DE GEHEIME DEUR \\r ÖENSDA 'G 4 JUNI 1941' De voedselpositie van België. Beschouwing van oud-ambassadeur Cudahy. Het Amerikaansche tijdschrift „Life" publiceert een artikel van John Cudahy (den gewezen Ameri- jcaanschen ambassadeur te Brussel. Red.) over hongersnood in België, aldus het ANP. Na een aan tal voorbeelden te hebben aangehaald, schrijft Cu- d'ahy dat België honger lijdt en dat van de 8.4 mil joen Belgen meer dan 8.3 millioen met te lage rantsoenen moet leven. Twee millioen jonge Belgen jullen hun geheele leven de gevolgen hiervan on dervinden. Cudahy geeft voorts een uiteenzetting 0ver zijn onderhoud met de koningin-moeder en den secretaris-generaal van het ministerie van land- bouw, De Winter. De Winter heeft verklaard dat al het brood thans uit Duitschland komt. In Ant- werpcn is nog eenige olie voor de margarinepro ductie tot aan het einde van den zomer aanwezig. .Aardappelen en melk zijn erg schaarsch. De vraag óf de Duitschers vele levensmiddelen hebben ge- reqiiireerd is moeilijk te beantwoorden omdat de óieeste burgemeesters geen voorraadinventaris jfadden gemaakt. De Winter zeide, dat het Duitsche ieger geheel door Duitschland gevoed werd en Bel gië grootendeels. Duitschland heeft sedert de be- retting geleverd: 140.000 ton rogge, 30.000 ton rog gemeel, hetgeen bijna voldoende is voor het brood rantsoen van drie maanden en 50.000 ton pootaard- jpaelen. Voorts heeft de Duitsche regeering nog 13Ö.Ó00 ton boter en 43.000 ton pootaardappelen loefiezegd. Cudahy zegt voorts dat de beide vertegenwoor digers van het Hoovercomité, Macdonald en Mur ray, die te Berlijn werkzaam zijn, hebben ver gaard dat zij van de zijde der Duitsche militaire autoriteiten geen moeilijkheden hebben ondervon- ïen en dat van Duitschen kant ook geen enkele lóging ondernomen is om beslag te leggen op rrelke voorraden dan ook. Hoover wijst steeds op rijn ervaringen in Polen als bewijs voor zijn stel ling dat men van het Duitsche leger kan verwachten dat hot ook in België zijn verplichtingen nakomt. Hoover betoogt dat de moreele verplichting die men een generatie geleden had om de hongerende Belgen te voeden ook thans geldt. De aartsbisschop van Mechelen, kardinaal .van Hoey. zeide tot Cudahy dat hij het volledig eens is met het plan van Hoover. Men behoorde dit ten minste te probeeren. Het zal stellig succes hebben. In den vorigen oorlog zijn de Duitschers hun ver plichtingen volledig nagekomen. Er is bijna geen reden om te veronderstellen dat zij thans hun ge geven woord minder zullen houden. Cudahy zet vervolgens uiteen dat België een po ging heeft gedaan om .met het in de Vereenigde Staten gedeponeerde goud levensmiddelen in Rus- d te koopen. Rusland stelde evenwel geen belang JU goud en wilde als tegenprestatie machines of metalen hebben. Na wekenlange onderhandelingen werd al het in België beschikbare zink aan Rusland verkocht voor een hoeveelheid tarwe die slechts voor tien dagen genoeg was. „Wordt wakker". Critiek van de „Daily Mail". Volgens de „New-Yovk Herald Tribune" schrijft de Londensche „Daily Mail" van Dinsdag in haar hoofdartikel dat als opschrift draagt „Wordt Wak ker" het volgende: De wapenproductie is ontoereikend. Men dient derhalve een aanval te doen op de Britsche oor logvoering. Haar leiders hebben niets uit de Duit sche tactiek inzake het optreden van het luchtwa- pen en pantserwagens geleerd. Het blad eischt van Churchill dat hij op radicale wijze het thuisfront zal wakker schudden. „Wanneer beginn'en wij ein delijk den oorlog te winnen? Wanneer laten wij de Britsche fabrieken en scheepswerven op maxi mum capaciteit werken? Wanneer zijn wij verlost van de meesterlijke terugtochten?" zoo vraagt het blad. „Engeland heeft thans tijd gehad een groot strategisch plan uit te werken, doch de methode van het improviseeren wordt voortgezet. Er is iets niet in orde. Engeland heeft nieuwe ideeën, een aansporing en een verandering noodig en Churchill mag wat dit betreft niet aarzelen. Het lot van de regeering hangt af van een prompte doortastende actie". Na de verovering van Kreta. „Eerste vesting van het Britsche Imperium gevallen." BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) De Duitsche pers houdt zich uitvoerig bezig den afloop der militaire operaties op Kreta. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Kreta moest door de Engelschen verdedigd worden, want met Kreta is de eerste vesting van het Britsche Imperium gevallen. De „Völkiseher Beobachter"- vat den toestand na de verovering van Kreta irv vijf punten samen: 1. Kreta is een beheerschende positie in de Mid- flellandsche Zee, welks bezit van beslissende be tekenis is. 2. De Britten zijn verdreven uit een stelling welke sinds zeven maanden op de beste wijze was opgebouwd en die door een sterke strijdkracht ver dedigd 'werd. De aldaar gebruikte Engelsche af delingen zijn volkomen vernietigd. 3. De Engelsche luchtmaakt werd van den Kre- tensisohen hemel weggevaagd en was in het ge heel niet in staat beslissend in te grijpen. 4. De Engelsche vloot is door het luchtwapen van de asmogendheden ten zeerste getroffen en uit de wateren van Kreta volkomen verdreven. 5. De Duitsche oorlogvoering heeft met de ver overing van Kreta een duidelijk merkbaar succes behaald, dat zij niet alleen te danken had aan het verrassend gebruik van nieuwe strijdmiddelen, doch vooral aan het heldhaftige optreden der Duit sche troepen die daar eerst tegen een groote over macht moesten strijden. Ten slotte schrijft het blad dat men zich in Engeland tegenover deze feiten er rustig mee troosten kan dat de ineenstorting op Kreta uit sluitend een gevolg is van de materieele superiori teit der. Duitschers. Dit kan er niets aan veranderen dat Engeland niet in staat geweest is een stelling van de hoogste betee'enis te houden, hoewel het heeft toegegeven dat de aanval op Kreta verwacht Dagorder van generaal-veldinaar- schalk Von Brauchitsch. Gericht tot de strijdkrachten op Kreta. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, feneraal veldmaarschalk Von Brauchitsch, heeft, lïar het D.N.B. meldt, aan de op Kreta in den kijd geworpen troepen van het leger de volgende dagorder uitgevaardigd: „Soldaten. Kreta is hecht in Duitsche handen. Gij, bergjagers, pionniers en strijders der andere, «apens hebt tezamen met de kameraden van het achtwapen dit belangrijke steunpunt van den hjand in den kortsten tijd veroverd. Bij ongewoon moeilijke terrein- en weersomstandigheden heb- «a in zware gevechten en de grootste inspanningen Jj* strijdkrachten, dapperheid en superioriteit jreaerom in de hoogste mate haar waarde getoond, is zeg u dank en weet dat gij verder uw plicht ijlt doen, overal, waarheen het bevel van den hihrer u zendt". Jiott Tlieuws Het D.N.B. meldt uit Tokio dat volgens een wicht uit Bangkok in het grensgebied van Thai- r^jd en Britsch Malakka den laatsten tijd aan °wae zijden de troepen versterkt zijn. Reeds zijn ^mige malen botsingen voorgevallen. De Engelschen pven als oorzaak op dat de grens onduidelijk is. jtowddels vertoeft de Thailandsche minister Nibira Singapore om onderhandelingen te voeren over levering van petroleum, die Thailand dringend coodig heeft. De Engelschen hebben als tegen prestatie voorgesteld, die producten af te nemen, thans door Japan gekocht worden. Gewezen diplomaten verlaten Moskou. Leden van het Belgische gezantschap naar Amerika. De leden van het vroegere Joego-Slavische ge zantschap met aan het hoofd, den voormaligen gezant Gawrilowitsj hebben gistermiddag Moskou verlaten. Naar verluidt willen zij zich naar Ankara begeven. Eveneens zullen de leden van het vroegere Belgische gezantschap onder leiding van den gezant Heyndrickx vertrekken en zich via Siberië en Wladiwostock naar Amerika begeven. De vroegere Noorsche diplomaten zijn reeds eenige dagen ge leden uit Moskou vertrokken. De Dardanellen en de toegang tot de Zwarte Zee. In de Wilhelmstrasse niets bekend over geografische of territoriale wijzigingen. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Omtrent de Dar danellen en den toegangsweg van de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee is te Berlijn noch in den zin van geografische, noch van territoriale wijzigingen iets bekend. Met deze verklaring werd in de Wilhelm- strasse geantwoord op een vraag van buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde werd hieraan toegevoegd dat men uitsluitend aan de belanghebbende volken over laat in hoeverre zij gevolgtrekkingen maken uit de nieuwe feiten als gevolg van de gebeurtenissen op Kreta. Duitschland stelt slechts belang in de kwestie welke positie Engeland inneemt. Voor de hand ligt welke conclusies Engeland moet trekken. Ook gisteren deelde men te Berlijn niets mede om trent de verhouding Duitschland—Turkije. Nog geen Iersclxe démarche te Berlijn. De kwestie der op Dublin gevallen bommen. Naar men blijkens een A.N.P.