7laat de Open&ate School Hef programma voor de Pinksterdagen. Nogmaals de automatische promotie en degradatie. Hertaxatie. Natuurlijk: juist in dezen tijd, een onverdeelde jeugd naar de openbare school AANGIFTE dagelijks tot SO Mei a.s. aan de scholen. (Adu. Ingez. Med.) Zomerprogramma van de Hoogoven Schaakclub. De Hoogoven Schaakclub heeft voor de komende maanden een aardig programma samengesteld. Wij berichtten reeds dat 14 Juni Ir. van Steenis Cortlever een alterneerende simultaanwedstrijd ko men spelen. Voorts zal in September de praeses van de Rotterdamsche Schaakclub, mr. G. C. Oskam, een lezing houden. Zes of acht theorie-avonden zullen in Augustus en September gehouden worden, waarvoor een bekend schaakspeler zijn medewerking verleent. Op een nader te bepalen datum speelt het eerste tien tal nog een wedstrijd tegen een sterk team uit Am sterdam. Gedachtig aan de spreuk „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" zal de Hoogoven-Schaakclub speciaal het schaken door de jeugd bevorderen. De taak hier van is in handen gelegd van de heéren G. L. de Haas, A. de Bruin en H. Andréa. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN. Spinazie per K.G. 7. Spinazie Afw. 5.60. Postelein per K.G. 1320. Sla per 100 krop 2—3. Sla per 100 K.G. 10—14. Wortelen per bos 15. Rabarber pér K.G. 6.40—8 Raapstelen per K.G, 10. Radijs per bos 1.80. Selderij per bos 14—20. Peterselie per bos 1214. Tomaten per K.G. 51. Prei per K.G. 3039. Witlof per K.G. 10—24. Bloemkool I per stuk 20. Bloemkool II per stuk 1316. Snijboonen per K.G- 1.12. Aardbeien per doosje 38—60. Aspergie per bos 4047. Aspergie per bos 27—35. Aspergie per bos 2330. MARKTBERICHTEN. Noteering van dén 26en Mei 1941. Spinazie 5.607 Postelein -per K.G. 2228 Andijvie per kist 751.20 Radijs, 100 bos 2.20 Komkommers per 100 22 Asperges' per bos 4065 Aardappelen, klei per K.G. 5.75 Peulen per Kilo 60 Bloemkool per 100 1830 Sla pér 100 krop 37 Rabarber, per K.G. 9 Pieterselie per bos 18 Selderie per bos 16 Aardbeien per doosje 4565 Bruselsch lof per K.G. 1832 VISCHCOLLEGE ,,'T KARPERTJE". De ledenvergadering van het vischcollege ,,'t Kar- pertje", die hedenavond gehóuden wordt, heeft niet plaats in café „De Vriendschap", maar in gebouw „Adrichem". TWEEDE PINKSTERDAG GEEN VEILING. Op Maandag 2 Juni tweeden Pinksterdag, wordt onvoorziene omstandigheden buitengesloten, geen groenteveiling gehouden. Is hier iets van U bij? Aan het politiebureau zijn inlichtingen te verkrij- }en over de volgende gevonden en verloren voorwer- èn: Gevonden regenjas met regenpijpen, wieldop van patentas, twee zilverbonnen van f 1, portemonnaie; dameshandschoen, oud heerenrijwiel, smalle leidband voor hond, damesrijwiel, groene parkiet, padvinders- riem, lederen ceintuur, portemonnaie met inhoud, "kerkboek, recept, dameshandschoen, notitieboek, cein tuur, huissleutel, heerenjas, heerenhoed. Verloren: damesbeursje met inhoud, heerenporte- monnaie met inhoud, donkerblauwe mantel, paar heerenhandschoenen, damesarmband, chroom dames armbandhorloge, gebreid kindermanteltje, legitimatie bewijs, bankbiljet van f 10, portefeuille met inhoud, ilveren horloge, gekleurde want, gouden zegelring, vierkleurenpotlood, identiteitsbewijs, damesarmband horloge, bankbiljet van i 10. R.K. SPORTVEREENIGING I. E. V. f De uitslagen van de Zondag door de R.K. Sportver- eeniging I.E.V. gespeelde wedstrijden luiden als volgt: I. E. V. 2—T. Z. B. 4—3 I. E. V. 3—Onze Gezellen 3 2—1 Juniorenafdeeling: T. IJ. B. B. c—I. E. V. b. 3—4 I. E. V. c—D. S. S. H. b 2—6 AGENDA VOOR BEVERWIJK. dinsdag 27 mëi. Luxor Theater, Breestraét: „Gief-Wally" eri bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 28 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „Gier-Wally" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden Dinsdag 27 mei. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt: Oprich tingsvergadering Landelijke Bond van Arbeidscon tractanten in Nederland, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De oude en de jonge koning", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Watt en y2 Watt als dakloozen", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Michelangelo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Moderne Meisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 28 MEI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. ZAALUITVOERINGEN „OLYMPIA". De gymnastiek- en athletiekvereeniging „Olympia' geeft een viertal zaaluitvoeringen, waarvan de laatste en belangrijkste Woensdag 4 Juni a.s. gehouden wordt. Marktprijzen en Besommingen. 1JMUIDEN 26 Mei 1941. Tarbot f 4.90—f 4,40 per K.G.; Tong f4,80—f3.20 per K.G.; Kleine schol f88—f56; Pufschol le soort f47—f)30; Puf- schol 2e soort f28—f 14; Pieterman f65—f63; Poontjes f48 36. Makreel f 74. Horsmakreel f 26. Wijting f Groote griet f 150. Kleine griet f 100—f 90. Groote schar f 34—f 25. Kleine schar f 20—f 10. Pufschar f f 2. Alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: Derika 7 IJM 417 190 manden f 3655. Beatrix IJM 113 10 manden f2190. Johanna IJM 17 70 manden f 1422. Zeehond IJM 70 100 manden f 2584. Sumatra IJM 253 120 manden f 2421. Loggers: IJM 268 f 1774. IJM 283 f 1562. SCH 96 f 1651. SCH 247 f 481, SCH 97 f 180. SCH 95 f 1926. SCH 402 f 1488 SCH 73 f 1720, SCH 245 f 265. SCH 223 f 230. SCH 280 f 246. SCH 332 f 989. SCH 30 f 872. KW 144 f 398. KW 173 f 279. KW 97 f 884. KW 60 f 1335. KW 20 f 1200. KW 58 f 988. IJmuidën, 27 Mei. Con signa tievisch: Pufschar f 7.50—f 5, Pufschol f 9.80—f 6.25. Kleine wijting f 25—f 22.50. Groote bot f 68. Kleine bot f 28. Alles per 50 K.G. Heden geen aanvoer uit zee. Openbooten: IJM 328 f 16, 307 f 46, 397 f 7, 386 f 6.—. DS. J. KAPTEYN. Ds J. Kapteyn, predikant bij de Geref. kerk alhier, heeft het beroep naar de kerk van Groningen, in de vacature, die aldaar ontstond door het vertrek van ds. M. B. v. 't Veer naar Amsterdam-Centrum, aan genomen. Visschcrijnieuws. Vischafval. Een conservenfabriek in Noorwegen is er in ge slaagd door vermenging van haring- en vischafval met meel een voedzaam voedingsmiddel te verkrijgen, dat rijk is aan vitaminen A en D. (V,ad.) Haringvangst. De verkoop van winterharing be reikte in het laatste seizoen in Noorwegen een hoogte van 36,4 millioen kronen, wat een van de beste re sultaten is, die de haringvangst voor Noorwegen heeft opgeleverd. (LNN.) Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond Donderdag 29 Mei zal er door den Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond van 10.153 uur in het gebouw ,Ons Huis" aan den IJmuiderstraatweg gelegenheid gegeven worden vacantiebonnen te verzilveren; in totaal zullen er 8 bonnen verzilverd kunnen worden. LUILAKMARSCH. De gymnastiek- en athletiekvereeniging „Olympia" organiseert Zaterdag 31 Mei a.s. een luilakmarsch. Vertrek 's morgens 8 uur van het Kennemerplein. Voetbal Het wedstrijdprogramma voor de Pinksterdagen is als volgt: ZONDAG 1 JUNI 1941. Kampioenschap van Nederland. A. D. O.—P. S. V. Be QuickHeracles AFDEELING I. Promotie tweede klasse. Z. F. C.—E. D. O. Promotie derde klasse. H. F. C.—de Volewijckers Rapiditas—Elinkwijk AFDEELING I. Promotie tweede klasse. Overmaas—Emma AFDEELING III. Promotie tweede klasje. Rigtersbleek—Go Ahead MAANDAG 2 JUNI 1941. Kampioenschap van Nederland. P. S. V.—A. D. O. Heracles—Be Quick AFDEELING I. Promotie vierde klasse. Half.weg—Rodi Vierde klasse H. Spaarnevogels—Uitgeest Promotie res. tweede klasse. Stormvogels 2—V. S. V. 2 K. F. C. 2—'t Gooi 2 AFDEELING III. Promotie tweede klasse. VitesseP. E. C. AFDEELING IV. Promotie tweede klasse. LimburgiaPicus R. B. C.Standaard L. S. C.