IJmuider Courant Van Fngelsch convooi dertien schepen tot zinken gebracht. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Roode Zee tot operatie gebied verklaard. Jmuidensche visschers geven goed voorbeeld. 26e JAARGANG No. 163 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Télefoon 10724. Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdred.cteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 14 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13&, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentïën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht Havensteden in Zuid- en Zuidoost Engeland gebombardeerd. BERLIJN, 13 Mei (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in een taaien aanval van verscheidene dagen op een door torpedojagers krachtig beschermd convooi negen vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 56.248 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmede zijn door aan vallen van het duikbootwapen op dit convooi, met inbegrip van de reeds vermelde resultaten, dertien vijandelijke koopvaardijschepen met te- za'men. 76.248 b.r.t. tot zinken gebracht. Het iuchtwapen bombardeerde in den afgeloo- pen nacht met goede uitwerking havensteden in Zuid- en Zuidoost Engeland. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag voor de Schotsche kust een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en in den afgeloopen nacht een klein oorlogsschip bij Landsend. Door bommen en beschieting met boordwapens werden boven dien twee groote koopvaardijschepen en een pa trouillevaartuig zwaar beschadigd. In Noord-Afrika hebben pantserauto's van bei Duitsche Afrikacorps bij Tobroek een Brit sche batterij in elkaar geschoten. Plaatselijke aanvallen van Britsche pantserwagens werden afgeslagen. Bij Solloem: wederzijdsche activi teit van verkenners. Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers bombardeerden tezamen met formaties van het Italiaansche Iuchtwapen ravitailleeringsinrichtingen van den Distributiebescheiden mogen niet verhandeld worden. Voorschriften voor particulieren en handelaars. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij en van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende met betrekking tot de verschillende distributiebescheiden bekend: Het koopen, verkoopen én onbevoegd voorhanden hebben van distributiestamkaarten is zooals op deze kaarten is aangegeven - verboden. Aan dit verbod is een uitbreiding gegeven in dien zin, dat in den vervolge ook het koopen, verkoopen, te koop aanbieden en onbevoegd voorhanden hebben van de overige distributiebescheiden zooals a-lge- meene bonkaart, vleeschkaart, bloemkaart, textiel- kaart, boter.' en vetkaart enz. verboden is, aange zien het verkoopen van distributiebescheiden in strijd is met een der grondbeginselen van de distri butie. Bovendien is het verboden bij het ruilen van bonnen, al of niet tegen geldelijke vergoeding, be middeling ie verleenen.of gelegenheid tot het rui len van bonnen in cafés e.d. te bieden. Z.g. „ruil- rubrieken' m dagbladen en tijdschriften, alsmede „ruilbureaux" voor distributiebescheiden, zijn dus met meer geoorloofd, terwijl het de pers evenmin is toegestaan advertenties betreffende bonnenruil op te nemen. Voorts is bepaald, dat personen, wier distributie stamkaarten zijn voorzien van de gestempelde aan duiding „hoofd", maar die ten gevolge van gewij zigde omstandigheden geen hoofd van een gezin oi samenwoning meer zijn, of niet meer afzonder lijk een zelfstandige huishouding voeren, onverwijld hun distributiestamkaart' aan den burgemeester ter wijziging van de gegevens dienen aan te bieden. Eigenhandig wijzigingen in deze gegevens aan brengen is niet toegestaan. Tevens is een regeling getroffen met betrekking tot de extra distributiebescheiden welke verstrekt worden aan personen, die zwaren of zeer zwaren sr'oeid verrichten. Wanneer de betrokken persoon dien arbeid ten gevolge van gewijzigde omstandig heden niet meèr verricht, zullen de extra ver strekte distributiebescheiden weer bij den plaatse lijken distributiedienst ingeleverd moeten worden. Aangezien in de practijk is gebleken, dat vele handelaren niet de noodige zorg in acht nemen bij het bewaren van de bonnen en andere distributie bescheiden die zij onder hun berusting hebben, is bepaald, dat ieder, die terzake van de uitoefening van zijn beroep of bedrijf distributiebescheiden onder zich heeft, verplicht is de noodige zorg bij het beheer en het bewaren daarvan aan te wen den, Handelaren, die op onverantwoordelijke wijze met distributiebescheiden omspringen loopen der halve de kans met den strafrechter in aanraking te komen. De nieuwe vleeschbon. 