Litteraire Kantteekenm^eit De Deensche visscherij in April. Na een betrekkelijk rustige vangstperiode in Maart van dit jaar ontwikkelde de Deensche vis scherij zich in April buitengewoon gunstig. Door de reusachtige vangsten en de zeer goede prijzen voor de voornaamste vischsoorten, waren de ver diensten groot. Zoo was de geheele kottervloot in de omgeving van de belangrijke Noordzeehaven Thyboroen onafgebroken bezig met de groote hoe veelheden schol, welke langs de kust van Jutland gevangen werden, binnen te brengen, terwijl ook talrijke buitenlandsche vischkotlers aan deze vang sten deelnamen. Gemiddelde vangsten van 10.000 K.G. bot en schol per week zijn niet zeldzaam en de totale aanvoer der laatste week in April bedroeg niet minder dan 140.000 K.G. visch, die regelmatig werd afgezet tegen prijzen van 1.10 kronen. De diepzeevisscherij was eveneens zeer goed; in de Paaschweek werd rond 12,5.000 K.G. visch gevangen. De normale opbrengsten bedroegen 6 a 10.000 kro nen per kotter per week. De extra-toewijzingen van brandstof voor de diepzeekotters hebben dus veel succes gehad. Ook de vloot van Esbjerg boekte in de maand April uitstekende resultaten. Op een der dagen aan het einde van die maand werd niet minder dan 400.000 K.G. visch binnengebracht, een hoeveelheid, welke nog nimmer in de geschiedenis van deze haven op eert dag werd gevangen. De visscherij Is dus het voorjaar zeer goed begonnen en de voor uitzichten voor loonende vangsten zijn goed. Te Hvide Sande werd hoofdzakelijk schelvisch, kabeljauw en schol binnengebracht en ook in groo- tere hoeveelheden, dan ooit het geval was. De prij zen zijn overal vast en hebben ten deele een record- peil bereikt. Zoo werd zalm tot 20 kronen per K.G. genoteerd, terwijl voor kreeft, zeekreeft en krab prijzen werden betaald, welke driemaal hooger wa ren dan die in 1939. De haven van Hundested aan de monding van de Ksef.iord in het Kattegat meldt-een omzet van 1/4 millioen kronen bij de plaatselijke vischveilin- gen in April.- Nog nooit was de omzet hier zoo groot. Ook te Thyboroen werd ditzelfde geconstateerd en in verband hiermede heeft men besloten, in den loop van den zomer de veilinggebouwen te vergroo- ten en de haveninstallaties uit te breiden; voor laatstgenoemde werkzaamheden is een bedrag van 500.000 kronen beschikbaar gesteld. De voorberei dende werkzaamheden, om de kademuren te ver lengen, zoodat men meer ligplaatsen voor kotters krijgt, zijn reeds getroffen. Ook de werven hebben nieuwe opdrachten gekregen -en zoo wordt onder meer hier de grootste Deensche visschersboot ge bouwd. Voor rekening van Skagen wordt momen teel een haringkotter van 55 ton voor de vaart in het Skagerak gebouwd, welk schip een motor van 240 p.k. krijgt, zoodat het tot de snelste en krachtig ste schepen der Deensche visschersvloot zal behoo- ren. De bouwkosten worden op 130.000 kronen ge raamd. Eindelijk is men in de haven van Skagen begon nen met den bouw van een nieuwe fabriek voor het door middel van het gebruik van nieuwe conservee- verwerken van haring voor den export. De onder neming „Dansk Krone Sild Co" is van plan om ringsmethoden het geheele jaar haring te exportee ren. Tot dusverre vond de export alleen in de zo mermaanden plaats. („De Visscherij wereld"). Burgerlijke Stand. Bevallen: A. de Keijzer-Boender, d.. a.b. woon schip Velsen. C. J. de Bruijn-de Vries, d., Alex Bellstraat 73, IJmuiden. A. W. van Schinkel- Schuijt, z„ Gr. Houtweg 10, Velsen. I. E. W. Schoorl-van Ewijk, z., Acaciastraat 41, IJmuiden. A. de Bruijn-van den Doei, -z., Hobbemastraat 4. IJmuiden. M. G. Oite-Harren, z.. IJm. straatweg 79, IJmuiden. J. Overzier-Schik, d., Wijk aan Zeeërweg 47, IJmuiden. M. L. Dijkers-Hermans, z., Trompstraat 85, IJmuiden. C. P. Plokker- Glas, d., IJm. straatweg 99, IJmuiden. Overleden: M. B. Osendarp, 49 j-, echtgen. van A. Meesters, Hobbemastraat 18, IJmuiden. E. F. S. Schoonenberg, 67 j., echtgen. van C. C. Kloef, Beverwijk. CENTRALE KEUKEN. In de afgeloopen week' werden door de Centrale Keuken 6008 maaltijden of gemiddeld 1000 pér dag afgeleverd. Hiervan werden 1789 maaltijden door Beverwijk betrokken. Dc beroepskeuze. Waarheen gaat Uw kind na de zomervacantie? Als slot van zijn beschouwingen over boven staande vraag schrijft de leider van de afdeeling Jeugdbemiddeling van het bijkantoor IJmuiden van het gewestelijke .arbeidsbureau Haarlem het vol gende: Vroeger was het mogelijk na de lagere school kantoorwerk te zoeken, tegenwoordig is de mini- mum-opleidingseisch doorgaans het U.L.O.