van onze levensdagen, Al ruim voldoende koude zonder zon. P. GASUS. 39 woningen van een nieuw type Eenige maanden geleden heeft de Haarlemsche Gemeenteraad zich vereenigd met de plannen van de N.V. Bredex-ode's Bouwbedrijf tot het bouwen van 39 woningen ter weerszijden van de Roskam- straat in Haarlem-Noord. Nu deze- bouwmaatschap pij tot haar arbeid genaderd is, kunnen wij omtrent deze woningen het. volgende mededeelen. Dat het nog betrekkelijk lang geduurd heeft voordat m'en aan het bouwen toe was vindt zijn oorzaak o.m. in het volgende: De Roslcamstraat was oorspronkelijk geprojecteerd ^op een breedte van ongeveer 10 M. Nader is evenwel besloten, langs een kant van de straat, die aan weerszijden be bouwd wordt, een strook gemeentegrond toe te voegen aan de voortuinen. Deze strook is 2.15 breed en zal worden beplant met plantsoen en boomen. Zij blijft gemeente-eigendom en wordt van ge meentewege onderhouden. De eigenaar huurt den grond van de gemeente. De straat wordt daardoor natuurlijk eenigermate smaller, en zal nu een breedte krijgen van 7.85 M., hetgeen voldoende wordt geacht. De voortuinen worden trouwens vrij ruim. Het type der woningen wijkt af van het be staande. Er is hier ten eenenmale gebroken met de traditioneele suite, bestaande uit „mooie" voorka mer en woon-achterkamer. De voorkamer, een vertrek van 4.50 bij 3.50 M. dient als woonkamer. De achterkamer daarentegen krijgt den naam eetkamer-keuken en is, als deze naam zegt, bestemd zoowel voor keuken als voor eetvertrek. Daardoor stelt dit vertrek hooger eischen dan een gewone keuken. Men komt hieraan tegemoet door het in te richten als z.g. „Bruynzeelkeuken". Men vindt er aanrecht, servieskast, pottenkast en pannenplank, een en' ander met lakverf bespoten en voorzien van verchroomd beslag, zoodat dit vertrek een aantrekkelijk - aspect verkrijgt. Uit deze woonkeuken voert een trap naar de bovenverdieping. Hier vindt men aan de voorzijde twee en aan de achterzijde een slaapkamer. Daar boven is dan nog eenige ruimte voor berging. Behalve een behoorlijken voortuin hebben de woningen nog een achtertuin met steenen schuur. Zooals men ziet zijn de woningen dus van een ander type dan men gewoon is. In Alkmaar zijn deze woningen intusschen reeds gebouwd en vallen daar zeer in den smaak. Het spreekt vanzelf, dat deze inrichting zich minder eigent voor bewoning door groote gezinnen. Voor kleinere huishoudens daarentegen schijnen ze vele bezwaren te onder gangen. Zeer binnenkort zal men met den bouw aan de Roskamstraat (nabij de Muiderslotlaan en Ver- gierdeweg) beginnen. Hoeveel de huurprijs zal be dragen valt nog niet te zeggen, daar dit afhan kelijk is van de bouwkosten, die onder de tegen woordige omstandigheden van allerlei afhanke lijk is. De Engelsclie luchtaanvallen op ons land. 's-GRAVENHAGE. 12 Mei. In het afgeloopen weekeinde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest.. Er werden een aantal brisant- en brandbommen omlaag gewor pen. In totaal is één civiel persoon gedood en wer den er vier licht gewond. Van de Duitsche .weer macht werd één persoon licht gewond. Verder werden acht woningen zwaar, 64 licht beschadigd en bracht de luchtdruk aan een 100-tal huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand veroorzaakt, 30 H.A. heide brandden af. In een andere plaats werd een waterleiding beschadigd, die inmiddels reeds weer hersteld is. De Engelschen moesten hun tochten boven ons land in dit weekeinde met vier hier neergescho ten vliegtuigen betalen. De bemanningen kwamen hierbij deels om het leven, en werden deels ge vangen genomen. (A.N.P.) De Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag. GENèVE, 12 Mei (D. N. E.) Uit alle hier binnenkomende berichten uit Londen over den ver- geldmgsaanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Zaterdag op Zondag op militair belang rijke doelen blijkt dat de hevigheid van den aanval uiterst fel is geweest. Van Engelsche zijde wordt de actie de hevigste aanval