's GRAVENHAGE, 14 Mei. De secretaris- oneraal van het departement van landbouw, en Visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de distributie van vleeseh en vleeschwaren. De met „15 vleeseh" gemerkte bonnen van de Vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Don- «vdag 15 Mei tot en met Donderdag 22 Mei a.s. 6jk recht op het koopen van een half rantsoen v'eesch, been inbegrepen of een half rantsoen Vleeschwaren. De met „15 worst, vleeschwaren" gemerkte bon Itooft in bovengenoemd tijdvak 'uitsluitend recht op oon half rantsoen vleeschwaren. Het koopen met bonnen blijft geoorloofd tot en met Zaterdag f* Mei a.s.. Het rantsoen vleeseh, dat per twee onnen kan wordengekocht bedraagt 100 gram. tot rantsoen- vleeschwaren, dat per twee bonnen £an worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt Sekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en Suiapenvleêsch enovoor gerookte worstsoorten, 1-00 Irsm voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak- 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en erbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram erduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been begrepen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat re h»6* "een ran';soen vleeseh" gemerkte bonnen elk ont «even op 100 gram vleeseh (been inbegrepen) 'antsoen vleeschwaren als boven omschreven. vijand bij Tobroek. ïri de haven werd een schip in brand gebombardeerd. In de baai van Soeda en ten zuiden van het eiland Kreta beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene koop vaardijschepen, op ernstige wijze. Op het eiland Malta viel het Duitsche Iuchtwapen belangrij ke militaire inrichtingen, o.a. het vliegveld Lucca en de haven La Valetta met goede uit werking aan. De vijand wierp vannacht met zwakke strijd krachten bommen in West- en Zuidwest Duitschland. In eenïge steden, o.a. Mannheim en Keulen, ontstonden branden in woonwij ken en fabrieken. De materieele schade en de verliezen aan dooden en gewonden zijn gering. Een formatie duikbommenwerpers onder bevel van den eersten Luitenant Rieger heeft zich bij den succesvollen aanval op een Britsche vlootformatie voor Benghasi in den nacht van 10 op 11 Mei bijzonder onderscheiden". De groote luchtaanval op Londen Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben bij vluch ten boven Londen opgemerkt dat 48 uur na den grooten Duitschen v'ergeldingsslag in den nacht, van Zaterdag op Zondag in de Engelsche hoofdstad nog niet alle branden gebluscht waren, zoo deelt het D.N.B. mede. In de wijken, waarin de opslagplaat sen van de Commercial docks zijn gelegen, waarin klaarblijkelijk vrij groote voorraden graan en an dere licht brandbare stoffen in vlammen zijn op gegaan, konden nog open brandhaarden ontdekt worden. Ook de groote olietankinstallaties aan den oever van de Theems waren nog door dikke zwarte rookwolken omgeven. Over de Teeds gemelde vernietiging van een En- gelsch convooi in het Noordelijk deel van den At lantisch en Oceaan door Duitsche duikbooten, ver neemt het D.N.B. nog dat het eerst een duikboot gelukt is in actie te komen tegen het door oorlogs schepen krachtig beschermde convooi en in her haalde aanvallen vier schepen tot zinken te bren gen. De achtervolging van het sterk gedunde,-doch nog in gesloten formatie varende convooi werd be gonnen door andere duikbooten. Ondanks de he vige afweer door Engelsche torpedobootjagers ge lukte het hun negen zwaar beladen schepen uit het convooi weg te schieten. Deze nieuwe "ramp kostte Engeland dertien met oorlogsmateriaal völ geladen vrachtschepen, met een gezamenlijken inhoud van 76.000 br.t. HISTORIE AAN DEN RAND VAN AMSTERDAM. Langs den Noordcr-IJ-dijk bij het voormalige Buiksloot staan nog interessante antieke huisjes, waarvan verschillende hun Zaansche voorkomen hebben bewaard. (Foto Pax Holland) Genera^I-velclmaarsclialk Von Witzleben in Den Haag. 