-bericht in politieke kringen te Berlijn verneemt, zou, naar aanleiding van de bommen die enkele dagen geleden op Dublin gevallen zijn, een lersche protestnota naar Berlijn onderweg zijn. Er is hier in ieder geval nog geen démarche ondernomen, naar men in de Wilhelmstrasse meedeelde. Op de vraag van buitenlandsche journalisten of van Duitsche zijde een onderzoek naar deze kwestie wordt ingesteld, werd geantwoord dat dit pas kan ge schieden als Duitschland over den gang van zaken is ingelicht. De Japansche actie in China. Verliezen der Chineezen. Dornei verneemt uit Hankau: De mislukking van het z.g. Mei-offensief van Tsjang Kai Sjek in antwoord op den Japanschen aanval ten Noorden en ten Zuiden van de Jangtserivier wordt duidelijk gedemonstreerd door het toenemend aantal Chineesche soldaten, dat deserteert, aldus het com muniqué van het opperbevel van de Japansche strijd krachten in Centraal-China. Wanneer men de re sultaten bekijkt van de Japansche operaties ten Noor den en Ten Zuiden van de Jangtse-rivier, in de maand Mei," aldus het communiqué, dan blijkt dat het aantal Chineesche soldaten, dat zich in deze maand aan de Japanners heeft overgegeven, tweemaal zoo groot is als in de vorige maand. In totaal gaven zich in Mei over 1784 soldaten met inbegrip van 73 officieren. De Chineesche troepen lieten 10.634 ge sneuvelden op het slagveld achter. De oorlogsbuit bestond uit dertien loopgraafmortie ren, 112 zware en lichte mitrailleurs, 3282 geweren en een half millioen patroonbanden- voor mitrail leurs. Het vertrek van ex-koning George uit Kreta. Het DNB meldt: Het vertrek van Koning George II uit Kreta heeft een einde gemaakt aan een tijd vak van verscheidene jaren in de nieuwe ge schiedenis van Griekenland. De koning van Grie kenland heeft den laatsten hoek van het Grieksche land verlaten om zich met de vele gevluchte ge kroonde hoofden te vereenigen, die z.g.n. voor hun land den strijd tegen de as-mog'endheden willen voortzetten. Het Grieksche volk heeft met de grootste onverschilligheid van dit bericht kennis genomen. Koning George, die eenige jaren geleden als voorwerp van uitbuiting eener bepaalde partij naar het land teruggeroepen werd, heeft zich nooit de sympathie van het volk kunnen verwerven. De regeering van den vierden Augustus heeft zich achter den koning probeeren te verschansen en omgekeerd heeft de koning geprobeerd op de regee ring van generaal Metaxas te steunen. Tijdens den geheelen oorlog in Albanië, waarin het Grieksche volk het beste gepresteerd heeft, is de Grieksche koning ondanks herhaalde verzoeken van toonaan gevende militaire personen in-Athene gebleven. Aan het verlangen van het volk zich naar het front te begeven en de vechtende soldaten aan te moedigen, heeft de koning in het geheel geen gevolg gegeven. Hem ging zijn persoonlijke veiligheid en de veilig heid van zijn rijkdommen blijkbaar meer ter harte. De kroonschatten werden kort voor het uit breken van het Duitsche offensief naar Egypte overgebracht. Thans is ook de koning persoonlijk zijn kroonschatten achternagegaan. Als een vreem deling kwam hij in het land terug om daar lands- vreemde belangen te dienen. Als een vreemdeling ging hij weg, een vreemdeling, om wien geen enkele ware Griek een traan zal laten. En de kroonschat ten? Ja, daaraan zullen de Grieken in deze dagen met weemoed denken. In deze moeilijke dagen, welke het land moet beleven, zou de kroonschat werkelijk veel meer waard zijn dan de gevluchte koning zelf. Britsche oorlogsverliezen. Opgave uit Engelsche bron. Volgens Amerikaansche berichten uit Engelsche bron zouden de tot dusver door Engeland in den den oorlog geleden verliezen 101.056 man bedra gen, t.w. bij het landleger 74.1-64 bij de vloot 15.896 en bij de luchtmacht 10.996 man. Omtrent den aard van de verliezen bij het landleger wordt nog ge meld dat 7.879 man gesneuveld zijn 19.619 gewond, 743 vermist worden, 5.482 een natuurlijken dood gestorven zijn en 30.450 gevangen genomen zijn. Voor de vloot luiden de dienovereenkomstige cij fers: gesneuveld 4.422, gewond 3.553, vermist 7.323, natuurlijke dood 81, gevangen genomen 517 en voor de luchtmacht: gesneuveld 6.326, gewond 1.338, ver mist 1.045, natuurlijke dood 308, gevangen geno men 1.979. (D.N.B.) Von Bardossy naar Rome vertrokken. De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche zaken Von Bardossy, is gister avond per spoor naar Rome vertrokken om de Ita- liaansche regeèring een officieel bezoek te brengen Hij wordt vergezeld door den