Goede Muziek. Spraaktempo. Biijartieeftijd. De jaarvergadering van de Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft een afspiegeling in nuchtere fei ten en cijfers gegeven van de sterk groeiende be langstelling in goede muziek, die een der verheu gende verschijnselen van dezen tijd .is. Daarvan heeft de Beethoven-cyclus, waarmee het winter seizoen besloten werd, eenwel bijzonder indruk wekkend beeld geboden, want de Concertzaal bleek te klein om de muziekminnenden te herbergen, zoodat men zelfs een aantal aanvragen van kaarten heeft moeten weigeren. De H.O.V. heeft al vele malen een Beethoven-cyclus gegeven. Men krijgt de neiging dien als een jaarlijksche gebeurtenis te gaan beschouwen. Maar van een teveel is kennelijk nog Seen sprake. Veeleer zal de ervaring van dit jaar er dirigenten en bestuur toe inspireeren, er de volgende maal nog maar eens een verlengstuk aan te zetten. Ook ziet men den tijd naderen waarin de kans op meer reeksen concerten, bijzonderlijk aan groote componisten gewijd, tot verwezenlij king zou kunnen komen. Geen hunner doet vermoe delijk een zoo algemeen verhoord beroep op de liefhebbex-s van Muziek met een groote M als Beet hoven, maar de Bach-vereerders zijn talrijk en namen als Debussy, Tschaikowsky, later wellicht Bruckner komen van zelf in de gedachte. In het jaarverslag van den H.O.V.-secretaris P. de Waard, dat het vereenigingsjaar 1 October 1939 —30 September 1940 gold,- is melding gemaakt van 101 conceren. Er werden achttien ledenconcerten gegeven en in totaal niet minder dan vièrenveertïg volksconcerten, hetgeen opnieuw bewijst met hoe veel toewijding er aan gewerkt wordt om de goede muziek tot de groote massa te brengen. Daarvan hebben wij trouwens in het pas besloten winter seizoen nog meer bewijzen gekregen door het succes van een reeks paedagogische concerten, die in dit blad mét warmte is aanbevolen en door artikelen en toelichtingen gesteund. Dbor zulk werk bouwt de H.O.V. een nieuwen aanhang voor de toekomst. Waartoe de jeugdconcerten, die centra van jonge, geestdriftige belangstelling die voor den oudere, die ze bijwoont zoo buitengewoon aantrekkelijk zijn en hem,kunnen doen genieten van vaak-gehoorde werken alsof hij ze voor de tweede of derde maal hoort, niet minder bijdragen. In financieelen zin zijn voor de H.O.V. beter tij den aangebroken al is men nog lang niet waar men wezen wil, want er hapert nog veel te veel aan de bezoldiging der musici. Maar met toegenomen over heidssteun en belangrijke steun van bevriende zijde het Comité Vrienden van de H.O.V. is terecht gehuldigd heeft men het nu toch al zoover ge bracht dat er geen schulden meer zijn en dat de lengte van het speelseizoen van 7 tot 9Vi maand is uitgedijd, zoodat hef volledig-actieve vereenigings jaar uit vroeger tijd weer in zicht begint te komen. De voortdurend, stijgende ontvangsten uit entrées stemmen natuurlijk bijzonder hoopvol voor de toe komst. De oude beweringen van hen, die voor gaven dat een bevolkingscentrum als Haarlem en omgeving met zijn 250.000 inwoners geen behoefte aan een eigen orkest zou hebben zullen nu wel voorgoed verstomd zijn. De arbeidstaak van het orkest had zich trouwens in het verslag-jaar al zoover buiten Haarlem uitgebreid dat in negen andere plaatsen medewerking werd gegeven, t.w. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, IJmui- den, Eindhoven, Bloemendaal, Arnhem, Hengelo en Hilversum. Het sinds eenige jaren bestaande H.O.V. - koor toont zich een steeds waardiger bondgenoot en heeft zijn bestaansrecht ten volle bewezen. Bij al deze verheugende feiten is de waarde van de artistieke leiding natuurlijk een factor van groote beteekenis. Voorzitter mr. A. Beets heeft den bei den dirigenten, Marinus Adam en Toon Verhey een dank gebracht dien zij zeker voor hun artistieken arbeid verdienen. Er is sinds het verslagjaar op 30 September 1940 verstreken was, trouwens nog verdere stijging in waar te nemen geweest. Toen indertijd, na de benoeming van Frits Schuurman tot dirigent van het Residentie-Orkest