Victoria-Water Dr. Fischböck over sociale en fiscale perspectieven Onder valsche vlag ^RIJDAG 16 MEI 194T J)e strijd tegen den sluikhandel Geen hamsteren van kapitaal Zooais reeds met een enkel woord is medege- i ld is dezer dagen in hotel Wittebrug een bijeen- *g| gehouden van den Nederlandschen Sociaal- Sinomischen Kring, waarin commissaris-generaal gister dr. H. Fischböck het woord gevoerd vieft Aanwezig waren o.m. genoodigden uit het •'komische leven, leden van het organisatie- Slïté-Wolterson en van den Raad van Volkshuis- Si-der N.S.B. "Omtrent het gesprokene op deze vergadering kan i volgende worden medegedeeld, ne voorzitter, prof. dr. J. van Loon opende de bij enkomst en zeide, dat deze gezien moet worden als i i gevolg van het besluit van. den Nederlandschen -iaal-Economischen Kring, die enkele maanden «leden door vertegenwoordigers van het Neder landsche bedrijfsleven is opgericht om zich meer '.ar buiten te gaan bewegen. De kring is bedoeld als. werkgemeenschap en -jer op practisch dan op theoretisch terrein. Bin nenkort zal men van nadere plannen hooren. De 'prorienteermg van Nederland op sociaal-econo- m'isch gebied binnen het kader van het nieuwe Europa, waarin de „as" aanspraak mag maken op de leiding, is een dringende eisch voor het Neder- landsohe volk. Het is dus zaak dat zooveel mo gelijk mannen uit het bedrijfsleven zich aaneen sluiten om aan een nieuwe toekomst van ons va derland te bouwen; Hierna kwam commissaris-generaal minister Fischböck aan ,het woord. Iedere gelegenheid om met menschen uit het be drijfsleven samen te komen, aldus commissaris- eeneraal. minister Fischböck, om een aantal din- Ln te bespreken, welke thans aan de orde .zijn, juicht spreker toe. Hij begon met eenige opmer kingen over het hamsteren. Hoewel er veel ge hamsterd wordt, gaat het om betrekkelijk kleine hoeveelheden. Maar veel schadelijker dan de ma- 'ieele zijde is de rrioreele kant van dit hamste- ,j. Met dezen moreelen kant heeft spreker te maken wanneer hij te Berlijn de belangen van Ne derland bepleit. Wanneer immers blijkt dat men in Koerland zich niet strikt houdt aan de bepalingen, ielke de distributieregeling aan de bevolking op leg; brengt dit het gevaar met zich mede, dat men Nederland op het peil van andere bezete gebieden jou willen omlaag drukken, of dat men minder geneigd zou zijn bij de overbrugging van moeilijk heden te helpen, zooals zich^nu b.v. bij de aard appelen hebben voorgedaan. Het is ook opgevallen, dst de rechter in het verleden veel te lage straffen cp overtreders toepaste, hetgeen bewijst, dat de Xederlandsche rechtspraak nog niet de draagwijdte vjn deze overtredingen beseft en nog niet begrijpt est het hier om de grondslagen van het bestaan ran het Nederlandsche volk gaat. Er zijn dan ook ru speciale rechters benoemd om deze sociaal- economische overtredingen te berichten. Minister Fischböck hoopte, dat op deze wijze een eind zou komen aan den sluikhandel. Vervolgens sprak de commissaris-generaal ovèr je lasten, die op de bedrijven drukken en nog lullen drukken. Hij wees, evenals hij dit vroeger deed, op de zeer vrijgevige dividendpolitiek van het meerendeel der bedrijven. Het uitkeeren van zoo hooge dividenden brengt mede, dat. meer be lasting dient te worden betaald. Wat bijvoorbeeld meer dan 5 of 6 pet. uitgekeerd zou worden, dient bélastingobject'te wordén beschouwd. In dien 'kan men dan ook een belastingwet verwach 'Spreker wees er daarbij'op, dat een vennoot schap 'aan de dividend-belasting kan ontkomen door het kapitaal met de reserves te verhoogen en'dus procentsgewijs een lager dividend te bepalen, maar dan voor één keer een percentage der re serves voor den fiscus "te bestemmen. Dit percen tage zou dan komen te liggen tusschen de 12 pet. van de dividendbelasting welke mén zou hebben betaald eri de 31V2 pet. van de thans geldende winstbelasting. Ook de commissarissen zullen aan te nieuwe belasting het hunnen dienen bij té dra- jen. Een percentage van 20 noemde spreker rede lik en billijk, wanneer de tantièmes niet