genoemd dien Londen ooit heeft beleefd. Zondagochtend, zoo schrijft een Engelsch persagentschap, bood Londen den aan blik van een vreeselijke verwoesting/Tienduizenden soldaten en leden van het hulpcorps waren bezig de straten, die door de puinhoopen van de inge storte huizen waren versperd, vrij te maken. Zon dagmiddag nog was iedereen koortsachtig bezig -met de opruimingswerkzaamheden. Talrijke af- deelingen pioniers bliezen de openbare gebouwen op, die dreigden in te storten. Het D.N.B. meldt voorts nog over dezen aan val: Van het invallen der duisternis tot de ochtend schemering vlogen de Duitsche eskaders onafgebro ken boven de voor den oorlog belangrijke bedrij ven waarop zij honderden tonnen brisantbommen en meer dan 190.000 brandbommen lieten vallen. De branden, die in het centrum uitbraken, vooral langs de beide oevers van de Theems, namen reeds in de eerste uren van den aanval zoo grooten omvang aan dat de geweldige rookwolken hier en daar het zicht bemoeilijkten. Een Duitsch vliegtuig, dat door een Britschen jager werd aangevallen, kon zich aan de achtervolging onttrekken door zich in een dichte rookwolk te verbergen. De aanval heeft zonder twijfel de reparaties die de laatste maanden waren verricht aan de docks, de pakhuizen, de laad- en losplaatsen en de transportinstallaties voor het grootste deel teniet gedaan. (jBucq^ediikeStand^ HAARLEM, 12 Mei 1941. Bevallen 8 Mei: H, P. M. BoersemaSchoone- beek d.. 10 Mei: A. Verwer—van Scherpenzeel z., E. WillemseRissmeyer z., 11 Mei J. J. van der WerffWeijers d., C. van den BergDubbel man d., G. W. van der Veldt—Christiaans z., C. de GraafHoogensteip d., 12 Mei: B. L. Kreeft Filius d., J. E. NoordhoekSchoneveld z.., J. C. van de Ven—Philippeau d. Overleden: 9 Mei: A. S. de Kam. Andersson 68 j., Julianalaan; G. H., 7 j., z. van H. Strijker, Joh. de Breukstraat; 10 Mei: M. E. Steffers Brakenhof 76 j., Glasblazerstraat; H. Scheep bouwer 75 j.. Vooruitgangstraat; A. F. 2 d., d. van F. G. Bultje; Dutrystraat; A. Bouman— Sluis 67 j.. Alexanderstraat. De Regeeringscommissaris benoemt een Joodschen Raad De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft Ier behartiging van de belangen der Haarlemsche Joden ingesteld een Joodschen' Raad en tot leden van dien Raad benoemd- de heeren Ph. Frank, Op- Perrabijn, Dr. E. L. Elte en B. J. Chapon. De Raad verleent zijn tusschenkomst voor de behandeling van Joodsehe belangen met het gemeentebestuur. oorts heeft de Regeeringscommissaris als in- ricntingen bedoeld in art. 1 van zijn verordening Van 1 April 1941 waarin het verblijf a§m Joden zal v'Jn *oegestaan aangewezen de inrichtingen ge legd in de perceelen Zijlstraat no. 41a en Kruis lat no. 12. BROOD. BON 16. Broodkaart. Gel dig van 3 t.m. 14 Mei. BON 7. Bloemkaart. Geldig t.m. 18 Mei. BON 18. Broodkaart. Geldig van 6 t.m. 28 Mei. BON 19. Broodkaart. Geldig van 10 t.m. 21 Mei. 100 gram brood of roggebrood. KOEK EN GEBAK. BON 18. Broodkaart. Geldig van 6 t.m. 28 Mei 1 rantsoen gebak. BON 19 Broodkaart. 1 rant soen gebak. BON 7. Bloemkaart. Geldig t.m. 18 Mei. 1/2 rantsoen ge bak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr. taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. AARDAPPELEN BON 01 Aardappelkaart. Geldig van 10 tun. 21 Mei V/2 k.g. aardappelen KOFFIE EN THEE. BON 30. Geldig van 5 t.m 25 Mei: 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BON 14 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 17 Mei, 50 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een half rantsoen vleeschwaren. BON 14 „worst of vleesch waren". Geldig tot en met 17 Mei een half rantsoen vleeschwaren BOTER EN VETTJSN BON 15 Boterkaart. Geldig van 8 tan. .28 Mei 250 gram boter. BON 15 Vetkaarl. Geldig van 8 t.m. 28 Mei. 250 gram boter (geen reductie op den prijs) of margarine. SUIKER. BON 31. Geldig van 10 Mei tan. 8 Juni. 1 K.G. suiker. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 23. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 18 Mei: 250 gram rijst of rijsfemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 21. (Boter- of Vet- kaart). Geldig van 3 t.m. 25 Mei. 250 gram rijst, rijs- temeel, rijstebloem, rijst- gries of gruttenmeel. BON 24. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 250 gram havermout of haven vlokken of haver- bloem of aardappelmeel- vlokken of gort of gortmee' of grutten. BON 25. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 21 April t.m. 15 Juni: 250 gram gort of gortmout of grutten. BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gr. macaroni ot( vermicelli of spaghetti. BON 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gram maizena of griesmeel of sago of aard appelmeel of ouddingsaus- poeder BON 7. Bloemkaart. Geldig tot 18 Mei. 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. MELK BON 16 Melk kaart. .Geldig van 10 t.m. 18 Mei. 1 3/4 L melk, KAAS. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April t.m. 18 Mei. BONS 65 en 75. Geldig van 3 Mei t.m. 1 Juni, elk 100 gram kaas. EIEREN. BON 95. Geldig van 3 Mei t.m. 18 Mei. 1 ei. BON 86. Geldig van 10 t.m 21 Mei. 1 ei. SCHEERZEEP ENZ BON K (Textielkaart). Gel dig t.m. 31 Augustus, 50 gr scheerzeep of een tube of pot scheercrême. ZEEP. BON 29 „Bonkaart Alge meen". T.m. 31 Mei 150 gr toiletzeep of 120 gr. huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloei bare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 K.G. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. Bons, gemerkt „Brandstof fen" en „01 K.F." van de Bonkaarten m en n: 1 een heid vaste brandstof. Geldig 1—31 Mei. Bon Generator-Anthraciet vierde periode 1 H.L. an- thracietnootjes. Bon Generator-turf, vierde periode. Geldig 131 Mei 50 stuks baggerturf. PETROLEUM. ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken 1 van 21 April t.m 15 Juni 2 L. HONDENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei. Groep 1 en 2: 10 KG; Gr. 3: 8 KG: Gr. 4: 5 KG: Gr. 5: 4 KG. Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei l>/2 KG. Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten. NIEUWE ENGELSCHE SCHEEPVAART MIJ. IN HET VERRE OOSTEN. Diensten worden uitgeoefend met Panameesche schepen. SJANGHAI, 10 Mei. De oprichting van de Asia Navigation Company Ltd.. met den zetel te Hongkong en een kapitaal van 100 millioen Chi- neesche dollar toont duidelijk de moeilijke positie van de Britsche scheepvaart in het Verre Oosten, nadat door regeeringsverordeningen de geheele scheepsruimte te Singapore en Hongkong onder Britsche vlag voor regeeringsdoeleinden is ge- requireerd. De nieuwe maatschappij, die door Engelsche belanghebbenden is opgericht en gefi- nancieerd, zal schepen onder de vlag van Panama, of zooal's het in het maatschappij verdrag' heet, on der een andere gunstige neutrale vlag aanwerven, om ze. voor de vaart in het Verre Oosten te ge bruiken. Tegelijk is een neven-maatschappij in Panama onder den naam „Panama Fat' Eastern Shipping Co." opgericht, in naam waarvan de schepen zullen worden geregistreerd. De voorzitter van den raad van commissarissen, de bekende Britsche financier G.E.Marden, yerklaarde te Sjang hai, dat de helft van de vloot zal worden verchar- terd aan het Britsche ministerie van levensmidde len- en grondstoffenvoorziening; de andere helft zal in de vaart in het Verre Oosten blijven, doch zal slechts goederen vervoeren, waarvan het transport niet in strijd is met de belangen van Groot Brittannië. (Europapress). VORMING VAN EEN SPAANSCHE KOOP VAARDIJVLOOT. Spaanschc regeering verstrekt bouwlccningen. Ook scheepsbouw zal worden bevorderd. MADRID, 12 Mei. Binnenkort zal in Spanje een raad voor de regeling van de scheepvaart aangelegenheden worden opgericht. Dit instituut zal alle problemen, waarvoor de Spaansohe scheepvaart zich momenteel ziet geplaatst, op lossen. De Spaansohe koopvaardijvloot heeft evenals alle andere takken van het bedrijfsleven in Spanje, van den burgeroorlog te lijden gehad. De schade