BEVERWIJK Het Geheim van Kapitein Costali Gunstig jaar voor <le Harddraverij- vereeniging. Draverij op 7 Augustus en waarschijnlijk met de „toto". I>e H ar cl d ra ver ij vereen ig i ng „Beverwijk en Om streken" hield Donderdagavond in café „De Groentenibeurs" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer A. Blom Hz. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan de vele gebeurtenissen in de wereld en in de draverssport. Niet verwacht werd, dat de draverij in het vorige jaar zoo n groot succes zou worden. Het garantiefonds behoefde zelfs niet aangespro ken te worden. Spr. bracht dank aan de commis sie van het garantiefonds en de inteekenaars hier op. Hij deelde mede, dat Zandvoort dit seizoen eveneens weer een harddraverij zal organiseeren en wel op 13 Juli. Heden en volgende avon den een film van formaat met KARL LUDWIG DIEHL - KARIN HARDT - OLGA TSCHECHOWA in (LIEFDE GAAT ZONDERLINGE WEGEN) Een spannend, romantisch avontuur in een wereld van spionnage en contra- spionnage, met veel humor en raffine ment, omgewerkt tot een stralende en boeiende filmcomedie. Verzorgd voorprogramma met actualiteiten van de geheele aarde. Aanvang avondvoorstellingen 8 uur. Zondagmiddag en Hemelvaarts dag 3 uur MATINEE. Geringe aanvoeren door liet koude Laat Beverwijk zich aan het voorbeeld van Zandvoort spiegelen en eveneens trachten een draverij te organiseeren. Wat in Zandvoort kan, kan zeker ook in onze plaats. Zeer verheugd was de voorzitter over het feit, dat de totalisator weer terug is. Spr. hoopte, dat ook de totali-sator op de korte banen zou komen.- Binnen enkele dagen kan de 'beslissing hierover vallen. Beverwijk zal zeker één van de eerste plaatsen zijn, waar de to talisator op de korte baan zal komen. Met deze attractie zal de draverij zeker slagen, daar het publiek nu eenmaal gaarne een „gokje" maakt, hetgeen nu echter niet meer op clandestiene wijze hoeft te gebeuren. De heer Blom besloot zijn openingswoord met den wensen, dat de secretaris spoedig- algeheel j- - i. hereteld in Beverwijk en daarmee ook in de hard- O'idanta de maand Mei al weer aardig begint draver ij vereeniging zou terurakeeren. °P sahieten, kwam tot heden nog geen veran De notulen werden onveranderd vastgesteld. dering m de, weersgesteldheid. Overdag gure In een zeer uitvoerig jaarverslag van den se- kmide Noordenwind en des nachts flinke ïiaoht- cretaris, den heer Joh. N. Tromp, 'passeerden al de TV01S, ?1J ,ez?, ^normale weersomstandigheden moeilijkheden, en de hoogtepunten in het afge- iaa.kt de ontwikkeling der verschillende voorjaars- (Adv. Ingez. Med.) DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. De elftallen zijn voor de wedstrijden van Zon dag a.s. als volgt samengesteld: Onze GezellenD.E.M. Slotemaker: de Vries en Appel; Jansen, P. de Vries en de Nijs; v. d. Winkel, Poncin, J. SlO' temaker, van Noort en C. Schram. UitgeestV.V.B. Olivier; Lantsink en Strobbe; Nooy Jr., Bra- venboer en K. Bakker; W. Bakker, v. d. Bosch, Spruyt, Piantoni en Nooy Sr. weer. De eerste boonen aangevoerd. loopen jaar de revue. Een groote plaats was weer ingeruimd aan de jaarlijksche harddraverij. Het keurige verslag werd met een daverend applaus beloond. De penningmeester, mr. J. A. B. Sanders, merkte in het jaarverslag op. dat ondanks het feit, dat er in het afgeloopen jaar geen loterij is georgani seerd het financieel een zeer goed jaar is geweest. Het tegoed steeg met ruim f 130 tot f 1769,17. Het welslagen van de course in den a.s. zomer is dus vrijwel verzekerd. Het gemis van de loterij zal in de toekomst niet meer gevoeld worden, daar de totalisator automatisch het bezoek aan de dra verij zal verhoogen. Met woorden van dank aan de autoriteiten voor de vele medewerking werd het verslag besloten. Nadat de Ikascommissie rapport bad uitgebracht werd den penningmeester décharge verleend". In de kascommissie werden benoemd de 'heeren W. F. Starreveld, J. Koete en L. Klein. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren E. Rus en mr. J. A. B. Sanders bij acclamatie her kozen. Het bestuur stelde hierna voor den jaarlijk- schen harddraverijdag voorloopig op Donderdag 7 Augustus vast te stellen. De heer Oh. Hart stelde voor twee harddrave rijen, een voorjaars en zomerharddraverij te organiseeren, in verband met de steeds stijgende belangstelling. De voorzitter antwoordde, dat dit practisch niet mogelijk is. Bovendien hebben de vereenigingen met zeer veel moeite te kampen om de banen met paarden bevolkt te krijgen. Vele vereenigingen laten daarom de inschrijvingsgel den vervallen om paarden te krijgen. Op voorstel van het bestuur werd besloten den eigenaren f 10 reisvergoeding te geven. De prijzen werden be paald op f 300, f 150, f 75 en f 25. De Beverwijk- sohe Harmoniekapel zal eveneens weer medewer king verleenen. Op aandringen van de vergadering zal het bestuur trachten tijdens de pauze een at tractie te organiseeren, hetzij een hardloopwed strijd of een jeugd draverij. Medegedeeld werd, dat met alle kracht gewerkt wordt om ook- op de kortebanen een .totalisator te krijgen. De voorzitter was ervan overtuigd, dat als het in Zandvoort gelukt, ook Beverwijk de „toto" op de baan krijgt. Het eenige voordeel voor de vereeniging hiervan is. dat het bezoek grooter wordt. Bij de rondvraag bracht de heer F. R. c. Rijkens hulde aan het bestuur, dat niet alleen veel voor de hippische sport maar ook veel op sociaal ge bied heeft gedaan. Spr. was van meening, dat met de totalisator de vereeniging zou groeien en bloeien. De voorzitter sloot deze geanimeerde vergade ring met de gebruikelijke woorden van dank. Tot slot werd de harddraverij film nog eens ver toond. GEMEENTEBODE IN DE BLOEMETJES. Het 121/2 jarig jubileum van den gemeentebode, den heer J. J. van Uum, is niet opopgemerkt voorbijgegaan. Vele bloemstukken, waaronder één van den burgemeester, en schriftelijke felicitaties heeft deze bekende Beverwijker ontvangen. In den loop van den dag kwamen ook velen den jubilaris persoonlijk de hand drukken. Bridgedrive vaii de Huisvrouwen. Gistermiddag organiseerde de plaatselijke af- deeling van de Nederlandsehe Vereeniging van Huisvrouwen een bridge-drive in het Harmonie- gebouw aan de Groenelaan. De heer E. Veen sprak een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen verwelkomde °n zijn voldoening te kennen gaf over de groot hie- ming. De wedstrijd had een vlot verloop en e eli te een goede geest. De leiding berustte den heer E. Veen. De uitslag van de drive luidt als volgt: le prijs mevrouw Spits—mevr. Veen; 2e prijs: mevr. Hen- neman—mevr. Walddnger; 3e prijs: mevr. Brands .—mevr. Gregoir. De presidente, mevr. Moens— van der Veen, reikte de prijzen uit. EINDLES. De eindles van den Tuinbouwcursus voor vol wassenen heeft op Dinsdag 20 Mei plaats in het gebouw der Vereenigde Veilingen. Aan het slot der bijeenkomst zal de Kali-film vertoond worden. Aanvraagkaarten brandstoffen. Voor het invullen van de aanvraagkaarten voor brandstoffen wordt voor bewoners van Wijk aan Zee op Zaterdag 17 Mei van 9.30 tot 12 uur in den Politiepost, St. Odulfstraat, zitting gehouden. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 16 MEI .De ster van Rio" Luxor Theater, Breestraat: «n bijprogramma, 8 uur. ZATERDAG 17 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „De ster van Rio" en bijprogramma, 8 uur. producten nog zeer weinig vorderingen en wordt vooral in tuinders- en landbouwkringen verlan gend uitgezien naar milder en groeizamer weer. Het gevolg is dan ook, dat de aanvoeren aan de veilingen nog zeer langzaam vooruit gaan en in dat opzicht groote versehilcijfers geven tegenover data van vorige jaren. Als hoofdproduct kwam de èfgeloopen week spinazie iets ruimer, doch het aanbod bleef toch in die mate, dat de totale aanvoer gemakkelijk te plaatsen was. De kwaliteit bleef tot nu toe nog al uiteen loopen, ,veel partijen moesten dan ook als afwijkend product worden bestempeld. De maximumprijs die tot Maandag j.l. op 8 ct. stond, werd van Dinsdag af op 7 ©t. per K.G. gesteld. Als nieuw product verscheen ook deze week weer postelein, dat een willige .kooplust had en notee ringen maakte van 24—32 ct. per K.G. Sla, als glasproduct, kwam iets ruimer, ofschoon in doorsnee de meeste partijen nog erg-licht zijn. Per stuk werd van 37 ct. betaald, per gewicht van 1215 ct. per K.G. Bospeen, dat nog in een zeer bescheiden mate werd aangeboden, ging naar verhouding van- grootte der bossen van 1526 ct. per bos van de hand. Ook van bloemkool was het aanbod nog zeer bescheiden en -bepaalde zich tot kleine par tijtjes. Voor de beste soort wisselden de notee ringen van 2025 ct. en voor mindere soort 15 ct. per stuk. Rabarber is momenteel een zeer gevraagd arti kel. Ofschoon nogal flinke partijen worden aange voerd bleef' de laatste dagen de vraag het aan bod overtreffen. De note'eringen schommelden naar kwaliteit tusschen 69 ct. per K.G. Met de asperge-oogst wil het nog niet best vlot ten. Dit product dat zeer gevoelig is voor koude, komt met deze weergesteldheid niet vooruit. An dere jaren om dezen tijd werd reeds volop geoogst, thans kan het aanbod nog zoo goed als van geen be'teekenis worden genoemd. De aanvoer van witlof was deze week nog be langrijk. De prijzen, die vorige week nogal ge drukt waren, herstelden zich geleidelijk, zoodat de noteeringen, die Vrijdag j.l. nog.stonden naar kwaliteit van 915 ct., op de veiling van Woens dag 14 Mei weer kwamen te staan van 1222 ct. per K.G. Ondanks het vergevorderd seizoen werden nog flinke partijen prei aangeboden. Voor deze groente bestond een willige'kooplust, waardoor de prijzen geregeld gunstig beïnvloed werden. Naar kwali teit werd ongeveer 1827 ct. per K.G. betaald. Ook voor andere soorten soepgroenten, die per bos werden verkocht, werden hooge prijzen be steed. Knollen worden weinig aangevoerd en wat nog werd aangeboden liep in prijs uiteen van 62-5 ct. per K.G. Radijs kwam de laatste dagen heel wat meer; de prijzen zijn niet hoog en wisselden van 1V22 ct. per bos. Deze week werden de eerste boonen aangevoerd die als nieuw artikel tegen zeer hooge prijzen wer den afgenomen. In de fruitafdeeling werden aard beien iets ruimer aangevoerd. De prijzen varieer den naar inhoud van 3545 ct. per doosje. Jaarvergadering R.-K. Vrouwen bond. Donderdagavond hield de R.K. Vrouwenbond de jaarvergadering in het K.S.A.