IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsche luchtmacht bracht sinds 20 Mei in de Middellandsche Zee 21 Britsche oorlogsbodems tot zinken. Belangrijke inbreken opgehelderd. De „Bismarck" opnieuw in actie. Nieuwe landingen op Kreta. 26e JAARGANG No. 173 Uitgave Lourens Coster, Maatscnappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau iJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, felef°on 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 27 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. 'Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: In deselfde periode vier Engelsche kruisers door de Italianen vernietigd. BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.) Het oppenbevel van de weermacht maakt bekend: „In' den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals in een extra- bericht is medegedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middellandsche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben, volgens een samenvatting van de totdusver verstrekte berichten, sinds den 20sten Mei zeven vijandelijke kruisers of juebtdoelkr.uisers en acht torpedojagers alsmede een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zinken ge bracht. Door bomvoltrefi'ers werden verder een slag schip, alsmede verscheidene kruisers en torpedoja gers zwaar beschadigd. Italiaansche zee- en lucht strijdkrachten hebben in dezelfde periode vier vijandelijke kruisers tot zinken gebracht en ver scheidene andere scheepseenheden beschadigd. Hierdoor heeft de Engelsche heerschappij ter zee in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee door de schitterende samenwerking van de zee- en luchtstrijdkrachten der verbonden spilmogend- heden een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta verloopt de strijd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger onder voortdurende aanvoer van versterkingen verder succesvol. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben ook gisteren doeltref fend in de gevechten op den grond op het eiland ingegrepen. Zij wierpen Britsche steunpunten en munitieop slagplaatsen in brand, vernietigden twee vrij groote koopvaardijschepen en schoten in luchtgevechten drie Britsche gevechtsvliegtuigen en drie jachtvlieg tuigen neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Op het eiland vernietigden Duitsche jachtvlieg tuigen door beschieting met de boordwapens vier cp den grond geparkeerde jachtvliegtuigen en be schadigden zes andere zwaar. In Noord-Afrika geringe activiteit der artillerie voor Tobroek. In het zeegebied om Engeland hebben gevechts vliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 20000 b.r.t. tot zinken gebracht en twee groote koopvaar dijschepen zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op de Engelsche Zuid kust en bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche Bocht binnen te vliegen werden in luchtgevechten drie Britsche Een schilderijen-tentoonstelling te Zandvoort. Medewerking van het gemeentebestuur. Zooals reeds vermeld is. zal te Zandvoort van 14 Juni tot 1 September in het Raadhuis een ten toonstelling van schilderijen, en teekeningen ge houden worden van de volgende in Zandvoort woonachtige schilders: E. A. M. Brands, mevrouw D. J. Chevallier, T. J. Groeneveld, mej. J. B. de Jong, D. de Lange en mevrouw G. Schakel-Braa- kensiek. Deze tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn ('s morgens en 's middags, op Zondagen alleen 's morgens), de toegang is gratis. Het gemeente bestuur is van meening, dat door het beschikbaar stellen van eenige lokaliteiten, die zich voor dat doel gunstig eigenen, medeleven met het voorwaar niet gemakkelijk bestaan van menig schilder ge toond wordt. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat de exposanten besloten hoofdelijk van de te verkoo- cen schilderijen 20 pet. af te staan, welk bedrag over al de exposanten verdeeld wordt, een toe te juichen bewijs van gemeenschapszin. Employé stal pasmunt bij tie Rijksmunt. -In de Rijksmunt heeft de 40-jarige employé K. zich in den loop van de vorige week schuldig femaakt aan diefstal' van een zakje pasmunt, in houdend duizend nieuwe dubbeltjes. Nadat bekend 'Was geworden, dat deze dubbeltjes zonder de con- role te zijn gepasseerd, reeds in roulatie waren 'ebracht in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, ismen achter de fraude gekomen. K. is na vérhoor bekentenis ingesloten in het huis van bewaring. Jeugdige boef jes te Bergen op Zoom gegrepen. Pe politie van Bergen op Zoom is er in ge ragd de hand te leggen op zes boefjes, die er ?fQUrende eenigen tijd werk van maakten winkel diefstallen te plegen. De buit heeft bestaan uit vet, Mkr, zeep. textielgoederen, kaas, batterijen, dyna mos, zaklantaarns enz. Bovendien hadden de jon- f.n®' '"gebroken in een villa en zij hadden eveneens winkeldiefstallen te Steenbergen en Roosendaal op min geweten hadden, Te Hoogerheide hadden zij (int iGn ri-iwiel gestolen en ten slotte bleken zij n]e' vreemd te zijn aan ladelichten en zakken rollen. Drie dieven leggen bekentenis af. - Op 18 Maart heeft de Utrechtsche politie drie Personen gearresteerd, die zich schuldig hadden Pemaakt aan diefstal van groote hoeveelheden thee neen der zaken van de firma De Gruyter aan de -fnuurde Weerd O.Z. De dieven waren daar op ('zonder handige wijze het perceel binnengedron- oor het uitsnijden van een ruit aan de achter- ■jöe van het huis Na een langdurig onderzoek is kp„ recherche thans gelukt van dezelfde perso- een bekentenis los te krijgen over den diefstal andere zaak van De Gruyter, n.l. in de Ha- sulrt waar 'n maand Maart voor drieduizend j a.an koffie en thee was gestolen en bovendien er de inbraak bij de Utrechtsche Handelsvereeni- F|> waar duizend kilogram koffie is verduisterd m «e maand Februari. Deze levensmiddelen zijn ontvreemd door den i jarigen Van V., den 24-jarigen K. en den 27- jjigen Van V. uit Utrecht, die hun gestolen goe- jen verkochten aan andere Utrechtsche inwoners OQtst een kettinghandel op groote schaal is Zwaar gevecht met Engelsche overmacht. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Hel opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandag avond 9 uur weer in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewikkeld. Verliezen tier Engelsche luchtmacht Op één dag gingen 19 vliegtuigen verloren. Het D.N.B. meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft Zondag in totaal twaalf vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en een vliegtuig door afweergeschut neergeschoten. Drie vijan delijke toestellen werden op den grond in brand geschoten en drie Britsche gevechtsvliegtuigen zijn door marine-artillerie vernietigd. In totaal bedroegen de verliezen van den tegenstander dus 19 vliegtuigen. Twee eigen toestellen gin gen verloren. De Valera protesteerde tegen Engelsche dicnstplichtplannen. Betoogingen in Noord-Ierland. Het D.N.B. deelt mede: In den Ierschen Dail heeft de minister-president, De Valera gistermid dag gesproken over de plannen tot invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in Noord- Ierland. Volgens te Stockholm ontvangen berichten zeide hij dat hij bij de Britsche regeering reeds heeft geprotesteerd tegen deze plannen, aangezien men op 'n fundamenteel recht geen ernstiger aanslag kan plegen dan door iemand te willen dwingen te vechten voor een land, waartoe hij niet wenscht te behooren. Naar Reuter meldt, zal de premier van Noord- Ierland, die Zondag van Londen is vertrokken bin nenkort een verklaring afleggen over zijn bespre kingen met Churchill. Reuter neemt aan dat die verklaring zal overeenkomen met Churchill's mede deelingen in het