IJMUIDEN VELSEN BEVERWIJK Onze Spoorwegen. Bandenzorg. Onlangs hebben wij een klein ontdekkingsreisje ondernomen in de arbeidssfeer van den stations- 0 en wat wij van zijn arbeid zagen noopte tot penning van veel vakbekwaamheid en verant woordelijkheidsbesef. Vele menschen moeten bij de eedachte alleen, dat de snelle, uiterst bewegelijke ^zoozeer door klokken en seinen beheerschte gang yyi zaken op een druk station aan hun persoon tje verantwoordelijkheid zou zijn toevertrouwd, fen rilling over hun rug voelen loopen. Natuurlijk daar geen reden toe, want men wordt maar zóó geen stationschef en moet jaren van opleiding, op klimming via lagere posten, een schat van ervaring daarbij tevens de juiste geestesgesteldheid ver worven hebben eer het" zoover is. Maar de per- 5öonlijke aanleg voor zulk een taak moet er ook wezen en wie die mist kan zich daar even moeilijk indenken als de kunstenaar in de arbeidstaak van dèn accountant en de archivaris in het. dagelijksch werk van den beroepsvlieger, om nu maar een paar milde tegenstellingen te noemen, lieer bijzonderheden omtrent het werk op de stations komen voor in een pas door de N.S. uit gegeven kleine brochure onder den titel: „De effi ciency der Nederlandsche Spoorwegen". De schrij ver, mr. W. J. de Graaff, vestigt er de aandacht op dat het gebruik der Nederlandsche stations veel sterker gericht is op uitbuiting van allé arbeids mogelijkheden dan in het algemeen in het buiten- tand het geval is. Daar vallen ons steeds weer de groote omvang van de stationsgebouwen, de wijd heid der emplacementen en het groote aantal per rons op. Dikwijls heeft iedere" richting een eigen perron en als onze stations Utrecht, Arnhem en Amersfoort buiten onze grenzen waren aangelegd zouden zij zonder eenigen twijfel twee of drie keer zoo groot zijn geweest, verzekert mr. de Graaff. De treinenloop is zeer intensief en zoodra die maar even van d^ regelmaat afwijkt moeten allerlei maatregelen getroffen worden. De organisatie en uitvoering van dit bedrijf eischt de nauwkeurig heid van een ingewikkeld uurwerk en zit vol raad selen die hun oplossing moeten vinden. Tijden van vertrek en aankomst worden niet alleen bepaald door den rijtijd van den trein. Zorgvuldig rekening moet ook gehouden worden met aansluitingen op stations onderweg, met wellicht voorkomende en- kelsporige baanvakken of bruggen, met kruisingen en aansluitingen van verschillende lijnen. De sa menstelling van den trein is een ander vraagstuk dat nauwkeurig opgelost moet worden en aan het ?ind van den dag moet al het materieel, bestemd voor den volgenden, tijdig de stations weer bin- nenloopen. Bovendien moet het allemaal zooveel mogelijk in gebruik zijn evenals de drijfkracht, die ten beste dient, te worden gebezigd. De diensten van locomotief- en treinpersoneel moeten zoo ge regeld worden, dat zij bijtijds thuis kunnen komen en tevens een voldoende arbeidstaak volbrengen. Enzoovoorts. Wie dit leest krijgt wel den indruk dat het moei lijkste kruiswoordraadsel bij dit alles vergeleken een kinderachtige nietigheid is. De schrijver der brochure geeft dit voorbeeld men moet in de prac- tijk hebben meegemaakt hoe bijvoorbeeld een on derstationschef op een groot station met behulp van een schematischen plattegrond van z;ijn empla cement en lucifershoutjes of blokjes, die de trei nen moeten voorstellen, zit te passen en te meten om alle treinen, die zijn station moet verwerken, op de best.e wijze te doen binnenloopen, behande len en weer vertrekken. Tallooze vragen doen zich hierbij voor, niet alleen betreffende vrijgemaakte sporenmaar ook aangaande zulke onderwerpen als: Kunnen de reizigers wel zoo gunstig mogelijk overstappen? Moet er een post- of .bagagewagen worden „omgerangeerd" en hoe? Is het oponthoud lang genoeg voor de overlading, de wisseling van locomotief of het waternemen? En dit alles moet berekend worden op stations waar heusch geen meter rails meer ligt dan strikt