Besluit op de inkomstenbelasting Vacanfieplan. (jBaatste iBetidUea^j (JBucg.eciii&eStatïd Een ha!f jaar „Prijzenpolitiek" 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Verordening no. 105, heden verschenen, brengt het „besluit op de inkomstenbelasting 1941". Hoofdstuk 1 regelt den belastingplicht. Binnen- en buitenlandsche Nederlandsche belastingplich tigen zijn naar den maatstaf van hun zuiver in komen aan een directe belasting onderworpen. De gehuwde vrouw is niet zelve belastingplichtig, be halve de duurzaam gescheiden levende vrouw. Hoofdstuk 2 zegt dat het zuiver inkomen in een kalenderjaar genoten het onzuiver inkomen is, verminderd met de onverrekende verliezen van vorige jaren en de persoonlijke verplichtingen. Het onzuiver inkomen bestaat uit le. de zuivere op brengst van eigen onderneming en van arbeid, 2e. zuivere opbrengst van vermogen. 3e. zuivere in komsten in den vorm van periodieke uitkeeringen voorzoover niet reeds onder le en 2e vallende, 4e. zuivere* inkomsten uit speculatie, voorzoover zij niet vallen onder le. Breedvoerige overschrijvingen regelen wat onder „opbrengst" en ..winst" te ver staan is en hoe deze technisch berekend dienen te worden. De kosten van verwerving worden in mindering gebracht op de inkomsten waartoe zij betrekking hebben. De kosten van verwerving die afgetrokken mogen worden zijn de volgende: lo. Uitgaven, die onmiddellijk of middellijk voor de vervulling van 'een dienstbetrekking moeten worden gedaan, zooals contributiën voor vakver- eenigingen, aanschaffingskosten van gereedschap pen en beroepskleeding, dan wel afschrijving (ar tikel 2) op zoodanige goederen: 2o. Uitgaven, noo- dig voor het vervullen van meer dan één dienst betrekking; 3o. Kosten van verzekering en onder houd van onroerende goederen, belastingen die op onroerende goederen rusten, grondrenten en erf pachtcanons, alsmede kosten van verhuring of verpachting van onroerende goederen; 4o. Af schrijving op gebouwen en verhuurde roerende goederen (artikel 2); 5o. Kosten en belastingen, vallende op de verzilvering van coupons en divi dendbewijzen uitgezonderd de dividendbelasting, geheven krachtens het besluit op de dividendbelas ting 1941 alsmede kosten van vermogensbeheer; 6o. Interest van schulden en kosten van het op nemen en het verlengen van geldleeningen, voor zoover de schulden of geldleeningen zijn aange gaan ter verwerving van de inkomsten. Van het onzuiver inkomen worden ter berekening van het zuiver inkomen afgetrokken: 1. het verlies, dat de uitkomst vormde van het bepalen van het zuiver inkomen in de beide voorafgegane kalender jaren, voor zoover dat verlies niet bij het bepalen van het zuiver inkomen over het laatste dier jaren in mindering kon worden gebracht; 2. De vol gende persoonlijke verplichtingen, voor zoover zij niet bedrijfs- of beroepskosten of kosten van ver werving van inkomsten zijn: pensioenen, altijd durende renten, lijfrenten en andere periodieke uit keeringen en verstrekkingen, interessen van schul den en premiën voor lijfrenten. De aftrek voor lijf- rentepremiën bedraagt per geheel kalenderjaar ten hoogste: voor een belastingplichtige, vallende in tariefgroep 1 f 600, voor een belastingplichtige vallende in tariefgroep 2 f 1200, voor een belasting plichtige, vallende in tariefgroep 3 en aanspraak hebbende op aftrek voor niet meer dan drie kin deren f 1800. Lijfrenten en andere al of niet van het leven afhankelijke periodieke uitkeeringen en- verstrek kingen aan bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijlinie zijn niet voor aftrek vatbaar, tenzij zij de tegenwaarde voor een praestatie vormen. Evenmin is aftrek toegelaten ter zake van onderhoud van de echtgenoote van den belastingplichtige, tenzij zij duurzaam ge scheiden van hem leeft. De opbrengst van land bouwbedrijven wordt afzonderlijk geregeld. Land bouwbedrijf in den zin van dit besluit is elk be drijf, dat gericht is op het met behulp van natuur krachten winnen van planten of plantendeelen, dan wel op het fokken, telen of houden van dieren, indien daarbij hoofdzakelijk voortbrengselen van het eigen landbouwbedrijf