Bonnen die thans geldig zijn: EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM Eigenaardigheden Ooer zenuwen en zenuwachtigheid Ons organisme is opgebouwd uit een groot aantal organen: deze moeten natuurlijk op de juiste wijze met elkaar samenwerken, wil alles goed gaan. Daar naast moet het organisme als geheel rekenen met de omgeving: merken wat er in de buitenwereld te doen j$ en handelend optreden waar dat noodig is. Voor al deze dingen heeft het zenuwtoestel te zorgen, waar mee het dus een dubbele taak heeft te vervullen: naar binnen en naar buiten; wil men een vergelijking, dan dringt die van binnenlandsche en buitenlandsche za ken zich aan ons op. Het „departement voor binnenlandsche zaken" heeft te zorgen voor een juiste samenwerking van alle on- derdeelen: gezorgd moet worden dat deze zoozeer verschillende organen niet maar hun eigen gang gaan, zonder zich aan elkaar te storen, maar dat zij te genover de buitenwereld gesloten optreden als één geheel. Deze zorg, om van de véélheid (van orga nen) een éénheid te maken (van het organisme als geheel), is een zuiver ;nterne" aangelegenheid. Daar komt echter heel wat oij kijken. Alleen al om een voudig maar in leven te blijven moet in vele levens behoeften worden voorzien: voedsel en vocht moeten worden opgenomen, onbruikbare afvalstoffen moeten worden verwijderd; zuurstof moet worden opgeno men, koolzuur moet worden verwijderd. Stel u voor, dat de zorg voor onze spijsvertering en ademhaling onze volle aandacht opeischtcn, dan zouden we voor niets anders meer aandacht over kunnen hebben. Het is dus een zeer economische, energie besparende en uiterst doeltreffende organisatie, die het aan het on bewust werkende zenuwstelsel overlaat hiervoor te zorgen. Waar ademhaling en stofwisseling evenzeer voor komen bij planten, spreekt men hier wel van vege tatieve- of plantaardige functies; wanneer iemand niets andërs doet dan eten, drinken en slapen, dan zeggen wij dat hij maar vegeteert. Welnu! Dit zenuw stelsel, dat voor deze laagste maar toch volstrekt onmisbare verrichtingen zorgt, noemt men daarom wel het vegetatieve zenuwstelsel. Nu moet men hier heelemaal niet gering over denken, want alleen al voor onze spijsvertering moeten tal van klieren spijs verteringssappen afscheiden, als speeksel, maagsap, gal, terwijl spieren moeten zorgen voor het kauwen, voortbewegen, slikken, mengen van het voedsel. Waar dit alles buiten ons om gaat (d.w.z. buiten ons be wustzijn om) spreekt men nu ook van het autonome of zelfregeerende zenuwstelsel; dit beteekent echter niets anders dan dat men voor datzelfde zenuwstel sel verschillende namen heeft. Behalve met de na men vegetatief of autonoom zenuwstelsel duidt men het ook nog aan met den naam „sympathisch ze nuwstelsel". Voor een goede spijsvertering is noodig dat voldoen de speeksel en maagsap geproduceerd worden en dat de spieren van tong, strottenhoofd, maag en inge wanden in actie treden om het voedsel voort te stu wen en te verwerken. Wanneer men echter honger heeft en alleen maar eten ruikt, of ziet, of over lekker eten praat, of het geluid hoort, van eetgerei, dan zal men gaan watertanden, likkebaarden, smakken, slikken, zijn maag hooren knorren, zijn ingewanden voelen rammelen. Toch gebeurt er niets: men voelt alleen maar mee; men reageert erop „alsof" men zelf zat te eten. Bij de sympathie of bij het medevoelen maken we niet zelf in werkelijkheid iets door, maar we voelen en leven in gedachten mee. Welnu al deze reacties komen ook tot stand door de werkzaam heid van datzelfde zenuwstelsel, dat daarom dan ook terecht! sympathisch zenuwstelsel genoemd kan worden. In werkelijkheid doet het heele organisme mee; kijk maar eensnaar hongerige kinderen die met Sinter klaas allerlei heerlijkheden achter de winkelramen zien. Hun heele gelaat en heel hun houding ver raden hun neiging, hun verlangen, hun reikhalzen: zij neigen