noodzakelijk is. De taak van het personeel, dat overal op het juiste oogenblik en in het nauwkeurig-vereischte aantal gereed moet staan, dient daarbij tot in de kleinste kleinigheden te worden geregeld. Er staat meer in deze brochure, die ondanks haar hoeveelheid dorre" statistiek een warm pleidooi is voor de organisatorische voortreffelijkheid van de Nederlandsche Spoorwegen. De statistieken dienen daarbij als bewijsmateriaal. En het maakt zeker indruk op den lezer! Een onderzoek naar de be- drijfsfactoren van de spoorwegen in de zeventien voornaamste landen van Europa, in onderlinge verhoudingscijfers tot uitdrukking gebracht, blijkt schoone uitkomsten voor de N. S. te hebben op geleverd. Dit onderzoek heeft aangetoond dat ten aanzien van de arbeidsprestatie van het personeel Nederland onder die zeventien landen op de tweede plaats stond, ten aanzien van de intensiteit van gebruik van het kapitaal (berekend op totale lengte van baanvakken,, totaal aantal treinkilometers en aantal treinkilometers per baanvak) op de derde, ten opzichte van exploitatie-uitgaven per trein- kilomefêr eveneens op de derde. Dan volgen de voor het publiek zeer belangrijke 'gegevens omtrent de veiligheid. In de statistiek betreffende hetaantal botsingen en ontsporingen Per millioen trein-kilometers bezit Nederland op éen na het laagste percentage van de zeventien landen en in die van het aantal gedoode en ge wonde reizigers eveneens. Tenslotte is het hoogte punt- de samengevatte efficiency-index van de Spoorwegen in de verschillende landen en daarop fleemt ons land, blijkens de brochure, triomfante lijke de eerste plaats in! Al deze gegevens betreffen het jaar 1938, het laatste jaar dat als normaal beschouwd kan wor den en zijn ontleend aan de Statistique Interna tionale des Chemins de Fer, uitgegeven door de Union Internationale des Chemins de Fer. Geen wonder dat de Nederlandsche spoorweg en trotsch op zijn vak is en het met opgewekt heid beoefent. Zoo kennen wij hem immers in alle rangen, van den laagsten tot den hoogsten. En als men denkt aan de verantwoordelijkheid die gedragen moet worden, de trouw en het plichts besef die vereischt worden kan men de slotwoor den van den schrijver grif beamen: „Het leven van den zeeman moge romantischer zijn en meer de verbeelding spreken, het leven van den 1 ederlandschen spoorwegman doet als prestatie in •flats voor hem onder" Waamm zou het ook. Zij niet gesneden uit hetzelfde hout, bezield do< etzelfde plichtsbesef en deze lid» kalme beslui vaardigheid?" R. P. (Er wordt gewezen op het. gevaar voor fietsers van glasscherven op straten en paden en erop aange drongen, dat men deze in het be lang van anderen zal verwijde ren). Ja, ik wil graag nadruk leggen Op wat hiermee wordt bepleit, Men kan niet te dikwijls zeggen: Wees voorzichtig waar je rijdt. Als je langs een scherf moet rijden, Stap dan even af en buk Leg haar „opgeruimd" ter zijde Want zoo'n schërf brengt nooit geluk. Laat geen ander ondervinden, Dat hij op een glasscherf strandt, Bij de banden die ons binden Hoort toch ook de rijwielband Menigeen is lek gevaren Öp een al te stevig glas, Deze leus is al het ware Ook-voor wielrijders van pas. Maar wie uit den band wil springen Met een glaasje in de hand, On dei-vindt toch andre dingen Dan een glaasje in de band. 't Een is vrij vlug te genezen Met tabletjes aspirien, 't Ander kan fataler wezen Verder zonder band misschien. Bandeloosheid, zelf verkozen, Is iets dat zich dwingen laat, 't Letterlijke bandelooze Bant je rijwiel van de straat. U weet toch van 't rasse loopen, Toegeschreven aan het glas; Kerft het glas uw banden open, Dan loopt u, maar niet zoo ras. P. GASUS. Engelsch vliegtuigmoederschip heeft ernstige schade. Met slagzij op weg naai* Gibraltar. ROME, 13 Mei (D.N.B.) Het in het \yestelijke bekken van de Middellandsche Zee getroffen En- gelsche vliegtuigmoederschip moet naar de „Popo io di Roma" uit Algeciras meldt als