worden verbruikt, zoo als: akkerbouw, tuinbouw, fruitteelt, bloembollen teelt "en boomkweekerij; veehouderij, vetweiderij en. pluimveehouderij. Als landbouwbedrijf of onderdeel van een land bouwbedrijf worden mede beschouwd: binnenvis- scherij en vischteelt; nevenbedrijven van den landbouw, met inbegrip van de jacht, indien het jagen met een landbouwbedrijf in vei'band staat; het gebruik van de eigen woning, indien dit met de uitoefening van een landbouwbedrijf recht streeks verband houdt Een der volgende hoofdstukken regelt het bedrag der belasting, dat verschuldigd is volgens de bij dit besluit behoorende tabel. Ten behoeve van de toepassing van de tabel worden de belastingplich tigen binnenlandsche zoowel als buitenlandsche ingedeeld in een van de tariefgroepen 1, 2 en 3. Onder tariefgroep 3 vallen de belastingplichtigen die aanspraak op kinderaftrek hebben. Onder ta riefgroep 1 of 2 vallen de belastingplichtigen, die geen aanspraak op kinderaftrek hebben. Daarvan yallen onder tariefgroep 2: de gehuwde belasting plichtigen, de ongehuwde belastingplichtigen, die voor 1 September van het kalenderjaar den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en de ongehuwde be lastingplichtigen, die gehuwd geweest zijn en uit wier huwelijk een kind is geboren. Onder tariefgroep 1 vallen de ongehuwde belas tingplichtigen, die niet onder tariefgroep 2 of 3 vallen. Zuivere inkomsten die reeds afzonderlijk belast zijn worden niet belast op voet van de tabel van dit besluit. Met den aanslag worden verrekend: de dividendbelasting, betrekking hebben op in het onzuiver inkomen (ai'tikel 5, lid 1) begrepen op brengsten de in het kalenderjaar of het belasting tijdvak ingehouden loonbelasting; de over het ka lenderjaar of het belastingtijdvak van den belas tingplichtige nagevorderde loonbelasting, zonder de bij de navordering toegepaste verhooging; de krachtens een besluit ingevolge artikel 59, lid 1 lste, ingehouden belasting, betrekking hebbende op in het zuiver inkomen begrepen bedragen; de voor het kalenderjaar of het belastingtijdvak opgelegde voorloopige aanslagen. Overtreft de aanslag de ermede te verrekenen bedragen, dan dient het verschil een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet te worden voldaan. Qvertreffen de te verrekenen bedragen den aanslag, dan wordt het verschil teruggegeven. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging en draagt den naam „Besluit op de inkomstenbelasting 1941". Verkeersongelukken op de Pinksterdagen. Een serie ongevallen te Bloemendaal. HAARLEM Dinsdag. Op den Hoogen Duin en Daalschenweg de race helling die ondanks het verbod nog veel wordt afge reden is een 20-jarig meisje uit Haarlem, mej. J. H. gevallen toen zij in de bocht de macht over haar stuur verloor. Zij liep daarbij vrij ernstige verwon dingen aan hoofd en handen op die door dr. Drij- ber ter plaatse werden verbonden. Daarna is de ge wonde per doktersauto naar huis gebracht. Op dezelfde plaats botsten even later twee wielrij ders. J. H. uit Westzaan kwam met snelle vaart, op het linker weggedeelte, de helling af; uit de andere richting kwam W. H. V. uit IJmuiden, die voor een wandelaar moest uitwijken; H. was niet meer in steat zijn vaart te stuiten en botste tegen V. Het ongeval liep met enkele kleerscheuren voor de be trokkenen vrij goed af. Maandagmiddag circa half vier werd op het kruis punt Bloemendaalscheweg-Militaireweg-Julianalaan een op den Bloemendaalscheweg fietsend achtjarig Meisje aangereden door een tot dusverre onbekend gebleven persoon, die, staande op het pedaal van rijn fiets, den Militaireweg in verboden richting af reed. Het meisje viel en liep vrij ernstige inwendige kneuzingen op. Dr. Talsma verleende de eerste hulp. De aanrijder ontkwam. Het was een 17 a 18-jarige jongeman, in bruin pak, met een bril. De Commissa ris van Politie te Bloemendaal verzoekt degenen die van deze aanrijding getuigen zijn geweest, zich voor het geven van inlichtingen aan zijn Bureau te Overveen te vervoegen. (De A.N.W.B. wekt particulieren op, in den vacantielijd zomergas ten te ontvangen tegen bescheiden betaling.) De wakkere A. N. W. B., Steeds wakker, want altij paraat, Heeft eenstemeer een goed idee, Dat ik u gaarne hooren laat. Wanneer het weer vacantie wordt Gaan duizendtallen graag op stapa Dan komt er zeker plaats tekort T En vele beurzen zijn te krap. Dan gaan er velen niet op pad, Daar men geen plaatsje vinden kan, Dan blijven velen in de stad, Want een hotel zit er niet an. Maar kan er niet wat aan gedaan. Zoo heeft d'A. N. W. B. gedacht, Dat velen hunner toch nog gaan? 