—G. AFDEELING V. Promotie tweede klasse. R. C. SANTPOORT Tooneelvoorslelling „Jan van Dommelen". De tooneelvéreeniging „Jan van Dommelen" gaf Maandagavond in de zaal van hotel „De Weyman" te Santpoort haar laatste voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd werd: „De Autoduivel", klucht in 3 be drijven, van Kurt Kraatz. De zaal was vrijwel ge heel bezet; dit groote aantal aanwezigen heeft zich kostelijk geamuseerd. En dar dit de bedoeling van „Jan van Dommelen" en haar regisseur, den heer G. Pollé, natuurlijk is gewéést, kan uit dit oogpunt bekeken van een goed geslaagden avond gesproken worden. Overigens kunnen we ons voorstellen dat de bezoekers, die het optreden van „Jan van Dom melen" van het begin af aan hebben gevolgd en die o.a. hebben gezien, hoe een stuk als „Zeemans vrouwen" voor het voetlicht werd gebracht, weer eens naar een echt speelstuk verlangen. In „De Autoduivel" komt het tot allerlei dolle verwikkelingen, doordat een heer op leeftijd, die een vrouw met eenarendsblik heeft, haar door een daad wil ïmponeeren. Tegelijk wil een schoon- zoon-in-spé dat doen door, hoe gek dit ook klinken, moge, zijn a.s. schoonmama diets te maken, dat hij reeds een kind het zijne mag noemen. De klucht werd over het geheel vlot gespeeld en de rolkennis was alleszins voldoende. Mevrouw Kruisman als Minona, de heer Voogt als Ootto Kugelberg, de heer Van Deelen als Cesar Seefelt, de slaapacteur en mevrouw Nol als diens echtge- noote, hadden een rol, waarin nog wat spel was te leggen en zij hebben van deze gelegenheid ruim schoots gebruik gemaakt. Wat mevr. Kruisman betreft, denken we o.a. aan haaroptreden in drie als „rechter van instructie". Mevr. Nol speelde uit stekend in II, toen haar man afscheid van haar nam en later, toen zij den autoduivel zoo bedroog. Maar ook bovengenoemde twee heeren hebben kranig werk geleverd; de. heer Voogt o.a. als de „kindsche oude heer en de heer Van Deelen als de acteur, die, na in een hypnotischen slaap te zijn ge bracht „Othello" voordroeg. Dan noemen we ook nog den heer Pollé. die van het kleine rolletje van Felix Reinbold een goede vertolking gaf. Van de overige rollen noemen we verder nog die van Frits Triborg (de heer Dortmundt). En ook de andere rollen waren over het algemeen in goede handen. ft HEEMSKERK ATHLETIEK. Bij de te Amsterdam gehouden athletiek-wedstrij den werd onze plaatsgenoot J. Koopman derde in de 3000-Meterklasse. A., en L. Brouwer eerste bij het hoogspringen in klasse C met een sprong van 1.60 M. CASTRICUM C. S. v.—WESTZAAN (1—4). Reeds in de eerste minuten nam C. S. V. door Schmidt de leiding en eenigen tijd wist C. S. V. het offensief te handhaven. Als echter de doelman wegens een knieblessure vervangen moet worden neemt Koe- Iewijn diens plaats in, terwijl v. d. Berg de plaats vail Koelewijn kreeg. Het'verband was er nu echter uit, zoodat Wegtzaan gemakkelijk drie doelpunten kon scoren. Na de rust heeft het C. S. V.-elftal weer een gron dige verandering ondergaan hetgeen oorzaak werd. dat het toen heelëmaal niet meer klopte. Een vierde doelpunt van Wéstzaan maakte den nederlaag van C. S. V. tot een voldongen feit. Uit het politierapport. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rij wiel van een erf te Bakkum. Door de Centrale Crisis Controledienst is bij een inwoner van Castricum een partij vleesch in beslag genomen, afkomstig van een frauduleuze slachting. De politie bereikten talrijke klachten van eige naars en gebruikers van grasland, dat kinderen zonder hun toestemming gras voor konijnen- voer enz. uit het grasland weghalen. Dit euvel heeft een dergelijken omvang aangenomen, dat de politie daaraan paal en perk zal stellen. Zondagavond j.l. heeft 'n jongeman, gekleed in een grijs pak uit den trein, die te 19.26 uur uit Alkmaar te Castricum aankomt, waarschijnlijk bij vergissing, een handkoffertje meegenomen, inhoudende beroepskleeding van een musicus. De politie verzoekt hem of haar, die inlichtin gen kan verschaffen zich op het politiebureau te willen vervoegen. HaarJemsch elftal tegen een Westelijke combinatie. De Keuze Commissie voor den N. V. B. heeft, naar de Spkr." medegedeelt nog bondswedstrijden vastgesteld, die op de volgende data zullen worden gehouden: 29 Juni Arnhem: Oostelijk elftal—Bondselftal; 6 Juli Utrecht: Utrechtsch elftalBondselftal; 13 Juli Haarlem: Haarlemsch elftalWestelijk elftal en te 's Hertogen bosch: Zuidelijk eltfal—Bondselftal; 20 Juli Leeuwarden: Noordelijk elftal—'Twentsch elftal. Een andere oplossing? Naar aanleiding van een pleidooi, dat onze medewerker Criticus hiéld voor het vaststellen van een automatische promótie- en degradatie-regeling doet een lezer ons nog een andere oplossing aan de hand. Deze,inzender wijst er op dat het onbillijk zou zijn elke club, die op de onderste plaats van de ranglijst staat zonder meer te laten degra- deeren. Het komt vaak voor, zoo betoogt hij, dat een club op de laatste plaats eindigt terwijl het puntenverschil met no. I van de ranglijst niet eens zoo heel groot is. Zoo'n club heeft dan toch wel getoond in het eerste klasse milieu te hooren en verdient niet blootgesteld te worden aan het ï-ïsico van degradatiewedstrijden en nog minder automatisch te degradèerën. Inzender zou daarom een minimum aantal punten willen vaststellen, dat door een club behaald móet worden om in een bepaalde klasse gehandhaafd te kunnen worden. Wordt dit minimum niet bereikt dan volgt degradatie; heeft een club wel het ver- eischte minimum aantal dan degradeert ze niet ook al bezet ze de laatste plaats. Zoo op het oog lijkt deze regeling zoo kwaad nog niet doch ze heeft natuurlijk het nadeel, dat het kan voor komen, dat geen enkele eerste klas club degradeert. De tweede klassers zouden dan het heele seizoen in twijfel verkeeren of ze bij een eventueel kampioenschap zelfs wel een kans zouden hebben in de eerste klasse te komen. Dit bezwaar meent de inzender te moeten ondervangen door deze clubs toch automatisch te laten promoveeren waardoor een afdeeling ieder jaar zeer waarschijnlijk uit eën variabel aantal clubs is samengesteld. Is dit een be zwaar? zoo vraagt deze het met de voetbalsport goed meenende inzender tenslotte. En ja, waarde voetballief hebbers, wat dunkt u eigenlijk: is dit een bezwaar? NED. VOETBALBOND. gesp gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. E. D. O. 22 17 4 1 38 64—16 1.73 H. V. C. 22 16 3 3 35 55—27 1.59 H. B. C. 22 12 5 5 29 53-40 1.32 Velox 22 10 4 8 24 52—53 1.09 Hercules 22 8 4 10 20 51—42 0.91 R. C. H. 22 7 6 9 20 34—41 0.91 Hilversum 21 8 3 10 19 51—51 0.90 Spartaan 22 6 7 9 19 35—50 0.86 Watergraafsmeer 21 6 5 10 17 37—45 0.81 Kennemers 22 6 3 13 15 43—62 0.68 Volendam 22 5 4 13 14 42—67 0.64 H. F. C. 22 5 2 15 12 22—45 0.55 Boksen Groote belangstelling voor boks wedstrijden in het Concertgebouw. Jo de Groot en Luc. van Dam winnen. Onder geweldige belangstelling zijnMaandag- avond in het Concertgebouw te Amsterdam, de eerste wedstrijden voor beroepsboksers gehouden. De voorzitter van den Nederlandschen Boksbond sprak in zijn openingsrede woordten van dank tot den regeeringscommissaris van Amsterdam, den heer E. J. Voute, die een gedeelte van de wed strijden bijwoonde, voor het feit, dat het boks- verbod in Amsterdam opgeheven is. De eerste belangrijke partij was tusschen den Belg Vergauwen en den