en het be kende overgangs-seizoen waarin zeven orkestlei ders achtereenvolgens den volke voorgevoerd wer den, besloten werd tot een ongewone oplossing: de benoeming van twee eerste dirigenten, schudden sommigen het hoofd, spraken van twee kapiteins op één schip en meenden te voorzien dat dit niet slagen zou. Maar het artistieke heil van het orkest is er mee gebaat gebleken. De samenwerking der beide gezagvoerders is kennelijk zeer goed, hun arbeidsverdeeling zeer gewenscht bij een zoo groot aantal concerten als gegeven moet worden niet minder en na drie jaar zullen zij zeker beiden met voldoening op hun werk terugzien. Er wordt hard en enthousiast gewerkt bij de H.O.V.; ge kunt daarvan een indruk opdoen niet alleen bij de musici maar ook in een gesprek met den voorzitter of een ander lid van het dagelijksch bestuur, dat heel wat meer te verrichten heeft dan verreweg de meeste vereenigingsbesturen.. En ook bij den zeer ijverigen administrateur, den heer Luyken, als ge eens even het hoofd door het loket steekt en hem een paar belangstellende vra gen stelt. Het crescendo blijkt sempre crescendo te wor den, heeft de secretaris in onvervalscht-muzikale taal in zijn jaarverslag gezegd. Het heeft er alles Van en wie aan den voortdurenden groei en ont wikkeling van de stad Haarlem en de streek Zuid- Kennemerland denkt voegt er aan toe: zoo moet het ook zijn in het algemeen cultureel belang van deze stad en deze streek, die een bloeiende, op hoog muzikaal peil staande orkestvereeniging behoeven! R. P. Nederlaiulscli matroos gedood. IJMUIDEN, 14 Mei. (ANP) Gisterochtend is de stoomtrawler „Jeanne" de haven van IJmuiden bmnengeloopen met het stoffelijk overschot van den matroos A. Klein uit Schevingen aan boord. Kleinis gedood door een mitrailleurkogel afgevuurd door een Britsch vliegtuig dat twee maa] °ver het Nederlandsche visschersvaartuig is ge vlogen en het met zijn mitrailleur heeft bestookt "et slachtoffer woonde te Scheveningen en was vader van 5 kinderen. Von Papen overhandigt brief van Hitier aan Inönü. ISTANBOEL, 15 Mei. Vernomen wordt dat Von •fapen tijdens het onderhoud, dat hij Woensdagmid dag met den Turkschen president gehad heeft, een nef van Hitier aan Inönu overhandigd heeft. De inhoud van den brief bevatte „geen bedreiging of eischen", doch was integendeel in vriendelijken won gesteld. (United Press). (Ée?i geleerde heeft het spraak- tenpo van een aantal volken ge- melen en is tot de conclusie ge komen dat de Franschen met 350 lettergrepen per minuut het-snelst spreken, de inboorlingen van Po- lynesië met 50 woorden per mi nuut het traagst.) 't Ts toch wat met die geleerden, Di^ in dienst der wetenschap Reeds zoo velerlei presteerden, Altijd even spits en knap. Welke volken 't snelste spreken Intresseert u wellicht niet. Maar die vraag werd ook bekeken, Zooals u hierboven ziet. Franschen plegen snel te praten, Dat beseffen wij ook wel. Maar nog niet in welke mate. Nu weet men precies hoe snel. Polynesiërs daarentegen - Spreken zeer bijzonder traag. Dat besef had 'k nooit verkregen. Maar 'k geloof 't natuurlijk graag. Knap om zooiets uit te plussen, Dat ontken ik zeker niet, Maar ik snap niet goed intusschcn Welk belang men erin ziet. Wat wij nu van tempo hoorden Is wel een merkwaardigheid, Maar 't belangrijkste van woorden Blijft toch maar de kwaliteit. Vier schepen tot zinken gebracht. NEW YORK. 15 Mei (D.N.B.1) Vier in Brit- schen dienst staande schepen zijn, volgens berich ten uit New Yorke scheepvaartkringen, door op treden van den vijand tot zinken gebracht. Het zijn het Noorsche vrachtschip „Solferino" van 2580 ton. het Britsche motorschip „Derbyshire" van 11.660 ton. het Nederlandsche vrachtschip „Hercules" van 2317 ton en het Britsche motortankschip ;,San Conrado" van 7982 ton. Laatstgenoemd schip zou op 400 mij) ten Zuid-Oosten van Groenland tot zinken gebracht zijn. Dr. Goedewaagen over den schrijver en dezen tijd. Er wordt een letterengilde opgericht. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Gistermiddag zijn op uitnoodiging van den secretaris-generaal een aantal schrijvers bijeengekomen op het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, waar zij door dr. T. Goedewaagen en dr. J. van Ham, hoofd van de afdeeling boekwezen aan dit departement, zijn toegesproken. Dr. Goedewaagen hield een .rede over den schrij ver van dezen tijd en begon met een uitspraak van Hugo van Hoffmannsthal uit het begin dezer eeuw aan te halen; waarin de schrijver gezien wordt als de bedelaar onder de trap: hem is opgelegd zich niet kenbaar te maken en te wonen als een onbe kende onder de trap van zijn eigen huis. Zoo is de positie van den schrijver allengs ge worden in een samenleving, waarin het meedoogen- looze spel der vrije maatschappelijke op winst ge richte krachten de kunst en de litteratuur in het bijzonder tot een luxe heeft gemaakt en waarin het organische verband tusschen schrijver en volle is teloor gegaan. Hoe hangen schrijver en volk samen? Het volk is het organisme en de schrijver het orgaan, dat naast en in samenwerking met andere organen het geheel dient. De schrijver is onmisbaar in een volk, zooals het oog onmisbaar is in den strijd om het bestaan. De schrijver is het oog van het volk en een völk zonder schrijver is blind. Er is nog een ander orgaan van de volksgemeen schap dat tob taak heeft het volk te beschermen; de staat. Ook zc -der staat kan geen volk leven, want de staat en z n overheidsorganen zijn geroepen het organisme der volksgemeenschap in stand te houden met macht. De staat is de hand van het volk. Daarom is er staatsbemoeiing met de wereld der schrijvers noodig, bemoeiing in den zin van be scherming en leiding. De overheid' heeft mede tot taak, de litteraire cultuur van een volk onder haar hoede en toezicht te nemen. Maar zij moet zich hierbij bewust zijn, dat haar werkzaamheid slechts één doel kent: de versterking naar buiten en naar binnen van het cultuurgoed der letter kunde en dat zij. geen doel op zich zelf kan zijn. In het bijzonder het nationaal socialisme is zich van zijn vouksche taak bewust, ook ten aanzien dei- schrijvers. Het volksche gezichtspunt houdt twee dingen in: ten eerste het hooghouden der zelfstandigheid der litteraire cultuur en ten tweede het mobiel maken van alle* krachten van talent voor het eene doel: de volksgemeenschap te dienen. Van alle' kunsten is die der letteren door haar medium, de taal, het meest aan bodem en bloed gebonden. De cultuuruitwisseling, met name met de Duitsche cultuur en hét innig contact tusschen de broeder culturen, dat de nationaal-socialisten voorstaan, zal nooit mogen leiden tot verarming of vervlakking van ons taaleigen. Als de schrijver het oog, de ziener onzer' cultuur is, dan is de taal het netvliesweefsel, het gevoelig centrum, dat geen dofheid verdraagt. Volksche overheidspolitïek houdt in, dat de staat op zijn hoede is tegen eiken aanslag op het eigene en vertrouwde en tevens alles bevordert, wat in staat is, de blikscherpte te bevorderen. De schrijver staat onder zijn bescherming negatief en positief. N Spr. betoogde hierna, dat het eigen karakte' ristieke, bijzondere, met andere cultuurmachten onvergelijkbare der Nederlandsche letteren de opperste levenswet voor den staat is. De cultuur politicus moet zich verantwoordelijk weten voor de mobilisatie van alle litteraire krachten voor het volksche doel. In het tijdperk na den wereldoorlog, dat spr. het herfsttij van het humanisme noemde, is er, zoo zeide hij vérder, een ontstellend tekort van volksch verantwoordelijkheidsgevoel ge weest. De eisch volksch te werken en te leven houdt in, dat de schrijver deel heeft aan de groote en beslissende omwenteling dezer dagen. In dienst der volksche gedachte mag de overheid eischen: le. zelfstandige ontwikkeling van ons let terkundig cultuurgoed; 2e. organisatorische in schakeling van alle beschikbare vermogen ih een gilde met inachtneming van verschillen in geweste lijken en aesthetischen aard. „Geen bedelaar onder de trap. maar een heer in eigen huis: zoo denken wij ons den schrijver en zijn werk in