IJmuider Courant Ernstige verliezen aan Britsche oorlogs- en koopvaardijvloot toegebracht. Aanvallen op steden in Syrië. De volkstuintjes. Duitsche luchtaanvallen op Zuidwest- en Oost- Engeland. Ernstige waarschuwing aan de burgerij. j6c JAARGANG No. 168 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau llmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos Opgenomen in de Kennerner Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 20 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13Vfe, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch iveerniachtsbericht: Vliegvelden op Kreta aangevallen. BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van ;e weermacht maakt bekend: _Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren en vannacht harde slagen toegebracht aan Britsche zeestrijdkrachten en koopvaardijschepen in het zee gebied om Engeland en in de Middellandsche gee. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het Kanaal van St. Georse twee koopvaardijschepen wet tezamen 12.000 b.r.t,, wierpen een koopvaar dijschip dat deel uitmaakte van een krachtig be schermd convooi, ten Westen van de baai van Prijsbeheerschings-instanfies blijven actief. Politieagenten-met-prijslijst. Een Haagsche correspondent schrijft ons: De afdeeling-Prijsbeheersching van den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, welke is belast met de zorg prijsopdrijving te voorkomen en op te sporen is nog geen half jaar oud en dus mag men niet verwachten, dat een dergelijk ap paraat reeds tot in de perfectie is uitgebalanceerd. In Duitschland is men .reeds vier jaar geleden met de prijsbehéersching begonnen en onder veel rusti ger omstandigheden dan wij die thans kennen. Der halve zou het niet billijk zijn nu reeds vergelijkin gen te gaan maken, al mogen de resultaten die tot dusver ten onzent werden geboekt zeker niet onbe vredigend worden genoemd. In ieder geval kan men van dezen dienst niet zeggen, dat het „alweer een ambtelijke instantie" is die dus krachtens haar antecedenten langzaam- verkend en onpractisch zou zijn. Het tegendeel is het geval. In dien betrekkelijk korten tijd werd niet alleen het geheele tot dusver onbekende ap paraat opgebouwd, doch tevens werden reeds vele overtredingen achterhaald en nuttige maatregelen Ier bescherming van ons economisch leven getrof- ien. De straffen die door de Inspecteurs voor de Prijsbeheersching werden opgelegd, waren meestal lang niet malsch en het ligt in de bedoeling, naar Mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdeeling-Prijs beheersching, ons dezer dagen mededeelde binnen kort nog hardere slagen uit,te deelen. Er wordt hierbij zeker niet de lijn getrokken: een winkelier die vandaag een z.g.n. Tuchtbeschikking tot een bedrag van idem zooveel maal honderd gulden de boeten zijn ongelimiteerd thuis gestuurd krijgt moet binnen 10 a 14 dagen het volle pond betaald hebben. Alleen voor een boete van meer dan 500 gulden kan het slachtoffer in beroep gaan, en wel uitsluitend bij den Gemachtigde voor de Prijzen; dus min of meer „in het hol van den leeuw". Hij kan daartoe echter van de diensten van een advocaat gebruik maken. Ook hier kan de zaak evenwel niet getraineerd worden, want een snel vonnis wordt ook hier geveld.' De inspecteurs voor de prijsbeheersching, die een groote macht en zelfstandigheid genieten, kunnen echter geen vrijheidsstraffen opleggen. Mede hier toe werd dezer dagen het ambt van „economi- sc'nen rechter" ingesteld. Het kan voorkomen, dat de inspecteur voor de prijsbeheersching van oordeel is, dat