buiten gevecht geacht worden. De beschadigde kolos sleept zich aan den rand van de Fransche territoriale wateren met duidelijke slagzij langzaam naar Gibraltar. Men heeft den indruk dat hij elk oogenblik kan zinken, de overige zeven getroffen schepen zijn nog niet in Gibraltar teruggekeerd, zoodat men aanneemt dat zij zeer zwaar getroffen zijn. De inbeslagneming van buiten- landsclie schepen in de Ver. Staten, WASHINGTON, 13 Mei. De handelscommissie van den Senaat heeft met 11 tegen 4 stemmen het voorstel tot requisitie van buitenlandsche schepen aangenomen. (United Press). Vergadering Tuinbouw Studieclub. In ihet veilinggebouw ,,'t Centrum" hield de Tuinbouw Studieclub Dinsdagavond haar laat ste vergadering in dit seizoen. Door de drukte in de tuinbouwbedrij ven was de opkomst niet zoo groot als gewoonlijk. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer R. W. A. Muyen, mede, dat in den komenden zomer zooveel mogelijk getracht zal .worden de band met de leden te behouden door speciale keuringsavonden te beleggen'. Zoo zullen in. de tweede helft van Juni en ongeveer half Juli twee keuringeavonden worden gehouden voor vaste planten, groenten,, fruit en zaaibloemen. Als deze twee avonden slagen zal in Augustus eveneens een speciale keuring gehouden worden voor gladiolen enz. Van excursies kon volgens den voorzitter niet vee.l komen, maar wanneer het echter mogelijk is in de omgeving te blijven zal dit nader be zien worden. Nadat nog, medegedeeld was, dat voor de a.s. keuringen prijzen beschikbaar zijn gesteld, werd op voorstel van eenige leden beslo ten den eersten keuringsavond op een Zaterdag te houden om ook het publiek in dg gelegenheid te stellen de inzendingen te bezichtigen. Verwarming in kassen. In aansluiting op een lezing van enkele maan den terug, waarin de geschiedenis en het ont staan der verwarming behandeld werden, hield de heer Muven nu een praatje over de verwar mingen, welke thans het meest gebruikt worden. De inleider merkte daarbij op, dat verwarming in den tuinbouw een zeer groote vlucht 'genomen heeft, zoodat thans ruim 200.000 ton brandstof fen ieder jaar verstookt wordt. De moderne ver warmingen zijn de lage-drukstoom, electriciteit en gas. Met gasverwarming zijn in Castricum proeven genomen. Tot nu toe was men echter uiterst bevreesd voor gas, daar de lucht hiervan zeer schadelijk is voor de assimilatie van de ge wassen. De proef is dan ook uitsluitend nog maar genomen met witlof. In sommige streken wordt de electriciteit reeds voor verwarming gebruikt, maar een grooten om vang zal deze verwarming niet nemen; aldus spr.. omdat de kosten hiervan veel te hoog zijn. Eerst als de stroomprijs lager gesteld zou worden zou het meer ingang vinden, daar het zeer practisch en gemakkelijk voor den kweeker is. In bet Westland hebben kweekers in de tomatenkassen een lei ding laten aanleggen en. in geval van nachtvor sten bewijst dat groote diensten. Voor de aard beientrekkers onder glas in deze streek zou elec triciteit eveneens een uitkomst zijn, .daar men dan niet meer bevreesd hoeft te zijn voor nacht vorsten. De aanlegkosten zijn niet groot. Ook is het mogelijk hierdoor aardbeien eerder aan de markt te krijgen, zoodat Beverwijk in 'het vroege voorjaar mee kan komen met andere streken. Na een uiteenzetting over de toepassing van de kostbare 'hooge drukstoom alleen voor groote be drijven) behandelde spr. de la ge drukstoom. Deze manier van verwarming wordt reeds vrij veel toe gepast in kleine bedrijven met veel platglas voor komkommers en sla. Voor cultures, die veel vocht niet verdragen kunnen, is het echter bijna weer niet te gebruiken. Met een breedvoerige uiteenzetting over de ge wone warmwaterverwarming besloot de heer Muyen zijn interessante inleiding. In de jury voor de prijsvraag groenten werden benoemd de heeren G. Broeze, P. Hilbers en C. van der Zwaan en in de jury voor de bloemwer ken de heeren J. Blom, J Sanberg en N. S. Boo