het lichaam voorover, zij maken zich zoo lang mogelijk, om dicht bij het begeerde te komen, waarbij ze den neus vooruitsteken en den hals uit rekken. Hun oogen tintelen d.w.z. ze sperren hun oogen begeerig open, terwijl het rijkelijk vloeiendè traanvocht ze doet schitteren. Hun innerlijke begeerte komt tot uitdrukking in een veranderde functie van spieren en klieren, in „uitdrukkingsreactiès" en ook deze staan weer geheel onder invloed van het zenuwstelsel. in Haarlem en omgeving Het Observatiehuisje op „Teyler". HET OBSERVATIEHUISJE OP ..TEYLER". (Foto De Haas) Boven op het gebouw van Teyler's Stichting staat het vierkante gebouwtje, dat men op bijgaande foto ontwaart. Het staat er stevig op het tot dit doel uit gebouwde dak, veiligheidshalve omgeven door een ijzeren hekje en is te bereiken langs een behoorlijke trap, die heel wat confortabeler is dan men ze wel in soortgelijke omstandigheden aantreft. Menschen die het denken te weten vertellen u, dat dit de „Sterrenwacht" van Teyler is, maar dat. heb ben die menschen mis. 't Is waar, Teyler's Stichting onderhoudt de relatie met vele geleerde lieden, die van sterrenkunde heel wat meer afweten dan de Weesten onzer, maar een sterrenwacht staat hun aan het Spaarne te Haarlem helaas niet ter beschikking. Al dient erkend, dat men in het vierkante huisje daar boven een voortreffelijk plaatsje heeft, om den nachthemel te observeeren. Toch zouden we niet willen beweren, dat het ge bouwtje er geheel doelloos staat. Wellicht zal het Natuurkundig Laboratorium er wel eens het een en ander te doen hebben. Maar, als gezegd, een sterren nacht is het niet, hoezeer deze mededeeling Haar lemmers zal teleurstellen, die tot dusver de illusie hebben medegedragen, dat hun stad mocht bogen op een astronomisch observatorium. Iets anders kan men wel observee,ren en dat is het °bde Haarlem hier in de buurt. Want het moet interes sant zijn, van hieruit op het oude Bakenes en den ouden Gravesteen neer te zien en een blik te werpen nu eens niet op den sterrenhemel maar op de smalle straatjes, die zulk een bijzondere bekoring aan dit ge deelte van onze s+ad verleenen. Uit dé veelvuldigheid van al deze reacties kunnen we al de gevolgtrekking maken dat dit sympathische zenuwstelsel zich over al deze organen moet uit spreiden, dat hierbij niet alle onderdeden scherp van eikaar geïsoleerd blijven. De prikkel moet dus uitstralen over een groot gedeelte van het lichaam. Dit wordt echter nog veel duidelijker wanneer de be geerte nog sterker wordt; stel u voor dat die kinde ren merken dat iemand daar binnen iets voor hen uitzoekt; dat denken en hopen ze tenminste, afgaande op een blik, een knipoogen, een vragend gebaar of ze dit bedoelen of iets anders daarnaast. De verwachting stijgt: ze beginnen te trappelen van ongeduld, vol verwachting klopt hun hart. ze kunnen zich niet meer inhouden, ze zouden door de ruit heen willen vliegen, ze drukken hun neus plat, ze kunnen hun tong niel stil houden. Blijkbaar straalt de prikkel nog verder qit over hun heele wezen hij straalt naar alle kanten uit. Wal duurt het lang! Ze worden hoe lan ger hoe onrustiger en worden hoe langer hoe ongedu riger: met roode gezichten, hijgend, trillend, bevend leven ze in gespannen verwachting; het is heele maal niet onmogelijk dat men het niet kan uithouden en begint te huilen, te lachen of te giechelen van pure zenuwachtigheid. Maar o schrik! Hun heele verwachting wordt de bodem ingeslagen: de persoon, op wien ze hun hoop hadden gevestigd, raakt in gesprek met een ander, vergeet hen heelemaal en verdwijnt met dien ander de trap op, naar de lunchroom daarboven! Nu gaan ze daar boven zeker lekker taartjes eten en vergeten ze heelemaal de begeerige uitgehongerde jongetjes daarbuiten. Verslagenheid eenerzijds kwaadaardig heid anderzijds. Tranen wellen op van verdriet maar ook van spijtigheid en woede: wat een ge- meene streek! De