't Is waard dat dit nog wordt getracht. Wie wil er zomergastvrij zijn, Wie werkt aan onzen opzet mee. Wie biedt dien menschèn dat festijn, Zoo vraagt dus de A. N. W. B. Ze worden eens uit stad gehaald In het genot van de natuur, Natuurlijk wordt er voor betaald, Even natuurlijk niet te duur. Het is een lofwaardig plan, Wie bij het bosch, de hei, de zee, Wil medewerken dat dit kan En meldt zich bij d'A. N. W. B.? Mr. M. W. Scheltema overleden. Mr. M. W. Scheltema. t (Foto Pax.) Te Groningen is onverwacht overleden de heer Mr. M. W. Scheltema, Griffier der Provinciale Staten van Groningen, een man van groote be kwaamheid en werklust, die bok hier ter stede lan gen tijd als administrateur der Provinciale Griffie werkzaam is geweest en te Haarlem zeker nog niet vergeten was, Mr. Scheltema werd te Amsterdam in 1885 gebo ren. Hij studeerde te Leiden en vond na zijn pro motie cum laude een werkkring aan de Provinciale Griffie te Haarlem, waar hij verschillende rangen doorliep tot zijnbenoeming als Chef der Tweede afdeeïing. Hij bleef dit tot 1929, in wélk jaar zijn benoeming plaats had tot Griffier der Provinciale Staten van Groningen. In dezen werkkring heeft hij zich ten volle kun nen doen gelden. Bij zijn veelomvattenden arbeid kon men rekenen op zijn belangstellig zoogoed voor kleine administratieve kwesties al ten aanzien.van. de grootste en belangrijkste waterstaatsplannen, Dat het 'afgeloopen jaar- zeer veel van zijn toewij ding heeft geëischt is duidelijk, doch gedurende de oorlogsdagen en daarna heeft hij bij voortduring den Commissaris dèr Provincie ter zijde gestaan en op de meest lofwaardige wijze er toe bijgedragen dat alle provinciale kwesties, waartoe het uitgeven van provinciaal noodgeld behoorde, vlug en goed geregeld werden. Wat zijn werkzaamheden te Haarlem betreft is steeds gebleken, hoezeer zijn belangstelling naar de openbare zaak uitging. Jaren lang was hij se cretaris van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, Secretaris van het Bestuur der Rem. Ger. Gemeente, lid der 'Commissie voor het Maatschappelijk Werk der afd. Haarlem van den Pvotestantenbond en voorzitter van de Haar- lemsche Montessorischool. In al deze functies was zijn hulpvaardigheid Spreekwoordelijk. De bijzetting van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag a.s. te Westerveld na aan komst van trein 13.46. GEMACHTIGDE VOOR HET BOSCHWEZEN. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. Bij beschikking van de secretarissen-generaal van de departemen ten van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is benoemd tot gemach tigde voor het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht, dr. J. A. van Steyn, diretceur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, met bepaling dat bij diens ontstentenis, afwezigheid of verhindering de functie zal worden waargenomen door di-s. H. Kouwenaar, directeur van het rijksbureau voor hout, wonende te Haarlem. Ex-keizer Wilhelm overleden. BERLIJN, 3 Juni. (D-N.B.). De voormalige keizer van Duitschland, Wilhelm II, is heden ochtend 11.30 uur te huize Doorn overleden. HAARLEM, 3 Juni 1941 Ondertrouwd: 31 Mei: J. A. H. Hartmann en M. Polak. 3 Juni: J. Lennings en C. H. Groenendaal. Gehuwd: 31 Mei: R. S. Bakker en S. C. Meesman. Bevallen: 30 Mei: J. Cardolvan den Brink, d., W. E. Bouwmande Graaff, d., A. C. SmidtSluis z., 31 Mei: A. H. BroekhuizenHart, z. G. I. Pip poloVenier, z., W. A. BöhmBoon, d., J. C. Moo- lenaarsKroon, d., E. H. Kamerbeekvan der Keemel, d., H. van HaalemKetting, z., H. M. MentjoxMeijer, d., 1 Juni: E. J. A. PetersBrans d., J. M. Veeningsvan den Berg, d-, C. de Groot Manshanden, d., A. T. HuitemaLeek, d., G. M. Steenkistvan der Pot, z., M. L. Nieuwenhuizen Janij, d., W. F. OverzetHeuving, z., 2 Juni: A. M. JoostenLokerman, d., A. A. CramerBakker, z. J. E. de RuiterJanssen, d., E. Pruijkemaker Wolff, z. Overleden: 31 Mei: T. H. G. M., 3 j., z. v. T. J. H. M. van Beek, Rijksstraatweg. H. L., 14 m., z. v. H. L. Ummels, Lange Poellaan. 