r Buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. DINSDAG 27 M E I 1941' Italiaansch meermachtsbericht Schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. BQME, 26 Mei (Stefani) In zijn weermachts- bericht no. 355 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben wij tijdens een ver- hennningsactie aan het front van Tobroek automa tische wapens en antitankgeschut buitgemaakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben in duikvlucht vijandelijke schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. Vier schepen van tezamen 11,000 ton werden tot zinken gebracht. Formaties Italiaansch vliegtuigen bestookten verscheidene malen militaire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinegeweervuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier Omo succesvolle gevech- jai volgehouden". Verloren kunstschatten. Aan een ANP-bericht uit Rome ontleenen wij: Opgravingen in gebieden, die eertijds onder de Hellenistische beschaving stonden, hebben over de rèheele wereld groote belangstelling getrokken. De laatste jaren werden door Italiaansche archaeolo- ten zeer belangwekkende opgravingen in Cyrenaïca verricht, waarbij wonderbaarlijk mooie beeldhouw werken uit de Grieksche oudheid aan het daglicht werden gebracht. Terwijl de strijd in Cyrenaïca ieeds ontbrand was, brachten de dagbladen nog telkens berichten over nieuwe vondsten in dit ge bied. Voor de mannen der wetenschap bestond geen oorlog. Zij kenden slechts den strijd om de cultuur schatten der oudheid aan de weerbarstige aarde Ie ontrukken. Zij werkten door en toen de harde werkelijkheid van den oorlog zelfs hen noodzaakte ben arbeid te staken, lieten zij de gedenkteekenen die oude cultuur zoolang opgeborgen op de :s, waar ze gevonden en opgegraven waren tot het gebouwencomplex gereed zou zijn, waarin de beeldhouwwerken in vier afzonderlijke musea en deepigf&pbische documenten in een vijfde museum bewaard zouden worden. Dit vijfde museum bestond Et zalen, waar o.a. de belangrijke zuilen met inscripties een plaats zouden vinden.. Nog belangrijker waren de verzamelingen van oe „Salone Anceschi". In de thermen waren de al- casr gevonden beeldhouwwerken opgeborgen met uitzondering van de beroemde Venus Anadiomenes. die in December 1913 door een toeval ontdekt werd en welk beeld nu de trots uitmaakt van het natio nale museum te Rome. Wel brachten de ruïnes van de oude stad Cyrene grootsche kunstschatten aan het licht. Wij zullen er enkele van de bekendste noemen. Een held, die een boog spant, een Hermes van Polikleitos, twee groepen gratiën, een fraaie Venus, een standbeeld van Alexander de Groote, vele bustes en reliefs, een kop van Zeus, gevonden in den grooten tempel van den oostelijken heuvel, welke kop voor een getrouwe copie van deri Zeus van Phidias in Olympia gehouden wordt, een prach- Athene Parthenos, een Isis-standbeeld, althans beeld van een godheid, die tot den Isis-cultus behoort, een Isis-priesteres en talrijke portretten en godenbeelden. Een gedeelte van deze uitgebreide verzamelingen, alle afkomstig van Cyrene, heeft- ce archaelogische dienst nog tijdig kunnen redden, raar de restEngelsche en Australische troepen, die hun nederlaag en gedwongen aftocht niet kon den verkroppen, hebben hier een verbijsterende verwoesting aangericht. Zij hebben zich vergrepen aan cultuurschatten die voor de heele wereld iets Steekenden. De verzamelingen te Cyrene verschaf- :en ons een inzicht in de geschiedenis der stad Cyrene, een centrum van waaruit het Hellenisme zich over geheel Noord-Afrika verbreidde. Wat hier vernield werd, is nooit te vervangen. Onjuiste geruchten inzake de Oekraïne. Tegenspraak te Berlijn. BERLIJN, 26 Mei .