spanning, de verwachting was te groot: de een trekt weg en zakt in elkaar als een vaat doek, het gelaat wordt slap, de oogen worden flets, de blik schichtig; de knieën knikken, het stralende kin dergezichtje wordt het slappe masker van een gesla gen stakker; een ander wordt razend en balt dé vuisten. Wat hebben zenuwen met zenuwachtigheid te doen? Niet alle zenuwen (zooals van het sympathische zenuwstelsel) vormen niet-geïsoleerde zenuwvlechten, waarin een prikkel van een punt kan uitstralen om van daaruit langzamerhand het heele organisme te beroeren, in aandoening te brengen. Uit het reeds be sprokene blijkt, dat het sympathische zenuwstelsel een overwegende rol speelt bij het ontstaan van ge moedsbewegingen en aandoeningen. Daarnaast echter móeten we onderscheiden een ze nuwstelsel met wei-geïsoleerde zenuwvezelen waar langs prikkels even streng gescheiden kunnen ver- loopen als langs geïsoleerde telefoondraden. Wanneer bijvoorbeeld een horlogemaker aan het werk is, neèmt hij heel scherp waar wat er aan het pieterig kleine uurwerkje mankeert, terwijl hij met uiterst preciese bewegingen de kleine onderdeeltjes hanteert, zonder zich verder in het minst te bewegen: hier is geen sprake van een uitstralende zenuwwerking, die het heele organisme in beroering brengt integendeel! Volledig geconcentreerd op deze eene taak, onaan gedaan en koel, haast onbeweeglijk, speelt zijn heele activiteit zich af op uiterst verfijnde wijze: verfijnd waarnemen verfijnd handelen. In dit laatste geval geen sprake van zenuwachtigheid alhoewel toch zijn aandacht „met gespannen zenuwen" gericht is op zijn werk. Laat nu echter diezelfde horlogemaker hetzelfde werkje moeten opknappen, terwijl een ongeduldige klant naast hem staat en hem voortdurend opjaagt. Uit is het met de gemoedsrust uit is het met de geïsoleerde reacties: ook hij wordt zenuwachtig, dat wil zeggen dat nu ook bij hem allerlei organen (die eerst in volkomen rust er geheel buiten bleven) wor den aangedaan, dat zich de gemoedsbeweging voort plant over zijn geheele organisme waardoor hij te eenenmale ongeschikt wordt om nog iets be hoorlijks te kunnen presteeren. Ieder mensch heeft niet geïsoleerde en wel ge- isoleerde zenuwdraden tot zijn beschikking, kan ten prooi raken aan uitstralende gemoedsaandoeningen en geconcentreerd zijn aandacht richten op een enkele bezigheid waaruit dus blijkt dat zenuwen en „ze nuwen" nog wel degelijk twee zijn! Dr. J. M. ROMBOUTS. Verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders. 's-GRAVENHAGE. 26 Mei. Het heden versche nen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nederlaod- schen Arbeidsdienst. (Arbeidsdienstverordening). Deze luidt als volgt: At. 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wo nen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen arbeidsdienst te dienen. (2) Zij die tot den Nederlandschen arbeidsdienst be- hooren, vervullen een eereplicht jegens het Neder landsche volk; het is de'taak van den Nederland schen arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen' van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche arbeidsdienst werkzaam heden, welke tot algemeen nut strekken. Art. 2 (1) De Nederlandsche Arbeidsdienst res sorteert onder den secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken. (2) De comman dant van den Nederlandschen Arbeidsdienst staat rechtstreeks onder den secretaris-generaal; hij voert het bevel, bepaalt de organisatie en re gelt de wijze, waarop "de arbeidskrachten worden aangewend; tevens leidt hij de opleiding en de op voeding. Artikel 3. 1. De dienstplicht in den Nederlandschen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het be reiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. 2. Zij die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar; deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. 4. Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zoo verre vrijgesteld van de vervulling zijner arbèids- dienstplicht. Artikel 4. 1. De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken bepaalt: 1. Tot welk aantal dienstplichtigen worden opgeroepen en 2. tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. 2. De dienstplichtigen worden door recruteerings- bureaux van den Nederlandschen Arbeidsdienst in overleg met de bevoegde plaatselijke autoriteiten op geroepen en gekeurd. 3. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan, zoo noodig in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het desbetref fende departement, bepalen, dat het vervullen van een diensttijd van een half jaar bij den Nederland schen Arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werkzaamheden. Art. 5. Van dienstneming bij den Nederland schen Arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1) hij die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van meer dan zes maanden; 2) hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het wetboek van strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Art. 6. (1) Joden worden tot den Nederland schen Arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder die uit ten minste drie naar ras vol-Jood- sche grootouders stamt. (3) Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee Voljoodsche groot ouders stamt en 1) hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgeno men; 2) hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk treedt. (4) Een grootouder wordt zonder meer als Voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot dé Joodsch-kei'kelijke gemeenschap heeft behoord. Art. 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig doel, dat den Nederland schen Arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Art. 8. (1) Ingeval van twijfel omtrent de vraag, ten Belastingkohieren. In Haarlem en omgeving. Eenige weken geleden deelden wij reeds mede dat het kohier der Inkomstenbelasting 1939-1940 voor Haarlem aanwees f 65.582.000. Thans zijn ook de cijfers voor de omgeving be kend geworden. Deze zijn: Inkomstenbelasting: aantal zuivere inkomen aanslagen inkomen per inwoner 30502 f 65.582.000 5108 f 19.043.000 4.852 f 32.423.000 4.825 f 9.019.000 594 f 1.162.000 9711 f 18.981.000 Haarlem Heemstede Bloèmehdaal Haarlemmermeer Haarlemfnerliede Velsen Beverwijk Zandvoort Bennebroek Heemskerk Castricum f 467 f 933 f 1891 1976 558 402 1393 6.856.000 4.455.000 1.198.000 654.000 2.419.000 aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst volgens richtlijnen, welke de secretaris generaal van het departement van algemeene zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken. Art. 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst is een publiek rechtelijke. (2) Onder leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst worden begrepen: 1) het beroeps- personeel, 2) Degenen die hun dienstplicht in den ar beidsdienst vervullen, 3) De vrijwilligers bij den arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken. 3) Voor het ver richten van bepaalden dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsover eenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst beschouwd, Art. 10 (1) Alle leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst genieten in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en ver zorging. Omtrent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederlandschen Arbeids dienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. Art. 11. De leden van den Nederlandschen Arbeids dienst, met uitzondering van het beroepspersonecl, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleedlng. Zij hebben aanspraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Art. 12. (1) Het beroepspersoneel geniet bezoldi ging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Neder landschen Arbeidsdienst kan niet behooren