boven matig hoog zijn. Vele ondernemers gelooven nu dat zij hun li- cuide middelen welke niet verdeeld worden het veiligst kunnen beleggen in aandeelen van bedrij ven, die geheel wat hun aard betreft vreemd zijn «an het eigen bedrijf. Spreker zeide, dat dit niet te vereenigen is met de plicht.en van een bedrijfs leider. Hij noemde hierbij als voorbeeld, dat een textielfabriek niet tot doel kan hebben zich aan deelen aan te schaffen van een oliebedrijf. Wel zou Rn zoodanig bedrijf aandeelen kunnen nemen in «n weverij of een spinnerij. Doordat er weinig grondstoffen aan te lcoopen zijn komt- er veel be drijfskapitaal vrij. Dit mag echter niet in bedrijfs- vreemde aandeelen worden belegd. Nog meer zullen,de bedrijven hebben op te brengen en wel in dienst van de sociale politiek. De commissaris-generaal wees er op, dat in Duitsch- hnd de bedrijven ten behoeve van de sociale ver tekeringen veel meer opbrengen dan hier. Het ligt echter in de bedoeling dat de Nederlandsche ar- Een zeldzaam transport wordt op het oogenblik in de straten van Nijmegen verricht. Een voor Rotterdam bestemde transformator, welke niet minder dan 100.000 K.G. weegt, wordt van de Groenestraat naar de haven gebracht, een werk, waarmede ruim een week gemoeid zal zijn. (Foto Pax Holland) beiders nadat de oorlog is gewonnen op dezelfde wijze als.in Duitschland van de sociale verzeke'- rimg zullen kunnen profiteeren. Indien ook de noodzakelijke sociaal-politieke maatregelen voorloopig slechts in bescheiden mate, zooals door een verbetering der invaliditeitsrénte of zekere hervormingen der ziektewet, verwerke lijkt kunnen worden, zoo is toch in het belang van een evenredige belasting als punt van uitgang voor de kostprijsberekening der bedrijven een tijdelijke gelijke belasting naar het loonbedrag noodig. Ook zullen maatregelen kunnen worden geno men met betrekking tot interne aangelegenheden van particuliere bedrijven, de leiding e.d. er be staan echter ten deze geen plannen voor ingrij pende maatregelen. Het leidende personeel in èen bedrijf is van te groote beteekenis voor het geheele economische leven, dan dat de overheid daarover geen zeggen schap zou moeten hebben. B.v. bestaat het streven aandeelen-soórten met bepaalde benoemingsrech ten te scheppen, zoodat de leiding der bedrijven binnen een kring van verwanten of vrienden wordt gehouden. Het ware mogelijk dat een controle vereiseht zal zijn teri aanzien van hel feit, dat slechts de bekwaamste mannen ook als leiders konden optreden. De voorzitter richtte hierna woorden van dank aan den commissaris-generaal voor zijn interessan te. rede. Na de voordracht bleef men nog eenigen tijd met den spreker ongedwongen tezamen. (A.N.P.) Tulpententoonstelling in Amsterdam geopend. Causerie van den heer L. Mooy. Er is misschien geen product zoo Hollandsch als de tulp en daarom is het te waardeeren, dat „typisch Holland" aan-den Heiligeweg- te Amster dam, dat zich ten doel stelt de aandacht te vestigen op typisclkrvaderlandfiche producten thans een kleine doch interessante tulpemten- tóonstelling heeft georganiseerd. Met medewerking van den heer J. Col-ij n heeft men diverse soorten tulpen In. de gildekamer bij eengebracht, terwijl verder de gevel 'door dezen bloemist op' smaakvolle wijze met ruim driedui zend tulpen is versierd. Bij de opening van deze tentoonstelling heeft de bloembollenkweeker L. Mooy uit Haarlem in een causerie gewezen op de belangrijkheid van dit echt Hollandsche product vol schoonheid en kleur, dat in ons land vrijwel niet gekocht wordt en geheel bestemd is voor de export. Nog geen kwart procent van de bloembollen is in den loop der jaren in Nederland verkocht en alleen als snijbloemen hebben de tulpen hier sterk aftrek gevonden. De tulp is een typisch Hollandsche bloem, die van Kerstmis tot Juni regelmatig ontluiken kan en die geschikt gemaakt kan worden voor alle klimaten. Daardoor ook vindt de tulp in alle werelddeelen een afzetgebied. Onze geestgronden zijn ideaal voor de tulpen- kweekerij en daarom gedijt deze bloem nergens