IJrnuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hitier acht een inval in de Ver. Staten onmogelijk. De Führer keert zich tegen geruchten. Dr. Pavelitsj door Hitier ontvangen 26e JAARGANG No. 182 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJrnuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 7 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden f 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Richtlijnen voor den wereldhandel. De „New York Times" maakt melding van een onderhoud, dat de Führer op 23 Mei heeft gehad met den Amerikaanschen journalist Cudahy. Cudahy, aldus dit bericht, heeft den Führer gezegd dat de oppositie tegen Duitschland in de Vereenigde Staten in hoofdzaak berust op de vrees dat de veiligheid van het Westelijke Halfrond bedreigd wordt door een Duitschen aanval. Hitier lachte daarom en zeide dat het denkbeeld van een inval op het Westelijk Half rond even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te hebben, dan dat hij kon geloo- ven dat een Amerikaan die nadenkt, werkelijk iets dergelijks zou kunnen vreezen. Hij was er van over tuigd dat de invasiepraatjes tegen beter weten in in omloop waren gebracht door oorlogsdrijvers, die een oorlog een winstgevende aangelegenheid achten. De Amerikaansche vloot- en legercommandanten, aldus Hitier, zijn ongetwijfeld evenals de Duitsche deskundigen van meening dat een dergelijke inval onmogelijk is. De gezamenlijke scheepsruimte van Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland zou volkomen ontoereikend zijn om een millioenenleger, dat noodig zou zijn voor de verovering van het Wes telijk Halfrond, over te brengen. Als de aanval op Kreta reeds moeilijk scheen, is een aanval over een open zeegebied van 2500 mijl iets, dat men zich niet kan voorstellen. De Führer zeide nooit gehoord te hebben dat iemand in Duitschland de Mississippi de Duitsche grens noemde, zooals de Australische mi nister-president den Rijn de grens van Australië genoemd had. Duitschland heeft te veel ernstige vraagstukken in Europa, dan dat het ooit aan een inval in Amerika zou denken. Cudahy verklaarde daarop dat vele Amerikanen van oordeel zijn dat een Duitsche overwinning een ramp voor de Ver. Staten'zou zijn, doordat de lage levensstandaard van den Duitschen arbeider het de Amerikaansche nijverheid niet mogelijk zou maken tegen Duitschland te concurreeren. Hitier antwoord de dat het nationaal socialistische streven naar ver hooging van het levenspeil der arbeiders door den oorlog onderbroken is, dat het na den vrede echter met verdubbelde kracht hervat zal worden. Hij zei de zich af te vragen waarom men Duitschland heeft uitverkoren als economische bedreiging van Ameri ka. ofschoon Duitschland slechts een bevolking vai 85 millioen zielen op een oppervlakte van slechts 600.000 tot 700.000 vierkante k.m. heeft, terwijl het Brïtsche rijk een bevolking van 400 millioen, Japan een van 100 millioen, Rusland een van 170 millioen en de andere landen een van 500 millioen zielen hebben. Hitler stelde voorts de vraag waarom men Duitsch land van zijn koloniën beroofd heeft, ofschoon de ontginning der koloniën den afzet voor Duitsche in dustrie en productie beteekende en waarom de Ver eenigde Staten zich verzetten tegen een organisatie van Europa, die in Europa afzetmarkten voor Duit sche goederen wil scheppen en daardoor de waar schijnlijkheid van concurrentie met de Vereenigde Staten verkleint. Op de vraag van Cudahy of Hitier voor Europa een handelsunie tot stand wilde brengen met af schaffing van tolmuren, valutabeperkingen enz. antwoordde de Führer dat naar zijn oordeel alle handelsbetrekkingen verzekerd kunnen worden door handelsverdragen op langen termijn, welke voor beide partijen voordeelig zijn en het element van speculatie uitschakelen De toekomstige Duit sche handel zal niet gebaseerd zijn op papier, maar. op goederenruil. Duitschland is door de herstelbeta lingen van alle goud beroofd, het is daardoor ge dwongen een