IJMUIDEN Cricket Boksen KORT NIEUWS Het a.s. aardbeienseizoen. Stand van het gewas goed Wat zijn de vooruitzichten? Uit een strakken blauwen hemel schiet de zon (haar milde stralen op de aarde, waar alles zich koestert in de warmte. De zon is ditmaal wel zeer lang weggebleven. De menschen loeterden op het koude voorjaar en de gewassen, boomen en planten groeiden niet. Het was alsof er stilstand was in de natuur. Maar aan alles komt een eind, ook aan een koud voorjaar en het is nu de laatste dagen, alsof de zon haar schade wilde inhalen. Zij straalt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat cn alles neemt dankbaar die warmte in zich op. Men heeft lang genoeg op de zomersche dagen gewacht. Deze mooie dagen en een lekker regenbuitje hebben wonderen gedaan in de natuur. Vooral de te velde staande gewassen hebben er van geprofi teerd. Het eene zaaisel schoot nog harder den grond uit dan het andere. Kale en zwarte akkers in den polder werden bedekt met teere jonge plantjes. Over de uitgestrekte velden scheen een groen glan zend tapijt te komen, van ongerepte schoonheid. De eerste voorjaarsproducten zijn al weer aan de veilingen aangevoerd en voor deze streek was dit hoofdzakelijk spinazie. Spinazie, die eerst niet groeien wilde en van de eene kwaal in de andere viel, totdat plotseling na de eb de vloed kwam op zetten. Niettemin bleef de aanvoer door de koude beneden het normale peil. De tweede cultuur, die thans de aandacht vraagt zijn de aardbeien. Over aardbeien en haar geneug ten, ziekten en al wat dies meer zij zijn zoolang als die vrucht er is kolommen vol geschreven. Maar hoe het ook zij de aardbei is er nog en Beverwijk geniet daar ook min of meer bekendheid door. De laatste jaren ging het met de aardbeien den ver keerden kant op. Ziekten in het gewas, strenge winters, nachtvorsten, droogte en misschien wel... inteelt maakten normale oogstopbrengsten vrijwel onmogelijk. Daarbij kwam nog, dat er seizoenen waren, waarin de tuinders hun arbeid met een appel en een ei beloond zagen. De regeering heeft zelfs enkele jaren terug moeten ingrijpen om een débacle te voorkomen. Onderzoeken naar den achteruitgang van den oogst en het mislukken van het gewas werden in gesteld. Mej. ïr. H. G. Kronenberg verricht hier nu al enkele jaren haar arbeid om den oorsprong van den achteruitgang te verklaren en de middelen te zoeken om hieraan paal en perk te stellen. Nieu we soorten werden beproefd, maar tot nu toe baatte het niet veel. Van de nieuwe soorten, die in 1938 op den monstertuin werden uitgezet werden er eenige als bijzonder geschikt voor deze streek geacht. Hiervan zijn wat planten voortgeteeld en in het voorjaar als proef aan tuinders, uitgegeven. Het zijn de soorten Mizi Schindler en Roter Elefant, de eerste is een zeer late en de andere een late sooi-t. De pluk der Schindlers komt na de volle pluk van Moulin Rouge, waardoor het seizoen voor het binnenland nog wat kan worden verlengd. Het is echter de vraag of de nieuwe soorten de oude getrouwe „Amazonen" kunnen doen vergeten. Opnieuw staat nu de tuinbouwende bevolking voor een seizoen. Wat zal het. brengen? Zal het loonend zijn en hoe is de oogst? Zooals de aardbeien er nu voor staan belooft het een goede oogst te worden. Het koude voorjaar is achteraf gebleken, voor de aardbeien nog een klein meevallertje geweest. Toen de strenge nacht vorsten in Mei huishielden was het gewas nog zeer „achterlijk", waardoor vrijwel geen schade aan gericht kon worden. Toen het warme weer kwam groeiden de aardbeien lustig verder en thans blijkt op