IJmuider Courant D Nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Duitsche luchtmacht bestookt militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland. Wederopbouw van verwoeste boerderijen Engelsche troepen ten Zuiden van Saida (Sidon) tot staan gebracht. 26e JAARGANG No. 187 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 13 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13^, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Ouitsch weermachtsbericht: Woongebouwen te Keulen, Duisburg en Bochum bij Engel- sche luchtaanvallen verwoest. Ook havenwerken aan kust aangevallen. de Schotsche BERLIJN, 12 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft 22.700 br.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen deed overdag en in den afgeloo- pen nacht aanvallen op belangrijke militaire doe len in Zuid- en Midden-Engeland, alsmede op ha venwerken aan de Oostkust van Schotland. In Noord-Afrika werden bij Tobroek Britsche troepen, voertuigen en waterleidingen krachtig on der artillerievuur genomen. Pogingen van den vijand om overdag haar de bezette gebieden te vlie gen, werden- reeds boven het Kanaal verijdeld. Jachtvliegers en luchtdoelartillerie schoten daarbij vijf Britsche vliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in Noord- en West-Duitschland brisant- en brandbommen val len. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. In Keulen, Duisburg en Bochum werden vrij groote verwoestingen aan woongebou wen aangericht. Industriecomplexen en spoorweg emplacementen werden slechts onbelangrijk be schadigd. De nachtelijke luchtafweer was bijzonder succesvol. Naöhtjagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten tien van de aanvallende Brit sche vliegtuigen omlaag. Luitenant-kapitein Herbert Schultze heeft als zesde duikbootcommandant meer dan 200.000 br.t. scheepsruimte vernietigd". DE AANVALLEN OP MALTA. Het D.N.B. meldt voorts: Naar van welingelichte zijde wordt meegedeeld, hebben de voortdurende zware aanvallen-, van Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten op de Brit- sche eilandvesting Malta, dit sterkste Britsche vlootsteunpunt in het centrale bekken van. de 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bons zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon ,.06" van de Aardappelendistributiebonkaart: 16 Juni t/m 22 Juni, iy2 K.G. per bon. Bon ,,21"van de Melkkaart: 16 Juni t/m 22 Juni, 1 3/4 Liter per bon. Bon „36" en „98" van de „Bonkaart Algemeen" 16 Juni t/m 22 Juni, een ei per bon. Bon „68" en „78" van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t/m 29 Juni, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 13 Juli a.s. vleesch. Bon „19 vleesoh" van de Vleeschkaart: 16 Juni t/m 23 Juni, per twee bons 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „19 worst, vleeschwaren" van de Vleesch kaart: 16 Juni t/m 23 Juni, per twee bons een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, runs-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsooorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartilce- len, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip. eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. RIJST enz. Bon „43" van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t/m 13 Juli, 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. HAVERMOUT enz. Bon „44" van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t10 Augustus, 250 gram havermout, havervlok ken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten per bon. gort enz. Bon „45" van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t/m 10 Augustus, 250 gram gort, gortmout of grut ten per bon. vermicelli enz. Bon „54" van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t/m 10 Augustus, 100 gram vermicelli, macaroni of spaghitti per bon. Maïzena enz. Bon „55"'van de „Bonkaart Algemeen": 16 Juni t/m 10 Augustus, 100 gram maizena, sago, aard appelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel be vat, met uitzondering v'an rijstgriès (dat eveneens onder de benaming van puddingpoeder in den han del is), welk artikel op den rijstbon verkrijgbaar is. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes,, waarvan elk ten hoogste 35 gram zetmeel bevat, de hoeveelheid puddingsauspoeders, welke op een bon wordt ge kocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De bonnen van de bloemkaart, welke gedurende bet tijdvak van Maandag 16 Juni t/m Zondag 13 Juli a.s. recht zullen geven op een half rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen bij afzonderlijke bekendmaking worden aan gewezen. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of .Maandag aanvangende distributie- Periode mogen reeds den daaraan voorafgaanden worden gebruikt. Middellandsche Zee van zijn voormalige beteekenis beroofd. In de havenwerken en versterkingen van het eiland werd door de aanvallen der Duitsche en Italiaansche bommenwerpers overdag en des nachts enorme schade aangericht. De f luchtaanvallen op de oorlogshaven La Valetta zijn de laatste maanden voortdurend toegenomen. De Britsche marineleiding durft het niet meer aan, haar groote schepen daar voor anker te laten gaan of ter re paratie in de werven te laten opnemen. Slechts lichte Britsche oorlogsschepen doen nog steedè Malta aan. Nu Malta voor de Britsche vloot in de Middellandsche Zee als steunpunt deels onbruik baar en te gevaarlijk geworden is, zijn de aanval len van het Duitsche luchtwapen gericht op de beide laatste Britsche steunpunten: Alexandrië en Haifa. Engelsche vliegtuigen boven DuitschlancL Acht Britsche toestellen neergeschoten. BERLIJN, 13 Juni (D.N.B Britsche bombarde mentsvliegtuigen zijn in den nacht van 12 op 13 Juni naar West- en Noord-Duitschland gevlogen en heb ben op verschillende plaatsen brisant- en brandbom men laten vallen, welke grootendeels woonwijken troffen. Verscheidene gebouwen leden schade en verschei dene burgers werden gedood of gewond. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Royal Air Force in den afgeloopen nacht acht vliegtuigen verloren. Hiervan werden zes bommenwerpers bij een aanval op Duitsch rijksgebied door nachtjagers en luchtdoel artillerie, twee vliegtuigen bij de poging om Noor wegen binnen te vliegen, neergeschoten. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Operaties boven het Oosten des lands. BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.) Het communiqué van het ministerie van luchtvaart en van het mi nisterie voor binnenlandsche veiligheid meldt om trent de vijandelijke luchtactie boven Groot-Brit- tannië in den nacht van Donderdag op Vrijdag dat „eenige" vijandelijke vliegtuigen voornamelijk naar het Oosten van Engeland gevlogen hebben en bom men hebben laten vallen, welke „geringe schade" aanrichtten. Mussolini ontvangt koning Boris. Onderhoud van twee uur. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Koning Boris van Bulgarije is ter gelegenheid van zijn be zoek aan het' Italiaansche koningspaar in het Pa lazzo Venezia te Rome, door den Duce ontvangen. Het onderhoud duurde omstreeks twee uur. ONTAARDE STIEFMOEDER VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen de 45-jarige vrouw J. Sch., huisvrouw van M. P. uit Vlijmen, die daar op verschillende tijdstippen tusschen de maand December 1940 en de maand Maart 1941 haar 14-jarige stiefdochtertje Johanna Pulles meer malen ernstig heeft mishandeld. De rechtband heeft haar tot acht maanden gè- vangenisstraf veroordeeld. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN ONTDEKT. In den Zu.id-Oosthoek van Drente en in de ge^ meente Emmen zijn de gemeentepolitie en de centrale crisis controledienst uitgebreide fraudu leuze slachtingen op het spoor gekomen. Reeds is aan het licht gebracht, dat minstens dertig varkens op deze manier zijn geslacht. Acht personen uit de omgeving van Emmen zijn in arrest gesteld. Bij vele menschen is het vleesch achterhaald en in beslag genomen. „Een schilderachtig gelegen, nieuwe boerderij (Hoogland)". (Foto G. J. Lauwers, Utrecht). Van de 530 thans 454 aanbesteed en gegund Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening ons meedeelt, is op het oogenblik de wederopbouw van vierhonderd-vièr-en-vijftig van de vijfhonderd- dertig boerderijen, verwoest ten gevolge van maat regelen door het Departement van Defensie ter ver-, dedigïng des lands genomen of ten gevolge van krijgsverrichtingen na het uitbreken van den oorlog, aanbesteed