IJmuider Courant Verbitterde strijd in Syrië. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Haveninstallaties te Alexandrië gebombardeerd. Besprekingen te Batavia in laatste stadium De Arbeidsdienst voor meisjes Extra rantsoen suiker Hardnekkige verdediging der Franschen. 26e JAARGANG No. 184 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 10 JUNI 1941i Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2-05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsberichl'. Actie boven Zuid-Engeland. BERLIJN, 9 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Formaties van het Duit- sche luchtwapen hebben in den nacht van 7 op 8 Juni een nieuwen, bijzonder succesvollen aanval gedaan op het Britsche vloo.tsteunpunt Alexandrië. Verscheidene zware bomtreffers werden, ondanks de hevige afweer, op haveninstallaties en marine- depóts geplaatst. In voor den oorlog belangrijke installaties ontstonden verscheidene groote bran den. In de Britsche wateren hebben gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht twee koopvaarders niet 7.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht en de haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland gebombardeerd. Overdag heeft een gevechtsvliegtuig een op slagplaats van grondstoffen in Zuid-Engeland ge bombardeerd. In Noord-Affika werden opnieuw Britsche ge- schutstellingen voor Tobroek met artillerievuur be stookt. Door formaties Duitsch© en Italiaansche ge vechtsvliegers zijn versterkingen en luchtdoelbat terijen bij Tobroek met zeer goede uitwerking aan gevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West-Duitschland aan gevallen. Onder de burgerbevolking vielen eenige dooden en verscheidene gewonden. Militaire of oorlogs-economische schade werd niet aangericht. Branden in verscheidene woonhuizen konden snel gebluscht worden In de periode van 4 tot 8 Juni verloor de vijand tien vliegtuigen. Hiervan werden er acht in lucht gevechten en twee door patrouille vaartuigen neer geschoten. In dezelfde periode gingen 9 eigen vlieg tuigen verloren. Luitenant- kapitein Heinrich Liebe en luitenant- ter-zee eerste klasse Endrass hebben als vierde en vijfde duikbootcommandant elk meer dan 200.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. In de gevechten om Kreta hebben zich de onder Conferentie te Tokio Domei meldt uit Tokio: De vertegenwoordigers van alle betrokken regeeringsdepartementén zijn gistermiddag om 2 uur in een gemeenschappe lijke conferentie bijeengekomen om de houding van Japan tegenover het antwoord van Neder- landsch-Indië op de Japansche voorstellen te bespreken. De conferentie duurde tot aan den avond. Voordat de gemeenschappelijke confe rentie begon, hadden de uitvoerende ambtenaren van het Departement van Buitenlandsche Zaken des morgens om 10 uur een gedachtenwisseling, waarvan het resultaat zou geweest zijn, dat zij in hun houding volharden. Hoewel er geen of- ficieele aanwijzingen beschikbaar zijn, meent men in welingelichte kringen dat de besprekingen te Batavia haar laatste stadium bereikt hebben en dat er over het uiteindelijke resultaat nog niets met zekerheid te zeggen valt. Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat men vol gens de Tokio Nisji-Nisji tot de slotsom is ge komen, dat <3t onder de tegenwoordige om standigheden geen mogelijkheid voor overeen stemming met Nederlandsch-Indië bestaat. Volgens een officieuze mededeeling ver wacht men, dat de leider der Japansche han delsdelegatie te Batavia spoedig zal worden teruggeroepen. Volgens een bericht van United Press uit Tokio gaf de „Asahi Sjimboen", in aansluiting op de me dedeeling, dat Maandag een conferentie tusschen de leden der regeering en de leiders der Japansche strijdkrachten zou plaats hebben om de toekom stige betrekkingen van Japan tot Nederlandsch- Indië te bespreken, als zijn meening te kennen, dat de situatie buitengewoon ernstig is. daar Ned.