stelsel van internationalen handel zonder goud te ontwerpen. Hitier verklaarde echter te beseffen dat goud nuttig is voor een meer elas tisch handelsverkeer tusschen de staten en ook als grondslag van crediet. Cudahy zeide nog dat vele Amerikanen gelooven. dat de Duitsche hegemonie in Europa een onder drukking van de moedertaal, de nationale gebruiken en instellingen beteekent. Het is eigenaardig, aldus antwoordde Hitier, wanneer men de Engelschen hoort spreken over de beheersching der wereld, ter wijl zij zelf millioenen onderdanen in Britsch Indië, Egypte en Arabië onderdrukken. Duitschland zal de betrekkingen zoo regelen dat allen kunnen leven en zich in voorspoed verheugen. Duitschland heeft geen belang bij een volk tot slaaf te maken. (D.N.B.) Daitsch weermachtsbericht Convooien voor de Schofsche kust aangevallen. Alexandrië gebombardeerd. BERLIJN, 6 JUNI. (DNB) Het opperbevel .van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen zet den strijd tegen de Britsche ravitailleerings-scheepvaart met goed succes voort In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvlieg tuigen voor de Schotsche oostkust uit krachtig beschermde vijandelijke convooien drie koopvaar dijschepen met een totalen inhoud van 15.800 b.r.t. tot zinken gebracht en vier andere groote schepen zwaar beschadigd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 4 op 5 Juni een bijzonder succesvollen aan val gedaan op het Engelsche vlootsteunpunt Alexan drië. Door bomtreffers in de buurt van de Britsche olieopslagplaatsen ontstond een groote brand, die door de bemanningen- nog langen tijd na het ver trek kon worden waargenomen. In Noord-Afrika bestreed de Duitsch-Italiaan- sche artillerie Britsche geschutstellingen, munitie opslagplaatsen en installaties voor den watertoe voer bij Tobroek met goede uitwerking. Door den vijand werden overdag noch des nacht: gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Bespreking op den Berghof in tegenwoordigheid van Goering en Von Ribbentrop Het Kroatische staatshoofd, dr. Ante Pavelistj, is gistermorgen per extra-trein voor zijn eerste officieele bezoek aan Duitschland alhier aange komen, aldus een A.N.P.-bericht -uit Salzburg. De minister van buitenlandsche zaken Von Rib bentrop en andere autoriteiten waren ter verwel koming aanwezig. Von Ribbentrop vergezelde Pavelitsj naar diens hotel en vervolgens hielden de heeren een eerste bespreking in het Landhuis Fuschl, waarop een déjeuner volgde, waaraan de naaste medewerkers van Von Ribbentrop deel namen, benevens het gevolg van den „Poglavnik waaronder enkele ministers, militaire en burger lijke autoriteiten. Uit Obersalzberg meldt het D.N.B.De Führer heeft Vrijdagmiddag op den Berghof in tegen woordigheid van den rijksmaarschalk Hermann Goering en den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop den kroatischen staatsleider dr. Ante Pavelitsj ontvangen. Het onderhoud met den leider van den jongen Kroatischen staat, welks volk door de overwinning der spilmogendheden zich van het juk van Versailles kon bevrijden, verliep in den geest van de hartelijke vriendschap, die tusschen het Duitsche en het Kroatische volk bestaat. Na de bespreking overhandigde dr. Pavelitsj den Führer een vlag uit den zevenjarigen oorlog en een schaakspel van Frederik de Groote. Vervol gens stelde hij de heeren van zijn gezelschap Voor. Bij aankomst en vertrek werden den Kroatischen Staatsleider de militaire eerbewijzen gebracht. Pavelitsj is Vrijdagavond om 19 uur 45 uit Salzburg vertrokken om naar Kroatië terug te keeren. Rijksminister Von Ribbentrop begeleidde dr. Pavelitsj naar het station en nam, na de in spectie van de aangetreden eerecompagnie, op de hartelijkste wijze afscheid van hem. Evenals bij zijn aankomst waren ook bij het vertrek van den Kroatischen staatsleider de vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht van den gouw Salzburg en de betrokken afdeelingsleider van net departement van buitenlandsche zaken op het