en gegund, tot een totaal bedrag van ruim zes mïllioen. Ongeveer de helft der verwoeste boerderijen is ver nield alsgevolg van onvermijdelijke Defensiemaat regelen. De andere helft is het slachtoffer van krijgs verrichtingen geworden. De herbouw geschiedt door het. Bureau Wederop bouw Boerderijen, dat onder leiding staat van den heer A. D. van Eek, die als hoofd van den bouw kundigen dienst van de Wieringermeer een schat van ervaring op het gebied van den boerderijenbouw heeft verzameld. Het Bureau Wederopbouw Boerderijen ressorteert onder het Bureau Ontruiming dat, zoo als men weet, een afdeeling is van het -Rijksbureau voor de Voedselvoorziening. Het bijzonder snelle tempo van den herbouw der boerderijen is zeer treffend. Het is te danken aan de omstandigheid, dat men in het kader van den alge- meenen wederopbouw voör ons land het boerenbedrijf een uitzonderingspositie heeft laten innemen. Dit is ten -volle gerechtvaardigd, gezien het primaire belang van een functioneerend boerenbedrijf voor de voed selvoorziening van ons volk. Als men weet, uit welke districten het Bureau Wederopbouw Boerderijen bestaat, begrijpt men tevens, waar de boerderijen, die moeten worden her- houwd. zich bevinden. Het zijn de districten Amers foort, Veenendaal, Mill (N.B.), Deurne (N.B.) en Dord- recht. Voorts is er voor de verspreid-liggende boerde rijen een district, dat evenals het hoofdbureau te Amersfoort is gevestigd. Bij de plannen is men uitgegaan van de. veronder stelling, dat de vroegere oppervlakte van bedrijf en woning eener vernielde boerderij zou worden gehand haafd. (Onder „bedrijf' verstaat men het complex van schuren, stallen e.d.). De boer kan een grooter woon huis en een grooter bedrijf krijgen, wanneer hij het kostenverschil dadelijk bijbetaald. In enkele gevallen wordt hiervan gebruik gemaakt. De eigenaar van de verwoeste boerderij krijgt een deel te dragen van de som der wederopbouwkosten en het honorarium van den architect. Zijn deel bedraagt tusschen de tien en vijf-en-twintig procent. De grootte van het percentage tusschen tien en vijf-en-twintig wordt door den leeftijd van het verwoeste gebouw be paald. Boven tien percent bedraagt het aandeel van den eigenaar een half percent voor e 1 k jaar, dat het vernielde gebouw heeft bestaan. Heeft het minder dan twintig, jaar bestaan, dan bedraagt het aandeel van den eigenaar toch tien percent, het minimum. Heeft het verwoeste .gebouw bij voorbeeld zestig jaar bestaan, dan draagt de eigenaar niet dertig percent bij, maar vijf-en-twintig, het maximum. Wanneer de schaderegelingscommissie de bijdrage heeft vastgesteld, beoordeelt de belastinginspecteur, of de eigenaar uit liquide middelen het bedrag ge heel of gedeeltelijk aanstonds kan betalen. Blijkt dit het geval, dan is hij daartoe verplicht. Blijkt het niet mogelijk wat meestentijds het geval is dan neemt hij een hypothecaire inschrijving, waarvan rente en aflossing vijf percent per jaar bedragen. De De strijd in Syri Val van Damascus van Fransche zijde tegengesproken. hypotheek wordt in dertig jaar afbetaald, Dit komt neer op een rente van 2percent. De hypothecaire voorwaarden zijn dus billijk. Aanvankelijk hadden boeren er bezwaar tegen, dat zij een deel van de herbouwkosten moesten dragen. Men wees hen er echter op; dat zij in plaats van het oude gebouw, dat verwoest was, een geheel nieuw ge bouw zouden krijgen, zoodat een bijdrage hunnerzijds in de kosten daarvan alleszins redelijk is. Misschien zijn er boeren, die alleen door dezen rechtgrond niet aanstonds volkomen worden overtuigd. Maar de er varing leert, dat hun stemming verbetert naar mate het nieuwe gebouw hun voor oogen komt te staan. Zij nemen ook in aanmerking, dat de onderhoudskos ten van het nieuwe gebouw veel geringer zijn en dat de wederopbouw van het bedrijf aanleiding is tot een moderniseering die een groote verbetering be- teekent. Er zijn ongeveer honderdvijftig architecten bij den herbouw betrokken. Toegelaten zijn die, welke in de laatste vijf jaar voldoende ervaring van boerderijen- bouw hebbert opgedaan. Voor zoover noodïg, worden hun aesthetische adviseurs toegevoegd. Men acht schablonen-werk uit den booze en streeft ernaar, elke streek des lands boerderijen