zoo goed als in ons land. Daarom ook moeten landen, die zelf kweeken, toch steeds weer hun voorraden aanvullen met Hollandsche bollen. In Friesland, Brabant en het noorden van Noord- Holland heeft men sinds enkele jaren ook de gronden geschikt kunnen maken, zoodat de kweekerij zich uitbreidt. De export brengt in normale tijden 50 a 60.000.000 gulden op, waarmee de belangrijkheid van de bloembollen- kweekerij voldoende geteekend is. Verdachte in uniformenzaak buiten vervolging gesteld. ALMELO, 15 Mei. De officier van justitie bij de arrondissement? rechtbank te Almelo deelt mede dat de heer G. A. M. A. vérdachte in de z.g. unifor menzaak, door hem buiten vervolging is gesteld, omdat geblekep is, dat hij geen schuld heeft aan eenig landverraderlijk misdrijf. De officier ver trouwt dat doro deze mededeeling de heer A. vol ledig gerehabiliteerd zal zijn. (A.N.P.) KAMER VAX KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De agenda voor de 147ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Woensdag 21 Mei a.s. des namiddags te 2 uur in het gebouw NassaupLein 4—6, Haarlem, luidt; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Concept-schrijven van de Commissie voor het Winkel bedrijf aan de Secretarissen-Generaal van de Departe menten van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en Wa terstaat betreffende samenwerking Overheidsbedrijven en Installateurs. 5. Rondvraag. C. Besloten zitting. VADER DIE ZIJN KIND DOODDE. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den 27-jarigenloswerkman H. L., die op 24 Januari j.l. zijn kind van drie maanden gewelddadig om het leven bdacht door het met het hoofdje in het bedkussen te leggen tengevolge waarvan de kleine stikt, tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. In den loop van den zomer meer vleesch? Koeien vinden nu nog te weinig voedsel in de weide. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening meedeelt, kan worden verwacht, dat. behoudens onvoorziene omstandigheden, het mogelijk zal zijn. in den loop van dezen zomer tot een verruiming van het vleeschrantsoen over te gaan. Zooals reeds is meegedeeld, is een zekere ver mindering van'den veestapel met het. oog op de voederpositie noodzakelijk en bedraagt het percen tage, waarmee de veestapel moet worden gekort, twintig. Het vleesch, dat hierdoor beschikbaar komt, zal vermoedelijk niet slechts tot. de vorming van een reserve voor den winter 1941-1942, maar ook, in den loop van dezen zomer, tot een vergroo ting van het vleeschrantsoen in staat stellen. Deze vergrooting kan worden gevonden in een verkorting van den geldigheidsduur van don vleeschbon. Intusschen is, voor de vleeschvoorziening in dc allernaaste toekomst de weersgesteldheid een tegen valler. De hoop, dat de koeien in dezen tijd genoeg voeder in het weiland zouden hebben om" voldoende in gewicht toe te nemen, is tot nu toe niet ver wezenlijkt. Is men echter den tegenwoordigen, moeilijken tijd door, dan kanode verwachting, dat een verruiming van het vleeschrantsoen in den loop van den zomer mogelijk zal zijn, gewettigd worden geacht. Aan het bovenstaande moge worden verbonden een krachtige opwekking tot alle landgenoolen van goeden wille om zich te onthouden van bevordering van frauduleuze slachtingen. Zij, die van deze slachtingen op eenigerlei wijze profijt trekken, too- nen een bedenkelijk gemis aan sociaal besef. Dit gqldt niet alleen voor veehouders, die frauduleuze slachtingen verrichten, maar óok voor handelaren en slagers di« menschen in de verleiding brengen zich vleesch, van frauduleuze slachtingen afkom stig, aan te schaffen en voor de consumenten die van de hun geboden gelegenheid gebruik maken. Frauduleuze slachtingen belemmeren een recht vaardige verdeeling van de beschikbare hoeveelheid vleesch, welke gelijkelijk aan alle landgenooten ten goede behoort te komen. De menschen, wier moreele besef niet krachtig genoeg schijnt, om hen ervan te weerhouden, van frauduleuze slachtingen te profiteeren, moeten, althans in hun eigen belang, bedenken, dat