-In- dië het Japansche programma verworpen heeft. Men koestert hier slechts geringe hoop, dat de be sprekingen weer opgenomen zullen worden daar het antwoord van Nedei-land-Indië op de Japansche Voorstellen „uiterst onbevredigend" was. 's-GRAVENHAGE, 9 Junt. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken betreffende den ..Arbeidsdienst voor meisjes". Aldus wordt blijkens artikel 1 van dit besluit de betreffende afdeeling genoemd van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Artikel 2 bepaalt, dat besluiten, beschikkingen en alle sndere door het daartoe bevoegde gezag gestelde of te •teilen regelen betreffende den Nederlandschen Ar beidsdienst niet van kracht zijn voor den Arbeids dienst voor meisjes tenzij uitdrukkelijk anders wordt bepaald. s-GRAVENHAGE, 9 Juni. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een extra rantsoen suiker van één kilogram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede wordt de geldigheidsduur van de met „42" genummerde bon van de bonkaart algemeen van vier weken ingekort tot twee weken. Bon „42" geeft derhalve niet, zooals dezer dagen 's bekendgemaakt tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op net koopen van één kilogram suiker, waarna voor net tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zon dag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van één kilogram suiker zal worden aangewezen. Jn totaal wordt dus gedurende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee Kilogram suiker beschikbaar gesteld, terwijl het ge bruikelijke rantsoen één KG per vier weken be- bevel van majoor Koch, kapitein Altmann en eerste luitenant Genz staande afdeelingen valscherm jagers door dapperheid en heldenmoed bijzonder onderscheiden. De onder bevel van generaal-majoor Meindl, ko lonel Braer, kolonel Ramke en kolonel Sturm staande afdeelingen valschermjagers hebben in hardnekkige gevechten de grondslagen gelegd voor de verovering van Kreta". Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Jaarvergadering te Zwolle. De Ned. Vereenïging tot afschaffing van alco holhoudende dranken heeft Zondag in het gebouw Odeon te Zwolle haar 106de algemeene vergadering gehouden, welke door vertegenwoordigers van 174 afdeelingen werd bezocht. In zijn openingsrede gewaagde de algemeene voorzitter, de heer B. J. J. Weijkamp, lid van Ged. Staten van Utrecht, van de groote eischen die gesteld zijn en nog zullen worden aan de geest kracht van ons volk. Met voldoening kon hij vast stellen, dat het apparaat van „De blauwe N.V." zooals de vereeniging in de wandeling genoemd wordt ongeschonden en de samenwerking tus schen leiding, afdeelingen en leden voortreffelijk is gebleven. Spr. constateerde, dat er ondanks den druk ter tijden een stijging van het drankge bruik te bespeuren is. Dat wijst op een gevaar, dat ons volk bedreigt. Het behoeft echter niet te ver ontrusten, mits men maar waakzaam blijft. Het jaarverslag waaruit bleek, dat het leden tal thans omstreeks 15.000 bedraagt werd goed gekeurd, evenals het beleid van de redactie van „De Blauwe Vaan" en de financieele jaarstukken. Algemeen werd hulde gebracht aan het hoofdbe stuur en in het bijzonder aan den algemeenen secretaris, den heer H. Ploeg Jr. De aan de beurt van aftreden zijnde leden van het hoofdbestuur M. Braaksma (algemeen pen ningmeester), mevr. H. StraalmanKremer, B. Smit, dr. G. Horreus de Haas, J. J. Wepster en dr. R. E. Wierenga, werden bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De redactie van „De Blauwe Vaan" werd samen gesteld uit de heeren P. van der Meulen, H. Ploeg Jr. en H. F. Stekelenburg. Tot leden van den vereenigingsraad werden periodiek benoemd de heeren J. G. Jansonius, R. W. Kruk en