Berlijn ziet geen nieuws in Roosevelt's rede De Sleutelspecialist JCoct Tlieuws DONDERDAG 29 MEI 1941' „Dichter bij den oorlog" constateert de New Yorksche pers. Het D. N. B. meldt: De rede van Roosevelt heeft te Berlijn in geen enkel opzicht verrassing gewekt. Roosevelt is niet afgestapt van zijn bekende betoog dat Duitschland een streven naar de wereldheer schappij in de schoenen schuift ondanks de tegen gestelde houding van dit land en de ondubbelzin nige verklaringen van zijn leidende figuren. Ook in de Wilhelmstrasse constateerde men in het alge meen dat de rede niets nieuws gebracht heeft. Van welingelichte zijde verneemt het A. N. P. uit Berlijn: „Wij beoordeelen de redevoering van Roosevelt volgens haar strekking, evenals de vroegere rede voeringen die hij sedert het begin van den oorlog en ook tevoren reeds gehouden heeft. Aan argumen ten biedt zij niets nieuws". Deze opvatting hoorde men gisteravond in Berlijnsche politieke kringen ten opzichte van de jongste radioredevoering van den president der V. S. uitspreken. Symptomatisch is zoo voegde men hieraan toe dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumentatie der bedreiging van het Wes telijke Halfrond te versterken. Of het juist is bij de Zuid-Amerikaansche staten speciaal op dit punt van de rede instemming te vooronderstellen laat men in deze kringen in het midden. Men noemde de vele woorden die de president van de Ver. Sta ten over de bedreiging van het Westelijk Halfrond uitsprak, onhoudbare veronderstellingen ten aan zien van Duitschland en vooral vond men ze niet {air. Aangezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden bedoelingen van den kant van de Wil helmstrasse niet mogelijk. Wat het bekende standpunt van Duitschland be treft verwees men nogmaals naar de rede van den Führer en naar het interview met groot-admiraal Rader. Roosevelt's uiteenzettingen, zoo meende men hier. beteekenen voor de Wilhelmstrasse geen sen satie. STANDPUNT DER „VÖLKISCHER BEOBACHTER". Roosevelt zou willen dat Engeland den oorlog won, maar aan den anderen kant zou hij ook weer niet willen dat Engeland den oorlog zoo won, dat de V. S. aan het einde niet grondig de erfgenaam konden worden van het Britsche wereldrijk. Met deze woorden begint de Völkische Beobachter" een hoofdartikel over de rede van Roosèvelt, waarin het blad de uiteenzettingen van Roosevelt punt voor punt bespreekt. Het blad schrijft dat ook de Joodsche raadgevers van Roosevelt nauwkeurig wisten dat, wanneer het Jodendom definitief verdreven zal zijn van het Europeesche vasteland, het ook voor altijd gedaan is met zijn zoo vurig begeerde financieele wereld heerschappij. Het blad zegt dat Roosevelt zeer goed weet dat een militaire aanval van Europa uit zie kelijke fantasie is. Maar hij wil immers niet beter weten, aangezien hij niet uit nationaal verantwoor delijkheidsgevoel jegens zijn land spreekt. Hij heeft integendeel deze veronderstelling noodig voor zijn interventionnistische plannen, waarvoor hij anders geen motiveering kan vinden. Als waarlijk komisch beschouwt het blad de be wering van Roosevelt dat de Führer voornemens zou zijn een minimum aan loonen en een maximum aan werkuren aan de Amerikaansche arbeiders op te leggen, om vervolgens den levensstandaard van de Amerikaansche boeren omlaag te kunnen druk ken. Met deze argumenten, zoo schrijft het blad, kan men niet meer polemiseeren, men kan alleen nog er over glimlachen. Ook de economische uiteenzettingen van den pre sident noemt het blad „krassen onzin". Natuurlijk kunnen de Amerikaansche burgers hun producten^ niet alleen opeten. Een deel daarvan kunnen zij stellig naar België, Nederland, Frankrijk en ook Duitschland verkoopen en de rest zouden de 45 millioen ondervoede Amerikanen stellig wel wil len opeten. Deze interesseeren den heer Roosevelt naar het schijnt echter zeel-"weinig. Voortgaande schrijft het blad over het verschil