-diploma A (soms wordt met Handelsavondschoolopleiding genomen). Wie met zoo'n papier gewapend een be trekking vindt ep vervolgens-zijn vrijen tijd ver deelt óver allerlei opzichzelf prijzenswaardige ver maken als voetballen, wandelen, zwemmen, lezen, enz. loopt op zijn twintigste jaar of daaromtrent vast. Hij verzuimde de beste studiejaren te ge bruiken, want: gestudeerd moet er worden! Eer ste eisch is een goede taalbeheersching. En dus het behalen van het praktijkdiploma Nederlandsche handelscorrespondentie. Dat is een bescheiden be gin. Boekhouden is punt twee als de aanleg en de werkkring geen andere eischen stellen. Wie het praktijkdiploma boekhouden verwerft en daarna van twee of drie talen het diploma handelscorres pondentie behaalt, kan zeggen dat hij een stevige algemee/ie basis onder de voeten heeft. Eerst dan is het specialiseer en in een bepaald vak aan de ordeen de persoon in kwestie heeft inmiddels de leeftijd van 25 jaar wel bereikt! Hij ismaar kantoorbediende" geworden! Wil hij nu verder studeeren dan zijn er nog vele mogelijkheden o.a. middelbaar boekhouden, Spaan- sche handelscorrespondentie (voor zaken met Zuid- Amerikaansche relaties van veel belang) Zweedsch stenografie-vreemde talen enz. De keuze is van de persoonlijke voorkeur en aanleg en van den werk kring afhankelijk. Natuurlijk, voor heel wat functies wordt niet het maximum vereischt, maar wie iets bereiken wil dient zijn doel niet te laag te stellen. Wie spreekt er nog van een gemakkelijk vak? Het is ook hier dus zaak niet over één nacht ijs te gaan bij de keuze van dit beroep. Wie zich ons getal van 20.000 beroepsbenamingen herinnert, kan ons niet verwijten, dat wij veel meer niét besproken hebben dan wèl. Het ging om een enkel hoofdpunt. Ouders en jongeren, die een be roep moeten kiezen hebben met drie factoren te maken: 1. De persoonlijkheid van den candidaat (zijn opleiding, aanleg, intelligentie, bekwaamheid, ka rakter en gezondheid); 2. de eischen, die het beroep stelt (eischen van vooropleiding, diploma's, lichamelijke en geeste lijke gesteldheid van den beoefenaar, financieele draagkracht, enz.): 3. De kans op de arbeidsmarkt. Wij zagen reeds, dat de gelegenheid bestaat, voor lichting en inlichtingen te verkrijgen bij den leider van de Jeugdbemiddeling te IJmuiden. Ook degene, die niet van voorlichting gebruik maakt, doet er verstandig aan de keuze nauwgezet te overwegen. Wat men na korten bedenktijd kiest moet minstens veertig jaar lang juist blijken te zijn. R-K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij'' Nu de speeltuin weer is geopend, is het winter werk teneinde. Als waardig slot hiervan zal door leden van de R.K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" in het Patronaatsgebouw onder leiding van de dames Thijssen een operette worden opgevoerd en wel Zaterdagmiddag voor de kinderen cn Zon dagavond voor ouders en andere belangstellenden. CASTRICUM ASSENDELFT—C. S. V. (11—2). Het schijnt, dat C.S.V. zich dit seizoen niet meer zal herstellen van haar inzinking, veroorzaakt door de vele mutaties. Wel beschikt C.S.V. thans over verdienstelijke jonge spelers, maar van verband in het spel is geen sprake. Ook in den wedstrijd tegen Assendelft bleek dit weer. Met 112 wonnen de Assendelvers. Oök -Vitesse verloor en plaatste zich daarmee de finitief op de laatste plaats, - - Wat er op den „toto" gespeeld werd. Hei is voor buitenstaanders wel eens aardig te weten, wat voor enorme bedragen er tijdens dra verijen in den totalisator omgaan. De courses te Alkmaar werden ongeveer door 3500 bezoekers bijgewoond, die in totaal plus minus 15000 gulden op den totalisator speelden. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer f 4.30 per bezoeker. ,,'t Karpertje" ving bot Het vischcollege ,,'t Karpertje" heeft tijdens het afgeloopen weekeinde haar openingswedstrijd ge houden van dit seizoen in de Spoorsloot. Een groot aantal visschers was reeds vóór zes uur bij het clubgebouw aanwezig en vól goeden moed trok men om zes uur naar het vischwater. Wanneer de hoofdcontroleur A. Muis op het terrein van den strijd het beginsignaal geeft, wordt direct met groote animo ingelegd. De gedwongen rustperiode voor de visschers schijnt ook van invloed geweest te zijn op de waterbewoners, want ze wilden niet bijten. Alleen R. van Rookhuizen was gelukkiger dan de rest der leden, die niets vingen. Wanneer na het tweede uur weer niets gevangen wordt, besluit de hoofdcontroleur den wedstrijd te staken. De oorzaak der slechte vangst moet geweten wor den aan het koude voorjaar. Teraardebestelling J. A. Dekker Jzn. Onder zeer veel belangstelling heeft Dinsdag middag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer J. A. Dekker Jz., oud-directeur der N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam, in Beverwijk overleden. Namens het bestuur der Vereeniging van Vrijz.- Hervormden alhier waren aanwezig de heeren Herb. Blom, voorzitter en Chr. van Wingerden, verder waren er Mr. P. Donker, notaris te Rot terdam, directeuren, reizigers, kantoor- en ander personeel van de N.V. Dekker's Houthandel. Eerst sprak een neef, Mi'. C. Avis, griffier .van het Kantongerecht te Terborg die den overïedene schetste als een- man met een helder verstand en een groot gevoel voor rechtvaardigheid. Een andere neef, de heer De Reede te Haarlem zei dat de ontslapene een man van groote recht schapenheid en onkreukbaarheid was. De heer J. D. de Vries Lentsch sprak als oudste directeur van de N.V. Dekker's Houthandel, Met zijn groote vakkennis en betrouwbaarheid had de heer Dekker met wijlen zijn broeder de zaak -ge bouwd op hechte fundamenten. Hij had ook groote gaven van hart en geest'; dankbaar zou men blij ven gedenken al het goede dat hij voor het bedrijf en het pensioen fonds- had gedaan. Ds. M. A. Hylkema sprak namens de Doopsge zinde gemeente van Westzaan-Zuid, waarvan de overledene reeds op 20-jarigen leeftijd lid van den kerkeraad en boekhouder werd. De functie van boekhouder bleef hij vervullen, ook toen hij vele jaren in Beverwijk woonde. Ds. F. W. J. v. d. Poel, Ned. Herv. Predikant te Den Helder, sprak als vriend waarna ds. J. Hanne- man, Ned. Herv. predikant te Uitgeest, zei dat het echtpaar Dekker velen tot zegen is geweest. Spre ker eindigde met het bidden van het Onze Vader. Narnens de familie heeft Mr. C. Avis voor de belangstelling bedankt. Orgelconcert Ned. Herv- Kerk. Evenals het vorige zomerseizoen, zal cle organist der Nederl. Herv. kerk de heer G. Moed, dezen zomer een serie orgelconcerten geven, waar van het eerste Dinsdagavond uitgevoerd werd. De organist opende met Handel's orgelconcert in Bes-groot, allegro en larghetto, waarvan laatst genoemd deel bij de welluidende dispositie van het schoone Muilerorgel uitmuntend tot zijn recht kwam door de, fraaie vertolking, die de heer Moed er van gaf. Met een groote behcersching en in een juiste opvatting klonk Handels compositie in deze wijdingsvolle sfeer. In Herzlioh tut mïr verlangen" van Brahms wist cle solist de bedoeling der compositie welbewust tot uitdrukking te brengen. Max Regers Melodia* had ik mij in meer tempo uitgevoerd gedacht; de accoordcn,die in dit werk van den modernen meester diens eigen stijl ver raden. vergen van den speler alsmede van zijn toehoorders, een groote mate van concentratie. Het valt te prijzen, dat de heer Moed, afwijkend van den sleur van vele orgelconcerten, ook Reger wil vertolken. En hij deed het met varieerend registerspel, dat den luisterenden een goed inzicht op den rijkdom van het instrument gaf. De organist eindigde zijn solistisch werk met het eerste koraal van Hendrik Andriessen, een knappe compositie van dezen grooten Nederlandschen kunstenaar, die 'tijdens zijn leven gelukkig reeds de waarmeermg vindt, waar hij recht op heeft. De soliste Beatrix Schut, zong enkele soli, door den organist begeleid. Zij beschikt over een alt stem van grooten omvang en van een brilliant vo lume, die zij uitstekend weet te gebruiken Met groote voordracht zong zij Bach's „Kommt. Seelen dieser Tag-'. Beatrix Schut's optreden in het verdere gedeelte, ik noem bijv. het vol devotie ver tolkte „Höre Gott, mein Flehen" en het frissche „Smget ein neues Lied" van Anton Dvorak, be wees, dat zij hetgeen zij zingt temperamentvol aanvoelt en het feu sacré der muzen in zich heelt. Ik heb met groote waardeering naar haar zang geluisterd, alleen de begeleiding was m.i. aan den forsehen kant. w. Omzet van de B. E. T.