(A.N.P.) Wij vernemen van wel-- Ingelichte zijde: Vandaag is in de Wilhelmst,rasse het bericht van het Finsche dagblad „Helsinki Sanomat" Duitsch-Sovjet-Russische onderhandelingen over een z.g. Duitsche bezetting van de Oekraine volstrekt dwaas genoemd. Van Duitsche zijde wees men in dit Verband ook jop het Moskousche blad „Prawda", dat den inhoud van dit bericht eveneens reeds energiek van de hand fcseft gewezen. VICHY, 26 Mei (DNB) Volgens een hier ont vangen bericht uit La Linea zijn twee Engelsche lorpedobooten met zware beschadigingen in Gibral- 'iv aangekomen. NEW-YORK, 26 Mei (DNB) Tijdens de jong ste anti-Engelsche demonstraties in Bombay, zijn, naai- thans ook door Associated Press bevestigd wordt, Britsche troepen opgetreden. Hierbij zijn, volgens genoemd persagentschap, zes personen ge dood. J.l. Donderdag, aldus meldt Associated Press verder, zijn tijdens de ongeregeldheden veertig per sonen gedood en 140 gewond. - Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de Brit- die officieele instanties geweigerd een verklaring af •rieggen betreffende het Duitsche bericht dat het sntsche slagschip „King George" beschadigd is. (D.N.B.) - Do vroegere Fransche minister van luchtvaart, iaeraal Bergeret. die teruggekeerd is van een inspec- &eis in Fransch West- en Noord-Afrika, Syrië en den -oanon. heeft, naar het D.N.B. meldt, tegenover de 135 verklaard dat hij heeft kunnen opmerken dat toral het vertrouwen in de persoon en het werk van Marschalk Pétain nog is toegenomen. -Uit Tokio meldt het D.N.B.: Volgens uit Thailand- f-be bron hier ontvangen berichten zijn verscheidene '•-taljons Amerikaansche troepen uit Sjanghai, Peking Tientsin te Singapore aangekomen. -De Finsche gezant te Moskou, Paaslkivi, die sinds 2" vrede van Moskou zijn land in de Russische 'oofdstad heeft vertegenwoordigd, is, blijkens een wB,-bericht uit Helsinki, van deze functie ontheven. Ist gezantschap zal voorloopig worden geleid door ';n begeren gezant te Reval. Hynninen, die sedert k'leden jaar tweede gezant te Moskou was. - Naar Stefani meldt is op Korfoe het eerste fascis me blad „De Jonio" opgericht. Het verschijnt drie- kal per week in twee talen. - Paus Pius XII zal Pinksterzondag na zijn radio- om een uur 's middags „Urbi et Orbi" zijn apos- zegen geven. (D.N.B.) - Volgens de „New York Times" is eenigen tijd ge- n het beroemde jacht „Nourmahal" tengevolge geheimzinnige ontploffing gezonken. Het jacht ia als gewapend hulpschip in dienst van Canada. (D.N.B). sT Pe Amerikaansche pers publiceert een United ■assbericht betreffende de „Zamzam". In dit bericht rat toegegeven dat het schip met verduisterde lich- v°er, en dus een inbreuk heeft gepleegd op de Rationale voorschriften. ïÈdis rf ^tsche Admiraliteit deelt volgens het D.N.B. DeV- 1 Patrouillevaartuig Viva II is gezonken. ;«id was ®en motorjacht, dat wegens zijn snel- 'onnVoor^ voor bewaking en als bescherming van Jffflschepen in Britsche kustwateren werd ge- Ée f i ^en on(iergang van dit motorjacht heeft lioiiili marine de laatste drie weken zes pa- Üjn 'eschepen verloren, die alle tot zinken gebracht Verordening uitgevaardigd. De ruim 42.000 ton metende Britsche slagkruiser „Hood" die tijdens een zeegevecht nabij IJsland door het Duitsche slagschip „Bismarck" tot zinken werd gebracht. (Foto Pax-Holland). Duitsche persstemmen over Kreta en den ondergang van de „Hood". BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.) De indruk die de bezetting van een deel van Kreta en de vernieti ging van de „Hood" in het buitenland heeft ge maakt, komt tot uiting in de Berlijnsche Maandag ochtendbladen. De „Völkiseher Beobachter" schrijft dat de vernietiging van het grootste Britsche slag schip, den slagkruiser „Hood", in geheel Engeland een verlammende ontzetting heeft veroorzaakt. De „Montag" schrijft: Uit Londen is de aanwij zing naar New-York gestuurd dat de bladen al daar de bewering moesten publiceeren dat Duitsch- land Kreta in twee dagen had willen bezetten. Dit is Duitsehland niet gelukt, derhalve heeft Duitsch- land den strijd om de bezetting van Kreta verlo ren. De Engelschen trachten, zoo verklaart dit blad, weer eens een nederlaag, waaraan zij niet meer kunnen ontkomen in een overwinning te verande ren door het verspreiden van beweringen over de Duitsche plannen die van het begin tot het einde gelogen zijn. De „Berliner Montagspost" schrijft hierover: De vraag, wanneer en waar en voor alles door wie van Duitsche zijde een dusdanige termijn is opgegeven, die militaire kringen in Amerika ter oore zou zijn gekomen, kan Reuter nooit en te nimmer beant woorden, omdat een dergelijke Duitsche uitlading nooit gedaan is. AMERIKAANSCHE TERS- STEMMEN. WASHINGTON. 