ds. L. H. Ruitenberg. Het hoofdbestuur vroeg en verkreeg opdracht, plannen uit te werken voor de herdenking van het honderdjarig bestaan der vereeniging in 1942. Uit een voorloopige mededeelingen van den heer Weijkamp bleek, dat dit eeuwfeest o.a. in feestelijke bijeenkomsten te Utrecht en door de uitgave van een gedenkboek en een wetenschappelijk werk op waardige wijze zal worden herdacht. In de middagvergadering sprak de algemeene secretaris, de heer H. Ploeg Jr., wethouder van Utrecht, over het onderwerp: „Drankbestrijding in dezen tijd". .De inleider verzette zich o.a. met kracht tegen den laatsten tijd naar voren gebrachte verlangens uit de kringen van den drankhandel om de drankwet af té schaffen. Hij toonde aan hoezeer onvermoeide propaganda het alcoholge bruik in Nederland de laatste eeuw heeft vermin derd. (ANP) Veel patiënten in de ziekenhuizen te Haarlem. Toeneming in het le kwartaal van 1941 10^%.' Wij vestigden er reeds de aandacht op, dat er den iaatsten tijd veel patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen worden verpleegd. Nu de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem over het le kwar taal van 1941 zijn verschenen, blijkt het verschil met hetzelfde tijdvak van verleden jaar al heel sterk. Geheel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente werden verpleegd patiënten met het vol- gendè aantal verpleegdagen: le kw. le kw. 1940 1941 St. Elisabeths Gasthuis 13794 16017 DiaconesSenhuis 10198 10276 Mariastichting 12471 14455 St. Johannes de Deo 3215 3105 Joleszi ekenhuis 251 286 Totaal 39929 44139 In dit kwartaal zijn er dus 44139 verpleegdagen geweest tegen 39929 in hetzelfde tijdvak van 1940. Een vermeerdering dus van 4210. Een toeneming van 10}* pet. De toeneming der bevolking is niet meer dan lj^ pet. In een vorige beschouwing hebben wij reeds me degedeeld, dat de directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst te Haarlem voor de toeneming geen direct aanwijsbare factoren kan aangeven, wel is hij overtuigd dat deze geweten moet worden aan verschillende los van elkaar staande omstandigheden, die voor een deel het ge volg van den oorlog zijn. De toeneming is het grootst in het St. Elisabeths Gasthuis en in de Mariastichting. Voor beide is het ongeveer 15 pqt. Het aantal patiënten van het Dia- conessenhuis nam daarentegen slechts met 68 toe, of iets meer dan Yz pet. Koffiedieven door Amsterdamsche politie gegrepen. Een veem was hun werkterrein. Uit een der veemen in de hoofdstad werden in den laatsten. tijd voortdurend kleine hoeveelheden koffie vermist, in gewicht varieerende tusschen 5 en 10 KG. Het feit dat verschillende nasporingen geen resultaat opleverden schijnt den dader naar thans is gebleken iemand van het veemper- soneel stoutmoediger gemaakt te hebben. De man kwam n.l., vergezeld van zijn vader, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. per roeiboot naar het veem, wist met behulp van een valschen sleutel binnen te komen en toe was het een „koud kunstje" twee balen koffie, ieder van 60 KG, mee te nemen. Dat zij daarbij terloops nog enkele kistjes sigaren naar het bootje lieten verhuizen, mag wel als een rechtmatige belooning voor hun nachtelijken arbeid worden beschouwd. Helaas begon na dit bezoek de pech voor de beide dieven. Een der balen geraakte al spoedig te water. De andere zak koffie werd evenals met de reeds eerder gestolen koffie was gebeurd naar een heelster in de Jordaan gebracht. De groote hoe veelheid zal er echter oorzaak van zijn geweest, dat ditmaal de politie er spoedig de lucht van kreeg. Het duurde niet lang, of zoowel de beide inbrekers als de heelster en haar zoon werden door de po litie gearresteerd. Ook het gestolen goed is in beslag genomen. De totale hoeveelheid van de gestolen koffie kon tot nu toe. nog niet worjden vastgestèld. Hel onderzoek der centrale recherche in deze zaak duurt voort- (ANP). Geen verhooging van de huur van landhuisjes toegestaan. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Velen, die in andere jaren hun vacantie doorbrachten in het buitenland of die kampeerden, zullen dezen zomer landhuisjes willen huren of eenvoudig gemeubileerde buitenver blijven. Er bestaat inderdaad voor dergelijke vacan- tie-mogelïjkheden een groote belangstelling, die er in sommige gevallen toe heeft geleid, dat verhuurders van buitenhuisjes den huurprijs gingen verhoogen. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aan dacht op, dat het huurprijsbesluit de verhooging van huren boven het peil van 9 Mei 1940 uitdrukkelijk ver biedt. Dit besluit is ook van toepassing op gemeubi leerde huizen of gedeelten daarvan. Elke verhooging van den huurprijs is dus strafbaar en de gemachtigde voor de prijzen zal niet aarzelen in te grijpen, wan neer men zich niet aan de bepalingen houdt. Het is immers in geen enkel opzicht aanvaardbaar, dat door de verhooging van huurprijzen minder kapitaalkrachti gen niet in de gelegenheid zouden zijn dezen zomer eenigen tijd buiten te verblijven. Klachten kunnen worden ingediend bij de plaat selijke politie en bij de inspecteurs voor de prijsbe- heersching. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. •s-GRAVENHAGE, 10 Juni. f 1000.— f 400.— f 200— f 100— 1281 9439 2330 2020 11725 21007 20799 20835 17277 2591 3621 2129 3451 11860 13596 12409 18101 7292 10568 17758 19595 11215 19949 De A.K.U. in 1940. AMSTERDAM, 10 Juni. Aan het jaarverslag over het jaar 1940 wordt het volgende ontleend. Het jaar 1940 zette voor onze Nederlandsche fa brieken niet gunstig in. Door de Engelsche blok kade-bepalingen werd onze export overzee zeer ernstig belemmerd. Het mocht ons echter gelukken in de tweede periode van het verslagjaar deze be zwaren te overwinnen, zoodat wij tenslotte onze normale productie weer konden afzetten, totdat in Mei ook ons land in den oorlog betrokken werd. De fabrieken in Arnhem en Ede bleven onbescha digd en konden na een korten stilstand van het Edesche bedrijf weer normaal werken. De afzet naar het buitenland had na 10 Mei geheel opgehouden en die aan onze binnenlandsche afnemers ondervond groote moeilijkheden ten ge volge van vervoersbelemmeringen. Geleidelijk ver beterde in het verdere verloop van het jaar de toestand. De levering naar Duitschland herstelde zich niet alleen, maar nam zelfs belangrijk groo- tere afmetingen aan, terwijl wij ook naar enkele andere landen op het Europeesche continent, zij het ook in geringe mate, onze producten konden afzetten. De belangrijkste wijziging bracht echter de afzet in Nederland. Het ontbreken van katoen en wol bedreigde een groot deel van de textielindustrie met stilstand, indien het zich niet tijdig op het gebruik van kunstzijde kon inrichten. Dientenge volge werd de vraag naar onze producten op de binnenlandsche markt zoo groot, dat in betrekkelijk korten tijd het rijks-textielbureau de nodzakelijk- heid in zag om de aflevering van kunstzijde aan Nederlandsche afnemers te beperken. Aan de in Nederland vervaardigde grondstoffen ontbrak de celvezel. Onze vennootschap heeft be grepen, dat het wenschelijk was zoo snel mogelijk de vervaardiging van dit product ter hand te ne men. Daartoe was het noodig een groot nieuw be drijf te stichten en het vervaardigen van cellulose zelf ter hand te nemen uit een in Nederland vol doend aanwezig materiaal. Hout kon het niet zijn. Stroo is en was er echter in ons land genoeg. De verbindingen met onze overzeesche fabrieken waren in dit verslagjaar nog slechter dan in het vorige. Van de drie bedrijven in de Ver. Staten kregen wij in den loop van het jaar slechts onvol doende berichten over den bedrijfsgang. Door de