De werkgemeenschap Vreugde en Arbeid. Onder valsche vlag DINSDAG 27 MEI 1941 Algemeene doelstelling en werkprogramma. Op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is dezer dagen, onder voorzitterschap van den heer Wouter Hulsteyn, persoonlijk pers referent van den secretaris-generaal, een persbij eenkomst gehouden in welke de heeren H. J. Wou denberg, commissaris van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en J. A. van de Wer ken, leider der Werkgenaeensohap Vreugde en Ar beid van het N.V.V. hebben gesproken over Vreug de en Arbeid, eerstgenoemde om de algemeene doelstelling van de werkgemeenschap uiteen te zet ten, laatstgenoemde om een overzicht te geven van hetgeen Vreugde en Ai-beid tot dusver heeft ge daan en ter ontvouwing van haar plannen voor de naaste toekomst. De heer Hulsteyn sprak een kort welkom tot de inleiders en toehoorders en gaf ver volgens het woord aan den heer Woudenberg. DE ARBEIDER CENTRUM VAN DE VOLKSGEMEENSCHAP. Naar de heer Woudenberg opmerkte bestaan er over de werkgemeenschap Vreugde en Arbeid nog te veel verwarde begrippen, die noch in haar eigen voordeel, noch in dat van het Nederlandsche volk zijn. Vreugde en Arbeid is gebaseerd op de gemeen schapsgedachte, die den arbeid als een eer be schouwt. Er moet voor worden gezorgd, dat het werk geen last wordt, maar een taak, die de ar- beider met liefde vervult. Om dit te bereiken moet hij in de eerste plaats uit zijn eigen belangenkring worden gehaald en tot een hoogere gemeenschaps gedachte opgevoed en in de tweede plaats in een sfeer worden geplaatst, die hem als van zelf voor de schoonheid en grootsdhheid van den arbeid open stelt. Zorg voor zijn economische belangen en zijn menschwaardig bestaan is met het oog hierop niet voldoende, hij moet tevens als mensch in de gelegenheid worden gesteld aan zijn behoeften aan vreugde, ontspanning, geestelijke artistieke, cul- tureele en lichamelijke ontwikkeling te voldoen, dit ook en vooral in de bedrijven. Voor het materieele bestaan zijn reeds verschil lende belangrijke verbeteringen ingevoerd welke het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft ontworpen en voorbereid. Voor den ideëlen arbeid, hierboven bedoeld, is op 3 November 1940 de werkgemeenschap Vreugde en Arbeid in het leven geroepen. De stichting van Vreugde en Arbeid zoo ging de heer Woudenberg verder heeft een nieuw tijdperk van daadwerkelijk socialisme ingeluid. Reeds thans is het duidelijk, dat zij een gebeurte nis is geweest die het logische gevolg kon woifien genoemd van het doorbreken van nieuwe opvattin gen, welke diametraal staan tegenover de wereld beschouwing van voor 10 Mei 1940. Vreugde en Arbeid voert naar een nieuwe wereldbeschouwing, want zij opent den arbeider den toegang tot de volksgemeenschap die hem in vroeger tijd was ont zegd. Marxisme en liberalisme dreven hem in de geïsoleerde positie, waarin hij slechts „proletariër" was. Thans komt Vreugde en Arbeid een veel hoo gere beteekenis verleenen aan het begrip „gemeen schap": de arbeider in het midden van de volks gemeenschap. En zoodra de arbeidende mensch zich nieuw en herboren voelt en daardoor zijn produc tieve kracht nok voor de volksgemeenschap aan wendt. krijgt hij recht op alles wat het leven schooner maakt. VREUGDE EN ARBEID IN ACTIE. Vervolgens kwam de heer J. A. van de Werken, de leider van de Werkgemeenschap Vreugde en Arbeid, aan het woord voor een uiteenzetting van hetgeen de werkgemeenschap tot dusver heeft ge daan en van haar plannen voor de toekomst. Het was een zeer uitvoerige rede, die wij niet op den voet kunnen volgen, aangezien onze plaatsruimte dit niet toelaat. Wij moeten ons dus tot grepen er uit beperken. In de eerste plaats sprak hij over de afdeeling Schoonheid van den Arbeid. Deze afdeeling wil den arbeider arbeidsvreugde brengen. In het verleden is dit