parlement. Gedurende het weekeinde, aldus meldt Reuter voorts, zijn in Noord-Ierland talrijke betoogingen tegen invoering van den dienstplicht gehouden. Maandag hebben lersche arbeidèrsleiders een tele gram aan Britsche arbeidersafgevaardigden gezon den, waarin zij uiting geven aan hun ernstige ont stemming. Zij zeggen in dat telegram dat uit in voering van den dienstplicht slechts verbittering kan vorotkomen. Daarom verzoeken zij den afge vaardigden dringend al hun invloed aan te wen den om deze „agressieve daad" te verhinderen. jachtvliegtuigen en drie gevechtsvliegtuigen neer geschoten. Bovendien schoot een patrouillevaartuig drie en de marine-artillerie twee Britsche gevechts vliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied, gevlogen". ringe aantal zalmen, dat de laatste jaren in de rivieren voorkomt, lijdt deze visscherij reeds jaren een kwijnend bestaan. De voorafgaande jaren is met steun van het rijk deze visscherij zoowel met de galg als met de kantzegen uitgeoefend en dan wei-den nog wel eenige zalmen gevangen. De prijs welke thans voor de zalmen wordt besteed, is ab normaal hoog en bedraagt ongeveer f 7 per pond, zoodat deze visscherij al spoedig loonend is, hoe wel de onderhoudskosten van de voor de zalmvis scherij benoodigde materialen vooral in den huidi- gen tijd vrij groot zijn. De opmarscb van de Duitsche en Italiaansche aanval. troepen in Noord-Afrika. Pantserwagens in den (Weltbild-Pax Holland) De grootste aalscholverkolonie van ons land be vindt zich te Wanneperveen. Op de nesten, hoog in de boomen, is het heel den dag een drukte van belang. .(Foto Pax-Holland). Britsche stellingen doorbroken. De aanvalsacties van Duitsche troepen op Kreta worden naar het D.N.B. verneemt doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen geveehtsafdeelingen. Op verscheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formaties optreden tegen de Britsche haarden van tegenstand. Op strategisch belangrijke pun ten hebben de voorhoedetroepen van de para chutisten den weg voor den opmarsch vrijge maakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend een weg konden banen van het Westelijk deel van het eiland naar het overige gebied. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heb ben de.Duitsche- strijdkrachten op Kreta een krachtigen aanval ondei-nomen en de Britsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht gebombardeerd waren. Voorts deelt het D.N.B. mede, dat in de. felle gevechten op Kreta in den loop van Maandag Duit sche duikbommenwerpers ingegrepen en met suc ces Engelsche troepenconcentraties en veldkampe- menteri aangevallen hebben. De vijand leed hierbij zware vérliezen. In het zeegebied rondom Kreta hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen een zwaren kruisar ont dekt, die op het voorschip en midscheeps uitge brand was, terwijl op het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand gezette, midscheeps uitgebrande en aan het achterschip zwaar getroffen torpedobootjager ge zien. TREFFERS OP VLIEGTUIG- MOEDERSCHIP. BERLIJN, 27 Mei. (D.N.B.) In het oostelijke 'bekken van de Middellandsche Zee hebben gisteren Duitsche duikbommenwerpers vele treffers van zwaar kaliber geplaatst op een Britsch vliegtuig- moederschip. Tijdens denzelfden aanval werd nog een kruiser, die in formatie met het vliegtuig moederschip voer, getroffen. Roosevelt wijzigt zijn rede. Gevolg van den internationalen toestand. Uit Washington verneemt het D.N.B.: De secretaris van Roosevelt, Early, heeft giste ren medegedeeld dat. Roosevelt er mede bezig is om. met het oog op den zich snel wijzigenden in ternationalen. toestand, zijn rede te veranderen. Bij het redigeeren van zijn rede wordt hem advies ge geven door den tooneelschrijver Robert Sherwood en den New-Yorkschèrr rechterSamuel Rosenman. De Tuberculosebestrijding