gaard. De keuring had het volgende resultaat: Gröep C: Henk v. d. Wel 9 punten; Nico v. d. Wel voor rozen 9 punten. Groep 3: L. Mikker 9V2 punt; Insulinda en ge raniums van A. Priester resp. 9y2 en 7 punten. Groep 2: N. S. Boogaard 7 punten; R. Docter punten en W. Muyn 9 punten. Vervolgens hield de voorzitter een inleiding' over ;et onderwerp „Veredelen van vruchtboomen". Spr. wees er daarbij op, dat het zaaien van vrucht boomen practisch niet meer voorkomt, omdat de natuurlijke voortteeling bij de meeste vrucht boomen niet toegepast kan worden, doch o.a. bij de noot wel. Appelen- en perenboomen en rozen stekken is veel gemakkelijker dan het veredelen. Toch wordt het bijna niet meer gedaan, daar de gestekte vruchtboomen weinig vruchten geven en de rozen slecht bloeien, terwijl ze bovendien veel vatbaarder voor de verschillende ziekten zijn. Het veredelen moet verdeeld worden in twee groepen. n.I. het enten, hetgeen in het voorjaar moet gebeuren, en he.t occuleeren, dat 's zomers geschiedt. De heer Muyen besloot zijn uiteenzetting met een demonstratie van occuleeren en de verschei dene manieren van enten, waarvoor veel belang stelling "bestond. Tholen en Van Lier in de K. S. A. Propaganda-avond „Herwonnen Levenskracht". Het plaatselijke comité van „Herwonnen Le venskracht" organiseerde Dinsdagavond in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw een propagan da-avond, waaraan de Vier van Tholen en Van Lier hun medewerking verleenden. De namen van beide artisten, die reeds ontel bare keeren in onze plaats optraden, maar steeds weer graag geziene gasten zijn, stonden er reeds borg voor, dat de K.S.A. uitverkocht' zou zijn en dat was zij ook. Op de van hen zoo bekende manier vlot en vroolijk hebben Tholen en Van Lier en hun medewerkers(sters) het talrijke publiek uitstekend vermaakt. Ernstige en vroolijke liedjes, vlotte con ferences en korte schetsen volgden elkaar in snel tempo op. Het gezelschap oogstte dan ook een groot en welverdiend succes. Voor den aanvang van de voorstelling heeft de voorzitter van hét-plaatselijk comité, de heer W. van Zutphen, een krachtig woord van aanbeve ling gesproken voor de vijf centsactie, die thans georganiseerd is. Het is noodzaleijk veel te geven, daar er door de hooge verplegingskosten nog vele T.B.C.-patiënten zijn, due wegens gebrek aan de^ noodige middelen op uitzending liggen te wachten? „Dames" Snip en Snap in Luxor. De révue „Kop op!" Gisteravond vond voor een tot de laatste plaats bezette zaal in het Luxor Theater de opvoering plaats van de revue „Kop opvan René van Sleeswijk. Dat deze revue ook in Beverwijk een daverend succes is geworden is niet te verwon deren daar de meest uitgezochte en bekende Ne derlandsche artisten hieraan medewerkten. Willy Walden wist er direct bij den aanvang met een gezellig praatje de goede stemming in te krijgen, die den geheelen avond niet is gewe ken en tot uiting kwam in het applaus dat de medewerkers met hun liedjes, dans en sketches oogstten. De dans werd verzorgd door „The 3 dancing Lovelies" van Nalda en Frans Muriloff. De bekende revueartiste Berry Kievits stond Willy Walden en Piet Muyzelaar op charmante wijze bij, zoodat ook een groot deel van het suc ces voor haar rekening komt. Ook de zangnum mers van Jean diu Bela werden te oordeelen naar het applaus zeer door de aanwezigen gewaardeerd. Het hoogtepunt van den' avond werd echter bereikt met het optreden vah Willy Walden en Piet Muyselaar als Juffrouw Snip en Juffrouw Snap. Ook de opvoering van „Het lied van de oude piano" in verschillende variaties als wals en opera oogstte groote bijval bij het publiek. Het geheel werd begeleid door het revuie-orkest onder leiding van Pim de la Fuente. SANS ATOUT WINT HAAR VIERDEN ZILVEREN MOLENWEDSTRIJD. De wedstrijd die de bridgeclub „Sans Atout" Maandagavond te Krommenie tegen de gelijk namige bridgeclub aldaar speelde, is een fraaie overwinning*- geworden voor onze plaatsgenoo- ten. De