element, ondanks goed bedoelde pogingen (waaraan echter door ver keerde invloeden weer groote afbreuk is gedaan) al te zeer verwaarloosd. De ai'beider werd te veel als een verlengstuk van de machine beschouwd. Buitensporig lange werktijden, lage loonen, on- mensdhelijke toestanden in fabrieken en werk plaatsen, waar de arbeider geheel aan zijn lot was overgelaten, hebben hem vervreemd van alles wat het leven inhoud geeft en hem gemaakt tot een earicatuur van- hetgeen de arbeider behoort te zijn, nl. een medewerker van zijn bedrijfsleider. Er zijn verschillende mogelijkheden om den ar beider door de schoonheid van den arbeid zijn arbeidsvreugde terug te geven. In de eerste plaats moet zijn werkplaats aan eisehen voldoen, die in overeenstemming zijn met zijn waardigheid als scheppende werkende mensch. Tusschen werkgever en werknemer moet een goede verstandhouding heerschen, het woord „klassen strijd" moet verdwijnen, er voor in de plaats treedt het bedrijf als werkgemeenschap, waar ieder overeenkomstig zijn waarde wordt behandeld. De werkruimte moet zindelijk, frisch en goed verlicht zijn, op luchtverversching en ruime toetre ding van zonlicht, waar noodig vakkundig aange brachte kunstverlichting, zal gelet moeten worden. Ongetwijfeld zullen vele van deze verbeteringen groote kosten voor den bedrijfsleider meebrengen, doch als vader van het 'bedrijf is hij daartoe tegen over zijn medewerkers verplicht. De werkruimte moet ook gezellig zijn. Er is heel veel te bereiken met eenvoudige plantenversiering, lichte verf, goede werkruimte en een goede werk- indeeling. Voor zoover niet aanwezig zullen behoor lijke cantines gemaakt moeten worden, waar de arbeider aan tafels, zoo mogelijk gedekt met een bord en een mes, zijn middagmaal kan nuttigen. Ouder dan de genoemde afdeeling is de Cul- tuurafdeeling van Vreugde en Arbeid. Haar taak is het verzorgen en organiseeren van ballet- tooneel-, film-, cabaret- en specialiteitenvoorstel- activiteit ontwikkelen. lingen. concerten, opera-, operette- en revuevoor stellingen, Zondagochtendbijeenkomstcn. vakbond feestavonden, werkpauze en ontspanningsbijeen komsten in de bedrijven, richtfeesten, kameraad schapsavonden, kinderfeesten, tentoonstellingen, openluohtvoorstellmgen en zomerfeesten. Sedert de oprichting van Vreugde en Arbeid zijn reeds vele van deze mogelijkheden in werkelijk heid omgezet. Tot ultimo April zijn er gegeven: 64 filmvoorstellingen met in totaal 11.519 bezoekers. 45 tooneelvoorstellingen met 11.961 bezoekers, 4 revuevoorstellingen met 3975 bezoekers, 42 caba retvoorstellingen met 15.793 bezoekers, 14 concer ten met 6564 bezoekers en 3 balletvoorstellingen met 2881 bezoekers, alsmede 21 werkpauzes. De heer Van de Werken sprak de verwachting uit. dat deze cijfers eerlang tot het tienvoudige zullen stij gen. Daarnaast heeft de afdeeling Cultuur de taak de echte volkskunst te doen herleven door het initia tief te nemen tot en het bevorderen van volksfees ten, waarbij de folkloristische zeden, kleederdrach ten. dansen en liederen weer een groote plaats, in nemen. Er zijn reeds bedrijven die iedere maand een concert of een andere opluistering van de middag pauze organiseeren. De Filmdienst bewerkt het geheele land intensief, doch uitsluitend die plaatsen waar geen bioscoop is. Verschillende malen heeft Vreugde en Arbeid gevolg gegeven aan de uitnoodigingen van vakbonden om hun feestavonden op te luisteren. Sinds 12 dezer is de filmdienst begonnen in de werkkampen in Duitschland Nederlandsche week- journaals en films, voorzien van Nederlandschen tekst, te draaien. Dezer dagen zal er eveneens een variétégroep de kampen gaan bezoeken. Voor het Zomer werk zijn tien openluchtvoor stellingen ontworpen, verder zomerfeesten met zang, sport en spel in afwisselend verband voor verschillende deelen van ons land. De afdeeling Reizen en