Nederlandschen Weltergewicht kampioen Robert Disch. Vrijwel gedurende alle tien ronden ging het initiatief uit van den Belg. De tactiek van Robert Disch stond niet op een peil, zooals men van den kampioen van Nederland mocht verwachten. Zijn voórtdurend duiken gevolgd door snelle aanvallen kon Vergauwen na enkele ronden niet meer in moeilijkheden brengen. Op rustige wijze wachtte deze zijn kansen af om zijn tegenstander te treffen. De eerste zes ronden verliepen dan ook beslist in het voordel van Vergauwen. Disch veranderde na deze ronde van tactiek en ging weer tot den aanval over. Hij plaatste enkele harde stooten op het hoofd en lichaam van Ver gauwen. Deze bleek echter een goed incasseerder te zijn. zoodat de strijd in deze ronden vrijwel gelijk opging. Tenslotte werd de strijd onbeslist verklaard, waar door Disch wel wat nïeer kreeg dan hij verdien de. Jo de Groot, kampioen van Nederland en Victor Zanetti uit Charleroi, leverden vervolgens een fel gevecht in het half-zwaargewieht. De veel oudere Belg had het tegen zijn tegenstander zwaar te ver duren. De Groot viel voortdurend, aan, doch bezon digde zich in zijn enthousiasme aan enkele te lage stooten. Toch was zijn boksen over het algemeen van goede kwaliteit, waartegen de Belg al zijn er varing moest stellen. Dit gelukte hem in zooverre, dat hij de acht ronden, welke het gevecht duurde, uit- bokste, doch de overwinning van Jo de Groot is niet in gevaar geweeest. De beste partij- van den avond werd gleverd in het middengewicht tusschen Luc van Dam en den Belg Bertouille. De strijd stond op een hoog peil. (In Amsterdam heeft men een rijwiel- tax na het verbod van deze voer tuigen omgebouwd en er een pony voor gespannen.) De rijwieltax is dus verbannen, De trekmensch heeft weer afgedaan, Hij wordt er niet meer voorgespannen, Als d'ander aan den rol wil gaan. Zoo kwam 't gezeten welbehagen Wel min of meer in het gedrang, Maar d'ouderwetsche beenenwagen Kwam daardoor weer wat meer in zwang. Toch is door 't rijwieltax perikel De rolrol nog niet uitgespeeld, Er is al weer een nieuw vehikel In het hoofdstedelijke beeld. De pony, blijkbaar lang vergeten, Is daar weer in 't gareel gebracht, Dit mag een paardenmiddel heeten, Zulks geldt nog meer voor menschenkracht. De passagier die in gaat stappen In d'oude rijwieltaxi bak Voelt zich nu niet meer voorwaarts „trappen" En voelt zich weer op zijn gemak. 't Gaat niet meer als hij staart naar buiten Met onbehaaglijkheid gepaard, Zijn blik rust voortaan door de ruiten Behaaglijk op een paardestaart. Aanvankelijk was de Rotterdammer met zijn harde directe stooten meer in den aanval, doch Bertouille gaf keurig: partij. Bliksemsnel gingen de beide bok sers door den rmg en de stooten volgden elkaar in een snel tempo op. Luc van Dam was ongetwijfeld beter, doch de Belg verdedigde zich zeer moedig. De laatste ronde trachtte Van Dam nog een knock out-overwinning te forceeren,doch door stug ver dedigen van den Belg lukte hem dit niet. Van Dam werd tot winnaar verklaard. Bisschop en Selhorst hadden den avond geopend met een vlotte partij, waarbij vooral Bisschop over goede capaciteiten bleek te beschikken. Bis schop werd met algemeene stemmen tot winnaar verklaard. Handbal Concordia-dames eindigen liet seizoen niet een overwinning. Groote nederlaag van Rapiditas tegen Lijnden. De Concordia-dames hebben Zondag op keurige wijze revanche genomen voor de verleden week geleden 41 nederlaag tegen het Amsterdamsche Simson. Met 3—1 ble- de rood-witte dames thans op het bijna onbespeel bare Amsteldijkterrein haar tegenstandsters de baas. Dit resultaat is vooral te danken aan het spel der achter hoede. waarin mej. Van Opdam weer van de partij was en die nu veel consequenter dan in de eerste