IJmuider Courant Westelijk deel van Kreta vast in Duitsch bezit Britsche slagkruiser „Hood" ten onder gegaan. Grootste oorlogsbodem ter wereld. Extra broodrantsoen en extra ei Door het Duitsche slagschip „Bismarck' vernietigd. Zomerkleeding zonder punten BEVERWIJK SANTPOORT IJMUIDEN j, JAARGANG NO. 172 -gave Lourens Coster, Maatschappij voor ^.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. „jtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau „icjer Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jjfoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, f.egeven voor dit blad, worden kosteloos DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 26 MÉI 1941 Abonnementen per week 0.13!/2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. fine tot ingrijpen Je Britsche vloot Hield Valschermjagers bezetten gesteund door vliegtuigen belangrijke punten van het eiland BERLIJN. 24 Mei. (DNB) Het opperbevel br weermacht maakt bekend: „Duitsche valschermjagers en uit de lucht itiande troepen zijn sedert de vroege ochtend en van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht «ut deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht ver werden zij, gesteund door formaties ja ws, torpedotocstellen, gevechtsvliegtuigen en jglkbommenwerpers, tactisch belangrijke pun- (n van het eiland. pia verdere versterking door formaties van let leger zijn de Duitsche troepen tot den aan- nl overgegaan. Het Westelijk deel van het illaiid is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de poging .an de Britsche vloot om in te grijpen in de be ding om Kreta neergeslagen, verdreef haar »t het zeegebied ten Noorden van Kreta, '•jacht een aantal vijandlijke oorlogsschepen tó zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele ge- «chtsgebied. Het geheel der operaties ver- jjopt' verder volgens het geheele opgestelde De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen afgezet zijn, gekleed in Nieuw- ftelandsche uniformen, is onwaar. Mocht zij Sjanleiding toe zijn of er een motiveering ach- jjrai voor geven dat Duitsche valschermjagers volgens de regels van het volkenrecht rerden behandeld of behandeld zijn, dan zal Al opperbevel der weermacht last geven tot r'ereenkomstige vergelding jegens het tienvou- aantal Britsche krijgsgevangenen." Vliegvelden door de Britten prijsgegeven. de zware gevechten te land en op Kreta wer- ide Duitsche troepen doeltreffend gesteund door strijdkrachten, naar het DNB verneemt, joen op een strategisch belangrijk punt in de 'jt van een Cretehsische havenstad Britsche itserwagens opdoken, werden zij door Duitsche ttdovliegtuigen in een kortstondigen scheeraan- Ivernietigd. De granaten van de vliegtuigkanon- i reten de stalen wanden open. Verscheiden wa- is vlogen in brand. Ie snelle Duitsche successen op Kreta zijn voor i aanzienlijk deel een gevolg van de superioriteit j liet Duitsche luchtwapen. De bliksemsnelle in- itneming van de weinige vliegvelden op het aid door het Duitsche luchtw&pen heeft de R. F. geheel op den achtergrond gedrongen. Reeds 'dag liet het Britsche opperbevel wegens gebrek bruikbare vliegvelden alle Britsche jagers van ;ta terugtrekken. )e militair-politieke medewerker van het D.N.B. rijft over den slag om Kreta: Daar het. Duitsche opperbevel een "bericht publi- över den strijd om Kreta en daarin verklaart wateren ten Noorden van het eiland gezui- zijn van den vijand, kan men aannemen dat .Duitsche zijde de kwestie van den aanvoer be- idigend is opgelost, zoodat niet meer verwacht i worden, dat de verovering op aanzienlijke te- dagen zal stuiten. Daarmede is een militaire statie volbracht, die uniek is in de oorlogsge- liedenis. Noorwegen, Rotterdam en Corinthe wa- slechts een voorspel in vergelijking met de hui actie. De verdedigers van Kreta hadden alle edeelen, die natuur en militaire kracht konden schaffen. Desondanks hadden de Duitschers ces. Us van Duitsche zijde nog niet over de strategi- ïbeteekenis van het eiland Kreta wordt gespro- idan is toch aan de Engelschen door hun publi cs elke gelegenheid ontnomen om het eventueele dies van Kreta als een kleinigheid voor te stellen. militairen hebben gezegd dat met het dies van dit eiland groote