Vacantie is die welke het meest met uit de bijzondere omstandig heden voortspruitende moeilijkheden te kampen heeft. Reeds op het programma staande boottoch ten over het IJselmcer heeft men moeten laten ver vallen, autobussen kunnen niet worden gehuurd wegens gebrek aan benzine, autobussen met gas generatoren moeten voor plaatselijk gebruik gere serveerd blijven. Echter bestaat er groote belang stelling voor de vacantiehuizen van Vreugde en Arbeid. Beide (Egmond aan Zee en Beekbergen) zijn reeds voor het heele seizoen vrijwel besproken. Verschillende groote hotels stellen tegen sterk ver minderde prijzen een groot gedeelte van hun bed den ter beschikking. Met het Grand Hotel te Zand- voort is een overeenkomst gemaakt. krachtens welke arbeiders daar voor f 3.50 per dag, met vol ledig nension, kunnen logeeren. Evenzoo heeft men dergelijke overeenkomsten gesloten met enkele eer ste klas hotels in Zuid-Limburg. Plannen voor bui- tenlandsche reizen kunnen thans niet ten. uitvoer gebracht worden, zij liggen echter klaar. Overigens zullen er van verschillende plaatsen uit kleine tochten of uitstapjes worden georgani seerd. Dit is het werk van de plaatselijke en de districtsleiders. Verder wordt de mogelijkheid over wogen van uitwisseling van vacantiegangers tus schen de versohillcnde provincies, o.a. zullen c.a. 1000 mijnwerkers een bezoek bi-engen aan Nijme gen, tegenover evenveel Nijmegenaars die naar Zuid-Limburg zullen worden vervoerd, 'waar zij in de omgeving van Valkenburg op een openlucht voorstelling zullen worden onthaald. Behalve dit heeft de afdeeling reeds veel meer mogelijkheden uitgewerkt. Er is van harentwege een reisgids verschenen, die 33 vei-schillende reizen en reisjes in ons land bevat De afdeeling Lichamelijke ontwikke ling zal zich tot taak stellen de lichamelijke ont wikkeling van de arbeiders te bevorderen en spor ten als tennissen, paardrijden, roeien enz., die tot dusver slechts voor de geprïvilegeerde klassen wa ren weggelegd voor hen ontsluiten. Reeds is het zwemmen op groote schaal ter hand genomen. Le den van hel N.V.V. en hun huïsgenooten kunnen in verschillende plaatsen voor den gemiddelden prijs van 12 centen zwemmen. Te Amsterdam zijn spe ciale zwemavonden georganiseerd: gedurende 11 van zulke avonden in twee zwembaden waren er 4771 bezoekers aanwezig. Aangestipt werd, dat reeds verschillende bedrij ven er toe overgegaan zijn de bedrijfssport in te voeren, bijvoorbeeld Philips. Tenslotte noemde de heer Van de Werken de afdeeling Vo Ik s'ontwikkeling, die vele plannen in voorbereiding heeft. Zij zal op groote schaal cursussen voor volwassenen organiseeren, waarmee a.s. najaar een begin zal worden gemaakt. Een leerplan voor een avondschool voor arbeiders is in bewerking. In het leerplan voor het onder wijs aan volwassenen zullen voor bepaalde groepen vreemde talen, bepaalde technieken, rekenen en schrijven worden opgenomen. De afdeeling Volksontwikkeling zal voorts voor lichting geven door het organiseeren van cursussen in huisvlijt met gebruik van afvallen van leer, me taal. hout, karton en textiel. De naai-, knip- en knutselcursus zal niet op het programma ontbreken. Een punt van overweging is nog of men ook de vakopleiding en de herscholing en omscholing in het werkprogramma zal opnemen, dan wel deze aan een speciale afdeeling zal overlaten. Tenslotte zal het museumbezoek door rondleidin gen worden aangemoedigd, zal er belangstelling worden gewékt voor het Nederlandsche bedrijfs leven en de schoonheid van het eigen land, zullen er cursussen voor werkloozen worden georgani seerd in algemeene ontwikkeling, gepaard aan vakonderwijs, zullen er reizende bibliotheken wor den ingericht en ligt er een plan klaar voor een groot opgezette tentoonstelling over de besteding van den vrijen tijd. Cursussen en lezingen zijn in voorbereiding, een kaartsysteem