Italiaanschen gezant te Boedapest, Telami, en eenige hooge ambtenaven. Op 5 Juni zal de Paus hem in officieele audiëntip ontvangen. Voor zijn vertrek naar Rome heeft Von Bardossy tegenover het Hongaarsche telegraaf agentschap ver klaard dat hij door zijn bezoek aan Rome een tra ditioneel gebruik volgt, dat in overeenstemming is met den geest van het driemogendheden ver drag. Dat hij deze reis niet eerder heeft ondernomen, is een gevolg van de oorlogsgebeurtenissen der laat ste weken. Hij denkt twee dagen te Rome te blijven Politieke gissingen ten aanzien van zijn reis zijn volkomen overbodig, daar de Hongaarsche politiek, zooals bekend is, geheel de lijn van de Duitsche en Italiaansche volgt. De Führer temidden van zijn soldaten, ergens aan het front. (Foto Weltbild Pax-Holland) Levensmiddelen voor Ierland- lersche regeering wil Amerikaansch aanbod aanvaarden. ..In een onderhoud mei len vice-minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft de lersche gezant Brennan medegedeeld dat Ierland bereid is het aanbod van Roosevelt om levensmid delen ter waarde van 500.000 dollar te sturen, aan te nemen. Volgens de „New-York Herald Tribune" heeft de lersche gezant echter uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het feit dat Amerika aan Ier land geen wapens zal le deren. Verder meldt het olad dat de lersche mi nister van verdediging, Aiken, die voor het koo ien van wapens sinds serilgên tijd in Amerika vertoeft, binnenkort naar Ierland zal terugkeeren. (D.N.B.) Berlijn over een eventueelen Engelschen opmarsch naar Syrië. Zal de bestaande Duitscli-Fransche verhouding ingeschakeld worden? Kwestie kan een punt van bespreking uitmaken. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Van buitenlandsche zijde is 'gisteren in de Wil helmstrasse de vraag gesteld welke houding men van Duitsche zijde zou aannemen bij een eventuee len Engelschen opmarsch naar Syrië. Van Duitsche zijde werd geantwoord dat dit een Engelsch-Fransche aangelegenheid zou zijn. Op wel ke wijze Frankrijk geneigd zou zijn de thans be staande Duilsch-Fransche verhouding in een dergelijk geval in te schakelen, is een vraag die men slechts in het practische geval zelf kan behandelen. Theore tisch valt daarover vooruit niets te zeggen. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad herinnerde men in dit opzicht aan de ondubbelzin nige woorden van het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain en zijn minister van buitenlandsche zaken admiraal Darlan, dat Frankrijk zijn grond gebied zal verdedigen, waar dan ook. Duitschland is uiteraard bereid, zoo kon men Dinsdag te Berlijn vernemen, den Franschen dit heiligste recht van een natie toe te staan. Op zichzelf genomen bestaat de mogelijkheid zoo voegt United Press aan dit laatste toe dat Duitschland en Frankrijk, indien Frankrijk dit mocht wenschen, wellicht de situatie be spreken. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN SYRIë OF IN DEN LIBANON. De Fransche Hooge Commissaris in Syrië, generaad Dentz, heeft in een officieel communi qué de bewering tegengesproken dat de Duit schers tot de bezetting van Syrië overgaan en dat de Fransche regimenten aldaar thans gelei delijk door Duitsche regimenten vervangen wor den, zoo meldt het D.N.B. uit Beiroet. Geen en kele plek van het gebied -van Syrië of van den Libanon, aldus wordt van Fransche zijde ver klaard, is door Duitsche troepen bezet. Ondanks deze tegenspraak, welke reeds Maandag avond door Radio Levante werd verspreid, beweerde de New-Yorksche omroep Dinsdagavond om 11 uur opnieuw dat afdeelingen gemotoriseerde Duitsche infanterie sinds den 31 sten Mei in Syrië aanwezig waren, waarbij zij de haven van Lattaquieh bezet hadden. Deze al'deelingen zouden met vrachtauto's en pantserwagens zijn uitgerust. De bevolking van Lat taquieh, zoo wordt in dit verband in het communiqué opgemerkt, weet nauwkeurig dit nimmer een lan ding van Duitsche troepen in deze haven heeft plaats gehad, want men zou de gemotoriseerde eenheden toch moeilijk hebben kunnen verstoppen. Voorts noemt het communiqué van generaal Dentz het Engelsche radiobericht, als zou het Fransche hospitaalschip „Canada", dat de vorige week uit Marseille naar Beiroet gekomen is met de opdracht zieke soldaten van het Levantleger te evacueeren, vijfhonderd Duit schers aan boord gehad hebben, die zich in Syrië en den Libanon genesteld zouden hebben, een groote leugen. Deze tendentieuze berichten, zoo merkt het