-veiling. De omzet aan de BET-veiling bedroeg in de af- geloopen maand f 50.662.21. Is hier iets van U bij? Aan het politiebureau zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: grijze heerenhoed, heerenrijwiel, nik kelen damesarmbandhorloge, portemonnaie met in houd, grijze pet, wollen pantoffels, zilveren rozen krans. bankbiljet van f 10, huissleutel, autoband met velg, vierkleurig vulpotlood, actetasch, Lïds- sleutel, bruine handschoen, HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni: Prijzen van: f 15.000.—: 13652. f 10.000.—: 14970. 1 1.500.—: 4646. f 1.000.—: 4283 6832 12276 14989. f 400.—: 7884 8956 9709 13676 10890. f 200.—: 5741 10736 11203 18741. f 100.—: 2678 3751 4040 4429 6330 6372 6717 8116 8131 8426 12166 12540 14056 14363 14607 17186. Wijk aan Zee: lederen riem, wit kindersokje, hee renhandschoen, actetasch met inhoud, zakmes en ring met sleutels. Verloren: portemonnaie met inhoud, ceintuur, bankbiljet van f 25. grauwe tamme eend. porte monnaie rget inhoud, portemonnaie met inhoud, bouvier, kinderligstoeltje, identiteitsbewijs, tcx- tielkaart. paar regenpijpen, gouden zegelring, glacé handschoenen, doos met inhoud, zilveren arm band met drie Zeeuwsche knopjes, bankbiljet van 10 en 5 van f 1, handtasch met inhoud, heeren- portemonnaie met inhoud, bruine portemonnaie met inhoud, identiteitsbewijs. Wat de tuinders kregen. Vereemgde Veilingen „Kennemerland1 en „Vrije Veilingen". Spinazie per KG 5.60. Spinazie Afw. per KG 2.905.20. Postelein per KG 1115. Sla per 100 krop 23. Wortelen per bos 13. Rabarber per KG 4J06. Raapstelen per KG 8. Radijs per bos 1.101.60. Uien 810. Tomaten per KG 44. Prei per KG 52—53. Bloemkool I per stuk 16. Idem II per stuk 912. Snijboonen per KG 70. Asperge per bos 5565. Idem blauw per bos 3240. Idem dun per bos 2225 Aardbeien per doos 33—40. Het N. V. V. Ledental gestegen. De leiding van het N.V.V. te Haarlem schrijft ons: Het valt niet te ontkennen, dat ook in de vakbewe ging de eerste tijd na de oorlogsgebeurtenissen in ons land verschillende schommelingen zich heb ben voorgedaan. Een aantal van degenen, welke lid waren, hebben voor dit lidmaatschap bedankt, daar velen van hen in de meening verkeerden, dat het toch geen zin meer had om het lidmaatschap te doen voort duren omdat door de vakbonden geen actie tot verbe- :ring der positie van de werknemers mocht worden gevoerd. De verschillende maatregelen, welke in het bij zonder in de laatste maanden door de autoriteiten op erzoek van of in overleg met het N.V.V. werden ge troffen, hebben wel voldoende aangetoond, dat deze gedachten op een misverstand berustten en ook de di- erse acties van de verschillende bonden voor verbe tering van de loonen en arbeidsvoorwaarden gaan egelmatig door en met niet onbelangrijk succes. Het eenige verschil met voorheen is, dat er geen stakingen mogen plaats vinden, doch daartegenover staat weder het meer positieve, dat de verschillende organisaties thans een ander middel hebben, indien in een bepaald bedrijf de werkgever niet aan de recht matige verlangens wil voldoen en dat is een beroep ep het college van Rijksbemiddelaars, door welk col lege reeds vele beslissingen zijn genomen. Dit alles heeft tot gevolg dat nog meer dan voor heen de oogen der werknemers zijn opengegaan en nog opengaan en zij inzien dat het eenige middel om e strijden voor een rechtvaardig menschelijk bestaan De Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen op'het' kantoor van het N.V.V. melden en vragen om raad in allerlei kwesties waar nu eenmaal de werknemer voor komt te'staan. Hier zijn er onder, welke voor enkele maanden terug het lidmaatschap deden beëindigen, maar nu verklaren hierop terug te komen daar zij inzien dat het langs den kant staan niet het middel is om de sociale positie der ar beidersklasse te verbeteren. Dit laatste kan worden aangetoond met de cijfers •an het ledental. Telde het N.V.V. te Haarlem op 1 Januari van dit jaar 8158 leden, dit was op 1 April 1. gestegen tot 8620, een totale vooruitgang dus van bijna 500 leden in den tijd van drie maanden, uit wel ke cijfers voldoende blijkt, dat het N.V.V. en zijn organisaties het vertrouwen hebben van de werkne- AANNEMINGSONDERZOEK VOOR DE WAFFEN-SS. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. Naar de Ergan- zungsstelle Nordwest van de Waffen-SS te Den Haag mededeelt, zullen in het. tijdvak van 8 tot 11 Juni a.s. in Nederland aannemingsonderzoeken worden verricht voor de regimenten „SS-West- land" en „SS-Nordwest". Nederlanders en Vlamingen in den leeftijd van 17 tot 40 jaar, met een lengte van minstens 1.65 meter, kunnen voor den duur van den oorlog, voor twee jaar, of voor vier jaar worden geplaatst. Voor het onderhoud der gezinnen (voor"zoover et kostwinners betreft) is zoi'g gedragen. Bewijzen voor vrij vervoer van de woonplaats naar de plaats van het onderzoek kunnen worden aangevraagd bij de Erganzungsstelle Nordwest, Stadhouderslaa-n 132, Den Haag. Bewijzen voor het ervoer terug worden afgegeven bij het onderzoek, >ngeacht of de aanmelder wordt geplaatst of niet. Het schema voor de aannemingsonderzoeken luidt als volgt: 3 Juni: 10 uyr Utrecht Deutsches Haus. 16 uur msterdam school Iepenweg 13. 9 Juni: 10 üur Leeuwarden huize Schaaf, Breed- ;traat, 15 uur Groningen Concerthuis, Poelestraat. 11 Juni: 10 uur Zwolle hulpkazerne, school aan de Turfmarkt, 14 uur Deventer Parkweg 2, 17 uur Arnhem Willemskazerne. 11 Juni: 10 uur Eindhoven huize Maria, Kruis straat 53. 17 uur Heerlen rest. Klösen, Emmastraat. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 4 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: Land zonder vrouwen, en bijprogramma. 8 uur. AGENDA VOOR IJMUIDEN. WOENSDAG 4 JUNI. Thalia Theater: „Hoera, er is een stamhouder". uur. Bioscoop De Pont: ..Valsch Geld", 8 uur. Rex Theater: „Boefje", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 4 JUNI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Chopin-avond Theo van der Pas, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoog heid". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Trenck de Pandoer" 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Geluksvogel", 2.30, .30 en 8.45 uur. DONDERDAG 5 JUNI. Rest. Lido: Chopin-Piano recital en causerie dooi George Hamel. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Landesgericht. ERGERLIJK GEVAL VAN OPLICHTING. 's GRAVENHAGE. 3 Juni (A.N.P.) Het Duitsche Landesgericht heeft vanochtend een even ernstig als ergerlijk geval van oplichting be handeld. Het betrof hier een zaak tegen een 64- jarigen ambtenaar van het voormalige departement van defensie, die er van beschuldigd werd twee kennissen van hem voor een bedrag van tweemaal duizend gulden te hebben opgelicht. De dagvaar ding vermeldde verder nog twee pogingen tot op lichting. Alle vier gevallen hadden zich in het laatst van het vori.ve jaar afgespeeld. Ik weet zoo had de verdachte destijds tegen twee kennis sen gezegd dab jullie namen voorkomen op de lijst van hen die bij wijze van represaille voor de behandeling van de in Indië verblijf houdende Rijksduitschers geïnterneerd zullen worden. Ik kan er echter voor zorgen, dat jullie van deze lijst zullen worden afgevoerd, want den ambtenaar die deze zaken behandelt ken ik goed en hij is er wel voor te vinden jullie namen af te voeren. Dat kost evenwel geld. Wanneer je me ieder duizend gulden geeft, zal ik er wel voor zorgen, dat de zaak in orde komt. De twee kennissen, beiden gepens. Indische ambte naren, vlogen erin en betaalden duizend gulden. Een derde persoon was verstandiger en ging op het verhaal niet in. De vierde oud-Indisch-ambtenaar wien verdach te 'n dergelijk aanbod deed, deed of hij bereid was de gevraagde som van 600 gulden te betalen, doch toen verdachte op 5 December van het vorige jaar het geld wilde innen, deed hij dat in tegenwoordig heid van twee rechercheurs die zich verdekt had den opgesteld en den bedrog plegenden ambtenaar uiteraard onmiddellijk arresteerden. Tijdens het verhoor van den verdachte bleek, dat hij den laatsten tijd op het verkeerde pad was geraakt en daardoor groote schulden had gekre gen. De Staatsanwalt noemde het een bijzonder ern stig en ergerlijk feit, dat een Nederlander op deze wijze misbruik maakt van den nood waarin andere Nederlanders onder deze bijzondere omstandigheden verkeeren. Ten aanzien van de strafmaat wilde spr. rekening houden met den ouderdom van den verdachte, alsmede met het