's^GRAVENHAGE, i3 Mei. Op een bezichtigings- rèis door de Westelijke gebieden is generaal-veld- maarschalk von Witzleben heden te 's Gravenhage aangekomen. De veldmaarschalk bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan den militairen bevelheb ber hier te lande, generaal der vliegers Fr. Christian sen, en aan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart. (A.N.P.) Bekendmaking der Duitsche reqeering. Officieel wordt te Berlijn bekend gemaakt: Na de ontwikkeling van den oorlog in het Oosten der Middellandsche Zee moeten in de toekomst ook gevechtshandelingen der Duit sche strijdkrachten op de Roode Zee verwacht worden. Ieder schip, dat dit, daarmede tot ope ratiegebied geworden zeegebied bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en an dere oorlogsmiddelen. De Duitsche regeering waarschuwt derhalve dringend voor het bevaren van het in gevaar ge brachte gebied, dat als volgt is begrensd: Het Noordelijke deel van de Roode Zee met in begrip van de Golf van Suez en de Golf van Akaba tot aan den Noordelijken keerkring. 'Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedië Arabië. Een regeling voor het bevaren van het genoemde operatiegebied door speciaal gekenmerkte pelgrim schepen blijft voorbehouden. (D.N.B.) KIN D IN TEIL MET KOKEND WATER. Het driejarig zoontje van de familie D. uit Akkerveld is gisteren in een teil met kokend water gevallen.»Het kind is aan de gevolgen overleden. Metaalbesparing. 's-GRAVENHAGÊ, 13 Mei. Van bevoegde zijde schrijft men het A.N.P. het volgende: De metaalverzorging van een land is afhankelijk van de hoeveelheid en de soort der binnenlandsche ertsen, van de eigen hoogovenproductie en van den invoer van buitenlandsche ertsen of ruwe metalen. Volgens betrouwbare geologische onderzoekingen is vast te stellen dat geen land ter wereld, ook niet de Vereenigde Staten van Amerika, uit eigen erts- voorraden zijn gezamenlijke metaalbehoefte kan dekken. Daarom is door den oorlog in alle janden der wereld een zekere metaalschaarschte ontstaan en is ieder thans tot zuinigheid met de grondstoffen verplicht. In Duitschland zijn reeds door het vier- jaarsplan organisaties geschapen, die een juiste ver deeling van schaarsche grondstoffen mogelijk maken. Wij moeten ons er op Instellen', dat het gebruik van bepaalde grondstoffen, in het bijzonder van metalen en de toewijzing van metaalvoorraden nog meerdere jaren zal blijven beslaan. De groote be hoefte aan metalen bij alle takken der industrie kan slechts dan zonder stagnatie worden gedekt., wanneer naast de verwerving ook een doordacht gebruik en een juiste verdeeling van" metalen hief op dezelfde wijze geleid worden als in Duitschland. Over de met het gebruik der metalen in verband staande belangrijke problemen zal prof. dr. A. Kessner van de Technische Hoogeschool te Karls ruhe, thans bijzonder gevolmachtigde in het Duit sche rijksministerie voor bewapening en ammunitie, Donderdag 15 Mei in het gebouw Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage -een lezing houden, waarin hij in het bijzonder de constructieve maatregelen tot be sparing van metaal bij de algemeene machinecon- constructie zal behandelen. Uit den inhoud der lezing citeeren wij thans reeds de volgende te be handelen onderdeelen: constructie en vervaardiging, taak van den constructeur, voorbeelden van be sparing van grondstof en vervanging van grond stof bij magazijnorganen en bij het verwerken van de slakken, aandrijf machines, werkmachines, armaturen, chemische apparaten en overige deelen van machines en vervoermiddelen, taak van den be ar ij fsingenieür, blik in de toekomst. Een deputatie van visschers uit Texel, Den Helder, Katwijk en IJmuiden heeft Dinsdag 1 van de besomming van 20 visschersschepen, een bedrag van 2500 gulden overhandigd, aan den directeur van Winterhulp Nederland, der provincie Noord-Holland, den heer D. G. Avena rius. Op de foto: een der visschers, de heer G. Wezelman, deponeert het bedrag in de bus van de W. H., vastgehouden door den heer D. G. Avenarius. (Foto Stevens) Centraile organisatie in het meuhileeringsbedrijf. Naar gemeld wordt is dezer dagen opgericht de centrale organisatie in het meubileeringsbe- drijf, die haar bureau gevestigd heeft te 's-Gra venhage, Mauritskade 23. Aan de totstandkomnig hebben medegewerkt de Christelijke bond van patroons in het meuhi leeringsbedrijf; de Nederlandsche bond van troons in het meuhileeringsbedrijf en de Neder landsche R.K. bond van meubelmakers-, behan gers- en stoffeerderspatroons „St. Remoldus", die ook in het bestuur der centrale vertegenwoordigd zijn.