ontmoeting de Simson-aanvalsters schaduwde. Ondanks het feit, dat de Haarlemsche dames onvoltallig in het veld versche nen, waardoor in de voorhoede slechts vier speelsters konden worden opgesteld, waren de Concordia-aanvallen beter van opzet en hierdoor gevaarlijker dan die der thuisclub. Voor rust was het mej. Du.ij ff die na een vlot ten aanval het eerste doelpunt wist te scoren. Ook in de tweede helft waren de gasten in de meerder heid en konden door twee mooie schoten, waarvan één uit een vrije worp, door mej. Stuij den stand op 3—0 brengen. Nadat mej. Sjouwerman wegens een enkelblessure het veld had moeten verlaten, gelukte het de thuisclub de eer te redden- De Concordia-heeren brachten het er tegen Vooruit niet zoo goed af ,daar de rood-witten met 8—2 het onder spit dolven. De Haarlemmers speelden echter weer met zoo'n gehavend elftal, dat deze nederlaag volkomen be grijpelijk is. De Rapiditas-heeren speelden thuis tegen Lijnden en. verloren dezen laatsten wedstrijd met niet minder dan 19—3. Vooral het trage spel der achterhoede was oorzaak, dat de toch heusch niet zoo snelle Lijnden-aanval regel matig en zonder veel moeite kon doorbreken. Honkbal E. D. O.—Haarlem. Voor de eerste klasse competitiè van den Nederlandschen Honkbalbond Is voor Woensdagavond vastgesteld E. D. O -Haarlem. Daar het te verwachten ls dat E. D. O. midden in de week compleet zal kunnen uitkomen, zien we een zwaren strijd voor Haarlem tegemoet. Vooral als E. D. O. in denzelfden vorm speelt als op de seriewedstrijden in Hil versum, ls een overwinning voor Haarlem nog lang niet zeker. De wedstrijd vangt aan om zeven uur. Athletiek Boschloop Den Hout. Groote belangstelling word verwacht. Indien de voorteekenen niet bedriegen, belooft de op Zaterdag 28 Juni te houden Boschloop in Den Hout te Haarlem een groot succes te worden. Verèenigingsbestu- ren sporen de leden aan aan den wedstrijd deel te nemen en ook niet-aangeslotenen bij een vereeniging hebben voorbereidingen getroffen, over enkele weken aan de start te komen. De gelegenheid om in te schrijven is reeds opengesteld aan onderstaande adressen: A. Klaase, H. Peperkornstraat 11, Heemstede. C. Lamoree, Reitzstraat 95, Haarlem-Noord. A. Paap, Van Lennepweg 19, Zandvoort. A. Schaap, Zeestraat 4, Beverwijk. Bij het opgeven moet vermeld worden naam, adres, leeftijd, eventueel lid van een sportvereeniging. Korfbal Oosterkwartier wint haar eersten degradatiewedstrijd. "Luto met 4—2 verslagen. Oosterkwartier heeft haar eerste ontmoeting met den kampioen der 2e klasse „Luto" goed ingezet. Zij wist op beide punten beslag te leggen. Er werd in een uiterst snel tempo gespeeld waarin voor rust Oosterkwartier het meest in den aanval was. Beide ploegen verschijnen volledig, terwijl de leiding berustte bij den scheidsrechter Vos. Na den afworp komt de Luto-korf reeds direct ln vaar,, maar de bal wordt onderschept. De snelle Luto aanvallen breken dan enkele malen mooi door, maar met schieten wil het niet vlotten. Ne 15 minuten geeft A. Drogtrop na een doorbraak O'osterkwartier de leiding (1—0). Oosterkwartier behoudt een kleine veldmeerderheid, na 24 minuten lost H. Hommers een afstandschot dat doel treft (2—0). Met dezen stand volgt de rust. Na de hervatting is het aanvankelijk een gelijk op gaande strijd. Hierna volgen echter enkele doelpunten in zeer snel tempo. Als er 25 minuten is gespeeld in de tweede helft, maakt de Luto-verdediging een fout, T. Luikel profiteert hier van en geeft Oosterkwartier een 3—0 voorsprong. Een minuut later scoort K. Roelofs voor Luto een ver diend tegenpunt 3—1, waarna Th. Woudstra weer een minuut later den stand op 3—2 brengt. Oosterkwartier blijft niet in gebreke en na weer een minuut scoort W. v. d. Linden uit een