gevaren voor de stra- ische positie in Suez, Egypte, Irak en geheel het iije Oosten zouden ontstaan. Van Duitsche zijde steekt elke aanduiding hoe men zich de nieuwe Kegische positie ten nutte zal maken. De opper- i Duitsche oorlogsleiding hult zich in een veel- tokenend stilzwijgen, als er dingen op het tapijt sen, die belangrijk zouden kunnen worden voor «rlogvoering van morgen. Duitsch weermachtsbericht van Zondag. EERLIJN, 25 Mei. (DNB) Het opperbevel van weermacht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht ge ile troepen zijn, zooals reeds in een extra bericht medegedeeld, sedert den vroegen ochtend van D 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met ten van het Britsche leger. In een dapperen aan- van de lucht uit veroverden zij, gesteund door Mties jacht-, torpedo- en gevechtsvliegtuigen duikbommenwerpers de tactisch belangrijke ton van het eiland. Na verdere versterking door naties van het leger zijn de Duitsche troepen op ??i'ond tot den aanvai overgegaan. Het Weste- jdeel van het eiland is reeds hecht in Duitsche ton, De gevechtshandelingen verloopen in sa- mverking met de valschermjagers, de uit de gelande troepen en formaties van het leger «j volgens het vastgestelde plan. Duitsche luchtwapen verijdelde de poging de Britsche vloot om in de beslissing rondom to m te grijpen, verdreef haar uit het zeegebied 'Hoorden van Kreta, vernietigde en beschadigde groot aantal vijandelijke oorlogsschepen en ■overde de heerschappij in de lucht boven het Wig gevechtsgebied. 'Aliaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben touwe samenwerking met de Duitsche strijd- ■®ten sedert den 20sten Mei aan de gevechten weta deelgenomen en hebben in de tot dusver We successen een groot aandeel. '«eren heeft het Duitsche luchtwapen wederom •Sr°ot succes ingegrepen in den strijd om het Kreta. Nieuwe troepen valschermjagers .,en. onder bescherming van jachtvliegtuigen ter 'erking neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bom- 'Jtrt fr me^ goec^e uitwerking vijandelijke ge- Sf nSen, machinegeweernesten, barakken, genten en troepenconcentraties. Zij verniel- - 'Orscheidene Britsche batterijen luchtdoelge- 1'!en radioinstallaties, en vernietigden ten zui- jjto Kreta een koopvaardijschip van 1000 b.r.t. ;'77s eveneens in een extrabericht is medege- fleeft een Duitsche vlootformatie onder com- den vlootchef admiraal Lütjens in hét icnd ron^om IJsland zware Britsche zeestrijd en ontmoet. Na een kort, zwaar gevecht iL e' slagschip „Bismarck" den Engelschen j. Iser-Hood" tot .zinken, het grootste slag- - an de Britsche vloot. Een ander slagschip V ni®mv;ste Engelsche „King George"-klasse eschadigd en gedwongen om te keeren. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moederland bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren en in den afgeloopen nacht fabrieken der vlieg- tuigbewapeningsindustx-ie en haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoostkust. Zij brachten twee koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 3500 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verkcöningstroe- pen van het Duitsche Afx-ikacorps bij Tobroek o.a. twee Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvalspogingen op het Nedeiiandsche en Nooi-sche kustgebied werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten." 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. De secretaris- ieneraal van het depai-tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend dat ter aanvulling van het aardappelrantsoen voor het.tijdvak van Maandag 26 Mei t,m. Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald dat gedurende het tijdvak van Maandag 26 Mei t.m. Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is recht geeft op 200 gi-am brood of 2 r,antsoenen gebak. Het rijksbureau voor Voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend dat ter aanvulling van het bestaande vleeschrantsoen gedurende eenigen tijd wokelijks één extra ei zal worden gedistribueerd. In de week vóór Pinksteren zal deze extra ver strekking op een nader aan te wijzen bon voor de eerste maal plaats hebben. De Duitsche opperste legerleiding beraadslaagt. De Führer bestudeert met zijn generaals de stafkaart. (Foto Weltbild—Pax Holland) Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zaterdag naar het D.N.B. meldt, het vol gende bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opcrcercnde Duitsche gevechtsformatie onder leiding van den vlootchef admiraal Lütjens, heeft in het zeegebied rondom IJsland zware Engelsche zeestrydkrach- ten ontmoet. Het slagschip „Bismarck" heeft hier bij een Engelsche slagkruiser, waarschijnlijk de „Hood", vernietigd. Een tweede Engelsch slag schip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duitsche zeestrydkrachten zetten zonder noe menswaardige beschadiging hun operaties voort. Nader deelde het D.N.B. mede: De veronderstelling, dat de in het zeegebied om IJsland vernietigde Engelsche slagkruiser de „Hood" was, is door de mededeeling van dc Brit sche Admiraliteit bevestigd. Met zijn 42.100 ton was de „Hood" het grootste oorlogsschip ter wereld. Het ontwikkelde een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 c.M., 12 14 c.M., acht 10 c.M. kanonnen en een overeenkomstige luchtaf weer, benevens zes torpcdolanceerbuizen bewa pend. De Britsche admiraliteit maakte volgens een speciaal bericht van den Engelschen Berichten dienst bekend dat de slagkruiser „Hood" in dc lucht gevlogen was. Het schip had tijdens den strijd met Duitsche zeestrijdkraclitcn „ongelukki gerwijze" treffers in de kruitkamer gekregen. DE „BISMARCK" EN ADMIRAAL LÜTJENS. BERLIJN, 24 Mei. (D.N.B.) Het Duitsche slag schip „Bismarck", dat in een zwax-en strijd het groot ste oorlogsschip ter wjer'eld, den Engelschen slag kruiser „Hood" uit den weg heeft geruimd, is 35.000 ton groot. Bevestigd wordt dat het Bi-itsche schip een goedgerichte voltreffer in zijn munitiekamer heeft gekregen. De aanvoerder van de zegevierende Duitsche vloot formatie in het zeegevecht bij IJsland admiraal Lüt jens, heeft pas onlangs een roemrijke onderneming op den Atlantischen Oceaan beëindigd, naar het D.N.B. verneemt. Onder zijn bevel verrichtte in Maart een formatie Duitsche slagschepen uitgebreide operaties in deze wateren, waarbij verscheidene Brit sche convooien vernietigd en 22 bewapende vijande lijke koopvaarders van 116.000 b.r.t. in totaal tot zin ken werden gebracht. Onder de vernietigde sche pen bevond zich ook de groote Britsche hulpkruiser „Jervis Bay" waarmede de Britsche admiraal Maltby verongelukte. DE REACTIE IN DE VER. STATEN. NEW-YORK, 25 Mei (D.N.B.) Het bericht over de vernietiging van den Britschen slagkruiser „Hood" door het Duitsche slagschip „Bismarck" wordt door de New-Yorksche bladen met vette koppen ge publiceerd. De Londensche correspondent van de United Press Spreekt van een „schok voor het Britsche rijk", die bijzonder gevoelig aankomt, daar de „Hood" tot zinken is gebracht op den ver jaardag van koningin Victoria, die in het geheele Britsche wereldrijk als Empire Day wordt gevierd. Het verlies van de „Hood", zoo vervolgt deze cor respondent, is slechts te vergelijken met de Britsche verliezen in het Skageri-ak. Onverklaarbaar blijft nog hoe de Duitsche granaat de munitiekamer, die diep in 't binnenste van het schip lag. kon bereiken, daar de „Hood" juist hiertegen bijzonder zwaar ge pantserd was. Op de Amerikaansche openbare meening heeft de ondergang van de „Hood" een buitengewoon sterken indruk gemaakt. Vooi-al het feit dat de „Hood" het grootste schip van de Britsche vloot was wordt steeds opnieuw door pers en radio in het licht gesteld. De bladen hebben talrijke foto's van de „Hood" en van den stapelloop van de „Bismax-ck" gepu- bliceei-d, alsmede foto's en levensbeschrijving van admii-aal Lütjens. De Engelsche admiraal Holland, wiens vlag de „Hood" voex-de, wordt als artillerie specialist van de Britsche vloot geprezen. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van Textielpro ducten door den handel deelt mede dat met ingang van heden wordt bepaald dat gekocht en afgele verd mag worden zonder inname van textielpunten op bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zo- merjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor, en op bon „A" van alle textieïkaarten een badcos- tuum of zwembroek. Den detailhandel zal nader per circulaire worden bekend gemaakt wat er met de in ontvangst geno men „K" en „A"-bonnen zal geschieden cn welke herbevoorradingswaarde hieraan zal worden toege kend. Deze K- en A-bonnen kunnen n i e t bij de distri butiekantoren worden ingeleverd. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 26 OP 27 MEI 1941 van 21.45 tot 5.29 Maan op 27 Mei op 6.48 Maan op 27 Mei onder 22.40 De „jongens" die binnenkort in den Noord Oost-polder aan het werk zullen gaan, worden nu te Wanneperveen opgeleid voor hun taak. Het werk is zwaar, maar na gedanen arbeid is het goed schaften. (Foto Pax Holland) Laval over Frankrijk's samen werking met Duitschland. De verhouding tot de Vereenigde Staten. PARIJS. 26 Mei (D.N.B.) Pierre Laval heeft in een interview met den coiTespondent van de United Press te Parijs principieele uiteenzettingen gegeven van de Fransche politiek en de bedreigin gen der Ver. Staten tegen de onschendbaarheid van het Fransche koloniale rijk. Aan een Zondag ge houden noenmaal ter eei-e van de 25-jarige loop baan als journalist van deix directeur van het blad „Les Nouveaux Temps", Jean Luchaire, heeft Laval aan het adres der Ver. Staten gerichte uit eenzettingen voorgelezen.In Fransche kringen wordt hieraan de gi'ootste beteekenis gehecht, daar het hier het eerste openbaar bekend gemaakte stand punt van Laval na zijn aftreden betreft. Laval zeide o.a.: „Het erbarmelijke voorbeeld van mijn land geeft mij het recht tot het Amerikaansche volk te zeggen: Alvorens ge u blind in een groot avontuur stort, denkt na over het lot van een -bevriend land, dat in September 1939 in een ooi-log gesleurd werd, welke van het eerste oogenblik af verloren was". Het vaak genoemde argument der Ver. Staten dat zij aan den oorlog wilden deelnemen om Frankrijk te bevrijden, wees Laval van de hand met de woorden dat dit indruïscht tegen de levensbelangen van Frankrijk. „Met een sterk hart en slechts gedragen door de liefde voor mijn vaderland, ben ik na den wapénstilstand de onderhandelingen met Duitsch land begonnen. Geen enkel oogenblik, in geen gebaar of eenig voorstel hebben de Duitschers een houding aangenomen, welke mijn ti-ots als Fransch- man gekwetst heeft", zoo zeide Laval letterlijk. „In Montoire", zoo vervolgde hij, „heb ik twee uren lang met den Führer gesproken. Het algemeene beginsel der samenwei-king van Frankrijk met Duitschland is daar vastgelegd. De vi-ede welken ik hoop te verkrijgen en waaraan ik na de ontmoeting met den Führer geloof, is een vrédé van eer en rechtvaardigheid, een vrede welke Frankrijk in staat stelt, aan de groote politiek der samenwerking in het nieuwe Europa loyaal deel te nemen. Deze vrede is het doel der samenwerking met Duitsch land, terwijl een vrede van verbrokkeling en ver woesting het gevolg zou zijn, wanneer Frankrijk weigerde de met 'een uniek gebaar door den Führer uitgestoken hand aan te nemen." Ingaande op de Amerikaansche argumenten van Frankrijk's democratie verklaarde Laval dat deze oorlog anders is dan die van vroeger. „Deze oorlog is een revolutie, waaruit een verjongd en gelukkig Europa te voorschijn zal komen. En wanneer men onder de democratie datgene zou verstaan wat men in Frankrijk heeft leeren kennen en waaraan men grootendeels het ongeluk van dit oogenblik te danken heeft, dan moet gezegd worden dat Frank rijk daarvan genoeg heeft en niet toelaat dat daarvoor gestreden wordt. Frankrijk zal een nieuwe, gezonde en sterke republiek bouwen. Met alle groote staten moet Frankrijk twee taken vervullen: eerst de vrede en dan zijn socialisme opbouwen om de werkloosheid, het ongeluk en de wanorde te verdrijven". Zich rechtstreeks tot de Amerikanen richtend, sloot Laval met de woorden: „Men kan zich on mogelijk voorstellen dat de Ver. Staten op een oogenblik van Frankrijk's grootsten moed, de tri colore willen gaan vervangen door de „stars and stripes" in de verre Fransche bezittingen. Frank rijk zou in de naaste toekomst een trait-d'union tusschen de Nieuwe Wei-eld en het nieuwe Europa kunnen worden. Deze taak kan het echter slechts dan vervullen, wanneer het tot een duidelijke samenwerking met Duitschland zonder bijgedachten ovex-gaat". De gasprijzen gewijzigd. Zooals onzen lezers bekend heeft de raad in de laatst