26 Mei. (D.N.B.) De vernie tiging van het Britsche slagschip „Hood" vormt nog steeds de grootste sensatie van de Amerikaansche bladen. Algemeen wordt de zware schok over deze onverwachte Jobstijding toegegeven. De „Washing ton Post" betwijfelt of men van een toevalligen treffer kan spreken, zooals Londen dat doet. Even als de „Washington Evening Star" maakt het blad evenwel van de gelegenheid gebruik om naar aan leiding van de vernietiging van de „Hood" een ver scherpte actie te voeren voor een „onverwijld in grijpen van Amerika". De „New-York Times" meldt, dat men in Washington met pijnlijke verrassing de doodelijke zekerheid van de Duitsche actie heeft geconsta teerd en het feit heeft waargenomen dat de „Hood" op den tegenstander geen enkelen ern'stigeh 'treffer heeft kunnen plaatsen. Bovendien heeft het pijn lijk verrast, dat groote Duitsche. viooleenheden zoo ver konden opereeren, zonder door de Engelschen te zijn ontdekt. Het gevecht zal door de tegenstan ders van convooieeren worden aangegrepen, want bet, toont aan dat Hitier -zijn bedreiging kan uit voeren om alle schepen welke de blokkadezone binnenvaren, aan te vallen. Men verwacht een verscherping der debatten over de vraag, of convooien zullen worden samen gesteld of dat Amerikaansche oorlogs- of koop vaardijschepen aan Engeland zullen worden afge staan. In marinekringen is men echter tegen een verderen afstand van oorlogsschepen. DE TIMES OVER HET VERLIES VAN „DE HOOD" STOCKHOLM, 26 Mei (D.N.B.) De Londensche Times schrijft over het verlies van de „Hood" o.a. het volgende: De vernietiging van den slagkruiser is een ernstig ongeluk. Het verlies scheurt een niet te loochenen gat in Engelands gevechtslinies, die vooral sedert het uit vallen van Frankrijk tot aan de uiterste grens harer rekbaarheid om den aardbol gespannen hadden moe ten worden. Niet minder beklagenswaardig is het verlies van meer dan 1300 van de beste officieren en matrozen der vloot. De admiraliteit vestigt er thans reeds de aandacht op, dat slechts enkelen het leven er af gebracht zullen hebben. Over de strategische en tactische omstandigheden van den strijd is nog niets bekend geworden. De strijd in Irak. Ongeregelde nationale strijdkrachten dringen den tegenstander tusschen Roetba en Ramadi terug. Het Iraksche weermachtbericht no. 29 luidt als volgt: „Westelijk front: Onze troepen hebben met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen in de streek van Ramadi. Met achterlating van verschei dene dooden en een aanzienlijke hoeveelheid ma teriaal trok de vijand zich terug. De ongeregelde nationale strijdkraohten hebben de vijandelijke stellingen tusschen Ramadi en Roetba aangevallen. Na taaien strijd moest de vijand zich terugtrekken. Wij maakten verscheidene gevangenen en maakten een machinegeweer buit. Zuidelijk front: In den loop van gevechten bij Maakal en Sjoelba, waarvan reeds melding is ge maakt in een vorig weermachtsbericht, verloor de vijand 15 dooden en gewonden, onder wie zich eenige officieren bevonden. Luchtwapen: Bij Sineldebane bestookten onze vliegers vijandelijke op den grond staande vliegtui gen met machinegeweervuur. Twee Hurricanes werden vernield, andere beschadigd. Onze vlieg tuigen openden machinegeweervuur op een troe pentransport ten Zuidwesten van Habbaniyah en veroorzaakten zware verliezen. Het telegraafkan toor van Sineldebane werd door bommen vernield, evenals vier stukken geschut. Vijandelijke luchtactiviteit: Britsche vliegtuigen hebben in de streek van Habbaniyah verscheidene bommen neergeworpen, veroorzaakten echter door de kortelings aangebrachte verdedigingswerken slechts schade van geen betéëkenis. VIER CANADEESCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. NEW-YORK, 26 Mei. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Winnipeg dat tijdens het week einde in West-Canada vier vliegtuigen zijn veronge lukt, waarbij vier legervliegers en twee burgers om het leven zijn gekomen. Drie dezer ongelukken zijn gebeurd tijdens het lesvliegen van het Canadee- sche luchtwapen. Bommen op Engeland. Mededeeling van den Londenschen Berichtendienst- BERLIJN, 26 Mei (D.N.B.) Naar de Londen sche Berichtendient mededeelt is in den loop van den dag door neergeworpen Vijandelijke bommen lichte schade veroorzaakt. Ook zijn enkele per sonen gewond, Vlucht van den Griekschen koning. BERLIJN,, 26 Mei. (D.N.B.) De Londensche Berichtendienst meldt, dat twee Britsche officieren, die den Grieksche koning op zijn vlucht van Kreta naar Egypte hebben vergezeld, hebben medegedeeld, hoe heele zwermen Duitsche valschermjagers in de onmiddellijke omgeving van de verblijfplaats van ko ning George geland zijn. De koning vluchtte hierop in het gebergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag is hij te voet naar de kust gegaan, waar hij zich, nadat de leden van het Britsche gezantschap zich bij hem hadden gevoegd, heeft ingescheept. In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld dat hij „het eiland moest verlaten om de oorlogshandelingen niet te hin deren". Nieuwe Amerikaansche lichting moet zich aanmelden. Proclamatie van Roosevelt. WASHINGTON, 27 Mei. (D.N.B.) President Roosevelt heeft een proclamatie uitgevaardigd, krachtens welke een nieuwe lichting zich voor den militairen dienst moet aanmelden. Alle Amerikaan sche burgers die voor .l Juli. a.s. 21 jaar oud wor den, moeten zich aanmelden. Amerika en de oorlog. Dertig parlementsleden bespreken de mogelijkheid van een volksstemming. WASHINGTON, 27 Mei. (D.N.B.) Ruim dertig senatoren en afgevaardigden zijn onder voorzitter schap van senator Wheeler bijeengekomen om de mogelijkheid te overwegen een volksstemming over de kwestie der Amerikaansche deelneming aan den oorlog te houden. Naar senator Wheeler na deze vergadering aan de pers verklaarde, is men nog niet tot een definitief besluit gekomen. De ge beurtenissen op Kreta en de vernietiging van de „Hood" zijn nieuwe bewijzen hoe nutteloos het zou zijn indien de Ver. Staten aan den oorlog gaan deelnemen. Het Amerikaansche volk wil geen „faillieten,.oorlog" overnemen. Fransche ambtenaren moeten Palestina verlaten. DAMASCUS 27 Mei (D. N. B.)De Britsche regeering heeft den Franschen consul-géneraal in Jeruzalem, den Franschen consuls in Jaffa, Haifa en allen consuls-generaal verzocht hun taak te be ëindigen en het land binnen vier dagen tijcis te ver- Von Papen bij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. ANKARA 27 Mei (D. N. B.) De Duitsche am bassadeur Von Papen heeft hedenochtend een be zoek gebracht aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. ffiütttettiand de JUBILEUM VAN M. A. BRANDTS BUYS. ARNHEM, 26 Mei. Zondagmiddag werd bekende toonkunstenaar M. A. Brandts Buys Musis Sacrum te Arnhem gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Arnhemsche Toonkunstkoor. Als componist werd Brandts Buys vooral bekend door zijn kinderoperettes „Goudmuiltje", „Als de kind Yen slapen" en de „Boschduiveltjes", die tot het beste bèlïöören wat' öp' "dit" gebied in ons land is verschenen. BIJEENKOMST VAN HET N.V.V. AMSTERDAM, 26 Mei. De N.V.V.-persdienst meldt: Op 26 Mei 1941 vond alhier een bijeenkomst plaats van de leiders van de N.V.V.