tBinnenland Ledenconcert flOENSDAG 21 MET 1941 fjnelsche militaire plannen inzake Syrië De verwachte tegenmaatregelen. het kaartje zijn de voornaamste vliegvelden Lu Sy"ë aangegeven (lie door de Britschc I^tm'aeht worden aangevallen, o.a. Rakka, Damascus, Beiroet. Palmyra en Aleppo. Ook Lu men op het kaartje het fort Roetba, in de Lurt waarvan vijandelijkheden plaats vinden tusschen de Britten en Irakeezen. in Turksche politieke kringen zoo verneemt lit A.N.P. uit Ankara wordt natuurlijk de aan- '"'diging van Eden over een aanstaande militaire ••tie telen Syrië met de grootste belangstelling be bouwd. Uit het standpunt dat door de bladen 'rtidt ingenomen blijkt dat men in Ankara er reke- •ii? mede houdt dat zoowel Frankrijk als ook de Almogendheden tegenmaatregelen zullen nemen .jor het geval van een Engelschen aanval op Syrië, 'overigens is men van meening dat Engeland zijn .^valsplannen tegen'Syrië reeds langen tijd heeft ^bereid. De rector van de Amerikaansche uni citeit in Beiroet, die twee weken geleden ver aarde dat Syrië wel spoedig bij het oorlogsgebied worden betrokken, heeft ongetwijfeld over di- !Le inlichtingen uit Engëlsche bron beschikt. De •idige ontruiming van Syrië door Engelschen en -'-ikanen vormt een nieuw bewijs dat En gland stelselmatig een overval op het Fransche Candaatsgebied heeft voorbereid. 'Alle beweringen, die thans worden uitgesproken 'gr zoogenaamde hulpverleening aan Irak of aan spjimogendheden móeten als weinig steekhou- ïend worden beschouwd. WEER BOMMEN OP SYRISCH VLIEGVELD. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Uit Beiroet verluidt dat twee Britsche bommen- -,troers van het type Hurricane Dinsdagochtend 'vliegveld Mizze bij Damascus met bommen -ebben bestookt. Van bevoegde zijde in Vichy wordt hdit verband verklaard dat de Fransche regeering io grond van de beschieting van Syrische vlieg den door Engelsche vliegers besloten heeft een d te maken aan het optreden van alle Engel se consuls in de Levantstaten. Dit besluit is op -0 Mei ter kennis gebracht van de in den Levant i"i in Syrië functioneerende Britsche consuls. Zij «oeten deze week hun bureaux sluiten en met het psulaire personeel het land verlaten. Voorts wordt bekend dat Britsche vliegers Maan- jsg vlugschriften in het Arabisch uitgeworpen lebben boven Aleppo, Damascus, Der-es-Sor en Hassetsje. In Aleppo zijn reeds maatregelen geno ten voor de passieve verdediging. Vele Britsche u Amerikaansche onderdanen maken zich gereed jn naar Palestina te vertrekken. De Nationaal-Arabische Verdedigingsbond ver breidt in Svrië anti-Engelsche vlugschriften, waar de bevolking wordt uitgenoodigd om eensgezind waakzaam te zijn, teneinde de .kwaadwillige unoeuvres der Engelschen' te doorkruisen. Volgens Reuter is de Britsche consul-generaal Beiroet, Harvard, teruggeroepen. LAGUARDIA LEIDER VAN BUREAU VOOR ORGERLIJKE VERDEDIGING IN DE VER. STATEN. N'EW YORK, 20 Mei (D.N.B.) President Roosevelt «ft den burgemeester van New York Laguardia tot dder benoemd van het in oprichting zijnde bureau oor burgerlijke verdediging, meldt de Associated Press II officieele kringen te Washington. Laguardia heeft cpost aangenomen. Het zal in de eerste plaats de taak in dit nieuwe bureau zijn, in het geheele land een jsteem van luchtbescherming te organiseeren en de stionale en plaatselijke verdedigingsplannen te coör- ïaeeren. Geannexeerde Joego-Slavisclie gebieden bij Italië ingelijfd. Gouvernement Dalmatië gevormd. Ret D. N. B. meldt uit Rome: Bij decreet is de positie van de door Italië ge- hnexeerde voormalige Joego-Slavische gebieden lis volgt geregeld: 1 Deze gebieden worden een deel van het ko- ünkrijk Italië. 2. De gebiedsdeelen, die grenzen aan de provin ce Fiume en de eilanden Veglia en Ai'be, worden Ingelijfd bij de provincie Fiume. 