te Haarlem. Financieele moeilijkheden worden overwonnen. De Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose stond voor financieele moeilijkheden, omdat het nog niet mogelijk was dit voorjaar de Emma-bloem-collecte te houden. Bovendien wordt de kans klein geacht dat dit keer de jaarlijksche verloting kan worden gehouden. Daarom was het noodig de opening van het dagverblijf voor kinde ren op bet „Brederodeduin" dit voorjaar uit te stellen. Het bestuur heeft evenwel veel toezeggin gen van steun van 'de gemeente en van particulieren ontvangen. Daarom is thans besloten a.s. Dinsdag het dagverblijf voor kinderen te heropenen. Er zullen geregeld 12 kinderen worden opgenomen. Het werk der vereeniging kan nu dit jaar als het bestuur op steun kan blijven rekenen, gewoon voortgang vinden. Dank zij de subsidieregeling voor de verpleging in sanatoria kan die uitzending ge woon doorgaan, evenals de verpleging van volwas senen op het Brederodeduin. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Woensdag 28 Mei en Donderdag 29 Mei worden in de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat 25 te Haarlem openbare lessen gehouden. In verband met de tijdsomstan digheden zullen op verschillend gebied voorbeelden aanwezig zijn ter voorlichting van de huisvrouw. HAARLEMSCHE INDUSTRIE. Bij het gemeentebestuur van Haarlem is ingekomen een verzoekschrift van de firma Gebrs Loots, te Haar lem, om vergunning tot uitbreiding van haar inrich ting ivoor het bereiden van limonades c.a. in het per ceel aan de Mr. Cornelisstraat 22-24. door het daarin bijplaatsen van een electromotor van 2 P.K. voor het aandrijven van een passeermachine, zoodat gebezigd zullen worden 6 electromotoren met een gezamenlijk vérmogen van 13 P.K.-; benevens een stoomketel met een verwarmd oppervlak van fi M2. en 10 atmosfeer druk. Dit verzoek is - overeenkomstig art. 6 van de Hinderwet op de gemeente-secretarie ter inzage ge legd. Echtpaar in brandend huis omgekomen. DOETINCHEM, 27 Mei. Hedennacht om streeks drie uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel aan den Holterweg, be woond door het echtpaar Smit. De brand, die waar schijnlijk in de bovenverdieping is ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat toen de Doetinchem- sche brandweer arriveerde, er zoo goed als niets meer te redden viel. Het echtpaar dat vermoede lijk door den rock bedwelmd geraakt was, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis bevonden, is niet bekend. Eigen vervoerdersorganisatie. Vervoersvergunningen. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Het heden ver schenen verordeningenblad no. 23 bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, houdende oprichting van een orga nisatie, welke den naam „Eigen-Vervoerders Orga nisatie (E.V.O.) draagt. Art. 1 luidt als volgt: 1. Ten behoeve van een eenvormige samenvatting van diengenen, die goe deren in eigen vervoer langs den weg vervoeren wordt een organisatie opgericht, welke den naam „Eigen-Vervoerders Organisatie" (E.V.O.) draagt, rechtspersoonlijkheid bezit en welker zetel te 's Gravenhage is gevestigd. 2. De secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat geeft voor schriften omtrent de samenstelling en bevoegdheden van de organen der in het eerste lid genoemde or ganisatie en neemt de daarmee samenhangende noodzakelijke maatregelen. Voorts zijn bij deze verordening eenige wijzigin gen aangebracht in het tweede uitvoeringsbesluit ingevolge de verordening betreffende het vervoer vap personen en goederen. Deze wijzigingen heb ben de volgende strekking: Degene, aan wien een vervoervergunning van den inspecteur-generaal verleend is, wordt daar mede lid van de Eigen-Vervoerders Organisatie met alle daaruit voortvloeiende rechten en verplichtin gen. De rijksinspecteur van het verkeer beslist over het al dan niet