het volk". Hierna voerde dr. van Ham het woord, die erop wees, dat er een letterengilde zal worden opge richt, waarin naast'de schrijvers een zakelijke groep zal worden opgenomen, van uitgeverij en boek handel. De bescherming tegen beunhazerij en van schrijverseer en schrijversbekwaamheid komt in handen van de gildeleiding. Het letterengilde wordt een onderdeel van de Cultuurkamer évenals de andere- kunstgilden. De groep der schrijvers wordt onderverdeeld in vakgroepen: dichters, romanschrijvers, essayisten, schrijvers van amusementsliteratuur, kinderboeken, populair-wetenschappelijke geschriften. Ook een afzonderlijke groep vertalers zal worden gevormd. Elke groep krijgt haar eigen leider, die verantwoordelijkheid draagt en binnen zijn groep ordenende bevoegdheid bezit. Verantwoording is hij verschuldigd aan den boven hem geplaatsten leider der hoofdgroep, zooals deze in een zelfde verhouding staat tot den president van het gilde Naast en gedeeltelijk uit de leiders van het gilde wordt een gilderaad ingesteld. Officieel zal het departement de belangstelling in den bloei de*" kui\st doen blijken door de instel ling van een rij staatsprijzen. Om de regelingen, die binnen het gilde getroffen zullen worden, haar volle werkingskracht te geven, is het noodzakelijk, dat binnen het gilde allen opge nomen zijn, die bij het ontstaan en de verspreiding van het boek betrokken zijn. j Tenslotte richtte dr. van Ham zich over de hoof- den der aanwezigen heen tot alle schrijvers in ons land, die belang stellen in het groote werk, dat ter hand genomen is en wekte hen op van hun belang stelling te doen blijken. (A.N.P.), Gunstig verloop der Duitscli- Russisclie handelsbesprekingen. Meening van volkscommissaris Kroetikof. In politieke kringen te Berlijn verneemt men dat de eerste plaatsvervangende Russische volks commissaris van Buitenlandschen Handel *Kroeti- koef zich bij zijn terugkeer naar Moskou tevreden heeft uitgelaten over zijn economische onderhan delingen in Duitschland. Deze besprekingen, zoo wordt verklaard, zijn-op den ouden grondslag ge voerd en beteekenen, dat het Duitsch-Russische handelsverdrag in daden wordt omgezet. (A.N.P.) Duitschland Zuid-Stiermarken bij ingelijfd. Het D.N.B. deelt mede: In het Duitsche communiqué betreffende het reeds op 13 Mei gemelde sluiten van een Duitsch-Kroatisch verdrag over de vaststelling van de Duitsch-Kroatische grens wordt aan het slot gezegd: „Daarmede hebben de betrekkingen van nabuurschap tusschen Duitschland en Kroatië en tévens de wederinschakeling van Zuid-Stiermarken in het Rijk hun eerste uit drukking in een verdrag gevonden." Mislukte uitvalspoging uit Tobroek Britten verloren zes pantserwagens. ROME, 15 Mei (Stefani) Een oorlogscorres pondent van Stefani meldt: De door de Engelschen ondernomen aanval op" onze stellingen in de zóne van Tobroek, waarvan melding gemaakt is in het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren, was een der hevigste tot dusver door den vijand onder nomen pogingen om den stalen ring van Italianen en Duitschers te breken, of althans om het terrein te heroveren, dat de laatste dagen verloren was ge gaan. Na een intensieve voorbereiding door de artil lerie wierpen de Engelschen op onze eerste linies ten Oosten van Tobroek ongeveer dertig pant serwagens in den strijd, gevolgd door storm- afdeelingen. Onze af deelingen lieten de vijandelijke pantserwagens zonder eenige reactie tot op een af stand van 150 meter naderen. Toen openden de Italiaansche en Duitsche soldaten plotseling een overstelpend vuur op den vijand. Zes vijandelijke pantserwagens werden buiten gebruik gesteld en eenige anderen geraakten in brand. De overblij vende pantserwagens trokken zich toen snel terug naar de stellingen, vanwaar zij vertrokken waren. Twee der onklaar geraakte pantserwagens welke onze soldaten hebben buitgemaaakt, zijn van een zeer nieuw type. Talrijke krijgsgevangenen vielen in onze handen, onder wie een majoor en twee andere officieren. HAARLEMSCHE RECHTBANK TYPOGRAAF DEED ZICH VOOR ALS P.E.N.