hij die hetzij zelf uit ten minste één Vol-Joodsche groot ouder stamt, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste een Vol-Joodsche grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepassing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije inwoning, kost dienstldeeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroepspersoneel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verple ging èn verzorging genieten. Art. 13. (1) De secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-ge neraal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aanvulling van dit besluit noodzake lijke voorschriften uit. (2) De krachtens de artike len 4, 10 en 2 uit te vaardigen rechtsvoorschriften moeten in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Art. 14. De secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken kan gedurende den tijd, waarin de Nederlandsche Ai-beidsdienst zidh nog in een stadium van opbouw bevindt, uitslui tend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den Arbeidsdienst, aanmelden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt in wer king op den dag der afkondiging met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1941. (2) Zij wordt aangehaald als „Arbeidsdienstvererodening". 's-Gravenhage, 23 Mei 1941. VIER STAVEN BIJ DEN ARBEIDSDIENST. Naar aanleiding van de officieele oprichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt het ANP van bevoegde zijde medegedeeld, dat tot dusver de vrijwillige Arbeidsdienst reeds zeer belangrijke resultaten bereikte. In totaal werden 24 afdeelingen ongericht van welke er 15 compleet zijn, elk van 200 man, welke afdeelingen dan weer onderver deeld werden in 4 ploegen van elk 50 man. Naast deze 15 complete afdeelingen zijn er 9 gedeeltelijk opgericht. Deze hebben reeds elk een ploeg van ongeveer 50 man, In totaal werden er vier staven ingesteld, ge vestigd te 's-Gravenhage, 's-Hêrtogenbosch, Apel doorn en Groningen. Voor de naaste toekomst staat de oprichting van 7 nieuwe afdeelingen per 1 Juni vast, den 15den Augustus volgen er weer 15 nieuwe afdeelingen en pér 1 September nog eens 20. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal de Ar beidsdienst 50.000 man tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Wat de aanmelding van vrijwilligers be treft diene, dat deze kunnen worden aangenomen zoolang de beschikbare ruimte hun onderbrenging veroorlooft Uiit dit kohier blijkt opnieuw dat de belasting draagkracht van de Bloemendalers het grootst is, per inwoner was het inkomen te Bloemendaal f 1891 tegen f 467 te Haarlem. Te Haarlem was het dus ongeveer een kwart van Bloemendaal. Voor Heem stede is het inkomen per inwoner ongeveer het dub bele van Haarlem, maar slechts de helft van Bloe mendaal. Het inkomen per inwoner te Heemskerk was het laagst, namelijk f 132. Daarop volgt Haarlemmer meer met f 272. 4 Wij merken hierbij op, dat het cijfer omtrent hei inkomen per inwoner (berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek) niet zuiver is, omdat het verkregen is door het gezamenlijke belastbare in komen te deelen door het aantal inwoners. Er is natuurlijk ook inkomen dat buiten de belasting valt en daarmee is in deze statistiek geen rekening ge houden. Vermogensbelasting. Haarlem Heemstede Bloemèndaal Haarlemmermeer Haarlemmerliede Velsen Beverwijk Zandvoort Bennebroek Heemskerk Castricum Ook wat vermogen betreft spannen de Bloemen dalers de kroon. De Bloemendalers die in de Ver mogensbelasting zijn aangeslagen hadden over het belastingjaar 1939—1940 f 318.411.000, terwijl de aangeslagen Haarlemmers tezamen niet meer had den dan f 118.635.000. Heemstede haalde f 114.179.000 maar per inwoner berekend is het 300 pet. hooger dan het cijfer van Haarlem. Per inwoner berekend was het belastbare ver mogen te Heemskerk slechts f 294, terwijl die te Bloemendaal f 18.576 was. Een groot verschil