-bureaux voor rechtsbescherming. De commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, sprak een inleidend woord, waarna de leider van de rechtskundige afdeeling, de heer mr. A. J. Lelieveld, een voordracht hield over hei wezen en de werkwijze van de bureaux voor rechtsbeschernimg. Vervolgens nam nog de leider van de sociaal-economische afdeeling, de heer A. Ver meulen, het woord over het onderwerp: Het N.V.V. en de sociale politiek. De heer A. Körner, Haupt- abteilungslciter die aanwezig was namens het Rijks commissariaat, gaf daarna nog een uiteenzetting van de belangrijke, maatschappelijke functie van de Rechtsberatungsstellen van het Duitsche arbeidsfront en de beteekenis van dergelijke instellingen voor de sociale orde in het komende nieuwe Europa. 's GRAVENHAGE 26 Mei. In het heden verschenen Verordeningenblad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen lor de kustverdediging. De eerste afdeeling bepaalt het gebied waarvoor de ver bodsbepalingen gelden als volgt: ART. l. l. Het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen in deze veronderlng gelden omvat de Nederlandsche Wad den-eilanden. de Waddenzee, het IJsclmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. Het kustgebied wordt begrensd door een lijn. welke loopt van Nieuwe Schans langs den weg over Finster- wolde, Oöstwolde, Termunten naar Appingedam: var Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd: van Sauwerd langs den weg over Winsum, Mensingeweer, Olden- hove, Nooidhorn. Grijpskerk, Visvliet. Kollum. Oudwolde naar Dokkum: van Dokkum langs de spoor- n over Stiens. Leeuwarden naar Franeker; van Frane- ker langs te trambaan tot Arum: van Arum langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrum van Akkrum langs de spoorbaan over Meppel. Zwolle. Har derwijk, Amersfoort, Hilversum, Bussum tot waar deze het Merwedekanaal kruist; van daar langs het Merwede- kanaal tot de Oranjesluizen; van de Oranjesluizen langs den weg naar Buiksloot en langs het Noordhollandsch Kanaal tot Purmerend; van Puimerend langs het kanaal tot Oosthuizen: van Oosthuizen langs de spoorbaan Hoorn, Obdam naar Schagen; van Schagen langs den weg over Schagerbrug tot het Noordhollandsch kanaal; verder langs het Noordhollandsch kanaal tot Alkmaar; van Alk maar langs den weg over Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden tot Voorschoten: ver der over Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Berg- schenhoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendreciht naar Dordrecht; van Dordrecht langs de spoorbaan tot Breda: van Bréda langs den weg over Ulvenhout raar het Zuiden tot in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de Nederlandsch-Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bovengenoemde gedeel ten van kanalen. ART. 2 (1) Vaartuigen mogen het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. (2) Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder begrepen eeh landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht .niet van toepassing. ART. 3. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoorloofd. (2). De zeegrens loopt langs de Nederlandsche grens in den Dol- lart tot aan het meest Noordelijke punt van het eiland' Rottumeroog verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Waddeneilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door water zijn gescheiden, wordt de verbindingslijn tusschen uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland, als zeegrens beschouwd, In het gebied van de mondingen van den Rijn en de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen: in het Brielsche Gat de van het Noorden naar het Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oostvoorne; in het Goereesche Gat de lijn: Zwarte Hoek (Westpunt van het eiland Voorne) naar den vuurtoren Westhoofd (Goeree); in het Brou- werhavensche Gat de lijn, vuurtoren Westhoofd (Goeree) rechtswijzend 230 gr. {In de richting van den vuurtoren Verklikker) tot den meridiaan 3 gr. 47 min. Oost, van daar langs dien meridiaan; op de Oosterschelde de lijn: toren van Burg op Schouwen naar het richtingsbaken