feit, dat hij gedurende een periode van 47 jaar tot volle tevredenheid van zijn superieuren als ambtenaar werkzaam is geweest. Bovendien aldus spr. heeft verdachte reeds een half jaar in voorarrest gezeten en zal hij bij een veroordeeling het recht op pensioen verliezen. Onder deze omstandigheden vroeg spr. een gevangenisstraf voor den tijd. van één jaar met aftrek van voorarrest. Op grond van dezelfde overwegingen veroordeelde de rechter hem hierna tot negen maanden ge vangenisstraf, eveneens met aftrek van voor arrest. NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERGEN. De N.J.H.C. meldt ons: Op het oogenblik zijn de volgende jeugdherbergen voor het trekkersver- keer geopend: Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Apelsga, Arcen, Arnhem, Beegden, Delden, Deven ter, Eindhoven, Eysden, Gorinchem, Gouda, Haar lem, Harlingen, Heemse-Hardenberg. de Kaag, Kampen, Kortenhoef. Lunteren, Lochem, Nijmegen, Oldebroek, Rhenen, Scheveningen, Schoorl, Sneek. Utrecht, Vaals, Wieringen en Zwolle. Men kan verwachten, dat de jeugdherbergen te Meppel en Hoogeveen eveneens binnenkort in ge bruik gesteld worden, terwijl de jeugdherberg te Emst-Epe gedurende de geheele maand Augustus haar deuren voor de trekkende jeugd opengezet. De volgende route wordt speciaal aanbevolen voor hen, die niet tegen een eindje „trappen" opzien: Am sterdam, Schoorl, Wieringen, Harlingen, Sneek, Apelsga, Heemse, Hardenberg, Zwolle, Kampen, Kampen, Apeldoorn, Deventer, Deldèn, Lochem, Arnhem. Amersfoort, Amsterdam. In het Noorden en Noord-Oosten van ons land zijn er nog uitgestrekte gebieden van ongerept natuurschoon. die in het algemeen nog veel te weinig bekend ziin. De Jeugdherbergen in Fries land, Groningen, Drente en 'Óverjjs'el bieden; thans de mogelijkheid deze streken eens grondig te gaan verkennen DE EERSTE GRENSLANDREIS VAN „VREUGDE EN ARBEID". ENSCHEDé, 3 Juni. De werkgemeenschap .Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. heeft den Tweeden Pinksterdag haar eerste buitenlandsche •eis georganiseerd. De afdeeling „Reizen en va- cantie" organiseerde deze reis, die naar Teeklen- burg. Iburg en Munster leidde. In Munster werd men ontvangen door de „Kraft durch Freude" organisatie en in de historische vre- deszaal werd het gezelschap door Verkehrsinspektor Breider officieel verwelkomd, namens den Ober- bürgermeister van Munster. Voor de N.S. Gemeinschaft. ..Kraft durch Freude" sprak Kreiswart Ahrenheuvel, die memoreerde, dat thans de eerste persoonlijke ontmoeting van .Vreugde en Arbeid" en „Kraft durch Freude" was tot stand gekomen. Spreker wees er op. dat het doel van de K. d. F.-organisatie niet slechts is het verschaffen van ontspanning, doch dat de vreugde in den arbeid en in het leven en de levenslust van den arbeider door deze organisatie moeten worden bevorderd. Vervolgens deelde dr. Bietenduvel eenige histo- •ische bijzonderheden over Munster en de vredes- zaal mede en hij wees op den Nederlandsch-Vlaam- schen invloed op de Munstersche bouwwijze. Het gezelschap kreeg daarna gelegenheid de hoogst interessante oude Munstersche gebouwen en kerken te bezien. Des middags werd door een K. d. F.-gezelschap van leekespelers een extra voorstelling gegeven oor de deelnemers aan de „Vreugde' en Arbeid"- reis. Hierna sprak Verkehrsinspektor Breider een slot woord. De heer R. Wagenvoort, leider van de afdee ling ..Reizen en vacantie" van „Vreugde en Ar beid", die de geheele reis meemaakte, beantwoord de de rede van den heer Breider en wees er op, dat het reisgezelschap grooten dank verschuldigd was aan de K. d. F.-organisatie. (A.N.P.) DE WERVING VOOR DE POLITIE. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. In aansluiting op de. ingevolge bevelen der Duitsche overheid, door hem uitgegeven bekendmaking inzake de werving voor de politie (opgenomen in de avondbladen van 28 Mei 1.1.), deelt de wnd. inspecteur-generaal der Ned. politie nader mede, dat het aanbeveling verdient indien de sollicitanten bij het door hen in te vullen afstam- mingsformulier, tevens de mogelijk in hun bezit zijnde afschriften overleggen van de geboorteakten en doopbewijzen van henzelf, hun ouders en groot ouders. alsmede van de huwelijksakte hunner ouders: van de gehuwde adspirant-officieren overeenkomstige bescheiden ook