1 Juni: S. van He- mertGemser, 69 j., Bakkerstraat. H. G. J. Uilkens 72 j., Kleverparkweg. IJ. de WinterGonggrijp, 84 j., Leidschestraat. 2 Juni A. C. Kraak—Smeets, 36 j., Anjelierstraat. J. SchornagelBosch, 64 j., Cor- nelissïeeg. H. J. Serné, 87 j., Prinsen Bolwerk. VERBETERING. In den Burgerlijken Stand van Haarlem stond Zaterdag o.m.: Bevallen: 30 Mei: M. C. Dweeland De Boer, d., De eerste naam werd verkeerd gezet en luidt: Dweelaard. BANKEN IN DEN HOUT. A branch! a branch! my kingdom for a branch! Shakespeare, Richard III (ongeveer) De Hout is gelukkig weer opengesteld, tot verheu ging van Haarlem's bewoners. Tot vreugd van wie snakt naar wat groen en wat bruin en wat lucht en wat rust en wat stilte. Maar het park is nog niet van zijn meubels voorzien en gelijkt op een zaal zonder stoelen. Hoe wordt, vraagt in spanning de burger zich af, nu de zetel waarop ik mij vlije? Eén plank op twee pooten, geschikt voor een cel, een kweekplaats voor ruggegraatskromming? Een uur met een boek in dien heerlijken Hout is de zaligste zenuwverkwikking. Maar wie houdt dat uit op zoo n karakas, op zoo'n karikatuur van een zetel? Een kat of een hond, niet te groot van formaat, kan er wellicht genoeglijk op liggen, maar het is voor een mensch als een kan zon der oor, als een drilboor of een bijl zonder handvat. Een bank is bestemd voor een stut van het lijf, maar wat steun geeft een stoel zonder leuning? Een bank zonder leuning verdient niet dien naam, tenzij die verlengd wordt tot pijnbank. Een tak is genoeg zie wat Groenendaal deed met zijn simpele sierlijze zetels; zij passen zoo wel in een lomrijke laan, ongekunsteld, rustiek, rustbelovend. Wat dunkt u, Vereeniging Herulem's Bloei, zou die weeld' ook den vreemdling niet trekken? Mijn stem heeft geen kracht, maar uw invloed is groot is voor u hier geen taak te verrich ten? Draag het uw' er toe bij dat ons vorstlijke park tot een steedsch paradijsje gedije. Een leuning, genadig gemeentebestuur! Neem mijn koninkrijk geef mij een leuning. CHARIVARIUS. O Hout en Plantsoenen, verhoor Charl's bêe En neem naar het Eden der rugsteun hem mee. Draal geen dag meer, kom heden in actie, 't Gevolg zal ons loonen, als frisch en gesterkt Hij harder dan immer voor 't Nederlandsch werkt. Zijn verzoek zij gesteund. DE REDACTIE. Amerikaansche troepen op Groenland? BERLIJN. 3 Juni (D.N.B.) De Britsche Be- richtendienst beweert dat Amerikaansche troepen op Groenland zijn aangekomen. Naar men zegt, zouden zij daar vliegvelden willen aanleggen. De Engelschen op Cyprus. NEW-YORK, 3 Juni. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Cyprus dat de aldaar wonende En- gelsche gezinnen naar Egypte zijn overgebracht. Verdacht van moord op zijn echtgenoote. AMSTERDAM, 3 Juni. (A.N.P.) Omtrent den 52-jarigen Amsterdammer die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Merwede- kanaal enkele dagen geleden te Rotterdam is aan gehouden, vernemen wij nader, dat de man een werklooze monteur, wonende in Amsterdam-Oost, verdacht wordt van moord op zijn echtgenoote. Deze moet reeds eenigen tijd worden vermist. De arrestant is heden voor den Officier van Justitie geleid. Hoewel de politie zeer bezwarende aanwijzingen tegen hem heeft, blijft hij tot nu toe hardnekkig ontkennen. Gymnastiek De Driekringenwedstrijd. Als hoogtepunt van het seizoen wordt a.s,.. Zon dag in Alkmaar de door ons reeds aangekondigde wedstrijd gehouden tusschen den Kennemer Turn kring, den Zaanschen Turnkring en den turnkring Alkmaar e.o. Deze driekringenwedstrijd is om twee redenen nog belangrijker dan vroeger. Ten eerste moest deze jaarlijksche wedstrijd in 1940 vervallen en gedurende de twee jaren, die aldus sinds den laat- sten strijd verliepen, zijn de krachtsverschuivingen