station verschenen. Een nader D.N.B. bericht meldt: Bij de be sprekingen tusschen den Kroatischen staats leider en den Duitschen minister van buiten landsche zaken heeft dr. Pavelistj medegedeeld dat de grens tusschen Kroatië en het door Duit sche troepen bezette gebied van Oud-Servië vastgesteld is. Minister Von Ribbentrop heeft met voldoening van deze regeling kennis ge- bomen. Jubileum bij koelhuis „Frigo". Vrijdag zijn 6 jubilarissen, die bij de N.V. Koel- huis en Ijsfabriek „Frigo" vele jaren in dienst wa- I ren, in intiemen kring gehuldigd. Het waren de heeren R. S. v. d. Veen, adjunct- I directeur, met een dienstverband van 35 jaar, D. I Ruig. C. de Pee en A. Vos Sr., die eveneens 35 jaar I in dienst waren en G. de Bruin en J. Ooms, die I hun 25-jarig jubileum vierden. De directeur van „Frigo", de heer K. H. Tuse- nius, heeft dit zestal in hartelijke bewoordingen I toegesproken. NIEUWE CURSUS VAN „KENNEMERLAND". De afdeeling „Kennemerland" van den NK.B. I zal dezen zomer opnieuw een cursus organiseeren Ivoor jeugdige middenstanders ter opleiding in de I branches etaleeren en lakschilderen, vooral thans I van belang in verband met de Hamster- en Prij- I zenwet. lederen Dinsdagavond zal deze cursus I worden gehouden in de bovenzaal van café van I der Lem aan den Zeeweg. Het nieuwe kantoorgebouw annex ontvangzaal en directeurswoning van het cremato rium te Velsen, een schepping van den architect W. M. Dudok, wordt hedenmiddag officieel in gebruik genomen. (foto Stevens) Verhooging van den bieraccijns. Met 40 cent per hectoliter graad. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Finan ciën is de bieraccijns met veertig cent per Hectoliter graad verhoogd, nl. van f 2.20 gebracht op f 2.60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 1941. Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevor derd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveelheden bier vóór Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der ac cijnzen, onder wiens kantoor de brouwerij is g§ves- tigd. Het rooien van vroege aardappelen. Voor aardappelen,niet onder glas geteeld, voorloopig verboden- De Staatscourant van Vrijdag bevat het rooiverbod vroege aardappelen 1941, vastgesteld bij besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij. Krachtens dit besluit is het rooien van vroege aardappelen en daarmede gelijkgestelde aardappelen verboden. Het verbod geldt niet, indien: a. het rooien geschiedt op of na een door de Stich ting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale vast te stellen datum of b. van het verbod ontheffing is verleend door of vanwege de centrale en de voorwaarden, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, zijn nagekomen, of c. het betreft aardappelen, geteeld onder glas. Het besluit is gisteren in werking getreden. GELD VERDUISTERD. ZWOLLE, 6 Juni. W. C. de G. te Deventer had als beheerder van de kas van een blïk-emballage- fabriek gelden ten bedrage van f 668 verduisterd. Bovendien had hij 200 mark, die hem door J. J. P., die in Duitschland werkte, ter hand waren gesteld om aan zijn ouders af te dragen, ten eigen bate aangewend. De Officier van Justitie achtte dit een ernstig geval en vorderde zes maanden gevange nisstraf. De politierechter zal volgende week schrif telijk vonnis wijzen. De vaartuigen in liet verboden gebied. Een nadere toelichting. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Ondanks de reeds eerder verstrekte nadere toelichting, blijkt er nog steeds misverstand te bestaan omtrent de uitleg ging van de verordening van den Rijkscommissaris, houdende bijzondere maatregelen voor de kustver dediging. Op verzoek van den A.N.W.B. is heden ter persconferentie opnieuw uiteengezet hoe de ver ordening op de meest omstreden punten moet worden opgevat. VERWIJDERING UIT VERBODEN GEBIED. Ofschoon de termijn binnen welken de plezier vaartuigen uit het verboden gebied moeten worden verwijderd op 8 Juni afloopt, behoeven de houders van