gehouden vergadering B. en W. machtiging verleend, indien dit noodig mocht blijken, de gas- prnzen te verhoogen. Krachtens besluit van het college van B. en W. zijn de tarieven D en E, met ingang van de meteropneming Mei/Juni 1941, gewijzigd in dier voege, dat de bedragen van resp. 4 en 3 cent worden vervangen door respectievelijk 4y2 en 3 y2 cent per M3. C. VESSIES f Zondagmorgen is na een korte ongesteldheid overleden de heer C. Vessies. De overledene is van de oprichting van de voetbalvereeniging „Bever wijk" af clubhuishouder geweest der vereeniging. „Beverwijk" ondervond van hem immer grooten steun en nooit tevergeefs vroeg men zijn medewer king. Het plotseling heengaan wekte dan ook en vooral in ^Beverwijk-kringen diepe deelneming. Siniultaanwedstrijd Hoogoven Schaakclub. Op Zatex-dag 14 Juni zal in het Statenhuis een interessante simullaanwedstrijd gehouden worden door de Hoogoven Schaakclub. De bekende scha kers Ir. Van Steenis en Cortlever zullen alternee- i-end simultaan spelen, d.w.z. om de beux-t voeren zij een zet uit. Daar elke schaker zijn eigen speel- trant heeft is een dex-gelijke wedstrijd voor de si- multaanspelex-s zeer. inspannend. Successen voor D. O. K. De Beverwijksche Krachtsportvereeniging D.O.K. heeft Zondag met eenige althletèn deelgenomen aan dc nationale wedstrijden in gewichtheffen en worstelen te 's-Gravenhage. Van de^- gewichtheffers behaalde J. de Niet in middengewicht, tweede afdeeling, met totaal 250 KG een tweeden prijs. In vedergewicht in dezelfde afdeeling won J. F. K. Morlan eon dei-den prijs met 202 >/2 KG. C. G. Groeneveld kwam uit in lichtgewicht, eer ste afdeeling worstelen. Hij slaagde erin tweede te worden. JUBILEUMSFEEST B.G.V. TURNLUST. Ofschoon de Beverwijksche Gymnastiek Vereeni ging Tux-nlust haar 30-jarig jubileum aanvankelijk niet zou viei-en, kon, dank zij de dix-ectie van het Kenne- mer Theater, het feest toch plaats vinden. Het werd Zondag gehouden, 's middags voor de adspirantèn, en s avonds voor de leden, beide malen in het Kenne- mer Theater. Een groot gedeelte van dit feest werd verzorgd door Mr. Lawoe en zijn partner, met medewerking van den pianist Andi-é Roemer. Voor de jeugd vielen vooral het goochelen en de poppenkast-vertooning in den smaak. Maar ook de Turnlust-adspiranten zelf lever den enkele nummers, vooral op muziek- en tooneel- gebied. Na een promenade en een tractatie ging de jeugd weer naar huis, en nauwelijks een uur later begon de jubileumsviering voor de leden. Mr. Lawoe toonde, dat zijn repertoire uog niet uitgeput was. cn ook leden van Turnlust leverden het hunne, waarbij vermeld moet worden het door den heer Bob Rensen verzorgde schimmenspel, dat ingesteld was op het werken van de jubileei-ende vereeniging^ De voorzit ter, de heer K. van Leeywen, nam nog de gelegenheid te baat, na een toespraak, waarin hij wees op den herboren vereenïgingsgeest, de medailles van de laat ste wedstrijden uit te reiken. Aldus heeft Beverwijk's oudste sportvereeniging toch nog op bescheiden, maar opgewekte wijze haar 6e lustrum gevierd. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN S. V. De school wedstrijden van de korfbalclub „Sport Ver eent" zijn hoewel in klein bestek, uitstekend geslaagd. Als slot heeft de heer Ledeboer in het Jeugdhuis te Santpoort films gedraaid en overhandigde de voorzitter aan het hoofd van school 7 als winnaar een wisselbeker, dien dat twaalftal het volgende jaar zal hebben te ver dedigen. Sport Vereent heeft niet alleen door haar actie korfbal nader gebracht tot de schooljeugd in Kennemerland, doch boekte tevens een serieuse aanwas van 40 adspirantèn. Een 45-jarige echtvereeniging. (Foto Chr. Pointe, Driehuis). Zaterdag 14 Juni hoopt het echtpaar J. van Hesse- lingenBakker, Frans Naereboutstraat 34, zijn 45-jarige echtvereeniging te herdenken. De familie Van Hes- selingen is in IJmuiden niet onbekend Afkometig uit de Zaanstreek, woont zij 41 van de 45 huwelijksjaren in IJmuiden. De heer Van Hesselingen is nu gepen- sionneerd. Daar het echtpaar een göe'de bekendheid geniet, zal het van 29 Mei wanneer de bruidsdagen ingaan tot 14 Juni wel veel belangstelling onder» vinden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1