IN DEN BAN VAN AMOR. h :!C t 61 Jiact liieums Centrale Verwarming N.V. Holster JCimst m £ettecenj 49ste Leerlingen-Uitvoering Z A T E R D A G 24 MEI 1941 REMBRANDT EN SASKIA. SASKIA" dat klonk niet kwaad - S-a-s-k-i-aRembrandt had dien naan nooit hooren noemen voordatHeer Hen' -drik van Uylenburch, bij wien hij in dc 'Amstelstad verblijf gevonden had, vertelde" van de aanstaande komst van zijn dusgenaamd nichtje uit Franeker. Natuurlijk had de jonge meester, verdiept in een verrassend lichteffect op den kanten kraag van het mansportret waaraan hij juist de laatste hand legde,weer met een half oor geluisterd: een wees burgemeestersdochter kind van .goeden huize dus welbemiddeld' SaskiaBekorend klonk de welluidendheid na in Rembrandt's oor, kortstondig maar, want hij was er de man. niet naar om zijn verbeelding door een zoo luttele zaak als een zoetklinkende meisjesnaam vrij spel te laten. Want een droomer, neen, dat wa» Rembrandt van Rijn niet. Zij kwam, Saskia van Uylenburch: onverwacht stond ze, wat bedremmeld, in Rembrandt's werk kamer om, naar het heette, de doeken te bezichtigen die voorname gestalten van Holland's burgerij beeldden: portretten van kooplieden en geleerden, ja zelfs van magistraten, gesierd met fraai- geplooide kragen en gracieuse kanten mouwen, van eerwaar dige grijsaards en struische jongemannen. Natuurlijk had zij van hem gehoord, van Rembrandt van Rijn, den molenaarszoon, die niet alleen zijn leermeester. Lastman, maar zelfs den gevicrden schilder de Key- ser, tot voor kort nog de beroemdste portrettist der Amstelstad, voorbijgestreefd had. En dat nog wel door „alleen ënde op hem selven de schildcrconste te oeffenen en te practiseeren" Rembrandt, een vijf entwintig-jarige die zich, na de voltooiing van dc hooggeprezen „Anatomische Les" gerust een meester noemen mocht. Een verstolen blik van Saskia scheer de van een zelfportret naar den jongen schilder: zóó was hij dus: een wat zware, gedrongen gestalte: grof van bouw, eerlijk gezegd; breed van neus en mond daar stond hij nu, in zijn morsigen kiel, met zijn ruigen haardoseen teleurstelling. En tochdie stem, die gloed in de levendige, scherpe pogen die haar lachend en (vreemde gewaarwording) metéén ernstig-onderzoekend aanzagen, heel dat voorkomen, innig en ruw Iegelijkeen verrassing, een open baring: Rembrandt, de ondoorgrondelijke. En dat dat was dus nicht Saskia uit Franeker, Saskia van Uylenburch, een frisch en kittig ding, wat' stijf-convëntioneel, opgevoed als ze^ was naar de strenge zeden van een voornaam patriciërshuis, maar innemend niettemin: dat pinkelend oog. dat guitige kuiltje in de wang, die speelsche, wat verlegen lach om den jongen mond een lust voor het schilders- oog; een kleinood voor het hart. Goed dan, Rembrandt zou haar portretteer en. On beschroomd kon zijn oog nu lijn na lijn van haar gestalte volgen: het teere profiel, de golving van haar blonde haren, de welving van haar kin, als het bevrijd was van den aangeleerden standtrots, als het zichzelf kon zijn, in puur-menschélijke ongedwon gen héid. En Saskia. ze snapte honderd-uit, vertrouwder allengs in de sfeer van 't strakke ..noorderlicht, van nijvere onordelijkheid in de sfeer van een met. verf. besmeurden kiel. van een verwarden haardos en van scherpe, levendige, pogen onvergetelijke oogen. Zag ze nog dat mééster Rembrandt wat plomp van bouw en grof van uiterlijk was? Of