gedetailleerde uitslag luidt: Team I: J. Bos—G. de Bier en J. BloanG. Zoontjes winnen van Schoende Jong en Luyt Jr.Duistërhof met 6330 m.p. Team IIJ. Berlee—J. Nijman en mevr. v. d. LindenJ. Kok winnen van mevr. Norde- mannBleeker en Heynis—Jansen met 6920 m.p. Team III: A. Tand—H. van Essen en W. G. Kleyne—C. Geldermans winnen van echtpaar van Baaien en Max—Breggeman met 66J46 r ï.p. Team IV: Gebr. H. en J. v. d. Vlugt en W. de BoerTh. Braam winnen van echtpaar Bloem- raad en NordemannWinter met 4733 m.p. Team II: Mevr. TabakA. Tabak en J. Steen bergenG. C. H. Tabak verliezen vdja de dames Haiberma—Luyt en Rigter—Luyt met 19—58 m.p. Totaal-uitslag 264187 m.p., 8—2 w.p. Onze plaatsgenooten moeten nog eenmaal winnen om definitief in 't bezit van den Zilveren. Molen te* komen. Wat de pot schaft. Hedenmorgen zijn aan de Centrale Keuken 487 porties erwtenscoep verstrekt, waarvan 52 in Wijk aan Zee. Voor Donderdag zijn 421 porties in Bever wijk besteld en 45 in Wijk aan Zee. De maal tijd zal vermoedelijk uit spinazie-stamppot le- staan. Centrale Keuken. De leiding der Centrale Keuken verzoekt ons mede te deelen, dat met ingang van Donderdag a.s. scheurkaarten niet meer bij de portiersloge van de Beverwijksche Conservenfabriek afge haald kunnen worden, maar in_ de voormalige Huishoudschool in de Raadhuisstraat. WITTE KRUISBADHUIS. In het Witte Kruisbadhuis zijn in de afgeloo- pen week 275 stort-, 188 kinder- en 29 kuip baden genomen. Wie de doelpunten maakten. In de tot nu toe gespeelde wedstrijden voor de competitie scoorde De Kennemers 41 goals. De makers hiervan waren: Van Luin 10, Him- pers 7, Brethouwer 6, Bleeker 6, Horeman 5, Groot 4, B. Brethouwer 1, v. d. Putten 1 en tegen partij 1. Beverwijk doorboorde 60 map.1 het vijandelijk net. De schutters waren: Holman 13, Markx 11., J. Albers 8, Maenhout 9, Vessies 5, C. Albers 5, Teeling 5, Kuyper 1 en onbekend 3. Kinheim maakte 48 doelpunten, waarvan Ver hoofdstad er 21 voor zijn rekening nam. ge volgd door Michel 7, Raaymaker.s 4. Kuilenburg 3, v. d. Kaïit 3, Versteeg 3, Prinsen 1, Ellen 1, Rem 1. Cnossen 1 en onbekend 3. Arisz van D. E. M. is van alle plaatselijke clubs nog steeds de recordhouder met 20 stuks. •Slotemaker scoorde 10 maal, Schram 6, de Vries 1, Tervoort 2, Wolterfman 1, tegenpartij 1, onbekend 2. HEEMSKERK R.K. VOETBALVEREENIGING A.D.O. Het programma voor Zondag luidt: D. S. S. H.A.D.O.. 2 uur. A.D.O. 2—H.S.V. 1, 2.30 uur. V.V.Z. 3—A.D.O. 3, 12.30 UUT. S.V.A. a—AD.O. v. 1 uur. VEILING KERKEBOLLEN. In het K.S.A.-gebouW vond de jaarlijksche vei ling plaats van de kerkebollen. Er was veel pu bliek: het fanfarekorps „St.-Cecilia" zorgde voor een goede stemming. Bij het begin heette de pastoor de aanwezigen welkom, o.a. notaris Bremmers uit Beverwijk en den directeur van Holland's Bloembollen huis te Lisse. De 70 nummers brachten op f 755, vorig jaar bijna f 100 minder. Openbare Muziekles. De leerlingen van den muziekonderwijzer Wil lem "van Tilburg zullen Zaterdagmiddag' a.s. een openbare muziekles geven in het verenigingsge bouw „Wille'prord" aan de Willebrordstraat. 1 31 Leerlingen zullen zich doen hooren. Er zullen piano- en zangsoli, quatremains, duo's voor viool en piano enz. uitgevoerd worden. Rij wiel dief aangehouden. Aan het hoofdbureau van politie is een man ingesloten, die zich aan rijwieldiefstal had schul dig gemaakt. Spoedig bleek, dat zijn buit niet tot één rijwiel was beperkt; de man heeft namelijk bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een tiental rijwielen, waarvan hij zes bij het Distributielokeal had weggenomen. De dader geeft voor, dat hij de gestolen rijwie len aan hem onbekende personen op den weg heeft verkocht, hetgeen bij controle in enkele gevallen juist bleek te zijn. In verband met het bovenstaande roept de com missaris van politie personen, die van onbeken den op den weg rijwielen hebben gekocht op, zich tot het verstrekken van inlichtingen bij hem te melden. Indien deze personen lu.ter bekend wor den, zonder zich vrijwillig te hebben gemeld, zal kwade trouw worden aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. StutvoetSchipper d., Hoofdstraat 146, Santpoort. P. H. J. v. d. AarGiele z„ IJmui- derstraatweg 35 rd„ IJmuiden. M. J. Vrijhof Karsten z., Planciusdwarsstr. 