een „prijsopdrijver" eenigen tijd uit de maatschappij verbannen moet worden, in zoo'n geval geeft de Prijzeninspecteur de zaak in handen van den economischen rechter. Momenteel behandelt ieder der vijf prijzen- inspecteurs reeds ongeveer 200 zaken per week, wat dus voor het geheele land op circa 1000 ge vallen per week neerkomt. Hoe meer het prijs- beheerschingsapparaat „ingewerkt" raakt, des te grooter zal dit aantal woi'den. Warit naarmate de controle intensiever wordt, blijkt het aantal „ont maskeringen" toe te nemen. Dit heeft reeds ertoe geleid, dat naast iederen inspecteur enkele adjunct inspecteurs zijn benoemd. Zoodoende telt de af deeling-Prijsbeheersching thans ongever 100 per sonen; een aantal dat binnenkort ongetwijfeld nog eenige uitbreiding zal moeten ondergaan. Het moet echter ook weer niet te groot worden, daar dit aan hét snelle en doeltreffende functionneeren van het apparaat niet ten goede zou komen. En een der eerste vereischten is een vlotte behandeling met fen snel vonnis. CONTROLE OP DEN WINKELIER. Een der laatste preventieve maatregelen van de afdeeling-Prijsbeheersching is de verplichting voor de winkeliers tot het prijzen van een groot aantal artikelen. Een politieagent behoeft hierdoor slechts z'n blik over een étalage te laten gaan, om te controleeren of er geen ongeoorloofde prijzen worden gevraagd. Weliswaar ontbreekt het hen thans nog aan een uitvoerige prijslijst, doch ook hieraan Wordt gewerkt. De afdeeling-Prijsbeheersching zal n.l. bin nenkort overgaan tot „documenteeren", het geen wil zeggen dat aan alle politiecorpsen in den lande kleine boekjes zullen worden ver strekt, die vol gedrukt zijn met een massa «prijzen-wetenschap". Men verwacht hiermede asn allen die krachtens hun functie den strijd Moeten voeren tegen ongeoorloofde prijsopdrij ving een nieuw en doeltreffend wapen in de hand te kunnen geven. Met name voor de politie in de groote steden, die reeds een deel van haar corps heeft gereserveerd voor de controle op de prijs voorschriften en de ham- sterwet, zal dit „documentatie-materiaal" Daar het oordeel der autoriteiten, van groote gaarde kunnen zijn om het gestelde doel billijke prijzen en geen woekerwinst te dienen en te benaderen. CONTROLE OP GROOTHANDEL EN FABRIKANT. De z.g. „verticale" controle d.i. de controle ?P den groothandel en op de fabrikanten blijft handen van de ambtenaren der diverse Rijks- Bureaux. Is er dus een fabriek die vermoedelijk te veel vraagt voor haar textielproducten, dan Mizen er één of meer ambtenaren van het Rijks Bureau voor de textiel heen, zoomede een vertegen woordiger van den Accountantsdienst, die dan te- 'amen grondig nagaan hoe het geval in elkaar Want <Ie officieele instanties begrijpen heel 2oed dat het kwaad, ook al wordt de in over reding zijnde winkelier gestraft, vaak dieper schuilt. Het is immers dikwijls zoo dat de winke- her te duur verkoopt,- omdat de grossier hem te jeel liet betalen, terwijl dan bij hét verdere on- oerzoek weer blijkt, dat de grossier door den fa- pikant is afgezet. In zoo'n geval worden straf- 'Ch uitgedeld over de geheele linie; straffen die, aar mate men de bron meer nadert, in scherpte gevoeligheid toenemen Donegal, in brand en beschadigden drie groote vrachtschepen op ernstige wijze. In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan vernietigde een gevechtsvliegtuig een tank schip van 10000 b.r.t. Duitsche gevechtsviëlgtuigen en duikbommenwerpers beschadigden in de Baai van Soeda op Kreta een kruiser der „York"-klasse, als mede twee torpedojagers door voltreffers en brach