van den burgeroorlog was zoo groot, dat reeds in Januari 1939 het „Credietinstituut voor den nationalen wederopbouw" gemachtigd moest worden aan de schippers en reeders leeningen te verstrekken. Voor deze leeningen werden voor hetzelfde bedrag- credietbrieven afgegeven. Deze bereikten bij de eerète uitbetaling in 1940 'het be drag van 23,9 millioen peseta. Zij worden aan die reeders gegeven, die nieuwe -schepen bouwen en die oude schepen willen moderniseeren. Evenwel mag de leening niet hooger zijn dan 60van de waarde, die het project heeft. Slechts wanneer garanties verstrekt kunnen worden voor het volle bedrag, kunnen de bouwkosten voor 100% worden voorgeschoten. In 1941 zal aan het Credietinstituut door het ministerie van Industrie en Handel nieuwe ge gadigden en leeningen worden aangewezen. Men meent, dat in den loop van 10 jaar een bedrag van 750 millioen peseta voor dat doel zal zijn uitge geven, d.w.z. de jaarlijksehe emissie van crediet brieven zal niet meer bedragen dan 75 millioen. De credietbrieven hebben een rente van 5% en verleenen aan de houders helastingfaciliteiten. De garantie wordt overgenomen door het Crediet instituut. dat zijnerzijds zijn leening als eerste hypotheek op de beleende schepen inschrijft. De credietbrieven worden utigeschreven op een be drag van 5.000 peseta per brief en moeten worden afgelost in drie termijnen van 7, 11 en 21 jaar. Door deze financiering zal de Spaansche koop vaardijvloot op een peil worden gebracht, dat overeenkomt met de behoeften van het land. Bo vendien denkt men in Spanje aan een systema tische bevordering van den scheepsbouw, ten einde daardoor ten deele verplichtingen te kun nen dekken, die ontstaan zijn in Zuid-Amerika, voornamelijk in Argentinië, door den aankoop van tarwe, mais en katoen. (Europapress). DE SPAANSCHE STOKVISCHVANGST. Oude tak van visscherij wordt tot nieuwe leven gebracht. MADRID, 12 Mei. De stokvisch (hake) be hoort tot de belangrijkste levensmiddelen van het Spaansche volk. Daar een belangrijk kwantum uit het buitenland moet worden ingevoerd, streeft de Spaansche regeering er naar, de stokvischvangt. die thans nog bescheiden is, zooveel mogelijke te stimuleeren. Dezer dagen is een tweede schip van een met financieelen steun van den staat te bou wen serie schepen voor de stokvischvangst van stapel geloopen en op de werf der Constructora Naval te Sestao. Dit schip draagt den naam Mareiro. heeft een waterverplaatsing van 2.630 ton, behoort aan de grootste Spaansche Maat schappij voor de stokvischvangst, de Sociedad Pe-squerias y Secaderos de Bacalao te Espania (P.I.S.B.E.) te Pasajes en is bestemd voor de vangst in de wateren van Terranova en IJsland. De stokvischvangst wordt weliswaar reeds eeuwen in Spanje uitgeoefend, doch dit bedrijf is in den loop der jaren steeds meer teruggeloopen, zoodat tenslotte slechts een klein gedeelte der binnenlandsche behoefte aan stokvisch door eigen productie gedekt kon worden. Uiteindelijk moest zelfs de geheele behoefte aan stokvisch worden geïmporteerd. In 1927 greep, de staat eindelijk in en contingenteerde den invoer van stokvisch. Van dat tijdstip af kon-~deze tak der Spaansohe vis- scherij zich langzaam ontwikkelen Om geheel onafhankelijk te worden van den import, heeft Spanje een visschersvloot van minstens 60 sche pen nóodig, een aantal, waaraan men momenteel evenwel nog lang niet toe is. Momenteel wordt nog het grootste gedeelte der behoefte ingevoerd uit Noorwegen, IJsland en andere landen. Ge middeld werd in de jaren van 1927 tot 1934 46.000 ton stokvisch, ter waarde van 129 millioen peseta ingevoerd. De waarde der door de Spaansche schepen binnengebrachte stokvisch bedraagt daarentegen slechts 6 millioen peseta. Daarbij maakt het Spaansche stokvischverbruik met in totaal 135 millioen ongeveer 55% van het totale Spaansche vischverbruik uit. De ernstige pogingen om de Spaansche stok vischvangst weer tot bloei te doen geraken, heb ben reeds vruchten gedragen. Alleen al de