vrijen worp, een fraai doelpunt 42. Derhalve 3 doelpunten in 3 minuten! Luto is den resteerenden tijd het meest in den aanval. Enkele schoten hadden beter lot verdiend, terwijl O. K, eenige gemakkelijke kansen miste,- In den stand komt echter geen wijziging hreerk Openbare Lagere School No. 2 (v.h. J.). Hadleydwarsstraat, IJmuidën. Hoofd: de Heer K. FABER. Opleidingsschool voor U.L.O., H.B.S., Gymnasium, Lyceum, enz! Aangifte nieuwe leerlingen eiken dag na sehooltijd bij het Hoofd der School. de oudercommissie. (Adv. Ingez. Meé.) Biljarten MASSAKAMP B. C. H.—B. V. 1939. De B. V. 1939 behaalde Maandagavond in haar Clih lokaal. Rest. Hof van Holand, een fraai succes door all drie de partijen te winnen. De Jager (B. c. H.) hi tegen Vijn (1939) op 144 van de 175 staan, terwijl' ookd Zwart (B. C. H.) zijn voorgift niet vermocht in te loon? W. de Graaf (1939) bleek onbetwist de meerdere op eïa^' terrein van v. d. Loo (B. C. H.) Hieronder de uitslagen: B. C. H. 1939 brt. h,s. (175) 144 - 47 is (110) - 110 47 is j l (78) - 78 47 6 (170) 135 - 47 14 5 -.SI J. de Jager Joh. Vijn P. v. d. Broek L. de Zw^rt J. v. d. Loo W. de Graaf 46 51 (70) 70 51 10 B. V. 1939 heeft nu met 16 tegen 8 punten de leiding Hedenavond wordt gespeeld bij B. C. H. in café Met; aan de Barteljorisstraat, terwijl Woensdagavond in „Hof van Holland" deze vriendschappelijke wedstrijd wórdt beëindigd. Tentoonstelling over (Ie Vrijmetselarij. In het voormalige Logegebouw te 's-Gravenhage. In het voormalige Logegebouw op den Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage is gistermiddag een ten- toonstelling over de vrijmetselarij geopend. Er zijn reeds tentoonstellingen over de vrijmetselarij ge. houden te Haarlem, Leeuwarden en Amsterdam maar de Haagsche heeft, naar bij een rondlei ding werd uitgelegd een ruimere strekking, Niet alleen wil zij het publiek een blik gunnen in zekere geheimen van de vrijmetselarij ten aanzien van bepaalde symbolen enz., maar bovendien heeft zij ook de bedoeling te onthullen, dat de vrijmetse larij een internationale organisatie was, die door haar vertakkingen op politiek gebied een grooten invloed vermocht uit te oefenen. In Nederland waren er, zooals uit de ledenlijst is gebleken, 5800 vrijmetselaren, verdeeld over 65 loges, waarvan het centrum, het Groot-Oosten, in Den Haag was gevestigd. De vrijmetselarij is, zoo. als ook niet-leden wel weten, verdeeld in graden en wel een groot aantal lagere graden, voor welke datgene wat in de hoogere graden werd besproken en besloten in het algemeen geheim bleef. De ver gaderplaats van de hoogere graden der Nederland- sche ordes.was in Den Haag gevestigd. Het vertrek, waar deze vergaderingen werden gehouden, wordt den bezoeker van de tentoonstelling getoond. Het is versierd met de bekende vrijmetselaars-symbo len en de borstbeelden van de stichters van de groote godsdiensten der wereld; ook hieruit wordt de conclusie getrokken, dat de vrijmetselarij een internationaal standpunt innam en zich volstrek! niet 'als uitsluitend in de christelijke religie wor- telende beschouwde. Verder krijgt men den grooten tempel te zien (fis voor de gewone bijeenkomsten der vrij metselaren .werd gebezigd en waar-ook de inwijding van.nieu we leden plaats had. De tempel is versierd met dn karakteristieke vrijmetselaarssymbolen, van welke verschillende aan de Joodsclie symboliek zijn ont leend. Bij den ingang staan twee zuilen, die de voorletters van twee Joodsche namen dragen, Op den kansel (den kubus) ligt de bijbel opengeslagen bij het eerste hoofdstuk van het evangelie van Jo hannes: „In den beginne was het woord enz." De bijbel werd blijkbaar nimmer op een andere plaats gebruikt, want het in den Haagschen Tempel aan wezige exemplaar draagt