-gebouw. De pre sidente, mevr. Vermeulen, verwelkomde de aan wezigen. Hierna was het woord aan den heer Van Willigen, die zou spreken over het on-derwerp: „Humor in dezen tijd". Hij zei te willen spreken over den humor in de Nederlandsehe letterkunde van vroeger en nu. Humor is, aandacht hebben voor de stille tegenstrijdigheden; dit moeten we niet verwarren met het komische of met spot of ironie. Aan humor is alle onvriendelijkheid vreemd. Geestigheid is een kwestie van het ver stand, terwijl humor in het gemoed wortelt; men ziet de tegenstrijdigheden en de zwakheden en ij delheden en kan er om lachen, omdat hij dat alles kan aanvaarden. De humoristische lach is geen teeken van oppervlakkigheid maar hij brengt juist lev-ensvérdieping. De humor behoedt den mensc'h voor Overdreven ernst en werkt den toorn en hoogmoed tegen. De echte humor is de grondslag voor het geluk. Door alle tij-den heen zijn er schrijvers geweest, die humoristische ver halen en gedichten geschreven hebben. De heer Van Willigen besprak o.a. het werk van Langendijik, Emmen, Betje Wolf en Aagje Deken, Nicolaas Beets, Justus van Maurik en Herman Heyermans,-waarna hij eenige fragmen ten uit de werken van Pater van Meurs voorlas. Na de pauze sprak de heer Van Willigen over 'humor in dezen tijd, speciaal over het werk van Speenhoff en Gharivarius, waarna hij eenige prozastukjes van hem zelf voorlas. Nadat Mevrouw Vermeulen hem dank had ge bracht voor zijn lezing, volgde de jaarvergade ring. De secretaresse, mej. Admiraal bracht het jaar verslag uit, waaruit bleek dat he-t ledental is ge stegen tot 265. Vervolgens, bracht -de penndngmeesteres het financieel verslag uit. Er is een batig saldo van f 9,84. De presidente deelde mede, dat er door den Kring Haarlem fop 5 Juni een bedevaart naar Heiloo zal worden gehouden. Zij wekte ook de leden op, Zondag a.s. aan de Rerum Novarum- herdenking deel te nemen. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de dames Van Doorn en Lieshout, die .her kozen werden. Gekozen werd Mevr. Machielse- Sterk. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. BRIDGECLUB „SANS ATOUT". De uitslagen van de promotie-degradatiewed strijden van „Sans Atout" luiden als volgt: Af deeling A: 1. J. de BosG. de Boer 42*4 m.p., 2. J. BlomG. Zoontjes 3512 m.p., 3. G. Tabak— W. G. Kleine 33',4 m.p., 4. W. de BoerH. van Es sen 30 m.p., 5. A. en C. Hoogeboom 29J/2 m.p., 6. Mevr. v. d. Linden.-C. Geldermans 28 m.p., 7. K. d. WalJ. Boom 28 m.p., 8. J. Berlee—-J. Nij- m-an 25 m.p. Afdeeling C: 1. Mevr. DiilTh. Braam 59% m.p., 2. H. en J. v. d. Vlug't 57 in .p., 3. J. Commandeur— P. Vlot 55% m.p., 4. De heer en mevr. Van Am- stel 52 m.p. 5. J. KokJ. Bloemendaal 51*4, m.p. 6. G. SteenbergenA. Tand 49 m.p„ 7. J. v. d BurgJ. Groot 49 m.p„ 8. Dames Steenbergen Tabak 46 *A m.p. Onderlinge wedstrijd: 1. Mevr. ThomasJ. v Leeuwen 27<A m.p., 2. Mevr. Braam—Th. Sluit- man 27 m.p. 3. L. Bos—N. van Zon 24% m.p., 4. J. de Vries—A. Tabak 21 m.p., 5. T. RomijnA. van Groningen 18 m.p. Nederlandscli Christen Vrouwen bond. Als spreekster voor de op 21 Mei a.s. in de Marnixschool te houden ledenvergadering van de af deeling IJmuiden van \den Nederl. Christen Vrouwenbond, zal spreken, mevrouw A. Knop pers—Valkenier, bondspresidente, over het on derwerp „Geestelijke waarden". UITVOERING VAN BAGGER- EN GROND WERKEN. Het uitvoeren van bagger- en grondwerken en het aanbrengen van oevervoorzieningen met bijkomende werken voor het maken van de nieu we spuisluis en ten behoeve van het Staats- visschershavenbedrijf alhier is door den Rijks waterstaat opgedragen aan A. Volker's Maat schappij tot het uitvoeren van Openbare Werken