ver gat ze het allemaal, geboeid door de teerheid van die stem, aangetrokken door dien afgrond van ge niale tegenstrijdigheid, dien zij in den me.nsch daar vóór haar verborgen voelde? Toen ze kort daarna was afgereisd naar het verre Noorden scheen het Rembrandt koud en somber in het stille atelier, alsof de zon plots achter .donkere donderwolken" weggekropen was. Saskia's lach, Sas- kia's slem, Saskia's geurende haar voor den droes, hij hield van haar, ze moest, ze zou >zijp huisvrouw zijn. Stoute ontvoeringstafereelen rijzen voor zijn schildersoog op, wenschdroomen zoo ge wilt. Zoo schildert hij de- schaking van P.rpserpiaa, yan de schoone Europa èn denkt daarbij, aan Saskia. Mo gelijk was het ook zij, die hem vóór den geest stond, toen hij de liefelijke Diana op het doek bracht.... Hij wéét het wel; de strenge voogd is ernstig ont stemd over dén band' dien de.-vermetele Amor, van gen noch standen kennend, zoo stilletjes geweven had tusschen hun beider harten: is dat nu wel een passende partij voor een .zoo welgestelde burgemees tersdochter? Een molenaarszoon, een onb.emidd.elde jongeman,, die. nu wel een blauwen 'Maand.a'g aan de universiteit gestudeerd mag hebben en dat moet gezegd -4 in aanzien schijnt als schilder, maar toch gcrin" pari kóm-af is.... Rem .randt/, zelfbewust-besloten, dè plaats ih te nemen, waar arbeiden talenthem recht op geven, heeft de verre reis naar het Noorden gewaagd én het pleit gewonnen: Saskia zal de zijne zijn. Den volgenden zomer al is ze in Amsterdam, als Rembrandt's verloofde; en drie dagen later teekent hij haar opnieuw, legt hij haar liefelijke trekken vast op het papier. Ach, is dat wel Saskia uit Fra neker, dat al te ingetogen patriciërskind, dat daar zoo frank en vrij vanonder den zwierigen hoed de wereld in kijkt? Ze is immers van nu af aan Rem brandt's Saskia, schepping van. zijn hand, adem van zijn geest, geliefde van zijn hart! Zal er voedsel voldoende zijn in dat meisjeshart om den brand, dien een geniale geest erin ontstoken heeft, te voeden, een leven-lang? Of is het eer be stemd om óp -te teren in een hevige vlam van geluk, in luttele jaren? Rembrandt vraagt er niet naar: Saskia is de zijne hij is gelukkig: en trotsch voegt hij aan Saskia's beeltenis toe* „Dit is naar mijn huys- vrou geconterfeyt, do sy 21 jaar oud was, den derden daeh als wy getroudt (verloofd) waeren, den 8 Junyus 1633". In 1634 werd hun huwelijk voltrokken, een huwe lijk uit liefde. Niet dat Rembrandt ongevoelig was voor het fortuin dat Saskia meebracht: het zou hem ontslaan van den harden plicht te werken op bestel ling, naar de modezucht van een ijdele geldaristocra tie. Maar vooral had hij Saskia lief, met alle innig heid van zijn bewögen kunstenaarsgemoed. Gekleed in kostbare stoffen, in exquise gewaden, versierd met juweelen en zeldzame struisveeren, heeft Rem brandt zijn Saskia vereeuwigd, telkens weer, telkens anders, maar altijd vol liefde, vol toewijding, vol eerbied: Saskia als Edel vrouwe, Saskia als Flora, Saskia als Saskiagehuld in een zwaren bro kaatmantel voor den spiegel, in bewondering voor de parelen in haar oorbellen: en daarbij Rembrandt die haar een kostbaar halssnoer aanreikt. Saskia op Rembrandt's schoot: hij lachend te nadrukkelijk- vroolijk misschien de wijnbokaal geheven in de hand. Sdskia ach, ook zij is Potiphar's vrouw, is Danae; ze is immers alom-tegenwoordig, ze is licht