vaartuigen die zich nog in dat gebied bevin den zich geen zorgen te maken. Een ieder kan een aanvrage om dispensatie indienen bij den Marine- befehlshaber, Wagenaarweg 3 in Den Haag. Gedu rende den tijd die verloopt tusschen het indienen van dit verzoek en de beslissing daarop mogen de betrokken vaartuigen in het verboden gebied blij ven liggen. Wordt op deze aanvrage afwijzend be schikt, dan zal ruimschoots gelegenheid worden ge geven het vaartuig uit het verboden gebied te ver wijderen". De eischen waaraan vaartuig en ligplaats moeten voldoen om voor ontheffing van de ver bodsbepalingen in aanmerking te komen zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig diene men dus de aanvrage in. echter steeds door bemid deling van den A.N.W.B. 'of de Watersportvereeni- ging waarvan men lid is of door tusschenkomst van de werf, jachthaven of andere bergplaats waar het vaartuig ligt. Verzoeken van particuliere per sonen kunnen niet in behandeling worden geno men. Varen in het verboden gebied, ook met het doel de. boot te verhalen, blijft, hangende het dis- pensatieverzoek. verboden. IEDER GESLOTEN SCHIP KAN WOONSCHIP ZIJN. Woonschepen in den zin der Duitsche verorde ningen zijn vaartuigen, die le. een gesloten ruimte hebben, welke als woning dient of kan dienen. 2e. een vaste ligplaats hebben aan den oever en daar aan bevestigd zijn. 3e. Voorzien zijn van een op schrift, dat tegen weersinvloeden bestand is en dat den naam van het schip en dien van den eigenaar, respectievelijk bewoner draagt, alsmede diens adres. 4e. Schepen, waarvan de eigen stuwkracht is weggenomen door verwijdering van een vitaal deel van den motor, respectievelijk van de zeil- takelage en inlevering daarvan bij de politie. Men moet in het bezit zijn van een ontvangstbewijs van de politie, waaruit blijkt welke onderdeelen zijn ingeleverd. Vaartuigen, die aan de vier genoemde voorwaar den voldoen, gelden dus als woonschepen en mo gen in het verboden gebied blijven liggen. Hieruit volgt tevens, dat men in deze sche nen. zoowel in het verboden als het vrije ge bied. ook mag overnachten. Men mag zich tusschen 12 en 4 uur echter niet huiten de ge sloten ruimte hegeven. Nogmaals is nadrukkelijk verklaard, dat het ge- heele gebied van alle in de verordening genoemde gemeenten buiten het verboden gebied valt. Plaat selijke autoriteiten hebben zich dus te* houden aan de hun bekende gemeentegrenzen. Tenslotte nog de opmerking dat bootjes, die voor verhuur dienen niet onder de uitzonde ringen vallen. Zij moeten dus uit het verbo den gebied weg. Er zijn visschers e.a., die zich aan plassen enz. met dergelijken verhuur be zig houden. Binnen het verboden gebied mag dat niet meer, ook al maakt de betrokkene van het verhuren zijn bedrijf. Kasteel „De Bruyne Horst" door den Staat aangekocht. VELSEN Concert mannenkoor „De Eendracht". Zaterdagavond a.s. geeft het mannenkoor „De I Eendracht" der papierfabrieken een concert in het I gebouw „Concordia" onder leiding van zijn direc- I teur Stephen Jansen. I Het programma vermeldt: Bede voor het vader- I land uit Valerius' Gedenckclanck, Opwaarts van iJos. Beltjens, Kothe's Jesus dulcis memoria, Het I lied van Nederland Richard Hol, Ed. Flipse's De I Noordzee en Ons Hollandsch van Bernard Zweers. I Ds. Johs. Bronsgeest zal tusschen de zangnum- I mers declameeren. Na de pauze is het woord aan mr. Johnnie en I zijn partner. —Naar het A.N.P. verneemt, zal het oude kasteel I ,De Bruyne Horst", gelegen in de buurtschap Eder- I veen onder de gemeente Ede, behouden blijven. Het was reeds zoo ver gekomen, dat het nagenoeg vast I stond, dat dit fraaie historische kasteel onder sloopers I J)0 Vrijzinnige Hervormden in eeil handen zou vallen. Thans is het door den Staat aan- I J gekocht ten behoeve van den Nederlandschen Ar-1 beidsdienst. zoodat het in zijn geheel gespaard blijft. J Verduister goed. Zooals het moet. VAN 7 OP 8 JUNI 1741 van 21.58 tot 5.17 Maan op 8 Juni onder 4.55 Maan op 8 Juni op 20.32 VAN 8 OP 7 