3, IJmuiden. W. K. v. d. BergheSpring in 't Veld d., Burg. Weerts- straat 46, Velsen-N. A. v. BurgelLangbroek d., Kon. Wilhelminakade 48. IJmuiden. Overleden: W. H. Klepper, 72 j.. echtgen. v. G. Raakman, Melklaan 10? Velsen-N. A. Warmen- hoven, 20 d„ z. v. C. A. Warmenhoven, Nw. Schulp weg 11, Velsen-N. C. A. Nu'oorg, 85 j., wede. v. J. Holster, Stationsweg 28. Velsen. G. Buijtemveg, 69 j., eehtgene. v. J. Ruijgvoorn, Hoofdstraat 141, Santpoort. OUD-KATII. VERBOND VAN VAK- VEREENIGINGEN. Naar aanleiding van het eerste lustrum van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen heeft het hoofdbestuur van deze organisatie aan de léden een boekje uitgegeven dat den naam draagt: „Vijf jaren O.K.V.V." In zijn voorwoord zegt de samensteller, de heer A. J. van Kleef, secretaris-penningmeester van het Vakverbond te Velsen, dat ter voorkoming van de moeilijkheid, in later jaren <ie geschiede nis van de beginperiode te kunnen reconstrueeren, omdat dan meestal gegevens ontbreken, in dit boekje wat meer aandacht is geschonken aan de voorbereidingen, de werkzaamheden en de ont wikkeling van het O.K.V.V. „Vijf jaren", luidt een bijdrage van wijlen Mgr. Franciscus Kenninck, Aartsbisschop van Utrecht, onder wiens episcopaat het O.K.V.V. werd opge richt. De tegenwoordige aartsbisschop van Utrecht mgr. Prof. Dr. A. Rinkel schrijft o.a.: „Vijf jaren, waarin de bouwers van het Vakverbond zich geen rust hebben gegund, zich door alle tegenslagen hebben heen geslagen, en hun geestdrift en toe wijding door geen tegenstand en miskenning heb ben laten breken". Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haar lem getuigt hoe deze heeft opgemerkt, hoeveel eenvoudige arbeiders, die hij van vroeger kende, opgevoed waren tot flinke deelnemers aan de verhandelingen der Oud-Katholieken. „Met voldoening, zie ik op deze vijf jaren terug", aldus Prof. B. A. van Kleef te Amersfoort, geeste lijk adviseur en oprichter van het Vakverbond, „omdat ondanks de stormen en moeilijkheden, het Verbond steeds sterker is geworden." De documentatie van „Vijf jaren" is onderge bracht in een achttal hoofdstukken, die tezamen een nauwkeurige afspiegeling vormen van den gang zan zaken. Onder de „Verschillende Fondsen" is het mgr. Kenninckfonds vermeldenswaard. Met ingang van 1 Juni 1941 zullen de eerste oude leden voor een uit/keering uit dit fonds in aanmerking komen. Aan het slot worden de namen gememoreerd van de overleden leden en van de 51 leden, die als opvarenden van de visschers- of koopvaardij vloot in het buitenland verblijven. Hiervan zijn niet minder dan 28 opvarenden van de vissohers- vloot der afdeeling IJmuiden NAT. CIIR. GEHEEL ONTH. VEREENIGING. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel Onth. vereeniging houdt Dinsdag 20 Mei een vergade ring in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. De agenda vermeldt een verslag van de districts vergadering Noord-Holland, een bespreking van de propaganda, de voorzitter zal na de pauze wat voor dezen Uit „Gekrookt Riet" van D. G. Noordijk, verder zal de heer J. Smit voor dragen. VISCHAANVOER TE SCHEVEN1NGEN. SCHEVENINGEN 13 Mei. Van de kustvisscherij kwa men hedenochtend aan de markt de kotter SCI-I 37, C. de Jong met f827 besomming en 64 motorschokkers met te zamen f 8012 besomming. Noteering schokkervisch: Tarbot f6.60; Slips f2,60; Griet f 1.60f 2,70, alles per K.G. Middel schol f45—f80; Kleine schol f29—f44; Schar- f8,50f22; Kleine schar, f5—f7, alles per kist van 40 K.G. SANTPOORT HET DAMTOURNOOI VAN „STABIEL". P. J. van Dartelen wint In de eeregroep Circa 70 damspelers uit Haarlem