vleesch. van frauduleuze slachtingen afkomstig, in vele gevallen erpstig gevaar voor de gezondheid op levert. Immers, bij de slachtingen zoowel als bij de bewaring van het vleesch ontbreekt elke waarborg voor een juiste behandeling in het belang van de hygiëne. Velen, die vleesch, van frauduleuze slachtingen afkomstig, in huis hebben, verbergen het op de meest onhygiënische plaatsen wanneer zij contro leurs zien aankomen. En voor vleesch, op een der gelijke manier behandeld, betaalt men in niet zoo weinig gevallen fantastisch hooge prijzen! Boven dien zullen bij hen, die op onwettige wijze vleesch hebben gekocht, bij ontdekking van het feit niet alleen het desbetreffende vleesch, maar ook andere gehamsterde voorraden worden weggehaald. IS STEEDS IN ELKE HOEVEELHEID OVERAL VERKRIJGBAAR. (Adu. Ingez. Med.) STAATSPRIJZEN VOOR SCHRIJVERS. Bij de ontvangst van schrijvers op het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft dr. J. van Ham, hoofd van de afdeelihg boekwezen nog medegedeeld, dat het departement officieel van zijn belangstelling in den bloei der kunst zal doen blijken door de instelling van een rij staats prijzen. k'oór de Kinderen (Teekefiingen ^H. kalinegjeter). TEDDY GUNT EEN ANDER OOK WAT De loterij ten bate van het Winterhulp-werk. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Winterhulp Neder land schrijft: Zooals reeds werd aangekondigd, is voor dc zo mermaanden, waarin het eigenlijke Winterhulp- werk stilligt en ook de groote actie naar buiten op het gebied van collectes is gestaakt, een loterij georganiseerd, waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt van Winterhulp Nederland. Reeds thans gaan onze gedachten al naar de volgende winterperiode, gedurende welke opnieuw een zeer groot aantal behoeftigelandgenooten zal moeten worden ondersteund ten einde op eenigszins behoorlijk peil te kunnen leven. Deze grootsche taak heeft Winterhulp Nederland zich ten doel gesteld cn zij heeft dit gedaan in het vertrouwen, dat alle landgenooten die iets kunnen missen zich daarvoor een offer zullen getroosten. Het brengen'van dit offer is voor iederen Nederlander een plicht waar- aan hij, zich niet mag onttrekken, omdat deze plicht geboren is niet alleen uit liefde tot den naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saamhoorigheid, welke eischt dat de gemeenschap den economisch zwakkere opheft tot een zoodanig levenspeil, dat ook deze in het belang van de geheel gemeenschap zijn taak kan vervullen bij de vorming en het be- houd van een krachtige, gezonde samenleving. Ge lukkig hebben zeer velen in de afgeloopen maanden dien plicht begrepen en het is een verheugend verschijnsel, dat de kring dergenen zich geleidelijk uitbreidt en daardoor de Winterhulp-gedachte meer en meer veld doet winnen. Met deze steeds groei ende kern kan Winterhulp dus vol vertrouwen de komende wintermaanden tegemoetzien. Maar er is meer. De ervaring, heeft geleerd, dat roen den nood welke des winters wordt geleden het best kan bestrijden door zoo spoedig mogelijk met de leniging er van een aanvang te maken, waarmede dus. bewaarheid wordt het bekende spreekwoord „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". Daarvoor is echter geld noodig en kan niet worden gewacht op de resultaten van de nieuwe collectes. Het stemt dan ook tot groote voldoening, dat vele giften gedurende de zomermaanden blijven vloeien, waardoor een zekere reserve kan worden gevormd waaruit de eerste ondersteuningen in het najaar kunnen worden geput. En als zoodanig heeft Winterhulp Nederland dan ook gaarne de gedachte aanvaard dat die reserve zou kunnen worden verstevigd met de bate van de georganiseerde loterij, waarbij het Nederlandsche oubliek zonder dat hierbij' de boven omschreven plicht naar voren treedt in de gelegenheid wordt gesteld op aantrekkelijke wijze een kansie op een prijs te wagen en als onderdeel van het geheel mede te werken aan het totstandkomen van een regeling, waardoor de uitkeeringen aan behoeftige landge nooten kunnen worden bespoedigd. Naast