- (A.N.P.) BEVERWIJK Aanvraagkaarten brandstoffen. de Ook in West-Friesland kent men in bollenvelden. De vroege deze dagen de kleurenweelde der bloem tuinen staan in vollen bloei. (Foto Pax Holland) In de voormalige Huishoudschool aan Raadhuisstraat bestaat op Donderdag 15 Mei van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur voor hoofden van gezinnen gelegenheid, een aanvraagkaart voor brandstoffen voor het stookseizoen 1941— 1942 in te vullen. Aan de beurt zijn de bewoners van de volgende straten: Deken Waarestraat; Dierluststraat, Duinwijklaan, Eenhoornlaan, Galgen weg, Gladiolenlaan. Graafwijkstraat, Grensstraat, Groenelaan, Groote Houtweg, van Harencarsp^lstraat, Havenstraat, Heemskerker- weg, H. Burgerstraat, Hobbesteeg, Hofdijkstraat, Hoflanderweg, van Hogendorpstraat, Iepenlaan, Jan Alsweg, Jan van Kuikweg, Jan Vermeijen- straat, Kagerweg, Kanaalweg, Kastanjelaan, Keesdelfsweg, Kerkstraat, Kloosterstraat, Ko ningstraat, Koude Horn, Laan van Kanaan, Leliestraat, Lindenlaan en Lijsterbeslaan. De plufmveëmarkt. Hooge prijzen voor konijnen. De wekelijiksohe pluimveemarkt in het veiling gebouw ,,'t Centrum" mag zich nog steeds in een zeer groote belangstelling verheugen. lederen Dinsdagavond is het aantal belangstellenden en koopera buitengewoon groot. Gisteravond was de- aanvoer ook groot en de handel was zelfsbuiten gewóón levendig. De konijnen, kippen enz. blijven duur. Voor konijnen van 6 weken oud wérd van f 1 tot f 2.50 betaald en voor middenslag naar gelang de soort f 2.50 tot f 7.Groote rammen gaan van de hand voor f 4.50 tot f 8. Het duurste en het meest gevraagd zijn de fokvoedsters, waarvoor prijzen betaald worden van f 9 tot f 15. Kippen worden verkocht voor f 3 tot f 4.50. In de. laatste weken worden eveneens jonge geiten en bokken aangevoerd, die voor f 8 tot f 18 van eigenaar verwisselen. Jonge bokken zijn echter belangrijk goedkooper. Winterhulp-Nederland' Belangrijke gift aan „Winterhulp". Door een delegatie van vijf visschers, die voor een IJmuïdensclie reedcrij werken, is Dinsdagmor gen aan den directeur van het Provinciaal bureau Noord-Holland van de „Winterhulp Nederland" een bedrag van f 2500 ter hand gesteld voor noodlij dende Nederlanders. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de heeren Bauske, referent voor Sociale Aangelegenheden, en Tretow, pressereferent, namens den, Beauftragte van den rijkscommissaris voor de provincie Noord- Holland, den heer W. Chr. Suwerink, chef van het kabinet van den burgemeester van Velsen, den reeder L. Parlevliet en den heer Vader, die de ver binding vortnt tusschen de Nederlandsche visschers en de Duitsche autoriteiten. Ook het personeel van het provinciaal bureau van de Winterhulp in Noord- Holland, evenals de heer van Dorst, plaatsver vangend leider van de „Winterhulp" in Velsen woonden deze overdracht bij. De heer Vader, die allereerst het woord voerde, wees erop, dat deze eenvoudige visschers be- ichouwd kunnen worden als de vertegenwoordi gers van alle oprechte Nederlandsche visschers. Zij hebben besloten dat zij van al hun inkomsten, die boven de exploitatiekosten gaan, 1 pCt. ten bate van Winterhulp zullen afstaan. Dit geld wordt door hen thans onder buitengewoon moei lijke omstandigheden verdiend. Engelsche vliegers, zoo zeide de heer Vader, ontzien zich niet de Ne derlandsche visschersschepen herhaaldelijk aan te allen. Als men beseft dat het verlies van een schip reeds de volkomen ruïneering van een schipper beteekent, dan kan men licht begrijpen hoe gevaarlijk het werk vari deze moedige Neder landsche zeelui is. Eigen levensgevaar achten zij niet. Het is te begrijpen dat met dergelijke risico's de visch niet goedkoop is. De groote beteekeni» voor de voedselvoorziening van deze vischvangst zal echter ieder duidelijk zijn. Sinds in Februari het eerste visschersschip de haven uitvoer is IJmuiden weer herleefd. Er is weer brood en ar beid voor duizenden. En dat is alles te danken aan liet moedige doorzettingsvermogen van de Neder landsche zeelui. Dat het juist deze mensehen zijn, die van hun verdienste