te Sliedrecht, voor f 747.000. Groote opbrengst van de haring vangst in Noorwegen. OSLO, 15 Mei Naar thans bekend wordt gemaakt bedraagt in Noorwegen de totale ver koopsom der haringvangst in den winter van het afgeloopen jaar 36,4 millioen kronen. Dit is een der beste resultaten, welke tot op heden in Noorwegen bereikt werd. Thalia Theater „Slot-accoorcl" In de nieuwe film van het programma van „Thalia"" zien we eenige bekende filmsterren als Willy Birgel, Lil Dugovér, Maria van. Tas- nady, enz. De muziek is van de Berlijnsche Staatsopera en de Berlijnsche Solistenvereeni- ging. Een film, die ook muziekliefhebbers veel te genieten geeft. Hieronder volgt in 't kort de inhoud: De geschiedenis be handelt het wederva ren van een vrouw, die met haar echt genoot ver van huis en haard vertoeft haar man verliest en genood- hetgeen haar door haar groote liefde voor de zaakt is allerlei bezwaren het hoofd te bieden, muziek gelukt. Doch juist als ze in beter condi tie ,is gekomen geraakt ze in nieuwe ver wikkelingen, waaraan ditmaal zelfs de justitie te pas komt, Doch als de nood het hoogst is daagt ook voor de veelbeproefde de redding en ont vangt ze, haar loon voor zooveel tegenspoed: een tróuwen echtgenoot, die tevens voor haar kind een voorbeeldig vader zal zijn. ■'M Rex Theater „Het geheim van kapitein Costali". Karl Ludwig Diehl, Alga Tschewowa en Ka rin Hardt vervullen de hoofdrollen in de film „Het geheim van kapitein Costali", die van he den avond af in het Rex Theater vertoond wordt. De inhoud is als volgt: Na een revolutie in een der staatsjes in Midden Amerika is Generaal Gonza aan de macht ge komen. Voor het Hoogste Militaire Gerechts hof staat een zijner tegenstanders, kapitein Costali, terecht, die de doodstraf tegen zich hoort uitsprekèn. Op dat oogenblik weet hij echter te ontsnappen. Hoewel politie en solda ten hem steeds dicht op de hielen zitten, weet hij ongemerkt de villa van zijn vriendin Antonia Delvarez te bereiken, die hem als haar nieuwen butler Archibald bij haar personeel introdu ceert Wanneer alle nasporingen naar den voort- vluchtigen terdood- Rex veroordeelde vruchte loos blijven, besluit de prefect van politie Montefranca, die er alle belang bij heeft, dat kapitein Costali zoo spoedig mogelijk gearresteerd wordt, zelf een onderzoek in te stellen. Hij begint zijn onderzoek ten huize van Antonia Delvarez, omdat hij weet, dat Costali een goede vriend van haar is. -Hij komt oog in oog te staan met den butler Ar chibald, doch herkent in hem niet den gezochte. Tevergeefs neemt hij ook Antonia een verhoor af. Zij begrijpt er niets van maar 'een nichtje van haar, die den nieuwen butler wel mag lijden, is thans veel duidelijk geworden. Ten huize van Antonia wordt een feest ter eere van Montefranca gegeven. Groot opzien baart de plotselinge verschijning van generaal Gonza. Door zijn komst neemt ook de loop der gebeurtenissen een groote wijziging. Kapitein Costali treedt plotseling midden on der de gasten'in zijn uniform. In plaats van gearresteerd te worden, moet hij den dank in- casseeren van generaal Gonza. In zijn plaats wordt iemand anders gearresteerd, die het m'inst op deze arrestatie verdacht was. En tenslotte wordt het voor Costali en het nichtje natuurlijk een happy ending. HET MENU VAN DE CENTRALE KEUKEN. Het menu van de Centrale keuken van 19 tot en met 24 Mei luidt .als volgt: Maandag: Stamppot van zuurkool, Dinsdag: Groenten- soep, Woensdag: Stamppot van roode kool. Donderdag: Stamppot van