tusschen de Duitsche en de Amerikaansche opvatting van de „vrijheid ter zee" en vraagt of de Duit- SChers wellicht werkeloos moeten toezien hoe En geland Duitschland met zijn vloot blokkeert en de vrijheid der Oceanen tvacht te maken tot een „ware groteske". De vrijheid der zeeën heeft En geland door zijn vlootterrorisme zoo grondig afge schaft, dat het een verdienstelijk werk van Roo sevelt zou zijn eens in Londen te vragen om wij ziging van dezen toestand. De korte beteekenis der lange rede. aldus de „VÖlkischer Beobachter", is, dat Roosevelt aan iedere Duitsche poging om de Nazi-heerschappij tot het Westelijke Halfrond uit te breiden actief te genstand wil bieden, hetgeen ons niet verder hin dert, aangezien wij, zooals bekend, een dergelijke poging niet eens in den droom zouden hebben on dernomen. „Hij (Roosevelt) wil ons voorts niet de controle over de zeeën overlaten. Wij willen haar niet. maar wij willen ook niet "dat Engeland haar op terroristische wijze oefent. En hij wil Groot-Brittannië federe slechts mogelijke hulp ver- leenen, terwijl wij daarentegen er een vitaal belang bij hebben "dat Engeland zoo min mogelijk van deze hulp ontvangt. Zoo staan de zaken. De rest van de rede van Roosevelt kan ons koud laten. UITVOERCONTROLE VAN ZUID- AMERIKAANSCHE STATEN VER LANGD. Uit Washington meldt het D.N.B.: In de persconferentie heeft Cordell Huil op een vraag of krachtens den gisteren afgekondigden na- tionalen noodtoestand thans Duitsche saldi in de Vereenigde Staten in beslag genomen zullen wor den, geantwoord, dat dit plan op het oogenblik niet aan de orde is. Daarentegen streeft de regeering te Washington er naar, zoo verneemt de „Washing ton Evening Star", twintig Spaansch-Amerikaan- sehe republieken te bewegen tot invoering van de zelfde uitvoercontröle als thans in de Vereenigde Staten bestaat. President Roosevelt die de perscon ferentie van gisteren wegens zijn redevoering had afgezegd en morgen uit Washington zal vertrekken om het weekeinde op zijn landgoed Hydepark door te brengen, heeft voor hedenmiddag een bijzondere persconferentie vastgesteld om bepaalde punten van zijn redevoering te verduidelijken. Vooral is de pers nieuwsgierig te weten welke volmachten de president als gevolg van de afkondiging van den onbeperkten nationalen noodtoestand voor zich heeft opgeëischt. Inmiddels heeft Roosevelt's rede een nieuwen vloed van standpunten van vooraanstaande perso nen uitgelokt. De voorzitter van het comité „Ame rica First", Flvnn, verklaarde, dat er practisch geen wijziging in den toestand is ontstaan. Achter de afkondiging van den noodtoestand staat de Wensch, de bewapening te bespoedigen. De afkon diging van den noodtoestand geeft dén president w het geheel geen volmacht voor convooieeren. Senator Nye zeide dat de uiteenzettingen van den president berusten op een beroep op de vrees. Roosevelt heeft er in het bijzonder naar gestreefd vrees te wekken onder de arbeiders, de boeren en andere klassen. Opmerkelijk is daarbij dat de rede geenerlei verwijzing behelst, dat men de V.S. bui ten den oorlog zal houden. Afgevaardigde Fish verklaarde dat het hier een typische rede van Roosevelt betreft, die ten doel heeft den wil van ruim 80 pet. van het Amerikaan sche volk te breken, welke 80 pet. tegen de oor logsverwikkelingen gekant zijn. Senator George, de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsehe politiek zeide dat ae rede opnieuw de fundamenteele beginselen van öe Amerikaansche politiek bevestigt, welke politiek aonr de V. S. sedert September 1089 is ingeslagen De New-Yorksche bladen publiceeren de rede ran den president onder vette koppen en volgen °ver het algemeen de richtsnoer dat Röösevélt' de Teleurstelling in Engeland. I Vereenigde Staten weer een grooten stap dichter I bij den oorlog gebracht heeft. De meeste kapi talistisch voelende bladen, die thans van Roosevelt een scherp optreden tegen de vakvereenigingen verwachten steunen hem uiteraard. De te Washing ton verschijnende „Times Herald" meldt dat de per post ontvangen beoordeelingen, zelfs van de inter ventionistische senatoren, stemmen tegen de Ame rikaansche deelneming aan den oorlog in een ver houding van minstens zes tot vijf bevatten. De afgevaardigde Vorhis zou gezegd hebben dat de rede van den president noch de Amerikanen die den vrede,noch hen die den oorlog willen, heeft blij gemaakt. DE STEMMING TE LONDEN. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Een eigen correspondentie van „Aftonbladet" uit Londen doet een zekere teleurstelling over de rede van Roosevelt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog dat de rede aan dermate hoog ge spannen verwachtingen geen voldoening kon schenken. In officieele kringen was het standpunt volgens het blad gistermorgen „tastend", dw.z. on zeker. Lange Veerstraat 10, Haarlem A.s. Zaterdag gesloten (Ady. Ingez. Med.) Ambassadeur Winant naar de Vereenigde Staten. Besprekingen met Roosevelt en Huil. De Amerikaansche ambassadeur te Londen Winant is, naar de Engelsche Berichtendienst meldt, naar de Vereenigde Staten vertrokken, waar hij met Roosevelt, minister Huil en andere per soonlijkheden 'besprekingen zal voeren. De Associated Press meldt, dat de ambassadeur in gezelschap reist van den economischen adviseur Cohen. Winant heeft besloten tot de reis na het bekend worden van den ondergang van den Brit- schen slagkruiser „Hood". (D.N.B.). Economische en militaire ver sterking van Fransch West-Afrika. Bouw van bruggen, wegen en irrigatie installaties. De zender van Ankara meldt uit Kaïro dat bij de gevechten om Kreta de Engelsche verliezen aan sche pen en menschen zeer aanzienlijk zijn. Uit New-York: Als voornaamste bericht na de rede an Roosevelt bevatten de New-Yorksche bladen het nieuws van de bezetting van Canea op Kreta door de Duitsche troepen. De „Associated Press" meldt uit Londen dat volgens een officieele Britsche verklaring de Duitsche troepen de numerieke over macht verkregen hebben en dat de situatie zeer pré cair is. De Britsche troepen zijn als gevolg van de voortdurende bombardementen lichamelijk en gees telijk volkomen uitgeput. De Fransche regeering heeft, blijkensc een D.N.B.- bericht uit Vichy 8.25 milliard francs ter beschik king gesteld voor de economische en militaire ver sterking van Fransch-West-Afrika. In deze som zijn o.m. opgenomen 700 millioen francs voor de uit breiding van de havens en rivieren, 1600 millioen voor den bouw van bruggen en den aanleg van we gen, 400 millioen voor de irrigatie-Installaties van de Niger en 350 milllioen voor de opvoering der agra rische en industrieele productie. Allerwegen hebben in dc afgcloopen dagen in Irak anti-Britsche bctoogingen plaats gehad. In grooten getale trokken de demonstranten met doeken, waarop verschillende leuzen waren aangebracht, door de straten der steden. (foto Pax-Holland) Veelvoudige overmacht stond tegenover de „Bismarck". Verbitterd verweer tot het laatste. Omü\ent_,d.en heldhaftige)!., laatsten strijd en on dergang van de „Bismarck" verneemt het Duitsche Nieuwsbureau in aanvulling op het weermachts- bericht van Woendag nog de navolgende bijzon derheden: Onder den verpletterenden indruk van de na een kort artilleriegevecht geschiede vernietiging van den slagkruiser „Hood" en van de tezelfdertijd toegebrachte schade aan het nieuwe slagschip „Prince of Wales" door de „Bismarck" had de Britsche Admiraliteit alle raderen in beweging ge bracht om tegen dezen gevaarlijken tegenstander een veelvoudige overmacht te concentreeren en hem opnieuw tot een gevecht te dwingen. Onmiddellijk na het treffen nabij IJsland begon een jacht over den Oceaan, die in de geschiedenis van den oorlog ter zee haar gelijke niet heeft. Op 24 Mei in den avond had het slagschip „Prince of Wales", dat tot de nieuwste en sterkste eenheden van de Britsche