van alle deskun dige inleiders met wie Vreugde en Arbeid kan sa menwerken, is in aanleg. Uit het bovenstaande blijkt, dat de verschillende afdeelingen van de Werkgemeenschap een groote Ons land vóór den winter 400 H.A. grooter. Een verslaggever van het A. N. P. heêft een be zoek gebracht aan de inpolderingswerkzaamheden aan Groningens Noordkust. In gezelschap van ir. P. Boezaardt, hoofdinspec teur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming van den heer A. Kwast, hoofd van de inspectie Gro ningen van den Rijksdienst voor de werkverrui ming, en van ir. H. Burgmans bezichtigde hij de kwelders, behoorende tot de waterschap „De Slik ker" aan de noordkust van Groningen, onder de gemeenten Eenrum en Baflo, het eenige buiten- dijksche waterschap in Nederland. Daar werken honderden arbeiders in dienst van de werkverrui ming, particulier initiatief, den provincialen wa terstaat, de Nederlandsche Heide Mij. cn den Dienst der Domeinen aan de inpoldering en drooglegging. Binnenkort zal dit kweldergebied zijn veranderd in een 400 ha. grooten modernen polder, met zware zeewering, gedraineerd en geëgaliseerd, een aan winst voor de landbouwproductie. Een flink stuk van den nieuwen polder is inge zaaid (100 h.a.) met kool, tarwe, gerst, lijnzaad, groene erwten. Lijnzaad en groene erwten zijn ge- voedig voor zout, maar de grond is al voldoende ontzilt. Dit grootste werkobject in Groningen brengt 340 h.a. bouwland en 50 h.a. grasland en om even de economische beteekenis van dit werk te belichten zal, rekening houdende met de voortschrijdende mechanisatie per jaar zeker f 70 per h.a. worden uitgegeven aan arbeidsloonen, d.i. f 24.500 voor het landbouwbedrijf in den geheelen polder. Reken daarbij nog de andere arbeidsloonen aan smeden, wagenmakers, timmerlieden enz. Zeshonderd arbeiders, Haarlemmers en Gronin gers, werken nog hard aan drainage, egaliseeren, het bouwen van bruggen, het aanleggen van wegen. Maar voor den winter is het werk behalve de groote betonweg gereed. Door vreedzamen strijd, door eendrachtige samenwerking, door goede lei ding en dank zij den wetenschappelijkeen opzet, is dan ons land weer bijna 400 ha. grooter, de „Lint- horst-l-Ioman-polder", zooals de nieuwe naam van ,.De Slikken" zal luiden, is een prachtig en belang wekkend werk. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei (A.N.P.) In het af- geloopen weekeinde vonden slechts enkele aanval len van de Britsche luchtmacht op ons land plaats. Schade werd nagenoeg niet aangericht. Slechts in een enkele plaats kregen een paar woonhuizen wat glas schade. WIJZIGING TABAK- EN TABAKSPRODUCTEN BESCHIKKING 1940 No. 1. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart is wijziging gebracht in de tabaks- en tabaks productenbeschikking 1940 no. 1. Daarbij worden ta bakssurrogaten tot distributiegoed aangewezen. Voorts is van deze gelegenheid gebruik gemaakt in de be schikking een koppelverbod op te nemen, terwijl ir, een nieuw artikel 10 uitbreiding is gegeven aan de verplichting tot het doen van opgaven tot hen, die niet bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproduc ten zijn ingeschreven. Bovendien wordt in een nieuw artikel bepaald, dat inzage in of afschrift van be scheiden moet worden verstrekt, wanneer het Rijks bureau dit noodig oordeelt. Zaterdag en Zondag zijn op de Westeinderplassen zeilwedstrijden gehouden <M het Kampioenschap van Noord-Holland, georganiseerd door de Noord-Hol- landsche Zeilvereenigingcn, aangesloten bij de K. V. N. W. V. De 12 M Sharpie's in den strijd. (Foto Stevens) De Zomerzcgels. Verkoop te Haarlem begint op Mei. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar de zomerze- gels, behalve aan de loketten van alle postinrichtin- gen. mede verkrijgbaar zijn aan de „standjes", welke worden geplaatst in de hal van het hoofdpostkantoor te Haarlem en in de bijpostkantoren „Tempeliers- straat", „Schoterweg", Heemstede, Bloemendaal en Overveen. De verkoop zal plaats vinden van 29 Mei tot en met 30 September. Zooals gebruikelijk, komt de extra-opbrengst voor de helft ten goede aan cultureele (cultureel werk ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers), voor de helft aan sociale belangen (T.B.C.- bestrijding, kankerbestrijding, rheumatiekbestrijding, arbeid voor onvolwaardigen). Verleent allen uw steun aan dit mooie, menschlie- vende doel door gebruikmaking van Zomerzegels voor de verzending van uw poststukken. „Houdt u aan den Zomerregel, Op Zomerpost een Zomerzegel". LOONSVERGOEDING VOOR TEWERKGESTELDEN. De persdienst van het N. V. V. meldt: Nadat op 23 en 24 Mei 1.1. aan de tewerkgestelden in de werk verruiming reeds een aanvullende loonsvergoeding werd verstrekt tot het basisuurloon, zullen zij, even als dit 't geval was met Hemelvaartsdag, ook tijdens de rustperiode ter gelegenheid van de Pinksterdagen de normale feestdagenvergoeding ontvangen. In het tijdvak van 26 Mei tot en met 31 Mei a.s. zal tachtig procent van het basisuurloon en op Dinsdag 3 Juni a.s. het basis-uurloon worden uitbetaald. TIENJARIG MEISJE VERMIST. Te Bussum wordt sinds Zaterdag j.l. een tienjarig meisje vermist, Ansje Busch geheeten. Zij is per rij wiel van huis gegaan, voorgevende dat zij bloemen ging plukken in het park Loegieskamp. Zij is echter tot nu toe nog niet teruggekeerd. Een onderzoek met politiehonden heeft geen resultaat opgeleverd. Het meisje is gekleed in lichtblauw jasje met dito mutsje, had beige sportkousen en droeg een gebloemd zomer jurkje. Zij heeft lichtblond haar met twee vlechten, waarin een roode strik, blauwe oogen en zij draagt zwarte schoenen. Zij heeft een flink postuur en eenigszins vooruitstekende bovenstanden. Het meisje is in het bezit van een oud kinderrijwiel-met terryza- del en handremmen. Voor de Kinderen (Teekeningen H Kannegieter). TEDDY VERLIEST EN HERKRI3GT ZI3N ZELFVERTROUWEN. Handelaren in wijn en gedistilleerd. Woensdagmiddagsluiting te Haarlem- Naar wij vernemen hebben de wijn- en gedistil- leerdhandelaren hier ter slede in een onlangs gehou- den vergadering besloten om tot een vaste middag sluiting over te gaan, vooral ter vergemakkelijking van de uitvoering van het werktijdenbesluit. Na een gehouden enquête is nu besloten om voortaan op Woensdagmiddag te sluiten. ONTBINDING VAN DEN NEDERLANDSCHEN OPBOUWDIENST. •s-GRAVENHAGE, 26 Mei. Het heden versche nen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris, waarin bepaald wordt dat de Nederlandsche Opbouwdienst wordt ontbonden. De afwikkeling der aangelegenheden van den Ne derlandschen Opbouwdienst geschiedt door het hoofd van het afwikkelingsbureau van den Nederlandschen Opbouwdienst. Deze wordt door den Secretaris-gene raal van het Departement van Algemeene Zaken benoemd en ontslagen. De Secretaris-generaal van voornoemd Departe ment vaardigt de voor de uitvoering van deze veror dening noodzakelijke rechtsvoorschriften uit, welke worden afgekondigd in de Nederlandsche Staatscou rant. Deze verordening is in werking getreden. (A.N.P.) De Commandant van den Arbeidsdienst, Verordening 99 in het nieuwe Verordeningenblad brengt een kleine wijziging in verordening nr. 108-1940 betreffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied. In plaats van den commandant van den Opbouwdienst wordt, nu de Opbouwdienst werd opgeheven en de Arbeidsdienst ingesteld, de comman dant van den Nederlandschen Arbeidedienst genoemd onder de functionarissen, die door den Rijkscommissarsl worden benoemd, aangesteld of ontslagen. STRAATPREDIKING. Hedenavond (Dinsdag) is er straatprediking van 8.15- 9 uur, uitgaande van De Gereformeerde Evangelisatie, en wel: op het Leidscheplein. Spreker is de heer C, J. Zemel; er wordt medewerking verleend door