vloot der PISBE heeft in het voorjaar en den afgeloo pen zomer een vangst gehad van 2,A millioen kg. visch ter waarde van 12.800 000 peseta. Reeds zijn twee fabrieken voor het verwerken der visch te El Ferrol en Caudilio opgericht, terwijl een derde in Galicië zal worden gebouwd. (Europapress). AMERIKA EN DE WERELDSCHEEPVAART. NEW-YORK, 10 Mei. Zooals reeds in het kort is gemeld, heeft de „Journal of Commerce" te New-York onlangs een interessant overzicht gepubliceerd, dat duidelijk aantoont, in welke mate de Vereenigde Staten van Amerika in de wereldscheepvaart profijt trekken wan den oor log. Dit overzicht ziet er als volgt uit: Moore Mc. Cormaek Lines: 168 in plaats van 48 afvaarten per jaar naar de Oostkust van Zuid-Amerika; Grace Lines: 108 in plaats van 62 afvaarten per jaar naar de Westkust van Zuid-Amerika; Robin Line: 52 afvaarten in plaats van 12. per jaar naar Zuid- en Oost-Afrika. American South Africa Line: 48 in plaats van 12 afvaarten per jaar naar Zuid-Afrika. American Export Lines: 54 in plaats van 9 af vaarten per jaar naar Indië. American President Lines: 39 in plaats van afvaarten voor wereldronareizen; waar schijnlijk dezen zomer zelfs 52 afvaarten. Naar het Verre Oosten zijn de Amerikaansche verbindingen met ongeveer 250 pet., naar Australië met ongeveer 150 pet. van het aantal afvaarten toegenomen. (Europapress). HET DEENSCHE SCHEEPVAARTVERKEER IN 1940. Tonnage met bijna 2/3 gedaald. KOPENHAGEN, 10 Mei. Het scheepvaart verkeer in alle Deensche havens heeft, door de oorlogsgebeurtenissen van het laatste jaar een sterke daling ondergaan, hetgeen tot uitdrukking komt in het feit, dat het aantal in- en uitge- loopen schepen van 90.800 met 17,5 niillioen N.R.T. daalde tot 49.600 met 6,6 millioen N.R.T. De goederenomslag van alle Deensche havens bedroeg 2,7 millioen ton te-gen 4,7 millioen ton in 1939. De daling van het goederenverkeer, bedraagt 111 Kopenhagen 50 pet., in de Kopcn- haagsche vrijhaven 60 pet., terwijl de verminde ring voor Aalborg 57 pet., Odense 46 pet. en Nijborg als belangrijkste Deensche benzineha ven -75 pet. bedraagt. Opvallend is hierbij de omstandigheid, dat tegenover een dalingf van het aantal schepen van nog geen - 50 pet. een tonnagevermindering staat van bijna 2/3, d.w.z. dat de sedert 1939 ingetreden daling van het havenvefkeer moet worden toegeschreven aan het door Engeland in overzeesche gebieden vastgehouden modern ste deel van de Deensche koopvaardijvloot. (Europapress.) De badplaats maakt toilet. De boulevard bijna gereed. Wat zal het seizoen brengen? Behalve de natuur plegen ook de badplaatsen langs onze Noordzeekust uit haar winterslaap te ontwaiken. Van de natuur is tot nu toe helaas nog niet veel gebleken, dat zij uit den winterslaap is ontwaakt, want hoewel het voorjaar al lang in het land is gekomen, is de koude temperatuur oorzaak,, dat bloemei}. planten en boomen zich later dan gewoonlijk of heelemaal nog niet in den frïssc-hen lentetooi hebben gestoken, Doch weldra zal na de eerste warme dagen het hernieuwde leveii overal 1 zichtbaar zijn. In Wijk aan Zee heerscht reeds eenige bedrij vigheid. Hier en daar -hebben de schilders aan de huizen der pensions een kwastje verf gegeven, van vele ramen verdwenen de blinden en de schoon maak vierde hoogtij. Dat is het jaarlijksehe beeld," dat niet alleen Wijk aan Zee, maar alle badplaat sen bieden. Immers een adsoirant-badgast moet de badplaats toch in „toilet" zien. Enkele vroege verhuringen zijn reeds afgeslo ten, maar wat het seizoen eigenlijk zal brengen en hoe het worden zal? Slechter dan het vorig jaar kan het haast niet, zoodat terecht de verwachting leeft, dat het dit jaar nog wel mee zal vallen. De grootste moeilijkheden veroorzaakten de bonnenperikelen, waarmee vooral de hotelhou ders en eigenaai"s van pensions te maken heb ben. „Wat moet men den gasten", zoo zei ons een hunner, „te eten geven, als zij alleen maar bon nen meebrengen voor hun rantsoen? Voorraad hebben de meesten niet. zoodat