verleenen van een vergunning, ge hoord in commissie, welke voor zijn district, onder goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is samengesteld uit leden aangewezen door de E.V.O. aangevuld met 'n door hem aan te wijzen deskundige op het ge bied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. De E.V.O. kan binnen één maand na dagteekening van 'n beschikking van den rijksinspecteur van het verkeer waarbij een vergunning is verleend, daar tegen schriftelijk beroep instellen bij den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat. Dit besluit is in werking getreden met terugwer- kennde kracht tot 23 Mei 1941. Voorloopig geen extra vaste brand stoffen voor zieken. 's-GR AVENHAGE, 26 Mei. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezondheid en het rijkskolenbureau bepaald is. dat voor zieken en bevallingen tot nader aankondiging in geen enkel geval meer extra rantsoenen vaste brand stoffen zullen worden beschikbaar gesteld. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 27 OP 28 MEI 1941 van 21.45 tot 5.28 Maan op 28 Moi op 7.55 Maan op 28 Mei onder 23.28 BEVERWIJK Diploma-uitreiking Huishoud school. De geslaagden en bevorderden. Maandag heeft de uitreiking plaats gehad van de getuigschriften aan de leerlingen, die den driejarigen avondcursus van de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool aan de C. H. Moensstraat met goed ge volg doorloopen hadden. In tegenwoordigheid van het onderwijzend perso neel reikte de directrice, mej. Van Capeïle, de diplo ma's uit. Zij zei te hopen dat de meisjes veel nut zouden ondervinden van de verworven kennis. Het diploma ontvingen: Petra Melchers, Jettie Messnik, Pam Mol, Gré Mulder, Froutje Seldenthuis en Willy Zuurbier. Bevorderingen. Van de tweede naar de derde klasse werden be- orderd: Ans Broekhof f, Nellie Bijman, Ellie Dal- meyer, Bets Dekker, Jannie Docter. Lena Duiter, Cor Groot, Annie Koom, Gré van Meerkerken, An nie Oosterloo, Rie Schouten, Jansje Smit, Eelje Ver hoef, Rie Visser, Cor de Vries, Riek van der Wel, Ans Wilms Floet en Willie IJkelenstam. Eén leer ling ging voorwaardelijk over. Van de eerste naar de tweede klasse werden be- orderd: Marie Appel, Jannie Bosman, Corrie Goed hart, Gerrie Goedhart, Ida van Kampen, Agatha Koedijk. Dini Oortwijn, Tini Sauer, Truus Trieling, Bep van Tunen en Tini van Tunen. Eén leerling ging voorwaardelijk over: vijf leerlingen werden niet bevorderd, waarvan vier wegens te veel verzuim. Groole aanvoeren van spinazie. De aanvoer van spinazie heeft thans wel zijn hoogte punt bereikt.De regen van de laatste dagen is van goeden invloed geweest op het gewas, waardoor de aanvoeren sprongsgewijze opliepen. De meeste spina zie, die 's morgens werd aangevoerd, werd naar de Oostkade gebracht voor de verzending naar de fabrieken. Ook vele fabrieken buiten Beverwijk, zooals o.m. Leiden, Breda en Hoogeveen, werden van deze spi nazie voorzien. Met talrijke trailers wordt zij naar de bestemde plaatsen vervoerd. IJMUIDEN De zalmvisscherij. Zalmen van ƒ125.en ƒ140.— per stuk. ,.De Visscherij wereld" bericht: De visschers te Woudrichem hebben een aan vang gemaakt met de uitoefening van de zalmvis scherij met behulp van de kantzegen op de Mer- wede. De visscherij wordt door een dertigtal vis schers met een motorbootje uitgeoefend. Er zijn reeds twee zalmen gevangen, welke aan de vïsch- markt te Woudrichem zijn verkocht en den zeer hoogen prijs opbrachten van 125.en 140. per stuk. Met de z.g. galgvisscherij op zalm is nog geen aanvang gemaakt. Enkele visschers visschen met drijfnetten op zalmen, doch met deze visscherij zijn nog geen zalmen bemachtigd. De zalmvisscherij behoorde in vroeger jaren tot de voornaamste bronnen van inkomsten der Wou- drichemsche visschers, doch tengevolge van het ge VELSEN Uitreiking brandstoffenkaarten. De distributiedienst