Velsen, Beverwijk en Uitgeest hebben Zondag in Hotel Zomerlust een prettige» damdag gehad. De damclub „Stabiel" had niet beter dan op deze ma nier haar eerste lustrum kunnen herdenken, want naast de spelers drongen talrijke toeschouwers zich om de borden om met belangstelling het spel te volgen. De organisatie was perfect in orde en het geheele verloop van 't damtournooi is voor „Stabiel" een groot succes geweest. In de eere-groep kwamen uit P. J. v, Dartelen en Ytne de Jong uit Haarlem; H. W. Zitman te Santpoort en B. Dukel uit IJmuiden. De loting voor de ochtendronde bracht Dukel tegen Yme de Jong en P. J. v. Dartelen tegen Zitman. Het was een lust om te zien Hoe prachtig de Haarlem- sche meester zet voor zet het behaalde openingsvoordeel op Zitman tot winst bracht. In deze partij liet v. Dartelen zich op zijn best zien Ook de partij DukelDe Jong was een juweel van dam- techniek. De IJmuidenaar had in het middenspel belang rijk, ja zelfs beslissend voordeel behaald. Door een klein onnauwkeurigheidje van Dukel wist De Jong zich nog bijtijds te hei-stellen waarna het spel remise liep. Nu is het eenmaal zoo met zoo'n dagtournooi, dat het lot moest beslissen of Dukel of De Jong in de winnaars ronde zou uitkomen. Dukel verloor met loten, en in de middagronde moest deze in de verliezersronde spelen te gen H. VV. Zitman. De Jong speelde in de winnaarsronde tegen v. Dartelen. Ook in deze partij speelde do Haar- lemsche meester weer in grooten vorm. Fniteüjk heeft de Jong in de geheele partij geen schijn van kans gehad, en v. Dartelen won deze partij den ook onbedreigd. Du* kei wist zijn partij met Zitman te beslissen in ccn dam* combinatie. Daardoor werd de eindstand van het tour* nooi. Eere-groep: le prijs een beker P. J. v. Dartelen; 2c prijs B. Dukel een lauwertak; 3e en 4e prijs De Jong cn Zitman een herinneringRme'daiire. Wij laten hieronder cïe resultaten volgen van de andere klassen: Hoofdklasse. Groep A: le pr. A. J. Buyck; 2e pr. D. Schrijnemakers; 3e pr. A. M. Jansen. Groep B: ic pr. A. T. v. Leuffcn; 2e pr. C. Oudendijk; 3e pr. J. Backhuys. Groep C: le pr. P. H. Meure; 2e pr. G. Bakker; 3e pr* B. Mooy. Groep D: le pr. A. de Jong; 2e pr. A. Mtcdcma; 3e pr.- H. v. d. Heijde. Groep E: le pr. W. de Jong; 2e pr. J. v. Looy; 3c pr. Chr. Gerritsen. Eerste klasse: Groep A: le pr. L. Poots: 2e pr. D. Phil- llppo; 3e pr. A. Schenk. Groep B: le pr. J. Snel; 2e pr. W. de Goede; 3e pr. P. E. Hoek. Groep C: le pr. J. Selderbeek; 2e pr. J. Holm: 3e pr. Th. v. d. Sluis. Groep D: Ie pr. H. L. Fhillippo; 2e pr. J. Zaal; 3e pr. W. v. Hoon. Tweede klasse: Groep A: le pr. J. v. Gardcrcn; 2e pr. F. Koning; 3e pr. J. v. Haren. Groep 13: le pr. G. de Larie; 2e pr. G. Goets; 3c pr. J._ Ofïenberg. Groep C: le pr. A. Bron; 2e pr. J. Valk; 3e pr. F. v. Dijk. Groep D: le pr. G. Zuidcrduyn; 2e pr. G. v. d. Mculcn; 3e pr. J. Zalm. Groep E: le pr. L. Jansen; 2e pr. J. Buren; 3e pr. W. v. d. Vink. Groep F: le pr. H. M. Jansen; 2e pr. L. StOdel; 3e pr. A. J. Verwoerdt. Zedenmisdrijf. De politie heeft een man aangehouden, die zich heeft .schuldig gemaakt aan het plegen van niet nader te noemen handelingen riet minderjarige jongens aan boord van een in de haven liggend schip. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het nul van krantenlezen. De krant is onmisbaar. Helaas zegt menig een, die door beroep of ambt genoodzaakt is, zieh lederen dag op de hoogte te stellen van het da- gelijksch gebeuren en daarbij geen dag kan overslaan. In den goeden ouden tijd was dat anders. Toen kon het wel gebeuren, dat men overtuigd moest worden van het nut van 'kranten lezen, niet zoo zeer omdat er toen iederen dag iets voorviel, waard om onthouden te worden alswel uit hoofde van de moralistische zijde van de zaak. Dat lijkt nu wel een beetje ver gezocht, maar uit het ver volg van dit 'stukje zal U blijken, hoe een voort varend uitgever de hooge roeping van zijn nieuws blad verstond. Die