en geluk en lieve blijmoedigheid. Voor haar is niets te goed en te schoon. Edelsteenen draagt Rembrandt voor haar aan en 'fraaie kleedij; een voornaam hee renhuis in de Breestraat schenkt hij haar, als wo ning voor dit stil-intiem geluk een statig huis vol licht, met uitzicht, op hot wijde water en de fiere schepen van Hollnndsche koopvaarders. Het is Ie duur. dat huis; zwaar drukken de lasten, en Rem brandt ontbreekt het aan koopmansgeest om tijdig de afbetalingssom bijeen te sparen. Liever verzamelt hij kostbare doeken van Nederlandsche en uitheem- sche meesters, kleeden en wapens, schelpen en ko ralen. kostelijke curiosa, bijeengegaard in uitdra gerswinkels en op veilingen. Wonderen deed het liefdesgeluk dat Saskia hem schonk: hij, die al jaren op een schemerige aarde het Jemelseh licht zoekt, hij heeft Gods heerlijkheid ge vonden in al wat ademt en leeft uit de ondoorgron delijke bron van 't eeuwig' leven: in de natuur, in een koraal, in denlach van een mond, de eerbied waardigheid van een geleerde, de ijle klaarte van het Hollandsch landschapin Saskia's lieftallig heid. O, er zijn zorgen: over laster van afgunstige familie leden; over het gevloekte maar onontbeerlijke geld, waarvan Rembrandt zoo moeilijk de waarde leert ken nen; over harde offers aan den onverbiddelijken Dood: drie kinderen heeft hij ten grave gedragen; en niets Is hem liever dan Saskia's vleesch en bloed te zien voortleven in hun kind, in Saskia's kind. In dat groot verlangen schildert hij den offerenden Manoah en zijn vrouw, wier vrome béde om de geboorte van een kind verhoord wordt: 'hun wordt, een Simson, Rembrandt een Titus geboren. Vreügdè beteekent dat en bange vrees meteen: Saskia ligt te bed, moeilijk kan Rem brandt zich verhelen dat haar toestand na Titus' ge boorte hoogst bedenkelijk is. Ze heeft koorts, soms ijlt ze. En hij hij. moet de zorg voor haar overlaten aan vreemde handen; hij moet zijn scheppend werk doen móét: want er is"dringend geld noodig; :njoet óók, om dat, nu Het ontwerp éénmaal vasten vorm aangeno- 1 J 0<s Pj vw-t?i-4T" Saskia, als Rembrandt's verloofde. (Reproductie naar een teekening van Rembrandt.) men heeft, iets in hem, de Demon van zijn genie, hem voortdrijft. Dè kapitein van het Schuttersgilde heeft hem een bestelling overgebracht: een groot doek, een schuttersstuk zal het moeten worden. Da genlang heeft Rembrandt met het gegeven gewor steld; hij kan, hij wil er geen traditioneel gelegen heidsstuk van maken. Visoenen van oorlogsonrust, van roffelende trommen, van wapengeschitter, van martiale mannen rijzen voor hem opEn terwijl Saskia op het ziekbed mét haar koortsdroomen vecht, verschijnt op h'et meters-groote doek, daai-- ginds in het eenzame atelier, een groepstafcreel dat zijn weerga niet heeft: De Nachtwacht". Nog voor het doek gereed is, heeft Saskia den geest gegeven Saskia, de dertigjarige, Titus' moeder, Rembrandt's huisvrouw en geliefde. Saskia heengegaan en mét haar de vreugde: de .Nachtwacht" bespot, de roem aan 't taneneen zaam wordt het in Rembrandt, somber-ernstig en vroom een eenzaamheid, een ernst, een vroom heid die hem zouden maken tot wat hij voor ons is gebleven: Rembrandt, onze Grootste. Menige smart zou hij nog beleven; maar. zoo is het nu eenmaal: hij die vele levens heeft, moet vele dooderi sterven. C. J. E. DINAÜX. Zitting van den Econoinischen Rechter. Voor de eerste maal heeft de Economische