dus. Als men het belastbare vermogen op het aantal Haarlemmers deelt krijgt men f 1.343. Bloemendaal heeft zoowel wat inkomen als vermogen der inwoners betreft voor ons land het hoogte-record op haar naam staan. Voor Nederland was het inkomen per inwoner f 341 en het vermogen f 1406. Haarlem is dus wat inkomen aangaat f 126 boven het gemiddelde van het land, maar wat vermogen betreft f 63 daaronder. aantal vermogen aanslagen vermogen per inwoner 2680 f 188.635.000 f 1.343 1327 f 114.179.000 f 5.597 1615 f 318.411.000 f 18.576 497 f 21.647.000 f 652 81 f 3.218.000 f 942 538 f 29.102.000 f 597 233 f 17.158.000 f 807 204 f 11.842.000 f 1.252 83 f 5.005.000 f 1.712 44 f 1.451.000 f 294 98 f 3.373.000 f 418 Ex-koning Carol op Trinidad. PORT OF SPAIN (Trinidad). Ex-koning Carol van Roemenië is hier met zijn gezelschap ge arriveerd. (United Press). BROOD. BON 18. Broodkaart. Geldis van 6 t.m. 28 Méi. BON 20 Broodkaart. Geldig van 17 t.m. 28 Mei. 100 gram brood of roggebrood. BON 21 Broodkaart. 200 gram brood. Geldig van 24 Mei t.m. 11 Juni. BON 8. Bloemkaart. Geldig van 17 Mei t.m 15 Juni 50 gram brood of roggebrood BON 24 Broodkaart. Geldig van 26 Mei t.m. 22 Juni- 100 gram brood. ROEK EN GEBAK. BON 18. Broodkaart. Geldis van 6 t.m 28 Mei. 1 rantsoen gebak BON 20. Broodkaart. Geldig 17—28 Mei. 1 rantsoen ge bak. BON 21 Broodkaart. Geldig van 24 Mei t.m. 11 Juni 2 rantsoenen gebak. BON 8. Bloemkaart. Geldig 19 Mei t.m. 15 Juni. V2 rant- cnpn gebak BON 24 Broodkaart. Geldig van 26 Mei t.m. 22 Juni. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr. taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gr AARDAPPELEN. BON 02. Geldig 17 t.m. 28 Mei 1 'A KG aardanpelen. BON 03 AarrJarmelkaart. Geldig v. 24 Mei t.m. 4 Juni. l'A K.G. aardappelen. RO^IESITRROGAAT EN BON 34. Geldig v. 24 Mei t.m. 22 Juni 250 gram kof- fiesurrogaat of 40 gram thee VLEESCH EN VLF.ESCHWAREN. BON 16 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 4 Juni: 50 gram rund- kalfs- of varkensvleesch (been inbegrepen) of onge- smolten vet of een half rantsoen vleesch waren. BON 16. Worst of vleesch waren. Geldig tot en met. 4 Juni een half rantsoen vleeschwaren. KAAS. BONS 65 en 75. Geldig van 3 Mei t.m 1 Juni. elk 100 gram kaas. BON 66 en 76. Geldig van 17 Mei t.m. 15 Juni 100 gram kaas. SUIKER. BON 31. Geldig van 10 Mei t.m 8 Juni 1 K.G suiker MEEL en GRUTTERSWAREN BON 32. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni: 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 24. „Bonkaart Alge- meen". Geldig tot en met 15 Juni 250 gram havermout of havervlokken of haver- bloem of aardappelmeel- vlokken of gort of gortmeel of grutten. BON 25. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 21 April t.m. 15 Juni: 250 gram gort of gortmout of grutten BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gram maizenn of griesmeel of sago of aard appelmeel of puddingsaus- poeder. BON 18 (Broodkaart) Gel dig t.m. 28 Mei. BON 20 (id.) t.m. 28 Mei; 70 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON 21. Geldig tot en met 31 Mei 140 gram tarwe bloem enz. BON 8. Bloemkaart. Geldia van 17 Mei t.m. 15 Juni. 35 gram tarwemeel enz. BON 18 Melkkaart. Geldig v. 24 Mei t.m. 4 Juni. 1 3/4 L. melk. BOTER EN VETTEN. Bon 15 Boterkaart. Geldis van 8 t.m. 28 Mei 250 gram boter. BON 17 Boterkaart. Geldig van 24 Mei t.m. 14 Juni 250 gr. boter of 200 gram slaolie of raapolie. BON 15 Vctkaart. Geldig van 8 t.m. 28 Mei 250 gram boter (geen reductie op den prijs) of margarine. BON 17 Vetkaart. Geldig van 24 Mei t.m. 14 Juni 250 gr. boter of 200 gram slaolie of ragpolie. BON 18. Boterkaart en Vet kaart. Geldig van 24 Mei t.m. 14 Juni. 250 gram boter. Op de Vetkaart 15 cent re ductie per 250 gram boter EIEREN. BON 96. Geldig 17 t.m. 28 1 eL BON 87. Geldig van 24 Mei t.m. 4 Juni. 1 ei. PEULVRUCHTEN. BON 33. Bonkaart „Alge meen". Geldig 17 Mei t.m. 4 Juni 500 gram peulvruchten SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textlelkaart). Gel dig tjn. 31 Augustus, 50 gr scheerzeep of een tube of pot scheercrême. ZEEP. BON 29. „Bonkaart Alge meen". T.m. 31 Mei 150 gr toiletzeep of 120 gr. huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waseh- middelen of 200 gram vloei bare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 K.G. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. Bons, gemerkt „Brandstof fen" en „01 K.F." van de Bonkaarten m en n: 1 een heid vaste brandstof. Geldig 1—31 Mei. Bon Generator-Anthraciet vierde periode 1 H.L. an- thracietnootjes. Bon Generator-turf, vierde periode. Geldig 131 Mei 50 stuks bgggerturf. PETROLEUM. ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 21 April tjn. 15 Juni 2 L. HONDENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei. Groep 1 en 2: 10 KG; Gr 3: 8 KG: Gr. 4: 5 KG; Gr. 5: 4 KG: Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval ,aen meer dan één hond heeft KATTENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei li/2 KG. Kattenbrood wordt al léén verstrekt voor raskat ten De verliezen iler Britsclie vloot bij Kreta. BERLIJN, 26 Mei. (D.N.R.) Het opperbe- vel van de weermacht maakt bekend: In den strijd om Kreta hooft het luchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk bekend gemaakt, bui tengewone successen op de Britsche Middel-" landsche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben sinds den 20en Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedoja gers alsmede een duikboot en vijf motortor- pedobooten tot zinken gebracht. Door bomtref- fers werden verder een slagschip en verschei dene kruisers en torpedojagers ernstig bescha digd. Aardbeving in Zuid-Turkije. ANKARA 27 Mei. De stad Mugla die in Zuid- Turkije tegenover het eiland Rhodos ligt, is door een zware aardbeving geteisterd. De beving begon Vrij dag en duurde Zondagmorgen nog voort. In de stad Smyrna waren zwakkere aardschokken merkbaar, die eenige materieele schade veroorzaakten. Volgens de berichten die tot dusverre uit het aardbevings- gebied binnengekomen zijn, zijn 20 personen ge dood, terwijl een groot aantal gewond is. (United Press). 486e STAATSLOTERIJ p (Niet officieel) 5de klasse, 5de lfjsi Trekking van Maandag 26 Mei 194-1 Hooge Prijzen f 1000.— 3666 15815 f 400— 17053 18412 f 200— i 100— 19523 20881 3135 3511 6549 11300 12412 13809 1677 3865 4255 8874 9571 18622 2123 6089 6868 6906 10044 15437 Prijzen ran f 70 1. 1143 1208 1309 1352 1391 1486 1524 1587 1570 1799 1862 1959 1979 1982 2077 2084 2132 2207 2290 2332 2360 2413 2840 2851 3076 3106 3163 3201 3464 3502 3514 3532 3581 3645 3723 3795 3868 3871 4008 4079 4250 4357 4475 4491 4532 4611 4613 4693 4733 4813 4814 4838 4940 4969 5007 5093 5108 5109 5151 5202 5302 5457 5629 5652 5676 5872 5873 5928 6032 6033 6263 6297 u 6364 6384 6416 6421 6663 7004 7024 7132 É7211 7217 7230 7269 7290 7374 7432 7571 7707 7822 7939 8000 8019 8061 8319 8432 8521 8533 8562 8729 8841 8883 9013 9083 9403 9407 9458 9599 9739 9836 9929 9946 9966 10036 10117 10215 10278 10446 10811 10831 10902 10918 10978 11034 11043 11417 11446 11511 11537 11591 11651 11787 11792 11829 11848 11933 12072 12189 12231 12296 12569 12588 12596 12678 12742 12831 12889 12927 12981 13065 13173 13251 13309 13424 13530 13585 13701 13724 14057 14298 14471 14552 14809 14877 14895 14901 14905 15066 15113 15283 15208 15317 15539 15658 15853 15856 15920 15927 15937 16098 16262 16287 16398 16548 16604 16611 16636 16879 17108 17168 17219 17248 17265 17290 17399 17470 17557 17702 17735 17850 17856 18180 18219 18261 18263 18328 18501 18601 18682 18990 19189 19225 19286 19287 19412 19468 19726 19744 197S8 19834 19862 19863' 19869 19924 20197 20262 20286 20405 20426 205-17 20859 20885 21005 21027 21087 21186 21189 21262 21386 21387 21432 21489 21642 21669 21980 21981 Nieten 1028 1171 1205 1207 1258 1261 1279 1282 1300 1326 1410 1412 1428 1456 1478 1483 1485 1503 1508 1555 1562 1592 1600 1624- 1636 1676 1702 1705 1728 1733 1758 1846. 