des te grooter geworden. De kamp wordt dus spannender dan ooit. Maar bovendien werd de turnkring Noord-Holland's Zui derkwartier, tot dusver elk jaar tegenstander, maar nu onmachtig tot deelneming, vervangen door den Zaanschen Turnkring. En daar deze van groote kracht is, in elk geval veel sterker dan het Zuider kwartier, is de a.s. wedstrijd een van de belang rijkste gymnastiek-gebeurtenissen in het N.G.V. van dit jaar. De dames van den Kennemer Turnkring wonnen in 1938 en 1939 met gemak. Ook nu.bezit die kring een sterke damesploeg, waarvan bijna allen aan één van de vorige wedstrijden of wel aan beide deelnamen. De K.T.K.-ploeg lijkt ons dan ook homogener dan de Zaansche, waarin turnsters van groote kracht aan het hoofd gaan. Een open strijd is dus te ver wachten, ook tegenover de Alkmaarsche ploeg, want hierin komen slechts enkelen voor, die vroe ger deelnamen, terwijl bovendien in die ploeg werd opgenomen mevr. L. van Leeuwen-Franken, in haar Amsterdamschen tijd reeds één van de beste Neder landsche turnsters. Beide vorige malen waren de heeren van Alk maar e.o. sterker dan de K.T.K.-turners. Maar de Kennemer-ploeg is van een uitstekende hoe danigheid, ondanks verhindering van J. Verkes en J. Sqhuuring. Evenmin staat de deelneming van P. van Duijn vast en het ontbreken van deze drie turners zou tot groote verzwakking leiden, omdat de toch reeds gering in getal zijnde reserves van veel minder kracht zijn. Een schrale troost is, dat de staart van de Zaansche ploeg danig afsteekt tegen den kop, want hierin zijn vertegenwoordigd prima turners als J. de Graaf en H. Fabritius. De Alkmaarsche ploeg daarentegen is van groote ho mogeniteit. Aangenomen kan dus worden, dat de persoonlijke rangschikking niet bijzonder in het voordeel van den Kennemer Turnkring zal zijn. Meer vertrouwen is te stellen in de ploeg-presta- ties en daar deze den wedstrijd tenslotte beslissen, mag voor den K.T.K. succes worden verwacht. De Kennemer-ploegen hebben nu reeds enkele keereh afzonderlijk geoefend. In volgorde van wer ken zijn de ploegen, als volgt samengesteld: Dames (Leider R. Bloem). E. Staring, Th. Fort- gens-Smal, S. Smit, A. Nol, C. van Koningsbruggen, C. Swart, C. Kwant, T. van Leeuwen. Heeren (leider P. van Duijn). N. Bank, J. D. de Kruiff, A. van Zadel, F. Guit, A. van der Starre, J. Roodenburg, G- J. Woethaar, P. van Duijn. Reserves zijn de dames D. van Geenhuizen-Ta bak en C. M. Toepoel. benevens de heeren H. Poorter en W. J. van Houten. Athletiek Fusie N .4. U. en R.-K. bonden. Op den tweeden Pinksterdag werd te 's Hertogenbosch een vergadering gehouden, welke tot doel had de fusie der athletiekbonden tot een voldongen feit te maken. De F. D. A. (R. K. bonden) waren vertegenwoordigd door het volledige hoofdbestuur onder leiding van den heer A. J. Brouwers uit Heerlen; als gemachtigden van de N. A. U. traden op de heeren G. E. v. d. Werff Jr. en B. Wirtz, resp. voorzitter en secretaris-penningmeester. Aan het ^inde van de besprekingen werd de volledige overeenstemming bereikt. Een overeenkomst werd getee- kend, waarbij de Kath. athletiekvereenigingen zich met alle leden aansluiten bij den N. A. U. De heeren H. B. Aerts en W. Dijkstra zullen de advisee- rende leden tot het hoofdbestuur van de N. A. U. toe treden Deze regeling wordt van kracht 1 Juli 1941. Intusschen hebben reeds thans alle R. K. athleten het récht, op N. A. U. wedstrijden uit te komen, evenals de N. A. U.- leden recht hebben, uit »e komen op wedstrijden van de R. K. athletiekvereenigingen. Mr. Schokker over resultaten eri plannen van zijn Dienst. (Van een Haagschen correspondent) Het is nu ongeveer een half jaar geleden, dat de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen zijn arbeid begon. Reeds bij het uitbreken van den oorlog, doch nog sterker na 10 Mei 1940, was een neiging tot stijgen der prijzen waar te nemen, in de hand gewerkt door een scherpe beperking van den invoer en door een niet geringe zucht tot hamsteren; Natuurlijk zijn niet alle prijsstijgingen te vermijden. Wan neer de productie-kosten der goederen stijgen, zal dit na verloop van tijd in de