Fransche communiqué op, zijn afkomstig van de cam pagne, welke de Engelsche pers op het oogenblik ontketend heeft. Zij hebben ten doel de beweerde nes teling van de Duitschers in Syrië als een voor wendsel te gebruiken om een Britschen aanval te rechtvaardigen. De ontmoeting op den Brenner. Meening in Duitsche kringen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De ontmoeting, die de Führer Maandag met den den Duce op den Brenner heeft gehad, staat uiteraard in het middelpunt der gesprekken in politieke en buitenlandsche kringen te Berlijn. Evenals bij vo rige dergelijke gelegenheden is ook thans niets uit gelekt over de besproken onderwerpen. Officieus en officieel wijst men te Berlijn op het communiqué en vooral op den langen duur van dit nieuwe, harte lijke onderhoud tusschen de beide aspartners. In de Wilhelmstrasse vestigde men de aandacht op de om standigheid dat deze ontmoeting uit den aard der be trekkingen tusschen de verbonden mogendheden voortvloeit. Het is voldoende bekend, zoo verklaarde men, dat de beide staatslieden zoowel na als ook voor groote gebeurtenissen bijeenkomen om het verleden te overzien en de toekomst te bespreken. Nieuwe regeeriug in Irak. Te Berlijn is men van oordeel dat het verzet niet ten einde is. Naar Ofi (Havas) uit Bagdad meldt heeft Djemil Madfai in Irak een nieuwe regeering gevormd. Mi nisterpresident is Djemil Madfai, minister van bui tenlandsche zaken Ali Jaoedat, minister van bin- nenlandsche zaken Moestafa Omari. Volgens Reuter heeft Djemil Madfai reeds lang voor een vriendschappelijke samenwerking met En geland gepleit. „Het kabinet", aldus vervolgt Reuter, „bestaat geheel uit de machtigste leiders die En- gelschgezind zijn". Te Berlijn gelooft men, naar het A.N.P. meldt, niet dat met den wapenstilstand tusschen Engeland en de Engelsche satellieten van de nieuwe Iraksche regeering liet verzet van de nationale kringen in Irak tegen Engeland ten einde is. Deze opvatting huldigde men gisteren zeer algemeen in politieke kringen te Berlijn, waarbij men er vooral de aandacht op vestig de, dat de nationale krachten den wapenstilstand hebben gesloten. DOOD VAN GENERAAL FREYBERG TEGENGESPROKEN. Het uit Engelsche bron afkomstige bericht dat de opperbevelhebber der Britsche troepen op Kreta, de Nieuw-Zeelandsche luitenant-generaal Freyberg, bij een vliegtuigongeval om het leven zou zijn gekomen, wordt thans door Reuter officieel tegengesproken. (D.N.B.) Het N. S. K. K. in België en Noord-Frankrijk. Eenige duizenden Nederlanders werken er. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni (V.P.B.) Een spe ciale verslaggever van de Ver. Pers Bureaux heeft op uitnoodiging van het „Nationaal-Sozia- listische Kraftfahrer Korps" (N.S.K.K.). het Nc- derlandsche departement van volksvoorlichting en kunsten en het „Nationaal-Socialistische Mo tor Korps" (N.S.M.K.) der N.S.B. een reis ge maakt door België en het bezette gebied van Frankrijk. Zooals bekend is, zijn er duizenden leden van het N.S.M.K. werkzaam bij het N.S.- K.K. De verslaggever vertelt in zijn eerste arti kel over de stemming onder deze landgenooten, hun werk en hun opleiding, in het kader der ge weldige Duitsche oorlogsmachine, waar ondanks hët feit, dat de organisatie tot in de puntjes .is doorgevoerd, de mensch toch altijd mensch blijft en nooit een „nummer" wordt. In zijn volgende artikelen zal de verslaggever o m. een aantal nadere bijzonderheden geven over de verhoudingen en toestanden in het Bel gische en Fransche bezette gebied. ben er dan ook menig meesterstaaltje chauffeur kunst gezien van rijders die pas sedert eenige we ken achter het stuur zitten.. .Altijd maar manoeuvrcercn", zoo vertelt een der instructeurs, „dat is de eenige manier om het vak goed en door en door te leeren. Op eiken meter rijden zooveel mogelijk handgrepen en bewegingen, dat is de eenige methode voor een chauffeur om zich één te gaan voelen met zijn wagen." De N.S.K.K.