alleen datgene gegeven ban worden, wa-t op de bonnen verkrijg baar is. En hoe lang daarvan maaltijden bereid kunnen worden weet iedereen wel. Niettemin zul len de gasten, die in het vriendelijke en zoo aar dig tegen de duinen gelegen had-plaatsje komen, even welkom zijn, als in andere jaren." Ten aanzien van de reeds genoemde categorie was dit geluid zeker niet al te optimistisch. De Wijk aan Zeeërs, die gemeubileerd ver-hu ren (dus mét gebruik van keuken) hebben met deze moeilijkheden niets te maken, d-aar de huur der zelf maar moet zien, hoe hij met de bonnen rond komt. Ten opzichte van deze soort van ver huringen was men optimistischer gestemd en dit is verblijdend, daar zeer velen in onze badplaats op deze wijze verhuren. Verder hopen de caféhouders en alle andere be langhebbenden op een groot bezoek van dagjés- mensohen. De boulevard. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft zich door den toestand niet laten afschrikken en heeft Wijk aan Zee in den afgeloopen winter verrijkt met een zeer mooien weg, die langs het strand tusschen „Dépendance" en den Relweg loopt, De weg, die thans zijn voltooiïng nadert, volgt den natuurlijken loop der duinen en stijgt en daalt dus afwisselend, waardoor de wandelaar steeds 'weer verrast wordt, door aardige kijkjes op het duinlandschap en de vergezichten. Ongeveer in het midden van den weg leidt een aftakking naai een duintop. Van deze belvédère gaat een rustieke trap van bijna 80 treden met twee bordessen na£r een diepe kom, waarna de weg zich door het land- schan naar den Relweg slingert, waar hij ongeveer bij „Heliomare" uitkomt. In verband met de toe komstige uitbreiding van „Heliomare" wordt de Relweg voor een gedeeltfè omgelegd. De boulevard mondt na de omlegging dan nabij het „Emma"- kinderhuis op den Relweg 'uit. Dit gedeelte van den Relweg zal bestraat worden. De boulevard en het gedeelte van den weg, die zich door de dui nen slingert, zullen verhard 'worden met Hoog ovenslakken. Zoowel op de belvédère als op do bordessen van de trap en den boulevard zullen banken geplaats worden. Indien zich geen stagnaties in de werkzaamheden, voordoen hoopt men ongeveer half Juni de werk zaamheden te eindigen. Ook de werkzaamheden aan den Boschweg, die zooals men weet omgelegd wordt, vorderen goed. Wanneer deze fraaie toegangsweg naar Wijk aan Zee klaar is, valt moeilijk te zeggen, maar dit jaar zal het zeker niet het geval zijn. Het derde, dat de aandacht van de bezoekers aan Wijk aan Zee zal trekken, is de slooping van de bijgebouwen van het landgoed „Westerhout" tegenover 'net voormalige raadhuis van Wijk aan Zee en Duin. De daardoor vrijgekomen ruimte zal benut worden voor de verbreeding van de Zee straat. Zooals men ziet heeft- het gemeentebestuur van Beverwijk met groote voortvarendheid de plan nen zonder kosten en moeite te sparen laten uit voeren. Wijk aan Zee is er veel aantrekkelijker door geworden. Ongetwijfeld zullen al deze ver beteringen in de komende jaren tot een grooter bezoek en drukte in het badseizoen leiden. Dat dit zoo moge zijn in het belang van Bever wijk en Wijk aan Zee, wier bewoners thans zoo'n moeilijken tijd doormaken! 12% jaar gemeentebode. De heer J. J. van Uum herdenkt Donderdag a.s, den d-ag, dat hij 12'/z jaar geleden als gemeente bode werd aangesteld. De ju-bilaris, waarmee vrijwel iedere Beverwe ker op zijn tijd in contact komt, maakt zich be halve als gemeentebode, ook zeer verdienstelijk als verzorger van de Kennemer Oudheidkamer, een instelling van het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland. Hij is de man, die de be zoekers niet alleen rondleidt en inlicht, maar ook zorgt hij ervoor, dat alles ei" keurig uitziet. Op 15 November 1928 volgde de heer Van Uum den heer Koster als gemeentebode op, na be ëindiging van zijn militaire loopbaan. Van 1906— 1913 was hij wachtmeester bij de rijdende artille rie. Tot 1928 vertoefde hij in Ned.-Indië.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7