enkele hoeken na dat zij zidh hersteld hebben. Wie dan ook nu een bezoek brengt aan de aardbeienvelden staat verbaasd over de ontelbare kleine witte bloempjes, die zelfs hier en daar over het groen domineeren, lederen dag kijkt de tuin der naar den stand, wiedt met zijn knechts de bed den en vertrouwt er op, dat straks zijn arbeid be taald zal' worden. Het zal zoo lang niet meer duren of men ziet de plukkers weer op hun hurken of kruipend door de paden gaan, terwijl rappe handen de rijpe vruch ten van de struiken plukken. Slof, achter_ slof raakt vol, maar het plukken gaat door, dag in dag uit steeds.maar plukken totdat de akker schoon is. In lange rijen zullen dan de karren voor de vei ling staan, wachtend op hun beurt. En in die groote „slz-kop", die veiling heet, beslist de wijzer van het afmijntoestel over de verdiensten van dit nijvere volle. De vooruitzichten betreffende export zijn nog zeer onzeker. De fabrieken en de binnenlandsche markt zullen vermoedelijk weer tot de grootste af nemers behooren. Wat de tuinders kregen. IVEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spnazie 5.20—6^. Postelein per kg 15—18 cent. Sla 100 krop f 1.30—f 3. Wortelen per bos J.013 cent. Rabarber per kg 4.806. Raapstelen per kg 6—8 cent. Radijs 100 bos f 1.30—f 1.60. Selderij per bos 9—13 cent. - Peterselie per bos 9—14 cent. Tomaten per kg 36—44 cent. Prei per kg 43 cent. Uien per bos 710 cent. Waspeen per kg 27 cent. Bloemkool I per stuk 16 cent. Bloemkool II per stuk 912,80. Snijboonen per kg 6872 cent. Asperges per bos 6578 cent. ld. (blauw) per bos 55—62 cent. Id. (dun) per bos 2440 cent. Aardbeien per doos 28—44 cent. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 10 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „Een leven lang", met bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 11 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „Een leven lang", met bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. DINSDAG 10 JUNI. Thalia Theater: ,,'t Was 1 April", 8 uur. Rex Theater: „Zijn tweede Moeder", 8 uur. Zïjn tw< Bioscoop De Pont: „Dansmeisjes". 8 uur. WOENSDAG 11 JUNI, Thalia Theater: ,,'t Was I April", 8 uur. Rex Theater: „Zijn tweede Moeder", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Dansmeisjes". 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DINSDAG 10 JUNI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis, gaan". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal „D III 88", 2, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 11 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en I des avonds. 1 Wedstrijden van D. O. K. Jeugdige gewichtheffers in actie. De Beverwijksche Krachtsportvereeniging „Door Oefening Kracht" heeft in den laatsten tijd vooral onder de gewichtheffers een flinke ledenwinst geboekt. Onder leiding van den heer C. G. Tabak, die meermalen kampioen van Nederland is ge weest, zijn deze nieuwelingen een serieuze training begonnen, zoodat reeds na ongeveer een half jaar er drie van op nationale wedstrijden konden uit komen. Ondanks het gemis aan wedstrijdroutine wisten deze veelbelovende krachten twee prijzen te veroveren. Dit waren o.a. N. de Niet en Jb. Morlang. A.s. Zondagmorgen tien uur zal in het clubge bouw aan de Peperstraat tusschen de gewicht heffers een onderlinge wedstrijd worden georga niseerd. In Midden A zullen elkaar bekampen T. Mooy, N. de Niet en J. v. d. Bosch en in Licht gewicht H. Iskes en Jb. Morlang. Martin komt uit in Vedergewicht. Voor belangstellenden is de toegang kosteloos. Deze wedstrijd