een deel afstaan voor noodlijdende volksgenooten stemt daarom tot groote dankbaarheid. Door schipper C. Wezelman werd hierna het be drag aan den heer Avenarius ter hand gesteld. In een hartelijke toespraak heeft de directeur van het Noordhollandsch bureau van de „Winterhulp Ne derland" hierna bedankt. „Ik ben zelf ook zeeman geweest", Zoo zei de heer Avenarius, „en ik weet derhalve welke ge varen den zeeman thans bedreigen. Het voorbeeld dat u op het initiatief van de heeren Parlevliet en Van Dorst hebt gegeven stemt mij tot groote dank baarheid. Het is waarschijnlijk dat ook andere reeders dit goede voorbeeld zullen volgen. Het werk van de „Winterhulp Nederland" wordt nog steeds niet overal begrepen. Er zijn zelfs burgemeesters, die meenen dat in hun gemeenten de sociale toestand zbó goed is dat. er maar weinig inwoners voor on dersteuning van Winterhulp in aanmerking ko men. Door mijn vroeger werk bij het departement van Sociale Zaken weet ik echter, aldus spreker, dat zij zich meestal schromelijk vergissen. De sociale nooden zijn groot en hulp is dringend gewenscht. Het is daarom te betreuren dat men „Winterhulp Nederland" allerlei verwijten maakt. Zoo zegt men van de affiches, die de ellende van een deel van ons volk toonen, dat ze smakeloos zijn. Vooral in clericale kringen wordt dit verwijt geuit. Maar men vergeet, dat die kringen zelf voor hun ongetwijfeld goede werk in overzeesche gewesten b.v. het leprozemverk een nog veel schriller reclame maakten. Men verwijt ons ook dat wij zoo Duitsch zijn. Alles goed en wel. Maar als de rijksarbeidsbureau x worden ingericht denkt niemand eraan om dit Duitsch te noemen. Alleen Winterhulp wordt aangegi-epen als een gelegenheid om booze en kwade luimen af te rea- geeren. Men zou het Nederlandsche volk in drie categorieën kunnen verdeelen. In de eerste plaats, zij die aan het strand staan en de blik uitsluitend op het Westen gericht hebben, in de tweede plaats zij die den kop in het zand steken en een derde categorie, die leiding wil geven en zich op het Oos ten oriënteert. Juist op dezen dag heb ik het vo rige jaar voor mijn land gevochten. Ik ben Neder lander en zal dat blijven. Wij zullen echter niet kunnen dulden, dat Winterhulp wordt gebruikt om sympathieën en antipathieën op bot te vieren Deze strijd zal en mag niet op de ruggen van het noodlijdende deel van ons volk worden uitgevoch ten. Uit een gebeurtenis als deze putten wij de kracht om ons volk op te wekken tot een eenheid, die naar een betere toekomst zal leiden." Hierna volgde nog een ongedwongen samenzijn met de stoere visschers, die onopgesmukt van hun gevaarvolle tochten vertelden. De namen van deze zeelui zij: C. Wezelman, W. Drijver, J. Haasnoot, J. v. d. Plas en M. Slot. Mogen velen door hun voorbeeld nogmaals worden aangespoord ook van hun kant met alle kracht het mooie werk van de Winterhulp Nederland te steunen. Verduistering is onze pliclit, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 14 OP 15 MEI 1941 van 21.26 tot 5.46 Maan op 15 Mei op 0.55 Maan op 15 Mei onder 10.01 Groote zalmvangst in Noorwegen. OSLO, 13 Mei. De laatste "twee weken zijn te Noorwegen groote zalmvangsten genoteerd, terwijl pp de markt te Oslo voor deze zalm goe de prijzen worden besteed. Binnen enkele weken verwacht men grootere aanvoeren en bestem mingen van aangevoerde partijen zalm voor den uitvoer. De prijzen voor zalm varieeren op de markt te Oslo van 8 tot 10 kronen der K.G. (Europapress.) Canada bouwt koopvaardijschepen. Scheepsbouw- en werfbouwplannen. STOCKHOLM. 13 Mei. De steeds grootere behoefte van Engeland aan koopvaardijschepen heeft de Canadeesche regeering doen besluiten tot oprichting van de „War Time .Merchant Shipping Limited". Deze maatschappij zal de uitvoering garandeeren van een nieuw opge steld scheepsbouwprogramma voor 60 en onder bepaalde omstandigheden zelfs 75100 handels schepen van ieder 9300 B.R.T. per jaar. Daar zooals bekend Canada nog gebrek heeft aan werven, overweegt men nu 6 nieuwe werven in Britsch Columbia te bouwen en wel 4 aan de St. Laurens rivier en 2 werven aan de Oost kust. Bovendien overweegt men, die werven, die nu volop werk hebben bij den bouw van oorlogs schepen om te schakelen voor den bouw vaa handelsschepen. (Europapress.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1