ten twee kleine koopvaardijschepen tot zinken. Bovendien werden zes groote koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar getroffen dat nieuwe-verliezen aan schéepsruimte als zeker kun nen worden aangenomen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden op vlieg velden van het eiland Kreta zeven Britsche vlieg tuigen op den beganen grond en schoten een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricana in een luchtgevecht omlaag. In Noord-Afrika brachten verkenningtroepen van het Duitsche Afrika-corps in den sector van Tobroek bij een plaatselijken aanval een aantal krijgsgevangenen binnen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrach ten een gering aantal brisant- en brandbommen val len op plaatsen van het Noord-West-Duitsche kust gebied. De aangebrachte schade is onaanzienlijk". Vijf bommenwerpers boven Rajak. Drie Engelsche vliegtuigen hebben, naar Stefani uit Beiroet meldt, over Damascus gevlogen en de burgerbevolking met machinegeweren beschoten. Er zijn echter geen slachtoffers gevallen. Naar voorts uit Beiroet gemeld wordt hebben Zondagmiddag vijf Engelsche bommenwerpers Rajak gebombardeerd. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. Ook is er geen schade aan gebouwen aan gericht. Door het hevige vuur van het Fransche afweergeschut werden de Engelschen tot den terug tocht gedwongen. Als gevolg van de mededeelingen der Iraksche regeering, volgens welke have en goed van alle Iraksche staatsonderdanen in beslag worden ge nomen en zij eventueel ter dood veroordeeld zullen worden wanneer zij den Engelschen eenigerlei dienst bewijzen, zijn talrijke Irakkers, die zich nog ixT de Engelsche gebieden bij Habbaniyah en Basra bevonden, uit deze gebieden vertrokken en heb ben zij zich ter beschikking-gesteld van de Iraksche autoriteiten. Wat gedaan moet worden om de opbrengst te mogen houden Medegedeeld wordt, dat een ieder, die voor het -eltjaar 1941 'akkerbouwproducten teelt voor eigen gebruik in een (volks)tuintje, aangeraden wordt, mede met het oog op eventueele uitreiking van vervoerbewxjzen, hiervan kennis te geven aan den Provincialen Voedselcommissaris. Deze zetelt voor Noord-Holland in Alkmaar. Volkstuinvereenigingen kunnen volstaan met het opgeven van alle leden tezamen. Zij moeten hier voor den Provincialen Voedselcommissaris doen toekomen, een schetskaart van de betrokken per- ceelen, met gemeente, waarin deze gelegen zijn. Tevens een lijst met het aantal genummerde per ceel en, met daarachter de naam van den gebruiker, grootte van diens gezin, grootte van zijn perceel en geteelde producten. Een duplicaat hiervan moet in het bezit zijn \an het bestuur. Ook op het land moeten de perceelen genummerd zijn. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat de gebruiker van het perceel den tuin geheel en al zelf moet bewerken, en dat de geteelde produc ten alleen voor eigen gezinsconsumptie gebruikt mogen worden. Van eventueele overschotten moet kennis worden gegeven aan den Provincialen Voed selcommissaris. VIJANDELIJK VERMOGEN. De commissaris-generaal van Financiën en Eco nomie heeft bepaald, dat voor alle onder toezicht van de Deutsche Revisions- und Freuhand-Aktien- gesellschaft, Zweigniederlassung den Haag, staande vijandelijke vermogens per kalenderjaar een be- heersrecht van f 1. pro mille verschuldigd is. Britsche duikboot tot zinken gebracht. STOCKHOLM, 20 Mei. (D.N.B.) Reuter meldt dat Duitsche vliegtuigen vannacht bommen hebben laten vallen op de Zuid-westelijke districten van Engeland. Daarbij ontstond volgens Reuter „eenige