van het streektype te bouwen. In het schetsplan der architecten moet het dis trictsbureau in vele gevallen de noodige versoberin gen aanbrengen. Men stelt zich op het standpunt, dat de bedrijven (dus de stallen, schuren, enz.) zoo goed mogelijk moeten zijn ingericht en dat bij het woon gedeelte luxe behoort te worden ver: den. (Natuurlijk moeten de boerenwoningen wel aan zekere hygiënische en aesthetische eischen voldoen). De boer wordt volledig in de bouwplannen gekend en is binnen het financieel-redelijke bevoegd den archi. tect aanwijzingen betreffende de inrichting van zijn bedrijf en woning te geven. Het komt voor, dat op zijn aandrang wijzigingen in de plannen worden aange bracht. 0 Begrooting en materiaal Het. opmaken van de begrooting levert onvermijde lijk zekere moeilijkheden op, doordat de materiaal- prijzen en de arbeidsloonen vrij sterk zijn gestegen. Wat de materialen betreft, gedurende een zekeren tijd kon er weinig hout worden verwacht, zoodat het raadzaam was ook in het woongedeelte steenen vloe ren te leggen. Nu de houtbehoefte voorloopig is ge dekt, brengt, men daar weer de normale," warmere houten vloeren aan. In het begin heeft men het stelsel van publieke aan bestedingen toegepast, maar na een korten tijd dreef het oude, euvel van de opzetgelden de bouwkosten omhoog. De onderhandsche aanbestedingen, waarmee men nu werkt, geven een besparing op de bouwkos ten. De aannemingssommen beloopen tusschen acht en vijf-en-veertig duizend gulden. Men komt ondanks de tegenwoordige hooge materiaalprijzen tot een vrij behoorlijken, gemiddelden prijs per kubieken meter. Krachtig streeft men ernaar, alle boerderijen dit jaar zoo ver gereed te krijgen, dat de oogst er in elk geval in zal kunnen worden geborgen. Daarom gaat de bedrïjfsbouw vóór, al moet het gezin misschien nog eenigen tijd in een noodwoning huizen. Ongetwijfeld is dit laatste, vooral als de familie talrijk is, onaan genaam. Maar wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen in dit geval een zoo goed mogelijke voedsel voorziening van ons volk. Gelukkig zien de boeren gezinnen zeiven dit over het algemeen zeer wel in. Vele boeren hebben na de verwoesting van hun oude boerderij aanstonds zelf noodwoningen ge bouwd. Met de verbetering hiervan heeft het Bureau Wederopbouw Boerderijen den commissaris voor den afvoer der burgerbevolking geholpen. Het heeft, deze noodwoningen, ongeveer honderd in getal, dubbel wandig, waterdicht en ook overigens meer bewoon baar gerinaakt. Ook heeft het Bureau ruim vijftig steenen nood woningen opgetrokken, die later tot bedrijfsruimten, als varkenshokken e.d., zullen worden verbouwd. Tevens heeft het in 1940 reeds vóór h«* najaar twee honderdvijftig noodstallen voor vier duizend tweehon derd stuk vee, van hout vervaardigd, door het Bu reau Ontruiming uit de stellingen van Defensie ge haald, en van materiaal uit de afbraak der verwoeste pérceelen. Moge het bovenstaande den lezer overtuigen, dat het Bureau Wederopbouw Boerderijen bezig is, in een ongekend snel tempo een veelomvattenden arbeid te verrichten, in het belang eener boerenbevolking van ettelijke duizenden personen en dit is onder de ge geven omstandigheden nog gewichtiger ten bate van de voedselvoorziening van ons volk. prijzen sterk op. Naar gelang de kwaliteit varieerden de noteeringen van 7 tot 21 cent per kg. Ook voor postelein bestond geregeld een willige kooplust, maar de hooge prijzen van Vrijdag en Maan dag konden niet bereikt worden. Zij daalden van 15 tot 18 cent op 11 tot 14 cent per kg. aanvoer van sla nam belangrijk toe. De prijzen konden echter geen gelijken tred houden met het groote aanbod en daalden belangrijk. Voor een groot deel zal dit ook wel toe te schrijven zijn aan de kwa liteit, die nogal te wenschen overlaat. De hoogste prijs daalde zelfs in den loop van de week met f 1. De af wijkende partijen maakten allerlei prijzen, die soms zeer laag waren. In het aanbod van rabarber zal het verschil met de vorige week niet groot zijn. De prijzen bleven eveneens ongewijzigd. De aanvoer van bospeen naiti slechts heel weinig toe. De,prijzen varieerden naar soort van 10 tot 13 cent per bos. In de grootte der bossen is echter een verandering gekomen, daar