3. De overige gebieden en de andere Dalmatische «landen vormen samen met de voormalige provincie «ra het gouvernement Dalmatië, dat de provincies bra, Spalato en Cattaro omvat. Ide grenzen van de Dalmatische provincies zul te bij decreet vastgesteld worden. Dit zal ook de Rvoegdheden van den gouverneur en zijn betrek ragen tot de prefecten van deze. pi'ovincies bepalen. gouverneur zal te Zara zetelen en rechtstreeks Ran onder den Duce als hoofd der regeering. De iimeenten Spalato en Cirzoli krijgen een bijzonder Muursstelsel. De koninklijke regeering is gemachtigd in ge minde gebieden de grondwet en de andere wetten -n het koninkrijk te publiceeren en de noodzakelijke «palingen uit te vaardigen om deze in overeen- üaiming te brengen met de daar geldende wetgeving. 6. Tot nieuwe bepalingen uitgevaardigd worden lijven in de genoemde gebieden de normen van bur- ™jk bestuur en rechtspraak van kracht die door de aliaansche militaire bezettings-autoriteiten afge- tndigd zijn. De gouverneur van Dalmatië en de Wringsprefect van Fiume zullen in de genoem- gebieden de werkzaamheden verrichten, die reeds te civielen commissaris opgedragen zijn. «et D. N. B. verneemt verder dat de vroegere Ita- ;:ansche ambassadeur te Londen Bastianini bij ko- •«sli]k decreet benoemd is tot gouverneur van Dal- Me. BINNENLANDSCHE OrBOUW. In kringen uit de omgeving van de regeering wat verklaard aldus een D.N.B.-bericht uit if?01 dat door de uitroeping van den hertog van weto tot koning en door de Italiaansch-Kroatische :eeahomsten de grondslag van de souvereiniteit «J Kroatië verzekerd en zijn internationale positie tergoed gevestigd is. De komende weken zullen i-wijd zijn aan den verderen binnenlandschen op- Warbeid. Weldra is de staat dan naar binnen en l;ar buiten geconsolideerd, zoodat de kroning kan Wieden als uitdrukking hiervan. Inmiddels hoopt 4J ook de grenzen van Kroatië aan alle zijden de- tetlef bepaald te hebben. Aan de kroningsplechtigheid zal volgens „een blijk- ar geïnspireerd bericht van de „Hrvatski Narod" ■vorming van een volksvertegenwoordiging vooraf die vertegenwoordigers van alle gebieden, stan- j" godsdiensten zal omvatten. Deze volksvertegen- 'gers zullen ook de troonsbestijging van den og van Spoleto plechtig moeten bevestigen. Men niet voornemens een „afgeronde" grondwet op te grondbeginselen zullen naar het voor- "er autoritaire staten overeenkomstig de be- 'Ajn organisch ontwikkeld worden. i:oe bericht da* alle militaire organisaties van de SWe partijen zijn ontbonden en ontwapend. nationale dienst van den onafhankelijken Kroa- en sta?t is gisteren met zijn activiteit begon- met militaire oefeningen en technische, chemi- Tnt!?n'taire e'.a' opleidingscursussen. i, i, uSver zDh 126 officieren en onderofficieren tmacht tot instructeur benoemd. [taliaansch weermachtsbericht Ifaliaansche luchtmacht bombardeert Mersah Matroeh en Tobroek. Engelsche maatregelen in Palestina. GENcVE, 20 Mei (DNB) Uit Beiroet wordt het volgende gemeld: De Britsche autoriteiten hebben een aantal voor zorgsmaatregelen genomen tegen iedere evcn- tueele actie der bevolking in de gebieden van Nabloes en Jcnine in Palestina. Leahy blijft ambassadeur te Vichy. Officiëele verklaring. Britten uit stellingen van Gondar Oost-Afrika) verdreven. ROME, 20 Mei (Slcfani). Het wcermachtbericht nummer 349 luidt als vólgt: „Noord-AfrikaAan het front van Tobroek hebben wij kleine vijandelijke acties afgeslagen, waarbij ge vangenen werden gemaakt. Onze luchtformaties hebben Mersa Matroeh en Tobroek gebombardeerd, waardoor groote branden zijn ontstaan. De vijand heeft een luchtaanval ondernomen op Benghazi. Oost-Afrika: In den sector van Gondar is de vijand door onze energieke tegenacties uit de stellingen'vér- dreven, waarin hij zjch op 17 en 18 Mei had weten te nestelen. De aan den vijand toegebrachte verliezen zijn aanzienlijk. Onze verliezen zijn eveneens groot." Jiott TUeuuxs De Fransche ambassadeur te Washington Hcnrv Haye, heeft Dinsdag naar het D.N.B. verneemt bij den minister van buitenlandsche zaken, Huil, een protest ingediend tegen het optreden der V. S. tegen Fransche schepen in Amerikaansche havens. Op de doorreis door Portland in Maine heeft mevrouw Roosevelt verklaard dat er zekere dingen zijn die niet naar Amerika mogen overslaan zoo meldt Associated Press. De opvatting grijpt om zich heen dat de ineenstorting van Engeland de ineenstorting zou beteekenen van de verdediging dei- Ver. Staten. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft het verlies van den gewapenden koopvaarder „Suscrion" en den mijnenveger „Uberoy" bekend gemaakt, alsmede het tot zinken brengen van het hulpschip der marine „Amito". (Reuter). Het Britsche departement van koloniën heeft, naar Reuter meldt, bekend gemaakt dat generaal- majoor Sir William George Shedden Dobbie be noemd is tot gouverneur van Malta. Het D.N.B. deelt mede: Uit een artikel van Oberregierungsrat dr. Stolhfang is het tijdschrift „Deutsche Verwaitung" blijkt dat thans 1.3 millioen krijgsgevangenen in het Duitsche economische leven werkzaam zijn. Men hoopt op vermeerdering van dit aantal, waarmee vooral de landbouw gebaat zou zijn, als gevolg van de groote aantallen krijgsgevangenen die in het Zuid-ooslen gemaakt zijn. De burgemeester van Suresnes en vroegere senator van het departement de la Seine, Selly, is op grond van zijn vijandige houding jegens het werk van de nationale vernieuwing op besluit .van de Fransche regeering uit zijn functie ontheven. (D.N.B.) De Fransche minister van oorlog, generaal Hunt- ziger, heeft besloten nog een contingent van de lich ting 1938 per 10 Juni naar huis te zenden, aldus een D.N.B.-bericht. In aanmerking komen alle gemobili- seerden die in Mei 1919 zijn geboren, benevens alle gemobiliseerden van lichting 1932. die lid zijn van een gezin met vijf kinderen. ROME, 20 Mei. De koning-keizer Victor Emanuel heeft den hertog van Aosta een telegram gezonden van den volgenden inhoudt: „Ik heb je houding als bevelhebber en soldaat met levendige deelneming en trots gevolgd. Ik heb je de gouden medaille voor dapperheid verleend met den wensch in jouw persoon ook hen te onderschei den die onder je bevel hebben gestreden en zich je gens het vaderland verdienstelijk hebben gemaakt. (D.N.B.) Amerikaansche beweringen inzake Portugal. Meening der „Deutsche Allgemeine Zeitung". Betreffende de beweerde bezettingsplannen van Duitschland jegens Portugal, welke kolonel Dono van kort geleden Duitschland in de schoenen heeft geschoven, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei tung" onder het opschrift „Hull's practijk weerlegt zijn woorden" o.a. het volgende: „Met welk volstrekt gebrek aan gewetensbe zwaren de kring om Roosevelt ophitst tot den oor log blijkt uit de meeste recente opmerking van den in de Joego-Slavisohe affaire zoo zwaar gecompro- mitteerden en ook in het avontuur van het Nabije Oosten van den president zeer betrokken kolonel Donovan. Hij schrikt er niet voor terug eenvoudig de leugen in de wereld te brengen dat Duitschland in de naaste toekomst Portugal zal bezetten. Dat is wel de ergste tegen Portugal gerichte provocatie uit de Ver. Staten, waarvan de eerste betreffende de eilanden in den Atlantischen Oceaan door het officieele communiqué van Salazar is afgedaan. Al deze praatjes zijn echter niet bestemd voor de Europeesche volken, maar voor de Amerikaansche burgers die men dorri wil maken. Niet bij toeval heeft daarom de vroegere republikeinsehe candi- daat voor het presidentschap Landon gezegd dat de grootste illusie die men het Amerikaansche volk wil opdringen de gedachte is dat de V.S. aan den oorlog kunnen gaan deelnemen zonder dat de be volking de gevolgen daarvan te voelen zou krij gen. Wanneer Amerika