de duidelijke sporen, dat alleen de bedoelde bladzijde opgeslagen geweest is. Deze is geheel verkleurd, in tegenstelling met de andere bladzijden, die als nieuw zijn. Ook schijnen er wel eens boeken gebruikt te zijn, die uitslui tend ten doel hadden den Bijbel te „markeeren", zoo is er een boek uit de loge te Kampen, dat de dikte van een bijbel heeft doch slechts een pagina bevat, waarop het woord ..God". Wat de bedoeling hiervan was hebben wij niet kunnen doorgronden. De tempel is ingericht als voor de inwijding van een broeder van den 18den graad. In het bovenstaande zijn slechts enkele dingen genoemd, omdat ook veel reeds bij de in Haarlem gehouden tentoonstelling is vermeld. B is zeer veel te zien en vooral veel te lezen. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft de tentoonstelling geopend! Aan het A.NP.- verslag daarvan is het volgende ontleend: Volke ren, die daadwerkelijk mee willen bouwen aan de volksche-, aan de continentale- en aan de wereld orde, waarvan wij in deze jaren revolutie de eerste grondsteenen gelegd zien, moeten den bodem ver kennen en voorbereiden, waarop zij morgen zullen komen te staan, zij moeten zich tevens klaar be wust zijn. dat slechts met'deugdelijk materiaal van grondstoffen en menschen een groot idee te ver wezenlijken is en dat wat ondeugdelijk blijkt, ver worpen wordt. Tenslotte: bouwen is goed, metselaar zijn is goed, als hand en hart en hoofd, die bet werk uitvoeren en leiden, goed en zuiver zijn. Ook het Nederlandsche volk moet weten, waar het staan zal, hoe het staan zal en wie er zullen staan op het steïgerwerk der toekomst. Het moet zich zelf leeren zien en het moet nauwkeurig weten, waar de goede en de slechte bouwlieden schuilen. Wanneer het zich tegen die zelfkennis verzet en os voorlichting afwijst, is het te beklagen en zal voorlichter zijn overtuigingskracht verdubbelen, omdat hij de traag denkende massa voor de zelf kennis wil winnen. Wij moeten de vrijmetselarij ter dege leeren ken nen. Wij moeten ons losmaken van oppervlakkig vooroordeel en. De gemiddelde Nederlander kent ae vrijmetselarij niet en vreest haar niet of onder schat het gevaar, dat in haar schuilt. Voorlichting is noodig, dringend noodig, Zij is thans ook moge* lijk nu in vrijwel alle landen van het Europeeschs vasteland de bronnen voor studie open liggen en men dit merkwaardig sociaal verschijnsel in Z0n kern kan onthullen. De vrijmetselarij is libertijnsch en humanistisch van oorsprong en bedoeling. Daarom heeft vooral het Jodendom in zijn zucht naar wei-eldheerschap- pij in de vrijmetselarij een welkom instrument zien en haar ook gebruikt. Zijn emancipatie stelde hem daartoe in staat. Zooals talrijke vrijmetselaars symbolen van Joodschen oorspong zijn, zoo drongen de Joden in alle volkeren in de vrijmetselarij 111 de hoogste graden binnen, ter verwezenlijking van hun werelddoel. Het wordt hoog tijd, dat het Nederlandsche vols zich van dit alles bewust wordt, dat het de oogen opent en zijn situatie, waartoe het gekomen was, gaat dooi-zien. Ons volk zal wellicht-individualis tisch als het allengs geworden is en alles bekijkend door den bril van individueele bijzonderheden - zeggen, dat het sympathieke Joden en vrijmetse laars onder zich telt. De groote strijd van ons.Jv: gaat niet tegen personen, maar tegen politieKe machten, waarvan de personen slechts de uitvoer* ders zijn. Ik verklaar deze Haagsche tentoonstelling voo- geopend in het vertrouwen dat ons volk er de ls uit zal trekken, die voor de hand ligt. Door zu-« en andere lessen moet het leeren, de slechte va» de goede bouwarbeiders te onderscheiden. Zonn» oordeel de*- nr» derscheids ook in deze dingen, is °r bouw oom Mik.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2