slagvloot behoort, het contact met de „Bismarck" hervat. Nog onder den indruk echter van den voor de Engelschen zoo ongeluk kig verloopen strijd bij IJsland vermeed het Brit sche slagschip een duel en wachtte af, totdat verdere versterkingen waren gearriveerd. Torpedovliegtuigen, die met het vliegkamschip „Victorious" waren aangevoerd, vielen in den nacht van 24 op 25 Mei het Duitsche slagschip aan en boekten een treffer. Deze en een andere zware treffer van een granaat op het voorschip bleken de snelheid van de ..Bismarck" aanzienlijk te ver minderen. Inmiddels had de Britsche Admiraliteit de hoofdmacht van haar Home Fleet voor de ach tervolging in den strijd gebracht. Tegelijkertijd naderden de slagschepen „Rodney" en „Ramillies" die in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een convooi begeleidden, met groote snelheid het tooneel van deze gevechten, om den ring om de „Bismarck" te sluiten. Uit Gibraltar naderde een andere vlootformatiei Deze veelvoudige overmacht kwam den Engel schen echter nog niet voldoende voor om dezen sterken tegenstander te overwinnen. Het Britsche kustcommando en de Canadeesche luchtmacht op New Foundland werden gealarmeerd en kwamen tegen de „Bismarck" in actie. Het Duitsche slagschip was er ïntusschen, on danks de van alle zijden aankomende achtervolgers, door handige manoeuvres in geslaagd zijn tegen standers het spoor bijster te doen worden. Eerst op 26 Mei in den ochtend kregen Engelsche vlieg tuigen, die door een tweede vliegkampschip waren aangevoerd, de „Bismarck" weer in zicht. De nu aangekomen slagschepen „King George V" en ..Rodney" vermeden ook thans nog een gevecht en wachtten hun tijd af. EERSTE AANVAL WERD AFGESLAGEN. Op 26 Mei in den namiddag geschiedde de eerste aanval door Engelsche torpedovliegtuigen. Deze werd echter door de ..Bismarck" afgeslagen. Bij een tweeden aanval in den avond van denzelfden dag boekte de tegenstander de beide noodlottige tref fers door torpedo's, die het Duitsche schip onbe stuurbaar maakten. Na een achtervolging over 1700 zeemijlen, die het beschadigde schip had afgelegd, was thans het lot van de „Bismarck" bezegeld. Tot in de ochtenduren van 27 Mei weerde de „Bismarck" zich verbitterd tegen de van alle kan ten opdringende vijandelijke overmacht. Aanvallen der Britsche slagschepen en torpedobootjagers wis selden af met torpedo-aanvallen van Engelsche vliegtuigen. Nog eenmaal sloeg de „Bismarck" een aanval van Britsche kruisers en een luchtaanval af: hoe zich daarop de doodsstrijd van dit dappere schip afspeelde, is nog onbekend. DE „BISMAR.CK" HAD ACHT KOOP VAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT NEW-YORK, 28 Mei. Volgens een bericht van International News Service uit Washington is het Britsche s.s. „Marconi", dat ten zuiden van Groenland getorpedeei-d is, een der acht Britsche vrachtschepen, welke door de „Bismarck" tot zinken waren gebracht. De overlevenden van de „Marco ni" zijn gisteren door een schip der Amerikaansche kustwacht, de „General Greene", opgevischt. (DNB) Italiaansch weermachtsbericht Engelsche vloot in de Middellandsche Zee uit de lucht bestookt. Aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen. ROME, 28 Mei. (Stefani). In zijn weex-rnachts- bericht no. 357 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In den nacht van 28 Mei hebben onze formaties bommenwerpers de basis Malta bestookt. In Nooi-d-Afrika hebben de Italiaansch-Duitsche strijdkrachten aan het front van Solloem tijdens een succesvol optreden, dat hen in staat stelde een belangrijke stelling op den vijand te veroveren, krijgsgevangenen gemaakt en negen kanonnen er zeven tanks buit gemaakt. Op 26 Mei overdag hebben Italiaansche en Duit sche formaties vliegtuigen talrijke Engelsche vloot- eenheden op ongeveer honderd mijl ten Oosten van Derna gebombai'deerd. Een vliegtuigmoederschip, een kruiser, een torpedojager en vier schepen wer den