Spinazie, Vrijdag: Stamppot van andijvie: Zaterdag: Stamppot van witte kool. MARKTPRIJZEN. Tarbot f5.70—f4,60 per K.G. Tongen f 5—f 4 per K.G. Kleine schol fl35-r-f54; Pufscliol f43—f28; Pufscliol 2 f 21,50—f0; Wijting f51—f 40; Poon £39; Gr. sóliar f31; Kleine schar f22—f 12; Puf schar f 10—f 5. Alles per 50 K.G. Kotters: HD 10 f 098; 1-ID 125 f1521;. IJM 203 f2137; UK 76 f 422. Loggers; IJM 268 f 1882; KW 144 f 1576; KW 89 f 1760; SCI-I 443 f 1235. Bioscoop „De Pont" Het geheim van het slot Vögelöd". Gravin Marianne was met graaf Andreas ver loofd. Deze begaf zich naar het buitenland, om daar een bestaan te zoeken. In dien tijd pro beert zijn oudste broer Leopold, hem uit de guhst van Marianne te verdringen. Dit gelukt hem weliswaar niet, maar hij slaagt er in, haar moeder van zich af- De Pont (Clictlé V. F. A,). hankelijk te maken. Wanneer hij tenslotte met een vervalschten brief den indruk weet te wekken, dat Andreas in het buitenland ge trouwd is, offert Marianne haar levensgeluk aan dat van haar moeder en familie op en treedt met Leopold in het huwelijk. Maar Andreas konit terug en het conflict tusschen de beide broeders breekt los, doch wordt beëindigd door den onverwachten dood van Leopold. Andreas wordt gearresteerd onder verdenking van moord, doch moet wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten worden gesteld. Deson danks blijft op hem de verdenking rusten, te meer waar Marianne zich een dreigement her innert, dat Andreas tegen Leopold geuit heeft. De atmosfeer wordt hoe langer hoe ondrage lijker, totdat een verrassende wending in het onderzoek licht in deze zaak brengt. Vier jubilarissen aan de papierfabriek. Donderdag herdachten vier led*n van het per soneel der N.V. Vereen. Kon. ..'apierfabrieken firma Van Gelder Zonen een jubileum. Van deze vier jubilarissen waren er drie, die gedurende dertig jaar bij het bedrijf werkzaam zijn en één vijfentwintig jaar. De drie eerstgenoemden waren de heer P. J. Kroone, werkzaam in de afdeeling electriciens- werkplaatse de heer R. Meyer van de afdeeling Centrale en de heer H. v. d. Bos van de afdee ling autotractie. De heer H. C. Palm, die thans bovensnijder bij de P. M. 18 is, vierde zijn zilveren jubileum. Op het bedrijfskantoor van de Papierfabriek had de huldiging van de vier jubilarissen plaats. Namens de directie waren de heeren J. Smit en Ir. W. A. Staring aanwezig. De jubilarissen werden door den heer Smit namens de directie toegesproken. Hij herinner de aan de huidige moeilijke omstandigheden, welke veel overeenkomst vertoonen met den tijd, toen de jubilarissen hun werk aan het be drijf pas waren begonnen. Nadat hij zich in waardeerende bewoordingen tot de jubileerenden had gewend en hun toewenschte dat zij nog ge- ruimen tijd aan het bedrijf verbonden mochten blijven werd hun een geschenk onder enveloppe overhandigd. In de electricienswerkplaats had vervolgens een huldiging plaats van den heer Kroone, waarbij het geheele afdeelingspersoneel aanwezig was. De heer W. J. de Haan, bedrijfschef, memo reerde hoe klein de afdeeling E. W. was, toen de jubilaris als vijftienjarige jongen zijn in trede deed. Spr. schetste den ijver en plichtsbetrachting van den heer Kroone en hoopte dat de jubi laris nog vele jaren zijn arbeid mocht voort zetten. Spreker bood hem namens de geheele af deeling een fraaie electrische klok aan en aan mevr. Kroone een bloemenhulde. Aan den heer Van den Bos werden door het personeel van zijn afdeeling bloemen geschon ken; de zilveren jubilaris mocht van zijn werk ploeg een aardige herinnering ontvangen. De jubilarissen brachten het verdere gedeel te van den dag in den huiselijken kring door. BIJBELTENTOONSTELLING. 