chade". Ook in een streek van Oost-Engeland zijn brisantbommen gevallen.' Naar het D.N.B. voorts verneemt heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig gisterochtend ten Zuid westen van Weymouth een Britsche duikboot ver nietigd. De aanval was voor de Engelschen een vol- :omen verrassing. Voor de boot kon duiken, trof fen twee zware bommen het achterschip. Na zware ontploffingen richtte zich de boeg rechtstandig naar boven. Onmiddellijk daarop zonk het vaartuig. Verder wordt bekend dat zes Messerschmitts gistermiddag bij een aanval op de Engelsche Zuid Oostkust op twaalf Spitfires gestuit zijn. Tijdens het luchtgevecht werden vier vijandelijke jagers zonder eigen verliezen neergeschoten. AANVAL OP CONVOOI. BERLIJN. 19 Mei. (D.N.B.) Een Duitsche duikboot heeft op den Atlantischen Oceaan Britsche tankschepen, die in convooi voeren, met een ton nage van 33.000 br.t. in den grond geboord. laatste moet dan zoo getrouw mogelijk overeenstem men met de opvatting van den schrijver. Niets „méér", en ook niets „énders". Het mag wel iets „minder" zijn, maar dit wordt dan in mindering gebracht van het cijfer, dat ervoor gegeven wordt. In dat cijfer wordt dus het oordeel over een leerling uitgedrukt, gemeten naar denzelfden maatstaf, dien de leeraar bij zijn leerlingen aanlegt, zoodat daarin ook, evenals bij de beoordeeling van" den leeraar, alle meer of minder bekende of onbekende factoren, die op dal cijfer van invloed zijn geweest (ijver, concentratie, intelligentie, enz.) automatisch zijn in begrepen. Wanneer nu aan het ingeleverde werk van een leer ling een aan de eischen van het M. O. voldoend cij fer kan worden toegekend, dan ligt hierin ook, tot de uiterste grens van zekerheid, de waarborg, dat hij in staat zal zijn dit onderwijs te volgen, en dan is dat cijfer ook beslissend t.a.z. van de vraag, of hij tot dit onderwijs kan worden toegelaten. EXAMENS. Welke leerlingen kunnen tot het M.O. worden toegelaten? In een uitvoerig „Verslag" in Het Haarlemsche Schoolblad, orgaan der afdeeling Haarlem en Omstr. van het Nederlandsche Onderwijzers Genootschap, van een inleiding over het hierboven genoemde on derwérp, welke onlangs door den heer A. Jager te Heemstede, voor leden en genoodigden van het N. O. G. werd gehouden, wordt een beroep gedaan op on derwijzers en leeraren om proeven te nemen met een „eenvoudig middel", dat ook op eenvoudige wijze kan worden toegepast, om te onderzoeken, welke candi- daten voor het M. O. geschikt zijn en op dien grond dus ook tot dit onderwijs kunnen worden toegelaten. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Het aanbevolen middel verschilt hierin van de toelatings-examens, dat het ontleend is aan de prac- tijk van het M. O., terwijl het toelatings-examen be rust op de practijk van het onderwijs, dat in de op leidingsklas der lagere school wordt gegeven. Het verschil is derhalve dat het rekening houdt met het oordeel van den leeraar en dus, zonder om wegen. gericht is op het doel, waarvoor het onderzoek wordt' ingesteld. Immers in de practijk van het M. O. hangt van het oordeel van den leeraar af, of een leerling aan het einde van den cursus zal „overgaan", het is dus óók beslissend ten aanzien van de vraag, of een leer ling in staat zal zijn, zijn onderwijs te volgen. Dit oordeel van den leeraar berust niet op wat een leerling vroeger, op de Lagere school, heeft geleerd, of wat hij daarvan heeft onthouden, ook niet op de eigenschappen van den leerling, bijv. of hij vlijtig is of lui, zelfs niet. of hij intelligent is of dom, maar het berust op concrete