convoyeering invoert, be- teekent dat oorlog. Het is, zoo eindigde Landon, een schok voor het moreele geweten van de natie, wanneer men moet toezien hoe snel de leden der regeering hun beloften uit den weg gaan en trach ten indirect te dóen wat zij tevoren hebben be loofd niet te zullen doen" (D.N.B.) De groote concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem is gerestaureerd en Dins dagavond met een gala-concert officiëel in gebruik genomen. (Foto Pax Holland) Prof. Ornstein overleden. UTRECHT, 20 Mei. Na een korte ongesteld heid is hier op 60-,jarigen leeftijd overleden prof. dr. L. S. Ornstein, oud-hoogleeraar in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. FRONT VAN NERING EN AMBACHT. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De N.S.B.-persdienst meldt: De leider van hét Front van nering en am bacht heeft tot provinciale vertegenwoordigers van het front benoemd de heeren G. van Burink te Rot terdam, J. H. ten Cate te Utrecht en J. J. Mölman te Amsterdam, onderscheidenlijk voor de gewesten Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland. De ondergang van het Egyptische schip „Zam-Zam". „Diplo" keert zich tegen Engelsche en Amerikaansche persuitingen. BERLIJN, .21 Mei (D.N.B.) De ondergang van het Egyptische s.s. „Zam-Zam", dat met een lading oor logsmateriaal van Pernambuco naar Kaapstad onder weg was en waarop 2ich dok; riiim honderd Ameri kaansche burgers bevonden, wordt door de Engelsche en dóór de interventiöhistiscHe pers der Ver. Staten uitgebuit in den geest der oorlogsophitsing van de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland. zoo meldt, de „Deutsche Diplomatisch-Poütische Kor- respondenz." De Lon.densche „Daily Telegraph" schreef: De twee honderd Amerikanen die op de „Zam-Zam" om het leven kwamen vórmen een nieuwe bijdrage tot de toekomstige houding van de Ver. Staten. De „News Chronicle" schreef dat men in de Ver. Staten...de vol ledige consequenties trekt uit den ondergang van de „Zam-Zam". In dc Ver. Staten heeft de voorzitter van het Britsch-Amerkaansche ambulance-corps gezegd, dat het tot zinken brengen van de „Zam-Zam" een nieuwe daad der Nazi-barbaarschheid is. De Ver. Staten moe ten inzien dat aan dit soort barbaarschheid een halt moet worden toegeroepen. De „New York Times" sprak van een' meedoogenloozè en lukrake oorlogs voering onder schending van onbetwistbare voor schriften van het volkenrecht en algemeen erkende geboden der menschelijkheid. Tegenover deze uitlatingen constateert de „Diplo": Sneller dan de oorlogsophitsers gehoopt hadden, die het geval van de „Zam-Zam" in den geest der politiek tot uitbreiding van den oorlog nog lang hadden uit gebuit, is de waarheid aan het licht gekomen Het schip „Zam-Zam" is inderdaad op zee door een Duitsch oorlogsschip als goede prijs buitgemaakt en vervolgens tot zinken gebracht. De bemanning en de passagiers werden allen in veiligheid gebracht, daarna door een koopvaardijschip overgenomen en behouden aan land gezet. In ieder opzicht is dus voldaan aan de wetten eener humane oorlogvoering in overeen stemming met het volkenrecht. Een nieuw gruwelsprookje, zoo besluit de „Diplo", heeft daarmede een snel einde gevonden. Al die oor logsophitsers zijn aan de kaak gesteld die, zooals eens bij de „Athenïa", den dood wenschten van Amerikaan sche burgers om daaruit voor hun oorlogspolitiek stof te putten. „VOLKSONDERWIJS" 75 JAAR. LEEUWARDEN, 20 Mei. Op 24 en 25 Mei a.s. houdt de vereeniging „Volksonderwijs" een buitenge woon congres. Britschc klïicsccvailcenen aan hoord van pen De vergadering wordt belegd In verband met het BHiscnc Ktugsgevailgenen aan oooid van een dat de verceniging vMr 75 jaar Leeuwarden Duitsch mai'inevaartuig. De manschappen wcrd gestfeht. Het -hpOfStiiur ven v.o. houdt reeep- leggen een Kaartje. I tie op Zaterdag 24 Mei van 3—5 uur in de zalen Schaaf (Foto Weltbild Pax Holland) jn de Sacramentstraat te Leeuwarden. UIT DE STAATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het. departement van binnenlandsche zaken is C. J. van Oost, inspec teur der bevolkingsregisters aangewezen ais plaats vervangend hoofd van die inspectie. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is aangesteld als gevolmach tigde voor volkscultuur bij dat departement ir. H. J. van Houten te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van koloniën is met ingang van 1 Augustus 1941 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan J. C. de Klerk, technisch hoofdambtenaar bij het technisch bureau van dat departement. GOEDEN NAAM VAN INSPECTEUR VAN POLITIE BEKLAD. UTRECHT, 20 Mei. De 27-jarige typograaf B. S. C. uit Bilthoven, heeft 6 Mei voor de rechtbank alhier terecht gestaan terzake van aanranding van den goe den naam van den Bilthovenscheh inspecteur van po litie, Jhr. M. Verdachte had in de gemeente De Bilt overal rond gebazuind, dat de inspecteur betrokken bij frauduleuse slachtingen, dat een en ander wel was uitgekomen, maar dat men van de zijde van dc justitie de zaak in den doofpot had gestopt, om den inspecteur te sparen. De Officier van Justitie eischte toen een gevange nisstraf voor den tijd van zes maanden. De rechtbank heden uitspraak doende, verwees de zaak terug naar den rechter-commissaris en gelastte een psychiatrisch onderzoek van den verdachte C. Paarden drhikei? in het. Batoemeer op Bali. Het is een foto, welke geëxpo seerd is op de Indische foto-tentoonstelling in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. (Fö.tö Pax Holland). meerde moeders en dochters en wat niet al meer kan uit deze muziek hooren! Dat alles zit wel aardig in elkaar en geeft den zangers een aangename en dankbare taak, maar toch min of meer verouderd. Neen, dan die twee „Czechische Volksliederen" van Aim: wat een geest en pit zit er in die korte stukjes, en hoe virtuoos zong het mannenkoor die! Steeds meer dreef Schuurman het tempo van het tweede op; het •as uit vóór we het wisten en- liet vroolijkheid achter. Met het, ernstige, degelijk ten deele fugatisph bewerkte „Vcxilla Regis" van Matth. Neumann besloot het koor dit concert op waardige wijze. De koornummers werden door solovoordrachton af gewisseld. Soliste was Maria Neuss, wier prachtige, gave en brillante voordracht van Glazounow's Viool concert op een der Bachconcerten van dit seizoen mij in aangename herinnering is gebleven. Even- gaaf peelde Maria Neuss nu Tartini's „Duivelstriller"- Sonate; Emmy van Eden begeleidde punctueel. Dat de aanvulling door de klavierpartij bij de beruchte trillers niet den indruk van een noodzakelijkheid maakt is niet haar schuld. In de volgende twee nummers, die de violiste voor droeg, vierde haar virtuoos figurenspel hoogtij. Het waren een Allegro van Fiocco en een Rondo van Schubert, dit laatste nl. een door een destijds zeer be kend pianovirtuoos gemaakte transcriptie van het slotrondo uit Schubert's klaviersonate in D gr. t, Tn- tusschen bleef van het Wcensch-gracieuze van dat rondo niet veel over: het Allegretto werd haast tot oen'Presto. Als bravourst.uk voor viool en pianovan begeleiding" kon men hier niet meer spreken mocht het er echter zijn en sloeg het ook in. Met Pablo de Sarasate's „Romanza Andaluza", een aardig nie mendalletje vol van de bekende Spaanschc wendin gen, besloot Maria Neuss haar voordrachten. Een slot, waarin ook haar mooie cantilenes de aandacht trok ken. Een talrijk auditorium was aanwezig. Zoowel de so listische als de koor-nummers verwierven veel bijval; zelfs moest Schuurman een gedeelte van Wagenaar's Fantasie bisseeren. K. DE JONG. 71 adio q J^xoqxamma JCunst en £ettecen Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Dc meeste vereenigingen hebben het aantal harer