-AMBTENAAR. Een typograaf te IJmuiden stond veertien dagen geleden terecht, omdat hij zich op 20 December te Wormerveer bij verscheidene winkeliers had voor gedaan als ambtenaar van het P.E.N. Als zoodanig wist hij hun geld afhandig te maken. De Officier wilde dit gestraft zien met acht maanden gevan genisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot vijf maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Haven van Tobroek bestookt. ROME, 15 Mei, (Stefani). In zijn weermacht- bericht nr. 344 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de luchtbases op Malta, aangevallen. Tijdens lucht gevechten werden drie Britsche toestellen heer- gehaald. In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek en van verkenningsafdee- lingen ten Oosten van Solloem. Onze vliegtuigen onderwierpen de haven en de inrichtingen van Tobroek aan voortdurende bom bardementen. Een schip geraakte in brand. Vijan delijke vliegtuigen bombardeerden Derna. In Oost-Afrika: de vijandelijke druk werd in alle sectoren voortgezet en vooral in den sector van Amba-Aladji, waar onze troepen tot het uiterste weerstand bieden. DE JUISTE BEROEPSKEUZE. 's-GRAVENHAGE. 15 Mei. Voor het werk en voor het geluk voor den werker is een juiste beroepskeuze van het grootste belang en van be slissende beteekenis voor zijn leven. Meer en meer. wordt dit in ons land ingezien en thans bij de instelling van het Rijksarbeidsbureau, waarbij de beroepskeuze ingeschakeld is, is dit principe volledig tot zijn recht gekomen. Het A.N.P. heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den heer C. Koning, directeur van het Gemeentebureau voor beroepskeuze te 's-Gravenhage en hij heeft een en ander verteld over het groote belang van de juiste be roepskeuze voor den aanstaanden deelnemer of aanstaande deelneemster in het productieproces. Naarmate de specialisatie van den arbeider is toegenomen, heeft de wetenschappelijke be roepskeuze en de voorlichting op dat terrein aan beteekenis gewonnen, aangezien het meer en meer aankomt op physieke en psychische be kwaamheid en aanleg van het individu voor dat speciale werk. In het belang van den arbeid en in 't belang van den mensch gaat het erom zoo veel mogelijk den juisten man op de juist plaats te zetten. Voor een goede beroepskeuzevoorlichting zijn voldoende fondsen noodig en een geschoold per-, soneel van voldoende getalsterkte, niet overla den met werk. Slechts dan kan de adviseur rus tig met den jongen en zijn ouders praten. Het rijksarbeidsbureau moge in de toekomst in deze richting werken, slechts in dat geval kan het werk resultaat hebben. Aan de 37 gewestelijke Arbeidsbureaux worden afdeelingen voor voor lichting verbonden; die gewestelijke bureaux en de bijkantoren bestrijken het geheele land en dat is een zeer groote vooruitgang, want tot nu toe is de voorlichting op beroepskeuzegebied in ons land volkomen onvoldoende. Blijkens het statistisch overzicht over 1939 hebben in dat jaar 36 bureaux voorlichting bij beroepskeuze verstrekt. Dat is een toeneming met 6 bureaux vergeleken bij het vorige jaar. Maar toch is dat volkomen onvoldoende geweest. In .Limburg werd geen enkel advies verstrekt. Óok Zeeuwsch- Vlaantieren, de Veluwe, de Betuwe, groote dee- len van Groningen, Friesland en Drente zijn geheel van voorlichtingbureaux verstoken. Het zelfde geldt voor uitgestrekte gebieden in Noord en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het is heel typisch, zoo zeide de heer Koning, dat slechts een deel van de jongens, die wij hier krijgen, een eenigszins geformuleerd begrip heeft van wat zij willen worden. De mogelijkheden, die voor hen openstaan, kennen zij dikwijls niet en een belangrijk deel van de jeugd heeft geen spe ciale beroepswenschen. In vrijwel alle gevallen komt de jongen in gezelschap van een van de •ouders en een ervaren adviseur weet dan al I spoedig welk vleescti hij in de kuip heeft. Veelal beperkt zich de beroepskeuze aanvankelijk tot een schoolkeuzeadvies en later, soms zelfs jaren later kan de jongen