geti-offen. Op een anderen kruiser, die ook door bommen van zwaar kaliber werd getroffen, con stateerde men een hevige ontploffing. Andere vliegtuigen bombardeerden voor anker liggende schepen in de haven Tobroek. In Oost-Afrika werden overal de aanvallen van den vijand aan het front ten Noorden van het ge bied van Galla en Sidamo afgeslagen. In het me rengebied is kolonel Decicco roemvol gevallen aan 't hoofd van zijn bataljons. In het gebied van Am- hara heeft het garnizoen van Uoldchefit, dat sinds eenigen tijd belegerd wordt, opnieuw den eisch tot overgave van de hand gewezen". Engelsche mededeeling over den strijd op Kreta. „Toestand buitengewoon moeilijk." Het D.N.B. deelt mede: Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft het hoofdkwartier der Britsche strijdkrachten in het „Midden-Oosten" medegedeeld dat de Duitsche strijdkrachten op Kreta, versterkt door nieuwe lan dingstroepen uit de lucht en gesteund door een hef tig luchtbombardement aanvallen hebben gedaan op de Britsche troepen in het Westen van het eiland. De Britsche troepen waren gedwongen „zich op gun stiger stellingen terug te trekken". Ook op andere plaatsen is de toestand „buitengewoon moeilijk". De vijand heeft weer valschermtroepen neergelaten en zijn druk versterkt. Lord Mountbatten, een neef van den Engelschen koning en commandant van den voor Kreta tot zin ken gebrachten torpedojager „Kelly" is, naar de Uni ted Press meldt, gered. Naar in welingelichte Hongaarsche kringen ver luidt, begeeft de Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsehe zaken, Von Bardossy, zich Dinsdag voor een officieel bezoek naar Rome. (D.N.B. Te Teheran zijn blijkens een Domeibericht deze week de ratificatie-oorkonden op het vriendschaps verdrag tusschen Japan en Iran uitgewisseld. Ofi meldt uit Beiroet dat in Transjordanië een versterkte linie van Amman tot de Syrische grens wordt gebouwd. De Engelsche autoriteiten hebben hiervoor talrijke arbeiders aan het werk gezet. Naar in een persconferentie te Madrid is mede gedeeld heeft de Spaansche minister van buitenland sehe zaken Suner den pauselijken nuntius, ontvan gen om met hem den dag vast te stellen voor de on- derteekening van de kortgeleden tusschen Spanje en den H. Stoel gesloten overeenkomst. De onderteeke- ning zal over enkele dagen geschieden. De behandeling van valschermjagers op Kreta. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Het opperbe vel der weermacht heeft kennis gekregen zoo is gisteravond van militaire zijde aan vertegenwoordi gers der pers medegedeeld. van vele gevallen van bijzonder ernstige in strijd met het Volken- ï'echt zijnde behandeling van Duitsche valscherm jagers op Kreta. Een officiéél standpunt te dien aanzien, zoo vei-klaarde men verder, zal spoedig gegeven worden. Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan. Onderhoud tusschen Roosevelt en Halifax. WASHINGTON. 29 Mei (D.N.B.) President Koo- sevelt heeft den Britschen ambassadeur Lord Halifax ontvangen. Aan het onderhoud werd deelgenomen door den Engelschen financieelen deskundige Keynes. Nader wordt gemeld dat het onderhoud 2V2 uur ge duurd heeft. Na afloop deelde Lord Halifax mede dat de bespreking betrekking had op de wapenproductie van de Vereenigde Staten en op den algemeenen eco nomischen toestand. De kwestie van nieuwe stappen tot bescherming van de leveranties aan Engeland is niet ter sprake gebracht. Roosevelt heeft verslag uit gebracht van de Amerikaansche oorlogsproductie en Keynes heeft de toeneming van de oorlogsindustrie „bijzonder bevredigend" genoemd..Halifax voegde hier nog aan toe dat hij den president gefeliciteerd heeft met zijn redevoering. Halifax zeide verrast geweest te zijn over de mededeeling dat officieuze kringen in Engeland over de'ze rede teleurgesteld waren. Vrraraderinsr Her N. S. B. te Berlijn. BERLIJN. 