vangt aan te tien uur. ^ennemer Oudheidkamer 10 jaar. In den loop van de volgende maand zal het tien jaar geleden zijn, dat de Stichting „Kennemer Oud heidkamer" werd opgericht. In deze tien jaren heeft „De Kennemer Oudheid kamer" over een prachtige verzameling historische oor werpen, waarvan de meeste betrekking hebben op de geschiedenis van Beverwijk, de beschikking ge kregen. De collectie is,.zelfs langzamerhand door de vele schenkingen van de burgerij, w.o. zeer belang rijke. zoo toegenomen, dat de Oudheidkamer te klein geworden is. Is hier iets van U bij Aan het. politiebureau zijn de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren aangegeven. Gevonden: bruine riem, heerenrijwiel, mondhar- manica, Keeshond, portemonnaie met inhoud, cein tuur, wit kinderschoentje, pakje met inhoud, gouden kinderringetje, gele kanarie, bamboegrashark, hand schoen, nikkelen heerenhorloge, huissleutel, lichtbruin hondje, bruin kinderschoentje, ketting met kruisje, aanhangwagen van rijwiel, huissleutel, badhanddoek en badpak, twee jonge geiten, geborduurd schortje, tasch met inhoud, kinderschoentje, huissleutel, fluitje. Wijk aan Zee: kinderbadpakje, blauwe kindermuts, witte sok, kinderwagentje, sleuteltje, rozenkrans. Verloren bril van doublé, gymnastiekschoen, bruin lederen portefeuille, damestaschje, 40 toewijzingen boter, polshorloge, portefeuille met inhoud, kinder schoentje, portemonnaie. kinderbadpak, identiteitsbe wijs, nikkelen polshorloge, jongensbadpak cn hand doek, gouden trouwring, dameshoed, identiteitsbewijs, bos sleutels, koffer met inhoud, kindercape, blauwe blazer, damespolshorloge, kous, actetasch met inhoud, legitimatiebewijs, bankbiljet f 25, gouden dames horloge. Wijk aan Zee: damesportemonnaie. CENTRALE KEUKEN. De leiding der Centrale Keuken deelt ons mede. dat na Zaterdag a.s. wegens de steeds minder wordende belangstelling het verstrekken van warme maaltijden voorloopig gestaakt wordt. Het ligt in de bedoeling in het najaar met de uit reiking weer te beginnen. De uitgegeven wisselbonnen moeten zorgvuldig be waard worden, daar deze geldig blijven. CENTRALE KEUKEN. In de afgeloopen week werden 5512 maaltijden afgeleverd van welke 1220 voor Beverwijk. Dit is gemiddeld 919 porties per dag. HEEMSKERK PERSOONSBEWIJZEN. In de afgeloopen week is alhier een aanvang gemaakt met de uitreiking van de persoonsbewijzen. Hierbij is gebleken, dat sommigen zich in het geheel niet gemeld hebben, terwijl er ook zijn, die met oude foto's komen, welke geheel niet aan de eischéh voldoen. Thans is bepaald, dat zij, die zich. niet op tijd en plaats, melden zooals in de oproeping vermeld staat, het d- 'mie legesbedrag' n.l. f 2.moeten betalen. Vo' *an men foto's tijdig ter gemeente secretarie leikeuren, wanneer er twijfel be staat of ze aan de voorschriften voldoen. Overleden: Corn. Meiland, 28 j., ongeh. Ondertrouwd: Th. H. Eijking te Beverwijk, en M. L. Rijs, alhier, eerder te Heemstede. Corn. J. van Stein, te Heemskerk en Hendr. A. Wijnands, te Noordwij k. Getrouwe}: S. P. M. Pels, 29 j.,'te Beverwijk en Corn. M. Egmond, 25 j., alhier; Adr. J. Diemeer, 37 j. en Hendr. van Duivenvoorde, 31 j., beiden al hier; F. Cnossen, 21 j., alhier, eerder te Velsen en M. van Dijk, 20 j., te Beverwijk; Joh. Sinnige, 25 j. en Corn, Zonneveld, 24 j., beiden te Heemskerk; W. Brouwer, 23 j., te Den Helder en Herm. Polier, 23 j., alhier; G. Schoehuis, 27 j. en A. van der Kolk, 26 j., beiden alhier. DRIEHUIS Verfraaiing. Voor den ingang en rondom het plantsoentje voor de R.K. kerk alhier was een verharding van grint. Wanneer het eenige dagen achter elkaar regende, bleef het water er staan en werd het, vooral in het najaar, dikwijls een modderige boel. Het kerkbestuur heeft thans een groote verbetering aangebracht, door het terrein vóór de kerk en de beide toegangswegen van een tegeltrottoir te voor zien, aan de zijwegen afgezet door granieten ban den. De kerkgangers zullen met deze afdoende verbetering zeker ingenomen zijn. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Jubileum J. Hof. Gedurende veertig jaar is de heer J. Hof onaf gebroken een trouw lid geweest van het R.K. Kerkkoor te IJmuiden. Zondag werd dit feestelijk herdacht. Na een algemeene H, Communie der leden van het zang koor werd te 9.30 uur eenplechtige Hoogmis opgedragen waarbij het zangkoor de. drie stemmige Spaansche Mis „Inmaculata Conceptione" van Vine. Goichosea zong en vervolgens het vierstem mige „Jubilate Deo" van S. Kroon. Des avonds had in het R.K. Vereen igingsge- bouw de huldiging plaats. Te midden van kerkelijke autoriteiten sprak de voorzitter van het feestcomité, de heer Bakker, een welkomstwoord. De president van het Zangkoor, pastoor J. C. de Moei, hield een feestrede waarbij hij den heer J. Hof speciaal huldigde om zijn trouw opkomen. Spreker hoopte, dat de jubilaris no£ vele jaren voor het zangkoor behouden mocht blijven. Namens het kerkbestuur bood pastoor De Moei een geschenk onder enveloppe aan en namens het zangkoor het eerediploma en eveneens een geschenk onder enveloppe. Onder leiding van den heer H. van Kaam, directeur van het zangkoor, werden enkele liede ren gezongen, waarondereen speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd nummer. Jan van Geldrop sprak een gelukwensch uit en bood den jubilaris bloemen aan. De voorzitter van het feestcomité, huldigde den heer J. Hof in poëzie en proza. Nog werd gesproken door den dirigent van het zangkoor, den heer H. van Kaam. waarna pastoor J. C. de Moei namens den heer Hof een dank woord sprak. Bondsdag oud-Katholieken te Egniond. De Bondsdag van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland, die Za terdag en Zondag te Egmond aan Zee is gehouden, is dank zij het mooie weer en de groote opkomst van ruim 300 leden, waarvan zestig leden van de plaatselijke vereeniging „D.IJ.S.", uitstekend ge- Zaterdagavond heeft de ontvangende vereeniging Vroom, Vrij en Blij" de gasten een gezelligen avond aangeboden, waarna de deelnemers bij gemeente leden onderdak kregen. De kerkdienst van Zondag morgen werd geleid door den bondsvoorzitter, pastoor J. A. J. van Zanten, bijgestaan door pastoor P. J. Jans en kapelaan A. Zwart, resp. voorzitter van den Bond en de vereeniging „V. V. en B.". Pastoor Van Zanten preekte naar aanleiding van Matth. 28 1820, waarin hij tot uitdrukking bracht hoe zwaar 'de strijd is, die de bond en vooral de jongeren moeten voeren om in de toekomst sterk tc staan. Des middags maakten de vele deelnemers een stevige wandeling door de duinen en langs het strand. De bondsvoorzitter wekte bij het afscheid allen op om het volgende jaar Culemborg te bezoeken. ZOMERAVOND VOETBALWEDSTRIJD. De eerste Zondagavond voetbalwedstrijd die Woensdagavond op het Stormvoselsterrem tus schen een politieelftal en een ploeg van het Staatsvisschershavenbedrijf gespeeld zou worden, is een week uitgesteld omdat het terrein niet be schikbaar is. DE HEER VAN GELDORP OVERLEDEN. Te Bilthoven is overleden de heer H. van Gel dorp in den ouderdom van 48 jaar. De heer Van Geldorp was jaren lang concierge van het R.K. Vereenigingsgebouw, de z.g. „Witte