prijzen tot uiting moeten komen. Dergelijke prijsstijgingen, die dus op materieele geiden berusten, worden dan ook voor de bevoegde instanties in het algemeen, doch onder scherpe controle, aanvaard. Een zeer groot aantal prijsstijgingen misschien wel het groot ste deel is echter het gevolg van psychologische factoren. Hiertegen nu wordt met alle kracht en zonder genade opgetreden, omdat dit het econo misch mechanisme van ons land in hooge mate ver stoort en uitsluitend schadelijke gevolgen met zich meebrengt. Mr. Schokker en zijn medewerkers beschouwen zich min of meer als vrij gestelden van een leger van 8 millïoen ongeorganiseerde consumenten, die zon der overheidsingrijpen overgeleverd zouden zijn aan ontwrichte markten, waarbij zij voor hun be- hoeftenbevrediging nauwelijks meer het noodige zouden kunnen bemachtigen. De fundamenteele rechten van deze 8 millioen moeten worden ver dedigd. Men zou echter het volk geen dienst heb ben bewezen, indien het overheidsingrijpen er toe had geleid, dat de producent niet meer in staat geweest zou zijn, zijn bedrijf in stand te houden. Ook voor de moeilijkheden voor den producent moet dus een goed begrip bestaan en beiden, consu ment en producent, moeten concessies hebben. In Februari, de eerste maand van de practische werkzaamheid der afdeeïing Prijsbeheersching van den Dienst, werden 60 tuchtbeschikkingen ge wezen; in Maart 248; in April 418; in Mei 604. In totaal dus 1330 tuchtbeschikkingen, waarmee een totaal bedrag van f 640.000 aan boeten was gemoeid. Dit resultaat moge technisch gezien eenige vol doening wekken, het ideaal van mr. Schokker en de zijnen blijft, dat de inspecteurs voor de prijs beheersching werkloos worden, omdat er geen over tredingen meer zijn! Want de kracht van den Dienst van den Gemachtigde voor Prijzen ligt niet aller eerst in de rol van wrekende gerechtigheid, maar in een opbouwende coördinatie van de belangen van consument en producent beide. NIEUWE MAATREGELEN OP KOMST. Voor de tweede periode van zijn werkzaamheid, die door mr. Schokker dezer dagen met een pers conferentie in zijn bureau aan het Haagsche Be- zuidenhout werd ingeluid, heeft de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen verschillende nieuwe maatregelen, die er vooral op gericht zijn, den consument en den bonafiden kleinhandelaar te be schermen, in voorbereiding. Een belangrijke voor ziening in dit opzicht was reeds het op 24 Mei j.l. in werking getreden Prijs-aanduidingsbesluit. Ver der zal er een verbod van weigering tot vérkoop worden uitgevaardigd. Er zijn n.l. vrij veel producenten en handelaren, die, de goede niet te na gesproken, weigeren be paalde artikelen te verkoopen of die voorraden achterhouden, omdat zij meenen daarmede door prijsstijging in de toekomst op meer lucratieve wijze handel te drijven dan nu. Dit is natuurlijk zeer ongewenscht en onder de huidige omstandigheden in geen geval toelaatbaar. De goederen, die er zijn zullen in den handel moeten worden gebracht waar er behoefte naar is, tegen de prijzen die er voor gelden. Een tweede maatregel welke op dit gebied is voorbereid is het verbod van gekoppelde verkoopen. De koppelverkoopen, b.v. melkpoeder met een of ander artikel worden strafbaar gesteld. Er zijn nog meer nieuwe maatregelen te wachten, waaromtrent echter in het huidige stadium van voorbereiding nog niets kan worden meegedeeld. BESTRIJDING SLUIKHANDEL. Een ander gebied, waaraan men in de komende periode extra veel aandacht zal besteden, is dat van den sluikhandel. De Gemachtigde voor de Prij zen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhan del in het groot. Deze gaat met groote winsten ge paard en is uiteraard a-sociaal en zelfs misdadig. Vooral zal hij echter ook aandacht besteden aan zeer eenvoudige overtredingen, als het koopen van een ei zonder bon voor een prijs, die wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieele prijs. Men moet inzien, dat één illegaal ei per week per persoon neerkomt op 8.000.000 sluikhandel eieren per week over het geheele land. Ditzelfde geldt voor aardappelen en boonen en vele andere eerste