Rechter te Amsterdam, Mr. .F. Tabingh Suermondt, Vrijdagmiddag zitting gehouden in het Paleis van Justitie, In de eerste "zaak, welke behandeld werd tegen een winkelier, die art. 5 van de Boter- en Vet- distribütieb.eschikking van 1940 had overtreden, hield, het hoofd van hel parket, Mr. H. Wassèn- bèrgh, een requisitoir, waarin hij o.m. het volgende zei: „Als. hoofd van het parket heb ik er prijs opgesteld,, op deze eerste openbare zitting van denEconomïscheiiRechter, het openbaar mini sterie" tè vertegenwoordigen. Met groote belangstel ling, heeft .het o.m. de instelling van den .Econo misch én Rechter begroet en mét volledige in stemming de benoeming van Mr. Tabingh Suer mondt vernomen. Het O.M. weet, dat u een zeer zware en verantwoordelijke taak wacht, maar het weet ook, dat u die taak zult vervullen in het algemeen belang en in het belang van de justitie. ■Het O.M. verklaart zich gaarne bereid, de ver schillende economische, wetten en bepalingen vol komen tot haar recht te doen komen en uw taak te verlichten. Wij weten dat de distributie noodig is en dat fraude en frauduleus slachten al te veel vuldig voorkomen. De talrijke overtreders hopen dat zij niet gesnapt zullen worden en dat de straf fen, welke hun eventueel wachten, wel. zullen meevallen. Het O.IVL moet hun echter deze illusie ontnemen. Het aantal opsporingsambtenaren is uitgebreid en hun bevoegdheden zijn vergroot, zoodai zij o.m. woningen zullen kunnen betreden. De straffen zijn zwaar en kunnen zelfs gaan tot acht jaar. Ik zeg dit niet om angst aan te jagen of om 'te dreigen, doch in de hoop, dat men zijn ge zond verstand zal gebruiken. Het zou pleiten voor de goede mentaliteit van ons volk, wanneer de zaken, die voor den Economischen Rechter kunnen worden gebracht,- zéér gering in aantal zouden zijn. Thans echter wordt het parket nog overstelpt met deze zaken. Toch blijf ik echter de hoop koesteren, dat het binnenkort anders zal worden". In deze eerste zaak, die minder ernstig was en welke een winkelier betrof die verkeerde bonnen had geplakt, eischte mr. Wassenbergh een geld boete van f 25 subs 25 dagen. Conform den eisch veroordeelde de Economische Rechter den winke lier. Vrijdag werd te Bussum aanbesteed de bouw van 29 arbeiderswoningen op een terrein ten zuiden van de Minister A. S. Talmalaan. Hoogste inschrij vers waren A. .T. Heerbaart en J. J. Hazelzet te Rot terdam met f 212.236; laagste inschrijver was J. H. van der Linde te Hilversum met f 99.980. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen zijn als toegevoegd inspecteur, bevoegd tot het opleggen van tuchtrechtelijke straffen en maat regelen in eersten aanleg, toegevoegd aan den in specteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam: mr. R. E. Hattink te Amsterdam en mr. H. L. F. M. baron Van Hövell van Wezeveld en Westerflier te Maastricht. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is Mr. F. W. R. Wttewaal, gerekend van 15 Februari 1941 af, op nieuw tot burgemeester van Deventer benoemd. De heer W. E. J. Bulk is met ingang van 1 Juni 1941 tot burgemeester van Herwijnen benoemd. (De heer Bulk is thans burgemeester van Vuren, welke functie hij tevens blijft bekleeden). De heer J. H. Crezée is met ingang van 1 Juni 1941 opnieuw tot burgemeester van Ridderkerk be noemd. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is de Ned. Akkerbouwcentrale aangewezen als monopolie houdster voor den invoer cn den uitvoer biezen en de zaden van gras, klaver, lucerne, spurrie, voeder en suikerbieten, spinazie, radijs, cichorei en gele en witte wortelen. Dc Centrale Keukens. Nieuwe regeling voor de aardappelbonnen. Voor de centrale keukens is ten aanzien van de aardappelbonnen met ingang van 3 Juni a.s. een nieuwe regeling vastgesteld, welke zonder twijfel aan de afnemers levendige voldoening zal geven. Volgens deze regeling zal men. wanneer men aan een Centrale Keuken een bon voor 1' K G aardap pelen geeft, een wisselbon terug" krijgen, welke voor de volgende week zal gelden. Wat de aardappelbonnen betreft, heeft men dus voortaan aan één bon genoeg, om twee weken voedsel van de Centrale Keuken te betrekken. Maar de hoeveelheid aardappelen, welke men in zijn porties ontvangt vermindert hierdoor niet. Deze gunstige- regeling, is getroffen ter tegemoetko ming aan bezwaren van mensehen, die betreurden, dat zij. Zondag, wanneer de Centrale Keuken niet werkt en zij hun eigen potje koken, geen aardappelen konden krijgen. Zooals men weet is op Zaterdag dc nieuwe aardap pelbon geldig. Wanneer iemand nu op Zaterdag een knipkaart voor 6 dagen bij de Centrale Keuken koop cn den nieuwen aardappelbon inlevert, kan hij den dag daarop den Zondag, thuis geen aardappelen bereiden. Maar dit is onder de nieuwe regeling alleen dien eersten Zondag het geval, want hij krijgt van den centrale keuken een halven wisselbon terug, wel ke hij een ^veek later kan inleveren. De tweede Za terdag echter is een nieuwe aardappelbon geldig wel ke hij kan behouden. Met dezen tweeden bon, voor lJ/2 K.G. kan hij aardappelen- koopen voor den twee den en den derden Zondag. Op eiken van die beide Zondagen kan hij dan per- persoon 750 gram aardappelen thuis bereiden. Den nieuwen aardappelbon. die op den derden Zaterdag geldig wordt, moet de verbruiker weer inleveren bij centrale keuken, welke hem weer een halven wissclbon voor de daarop volgende week terug geeft, Op den derden Zondag heeft hij zooals gezegd, nog 750 gram aardappelen. En den bon. die op den Zaterdag daarna, dat is de vierde Zaterdag, geldig wordt, kan hij weer zelf behouden, zoodat hij daar mee op den vierden en vijfden Zondag aardappelen thuis kan bereiden en zoo vervolgens. Op deze wijze wordt bereikt, dat men voortaan, als men voedsel van de Centrale Keuken betrekt, zich toch op Zondag, wanneer met zijn eigen potje kookt, het genot, aardappelen te eten, niet behoeft te ont zeggen. Vermelding verdient voorts, dat sedert eenigen tijd, in verband met de vetschaarschte, geen vet meer in het menu wordt verwerkt, maar boter. Volgens vele verbruikers is het voedsel hierdoor in smake lijkheid toegenomen. Wat betreft groenten, wordt het menu van de Centrale Keukens aangepast aan die, welke de tijd oplevert. Wij leven nu in de overgangsperiode, wel ke elk jaar voorkomt .en waarin de oude groenten ge leidelijk opraken en de nieuwe groenten nog niet verkrijgbaar zijn of nog te duur zijn. Iedere huis vrouw kent de moeilijkheden van deze overgangspe riode, waarvan de bezwaren thans ook voor de Cen trale Keuken gelden. Maar zoodra vcrsche groenten beschikbaar zijn, worden zij in het menu verwerkt. Met sla is dit reeds het-geval: andere nieuwe groen ten zullen zoo spoedig mogeiijk volgen. PLAQUETTE TER NAGEDACHTENIS VAN CATHARINA VAN RENNES. (Foto: A. Fh. de Keijzer te Zeist.) Ter nagedachtenis aan.de alom in den Lande be kende Catharina van Rennes, Nederlandsche com poniste en zangpaedagoge, .wordt vandaag in den ge vel ten huize „Bel Canto", aan de Brigittenstraat te Utrecht een bronzen plaquette aangebracht en ont huld, welke geschonken is door Vrienden en Ver eerders van dè op 23November 1940 te Utrecht overledene. 