werkende leden ten gevolge der tijdsomstandigheden aanmerkelijk zien verminderen; zelfs hebben enkele den strijd om het bestaan moeten opgeven. Maar onze- aloude Liedertafcl scheen nog op volle numerieke sterkte te zijn gebleven, toen zij Dinsdagavond op het podium der Gem. Concertzaal stond. Weinig scheen veranderd sinds vorige seizoenen, zeker niet de geest drift, waarmede onder Frits Schuurman's beproefde leiding gezongen werd. Dit konden we aanstonds be merken. Even machtig en sonoor als vroeger klonk de derde strofe van Duvosel's kunstige bewerking van het Va- lerius-lied „Wilt heden nu treden", nadat de twee stemmige eerste en de canonisch imiteerende tweede strofe de kunde der afzonderlijke stemmengroepen weer duidelijk hadden doen uitkomen. Er volgde een „no viteit" (als ik het zoo noemen mag, want die noviteit dateert uit de 16c eeuw!) Een „Oud Hollandsch Min nelied", door onzen stadgenóot Jos. de Klerk uit een oude, in Antwerpen gedrukte verzameling opgediept en aan Schuurman verstrekt. Geen „modern" stuk dus, maar toch een hoogst interessant. En zeer moeilijk, zoo wel voor de zangers als voor de hoorders, wegens de zich in enge liggingen bewegende contra-puntick. Hoe eenvoudig scheen daarna de structuur van Palcstrina's „Pueri", waarvan vooral het „Hosanna" een weelde van klank te hooren gaf! „Dat Liet van den Rhvnscen Wijn" van Henk Badings is door „Zang en Vriendschap" al eerder uitgevoerd, maar nooit te voren zoo krachtig en helder als nu. Het door de tallooze moeilijkheden veroorzaakte gistings proces was geëindigd; de most was tot klaren wijn ge worden: wijn met een rinsehen smaak, welks nawer king den zoeten most van Ph, Loots' „Mijn Hof"' voor mij bijkans ongenietbaar maakte. Rijnwijn en zoetig heid vormen een slechte combinatie, En de uitvoering van „Mijn Hof" was niet eens gelukkig, want vooral in de tweede strofe was de zuiverheid af en toe zoek. Bij Wagenaar's Fantasie over een Oud „Nederl. Lied" sprak de door Emmy van Edeji bespeelde vleugel een belangrijk woordje mee: eerst in een doorspel, waarin, af of niet opzettelijk, veel ,,Melsterslnger"-herinnerin- gen verwerkt zijn, vervolgens op echt Wagenaarsche wijze met en tegen het koor. Erg pianistisch geschre ven is die klavierpartij niet overal; het kan ook een transcriptie van een orkestpartij zijn. Maar Emmy van Eden speelde haar pittig en correct en het koor zong zijn geestig bewerkte partij enthousiast, zoodat het stuk een prettigen indruk maakte. Gelukkig behoe ven we Loots' beteekenis als componist niet naar „Mijn Hof" af te meten: hij' heeft heel wat kernachtiger en geestiger koorwerkjes nagelaten. „Les Esprits de la Nuit" van Fr. Riga is evenals diens „Germinal" hoofdzakelijk op uiterlijk effect aan gelegd. Een mysterieus begin, dan een rumoerig vivace, een Idyllisch maneschijntafereeltje, souvenirs met zui vere rietsuikersiroop, geagiteerde zwaluwen, gekal- DONDERDAG 22 MEI 1841. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Giamofoonmuzlek. 7.45 Othtendgymnastiek. 8,00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 0.15 Voor de huisvrouow. 0.20 Gramofoonmuzlek. 10.00 Ensemble Rent meester en gramofoonmuzlek. 11.00 Voor den boer 11.20 Zang. piano en gramofoonmuzlek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.30 Gramofoonmuzlek 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws, en economisch, berichten. 00 Gra mofoonmuzlek. 1.15 Ensemble Erica Helen, 1.45 Gramo- foonmuzlek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Kamermuziek. 400 Jac. Stoffer's sextet. 4.30 „De Italiaansche Opera In Ne derland'. causeri^ met gramofoonmuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgel concert. 6.00 Gramofoonmuzlek 6.15 Causerie „Rondom Hemelvaartsdag". 6.30 De Gooilanders. 