feiten, vastgesteld bij het over- hooren en beoordeelen van lessen, repetities en proef werken en dat oordeel heeft hij uitgedrukt in con troleerbare cijfers, de cijfers 1 tot 10. In overeenstemming hiermee bestaat het aanbevo len middel nu hierin, dat de onderwijzer (of leeraar) zijn leerlingen iets laat lezen met de opdracht, dat wanneer zij "daarmee klaar zijn, opschrijven wat zij gelezen hebben. Het kan een stuk zijn uit een tijd schrift of een krant, geen verhaaltje of zoo, iets waar bij de fantasie een rol kan spelen, hetgeen nu niet bedoeld wordt, ook geen puzzle met een verraderlij ken val, waarmee argelooze leerlingen „er in" zouden lcopen, hetgeen nooit onze bedoeling kan zijn, maar: een met zorg gesteld stuk, waar iets in staat, dat de moeite van het lezen waard is, en dat niet boven hun bevattingsvermogen ligt. Men mag dan verwachten, dat deze leerlingen, iedere leerling naar zijn individueel vermogen zullen lezen wat er „staat", d.w.z. dat zij zich voorstellen, wat de schrijver van dat stuk zich heeft voorgesteld. Vervol gens zullen zij moeten weergeven, ook schriftelijk, wat zij zich bij het lezen hebben voorgesteld. Dit Verduister goed. Zooals het moet. VAN 20 OP 21 MEI 1941 yan 21.36 tot 5.36 Maan op 21 Mei op 3.56 Maan op 21 Mei onder 16.39 Apothekersassistent-examen AMSTERDAM, 19 Mei. C. Koning te Haarlem. Geslaagd de heer Iedereen weet, dat er in Zandvoort garnalen te vangen zijn. In de zwinnetjes zie je ze dartelen en met een netje haalt men er wel eens een op. Maar wat verder in zee krioelen de groote massa's van deze schaaldiertjes en als weer en wind dienen trekken de Zandvoortschc gar- nalenvisschers er met hun scheepjes op uit en komen soms met een niet onaanzienlijke vangst terug. Zoo'n vangst ziet men hierboven: Drie scheepjes hebben veertien manden garnalen aan land gebracht, die nu verkocht worden. Zoo'n mandje brengt tegenwoordig tien gulden op. De vangst is dus de moeite waard. (Foto Stevens) IJMUIDEN Mussolini bestudeert met eenige officieren de stafkaart, waarop de operaties van de verschillende legerafdeelingen der Italiaansche weermacht zijn uiteen gezet. (Foto Orbls—Holland) De Commissaris van Politie te Velsen maakt het volgende bekend: In IJmuiden werd op Zaterdag jL een valsch ge rucht verspreid, als zou de Führer van het Duit sche Rijk op een reis naar Frankrijk niet op zijn plaats van bestemming zijn aangekomen en zijn verblijfplaats sindsdien onbekend zijn. Bij politie-onderzoek bleek onmiddellijk, dat dit onware gerucht ontstaan is door verkeerde lezing of verminking van een persbericht, waarin integen deel werd vastgesteld, dat de Führer van het Duit sche Rijk zich niet in Frankrijk, doch in Duitsch land bevindt. Intusschen blijkt uil mcdedceling van de Duitsche militaire Overheid, dat een aantal personen zich niet ontziet, desondanks in gesprekken met of uit roepen tegen Duitsche militairen of anderen zin spelingen te maken op het bovenbedoelde valsche gerucht, of hen op andere ontoelaatbare wijze toe te spreken. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke scherp te veroordeelen handelingen, indien deze zich her halen, moeten leiden tot ernstige bestraffing van de schuldigen en tot maatregelen, die de geheele bevolking treffen. Er wordt daarom met den meesten nadruk ge waarschuwd tegen handelingen als bovenbedoeld en tegen het verspreiden of doorgeven van ecnig gerucht. Leiders van bedrijven, onderwijsinrichtingen, lo kaliteiten enz. wordt dringend verzocht aan deze waarschuwing bekendheid te geven, en die maat regelen te nemen ter voorkoming