Veersche Gat (Hoek van den Haag); op de Westerschelde lijn: vuurtoren Westkapelle rechtswijzend 310 gr., vervolgens op twee zeemijlen afstand in Zuldzuldwestelijke, Zuidelijke en Zuidoostelijke richting langs de kust in de richting naar het havenlicht Breskens (van Breskens uit rechts wijzend 315 gr.). ART. 4. Komen in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voe ren, in zich dan dient elk ander varend vaartuig onver wijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. ART. 5. (1) De bevelhebber der Duitsche marine in Nederland of de door hém daartoe aangewezen instanties kunnen in bepaalde gevallen 1) van het bepaalde in het eerste lid vaii artikel 2 en in artikel 3 dispensatie verleenen; 2) de werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd, bepevkep, (2) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen ook als algemeen geldend worden getroffen. Zij dienen door middel van de pers, den radio-omroep, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze te worden afgekondigd. ART. 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding hpeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste 5000 R.M- of met een dezer straffen. (2) Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, van de zee geheel of ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden verboden. ART. 7. (1) Hij, die. in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3. een vaartuig naar het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, over de zeegrens brengt, het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren; in ernstige gevallen met tucht huisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij, die in strijd handelt met een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen ,of met een verbod, uitge vaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. ART. 8. (1) Vaartuigen, welke in strijd met het be paalde in de artikelen 2 of 3 of met een maatregel, krach tens artikel 5 getroffen, in het gebied waarvoor de ver bodsbepalingen gelden, op het water of op het land lig gen of In dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2) Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaar tuigen, welke zich bij het in werking treden dezer ver ordening In het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, bevinden en welke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wan neer zulks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied. ART. 9. Andere strafrechtelijke bepalingen blijven onverminderd bestaan, voor zoover zij niet met boven staande bepalingen In strijd zijn. Tweede afd. De tweede afdeeling bevat bijzondere bepalingen betreffende buitenboordmotoren, n.l. als volgt: ART. 10. (1) Het onder zich hebben van buitenboord motoren behoeft de toestemming van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor de openbare veiligheid). (2) Onder bui tenboordmotor wordt hierbij verstaan een draagbare volledige inrichting, bestaande uit een motor, een aan drijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel, aan gebracht aan den buitenkant van een vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. ART. 11. Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de verordening in werking is ge treden schriftelijk bij den districtscommandant der rijks politie, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam 's Gravenhage bijv. de hoofdcommissarissen van politie, te worden ingediend. In geval van afwijzing van zijn ver zoek is men gehouden den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij den burgemeester van de gemeente zijner inwoning, in de ge meenten Amsterdam. Rotterdam of Den Haag, bij den hoofdcommisaris van politie, in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in het bezette Nederlandsche gebied behoeft de toestemming van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid, en Scheepvaart. Degene, die handelt in strijd met deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in wer king zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rijnmondingen en de verordening nr. 121 van 1940, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Ir. Mussert sprak te Groningen. Het A.N.P. meldt: Zaterdagavond heeft de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert in de groote beneden zaal van „De Harmonie" te Groningen gesproken. Onder de aanwezigen bevonden zich dr. Conring, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Groningen met verschillende leden van zijn staf en den fg. hoofdcommissaris van politie, den heer Ph. Blank. Ir. Mussert wees allereerst op het feit, dat dit jaar de N.S.B. in haar tiende jaar staat Vroeger waren er vïjfitg politieke partijen, en thans is er slechts de tegenstelling: nationaal-socialist ja of neen. Velen zijn er die nog immers niet de kloof willen overbrug gen, welke door deze antithese is geslagen. lederen dag wordt echter Nederland gelukkig meer en meer nationaal-socialist, hoewel er nog talloozen zijn, die het niet begrijpen. Wij nationaal-socialisten, ging spr. voort, dragen de tegenwoordige moeilijkheden door den oorlog met een blijmoedig hart, omdat wij het geloof in de toe komst hebben (applaus). Er is echter meer dan oor log, er is revolutie. Deze revolutie is evennün tegen te houden als vroeger de Fransche. De revolutie in Europa zal er een worden in de geheele wereld. Nationaal-socialisme is een twee-eenheid. Natio naal moet nu zijn in liefde voor zijn vaderland; daar voor moet men zich opofferingen getroosten. Spr. ging vervolgens in op het nationale van het natio naal-socialisme. Spr. zeide te gelooven in het ontstaan van een nieuw Europa. Alle Germaansche volken zullen een eenheid vormen: daarom gelooft spr. in de toekomst van dat nieuwe Europa en van ons land. In het vervolg van zijn rede besprak de heer Mus sert de sociale positie van ons volk. De moeilijke om standigheden van thans danken wij aan den oorlog en aan de revolutie. Vroeger werd het voedsel vernie tigd hoewel er velen gebrek leden. Tien jaren van productiebeperking en daarna de oorlog, waarbij de Engelschen ons van Indië hebben afgesneden. Lang zamerhand gaat echter Europa dat Engeland afsnij den (applaus). In de nieuwe toekomst zal er sociale gerechtigheid heerschen. Natuurlijk zijn er aanvan kelijk moeilijkheden. Het werkelijk groote van ons volk zal pas later naar voren komen door de sociale gerechtigheid en de vreugde en den eerbied voor den arbeid. Ons volk is in wezen even sterk als eeuwen geleden, de menschen moeten weer de kans krijgen om te toonen wat ze waard zijn. Daarvoor zal de N.S.B. zorg dragen. Spr, wees er op, dat er misschien zijn, die er zich over beklagen, dat de Nederlandsche Unie zich niet kan ontwikkelen. Wij zijn benieuwd, aldus spr., of zij het negen jaar in verdrukking kunnen uithouden, zooals wij. Altijd zijn wij verdrukt, zoo zei spr., maar dat heeft mij thans tienduizenden trouwe aanhangers gebracht, die ik thans nog bezit. Spr. bracht vervol gens dank aan allen, die met hem ondanks alles heb ben samengewerkt. Een Fransche munitietranspörteur, die door de Duitsche troepen was buitgemaakt, wordt nü op een der Italiaansche vliegvelden gebruikt bij het veiwoer van bómmen naai-gevechtsvliegtuigen. (Weitbild. Pax Holland).. VLUCHT VAN DEN GRIEKSCHEN KONING. BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.) De Londensche Berichten dienst meldt, dat twee Brit sche officieren, die den Griek schen koning op zijn vlucht van Kreta naar Egypte heb ben vergezeld, hebben mede gedeeld, hoe heele zwermen Duitsche valschermjagers de onmiddellijke omgeving van de verblijfplaats van ko ning George geland zijn. De koning vluchtte hierop in het gebergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag is hij te voet naar de kust ge gaan, waar hij zioh, nadat de leden van het Britsohe ge zantschap zich bij hem had den gevoegd, heeft inge