levensbehoeften. Ook aan het gebied van de voorlichting en op leiding wijdt de Dienst van Mr. Schokker ruime aandacht. Onlangs hebben wij reeds bericht over de samenstelling van een soort gids voor politie agenten, om dezen behulpzaam te zijn bij hun taak van opsporing van overtredingen der prijsvoor- schriften. Deze gids is inmiddels gereed gekomen; een proef-exemplaar van dit handige boekje heb ben wij gezien. Doch men wil ook den zakenman voorlichten. Hiertoe is juist dezer dagen een aardig boekje van de pers gekomen, getiteld :„Zakenman en Prijspolitiek", waarin men in groote lijnen al les vinden kan wat nuttig is te weten en waaraan men zich dient te houden. VRAGEN BEANTWOORD. Tijdens bovengenoemde persconferentie heeft Mr. Schokker ook vele vragen beantwoord. Een korte samenvatting van de belangrijkste kwesties, welke hierbij aan de orde kwamen, moge hier nog volgen. Een verhooging van den broodprijs is nog aller minst zeker. Wat de loonen betreft, is de toestand op het oogenblik zóó, dat hierin nog geen groote wijzi gingen zijn gekomen. In het algemeen zal dit ook niet mogen, want experimenteeren met de loonen is onverstandig en hoogst gevaarlijk. Niets moet zoozeer vermeden worden als inflationistische ten- denzen. Er kimnen echter wel correcties plaats hebben voor bepaalde groepen, waar achterlijke so ciale toestanden heerschen. Voor schoenenreparaties is op korten termijn. een bindende regeling te wachten, waarbij de schoenmakers zullen worden verdeeld in 15 tarief klassen, rekening houdend met de beschikbare be drijfsruimte, het aantal knechts, de verschillen tus schen stad en platteland, enz. Ook voor de melk zal waarschijnlijk een aparte regeling komen. In ieder geval zullen de prijzen van taptemelk binnen redelijke grenzen worden gebonden. Het voorschrift, dat winkeliers, die vóór 10 Mei „procenten" gaven, dit ook thans moeten blijven doen, is nog altijd onverminderd van kracht. De kwestie van informatie- en klachten-bureaux voor publiek en handel, in verschillende grootere plaatsen, is nog in behandeling. Er is reden te ver wachten, dat een bevredigende oplossing zal wor den gevonden. ■r Mr. Schokker gaf tenslotte te verstaan, dat er nog ten aanzien van vele artikelen hij noemde met name o.a. kaas, visch, gebakjes, fruit prijs opdrijving plaats vindt. Het is echter niet mogelijk, alles in eens te achterhalen. Maar ook al deze ge vallen krijgen een beurt en een aantal voorbeel dige boeten is ook hier te wachten. Mr. H. Schokker. (Foto Schimmelpenning!!} 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 9de HJst Trekking van Dinsdag 3 Juni 1941 Hooge Prijzen 1000.—: 10135 14108 15050 400.—: 10500 14521 200.— 15259 29481 100.—: 4750 9404 12410 12939 14695 19475 20359 Prijzen van f 70. 1109 1254 1658 1772 1854 1976 2055 2141 2226 2275 2320 2341 2769 2821 2837 3184 3269 3343 3428 3473 3489 3492 3527 3682 3764 3785 3902 4028 4073 4085 4115 4271 4351 4640 4720 4844 4946 4992 5026 5246 5280 5375 5396 5411 5419 5494 5598 5773 5812 5819 5820 5932 6150 6254 6542 6569 6720 6726 6727 6731 6801 6883 6889 7010 7027 7202 7228 7237 7454 7471 7498 7581 7714 7716 7787 8031 8249 8312 8479 8525 8745 8924 8926 9123 9169 9329 9339 9354 9446 9486 9525 9581 9677 9727 9847 9921 10012 10034 10075 10082 10265 10276 10348 10897 11021 11092 11110 11112 11173 11277 11316 11345 11404 11489 11607 11697 11700 11718 11835 11980 12016 12085 12179 12277 12355 12379 12390 12623 12677 12792 12870 13180 13245 13264 13450 13558 13659 13690 13692 13746 13931 13944 14210 14386 14464 14491 14498 14524 14721 14762 14874 15051 15091 15306 15441 15442 15590 15714 15737 15811 16132 16137 16197 16225 16282 16368 16667 16694 16727 16753 16780 16897 16963 17401 17663 17734 17817 17887 17935 17944 18089 18145 18167 18194 18253 18262 18315 18523 18754 18765 18876 18881 16922 19005 19325 19373 19410 19423 19569 19593 19621 19630 19650 19375 19879 19888 19898 19909 20042 20117 20176 20254 20328 20384 20440 20617 20672 20797 20844 20985 21045 21198 21248 21283 21332 21957 21983 Nieten 1016 1020 1043 1089 1095 1100 1107 1202 1224 1280 1313 1333 1338 1361 1402 1533 1568 