1 Het bestuur van de afdeeling Velsen—Sant poort van het Nederl. Bijbelgenootschap heeft besloten in de maand Juni alhier een bijbel- tentoonstelling te houden, Verklaringen van prof. dr, C. A. S. Snijder. Over het Genootschap Nederland en Europa De V.P.B. zenden het volgende verslag van onderhoud met prof. dr. Snijder: AMSTERDAM, 15 Mei. „Na dezen log zullen zich op nagenoeg elk gebied van" 11 maatschappelijk leven groote veranderingen trekken, daarvan kunnen wij zeker zijn. Als wij n derlanders niets doen en met de handen in i schoot blijven zitten wachten, komen deze veran? ringen er ongetwijfeld ook. Indien wij echter lr gezonde ideeën ontwikkelen en naar voren brene met de mogelijkheid dat deze ook door ande worden aanvaard, dan hebben wij de grootste v/0 om zelf invloed uit te ofenenen op ons toekomsten bij de nieuwe ordening van.het oude Europa" Met deze woorden heeft prof. dr. G. A. S. Snip, ons tijdens een vraaggesprek den gedachtengan??* schetst, welke heeft geleid tot oprichting van n- nieuwe genootschap „Nederland en Europa" on/' zijn voorzitterschap. Wij stellen ons dus ten doel, zoo vervolgde mn. fessor Snijder,- de problemen, welke na het sluit van den vrede, bij de herordening van ons wereld deel onder leiding van Duitschland, aan de ordi zullen komen, voor zoover deze Nederland betref! fen, reeds thans te bestudeeren. U acht het tijdstip voor deze werkzaamheden thans nog niet te vroeg? Z-eker niet. Een volle, dat zelfs onder oorlo»;. omstandigheden zoo weet te handelen, bewijst daar! mede dat het levenskrachtig is. Duitschland is ons bijvoorbeeld met de herordening van Zuid-Oost. Europa al voorgegaan. Daar is het inzicht, dat dj oude orde van ons continent feitelijk een chaos een wanorde was, al veel eerder doorgebroken. Doch ook elders heeft men reeds lang zeer goed gevoeld dat het zóó niet langer ging, dat er eenvoudig gebeuren moest. Helaas bleek er een oorlog voo] noodig te zijn om deze wanorde opzij te schuiven om met geweld plaats te maken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genootschap is nu de Neder landers die dit inzien tot samenwerking te brengei BREEDE HUK. Meent u, dat er voor dit streven op het oogenolü voldoende waardeering bestaat? Ongetwijfeld voldoende om dit initiatief fe. vensvatbaarheid te schenken. Dat bewijzen de vei; adhaesiebetuigingen die wij reeds ontvangen heb! ben. Eh zitten op het oogenblik op vele plaatsen a onze maatschappij menschen. die tot dit inzicht ge! komen zijn. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkdenkenden. Wanneer zij over hun ideeën spreken met hun omgeving, dan worden zij on. der invloed van de politiek afgeleid naar d» kleine dingen en meeningsverschillen. Door'ons ge! nootschap komen zij in de eerste plaats in aanra king met anderen, die over dezelfde kwesties hel), ben nagedacht als zij en daarbij tot ongeveer de zelfde conclusies zijn gekomen. Bovendien spreken zij in dezen kring niet.