JUNI 1741 van 21.57 tot 5.17 Maan op 7 Juni onder 8.41 Maan op 7 Juni op 21.42 (V.M.) nieuw gebouw. De kerkdiensten der Vereeniging van vrijzinnige Hervormden worden met ingang van a s. Zondag I niet meer in de bovenzaal van het Rex Theater gehouden. Dien dag zal ds. J. H. Hanneman van I Uitgeest voorgaan in een nieuw kerkgebouwtje, dat I welwillend beschikbaar is gesteld. Het is het ge- I bouw aan den Tolsduinerweg, dat eertijds in ge- I bruik was bij de padvinders. Gelegen temidden van I bosch en weiland in een zeer rustige omgeving, die I rijk is aan natuurschoon, leent dit gebouw zich uitstekend voor het beoogde doel. De groote zaal biedt een mooie ruimte voor het I houden der kerkdiensten, voor het bestuur en I den predikant is een anti-chambre beschikbaar. IJMUIDEN Een 45-jarige echtvereeniging. SANTPOORT De Ned. Herv. Kerk. Naar eenheid? Met den aanleg van den eersten weg, die den Noord-Oostpolder met Blokzyl zal verbinden, is een aanvang gemaakt. Deze weg zal een der belangrijkste verkeersaders naar het nieuw gewonnen land worden. (Pax-Holland), Het echtpaar J. C. StekSegcrs. (Foto's Schipper, IJmuiden). Woensdag 11 Juni herdenkt het echtpaar J. C. StekSegers Zandersstraat 24 de 45-jarige echtver eeniging. De heer Stek en zijn echtgenoote zijn, of schoon rasechte Amsterdammers, zeer goede beken den in IJmuiden. Dit komt ook omdat de heer Stek vroeger een vooraanstaande figuur is geweest in de arbeidersbeweging. Te Amsterdam is hij 10 jaar in gemeentedienst ge weest als kraanmachinist, waarna hij te werk werd gesteld in de Rijksvischhal te IJmuiden. Hij is nu gepensionneerd. Tijdens zijn werkzaamheden in ge meentelijken- en rijksdienst nam hij een belangrijke plaats in den Bond van Overheidspersoneel in. Ook zijn 71-jarige echtgenoote is nog goed gezond. Het zal hun op 11 Juni ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. De vischomzet in Mei meer dan in April. Maiktvootziening giootendeels verzorgd door motorloggers en mtorkustvisschers. De omzet in den Rijksvischafslag, die in April 1941 tot f 312.434 was teruggeloopen, had over de maand Mei een stijging te boeken tot f 597,777, dus bijna het dubbele. Over 1940 was het cijfer in die maand 165.285, hetgeen een respectabel verschil is, toe te schrijven aan de vrij regelmatige visscherij van he den en de gestegen vischprijzen. De marktvoorziening in Mei werd ook nu weer grootendeels verzorgd door motorloggers en motor- kustvisschers, die resp. f 298,348 en hun rekening namen, of tezamen, f f 175.021 van de trawlers. Aan consignaties werd f 22,537 verkocht tegen f 5.290 over Mei 1940. De trawlers brachten over Mei 1940 f 88.417 op, de motor loggers f 39.295 en de motorkustvisschers f Er kwamen in Mei aan den afslag de vangsten van 53 (35) trawlers, 232 (82) motorloggers, 55 (298) mo- tor-kustvisschers, 150 (15) open booten en 2 (6) Deen- sche motorkotters. De resultaten der trawlers vallen niet mee. Hun gemiddelde reisbesomming, die in April al niet bo ven f 4000 uitkwam, haalt ook nu maar een gemiddel de van f 3300, een cijfer, dat in verband met de hui dige omstandigheden zeker aan den te lagen kant blijft. Veel gunstiger zijn de resultaten voor de mo torkustvisschers, die gemiddeld f 1550 besomden. April j.l. bracht voor hen reeds een 'gemiddelde be somming f 1400, in April 1940 konden deze scheep jes het nauwelijks tot f 130 per reis brengen. Twee Deensche motorkotters besomden gezamenlijk f 15.444, voorwaar een prachtig resultaat, als men ziet, dat vorig jaar Mei de Denen het niet verder brachten dan gezamenlijk f 6435. De eerste vyf maanden. Hier volgen de cijfers van de eerste vijf maanden: in dit tijdvak werden de vangsten gelost van 113 (285) stoom- en motortrawlers met f 375.526 (f 1.361.555), 767 (418) motorloggers f 1.053.197 (f 442.715), 393 (1400) mo torkustvisschers f 511,516 (f 255.333), 613 (55) open booten f 6150, (f 1011), 14 (78) Deensche motorkotters f 89.990 (f 100.925) en f 181.922 (f 105.381) aan consig naties. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers over Te overeenkomstige periode in 1940), In ons blad van Vrijdag J.l. meldden wij de sa menstelling eener commissie, welke in verband met het 100-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse in 1944 reeds nu met de voorbe reidende werkzaamheden zou beginnen. Naar aanleiding van het zitting nemen in deze commissie van een bestuurslid der Ned. Herv. Evangelisatie schrijft ds. Oldeman in zijn maand blad „Eenheid": „De heer Gorter heeft als bestuurslid van de Ned. Herv. Evangelisatie zitting genomen in deze commissie en wij beschouwen dit als een eerste stap op den weg naar eenheid en samenwerking, welke in onzen tijd zoo geboden is en waar het langzaam maar zeker naar toe moet. Zijn aanwezig heid in onze commissie is tevens het bewijs, dat de herdenking niet een bepaalde groep betreft. Er zijn er nog velen, die op het standpunt staan: de Ned. Herv. Kerk in Santpoort is dè Vrijzinnige Kerk en geen ander komt daarin of heeft daar rechten, hij heeft alleen maar plichten. Dat men een derge lijke ingekankerde opvatting niet in enkele jaren verandert, terwijl de verbitterde kerkelijke strijd er 't zijne toe bijdroeg om de verhouding te ver scherpen, zal men' begrijpen. Maar langzaam en zeker, natuurlijk mede onder invloed van den tijd, maar ook door een bewust streven naar eenheid door mij persoonlijk, is er een kentering gekomen in deze opvatting. De etiketten: Vrijzinnig-Recht zinnig, waarmede men zoo gaarne schermt en welke men gebruikt voor eigen zaak, eigen partij, eigen belang, acht ik uit den booze. Persoonlijk stel ik geen prijs op dat etiket Vrijzinnig, nóch op het etiket Rechtzinnig, ik ben Ned. Hervormd, lidmaat dier Kerk en als zoodanig heb ik mijn rechten en mijn plichten tegenover die kerk. Ik geloof, dat, als wij allen eerlijk dit standpunt zouden kunnen innemen, allerlei geschillen, achterdocht, moeilijk heden op eenvoudige wijze kunnen worden opge lost. Ik kan ook met zekerheid zeggen, dat zoowel de Kerkeraad als de Kerkvoogdij voor het grootste deel dit breede standpunt innemen en dat het dus niet anders meer is dan een wachten op toenade ring in dezen geest van de andere zijde. Daarom willen wij in 't feit, dat één der bestuursleden der Evangelisatie in onze commissie zitting heeft ge nomen, een eerste stap op den weg tot samenwer king en eenheid zien. Immers alle lidmaten der Ned. Herv. Kerk behooren deel te nemen aan het honderdjarig bestaan der Kerk. Wij kunnen niet anders doen dan hopen, dat iedereen met dit stand punt instemt en de muren van zijn rechtzinnig of vrijzinnig hokje" afbreekt, want het wordt hoog tijd! Op een Unie samenkomst zat links van mij de Kapelaan en rechts iemand van Christ. Hist, huize, er waren S.D.A.P.'ers enz., vogels van diverse pluimage. Er was een groote eenheid en het was een prachtige avond. Als dit buiten de kerk kan, kan dat dan niet binnen de Kerk? Of liggen de I verschillen daar zoo diep, dat men maar liever in 85.-69 voor I zjjn ejgen schuurtje blijft, en niet eens met buur- '3.617 tegen man wjj praten? Als de kerk ook nu weer achter aan komt, kon het wel eens te laat zijn voor de kerk, want er gebeuren groote dingen!" NIEUWE WOONHUIZEN. Door den heer H. M. Koning alhier zullen aan de Hyacintenstraat 12 woonhuizen met schuurtjes worden gebouwd. BEVERWIJK Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand eMi ingelegd f 50.937.93 en terugbetaald f 65.676.68. Proeftuin aardbeien geopend. Zondagmiddag a«s. van 3 tot 4 uur is de aard beienproeftuin aan de Groenelaan voor belang stellenden geopend. In bloei staan o.a. de nieuwe soorten Roter Elefant en Mizi Schindler. Verhoogde uitkeering bij Plan West De Winkelierscombinatie „Plan West" zal gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus aan hen, die op een vooraf bepaalden datum een volgeplakt zegelboekje inleveren inplaats van f 2 een extra- premie van f 4 uitkeeren.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1