1-Iet ontwerp yan deze gedenkplaat is van de Ulrechtsche Beeldhouwster mcj. I. A. L. van Beeck Calkoen. Ned. Hoogovens. In een binnenkort te houden buitengewone verga dering van aandeelhouders der Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V.- en der N.V. Admini stratiekantoor voor Aandeden Koninklijke Nederland sche Hoogoven en Staalfabrieken N.V. zal, volgens het Alg. Hdbld. een statutenwijziging in behandeling komen, houdende o.m. wijzigihg van art. 36. 3c lid der statuten en wel in dier voege, dat de woorden „niemand kan echter meer stemmen uitbrengen dan zes voor zichzelf en bovendien zes als gemachtigde an één of meer lastgevers", vervallen. ACHTERSTALLIGE MILITIEVERGOEDINGEN VOOR BELGISCHE MILITAIREN. In verband met het uitkêéren der achterstallige militievergoedingen worden de Belgische miliciens of hun verwant'en verzocht zich ten spoedigste te mel den bij den Belgischen consul onder wiens jurisdictie zij., ressorteeren. GEREF. KERKEN. De classis Haarlem" der Ger. Kerken heeft benoemd :ot afgevaardigden, naar de Part. Synode van Noord- Hoiland als priraï de predikanten ds. A. M. Boeïjinga te Haarlem en ds. A. Groenewegen te Half weg en de ouderlingen Kamper en Basschier en als secundi de predikanten ds, A. Dondorp te Heemstede en ds. S. E. Wesbonk te IJmuiden en de ouderlingen Baas en Zuilhof. Dramaturgisch bureau. On de afdeeling theater en dans van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten is benoemd voor de behandeling van de dramaturgische aangele genheden de heer J. A. van Kersbergen te Laren (N.H.) Tenemde eenerzijds een ordening onder de beroeps- tooneelschrijvers ter hand te kunnen nemen, ander zijds den onervaren auteur met raad en daad terzijde te staan, is thans ten departemente een dramaturgisch bureau opgericht. (A.N.P.) Regeling inzake pachtprijzen. Alleen naar tijdsduur bepaalde bedragen geoorloofd. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van justitie, houdende nadere regelen betreffen de de wijze van verpachting én de lasten van den pachter. Hierin is o.m. vastgelegd: In een pachtovereenkomst kan als pachtprijs slechts bedongen worden een uitsluitend naar tijdruimte bepaald en niét yan den prijs van pro ducten of van andere factoren afhankelijk ge steld bedrag in Nederlandsch geld; met toestem ming van het pachtbureau kan evenwel in bij zondere gevallen de pachtprijs op andere wijze worden bepaald. Ieder beding, in strijd met het vorenstaande, is nietig. Is 'Vóór de inwerkingtre ding van dit besluit een pachtprijs op andere wijze bedongen dan volgens het hierboven vermelde ge oorloofd is. is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden na de inwerkingtreding van dit besluit bij het pachtbureau in te zenden. Het pachtbureau stelt den pachtprijs-opnieuw vast met inachtneming van den in het eerste lid gestelden regel; het berekent als-pachtprijs den" prijs, welke' in 1939 voor gronden, welke in aarden ligging met het gepachte overeenstemmen,"- als' normaa-l kon worden beschouwd. De aldus vastgestelde