van hun echtgenoote. Diefstal en heling van koffie en thee Vonnissen van de Haarlemsche Rechtbank. HAARLEM Dinsdag. De Haarlemsche rechtbank heeft heden een 33- jarigen handelsreiziger, die. in den nacht van 5 op 6 Maart uit een pakhuis te Haarlem voor eenige duizenden guldens koffie en thee had gestolen, ver oordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De eisch tegen hem was iy2 jaar. Een 44-jarige groentenhandelaar, die de partij eenige dagen had verborgen en daarvoor 200 gul den had ontvangen, werd conform den eisch ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Zijn vrouw, die de koffie en thee had verkocht, kreeg acht maanden gevangenisstraf, twee maanden meer dan tegen haar was geëischt. De broer van dc vrouw, die ook verdacht was van heling, werd vrij gesproken. Tegen hem had het O.M. vier maanden gevorderd. Vera Fontaine. Reman door GeaJ Maersscnsde Meent. Amsterdï»»! Qucrido's U.M I Een debutante in de rij der Hollandsehe schrijfsters. En wel een, die ds aandacht, di boek trekken zal. waard is. meer misschien no de mogelijkheden die haar eersteling doet opkc dan door welslagen reeds bij den eersten worp. Maar dat is nu ook niet direct noodig waar er li anders is, waardoor men voor dezen roman van I driehonderd bladzijden een zekere genegenheid gevoelen Wat is in opzet, bedoeling en schriftuur' boek heerlijk jong. overbelast, ongebreideld en meenplaatserig, hoe leuk komt hier de jonge vr te voorschijn, die nu eens echt alles wat ze op het heeft, zal uitschrijven, die heil-venvachtend Ke! heeft tegenover de vrijere omgangsvormen der' slachten, aan maatschappelijk werk gedaan heeft aan maatschappelijk vooroordeel den dood gezwot En die dat nu eens fijn zal glorifieeren in haar schc ping van Vera Fontaine, de fonteinen der waarhi openzettend, zoodat die in ononderbroken stroom dó de drie honderd pagina's komen te vloeien, zonder h" zij bemerkt, dat het geen zuiver bronwater meer Veel in Vera Fontaine is tweedehandseh nieuws, ma' met welk een enthousiasme wordt, het gelanceef Daarin schuilt'juist het geheim van de jeugd. Hoe is Geertje? Ik weet. dat hier een onbeschaamde vr„ gesteld wordt, zeker ten opzichte van een dame n zulk een fraaien auteursnaam, waarvan het tusscta streepje ■zelfs, den gehuwden staat suggereert"m4. raden er naar is geoorloofd en ik waag het te ver® derstellen dat deze schrijfster nog in de lente hS! levens rondwandelt, desóndanks het leven ten •meent door te hebben en er de noodige correcfo voor heeft klaar liggen in een laadje van haar b reautje. Dat jeugdig zelfvertrouwen is in geen enk opzicht lachwekkend, het is zelfs sympathiek en den ouderdom slechts jaloers maken. Temeer vry een boek als dit er zoo heerlijk-open getuigenis aflegt. Vera Is een professorsdochter die jong het ouderlS huis verlaat om in de stad op haar eentje het „van alle kanten" te leeren kennen. Hetgeen haar, dj blijkbaar niet van de noodige middelen ontbloot gemakkelijk genoeg valt. Tn hoofdzaak komt dat lEv ren kennen van het leven van alle kanten bij hsa erop neer dat zij na een ernstigen flirt met den jon gen Rain er verliefd wordt op een mode-dokter, speel list en ladykiller, die haar als nummer in de reek zijner veroveringen tot. op zekere hoogte waardeer zooals een sultan het zijn favorite zou doen. Ver doorziet dezen ijdelen leeghoofd natuurlijk pas als b te laat is zij is met haar studie van het leven blijk baar aan den verkeerden kant begonnen en nads zij'in vacantietijd en landhuisomgeving geruimen Ij met hem het huwelijk op bedriegelijke wijze heeft na gebootst. Dat. alles heeft helaas gevolgen, maar juli tegen den tijd dat die zich zullen openbaren is zij mi haar studie zoover gevorderd, dat zij in Jeroen dei waren, onbeduidenden flaneur en vrouwenjager onl dekt. Jeroen, die in de studie in alle opzichten hee wat verder is, is zoo burgerlijk-fatsoenlijk haar willen trouwen en legt^haar alle voordeelen daarva voor haar en hun komende kindje uit, doch te ver. geefs. Vera, die in hun imitatie van het huwelijk nlt. dan schoonheid gevonden heeft, ziet nu, in een sis pele daad van registratie van hetzelve, niets dan i achtelijks. Zij stuwt Jeroen uit wandelen met eea veracht je" en neemt met blij gemoed de verantwon delijkheid voor een vaderloos kindje op zich. Ui!d