1857 1896 1929 1985 1997 1999 2014 2015 2022 2059 2080 2159 2160 2161 2166 2175 2203 2258 2289 2388 2411 2501 2504 2514 2541 2672 267" 2697 2781 2787 2800 2802 2832 2836 2890 2904 2913 2962 2969 2986 3049 3072 3174 3195 3228 3245 3270 3327 3330 3479 3494 3585 3593 3631 3637 3639 364Ó 3644 3713 3743 3810 3815 3847 3853 3862 3874 3877 3885 3930 3933 3959 3966 3988 3993 4012 4032 4039 4060 4113 4116 4137 4267 4277 4298 4308 4327 4398 4416 4418 4461 4508 4554 4557 4654 4660 4679 4735 4771 4869 4899 4933 4952 4956 4959 4970 5094 5134 5182 5214 5284 5349 5365 5398 5522 5529 5566 5573 5600 5601 5647 5673 5718 5732 5813 5853 5959 5961 5974 5989 6069 6084 6125 6175 6194 6239 6276 6328 6375 6399 6417 6540 6551 6573 6648 6673 6745 6857 6858 6871 6920 6924 6945 7003 7014 7054 7102 7116 7191 7339 7342 7356 7372 7415 7442 7480 7502 7564 7565 7602 7614 7686 7696 7703 7708 7726 7745 7850 7886 7921 7974 7987 7990 8004 8066 8067 8094 8117 8137 8169 8176 8202 8218 8229 8375 8409 8456 8508 8544 8567 8585 8649 8664 8700 8720 8758 8781 8892 8909 8919 8951 8952 8986 9009 9114 9155 9194 S198 9243 9249 9252 9258 9269 9286 9368 9394 9433 9437 9440 9471 9482 9499 9509 9539 9572 9633 9640 9644 9653 9685 9692 9735 9773 9818 10100 10114 10152 10387 10402 10414 10647 10686 10701 10832 10834 10839 10983 11058 11130 11256 12266 11276 11494 11499 11502 11615 11650 11681 11903 11975 11988 12061 12062 12124 12377 12407 12446 12603 12634 12673 12827 12848 12851 13027 13070 13087 13294 13355 13358 13433 13449 13453 13603 13669 13766 13889 13900 13916 14038 14045 14129 14356 14368 14385 14618 14670 14692 14801 14810 14817 15104 15148 15149 15281 15297 15337 15553 15557 15570 15689 15695 15702 15899 16017 16024 16221 16223 16231 16459 16478 16484 16490 16495 16673 16682 16689 16848 16876 16834 17098 17135 17193 17320 17333 17436 17610 17614 17619 17751 17867 17871 18004 18071 18107 18266 18332 18403 18405 18458 18612 18620 18627 18641 18830 18832 18874 18877 18958 18996 19002 19051 19232 19243 19244 19321 19508 19627 19665 19700 19843 19883 19895 20003 20085 20145 20264 20333 20557 20584 20593 20655 20Ï14 20732 20745 20755 20892 20909 20927 20962 21080 21138 21346 21363 21550 21555 21566 21585 21858 21897 21961 Verbetering 5e Klasse 4e Lijst: 17818 m. 7818 9837 9908 10158 10162 10453 10454 10751 10752 10877 10882 11156 11171 11291 11303 11521 11544 11687 11745 11991 11998 12160 12332 12471 12504 12688 12716 12866 12882 13096 13100 13371 13408 13469 13486 13782 13804 13964 13993 14235 14288 14495 14543 14716 14731 14886 15009 15201 15249 15344 15388 15573 15597 15729 15760 16091 16110 16233 16306 16501 16561 16706 16742 16956 16968 17198 17204 17500 17508 17644 17648 17903 17926 18161 18162 10007 10018 10060; 10166 10282 10365- 10491 10569 10629i 10783 10786 107871 10941 10946 10981 11181 11211 11226 11362 11396 11474 11547 11584 11603 11783 11815 11851 12028 12043 1205T 12335 12338 12357 12506 12517 12563 12731 12756 12781 12887 12971 1298» 13155 13201 13267 13415 13417 13431 13490 13517 13570 13839 13853 13872 14003 14008 14031 14320 14329 14348 14567 14588 14599 14766 14768 14790 15062 15086 15103 15264 15265 15274 15391 15427 15549 15600 15613 15665 15776 15824 15887 16156 16195 16216 16364 16442 16457 16620 16641 16649 16766 16800 16816 16979 17028 17057 17264 17272 17281 17515 17550 17555 17658 17695 17720 17940 17943 17974 18185 18223 18255 18552 18558 18659 13692 18900 18941 19064 19070 19384 19464 19709 19720 20007 20012 20375 20387 20670 20673 20824 20828 21010 21020 21383 21504 21600 21689 18596 18610 18735 18753 18954 18955 19136 19223 19472 19496 19767 19780 20030 20083 20500 20534 20683 2Ó706 20855 20876 21062 21066 21515 21540 21730 21791

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5