het Evangelisatie-Zangkoor „Zuid en Oost". Teddy moet de vlag wel strijken voor 200'n sterke overmacht. Had hij tegen willen spart'len, dan was hij om hals gebracht. Zoo verdwijnt het lekker hapje, dat hij zich al had beloofd. Teddy stapt verslagen verder, van zijn kostbaarst goed beroofd. Eenzaam gaat hij zitten droomen op den stoep, vlak voor het huis. Als je klein en zwak bent, denkt hij, is dat wel het grootste kruis, wat een hond kan overkomen. Nie mand heeft voor jou ontzag. Slechts wan neer je sterk en groot bent lijkt het wel of alles mag Opvoedersgilde afd. M.O. vergaderde te Utrecht. UTRECHT, 24 Mei (A.N.P.) Hedenmiddag kwam de landelijke afdeeling Voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs van het Opvoedersgilde in het gebouw voor K. en W. in vergadering bij een. Na het openingswoord, van den heer W. Th. da Boer, districtsvertegenwoordiger van het opvoeders- gilde te Utrecht, sprak allereerst dr. W. F. de Groot, hoofd van de afdeeling voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs over het onderwerp: „Het op voedersgilde en het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs". Spr. zeide o.m.: Eindelijk zal het afgeloopen zijn met de jacht op diploma's ter wijl daarnaast het onderwijs zal gezuiverd dienen te worden van den onderlingen concurfrentie- geest. Voorts zal, waar mogelijk, bevorderd worden,, dat er afzonderlijke)ongèns en meisjesscholen komen omdat het opvoedersgilde van mecning is, dat de jongens .en meisjes zooals thans min of meer geforceerd niet altijd hetzelfde moeten weten voor hun of haar taak in de volksgemeenschap. In de didaktiek en methodiek der vakken zal een zoodanige wijziging komen, dat een grootera zelfwerkzaamheid en zelfstandigheid in het onder wijs wordt opgenomen. De particuliere internaten welke in ons land be staan zuiver als financieele objecten, zullen ver dwijnen. Gewerkt wordt aan internaten, waar de beste zonen van ons volk een speciale opleiding krijgen in een uitgezochte paedagogische omge ving. MARINUS BERTRAM. 11) (Nadruk verboden). Noemt hij zich tegenwoordig van Duyven, Jhr. van buy ven nog wel? Zoo noemt hij zich niet, dat is zijn naam, was het antwoord, dat veel op een snauw leek. Zijn vader heeft een landgoed, in de buurt, waar wij dezen zomer lo geeren. Een aardige man, maar een beetje menschen- scnuw, hij komt tenminste niet veel in gezelschap. Maar wat is er eigenlijk? Je doet,zoo raar. Niets eigenlijk, maar wat ik vragen wilde, woont hij daar met zijn vrouw? Zijn vrouw? Ik moet je zeggen dat ik er niets van begrijp. Ik zou alleen wel eens willen weten hoe zijn vader haar vond, als hij haar bij zich had. Maar Albert is heelemaal niet getrouwd, ant woordde Paul met een gevoel, alsof hij een klap op zijn hoofd gekregen had. Loop naar de maan met je Albert; de kerel, die "daar zoo net zat heeft een vrouw en wat voor één! Zeg. Louis, ben je er zeker van dat je je niet in den persoon vergist? Het gebeurt wel vaker, dat twee menschen sprekend op elkaar lijken. Ben je wel zeker van je 2aak? Zeg, ik zit hier niet maar wat te kletsen. Als ik een gezicht één keer gezien heb, dan vergeet ik het„nooit meer. En dan zijn lengte, zijn heele manier van doen. Bovendien, het lidteeken bij zijn mond is een onbe- driegelijk herkenningsteeken. Hij is het. Absoluut. Zag je zijn gezicht niet, toen je mij voorstelde? Paul had zich ook verbeeld dat hij Albert wat angstig en verlegen had zien kijken. Je zegt, dat Albert van Duyven zijn naam niet was. Onder welken caam heb.jij hem dan gekend?. Van Oordt. Karei van Oordt, een verloopen Hol lander. Ik verzeker je. dat hij daar in Transvaal be kend is! Beter bekend dan vertrouwd! Maar hij is een kennis van jou. dus ik zal er niet verder over spreken; ik wil je alleen maar waarschuwen dat je voorzichtig moet zijn! Luister naar mij en wees op je hoede! Van