bevorde ring van het sociale doel van Winterhulp Nederland heeft deze loterij derhalve vooral een praktische beteekenis, welke echter van zeer groot belang is voor het noodlijdende deel der bevolking. Wie dit bedenkt zal gaarne een steentje bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijftig cent), dat dit voor niemand een beletsel behoeft te zijn en velen zelfs in staat stelt meer- dan één lot te koopen. Men kan terecht bij vele agenten, die met den z.g. binnenhuisverkoop zijn belast, maar daarnaast zullen ook door straatverkoop en in openbare ge legenheden de loten worden aangeboden. Een aan trekkelijkheid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 gulden direct door de verkoopers worden uitbetaald, terwijl slechts voor de hoogere prijzen naar het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland, Hofweg 7, Den Haag wordt verwezen. Bovendien behoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van 5000, 500 'of 100 gld. bij een trek king, welke na verkoop der loten wordt gehouden, Morgenmiddag om half twee vangt over het ge heele land de verkoop der loten aan en ongetwij feld zullen velen zich haasten een prijsje te be machtigen, of bij'het trekken van een niet zich ge troosten met de gedachte, dat de twee kwartjes niet zijn weggegooid, maar ten bate komen van een goed doel. Nu laat Puck zich niet meer hooden. steekt zijn tong in 't heerlijk nat. Teddy schrikt er van. zoo zwelgt hij. Blijft er oolè voor hem nog wat? Vol ontzetting blijft hij kij ken, waar Puck al dat water laat. Maar komaan, is daar niet vrouwtje, dat op hem te wachten staat? Welgemoed laat hij zijn water en zijn drink- genoot alleen, om op 't vrouwtje toe te springen, dat daar om den hoek verscheen, 't Lijkt, wel of zij Iets komt brengen voor haar kleinen lekkerbek. En, dat kan hij best gebruiken, Teddy Trix heeft altijd trek. HOOFDDIRECTEUR SURINAAMSCHE BANK. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van koloniën is te rekenen van l Mei 1941 af, Voor den tijd van 5 jaar weder be noemd tot hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank N.V., mr. A. van Traa. die thans die betrek king bekleedt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 14 OP 17 MEI 1941 van 21.29 tol 5.42 Maan op 17 Mei op 2.15 Maan op 17 Mei onder 12.18 3) MARINES BERTRAM. (Nadruk verboden). Maart dat zult u toch. nog wel eens doen? wam het antwoord. Als u hier in de byurt komt, rillen we u met genoegen ontvangen.als we fis zijn. En bij zulk weer gebeurt dat niet vaiker ton noodzakelijk is. Tot ziens! En wat ernstiger riegde ze er aan toe: En nog hartelijk bedankt! Albert mompelde iets, waarvan hij. wel wist, dat Nt absoluut niets met de zaak te maken had en tot waarschijnlijk een idiotigheid was. Toen p'<hij Als u het goedvindt, zal ik mijn zusters 'togen, u eens op te zoeken. Natuurlijk vind ik dat goed, ik zou het zelfs Mei aardig en vriendelijk van ze vinden. 0p weg. naar huis vroeg Albërt zich af, of hij fineer beloofd had dan hij kon bewerken. De met zijn familie was niet zoo bijster jnendschappelijk en het viel dan ook zeer te 'be llen, of de vrouwelijke leden bereid zouden hM nis te maken met een vreemd meisje, Xr iemand anders dan hij voor haar in- En als zij er niet toe te bewegen waren, ziin eigen verhouding zeer bemoeilijken; er n-1- over, deze nieuwe kennis uit dfl0^ te verliezen. Ja, hij wilde wel dat hij die 4te Net gedaan had! HOOFSTUK UI. De bewoners van De Boekhorst. ^.studeerkamer van een vroolijk vertrek zon- ton h Van sombere, dat onmiddellijk bij V f^eker "de gedachte aan boekenwormen De kamer was in licht notenhout ton't\ B en alles wees er °P> dat de eigenaar hu uï.,?ekborst van lichte kleuren en vroolijk- N hield, want zelfs de oude boeken .waren op planken achteraf geplaatst en op het eerste ge zicht zag men niets anders dan kleurige banden. De kamer werd nog vroolijker gemaakt door het groote venster dat openstond en dat uit zicht gaf op een schitterend panorama van gol vende velden, terwijl de horizon door enkele heu vels