7.00 B. N. O. Vra gen van den dag. 7.15 Cello, piano en gramofoonmuzlek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 B. N. O. Engelsche berichten, sluiting. HILVERSUM IX, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 B, N, O. Nieuwsberichten, 8,45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 11,15 Vocaal kwartet met orgelbegeleiding en gramofoonmuziek (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Amusementsorkest. 1,45 Gramofoonmuziek. 2 00 Bachcantate (opn.). 2.30 Orkest Eloward- 3.15 Gramo foonmuziek. 3.30 Voor zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Causerie „De Beteekenis van de Hemelvaart" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 U hebt 't ge had op de lagere school 6.15 Ensemble Bart Ekkcrs. 6.45 Sport van den dag. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor bin nen- en buitenland. 7.15 Munodi-ensemble. 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij". 7.45 Munodi-ensemble. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon muziek. 8.300 Concertgebouworkest en solist. 0-50 Gramo foonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. VRIJDAG 23 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 28.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 10.00 Ensemble Bart Ekkers. 10.20 Declamatie. 10.40 Ensemble Bart Ekkers. l.io Gramo foonmuziek. 11.30 Viool, cello en piano. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 100 Orkest Eloward en piano-intermezzl. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Orgelconcert. 3.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste. 3.30 Musl- quette. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amusements orkest, soliste en piano-lntermezzl. 6.15 „Wat Is natuur geneeswijze?" 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Het Rotterdamsch pianokwartet. 8.00 B. N O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Melodisten, solist en het dameskoor „Aethercharme". 9.10 Causerie „Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941". 9.25 Avondwijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 9.30 Be richten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00 B. N. O. Engelsche berichten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10,00 Piano voordracht en gramofoonmuzlek, 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Be richten. 12.15 De Ramblers. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.40 Gra mofoonmuziek. 2.00 Arnhemsc'ne Orkestvereeniging en soliste. 3.00 Celeste-enscmble. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon muzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws- economische- en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Causerie „Iets over het werk in de Weesinrichting te Neerbosch" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Omroeporkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Orgelconcert en zang. 7.30 Lezing „Kapitalisme en Naiionaal-Soclalisme", 7.45 Orgelconcert en zang. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. Het A.N.P. verneemt uit Vichy; De Amerikaansche ambassadeur Lcahy heeft Zon dag tegenover journalisten de officieele verklaring af gelegd dat het bericht over zijn terugroeping tenden tieus was en dat hij noch zijn post zou verlaten, noch zijn missie als geëindigd beschouwt. In politieke kringen te Vichy maakt men hieruit de gevolgtrekking dat dc verklaring van Leahv tot een zekere kalmeering bij het beschouwen van de Fransch-Amerikaanschc betrekkingen heeft geleid. Men is echter tevens van mcening dat met het oog op dc nieuwe politieke positie de regeering van Washington besloten heeft af te zien van alle ver dere zendingen levensmiddelen naar Frankrijk. In dezelfde kringen gelooft men, dat, wanneer dit juist zou blijken te zijn, dit bericht onder de Fransche openbare meening een zekere ongerustheid, zou ver wekken

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3