uitgever was de heer Harmaivus Koning, die m Februari van het jaar 1778 in Amsterdam een nieuwsblad, de „Noordhollandsche Courant" wilde uitgeven, daartoe geen veflof kon krijgen en het toen in Buiksloot deed. De man zal het wel ge daan hebben, om zijn broodwinning te verbete ren. Maar hoor niu eens naar zijn motieven. „Vermits" zoo schreef hij, „onze Courant zeer veel volk uit de Herbergen en Kroegen zal hou den, zal dit het eerste nut wezen, dat zij doen. zal. Het tweede, daaruit voortvloeiende, moet noodwendig bestaan in een volle neerlaag van de Dronkenschap, die wortel van de zeven dood zonden. Het derde, vierde, vijfde enz. zal de Leezer zelf wel ondervinden. Wat de Noordhollanders aan belandt, dewijl deze veel tijd over hebben en geen Comediën, Bals, Concerten enz., hebben, vallen zij meest of op de bekers, kaarten en dobbelsteenen of op de studie; welk een winst als wij hen van het eerste tot dit laatste met een nugtere hand geleiden!" Harmanus Koning bepaalde zich niet tot deze beloften. Hij zegde zijn lezers toe, hen nimmer te zullen vervélen met „Ac.ten en Extracten en oude Relaassen of Vijgen na Paassen", maar dat hij het nieuws, zou geven „gemengt en aangezet, om alle droogheid voor te komen, met aardige Re- flcctiën, 't zij een Fictie of een Fabel, Anecdote of koddige toepassing; want zonder die saus is de Kourantespijs al te dor en valt voor zwakke maa- gen hard om te verduuwen." Wel, dat is nog niet zoo gek gezegd en menig krantenschrijver kan er nog wel wat uit leeren. Ook in onze dagen heeft menige „Kourantespijs" nog wel wat geestelijke specerij noodig, om niet al te zwaar in de „zwakke maagen" der lezers te vallen. Harmanus Koning was dus behalve een drankbestrijder een mensohenkenner en de ver onderstelling, dat menigeen zich voor „vijf guldens in 't jaar", den civielén abonnementsprijs, dien hij had vastgesteld, van het geestelijk genot, dat de uitgever beloofde, verzekerd zal hebben, is stel lig niet gewaagd. Maar kreeg hij het niet aan den stok met de herbergiers, wien hij zoo vierkant den oorlog ver klaard had? Toch niet. Ze waren slimmer dan hij mogelijk voorzien had. Want wie er prijs op stelde, den gaanden en komenden man op bezoek te houden abonneerde zich op de nieuwe krant en al het even interessante als geestverheffende nieuws kon men van dien tijd af vinden op de tafels in herbergen en wijnhuizen, zoodat de gelagkamers zelfs nog meer toeloop kregen dan te voren. Mis schien dronk men, als de lectuur wat tijdroo- vend uitviel, er nog wel een extra glaasje bij en verviel dan aan het debatteeren, om vervolgens met verdubbelden ijver zich op de kaarten en dobbelsteenen te werpen. Ja, ook de best bedoelde moraal wil wel eens falen. In leder geval heeft de Noordhollandsche Courant er geen last van gehad, want het blad bestaat nog steeds en wordt nog gedrukt in Buik sloot, juist als nu een goede 160 jaar geleden. WANDELTOCHTEN. De Algemeene Sport- cn Onlspanningsvereeniglng „Viribus Unitïs" te Santpoort organiseert Maandag 2 Juni а.s. (2en Pinksterdag), wandeltochten over afstanden van 20, 35 en 50 K.M. De vereeniging bestaat uit yerpleegden cn verplegen- den van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort.. i AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSÓAG 14 MEI. Luxor Theater, Breestraat: Revue „Kop op", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 14 MEI. Rembrandt Theater: „De Komedianten" in ,,'n Rare Familie", 2.30 en -7.30 uur. Fblace: „Hüzarenkoorts'V 2, 6.30 en -8.45 uur. Luxor Theater: „Renate in het kwartet", 2.30, б.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Monica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werkeq van leden van ..Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. DONDERDAG 15 MEI. Rembrandt Theater: „De Komedianten" in ..'n Rare Familie". 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en les avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5