Oordt, Karei van Oordt, herhaalde Paul bin nensmonds. Nu ja, een kennis van mij, vervolgde hij hardop, maar ik weet toch eigenlijk niet veel van hem. En als jij meer van hem afweet, zie ik niet in, wat er tegen is, dat je mij dat vertelt. Het lijkt me toe, dat hij jou eens te pakken heeft gehad, dat je zoo gebeten op hem bent! De ander glimlachte veelbeteekenend. Mij te pakken gehad! Ik geloof niet dat er iemand was, die hij niet te pakken heeft genomen. En dat niet alleen! Ieder daar weet, dat, als de waarheid te be wijzen was, Van Oordt al lang gehangen zou zijn. Bij relletjes heeft hij eens uit een hinderlaag een officier van de militaire politie geschoten; daarna kneep hij er tusschen uit. En wat weet je nog meer van hem. drong Paul aan. Nee, ik heb geen tijd meer, zei de ander met een blik op de klok. Ik moet naar de fabriek. Paul was volkomen onthutst. Had Vermande niet ge zegd dat Albert getrouwd was? Zijn lust tot avontuur kon Paul hem nog wel vergeven, rriaar het was onver geeflijk, dat Albert al dien tijd verzwegen had dat hij getrouwd was. Hoe moest hij nu met Agnes aan? Neen. als alles wat Vermande gezegd had, waar was en Paul was maar al te zeer geneigd dat te gelooven dan stond hem geen aangename taak te wachten! Albert was op tijd aan het station, maar. wie ook kwam. Paul niet. Enfin, je kon op Paul ook nooit aan! Misschien was hij op het laatste oogenblik weer een kennis tegen gekomen en aan den praat gehouden. Veel notitie nam Albert van het geval niet. HOOFDSTUK XI. Ik zou op alles een eed willen doen. Nu, dat ben ik netjes misgeloopen. zei Emma, toen ze zich een paar dagen later met een zucht op een van de stoelen in de hall liet neervallen, juist op het oogen blik dat een verschrikkelijke onweersbui losbrak. Ze haalde ondertusschen een groot aantal pakjes uit haar tasch; de oogst van een middag winkelen in Arnhem. Het was overigens vervelend en heet in de stad, vervolgde ze. We hebben van het station hier naartoe moeten rennen en we hebben het net van de bui gewonnen. Zoodat 't sportieve element niet ontbrak, merkte Albert op, die met een pijp in den mond zal te lezen. En ik had het nog bijna verloren, doordat ik met de Reyndersen ben blijven praten Zijn die dan ook in Arnhem geweest? Niet geweest; ze gingen juist; naar Utrecht Ik dacht dat zp hier nog veel langer bleven. Was het opzet, dat ze deze mededeeling zoo onver schillig uitte, terwijl ze toch wel wist, dat deze haar broer zeer zou treffen, of was het toeval? Dat dacht ik ook, zei deze zonder eenige emotie te toonen. Ze zullen misschien voor een paar dagen teruggaan. Nu, dan hebben ze wel een stapel bagage voor een paar dagen! Maar ik kan je verzekeren, dat ze hier niet meer terugkomen. Ze hebben mij nog gevraagd, iedereen te groeten, omdat ze plotseling weg moes ten. Ze hadden geen tijd om afscheidsvisites te maken, want de zaak scheen geen uitstel te kunnen lüden Ze maakten wel hun excuses. Nu. dat was ook wel het minsfe wat ze onder deze omstandigheden doen konden, merkte Helene op. Wist jij er iets van dat ze plannen hadden om weg te gaan. Albert? Natuurlijk niet. Als Emma toch zegt, dat ze plot seling weggeroepen zijn! En ik heb ze ook in een dag of drie niet gezien. Het laatst, toen ik met Paul in Arnhem koffie gedronken heb. Hij zei dit op een rustigen, haast zakelijken ton. wat niemand meer kon verbazen, dan het hemzelf deed. Want het nieuws van Emma had hem verrast, van streek gebracht zelfs. Iets in hem zei, dat alles verkeerd geloopen was, onherstelbaar verkeerd. Het was maar een onberedeneerd gevoel, maar het was overtuigender dan alle verstandelijke overweging had kunnen zijn. Het zei hem, dat. de verhouding tusschen hem enAgnes Reynders onherstelbaar beschadigd was- Maar ik geloof niet, dat wij ze erg zullen mis sen, ging Helene door. Albert natuurlijk wel, meen'de Emma. Hij