-rijschool Brussel laat zijn leerlingen niet eerder los voor zij in het bezit van het ongeloof lijk moeilijk te verwerven Duitsche rijbewijs zijn. En de mannen zelf stellen cr ook een eer in dit be wijs van meesterschap" tc bezitten. En thans rijden deze meesterlijke Nederlandsche chauffeurs dan ook op alle wegen, zoowel in de lan den van West-Europa, aip in den Balkan en in Polen. Over hetgeen zij zien cn beleven op hun tochten door België en Noord-Frankrijk zullen wij het een en ander vertellen in een volgend artikel. BRUSSEL, (V.P.B.) Op een vroegen, stralenden Zondagmorgen riepen de klokken der tallooze kerken van Brussel de geloovigen op tot de mis: de breede, blonde Vlamingen en de kleine donkere Walen. En terwijl onze auto moeizaam den weg zoekt langs de sterk hellende straten van de Belgische hoofdstad, ontdekken wij tusschen de kerkgangers behalve Duitsche ook bekende Nederlandsche uniformen: zwart met helroode spiegels op de kragen. Den Brus selaars valt deze uniform al lang niet meer op in het stadsbeeld, zij zijn er reeds maanden aan gewend: deze stoere Hollandsehe knapen zijn de mannen van het Nationaal-Socialistische Motor Korps der W A- die dienst doen bij het Duitsche „National-Socialis- tische Kraftfahrer Korps (N.S.K.K.) Transportbrigade Luftwaffe Belgien und Nordfrankreich". Door de week ontmoet men hen overal achter het stuur van hun vrachtauto's in de N.S.K.K.-kolonnes, op de wegen van het blonde Vlaamsche land en tusschen de zacht glooiende groen begroeide heuvels van Noord- Frankrijk en Wallonië. „Het is fijn werk", zoo vertelden zij ons dikwijls, als wij in de gelegenheid waren bij een rustende ko- lonne langs den weg of in een der keurig ingerichte logeergelegenheden een praatje met hen te maken en de groeten uit Nederland over te brengen. „Het is hard werken, maar we verdienen goed en worden best verzorgd. Je voelt zoo echt, dat je hier in dienst iets meer bent dan alleen maar een nummer. Onze supe rieuren eischen in den dienst den geheelen mensch op, maar voor onze verzorging wordt alles op zij ge zet, die moet en zal van de bovenste plank zijn." Dat dit inderdaad zoo Is, daarvan konden wij ons overtuigen tijdens ons bezoek aan een oude citadel in het Vlaamsche land, die feitelijk een soort van doorgangshuis is voor de mannen, omdat zij hier wachten tot de kolonne waar zij deel van uitmaken samengesteld is. Als men deze heldere, frissche slaap gelegenheden bezoekt, de keurige keuken en de prak tische waschgelegenheden bekijkt alles onder de oude, helwit gekalkte gewelven van het fort men hoort dan vertellen hoe het er hier uitzag voor dat deze verwaarloosde fortificaties tot dit doel wer den ingericht, dan begrijpt men dat er inderdaad geen moeite gespaard is om te zorgen dat de duizenden Hollanders en Vlamingen, die hier geheel gelijkwaar dig dienst doen samen met de Duitsche N.S.K.K.- mannen, een verzorging krijgen die eenig is in de krijgsgeschiedenis. „Het eten is ook wel eens minder goed geweest", zoo vertelde ons er een, toen wij samen een sigaret rook ten in het mollige gras op de hooge wallen van de ci tadel, waar hij van zijn welverdiende rüst genoot. „Maar dat was in het begin, toen ze ons bijvoorbeeld op een gegeven moment 1500 man op ons dak stuur den die ook aan de kost moesten komen. Tegenwoor dig kan dat niet meer: behalve de keuken staat er altijd een heele batterij keukenwagens klaar en we hebben dan nu ook geen klagen meer." Deze visie werd bevestigd door een ander, dien wij ontmoetten in de keuken van een N.S.K.K.-onderko- men, een oude school in een der romantische dorpjes van Noord-Frankrijk. „Ik teeken er voor, als ik het mijn heele leven niet minder krijg "dan 600 gram brood per dag, tien sigaretten en twee sigaren en voor middageten een menu met gebraden pekelvleesch, as perges, gekookte aardappelen, vruchtencompote, rijst pudding en vrij wijn, zooals vandaag". „Alleen die wijn, daar hebben de meeste Hollan ders nog niet voldoende waardeering voor", merkte de N.S.K.K.-Truppenführer, die ons bij dit bezoek rondleidde, lachend op. „Maar ja, alles moet geleerd worden en op den duur krijg je er In dit land, van den wijn de smaak vanzelf wel voor." Op het stafkwartier van de brigade te Brussel weet men ons nog veel meer bijzonders te vertellen over de Hollanders, die als chauffeurs in de N.S.K.K. kolonnes door geheel' Europa trekken. Hier kent men hun eigenaardigheden in vergelijking met de andere nationaliteiten die deze diensten verrichten: Duit schers en Vlamingen. En onze Hollanders komen er waarlijk niet slecht af, zij krijgen goed en verant- woordelijk werk en velen zijn als chauffeurs aan de brigade officieren toegevoegd. N.S.K.K.