Bioscoop"* Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 9 Juni 1941. Tarbot f 3.40 f 3 per K.G. Tongen f 3.80f 2.70 per K.G. Kabeljauw f 23f 10.50 per stuk. Leng f 21,50per stuk. Zetschol f 92, Kleine schol f 90 f 44. Pufsehol le soort f 37f 22. Pufschol 2e soort f 17f 9.50. Wijting f 36f 24. Groote schar f 47f 28. Kleine schar f 18f 17. Pufschar f 13 f 4.50. Pieterman f 61f 5.1. Kleine roode poon f 50—f 40. Poontjes f 27. Muilen f 28—f 22.50. Groote makreel f 78. Kleine makreel f 46 Hors- makreel f 20.50f 17. Alles per 50 K.G. Treilers: IJM. 70 Zeehond 60 manden f 1176. TJM. 22 Ita 100 manden f 1782. IJM. 111 Olympia 125 manden f 2730. IJM. 418 Derika V 130 manden f 3500. IJM. 417 Derika VII 125 manden f 2679. Kotters: E. 436 f 2807. IJM. 222 f 1704. IJM. 223 f 835. IJM. 221 f 2170. IJM. 224 f 2467. Loggers: KW. 33" f 459. KW. 173 f 576. KW. 144 f 449. KW. 58 f 377. KW. 18 f 731. KW. 47 f 1221. KW. 59 f 597 KW. 60 f 427. KW. 20 f 865. KW. 52 f 453. SCH. 196 f 968. SCH. 250 f 344. SCH. 443 f 428. SCH. 245 f 1349. SCH. 97 f 1352. SCH. 332 f 873. SCH. 402 f 1552. SCH. 95 f 734. SCH. 73 f 577. SCH. 300 f 1553. IJMUIDEN, 10 Juni. Tongen f 3.20 per stuk. Pufschol f 17.50 per 50 KG. Pufschar f 13—f 7.50 per 50 KG. Consignatievisch: Kleine makreel f 39—35 per 50 KG. Kleine schar f 24 per 50 KG. Bot f 55—f 47 per 50 KG. Voorn f 23f 10 per KG. Besommingen: Kustvisscher: H. D. 131 f 117. Open booten: IJm. 328 f 14; IJin 397 f 14; IJm 326 f 15; IJm 307 f 28. SCHEVENINGEN 9 Juni \941. Heden was er geen aanvoer van versche visch door kust- visschers. De van IJmuiden aangevoerde visch noteerde: Kleine tarbot f 3 per K.G. Versche makreel f40; Kleine wijting f 12; Wijting f20; Pieterman £25, alles per kist van 25 K.G. CASTRICUM ZILVERMEEUWEN—C.S.V. (12—2) Door verschillende omstandigheden moest C.S..V met acht invallers naar Zaandam. De Castricum- mers waren vorotdurend in de minderheid, wat uit de cijfers wel blijkt. Met een 122 overwin ning voor Zilvermeeuwen kwam het einde van dezen eenzijdigen wedstrijd. Vitesse wist op eigen terrein met 41 van Zaanlandia te winnen. Het degradatiegevaar blijft echter nog. De loteuverkoopcrs van Winterhulp Nederland zijn overal op hun post. Zelfs op den landbouwdag te Hoogeveen ontbraken zij niet. (Foto Pax Holland); DE LANDBOUWDAG VOOR DRENTE, welke te Hoogeveen werd gehouden, kon zich in een groote belangstelling verheugen. (Foto Pax Holland) Het stoffelijk overschot van den ex-keizer bijgezet. Indrukwekkende plechtigheid te Doorn. DOORN, 9 Juni. (A.N.P.) Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart, als ver tegenwoordiger van den Führer, verscheidene ge neraals van de oude keizerlijke en de nieuwe Duit sche weermacht, alsmede van vele andere hooge Duitsche autoriteiten is vanmorgen het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slotkapel van huize Doorn bijgezet. Tot de genoo- digden voor deze plechtigheid behoorden behalve de Rijkscommissaris in de eerste plaats de Duit sche weermachtsbevelhebber in het bezette Ne- derlandsche gebied de generaal der vliegers Fr. Christiansen, die den Rijksmaarschalk Goering en het Duitsche luchtwapen vertegenwoordigde, ver der admiraal Canaris, luitenant-generaal Hase en admiraal Densch. die resp. aanwezig waren voor den generalen staf, het leger en de marine. Voorts Gesandte Bene, die den Rijksminister voor Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribben trop vertegenwoor digde, de Höhere SS.