afgesloten werd. In deze kamer bracht de eigenaar van het landgoed het grootste ge deelte van den tijd door, dien hij binnenshuis sleet. Op de tafel vóór hem lagen papieren, die er allemaal erg zakelijk - uitzagen. Doch hier naar keek de landheer niet. Hij zat in zijn stoel achterover geleund en keek droomerig naar het schoone panorama. Tusschen 'zijn tanden had hij een zwartgerookte pijp en op tafel lag bin nen het bereik van. zijn handen een groot aan tal andere pijpen. Hij dacht aan zijn zoon de papieren die voor hem lagen haddengrootendeels betrekking op zijn zoon en zijn gedachten waren, niet zeer opgewekt. Albert zou hem opvolgen, zijn plaats innemen en dat zou niet zoo lang meer duren; dit was geen erg geruststellende gedachte voor hem. En als hij aan zijn beide dochters dacht, had hij al niet veel meer reden, om opgewekt te zijn. En zooals zoo va^ak, als hij alleen was, dacht hij aan zichzelf en hiermede was hij mis schien nog het allerminst tevreden want - zijn leven was bedorven. Hij was niet in zijn tegenwoordige positie ge boren ofschoon men moeilijk iemand zou kunnen vinden, die er beter geschikt voor was, maar hij had deze positie, te., laat. verworven. 'Hij voelde, -dat zijn leven een mislukking was en dat heelemaal buiten zijn schuld. Door de een of andere onnaspeurlijke, oorzaak, was hij er niet in geslaagd „er te komen" terwijl anderen die niet een tiende van zijn verstand hadden daar wel in geslaagd waren. Hij was met hoogge spannen verwachtingen en idealen begonnen en had ze den een na den ander als een kaars in den wind zien uitgaan. En toen hij den mid delbaren leeftijd bereikt had, had hij geen en kel ideaal meer en vertrouwen in niemand. Zoo kwam het, dat, "toen het overlijden van een on- gehuwtien broer, met wien hij al jaren geen con tact meer had gehad, hem in zijn tegenwoor dige positie geplaatst had, het eerste wat hij deed, was, een specialist te gaan consulteeren; uitgaande van het principe, dat iemand, die het grootste deel van zijn leven in den harden strijd om het bestaan had doorgebracht, moest oppas sen, als hij opeens te midden van weelderiger levensomstandigheden geplaatst werd. Maar de dokter stelde hem volkomen gerust; er scheelde hem niets en er was geen reden, waarom hij' niet ééns zou oud zou worden. Hoewel hij op dit punt nu gerustgesteld was,, had hij geglimlacht want hij wist dat bet noodlot iemand, die zoo lang een van zijn slachtoffers was geweest, niet zoo vlug los laat. Zijn huiselijk leven scheen wel het punt waar op het lot hem ook nu nog achtervolgde. Reeds jaren lang was het één voortdurende twist ge weest.-En toen de voornaamste reden van al dat getwist weggenomen was, stond - hem een groote teleurstelling- te wachten, want zijn kinderen, die volwasser, waren "geworden, wendden zich hoe langer hoe meer van hem af en met geen van hen kon hij het eigenlijk goed vinden; Ze waren allemaal erg egoïstisch; zoolang ze hun zin maar kregen, ging het wel, maar zoodra dit niet het geval was, had Jhr. Roelof .van Duyven reden, zich bitter gestemd te voelen. Alles bij elkaar genomen.was Jhr. van Duy- ven's geluk te laat gekomen om er écht van te genieten. Hij luid geen idealen meer; en het ver leden had niets aangenaams om op: terug te zien. Als hij aah:dé; toekomst dacht, zag hij één donkere massa. Albert, zijn zoon, was naar Zuid-Afrika ge gaan en was daar verder gekomen, dan tal van anderen; hij was er in geslaagd zichzelf te bedruipen. Maar tot groote teleurstelling van zijn vader was hij; onverwacht teruggekomen, zonder eenige plan voor de toekomst. Van zijn beide dochters was de een vol van de rechten van de vrouw en de gelijkheid van de beide seksen en de ander vól. medelijden met arme men schen. Geen van deze beide dingen trok hun va der erg aan. Het laatste misschien nog het minst, want het-had een inmenging in-de regels van het huishouden tengevolge gehad, die hem erg lastig was. Lichamelijk-was hij een man die er.nog wezen kon: groot en goed gebouwd. Hij Was - vrij knap, maar de rimpels om zijn oogen