zij kleiner zijn dan vroe ger. Bloemkool bleek nog een zeer gevraagd artikel. Hoewel de aanvoer grooter was dan in de vooraf gaande wèek, had er toch nog veel meer geplaatst kunnen worden. De maximumprijs voor de eerste soort werd deze week verlaagd van 16 tot 14 cent per stuk. Het aanbod van asperges valt niet mee. Ook van dit product zou de handel heel wat meer kunnen gebrui ken-, maar dé kooplust kon niet bevredigd worden. De prijzen, die aanvankelijk nog vrij'waren, werden deze week eveneens vastgesteld. Ook geldt de nieuwe prijs niet meer voor een bos, maar per kg. Voor de enkele partijtjes prei werden zeer hooge prijzen besteed. Ook de andere soorten soepgroente gingen voor behoorlijke prijzen van de hand. In de fruitafdeeling was de aanvoer van aardbeien van beduidenden omvang. Het is echter alles nog glasproduct; uit de natuur zal het aanbod nog wel ruim een week duren. Ook voor dit product bestond veel belangstelling, wat vooral bleek uit de prijzen, die voor goede kwaliteit besteed werden. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Omtrent de militaire operaties in Syrië deelt het Fransche ministerie van oorlog mede dat op 12 Juni de strijdkrachten van den tegenstander, die Woens dag de Litani hadden overschreden, ten Zuiden van Saida (Sidon) tot staan zijn gebracht. 'Een aanval van pantserafdeelingen op de Fransche stel lingen benoorden Merdzj. Ajoem werd afgeslagen. Ter. Oosten van het Hermongebergte heeft de te genstander, ten Zuiden en Zuidoosten van Kissoeje, ondanks de krachtigste aanvallen de Fransche ver- dedigingsstellingen niet kunnen indrukken. In den loop van den elfden Juni heeft het Fransche, lucht wapen zijn actie tegen vijandelijke colonnes en con centraties voertuigen voortgezet, welke vooral bij Sanamein ten zuiden van Kissoeje zware verliezen leden. In den nacht van 11 op 12 Juni heeft het Britsche luchtwapen de haven van Beiroet zonder resultaat gebombardeerd. In het communiqué wordt vermeld dat Engelsche vlooteenheden door fel artillerievuur de actie der te land opereerende vijandelijke troepen blijven on dersteunen. In militaire kringen alhier werd gistermiddag de door de Engelschen gemelde inneming van Saida nog niet bevestigd. Men geeft evenwel toe- dat de positie van da Franschen ia dezen sector moeilijk is geworden. De Franschen verliezen worden hoog genoemd. In hevoëgde Fransche kringèn spreekt men kvoorts de in een deel van het buitenland in omloop 'zijnde bewering tegen dat Damascus door Britsche troepen zou zijn ingenomen en dat de Britsche strijdkrachten' in den frontsector van de Libaneesche kust geen Franschen tegenstand ontmoeten. Volgens den Engelschen berichtendienst hebben Britsche afdeelingen in Syrië Merdzj Ajoem bezet. OPROEPING AAN DE SYRISCHE EN LIBANEESCHE BEVOLKING. VICHY,, 12 Juni (D.N.B.) De minister van oor log, generaal Huntziger, heeft uit naam van maar schalk Pétain een oproeping gericht tot de Syri sche bevolking, .waarin hij zegt dat de schrik van een onrechtvaardigen oorlog, welke ontketend is onder valsche voorwendsels, is gekomen over een gebied, voor welks welvaart Frankrijk steeds gestreden heeft. Ondanks de groote wanverhouding tusschen het aantal aanvallers en dat der verdedigers, bieden de Fransche troepen verbitterden tegenstand aan den indringer die al het mogelijke belooft, maar alleen geweld en ellende brengt. De bevolking van de Le vant wordt opgeroepen haar geloof in Frankrijk te behouden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN IS OP 14 JUNI 1941 van 22.01 tot 5.17 Maan op 14 Juni op 0.4é Maan op 14 Juni onder 11.08 BEVERWIJK Vraag overlrof het aanbod. Willige handel aan de markt. De aanvoer van groente in de afgeloopen week was, over het geheel genomen, nog niet groot. Voor bijna alle producten ovetrtrof de vraag het aanbod. Door dat de spinazie niet meer in zulke groote hoeveel heden aan de markt komt, was er déze week een leemte, daar van den kouden grond nog weinig werd aangevoerd. Het grootste deel van het aanbod be staat uit glasproducten. Maandag gold voor de spinazie nog de maximum prijs, maar Dinsdag werd die voor dat product vrij gegeven. Mede door den kleinen aanvoer liepen de IJMUIDEN Centraal Adininistratié Bureau. Invoering