1588 1616 1630 1642 1715 1763 1777 1811 1900 1910 1926 1965 1966 2007 2058 2081 2102 2133 2227 2246 2266 2279 2314 2327 2347 2374 2402 2414 2429 2432 2451 2460 2472 2531 2545 2563 2599 2624 2635 2643 2657 2723 2755 2843 2900 2941 2957 2972 29^5 2981 3025 3083 3092 3157 3211 3274 3539 3352 3368 3385 3453 3524 3535 3577 3613 3720 3787 3792 3809 3817 3935 3969 3986 4030 4033 4042 4055 4065 4074 4095 4167 4179 4188 4194 4235 4276 4301 4331 4352 4394 4420 4433 4512 4548 4551 4594 4597 4604 4614 4643 4652 4734 4785 4797 4821 4850 4866 4867 4892 4907 4920 5048 5075 5088 5121 5123 5138 5177 5217 5322 5326 5415 5429 5431 5435 5441 5492 5495 5500 5519 5532 5561 5605 5618 5620 5627 5635 5643 5663 5665 5762 5822 5326 5838 5840 5886 5892 5913 5970 5991 6027 6035 6037 6047 6050 6080 6085 6108 6123 6132 6172 6189 6232 6256 6259 6282 6300 6304 6390 6430 6446 6462 6546 6665 6633 6691 6709 6748 6775 6789 6790 6861 6874 6877 6940 6959 6960 6967 6968 6973 6975 7055 7094 7111 7121 7129 7160 7163 7182 7188 7264 7307 7320 7331 7359 7401 7438 7477 7547 7585 7594 7649 7665 7666 7687 7698 7706 7740 7775 7821 7839 7845 7848 7852 7873 7934 8016 8024 8038 8040 8082 8099 8150 8183 8217 8223 8258 8303 8331 8412 8427 8447 8490 8503 8545 8653 8583 8715 8727 8730 8741 8759 8772 8812 8858 8879 8890 8968 8971 8977 8989 8991 9034 9051 9070 9088 9093 9109 9112 9135 9180 9182 9201 9271 9273 9278 9305 9398 9405 9406 9412 0435 9450 9468 9469 9535 9559 9659 9660 9704 9723 9771 9829 9331 9346 9852 9896 9.980 9981 10027 10033 10045 10052 1C061 10132 10147 10173 10251 10265 10318 10321 10377 10389 10405 10407 10419 10433 10449 10451 10485 10511 10515 10535 10540 10583 10636 10657 10678 10717 10771 10778 10800 10810 10813 10818 10860 10911 10926 10939 10991 11004 11016 11019 11054 11076 11104 11119 11135 11165 11175 11196 31201 11,269 11282 11230 11313 11317 11346 11351 11429 11433 11470 11498 11509 11519 11546 11561 11592 11605 11652 11658 11682 11739 11751 11785 11809 11816 11852 11890 11895 11906 11950 11962 12015 12031 12041 12090 12111 12123 12225 12244 12253 12304 12316 12334 12337 12395 12443 12453 12549 12600 12625 12657 12743 12748 12774 12788 32791 12804 12853 12924 12931 12943 12958 12972 12984 12989 12995 13044 13075 13080 13091 13134 13148 13224 13278 13305 13319 13373 13477 13534 13553 13605 13633 13665 13695 13703 13711 13741 13760 13761 13789 13813 13823 13838 13875 13832 15910 13927 13869 13978 13994 14016 14027 14036 14122 14158 14230 14240 14272 14294 14296 14367 14381 14409 14413 14421 14444 14465 14463 14483 14535 14563 14742 14748 14753 14819 14994 15041 15054 15083 15085 15096 15111 15115 15144 15156 15168 15171 15177 15273 15293 15298 15368 15396 15414 15454 15464 15472 15493 15536 15583 15655 15691 15704 15740 15753 15757 15791 15805 15822 15842 15845 15873 15939 16002 16032 16034 16079 16096 16113 16120 16170 16229 16232 16261 16301 16332 16360 16369 16333 16428 16435 16446 164S9 16564 16572 16654 16685 16693 16726 16733 16736 16737 16768 16838 16873 16908 16910 16917 16941 16957 16971 17006 17029 17071 17104 17118 17223 17224 17232 17291 17316 17339 17478 17485 17493 17542 17583 17589 17667 17744 17749 17805 17821 17860 17879 17937 17964 18042 18079 18136 18190 18214 13244 18248 18258 18273 18311 18322 1S366 18389 13547 18550 18585 18641 18660 18661 185S6 18711 18779 18790 18902 18919 18920 18927 18949 18983 19006 19025 19045 19109 19134 19140 19145 19178 19185 19220 19223 19250 19251 19254 19262 10282 19329 19360 19384 19392 19396 19428 19452 19486 19553 19583 19612 19624 19725 19796 19827 19851 19874 19877 19963 19987 20054 20087 20089 20107 20140 20154 20157 20169 20195 2019S 20203 20211 20224 20249 20261 20269 20374 20409 20498 20561 20585 20656 20660 20679 20699 20757 20775 20779 20833 20841 20887 20938 20942 20955 20973 20980 21086 21093 21112 21175 21177 21188 21194 21199 21250 21303 21379 21403 21424 21429 21436 21518 21526 21529 21549 21556 21571 21573 21580 21659 21664 21679 21749 21750 21753 21755 21772 21863 21866 21875 21907 21932 Verbetering: 5e klasse 8e lijst: 3931 m.z. 3991»

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3