en de moede uit drukking van zijn gezicht, als hij rustte, maak ten dat men hem wel zijn jaren aanzag; daar kwam nog bij, dat zijn haar en kortgeknipte baard steeds grijzer werden. Toch waren er on der zijn vrouwelijke kennissen nog genoeg, die wel met hem in het huwelijksbootje hadden willen stappen, maar aan zoo iets dacht hij slechts met een rilling, op zijn leeftijd voelde hij niets voor gevaarlijke avonturen! ij Zooals hij daar zat, drongen de stemmen van zijn dochters, vermengd met het gerammel van lepeltjes en kopjes tot hem door. „Middag thee" was een gewoonte, die hij uit den grond van zijn hart verfoeide. Hij veronderstelde dat vrouwen het aardig vonden, om met een stapel kopjes en schoteltjes in' de Weer te zijn e" er zoetigheden bij te eten, voor hen was het een tijdverdrijf en een excuus om. bij elkaar te ko men en kwaad te spreken. Maar piekeren was een ongezonde gewoonte, beweerde 'hij altijd, en tot.aal overbodig, zoodat hij nu zijn uitgerookte pijp uitklopte, een andere stopte en aanstak en zijn aandacht weer aan de papieren voor (hem op tafel schonk. Een van deze papieren "scheen hem toch onge rust te maken. Hij bestudeerde 'het document lang en ingespannen om (hét dan nog eens te lezen. On der tusschen was zijn hoofd in een rookwolk gehuld en de geur van de tabak mengde zich met den bloemengeur, die door het venster naar bin nen kwameindelijk wierp hij de papieren in een lade, sloot deze en stond op. Onder de schaduw van een hoogen beuk aan den. kant van een der paden waren een tafel en een paar stoelen neergezet en hier zaten de twee meisjes. Emma, de oudste, leek sterk op haar broer, ze was donker en knap ran uiterlijk, maar met voor 'n vrouw, vooral voor een jonge vrouw, wat te besliste trekken. Misschien was dit wel de reden, waarom ze op haar acht-en-twintigste jaar nog steeds ongehuwd was. Maar ze had ook niet het minste verlangen het ooit te zijn. De jongste, Helene had een vriendelijker uiterlijk blonde haren en blauwe oogen; een aardig meisje, dat niets tegen het andere geslacht had, zooals haar meer „vooruitstrevende" zuster, die dat niet onder stoelen of banken stak. Maar beiden, ieder op haar manier, waren ze er op gesteld, haar zin te krijgen en meestal kregen ze dien ook. Toen haar vader zich bij hen voegde stak de oudste haar vinger tusschen de bladen van het boek. dat zij zat te lezen en dat, evenals de beide, die op het tafeltje lagen, er verschrikkelijk ge wichtig uitzag. Zij zette een gezicht alsof zij het allesbehalve aangenaam vond gestoord te wor den. De jóngste ging kalm met haar werk door: een borduursel van een vreemdsoortig patroon. De vader keek naar deze beide bezigheden met een medelijdènde minachting en hij was zddh be wust, dat hij niet welkom was." En toch had hij' deze twee meisjes eens verafgood. Waar is Albert? vroeg hij onverschillig? Zijn oudste dochter wierp het hoofd in den nek en zei: O, Albert, dat weet ik niet. De woorden waren eenvoudig genoeg, maar de toon zeide alles. Zij bedoelde er mee, dat waar haar broer ook mocht zijn, hij niet- veel goeds uitvoerde en dat dat voornamelijk de schuld van zijn vader was. Deze was aan zulke opmerkingen wel -gewend, maar 't ergerde hem toch nog steeds. Ik heb wel zin in een wandeling, zei hij, ik heb me over zaken druk gemaakt en een wande lingetje langs beschaduwde "wegen zou mij goed doen. Hebben jullie een van 'beiden zin mee te gaan? Hij keek vragend naar de jongste. O. maar vader, maarikik moet dit afmaken, verontschuldigde zij zich, met een be weging naar het geheimzinnige handwerk. Het is voor de weldadigheidsbazar de volgende week. Ja, ja, ja, natuurlijk. Ik dacht daar zoo gauw niet aan, was het vrij ruwe antwoord. Het kon hem ook eigenlijk niet schelen, of aan iets of iemand boven hem de voorkeur werd gegeven. Ik ga wel mee vader, zei de oudste, echter op een toon die bewees, dat het een opoffering was. Ik moet nog even een paar aanteekeningen. over 't laatste hoofdstuk maken. .(Wordt vervolgd^.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3