-MANNEN ONDERSCHEIDEN. Hier op het stafkwartier kent men zijn mannetjes precies. Van eiken rijder wordt een kaart bijge houden met zijn prestaties, zijn verordeningen en zijn ambities. De blik dien wij hier achter de scher men kunnen slaan, overtuigt ons trouwens reeds aan stonds van het ongekend grootsche van deze organi satie. Bij al deze cijfers en statistische curven, die een beeld geven van het waarlijk fantastische pres tatievermogen van dit corps dat zijn sporen in dezen oorlog heeft verdiend en waarvan niet voor niets manschappen, officieren en onderofficieren het kruis voor oorlogsverdienste kregen nog gezwegen van de velen, die reeds het ijzeren kruis dragen blijkt, dat de menschen hier menschen zijn gebleven en geen nummers of machines. Dat blijkt overzeer op de groote Brusselsche N.S.K.K.-rijsehool, waar wij in de gelegenheid werden gesteld het dagelijksch onder richt bij te wonen. Het is niet voldoende als een man achter het stuur kan zitten, zijn wagen weet te besturen en de verkeers- teekens van Nederland, België eh Frankrijk zoo on geveer kent. Neen, hij krijgt op deze school ook in zicht in de kunst van het autorijden, begrip van zijn motor, kennis van het verkeer. En ten slotte wordt een belangrijk punt, dat ten onzent lange jaren zoo zeer is verwaarloosd ook zijn karakter gevormd, zoodat hij inderdaad in staat is zijn verantwoorde lijke post te bekleeden in het kamer van deze gigan tische organisatie die alle weermachttransport voor haar rekening neemt. Het is prettig bij deze lessen te zien hoe het onverwoestbare enthousiasme van de leeraren wordt overgeplant op de leerlingen, die zelfs bij moeilijke onderwerpen als het principe van de explosiemotor van hun onverflauwde belangstelling blijk geven. GEEN TAALMOEILIJKHEDEN „De Nederlanders zijn geestdriftig en vasthoudend bij hun opleiding en hun werk", zoo vertelde ons een der Duitsche instructeurs. „In het algemeen hebben zij wel pretenties, maar zij toonen ook den wil om te slagen en er is slechts een zeer gering percentage afvallers." „Levert het taalverschil veel moeilijkheden op?" „Neen, zeer weinig. Er is steeds een Nederland sche instructeur aanwezig bij de lessen en de jongens verstaan en begrijpen ons zeer spoedig." „Als wij vragen hoeveel man er Duitsch spreken" zoo vertelde de gemoedelijke leider van de rijschool lachend, „steken er .van de vijftig maar drie hun hand omhoog, maar als je in het Duitsch vraagt, wie er vanavond vrij wil hebben dan weten zij hun woordje best te doen!" Dicht bij de rijschool ligt een oude zandgroeve en daar beleven wij een werkelijk indrukwekkend tafe reel. Hier oefenen de mannen namelijk in tientallen vrachtauto's op de hobbelige paden en de steile rulle hellingen, die dikwijls vijftien tot twintig meter hoog zijn. Het is een beweging, een gebrul van automotoren en een wenden en keeren van de wagens, alsof het een reusachtig auto-circus was, en wij heb - Domei publiceert berichten uit Singapore, Sjanghai en andere plaatsen, volgens welke de Vereenigde Staten aan de regecring van Tsjoengking piloten ter beschikking stelt. JCmst en £ettecen Hel Nederlandsch Tooneel Als een stuk „De Spooktrein" heet of „De Roode Divan" of „Het geheimzinnige Pension", dan we ten wij wat ons te wachten staat. Wij gaan dan naar den schouwburg om eens lekker te griezelen. In „De Geheime Deur", de thriller, die het Ne derlandsen Tooneel met de Pinksterdagen in den Stadsschouwburg le Amsterdam heeft gespeeld, is het natuurlijk niet anders. De auteurs de heeren D. en C. Chris ije zorgen er voor, dat er in het laatste bedrijf drie dooden vallen en er in II nog een lijk van een niet in het programma vermeld persoon wordt binnengedragen. Wanneer het in eenzelfde tempo was doorgegaan, hadden zij het gordijn na een half uur moeten sluiten uit gebrek aan verdere personen, want dan was er van de ze ven spelers geen een meer overgebleven. Maar denk niet, dat al deze dooden ons te veel geschokt hebben. Eerstens zorgden de schrijvers er voor, dat alleen de schurken cn boeven om zeep gingen en dan was het hun blijkbare bedoeling, dat wij het niet al te ernstig zouden opvatten. En als wij nog even mochten twijfelen, waren er ook nog de acteurs, die geen oogenblik vergaten, dat De Geheime Deur nu niet bepaald een dramatisch be doeld stuk is. Frits van Dijk gaf den toon aan. Hij is in deze thriller een journalist op jacht naar for tuin. Als hem dit bij de wedrennen is mislukt, door dat hij steeds op het verkeerde paard heeft gewed, besluit hij een moord in scène te zetten, van zijn bloed-eigen zuster nog wel. O niet in ernst, alleen maar in schijn. Waarom zou de sensatiepers, die duizenden dollars in Amerika over heeft voor le vensbeschrijvingen van misdadigers, ook geen goud betalen