scheept. In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld dat hij „het eiland moest ver laten om de oorlogshandelin gen hiet te hinderen"g Rijkscommissaris opent de groote Hagensche Voorjaarstentoonstelling HAGEN, 25 Mei (A.N.P.) Gistermiddag is op plechtige wijze de vierde groote Hagensche voor jaarsexpositie in het Karl Ernst Osthaus museum in tegenwoordigheid van talrijke kunstenaars en kunstliefhebbers uit het Nederrijnsche-Westfaalsche gebied en Nederland, alsmede van vertegenwoor digers van partij, staat en weermacht geopend. De directeur van het Hagensche stedelijke museum, dr. Gerhard Brüns, wees op het doel van déze tentoonstelling in oorlogstijd, n.l. den kunste naar en zijn werk tot het volk te brengen, ten einde de Duitsche menschen met nieuwe weer standskracht te bezielen. De plaatsvervangende -gouwleider en eerste bur gemeester van de stad Hagen, Vetter, heette de gasten met aan het hoofd den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks minister Seyss Inquart, en de vertegenwoordigers van de Nederlandsche kunstenaars, zeer hartelijk welkom. Hij bedankte de kunstenaars, die 750 wer ken naar deze tentoonstelling hebben gestuurd en deelde mede, dat hij als eerste burger besloten heeft voor een bedrag van vijfduizend rijksmark enkele van de op de tentoonstelling staande werken voor de stad Hagen aan te koopen. Het is niet in over eenstemming met den tijd om te speuren naar oude kunstwerken. Thans is het zaak de scheppings kracht van de levende kunstenaars te versterken. In den loop van het jaar zullen in Hagen nog meer tentoonstelligen worden gehouden, die eveneens ten doel hebben, de scheppingen van Duitsche kun stenaars ook in de kleine gezinnen van den Duit- schen arbeider een blijvende plaats te verschaffen. Rijksminister Seyss Inquart, de beschermheer van deze tentoonstelling, kondigde in zijn rede aan in het kader van de Duitsche-Nederlandsche cultuuruitwisseling 'n tentoonstelling van Nederland sche schilderkunst in Hagen te houden, om hier een beeld van de huidige artistieke productie van Ne derland te vertoonen. Met de beste wenschen voor het succes van deze tentoonstelling verklaarde de minister de tentoon stelling voor geopend. De op deze tentoonstelling exposeerende kunste naars en de eeregasten vereenigden zich na een rondgang in het Haus der Heimat, waar een re ceptie gehouden werd. Jladio 1 ^togjuwuna WOENSDAG 28 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl,). 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15—0.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoon muziek. 12.25 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1,30 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble Bandi Ba- logh. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgel spel. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de Jeugd. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Voor de binnen schippers. 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en solist. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Volkszang met pianobegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concertgebouw-orkest. 9.10 Grame^oonmuziek. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Ra#Jio-Stichting). 9.30 Berichten, Engclsch 9.45 Gramofoonmuziek. .*0.00—10.15 B. N. O. Engelsche berichten. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. r*. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 1.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Cello,, en piano. 2.30 Lichte Toets. 3.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Cyclus. „Hei geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6,00—6.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Reportage. 7,00 B. N. 0. Brabantsch praatje. 7.15 Orgelconcert. 7.30—7.45 Declama tie. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 „Het Handelsregister", lezing. 9.45 Gramofoonmuziek* 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3