inmiddels ontvangen jaarverslagen hebben wij kennis gekregen van de in het verslagjaar behaal de resultaten, die gunstig zijn geweest, zij het ook iets minder dan in 1939. Zooals uit de ver slagen blijkt, werd vooral de American Enka Cor poration zwaar geteisterd door een overstrooming, terwijl de North American Rayon Corporation als gevolg van dezelfde oorzaak eveneens schade on- lervond. De American Bemberg Corporation leed schade door grondverzakking. De bruto bedrijfswinst der fabrieken bedroeg over 1940 f 6.270.513,33. In mindering hierop zijn gebracht de afschrijvingen op fabrieksgebouwen en -installaties, ten bedrage van f 1.168.040,90, zoodat de nette bedrijfswinst over '40 bedroeg f5.102.472.43 Uit andere bronnen komt hierbij f 3.047.071,90. Totaal dus f 8.149.544,33. Dit bedrag moet worden verminderd wegens: rente obl. leening met f 214.500.,00, concernkosten met f 274.190.44. reserve voor belasting f2.500.000,00 Totaal f 2.988,690,44. Er blijft dus een netto winstsaldo voor 1940 over van f 5.160.853,89. Het onverdeeld saïdo van het vorig jaar bedroeg f 6.120.139,21, wij stellen voor de winstbelasting over 1939 ten laste van dit saldo te boeken. Daal de definitieve aanslag nog niet is ontvangen, heb ben wij het bedrag van den voorloopigen aanslag ad f 574.700,40 in mindering gebracht. Rekening houdend met het door ons voorloopig betaald be drag is dus f 10.706.292,70 als winst ter beschik king. Aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld, mede op grond van het advies van de raad van commissarissen, de volgende bestemming aan deze winst te geven: div. prioriteits-aand. 6 pet. f 2.880.div. cum. pref. aand. 6 pet. f 106.920.dividend gewone aand. 5 pet. f 5.096.075,overboeking op nieuwe reke ning f 5.500.417.70. EXAMENS. AKTE L. O. Geslaagd de dames A. M. Bakkum, Beverwijk, E. J. M. Bonszei*, Haarlem en A. C. M. E. Dieben, Vijfhuizen. „SANCTA MARIA" R.-K. LYCEUM VOOR MEISJES TE HAARLEM. Eindexamen Gymnasium: geslaagd voor diploma A: Ida de Bruyn (Amsterdam), Elly Dee (Heem stede, Lexa Herbermann (Aerdenhout), Lenie Lips (Haarlem), Agnes Schneiders (Bloemendaal), Elly Schuyt (Heemstede). Diploma B: Marian Burg (Zandvoort), Riet van Leeuwe (Santpoort), Annie van de Pavoordt (Haar lem), Lenie Smid (Heemstede). Afgewezen: geen. Deze examens zijn afgeloopen. Brilsche aanval wordt door vijf colonnes ondernomen. VICHY, 9 Juni (D.N.B.) Het Fransche nisterie van oor'og heeft te 10.25 uur het volgende communiqué over de militaire operaties in Syrië publiceerd. „De Britsche en Gaullistische troepen, die giste ren over de Syrische grens zijn gerukt,, hebben hun aanval in den middag van den 8sten en in den och tend van den 9en Juni versterkt. In de streek tus schen den Dzjebel Droes en de uitloopers van het Hermongebergte zijn de aanvallen ondernomen door aanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, waaron der een groot aantal pantserwagens. Onze dekkings- afdeelingen hebben, met steun van artillerie en lucht macht, eiken meter gronds verdedigd en den tegen stander ernstige verliezen toegebracht. Ben aanzienlijk getal pantserwagens is vernield. Lans de kust van den Zuidelijken Libanon zijn afdeelingen cavalerie en gepantserde strijdkrachten over de rivier de Litoni teruggeslagen. Een verbit terde strijd duurt voort: langs de hoofdlinie Litoni- Merdsj-AjoemijKoeneitra-Sjeik Meskin. Enkele Brit sche vliegtuigen hebben de vliegvelden van Aleppo, Rajak en Damascus en de basés van Merdsj Ajoem gebombardeerd. Onze jagers hebben drie Hurricanes neergeschoten. Onze eskaders bommenwerpers zijn in volle actie gekomen tegen vijandelijke strijdkrach ten die in gevecht; zijn met onze plaatselijke afdee lingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vlootstrijdkrach- ten en een sterkere- vijandelijke vlootmacht bij