pachtprijs-treedt -te' reke nen van" den dag van de inwerkingtreding -van dit besluit in de plaats van den overeengekomen pachtprijs. Het pachtbureau kan "in bijzondere gevallen op dit bepaalde uitzonderingen toelaten. Indien de verpachter niet binnen den gestelden termijn aan de hierboven genoemde verplichting heeft voldaan, terwijl de pachter van zijn bevoegd-' heid tot inzending geen gebruik heeft gemaakt, is .de. pa eb ter, te rekenen :V'cm-..den'dag/der inwerking-^ treding van dit besluit af, niet gehouden den pacht prijs te betalen, terwijl hij ook .overigens tot geen enkele versoedng gehouden is. Dit gevolg treedt niet in, als het, niet-nakomen der verplichting te wijten is aaneen, .omstandig heid, welke dén, verpachter niet kan> worden toe gerekend1 en' deze, nadat'- de'omstandigheid'hééft opgehouden te bestaan, onverwijld alsnog aan zijn verplichtingen voldoet. - c Indien ingevolge het hiervoor bepaalde geen pachtprijs is "verschuldigd, kan de;'verpachter het pachtbureau 'verzoeken een lagen- pachtprijs vast te stellen. Te rekenen; van den dag- van vaststel ling is deze door den pachter verschuldigd. De vaststelling geschiedt niet dan nadat de pachter is gehoord, althans behoorlijk is- opgéroepen. Nietig is ieder beding in een pachtovereen komst, ingevolge hetwelk de lasten, die den ver pachter door publiekrechtelijke lichamen zijn op gelegd, geheel of ten deele ten laste-van den pach ter komen. - Een beding als zooeveh bedoeld, gemaakt voor de inwerkingtreding van dit besluit,-blijft' van kracht ten beloope van ten hoogste dé lasten, die geduren de het jaar 1940 wegéns het verpachte ten laste van den pachter zijn gekomen. Dit besluit is in werking gétrëden. ONGEOORLOOFDE PRIJZEN VOOR GROENTEN- CONSERVEN'. De directeur van een comestiblës-handel te Am sterdam berekende voor bussen sperzieboonen en doperwten te hooge prijzen. Dit kwam aan de politie, te Alkmaar ter oore, die proces-verbaal-opmaakte. De inspecteur v.oor de prijsbeheersching" te Amsterdam stelde een vervolging iri- en veroordeelde verdachte tot een boete van f 500; ongeveer 20.0, in beslaggenomen bussen conserven werden verbeurd:, verklaard. Zeer velen laten thans hun kinderen inenten tegen diphterie. Voor de wijklokalen van den G. G. en G. Dr te Amsterdam heerscht iedercii zittingsdag een grootë drukte van gegadigden, die hun kinderen voor deze behandeling komen brengssm (Fax-Holland) De zijdebïjter, ook wel rietworm genaamd, komt op het oogenblik in de binnenwateren veel voor en brengt dikwijls aan de fuiken belangrijk» schade toe. Dc visschers zijn daarom genood- zaakt het boeten uiterst nauwkeurig te verichten, opdat de visch niet kan ontsnappen. (Pax-Holland) AÜÏÖM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Mcd.) Haarlem's Muziek-Instituut. ■Niet vele directeuren van muziek-paedagogischi instellingen zullen de lijst der ïeerlingen-uitvoe-' ringën" van hét begin al' zoó zorgvuldig bijgehouden' hebben* dat zij door vermelding van het rangnum mer^ een--.