28 Mei (A.N.P.) Voor het eerst sedert geruimen tijd heeft de N S.B te Berlijn weer een openbare vergadering gehouden. In den versierden Tiergartenhof waren ongeveer 250 menschen aanwe zig. Een afdeeling der W A. het vendel ..Overste Mus- sert". vormde de eerewacht. Kringleider Weenenk opende de vergadering. Hij zeide. dat de vaderland: liefde van den N.S.B.-er des te grooter wordt naar mate hij verder van het vaderland vertoeft. De propagandaleider. Ernst Voorhoeve, zette in een groote rede uiteen wat de N.S B is. wat zij wil en doet. Hij schetste hoe hij op 9 November 1940 met het Verdinaso was gekomen tot Mussert, den trouw- sten en meest vaderlandslievenden Nederlander. Onder daverenden bijval sprak hij de overtuiging uit dat Engeland dezen oorlog zal verliezen en dat Duitschland zal winnen. Hij bracht, hulde aan de ionge Nederlanders, die in de Standarte Westland en Nord- West meestrijden. De N.S.B., aldus vervolgde Voorhoeve, heeft, in den geest reeds vrede met Duitschland gesloten. Zij zoekt de Duitsche vriendschap. Er bestaat reeds een oprech te kameraadschap tusschen de N.S.B. en het' Rijks commissariaat en het „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P. de Nederlanden. Het was dan ook de N.S.B., die op uitnoodiging van den commissaris-generaal Schmidt den Führer bij zijn laatsten verjaardag kon huldigen, ..Wij en wij alleen zijn candidaat voor de macht in Nederland", aldus besloot Ernst Voorhoeve zijh rede. Na de pauze, waarin vele aanwezigen zich opgaven als lid, riep de heer Voorhoeve de aanwezigen op tot medewerking voor een vrij Nederland in een Ger- maansch Europa onder leiding van Adolf Hitler De districtsleider Visser sprak een slotwoord, waar na het zesde couplet van het Wilhelmus werd gezon- gen. Britten bombardeeren de Fransclie haven Sfax. Vrachtschip en gebouwen getroffen- Het Engelsche luchtwapen heeft, naar officieel te Vichy wordt medegedeeld, gisteren de Fransche haven Sfax in Tunis gebombardeerd. $et in de haven liggende Fransche vrachtschip ..Rabelais' werd zwaar getroffen. Bovendien kregen de ad ministratiegebouwen van de Fosfaatmaatschappij eenige treffers. Eenige gewonden waren bij het bombardement te betreuren. In Fransche kringen heeft deze Britsche overval op een haven, die op geenerlei wijze militaire doeleinden dient, groote verontwaardiging gewekt. Men verklaart dat deze nieuwe schanddaad van Engeland zich schaart in de reeks, die in Dakar, Mers el Kebir en Nemours is gepleegd. VIJTIEN GEWONDEN. Nader meldt het D.N.B. uit Vichy: Door den reeds gemelden luchtaanval van Engelsche vlieg tuigen op de haven Sfax in Tunis werden onge veer 15 personen gewond, onder \vie twee ernstig. Dr. Goedewaagen bezoclit Limburgsche kunstenaars. Provinciale raad van advies ingesteld. MAASTRICHT. 28 Mei. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van vólks- voorlichting en kunsten, bracht Woensdag een be zoek aan verschillende bezienswaardigheden en in stellingen in Maastricht. Na een verwelkoming op het provinciaal gouver nement door den commissaris van de provincie, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg legde dr. Goedewahgen bezoeken aan de schatkamer van de St. Servaaskerk en eenige andere bezienswaardig heden van deze kerk, vervolgens aan de middelbare kunstnijverheidsschool af. Tenslotte bezocht het. ge zelschap een tentoonstelling van schilderwerken van Limburgsche beroepskunstenaars in het voor malige Dinghuis. 