de Libaneesche kust is een Britsche torpedobootjager ernstig beschadigd. Getrouw aan hun militairen plicht bieden onze strijdkrachten overal een hardnek kig verzet tegen de numeriek sterkere en krachtig gewapende vijandelijke strijdkrachten." Meer dan honderdduizend personen namen aan de Macedonische demonstratie te Sofia deel, In den optocht werden Duitsche en Italiaansche vlaggen mee gevoerd. (Foto Weltbild—Pax Hólland). In Fransche militaire kringen te Vichy ver klaarde men Maandagavond dat de hoofdaanval der Britsche troepen in Syrië uitgaat van Doraa, aan het begin van een natuurlijken toegangsweg naar Damas cus. De vijand is echter overal op hardnekkigen te genstand der Fransche 'troepen gestooten. De vijandelijke luchtaanvallen waren vooral gericht op de luchtbases Rajak (Beiroet), Mezzo Metta (Da mascus) en Nerab (Aleppo). De Engelsche vlieg tuigen hebben ook vlugschriften laten vallen. Op haar beurt heeft de Fransche luchtmacht de vijandelijke marschcolonnes aangevallen. In bevoegde Fransche kringen spreekt men het Amerikaansche bericht, volgens hetwelk de Fran sche vloot naar Syrië zou zijn uitgeloopen, tegen. Eveneens tegengesproken wordt het in het buitenland verspreide bericht als zouden 4000 Fransche soldaten in Dzjebel Droes naar de Engelschen zijn overge- loopen. De militaire correspondent van de „Exchange Tele graph" bij de Britsche troepen in Palestina meldt dat de inval in Syrië door vijf afzonderlijke colonnes is ondernomen. De eerste colonne, die wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdeelingen, dringt naar Beiroet op, de tweede valt uit Palestina aan in de richting van Damascus. Verder naar het zuiden rukt .een kleine afdeeling uit Transjordanië door de woestijn op. Een andere colonne - nadert van een basis in Irak langs de Eufraat. BETUIGINGEN VAN TROUW AAN FRANKRIJK. Een A. N. P.-bericht uit Beiroet meldt: Na het bekend worden van den Britschen aanval op Syrië kwamen de menschen in de Syrische en Li baneesche steden bijeen en getuigden van hun sympathie voor de Fransche autoriteiten. Talrijke Arabische persoonlijkheden richtten telegrammen aan den hoogen commissaris generaal Dentz, waar in zij de verzekering geven van hun trouw op dit oogenblik. De Syrische en Libaneesche regeering hebben het Fransche Hooge Commissariaat opgeroepen maat regelen te nemen ter verdedigingvan de Levant. Te vens gaven zij de verzekering dat de inheemsche bevolking onverdeeld steun zal verleenen. Te Dzjebel Droes heeft de leider der Droesen, sultan Pasja Trasji een proclamatie uitgegeven, waarin de steun der Droesen zonder beperking wordt toegezegd tegen den Britschen aanval. De zenders van Jeruzalem en Kaïro hebben Zon- ag bijna ononderbroken oproepen uitgezonden van den gedeserteerden Franschen generaal Catroux en van de Britsche regeering aan de Syrische bevol king, waarin getracht wordt den Britschen aanval op Syrië te verontschuldigen en te verklaren. Brit sche vliegtuigen werpen vlugschriften met den tekst van deze oproepen uit boven alle Syrische en Li baneesche steden. In talrijke steden bijvoorbeeld Beiroet, Damascus, Hama en Aleppo heeft de menigte deze vlugschriften verzameld en in brand gestoken. In aansluiting hier op werden straatbetoogingen tegen Groot-Brittannië gehouden. i Verduister goed. Zooals het moet. VAN 10 OP 11 JUNI 1941 van 22.00 tot 5.18 Maan op 11 Juni onder 7.40 Maan op 11 luni op 25.15 IJMUIDEN Station Velsen—IJinuiden. Een verbetering. Aan het station Velsen-IJmuiden had men tot dus ver altijd moeite met de komende en gaande reizigers. Zooals bekend, is er een groote trap, waarlangs de reizigers moeten gaan naar en van het stations-em placement. Deze trap is door een ijzeren hek in tweeën verdeeld en bij goed rechts houden is alle3 natuurlijk in orde. Maar het publiek is niet gemak