- und Polizeiführer luitenant- generaal Rauter, die aanwezig was namens den Rijksführer der S. S. en den chef van de Duitsche politie Hïmmler, de gevolmachtigde van den Rijks commissaris in de provincie Utrecht dr. Joachim en nog enkele andere leden van den staf van den Rijkscommissaris. Van de oude keizerlijke weermacht waren aan wezig de generaal-veldmaarschalk Von Mackensen, de generaals der infanterie Von Fabeck, Von Stülp- nagel, Reinhardt en Hasse, de generaal der artil lerie Von Behrendt en de admiraals Reuter en Von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote keizerlijke familie waren er 35 leden naar Doorn gekomen. De meesten van hen arriveerden hedenochtend in een extra-trein. Het eere-bataljon der weermacht, bestaande uit een compagnie van het. leger, de marine en het luchtwapen en voorafgegaan door een militair mu ziekcorps, het geheel onder commando van Oberst von Gersdorff, stelt zich om kwart voor elf ter weerszijden van het voorplein van het slot Doorn op. De leden van de keizerlijke familie en de ge- noodigden hebben zich intusschen in de vestibule van het slot, waar het stoffelijk overschot, op de baar is gelegd, verzameld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap arriveeren om precies halfelf voor het poortgebouw. Hier wordt de Rijks commissaris door den vleugeladjudant Oberst von Giese verwelkomd, en vervolgens naar den vroege- ren kroonprins geleid. Rijksminister Seyss Inquart begeeft 'zich hierna naar de gemalin van den ge storven ex-monarch. In de vestibule, aan den voet van de baar legt hij een krans, een persoonlijke hulde aan de nage dachtenis van den gestorvene. De rouwdienst be gint. Weer treedt de Rijkscommissaris naar voren en thans legt hij namens den Führer aan den voet van 'de baar een» groote krans. Het is een fraai bloemstuk bestaande uit een breede krans van le lietjes van dalen met witte orchideeën. De krans is versierd met breedé roode linten, waarop een hakenkruis. Generaal Christiansen legt vervolgens een krans namens den rijksmaarschalk, generaal veldmaarschalk Von Mackensen, namens het oudé leger, Gesandte Bene namens den rijksminister van buitenlandsche zaken en luitenant-generaal Rauter namens den Rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler. Ook werden kransen neergelegd namens de vier onderdeelen van de Duitsche weermacht, den generalen staf, het luchtwapen, het leger en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat in het hoofdgebouw is ge bracht of op het voorplein ligt, is niet te tellen. Hierbij bevinden zich ook bloemstukken van de Deensche en Zweedsche koningshuizen. Treffend is de hulde die de burgers van Doorn aan de nage dachtenis van den ex-keizer hebben gebracht. Zij is op het voorplein opgesteld en bestaat uit een groot bloembed, voorstellende een hermelijnen mantel met in het midden een goudkleurig kruis. Om elf uur begint de liturgische rouwdienst. Voorganger is de hofpredikant D. Döhring uit Ber lijn. Na dezen dienst \vord.t de baar, welke gedekt is door den keizerlijken standaard, door het man nelijk huispersoneel onder leiding van twee ka merdienaren naar buiten gedragen en op een voor dit doel verbouwden Mercedeswagen geplaatst. Tromgeroffel weerklinkt, het eerebataljon presen teert het geweer. Wanneer het tromgeroffel op houdt speelt het muziekcorps het koraal „Jesus meine Zuversicht.Wanneer de baar voorzich tig op den wagen is gedragen zet het eerebataljon zich in beweging. Nu speelt het muziekcorps het koraal „Wenn ich einmall soil scheidenen daarna 't niet minder bekende „Harre meine seele". Al deze koralen en ook die welke nog volgen, zijn lievelingsliederen van den gestorven ex-keizer