scheeen het buitengewoon goed metze te kunnen vinden. Waarom niet? vroeg hij schijnbaar heel kalm. Het waren erg aardige en vriendelijke lui, zooals je ze niet eiken dag ontmoet. De Reyndersen zijn weer naar Utrecht, vader, kondigde Emma aan, toen de oude heer zich bij zijn kinderen voegde. Toen ik op het station was, stonden zij op den trein naar Zutphen te wachten. Zoo? Laten we dan hopen dat ze er nu in zitten, want het regent dat 't giet en het station hier heeft geen kap, hoewel ze daar toch wel eens voor moch ten zorgen, was het onverschillige antwoord. Toen hij dit zei, keek hij niet onmiddellijk naar 't. gezicht van zijn zoon. maar door wat hij bij z'n bin nenkomen opgemerkt had, wist hij toch dat het be richt van het vertrek der Reyndersen ook voor Albert onverwacht was gekomen en niet had nagelaten in druk te maken. In het diepst van zijn hart bewonder de hij de manier waarop Albert zijn wanhoop wist te verbergen, want hij was er zeker van dat niemand behalve hijzelf iets van dat verdriet zag. Zijn zoon was zoo'n sukkel nog niet, dacht hij, en op hetzelfde oogenblik drong het tot hem door. dat het zoo toch maar beter was. Toen de anderen eindelijk weg waren, stak Albert een nieuwe pijp op en liep de deur uit. Wat had dit allemaal te beteekenen? Hij had Agnes nu zoowat in een week niet gezien, gedeeltelijk omdat zijn tijd door andere zaken in beslag was genomen, gedeeltelijk, omdat zijn intuïtie hem zei, dat hij beter deed haar voorloopig niet op te zoeken, om haar niet tot een overhaast antwoord te dwingen. Maar had zij'n wegblijven misschien het tegendeel uitgewerkt van wat hij gewenscht had en had zij het als een bewijs opgevat dat hij niet langer op een antwoord rekende? Hoe dan ook, het feit bleef dat zij vertrokken was voor goed vertrokken, had zijn zuster gezegd, zonder dat hij er iets van geweten had. Misschien zou ze nog schrijven. Morgenochtend zou er wel een brief van haar zijn. Zij kon niet, na wat er voorgevallen was, zonder een enkel woord van op heldering uit zijn leven verdwijnen, 1 Enden volgenden morgen bracht de post hem dan ook den brief dien hij verwachtte. Hij wist zich zoo te beheerschen, dat hij zijn blik niet zenuwachtig langs de regels liet vliegen maar zin voor zin kalm doorlas. De brief begon met een uiteenzetting van de reden, waarom ze naar Utrecht geroepen waren, voor zoover die zich tot mededeeling aan een derde leende, En daarna kwam het belangrijkste deel van den brief. Tot onzen spijt hadden we geen tijd om afscheid te nemen, maar misschien is het ook maar beter zoo. Want ik heb herhaaldelijk over ons gesprek nagedacht en ik ben tot de conclusie gekomen, dat wij maar zoo gauw mogelijk moeten vergeten wat wij toen gezegd hebben. Dat is onder deze omstan digheden het allerbeste. Met de beste wenschen voor je verdere leven, AGNES REIJNDERS. Albert keek verbaasd naar den brief en las hem daarop nog eens over. Hij was onaangenaam getrof fen door den koelen toon. Wat had dat te beteekenen voor den drommel wat had dat te beteekenen? „Onder deze omstandigheden", schreef ze. Maar onder welke omstandigheden in 's hemelsnaam? Het trof hem ook, dat er geen woord over Paul instond. Zijn eerste impuls was om opheldering te vragen..., In ieder geval aan Paul. Maar toen bedacht hij, dat 't niet mogelijk was in te gaan tegen de zoo duidelijke bedoeling van Agnes om voorgoed een einde te ma ken aan hun omgang. Z ij had hierin te beslissen; zij had tijd gevraagd voor haar antwoord. Dit was het einde! Was het dan van haar kant alleen maar een zomer idylle, zooals zijn vader het genoemd had? Zijn trots kwam in opstand. Hij wilde een vrouw niet om gene genheid smeeken, als hij zoo duidelijk toonde dat zij die van haar kant niet voelde. Neen, hij zou berusten en niets doen (Wordt vervoljdfc

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6