en bestrijding van ontoelaatbare handelingen, als van hen moet wor den verwacht. De Commissaris van Politie, J. P. WEIJBüRG. Velsen, 18 Mei 1941. Overgangsexamens Handelsavond school Op de gem. Handelsavondschool aan de Platanen- straat te IJmuiden-Oost werd de curcus 1940 1941 geëindigd. Van de le klasse naar de 2e werden bevorderd: derd: Mia Broertjes, B. Haver, D. Snel, J. van 't Veer, N. Verhoeven, J. Brederveld, L. Oldenburg, A. v. d. Brink, R. v. Groningen, L. Groot, A. Har- meijer, J. Hoogerduin, R. Iemenschot, Tr. Mooij, G. Stoelenga, E. Vendel, H. Voerman, J. Meestres, B. Post, G. Jansen, B. Kleijn, W. Snoek en Jan v. d. Berg, C. Hoeben, S. Schelvis, W. Soonius, B. v. d. Kolk, J. Jonker, J. Mooij, J. v. d. Pol, G. Jeeninga en C. v. d. Stee» Van de 2e klasse naar de 3e werden bevorderd: Marie Brakenhoff, J. Goes, C. v. d. Kolk, W. Lanser, C. Moelker, S. v. d. Schaaf, M. Slagboom en B. Bijl (herexamen), G. Fuldner, J. Huizinga, K. Raadman (herexamen), P. Voogt, H. Wardenaar, J. Webbe en A. Post. DAMMEN. Om liet clubkampioenschap van Nederland. Het damtournooi om het clubkampioenschap van Ne derland, een der belangrijkste tournooien van de compe titie van den Nederlandschen Dambond. wordt dit jaar wel erg ongelukkig georganiseerd. Dc wedstrijdleiding heeft op 15 Februari 1.1. den eersten wedstrijd vastgesteld om daarna regelmatig lederen Zondag twee wedstrijden te laten spelen. Eentg misverstand met de leiding van het tournooi om het persoonlijke kampioenschap van Neder land was oorzaak, dat dit tournooi op dezelfde speel dagen werd vastgesteld als de wedstrijden om het club kampioenschap van Nederland. Spelers, die voor het tournooi persoonlijk K. v. N. moesten uitkomen waren gedupeerd, omdat zij niet voor hun club konden spelen. En wat niet werd verwacht gebeurde wel. De voor dert keus gestelde spelers verkozen hun club boven het per soonlijke tournooi, zoodat het bestuur van den N. D. B. ingreep en eerst den wedstrijd om het persoonlijke kam pioenschap van Nederland liet spelen. Zoo kon dus nu het tournooi om het clubkampioenschap van Nederland weer worden voortgezet met den wed strijd D. C. IJ.—Zuiderdamclub uit Rotterdam, welke wedstrijd Zondagmiddag in hotel Kennemerhof werd gespeeld. HET D. C. IJ. TIENTAL. Deze wedstrijd was voor het IJmuidensche tiental nog van zeer groot belang daar bij een eventueele overwin ning de kans lang niet was uitgesloten, dat een drietal vereeniglngen gelijk op de eerste plaats waren aange komen. Maar dan moest D. C. IJ. voor een overwinning geheel volledig uitkomen. Helaas bleek D. C. IJ. niet minder dan 4 invallers te hebben (B. Dukel was door werkzaamheden verhinderd; Huhl, die helaas naar het sanatorium Friëdmann- stichting. Hilversum was overgebracht en H. de Boer en H. Buis. die te elfder ure wegens ziekte verhinderd wa ren). Er speelden mee J. Smit. J. Hoek, J. Snel en J. Kramer, waardoor D. C. IJ. drie punten kreeg. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: IJmuiden—Zuider Damclub 1. A. Ligthart—D. v. d. Staay 2. H. Laros—C. J. de Zeeuw 3. C. SuykJ. v. Dijk 4. T. Postma— C. Kusters 5. H. v. d. Heide—J. de Korte 6. J. Smit—H. Zuikbom 7. J. Snel—Th. A. Romij S. J. Hoek—A. J. v. Hertum 9. K. de Jong—J. v. Vessum 2— 0 10. J. Kramer—H. Framborst 2— O Totaal 10—10 De stand van het tournooi. waarin IJmuiden uitge speeld is luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. I. R. D. G., Den Haag 3 2 0 1 4 33—27 2. IJmuiden, IJmuiden 4 1 2 1 4 40—40 3. Z. D. C., Rotterdam 2 1 1 0 3 26—14 4. Excelsior, Den Bosch 3 1 0 2 2 24—36 v. Embden, Amsterdam 2 0 111 17—23 De speler B. Dukel scoorde voor D. C. IJ. de meeste punten door van de 9 competitiewedstrijden er 7 mede te spelen en 12 punten te behalen. 