-vakgenooten, die de oplos sing der problemen in dezelfde richting zoeken, r«! het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraagstukken breed en zakelijk te bekijken zonder de verwarrende ge voelsmomenten die op het oogenblik velen op ea dwaalspoor leiden, zonder politieke kleur en zonde ,al de kleine politieke meeningsverschillen die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk èer, streven waardeering bestaat, heb ik o.a. ondervon den als voorzitter van den Cultuurkring, toen mj gebleken is dat velen gaarne hun krachten zouda aanwenden die echter niet op cultureel doch op an der gebied thuis behooren. Wij zullen over het ge heele land een aantal vaksecties instellen onder deskundige leiding en zoo noodig zullen wij tot een nog'fijnere onderverdeeling overgaan. Er staat da. ook reeds binnenkort een uitbreiding van het tegen- woordige bestuur te wachten. Op welke gebieden van de samenleving zal hei genootschap werkzaam zijn? Handel, industrie, we tenschap. kunst en verkeer komen daar, voor zoo ver zij het algemeen belang betreffen, reeds oogen- blikkelyk voor in aanmerking. De uitbreiding der activiteit is natuurlijk welhaast onbeperkt en daar om is het voorshands nagenoeg ondoenlijk alle ter reinen, waar wij op den duur werk kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlijk ook con tact zoeken met alle groepen^wier êtreven parallel met het onze loopt". ADHAESIEBETUIGINGEN GEWENSCHT Hoe zullen de doelstellingen van het genootschap worden gepropageerd? Men moet goed begrijpen, dat het hier geen ver eeniging betreft die tracht zooveel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het ge nootschap, doch om zijn productiviteit. Het bestuur noodigt sympathiseerenden die daarvoor in aan merking "komen uit om lid te worden. Natuurlij* stellen wij het zeer op prijs zooveel mogelijk ad haesiebetuigingen te ontvangen, welke gezonden moeten worden aan den secretaris van het genoot schap. den heer K. W. Boekholt, Naardevstraat 293 te Huizen (N H.). De resultaten van onze studies en onderzoekingen zullen worden neergelëgd in P'1" blicaties die op hun beurt ook weer voorlichtend zullen werken in ruimeren kring buiten het genoot schap. Langs dezen deg zullen wij moeten trachten het Nederlandsehe volk los te maken uit de,thans heerschepde inertie en slapheid, terwijl het nog tijd tot handelen is. Alleen op die manier zullen wij is staat zijn zelf mede te werken aan onze eigen toe- komst. Daartoe is goede deskundige voorlichting noodig. want kennis van zaken is nog altijd de ze kerste wijze om invloed te verkrijgen, wanneer kwesties van ordening er. herordening betreft. het EEN VERBETERING. Het bestuur van Santpoort's Bloei" stetó? zich. naar aanleiding van klachten over het lan ge wachten aan de loketten van het postkantoor te Santpoort-Station, in verbinding met w» hoofdbestuur der P." T. T. Als resultaat van W bemoeiingen kan worden vermeld, dat het noo.a- bestuur van P.T.T. berichtte, dat eenige ver sterking van de loketbezetting lyenschelijk was gebleken. Hiertoe zijn irimiddels .maatregels genomen. jn Verwacht mag worden dat aan de bezwaren voldoende mate zal zijn tegemoet gekomen, ii- tusschen blijft de aandacht op deze aarugelegei heid gevestigd. Mocht zulks noodig blijken, aa zullen verdere voorzieningen worden getroi* fen". HEEMSKERK D.S.S.H.—A.D.O. In den laatsten competitiewedstrijd komt A.D.O. als volgt uit; Kloes, M. Beentjes, Baltus; Burger, P. Doiin, Zonneveld, D. Beentjes, Sinnige, N. Beentjes, Voorme^, TEVEEL VEE. n Bij T. zijn twee runderen in beslag 2en°7j6 (een stier en een koe) omdat hij daarvoor niet vereischte vergunning had. Proces-verbaal opgemaakt. ZWEMCLUB „DE VUURLIJN".. De Heemskerksche Bad- en Zweminncntws „De Vuurlijn" heeft als oefemneester aang«K de heer J. de la Fonteyne uit Castricum-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2