- denkbeeld van -den omvang van den aan hun.instituut verrichten -paedagogischen arbeid kun nen geven. De heer Nico Hoógerwerf heeft 'dat wèl gedaan en zoo wisten we, dat de leerlingen- uitvoering, 'die we': Vrijdagav.ond in -den Stads schouwburg bijwoonden, de -49ste was. Het is reeds een 'respectabel, aantal. Met de volgende zal net hall'honderd bereikt zijn; die zal dus min of meer het karakter van een jubileum-uitvoering mogea hebben. Nog-te meer blijken de omvang en de intensiteit der aan Haarlem's Muziek-Instituut getroffen in structieve voorbereiding uit de hoeveelheid stof die op elke leerlingen-uitvoering verwerkt werd. Er is dezen avond door de leerlingen weer cos animo gemusiceerd en uit menige voordracht bleek deugdelijke voorbereiding, uit enkele ook meer dan gewoon talent. Deze laatste mogen we wél afzonder lijk vermelden. Een zoo krachtige en markante rythmis'che vertolking van Botkiewitz „Slede- vaart" als een jonge leerlinge van den heer Jan Hoog gaf verdient een* extra-pluim. Het 2de lm-.- prompte van Fauré werd dooi' een andere leer linge van denzelfden paedagoog met elegante vir tuositeit gespeeld. Maar deze leerling hebben we reeds bij verschillende gelegenheden als begeleid ster kunnen waardeeren en tot die taak werd zij -. ditmaal ook genoopt in het eerste Allegro van Beet- hoven's Sonate voor piano en viool in a kl. t. (niet in G dur, zooals het programma vermeldde!), want haar partner was niet erg maatvast en had van samenspel geen begrip, zoodat de pianiste alleen door „volgzaamheid",het verband wist te behouden, Met bijzondere ingenomenheid hoorden we voorts het spel van een jongen vioolleerling van den heer Joh. Vierveyver in een Sonate .van Handel. Het spel van dezen jongen had trouwens ook verleden -jaar reeds de opmerkzaamheid getrokken. Het is zeer zuiver en zijn stókbeheersching is uitmuntend. De voordracht van een stuk uit een Vioolconcert van Tiof ti door een anderen leerling van den heer Vier veyver deed een al aardig gevorderde techniek kennen. Er was ook wel een en ander dat nog boven de technische of muzikale capaciteit der uitvoerenden bleek te liggen. Een van Schubert's Impromptu's en een Nocturne van Chopin b.v. stellen hooger? eischen dan waaraan de uitvoerenden voldeden,,. Tw.ee stukken uit een Sonate van Haydn en een Scherzo van Schubert werden echter zeer verdiens- lelijk door leerlingen van den heer D. v. d. Stom gespeeld, en in. een vierhandig stukje van Loesch-- horn door twee leerlingen van den heer Koogerwcrf gaf de „bas-siste" blijken van goed rythmisch gevoel en van technische zekerheid. We kunnen natuurlijk niet alles afzonderlijk j noemen. Van een paar nummers scheen de bedoe ling raadselachtig, zoo b.v. van de voordracht van een Waldvögelein" betiteld duet door twee aan komende bavytons en van „De Schipbreuk" '-"'in den Schoolmeester door een spreekkoor en solislo* quenten uit de spreekkoorklasse van den heer H. Schuurman. Zangleerlingen van mej. R. van Veen en deri héér Jules Moes traden op met aria's U» „Zar und Zimmerman" en „Samson et Dali» dansleerlingen van mej. Janice Goeting toonden lenigheid en bewegelijkheid bij de choreografisch uitbeelding van verschillende pianostukken. En tot slote van dien avond hoorden we fragmenten u» Paul Lincke's „Gn-Gri", gezongen door leerlingen uit de operetteklasse van den heer Jan Bos. waart» een zangeres met eind-diploma Conservatorium |g - soliste haar medewerking verleende. Het was dus een leerlingen-uitvoering vol 31* wisseling, die door het talrijke auditorium met DC langstelling en ingenomenheid gevolgd werd. K. DE JONG- WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdag s avond! betaald te zijn. daar de bezorgers op Oondetdag moeten afrekenen. DÊ ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2