voor kopij van een journalist, die ter dood wordt veroordeeld wegens moord op zijn zus ter, vooral als die'zuster in levenden lijve ver schijnt, juist op het moment, dat hij het schavot zal betreden. Maar als Ronny zoo heet de journalist be zig is de justitie om den tuin te leiden, worden zijn plannen doorkruis door echte misdadigers die achter een geheime deur.nee, nee, verder ga ik niet. Hier sluit de deur zich langzaam en onhoox'baar dicht, omdat je bij een thriller den eigenlijken in houd geheim moet houden. Het duurt nog al lang, voordat de schrijvers in dit stuk op dreef komen en het eerste bedrijf, waarin Ronny zijn fantastisch plan voor zijn zus ter, zijn vriend en ons natuurlijk ontvouwt, is nog al langdradig en ook niet overmatig geestig. Maar zoodi'a de echte boeven verschijnen, wox-dt het aardiger en een groote verdienste van de auteurs is, dat zij met het voortschrijden der han deling ook stijging in de spanning weten te brengsn. Wij zagen dit stuk eenige jaren geleden reeds van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel en ik meen mij te herinneren, dat het toen over het geheel met meer spanning en vooral ookopgewekter werd ge speeld. Dit belette niet, dat het ook nu succes had, wat voor een belangrijk deel te danken was aan het spel van Frits van Dijk, die Ronny, den journalist levendig en met komische allure speelde, zelfs in de momenten, als de dood hem uit alle hoeken van het tooneel bedreigde. Guus Oster, de vriend, die op Ronny's zuster verliefd is, was echter vrij mat en moest het afleggen bij Paul Steenbex-gen, die de rol vroeger speelde. Myra Ward de eenige vrou wenfiguur in deze thriller had goede momenten, maar ook haar had ik toch nu en dan wat pittiger gewerxscht. Louis van Gasteren was 'n boef, waaraan je geen oogenblik twijfelde, 'n Kerel om 's nachts van te droomen. En Henri Eerens was een schurk, die voor staatsvijand nummer één in aanmex-king zou ko men. Johan Elsensohn maakte wee r iets heel goeds van 'n jovialen politie-man en dan was Hans van Meerten een politie-inspecteur, die.née, nee, laat ik oppassen en niet verder gaan, want dan zou ik onwillekeurig de geheime dexir open duwen en zouden mijn lezers gaan vermoeden, wat daar ach ter vex-scholen lag. Dat het publiek nog altijd graag een spannende thriller ziet, bleek weer uit het succes, dat De Ge heime Deur op tweeden Pinksterdag had. Van der Lugt Melsert heeft niet onverstandig gedaan dit oude successtuk nog eens op het repertoire te nemen. J. B. SCHUIL. Radio Qtaqxamma DONDERDAG 5 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomlté). 8.25 Gramofoonmu ziek, 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor den boer. 1.20 Zang met planobegeleiding en gramo foonmuzlek. 12.00 Amusementsorkest en soliste. 12.40 Al manak. 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten- en economisch® berichten. 1.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 2.00 De Arnhemsche orkestvereenlging 3.00 Voor de vrouw. 3.280 Pianovoordracht en gramofoonmuzlek. 4.00 Gramo foonmuziek. 4.30 „Groote instrumentalisten in het verle den", causerie met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroep orkest en soliste. 6.15 Boekbespreking. 6.30 Ramblers. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding. 3.00 B. N. O. Nieuwsbe- richten. 7.45 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solist. 9.30 Belichter», Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Na tional features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen- deinst. (Voorbereid door de Christelijke Radio-Stichting). 10.20 Planovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Amabile- sextet en gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12815 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Schrammelkwartet en soliste. 2.35 Omroep-Harmonieorkest. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramo foonmuzlek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christe lijke lectuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ars Nova et Antiqua, solisten (opn.) en gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor Binnen- en buitenland. 7.15 De Jonge Acht. 7.30 Ik was er zelf bij, causerie. 7.45 De Jonge Acht. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Omroep-Symphonie orkest. 9.40 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek, 10.0Q Nieuwsberichten, sluiting, a

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5