's Middags werd in de voormalige Dominicaner- kerk een bijeenkomst gehoxiden, waarvoor Lim- burgsche kunstenaars en allen, die geacht worden betrokken te zijn in de bevordering van de Lim burgsche cultuur, waren uitgenoodigd. Er was ruime belangstelling. Na een kort inleidingswoord van graaf Marchant et d'Ansembourg hield dr. Goedewaagen een rede, waaraan het volgende is ontleend: Voor ieder die het wezen onzer geschiedenis in den strijd van Germaansch bewustzijn tegen Fransch imperialisme en Fransche democratie gele gen ziet is het natuurlijk dat de nieuwe volksche geschiedbeschouwing niet alleen „Midden-Neder land" niet zal verwaarloozen, maar het in zijn or ganische functie zal verstaan. Midden-Nederland moge dan naar de uitdrukking van prof. Gerretson tegenover het Hollandsche en Waalsche element het „lijdelijke" moment vertegenwoordigen op cultureel gebied is dit niet het geval. In het bij zonder Limburg, waar de Duitsche. de Fransche en de Nederlandsche cultuur elkaar steeds weer ont moeten en waar een, voor een Hollander, interna tionale cultuuruitwisseling plaats heeft, kan juist dank zij die spanningen op een cultuurleven van beteekenis bogen. Een departement, dat beheerscht is door den na tionaal socialistischen cultuurgeest, is zich bewust dat de kracht van een volk gelegen is in de sprei ding zijner cultuurkernen. Hoe sterker een orga nisme geleed en in zich zelf onderscheiden is, des te grooter is zijn innerlijke kracht. Dit is dan ook de i-eden dat in de organisatie dér cultuurkamergilden nadrukkelijk gedacht wordt aan gewestelijke differentiatie en aan een betrek kelijke vrijheid der gewestelijke centra ten opzichte van het geheel. Zooals in het door ons gestichte verbond van Nederlandsche journalisten een kring Limburg is opgericht, zoo zullen ook de Limburg sche schilders, beeldhouwers en architecten, zoo mede de musici, schrijvers, tooneelspelers en kunst- nijveren hun eigen gewestelijke kringen binnen hun gilde krijgen. Kunst en cultuur kunnen slechts ge dijen, indien zij aan de tradities van bodem en bloed gebonden zijn. Tegen de humanistische ontaarding nemen wij stelling. Wij willen in ons volk een gezonden geest, een geest die onze beste tradities waardig mag hee- ten, brengen, een geest ook die de eischen van nu en straks verstaat. Dit geldt ook van onze cultuur politiek. Wij begrijpen zeer goed wat het domein van kunstenaar, cineast en persman is, en geen ruwe inbreuk op de voorrechten van het beroep verdraagt. Maar wij begrijpen ook dat wat als vobrrechten geldt, niet steeds te rijmen valt met de belangen onzer Nederlandsche cultuur. Een voor recht "is geen absoluut ding. Het volgt uit de presta tie, die een mensch voor de gemeenschap geleverd heeft. Dit is onze socialistische grondgedachte. En waar nu eenmaal het ligt in de natuur der dingen de staat als hoogste dienaar des volks ge roepen is, regelend op te treden en te controleeren en te stimuleeren, zal de staat in de toekomst ook in de cultuur zijn woord te zeggen hebben. Dit is geen staats-absolutismc, want de staat is de dienaar der volksgemeenschap. Ook wij kennen het begrip van de wil des volks, maar niet in den zin van 17R9 en der democraten, maar in den zin, waarin het organische staatsrecht cn zijn theoretici het hebben begrepen. Het volk is een begrip van organische eenheid, van levende eenheid: de staat is een or gaan, een instrument ten dienste van dat leven. Ik geloof dat Limburg kans heeft van wingewest tot hooggewaardeerden medearbeider in onze cul tuur te worden. De tijd is gunstig voor een herijking der waarden in ons volksbestel. Het Hollandisme gaat voorbij, mede door den wil van ons nationaal- socialisten. Hoe Europa er uit zal zien ligt niet aan ons Nederlanders. Maar alleen wie eigen bestem ming begrijpt zal straks meetellen in een volksch geordend Eux-opa. De Commissaris der provincie sprak daarna over de wenscheliikheid om een blijvend onderling con tact van kunst en cultuur in Limburg met de over- hèid tot in een daad om te zetten, en deelde in zijn slotwoord mede dat hij voornemens is een raad van advies in te stellen, waarover hij zelf de leiding zal nemen en leden voor dien raad zal aanzoeken. De taak en opdracht van dezen raad zullen zijn: le. het geven van advies aan het provinciaal be stuur ten aanzien van het behoud en het bevorde ren van de Limbux-gsche kunst en cultuur; 2e. het ox-ganiseeren van bijeenkomsten, tentoon stellingen e.d. van Limburgsche cultuuruitingen, al dan niet in contact met andere cultuurcentra; 3e. het bevorderen van het stichten van een huis voor Limbux-gsche kunst; 4e. het bevorderen van de opleiding van jonga kunstenaars in het algemeen en meer speciaal hel voorbereidend werk tot het stichten van een kunst academie in Limburg. Deze academie zou in Maastricht worden opge richt. waarbij de overige cultuxircentra van Lim burg vergeten noch achteruitgezet zullen worden. (A.N.P.) Nog geen nieuwe jachtakten. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visseherij heeft, aldus de N.R.C., aan de hoofden van plaatselijke politie bericht, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat voor het begin van de jacht in dit jaar de vigeerende Jachtwet 1939 zal worden vervangen. In verband hiermede wordt ver zocht niet over te gaan tot het uitreiken van jacht akten, welke geldig zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1941 tot en met 30 Juni 1942, alvorens daarover van de zijde van genoemd departement nader is bericht aan de hoofden van plaatselijke politie. RECHERCHEUR, DIE ARRESTANT NEER SCHOOT. VRIJGESPROKEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Op 28 September- van het voi-ige jaar werden te Rotterdam eenige arrestanten overgebracht naar de terechtzitting. Een van deze arx-estanten" zag kans te vluchten, waarbij de rechercheui- D. H. een achtervolging inzette. In de Burgemeester De Roosstraat loste de rechercheur twee schoten, waarbij het tweede schot den vluch teling zoodanig trof, dat hij kort daax-na ovexdeed. Door de rechtbank te Rottei'dam was de rechercheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger bex-oep was gegaan bij het Haagsche Ge rechtshof. Het Hof heeft heden in deze zaak uitspraak ge daan en aangenomen dat de politieman niet het opzet heeft gehad den arrestant van het leven te berooven en als politie-ambtenaar den plicht had niets na te laten om den arrestant in handen te krijgen. Het Hof sprak den verdachte dus vrij. Otadio fLioquamma VRIJDAG 30 MEI 1341. HILVERSUM I, 4115.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.4S Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.159.20 Voor de huis vrouw. 10.00 Het Sylvestre-trio. 10,20—10.40 Declamatie. 11.10 Gramofoonmuziek 1.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O, Nieuws- en economische beursberichten. 1.00 De Romancers met piano-intermezzi. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Ensemble Bart Ekkers. 3.00 Pianovoordracht. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomlté). 4.20 Gramofoon muziek. 4.30 „Beroemde opera-ensembles", causerie met gramofoonumuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Salonorkest. 6.15 „In het roman tische rijk der I9de-eeuwsche schilders", lezing. 6.30 Orgelspel. 7.00 B, N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Zang met-.pianobegelelding en gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Mélodisten, soliste en het dameskoor „Aethercharme". 9.10 Nederland voedt zichzelf. Productieslag 1941. 9.25 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comlté). 9.30 Berichten. Engelsch- 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche berichten. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward. 1,45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht, 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Amusementsorkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Boekbespre king (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 6.15 Ensemble Erica Helen. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Musiquette en solfste. 7.30—7.45 „Kapitalisme en nationaal-socialisme", lezing. 8.00 B. N .O. Nieuwsberichten. 8.15 Het Residentie orkest. 8.35—8.50 Cyclus „Banden met Vlaandêrenland". 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsbexichteni sluiting,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3