ge weest. De rouwstoet wordt geopend door den generaal- adjudant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Daarna volgen verscheidene kran sen. welke gedragen woi'den door leden van de Duitsche weermacht. De lange rij van kransen wordt besloten met een groote krans van den Führer. Zij wordt gedragen door twee soldaten. Daarachter loopen nog eens drie soldaten. Hierna volgt de veldmaarschalkstaf van den overleden ex- keizer, welke op een kussen gedragen wordt door den generaal Graaf von der Goltz, en de ridder orden van den keizer, eveneens op een kussen ge dragen door den vleugeladjudant Graaf Moltke. Hierachter heeft de hofpi-edikamt Döhring zich op gesteld. Dan volgt de wagen met het stoffelijk over schot van den ex-keizer. Naast den wagen loopen de kamerdienaren en het mannelijk huispersoneel. De slippen van den keizerlijken standaard welke de baar dekt, worden gedragen door den generaal- adjudant Von Dommes en de vleugeladjudanten Mewes, freiherr Von Sell en Von Ylsemann. Ach ter de baar schrijdt Prinses Hermine met naast haar de vroegere Kroonprins. Hierop volgen de le den van de koninklijke familie en daarachter de Rijkscommissaris en de andere genoodigden. Tijdens den droeven tocht van het slot naar de oude kapel dichtbij het poortgebouw speelt het muziekcorps treurmuziek. Wanneer de baar van de auto in de kapel is gebracht speelt het muziekcorps het koraal „Ein fester Burg ist unser Golf'. Ter weerszijden van de baar, die in het midden van de kapel op een tapijt staat opgesteld, be trekken vier zoons van den gestorven ex-monarch in de uniformen van het oude leger en vier klein kinderen in de uniform van de nieuwe weermacht met getrokken sabel de doodenwacht. Aan den voet van de baar worden de voornaamste bloemstukken gelegd, vooraan de krans van den Führer. In de kleine ronde ingang van de kapel verricht de hof- predikant vervolgens de uitvaartceremoniën welke hij besluit met het bidden van het „Onze Vader". Dan speelt het muziekcorps voor het laatst het ko raal „Ich bete an die Macht der Lïebe". Nauwelijks zijn de laatste klanken verstorven of de zomersche lucht wordt uiteengereten door een eeresalvo, ge geven door een compagnie infanterie welke in de nabijheid van de kapel staat opgesteld. De plech tigheid is hiermede afgeloopen. Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Acht en twee is tien! Men kan te ver of niet ver genoeg gaan; het komt er maar op aan, in welke positie men ver keert. Trekt men in een cricketwedstrijd als bowler den voet ook maar enkele centimeters over de streep, voor de bal wordt los gelaten, dan zal de umpire, die voor zijn taak berekend is, met luider stemme ,,no-ball" roepen; een aanwijzing voor den scorer om het totaal der ballen de partij met een op gemakkelijke wijze verkregen run te verhoogen. Tegen het aan den Schoterweg te gast zijnde Excelsior kon „Haarlem" acht maal van een foutieve aan- loopberekening der Rotterdamsche bowlers profiteeren, zoodat de innings 142 in plaats van 134 punten opleverde. Toen de bezoekers daarna met het slaghout aan de beurt kwamen, brachten zij het, mede dank zij enkelege- miste vangen, tot 134, alvorens het negende wicket vlei en toen aanvoerder Van Kemenade op de eerste twee ballen, die hij ontving, vijf runs scoorde, knetterde de spanning als clectriciteit in de lucht. De Excelsior-bowlers verweten zichzelf in stilte, dat zij acht no-balls hadden gegooid; ware dit niet gebeurd, dan hadden de Rotter dammers gezegevierd. Maar er was meer, want een der batsmen had in een nobele poging, zijn elftal