terugkomen. Aan het hoofd van de school wordt een vragenlijst gestuurd, waarin niet alleen naar de vorderingen op school wordt geïnformeerd, maar tevens inlichtingen worden ingewonnen over de psyche van het kind, of hij vlug van begrip is, of hij ijverig of traag is, of hij volhardend is bij eens begonnen werk, of hij handig of onhandig is, of hij zijn aan dacht goed kan bepalen, of hij zijn uiterlijk goed verzorgt, of hij naar het oordeel van den onderwijzer geschikt is voor intellectueelen ar beid of voor handenarbeid enz. Zoo zijn er on geveer 25 vragen, die aan den onderwijzer wor den voorgelegd en die dan al een tamelijk nauw keurig beeld geven van den jongen. Gaat hij di rect in een of ander beroep, dan wordt hij me disch onderzocht. Soms heeft ook een psycho technisch onderzoek plaats. Tenslotte vertelde de heer Koning over het centraal comité van samenwerking ipzake voor lichting bij beroepskeuze, waarvan hij secreta ris is. Dit centraal comité heeft in den loop van den tijd zeer veel gegevens aan de aangesloten bureaux gezonden. Dit centraal comité wordt door de regeering gesubsidieerd. Maar het is van het grootste belang, dat de beroepskeuzevoor lichting landelijk wordt georganiseerd en mede een onderdeel van staatszorg wordt. Dit is in het belang van de opgroeiende jeugd, van het pro ductie-procesen tevens een overwegende factor om het geluk van den arbeid te ervaren. Geheime vergadering van het Britsche Lagerhuis. Economische oorlogvoering besproken. Volgens een bericht van den Britschen Berich tendienst heeft het Lagerhuis gisteren een geheime vergadering gehouden ter bespreking van vraag stukken der economische oorlogvoering. (D.N.B.) De handelsbesprekingen te Batavia. BATAVIA, 15 Mei (Domei). Kenkitsji Josji- zawa. de leider van de Japansche economische missie in Nederlandsoh-Indië, heeft gistermiddag een onderhoud van een half uur gehad met den heer H. J. van Mook, directeur van de afdeeling economische zaken der Nederlandsch-Indische regeering. Naar vernomen wordt, heeft Josjizawa tijdens dit onderhoud tot in bijzonderheden een uiteenzetting gegeven van het Japansche ontwerp van een voorgestelde handelsovereenkomst tus schen de twee landen, terwijl Van Mook een tegenvoorstel gedaan heeft. Na deze bespreking heeft Josjizawa aan de journalisten het volgende medegedeeld: „De onderhandelingen hebben een vlot verloop. Evenwel mag men niet al te opti mistisch zijn ten aanzien van het uiteindelijke resultaat van onze besprekingen'''. Naar. verder vernomen wordt, zullen de heeren Josjizawa en Van Mook in het begin van de volgende week elkaar opnieuw ontmoeten, teneinde de bespre kingen voort te zetten. De buitenlandsche Joden in Frankrijk. PARIJS, 15 Mei. (DNB) Naar de ochtendbladen melden had de regeering in Vichy opdracht gege ven.tot de gisteren uitgevoerde arrestatie van 5000 buitenlandsche Joden in Parijs en tot hun over brenging naar concentratiekampen. De maatregel geschiedde op grond van de wet van 4 October 1940, welke bepaalt dat Joden van buitenlandsche herkomst gearresteerd en naar concentratiekampen vervoerd kunnen worden. Krachtens deze wet be vinden zich ïn het onbezette gebied reeds 20.000 Joden in drie groote concentratiekampen^ De actie in Parijs begon gisterochtend. Meer dan 5000 bui tenlandsche Joden tusschen 18 en 40 jaar moesten op bepaalde punten bijeenkomen, waar zij. eerst door artsen werden onderzocht en de zieken af zonderlijk gehouden werden, Inmiddels zijn deze Joden reeds in concentratiekampen bij Orleans aangekomen, waar zij werkzaamheden voor den wederopbouw moeten verrichten. Grondonderzoek in den land- en tuinbouw. NAALDWIJK, 15 Mei. Het grondonderzoek in den land- en tuinbouw, waarbij de grond op sa menstelling wordi onderzocht in verband met de benoodigde meststoffen, begint een steeds belang rijker plaats in het agi-arisehe bedrijfsleven in te 'nemen. Thans is contact tot stand gekomen tusschen de verschillende rijksinstellingen, welke zich bezig houden of zullen gaan houden met het wetenschap pelijke