gende fanfare van de jeugd, die aan den verkeerd kant haar levensstudie begon, doch per slot gewaa spel speelt met het leven, dat nog komen gaat Koi Jeroen, noch Vera zijn door de schrijfster zoofe geteekend. dat hun conflict een zekere tragische «3 te krijgt; in feite zijn beiden evenkleinburgerlijk 1 is Vera's resolutie niet veel meer dan domme fs fare voor wat zijzelf als een overwinning der o:i hankelijke vrouw aanziet. Eenzelfde gemis aan zal de lezer ervaren in de intermezzi met de lieêe uit het volk. wier bestaan Vera bestudeert met hi verleide meisje, met het krachtwijf Berbe, schooiertjes uit de stad. Het is alles zoo heerlijk jon gedacht en geschreven, maar het is nog zoo onröi En, desondanks, zoo sympathiek. Want er zit onmis kenbaar fut in deze schrijfster, die er nog zoo lekkf op los schrijft, de gave daarvoor heeft en zich draagkracht harer gegevens vöorloopig weini? m trekt. Als zij zich gaat bezinnen, gaat schiften, gaa doordenken, ja, dan kan het prachtig worden. De Schaapherder, door J. F. Oilman! Opnieuw uitgegeven door Bigot en Va Rossum N.V., Amsterdam. De romantiek van de vorige eeuw heeft een nanti litteraire meesterwerken voortgebracht, die men ee halve eeuw geleden gelezen moest hebben, wilde me niet buiten de burgerlijke beschaving dier dagen ge sloten zijn. De uitgevers, hierboven genoemd, means terecht dat vele dier werken een herdruk waard zij! de niet te ontkennen knapheid dier auteurs ze niet te doen wijken voor veel moderns en tegen da te grooten omvang zal men niet meer opzien, nu lezers van onzen tijd weer aan het parool hoe-dife hoe liever gewend zijn geraakt. Zoo zullen dan deze serie, die de- Glorie-Reeks werd genoemd, C mans' Schaapherder, mevr. Bosboom ToussaintsH ioor Frans en Tolstoi's Anna Karenina herleven e de Drie Musketiers van Alexandre Dumas zullen te vergezellen De Schaapherder ligt voor mij, de sa& ren volgen. En bij het afschrijven dezer titels herleven In 03 gedachten de Sinterklaasavonden van mijn pr»J ieugd. waarin veel van dat moois op onze verlang lijstjes stond. Dat waren dan re.uze-geschenken- ais ze kwamen. Nu verschaft men ze zich. onyeritoi en keurig gebonden voor luttele guldens, met illusnj ties door Bob Buvs. een jongere van vandaag, en w de lezer van heden zal van het verteltalent dier 011 e, schrijvers genieten en ongemerkt in hun ban geraken al is dat een andere dan die waaraan psychlscn spitsvondigheid en te zwaar beladen intellect hem 1 later jaren gewend hebben En hem misschien he vermoeid n Onverkortdat is misschien niet geheel juist" letterkundige PTalbo C. Kool die dezen Schaapheme in spelling en stijl bij de thans geldende aanpaste re- ook den tekst op enkele plaatsen, naar Jonck'W' inzichten, besnoeid te hebben Wij zullen het n gaan nameten Meer interesseert ons de vraag hoe lezend publiek op deze herlevende glorie reacee: De prognose is gunstig, zou men zoo zeggen en bliek en uitgevers kunnen daar gelijkelijk mee haat zijn Rabinrtranath Tagore. Zwervende re gels. Een Pinkstergave voor de le der Wereldbibliotheek-Vercenigine „Enkele lichte, zwevende woorden boven eenJ grond van verzwegenheden" dat is wel neen den zin weergegeven van deze poëtische afon door Johan de Molenaar vertaald uit Tag Stray Birds en In een kostelijk klein geschcnKOOM door de W B uitgegeven Tagore's dichterlijke ^- heid. in Holland het eerst door Fredcrik van t bekend geworden, komt hier tot den lezer in e.x>^ vorm. in korte uitingen waarop hij kan doorspm-^ zich ermee op een stil Zondagsuur afzonderen er den zin van -ontdekken. Een staal is dit: „Je glimlachte en sprak tegen mij over niets voelde dat dit het was. waarop ik lang Üe had." (26). „g Gesluierde wijsheid uit het verre Oosten, Ken aan den bloemvorm waaruit ze ontwikkeld moet den, om ons van den geur der woorden te n®6".,!!, nieten Een kostelijk boekje ook voor den faoè fil^ hebber, want het werd met zorg gedrukt op zactl dikkend papier, gezet uit de Pastonchi-letter en kleine blauwe vignetjes smakelijk gemaakt. Dit 15 Pinksterpremie, die van den goeden smaak der leiding wederom getuigt. 9 J. H. DE B0IS WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woenisdagsavo^5 betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE-..

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2