2- 0 2— 0 0— 2 0— 2 1— 1 0— 2 1— 1 O- 2 BEVERWIJK Vereeniging van Huisvrouwen. Voordrachtmiddag. De afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen hield Maandagmid dag in het gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan haar jaarvergadering. De presidente, mevr. Moens- Van der Veen, uitte haar tevredenheid over de goede opkomst der leden, wat zij voornamelijk toe schreef aan het optreden van de voordrachtkunste nares, mevr. Koote-Gerrese. De presidente her dacht de mannen, die bij de verdediging van hun vaderland vielen en ook hen, die de vereeniging door den dood ontvielen. Zij herinnerde er aan, dat vorig jaar besloten was aan de leden, die de meeste nieuwe leden aanbrachten, een geschenk aan te bieden. Twee leden kwamen hiervoor in aanmer king. Met den wensch, dat 1941 den zoo vurig ver beiden vrede zou brengen, eindigde mevr. Moens. De secretaresse mevr. S. Brands-Van der Lin den, gaf in haar jaarverslag een overzicht van de werkzaamheden der afdeeling. Uit het financieele jaarverslag bleek, dat de af deeling nog kerngezond is. De boeken en beschei den van de penningmeesteresse werden in orde be vonden. De voordrachtkunstenares mevr. Koote-Gerrese heeft de aanwezige dames hierna een genotvol uurtje bezorgd. Zij opende het programma, dat vol afwisseling was, met een viertal gedichten van «den zeemandichter J. Prins, W. Hussum, Clara Eggink en Martie Verdenius. Na eenige schetsjes bracht zij eenige Spaansche Copla's uit de rijke verzameling van Hendrik de Vries ten gehoore. Met een actueel schetsje over de distributiebonnenperikelen „Juf frouw Doremans wordt gelijkgeschakeld" van Alb. van Waasdijk eindigde mevr. Koote haar pro gramma. De presidente bracht haar een hartelijk woord van dank. Vijf-en-twintig jaar bij de marechaussee. Brigadecommandant Van Breukelen. Maandag herdacht de brigade-commandant van het te Beverwijk gestationneerdc corps marechaus see, de heer Van Breukelen, den dag dat hij 25 jaar geleden te Zwolle bij de marechaussee zijn loopbaan begon. In Januari 1922 werd hij naar Be verwijk overgeplaatst. Na zijn bevordering tot wachtmeester werd Zwolle zijn standplaats weer, toen werd hij overgeplaatst naar Wijhe, waar hij ruim 15 jaar geweest is. Inmiddels werd hij be noemd tot opper-wachtmeester. In December 1939 -ta de heer Van Breukelen naar Beverwijk terug door zijn benoeming tot brigade-comman dant van het corps alhier. De jubilaris heeft hier een drukken werkkring, die nog toegenomen is door de samenvoeging van Rijksveldwaoht bij de marechaussee. Het heeft dezen gezienen politieman Maandag '-•ij zijn jubileum niet aan belangstelling ontbroken. Den geheplen dag kwamen vrienden en collega's den jubilaris complimenteeren. Onder hen was de vroegere brigade-commandant van de Rijksveld- wacht alhier, thans brigade-commandant van het corps marechaussee te Castricum. Velen lieten hun geiukwenschen vergezeld gaan van bloemstukken. Nieuwe composities van een plaatsgenoot. Van de hand van den bekenden Beverwijkschen componist G. J. Moed, organist der Ned. Herv. Kerk en directeur van het Kennerner Muziek Lyceum, zijn bij de firma G. Alsbach en Co. eenige nieuwe orgelcomposities verschenen, gebundeld in een uit gave „Koraalwerk II". Het zijn Op. 11. nr. 2 „De Heer toch slaat der menschen wegen ga" en Op. 12 nr. 1. „Laat Hem besturen, waken".

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1