grondonderzoek ten dienste van land- of tuinbouw. Het doel van deze samenwerking is het uitwis selen van gegevens en resultaten en het verkrij gen van uniformiteit in de bepalingsmethoden. O.m. is dit contact thans tot stand gekomen tus schen het rijkslandbouwproefstation te Groningen en den proeftuin te Naaldwijk. Laatstgenoemde proeftuin onderzocht het afgeloopen jaar in zijn laboratorium .ruim 6000 grondmonsters, waaruit wel blijkt, dat uit de praclijk voor dit onderzoek groote belangstelling bestaat en de deskundige we tenschappelijke voorlichting gewaardeerd wordt. BARNEVELD. Pluimveemarkt. O.ude kippen f 1,50— f3. Oude hanen f 1,75—f2,75. N.H. Blauwen per K.G. f2,50f3,75. Jonge hennen f2f3. Duiven, per paar f0,55 f 0,75. Tamme eenden f 1,30—f 1,90. Ganzen f 0—f 7,50. Kalkoenen per K.G. f7—f 12,50. Tamme konijnen f 8—f 15. Wilde konijnen f 1—f 1,50. piepkuikens f 0,05—f 0,15. Aan voer 4000. Handel vlug- Eiermarkt. Witte eieren fl,07 per K.G. Eendeneieren f 7f 7,50. Aanvoer 190.000. Handel vlug. Veemarkt. Biggen f20—f30. Zware varkens en zouters naar kwaliteit. Nuchtere kalveren f 10f 22. Aanvoer 80. Handel redelijk. AGENDA VOOR HAARLEM. VRIJDAG 16 MEI Luxor Theater: „Mag dat wel Erika?", 2.30,^6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Morgen word ik ge arresteerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Tusschen Hamburg en Haïti", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Een stem uit den aether1 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. ZATERDAG 17 MEI. Stadsschouwburg: Hedi en Margot Höpener, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. Rest. Lido: Pianorecital George Hamel, 8 uur. (Het „biljartwonder" uit Waalwijk Keesje de Ruyter, over uüens op treden op te jeugdigen leeftijd zoo veel te doen is geweest, is thans 16 jaar geworden en daardoor vrij om lid te worden van den biljartbond.) Kees de Ruyier, nou, van harte, Je bent zestien naar ik lees En moogt nu dus vrij biljarten, Dat beteekent: klaar is Kees. Klaar tenminste om te trachten, Wat je in een match kunt doen, Maar met al je groote krachten Ben je nog geen kampioen. Je kunt caramboles maken Met een wonderlijk gemak En je geeft van 't groene- laken Voor je jeugd een kranig pak. Nu reeds sta je in het spelen Zeker wel je (grooter) man, Er zijn ongetwijfeld velen Die je overwinnen kan. Voor het zelfvertrouwen winnen Is dat stellig heel wat waard, Nu je loopbaan gaat beginnen Zit j' als Ruyter goed te paard. Maar je moet je niet verbeelden Dat je klaar bent met je spel, Zij die zooveel langer speelden Lusten je voorloopig wel. Je hebt,slag van het biljarten En je stoot merkwaardig goed, Maar neem het besef ter harte Dat je nog veel leeren moet. Nu je vrij bent te beginnen Is je vaardigheid al groot, Maar een kampioenschap winnen Gaat niet zoo op slag en stoot. Om het clubkampioenschap van Nederland. Het tournooi wordt voortgezet. In Februari werd een begin gemaakt met het damtour- nooi om het clubkampioenschap van Nederland. Gedu rende het verloop van dezen wedstrijd is stagnatie ontstaan, doordat clubspelers ook moesten uitkomen in het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland, reden waarom het Bondsbestuur den wedstrijd om het clubkampioenschap uitstelde. Verleden week is het tournooi echter weer aangevangen en wel met den wedstrijd: Excelsior—R. D. G. met het resultaat dat de Haagsche club met 11—9 ln Den Bosch verloor. Voor Zondag a.s. is vastgesteld D. C. IJ., IJmuiden— Zuider Damclub uit Rotterdam. Na de onverwachte nederlaag der Haagsche club (R. D. G.) heeft IJmuiden weer een kansje gekregen. De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. R. D. G., Den Haag 3 2 0 1 4 33—27 2. IJmuiden, IJmuiden 3 1 1 1 3 30—30 3. Z. D. G.. Rotterdam 1 1 0 0 2 16— 4 4. Excelsior, Den Bosch 3 1 0 2 2 2436 5. v. Embden. Amsterdam 2 0 111 17—23 Het is mogelijk dat IJmuiden niet volledig kan opkomen. Voor dezen wedstrijd is het volgende tiental samengesteld: 1. A. Ligthart; 2. H. Laros; 3. B. Dukel; 4. C. Suyk; 5. H. Buis; 6. H. de Boer; 7. F. Postma; 8. H. v. d. Heijde; 9. M. A. Huhl; 10. K. de Jong. Res. zijn J. Smit; J. Snel; J. Kramer; L. Koetsier enz. Het begin is bepaald om tien uur v.m. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. IJmuiden, 15 Mei. Kotters: HD 108 f 1080, IJM 223 f 352. Loggers: KW 104 f 827, KW 91 f 1287, KW 97 f 1044, KW 47 f 1506, SCH 245 f 1246, SCH 223 f 1384, SCH 247 f 1462, SCH 30 f 1470, SCH 402 f 1238. Waterpolo De wintercompetitie geëindigd. H. P. C. 3 kampioen. Deze week zijn de laatste wedstrijden voor de winter competitie van kring Haarlem gespeeld. Dit is de eerste "naai, dat in kring Haarlem een wintercompetitie tot een eind is gebracht. Ook dit jaar waren er bij de organisatie van de wedstrijden vele moeilijkheden en moesten vele wedstrijden enkele malen worden vastgesteld, maar toch is het, dank zij de groote medewerking van de deelne mende vereenigingen, tot een goed einde gekomen. De indeeling van de klassen ls wel zeer goed geweest, want in bijna alle klassen ls het kampioenschap In de laatste wedstrijden gevallen. Bijzonder spannend was het in de tweede klasse, waar H. P. C. 3. Haarlem 2 en H. V. G. B. 2 tot den laatsten wedstrijd een kans op het kampioenschap hadden. Toen Haarlem 2 en H. P. C. 3 na een zeer spannenden strijd de punten gedeeld hadden, stonden de Haarlem-reserves met nog een wedstrijd te spelen tegen D. W. R. 2 er het beste voor. D. W. R. 2 heeft in de ontmoeting tegen Haar lem heel goed gespeeld, waardoor de Waterratten een 43 overwinning konden behalen, Handgraaf, de D. W. R - mlddenvoor, was met zijn cfborslagballen goed op dreef en scoorde drie maal. Aan den anderen kant was midden voor Bongers niet erg gelukkig, doordat vele goede scho ten tegen lat of keeper kwamen. Een gelijk spel had hier zeker de verhouding beter weergegeven. Door deze onver wachte nederlaag van de Haarlem-reserves is H. P. C. 3 met 11 punten kampioen geworden van de tweede klasse. H. V. G. B. 2 won nog van D. W. R. 2 met 4—3. nadat eerst de Ratten een 30 voorsprong hadden genomen. De dameszeventallen van Haarlem speelden beide een wedstrijd tegen de H. P. C.-dames. Het eerste zevental behaalde een 1—0 overwinning, terwijl het tweede zeven tal met een 4l nederlaag het onderspit moest delven. De D. W- R.-dames wonnen ihet flinke cijfers van de H. V. G. B.-dames. Het was vooral mej. H. Zieren, die het den rood-witte dames lastig maakte, waardoor zij met een 80 nederlaag huiswaarts konden keeren. Haarlem 3 en H. P, C. 4 deelden eveneens de punten in den laatsten wedstrijd voor de derde klasse. Eerst namen 19 Haarlemmers door van Goor in de eelste seconden een voorsprong, maar daarna hielden Vermeer cn zijn 'man nen zoo dapper stand, dat ten slotte een gelijk spel uit het vuur gesleept kon worden. De eindstanden in de vijf klassen zijn: Eerste klasse. H. P. C. 2 8 6 0 2 12 33—10 V. Z. V. 8 4 0 4 8 27—26 Haarlem 8 3 1 4 7 18—20 H. V. G. B 1 8 3 1 4 7 20^-27 Nereus 8 2. 2 4 6 18—31 Tweede klasse. H. P. C. 3 8 4 3 1 11 15—10 Haarlem 2 8 4 2 2 10 29—18 H. V. G. B. 2 8 4 2 2 10 21—11 D. W. R. 2 8 2 2 4 6 19—21 V. Z. V. 2 8 0 3 5 3 9—27 Derde klasse. H. V. G. B. 3 8 6 0 2 12 25—14 D. W. R. 3 8 4 1 3 9 21—16 Haarlem 3 8 3 3 2 9 10—12 H. P. C. 4 8 3 1 4 7 .27—11 Watertrappels 8 1 1 6 3 7—» Tierde klasse. H. V. G. B. 4 8 4 4 0 12 22— 8 H. Z. V. 8 4 3 1 II 21—11 Haarlem 4 8 3 1 4 7 24—21 K. Z. 8 1 3 4 3 9—16 D. W. R. 4 8 2 1 5 6 7—26 Dames. Haarlem 1 10 8 2 0 18 47— 3 D. W. R. 2 10 7 1 2 15 45—14 H. P. C. 10 6 1 3 13 28—13 V. Z. V. 10 5 0 5 10 29—24 Haarlem 2 10 2 0 8 4 14-44 H. V. G. B. 10 0 0 10 0 1—68 Zooals uit bovenstaande lijstjes blijkt, hebben de Haar lem-dames de beste prestatie geleverd door uit 10 wed- strijden slechts twee verliespunten te boeken. Daarop volgen H. P C. 2 en H. V. G. B. 3 met leder vier verlies punten. Het beste doeigemiddelde is gemaakt door de Haarlem-dames .terwijl de H. V. G. B.-dames met slechts één doelpunt voor en 68 tegen nog slecht voor den dag komen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7