de overwin ning te bezorgen, drie keer een te korte run geloopen en het scherpe oog van den scheidsrechter ontdekte, wat ln letterlijken en figuurlijken zin een tekortkoming van den met het slaghout was. Bij den stand 142 om 139 wilde Eijkenbroek met forschen zwaai een bal van Van den Bergh voor vier slaan en daarmede de beslissing brengen, maar de legbreak verraste hem en in plaats van naar de grens van het veld, ging de bal de lucht in om in de veilige handen van Boeree terecht te komen. Excelsior kwam dus drie runs te kort; het in den £an- hef vermelde rekensommetje doet zien, dat de spelers .-net dezelfde inspanning en iets meer oplettendheid den strijd met zeven punten voordeel geëindigd zouden kunnen hebben. Beide elftallen begonnen overigens te batten, alsof z« het hoogste totaal van een toetswedstrijd wilden verbe teren; Voogd en Kleefstra brachten het tot 58; Van der Horst en J. Oosterholt tot 63, doch daarna was het mis, vooral bij de Rotterdammers, die op laatstgenoemd getal vier wickets verloren. Voor Haarlem, dat de competitie met twee overwin ningen heeft ingezet, is dit begin, na het onfortuinlijke vorige seizoen, zeer hoopvol; men mag met belangstelling uitzien naar de prestaties van Kleefstra en zijn mannen in de volgende wedstrijden. Een dubbele knock-out. Het aantal boksmatches, dat door knock-out wordt be slist, is naar verhouding betrekkelijk gering, maar een dubbele knock-out is een zeldzaamheid. Het merkwaar digste van een dergelijk evenement is de wijze waarop bet publiek reageert, wanneer het plotseling beide matadoren droomverloren op het canvas ziet sluimeren en niet weet of het moet juichen over dezen onverwachten climax of zich bedrogen moet voelen met het resultaat. Eenmaal zijn we getuige geweest van een hardnekkig vuistgevecht, dat ronde na ronde onder hoogspanning verliep en waarin de twee rivalen met meer aanvaiskracm dan overleg elkaar te lijf gingen. De strijd ging volkomen gelijk op en naarmate het einde in zicht kwam, werden os stormloopen zoowel als de aanmoedigingen onstuimiger--™ eens leek de eene en dan weer de andere pugilist op hw punt, de vlag te strijken, maar steeds putten beiden uit hun laatste reserves aan energie om de zege in wacht te sleepen. Tot dat plotseling, bij een hevige slagen- wisseling, twee gelijktijdige stooten op de kin doel tro- fen en de beide gladiatoren als door den bliksem 8®* troffen de horizontale houding aannemen. Doodsche stilte in de zaal; iedereen keek en luis'er® gespannen naar de stem van den tijdonnemer, die seconden aftelde. En toen bij het „uit" beide boksers nog in diepe rust lagen, steeg een homerisch gelach op. Nog komischer doet het aan en ook dit is voorgeK men als een der strijders in staat blijkt zich moel»a juist voor den tienden tel, aan de touwen omhoog hijschen en daarop tot overwinnaar wordt uilgeroepe terwijl hij doende is zijn gedachten te concentreerti op het probleem, hoe lang hij feitelijk „knocked out" n gelegen. Als de scheidsrechter hem dan vertelt, dat jw zege heeft behaald, kijkt de gelukkige met het origin gezicht van een ongeloovigen Thomas. Maandagavond reed de Meppeler R. met zijn tandem nabij den spoorwegovergang aan de Smildervaart te Meppel tegen een hek. Hie bij viel de heer R. over het hek en bleek over»* den te zijn. De echtgenoote van den heer R- mede op de tandem zat bleef ongedeerd. Te Poeldijk, gemeente Monster, is Maanflr avond het twee-jarige pleegdochtertje van de milie O bij het spelen in een sloot gevallen verdronken.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2