kelijk aan voorschriften te gewennen en zoo was het regel, dat velen naar boven den linkerkant van de trap namen. Het gevolg was een mopperend pu bliek en vooral bij de aankomst van werklieden- en forensentreinen kwam het nog al eens tot onaange naamheden. De stationschef, de heer de Noo, heeft er een oplossing voor gevonden. Op de linkertrap staat nu onderaan een bord met verboden toegang en vóór de trap is een houten rek gezet. Maar ook voor den anderen kant moest de stationschef maatrege len nemen, want er waren genoeg reizigers, vooral onder hen, die in IJmuiden-Oost wonen, die aan den verkeerden kant naar beneden gingen. Daarom heeft de heer de Noo boven aan de trap, naast het huisje van den controleur een afscheiding laten maken, waardoor als 't ware een steegje is ontstaan. Dit heeft tot gevolg dat de van beneden komende reizi gers niet dadelijk links om kunnen en tegen de van de treinen komende reizigers botsen. Tenslotte wordt iedere reiziger, die nu den verkeerden kant van de trap neemt, onverbiddellijk terug gehouden. Deze maatregelen zullen het reizend publiek zelf ten goede komen. Jubileum K. J. Noy. De heer K. J. Noy, hoofd der Emmaschool al hier, was, zooals in ons blad gemeld is, 1 Juni j.l. 25 jaar bij het Christelijke onderwijs werk zaam. Dit jubileum zal Woensdag 11 Juni herdacht worden in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw en wel om half drie met de kinderén en om vier uur met de ouders daarvan. Cort v. d. Lindenschool der Neutrale Schoolvereeniging. De nieuwe samenstelling van het schoolbestuur is thans als volgt; de heeren J. T. Fenenga, Be verwijk, voorzitter, P. Bleeker IJmiden-Oost, 2e voorzitter; G. Manoth, IJmuiden-Oost, secretaris; A. J. Feuerstein, Velsen-N., 2e secretaris; P. A, Minnis, IJmuiden-Oost, penningmeester; J. H. C. Kortebein, Santpoort, 2e penningmeester; J. P. Loendersloot, IJmuiden-Oost, commissaris. De heeren M. H. Doeglas en J. F. Glazener waren bereid tot het einde van het loopende boekjaar hun werkzaamheden voor het bestuur te blijven vervullen. VELSEN Loop der bevolking in de maand April 1941. De loop der bevolking in deze gemeente over da maand April 1941 was als volgt: Er vestigden zich 224 personen, waarvan 87 man nen en 137 vrouwen. Geboren werden 39 jongens en 44 meisjes, zoodat de vermeerdering 307 personen bedroeg, nl. 126 mannen en 181 vrouwen. Er vertrokken 141 mannen en 125 vrouwen en er ovex*leden 16 mannen en 12 vrouwen. De verminde ring was dus 157 mannen en 137 vrouwen of totaal 294 personen. De zuivere vermeerdering bedroeg zoodoende 13 personen; de totale bevolking op 30 April 1941 was 48.885 personen. INENTING TEGEN POKKEN. 16, 17 en 18 Juni a.s. des namiddags van 23 uur wordt weer gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaren, wonende in de gemeente Velsen en wel: 16 Juni in perceel J. Kostelijklaan 6, Velsen; 17 Juni in perceel Kennemerlaan 125, IJmuiden; 19 Jurii in perceel o.l. school 8. Enschedélaan, Santpoort. Aan alle ouders van nog niet ingeente kinderen beneden den leeftijd van één jaar wordt aan geraden in verband met de voorschriften der Inentingswet 1939 zoo mogelijk van deze gelegen heid gebruik te maken. De ouder of voogd, die zijn kind niet laat inenten is verplicht, vóór het kind den leeftijd van één jaar heeft bereikt, een ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier in te vullen houdende de reden, waarom inenting achterwege wordt gelaten en wordt later opgeroepen ter bespreking van deze verklaring. Niet-nakoming van de voorschriften der Inen tingswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Éénmaal in elke drie maanden wordt van ge meentewege gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Tijd en plaats hiervan worden telkens openbaar bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1