zal overgaan tot het uitreiken der brandstoffenkaarten voor het komende stook- seizoen en wel voor „Centrale verwarming" (categorie A, bonkaart L) en voor Haarden en kachels" in wo ningen 1 t/m 4 kamers (bonkaart J) en voor woningen van 5 of meer kamers (bonkaart K). „Haarden en kachels" vallen in de categorie B: gezinnen van B bestaande uit 7, 8 of 9 personen zullen 3 losse bon nen en gezinnen bestaande uit 10 of meer personen 6 losse bonnen extra ontvangen. De uitreiking der kaarten zal slechts geschieden aan hen, die het enquête-formulier goed ingevuld en geteekend hebben ingezonden op vertoon van de distributiestamkaart, die met „Hoofd" gemerkt is. Van de groote gezinnen moeten de distributiestam kaarten van alle gezinsleden worden medegebracht. Kennisgeving tijdelijke afsluiting van een weg. B. en W. brengen ter kennis, dat van Donderdag 29 Mei 1941 af. tot nader order, de Velserduinweg te IJmuiden, van de Rembrandtlaan af tot den Zeeweg, voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Verstrekken van geltien onder hypothecair verhand. Door den Regeeringscommissaris voor den weder opbouw is den 13 Augustus 1940 een regeling be kend gemaakt betreffende het beschikbaarstellen van voorschotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw (hypotheek regeling 1940). Krachtens deze regeling kunnen van Rijkswege voorschotten onder verband van eerste of tweede hypotheek worden verstrekt tegen een rente van 4% 's jaars, o.m. voor den bouw van nieuwe wo ningen. Vaststelling van het bedrag eener leening geschiedt steeds in dier voege, dat de onder ver band van eerste hypotheek verstrekte som, dan wel het totaal bedrag der onder verband van tweede hypotheek verstrekte som en de op andere wijze verkregen eerste hypotheek. 90% van de geschatte verkoopwaarde van het onderpand (de waarde van den grond, zoo deze eigendom is, inbegrepen) niet overschrijdt. De voorschotten worden verleend aan de gemeente, teneinde deze in staat te stellen, aan belanghebbenden geldleeningen te verstrekken on der verband van hypotheek, onder voorwaarde dat de gemeente zich borg stelt voor de betaling van de verschuldigde rente en aflossing. Een eventueel verlies in verband met deze voorschotverleening wordt door h t Rijk en ''e gemeente in verhouding 9:1 gedragen. Voorts kunnen op verzoek van belanghebbende gedurende de uitvoering van het werk, onder de noodige waarborgen, voorschotten op de hypothe caire geldleening worden verstrekt eveneens tegen een rente van 4% per jaar, in totaal tot een maxi mum van 90% van het toegezegde bedrag, zulks naar gelang van de vordering der werkzaamheden of den aanvoer van materialen; één en ander ter beoordeeling van het gemeentebestuur en onder zijn verantwoordelijkheid. Door A. Davidson te Santpoort is bij het college van B. en W. een aanvrage ingediend om beschik baarstelling van een voorschot ad f 3000.onder verband van tweede hypotheek, op grond van de bovenomschreven regeling, ten behoeve van den bouw van twee arbeiderswoningen onder één kap op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Velsen en gelegen aan den Hagelingerweg. De bouwkosten der nieuwe woningen zijn ge raamd op f 6300. Om den bouw te kunnen uit voeren is noodig de afbraak van twee op vorenver- melde perceelen staande oude woningen, waarop een hypotheek rust van f 1700. De aanvrager be hoeft dus de beschikking over f 6300 f 1700 f 8000. Van derden kan hij een eerste hypotheek krijgen van f 5000. De waarde van den grond kan worden gesteld op f 2600. De gemachtigde voor den wederopbouw heeft goedgevonden, dat de ge meente een voorloopig voorschot van f 3000 ver strekt. B. en W. stellen den gemeenteraad voor hun te machtigen een bouwcrediet van 90% van f 3000 is f 2700 aan den heer A. Davidson te verstrekken,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1