van een centrale uitbetaling van loon aan losse werklieden in het visscherijbedrijf. Naar wij vernemen heeft het Centraal Admi nistratiebureau van het Visscherijbedrijf en aan verwante vakken (C.A.B.) te IJmuiden besloten tot het invoeren van een centrale uitbetaling van loon aan losse werklieden. Dit houdt verband met de door den inspecteur der Directe Belastingen te Beverwijk aan het Bureau verleende toestemming, naméns de aangesloten werkgevers de door de losse arbeiders vei-schuldigde loonbelasting in te houden, voor zoover de loonen door het Bureau centraal worden uitbetaald. Deze regeling heeft voor de losse arbeiders het belangrijke voordeel dat de loonbelasting kan wor den ingehouden volgens de weekloontabel, in plaats van volgens de dagloon- of uurloontabel, indien deze arbeiders geacht kunnen worden, alle dhgen der week te hebben gewerkt of althans voor arbeid bij het bedrijf ter beschikking te zijn geweest. Voor andere arbeiders, die niet de geheele week ter be schikking van het bedrijf hebben gestaan, blijven de dag- of uurloon tabellen van toepassing. Voor het C. A. B. zal voorloopig een toeslag van 1 pet. op de totaal uit te betalen loonen (na aftrek premie Ziektewet) geheven worden. Mocht dit be drag te hoog of te laag blijken, dan kan dit percen tage later alsnog met terugwerkende kracht gewij zigd worden. De loonstaat over de loonweek van Dinsdag tot en met-Maandag dient iederen Dinsdag te worden inge leverd. De loonen zullen door het C. A. B. iederen Donderdag van 9—12 uur, volgende op de loonweek worden uitbetaald. Voor de werkgevers ligt in deze regeling het groote voordeel, dat zij hiermede ontheven zijn van de verplichting, voor iederen lossen arbeider een werknemersverklaring Loonbelasting op te vra gen, voor ieder dezer arbeiders een Loonbelasting- kaart aan te leggen en een Loonstaat bij te houden. Ook het uitbetalen der loonen aan de losse arbei ders, het berekenen der af te houden loonbelasting en de aangifte en afdracht hiervan aan den ontvan ger vervallen hiermede. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek van Dinsdag 10 Juni tot en met Maan dag 16 Juni 1941. Mede met het oog op de ingevoerde Ontslagver ordening heeft het bestuur van het C.A.B. beslo ten, dat met ingang van het loopende vereenigings- jaar 194.1 van ieder lid een vaste contributie van f 10 per jaar geheven zal worden. VELSEN Nieuwe vacantieregeling bij de Papierfabrieken. Nu de omstandigheden het mogelijk maken heeft de directie van de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen besloten om bij wijze van uitzondering tijdens de vacanliedagen van het perso neel een deel van het bedrijf stop te zetten en de vacantieregeling voor dit jaar te doen bestaan uit vier perioden van een week. Vorige jaren was het moge lijk. dat de arbeiders hun 6 vacantiedagen naar keuze konden aanvragen. Besloten is voor de productie-afdeelingen. de va- cantieweken te bepalen van 21 Juli tot en met 26 Juli eri van 4 Augustus tot en met 9 Augustus a.s. Voor de onderhouds-afdeelingen zullen deze weken zijn van 28 Juli tot en met 2 Augustus en van 11 Augustus tot en met 16 Augustus. Aan de arbeiders zal door middel van een vacantie- rooster nog worden medegedeeld bij welke van de vier genoemde perioden zij zijn ingedeeld. Aan"de fabrieken te Velsen zal gedurende deze va- cantieweken 36 uur per week worden gewerkt. De ar beiders ontvangen voor het resteerende deel van de vacantieweek 'een uitkeering in geld, teneinde dus tot een totaal van 48 werkuren te worden uitbetaald. GRATIFICATIE AAN DE PAPIERFABRIEKEN. De directie van de N.V. Veren. Papierfabrieken heeft opnieuw besloten om aan het personeel, dat op Weekloon werkt, evenals op 8 November en 30 December 1940 een bijdrage wegens de bijzondere omstandigheden uit te keeren. Voor gehuwden en kostwinners(sters) is deze bijdrage bepaald op f 20.voor personeel van 21 tot 25 jaar op f 13.50; terwijl voorts aan perso nen van 13 tot 21 jaar f 6.50; van 16 tot -18 jaar f 4.en van 14 tot 16 jaar f 2.zal worden uit betaald. Bazen en gelijkgestelde beambten zullen in deze gratificatie, waarvan de uitbetaling Vrijdag 20 Juni a.s. zal plaats vinden, niet deelen. HET BOEKENFONDS O. L. SCHOOL 7. Ten bate van het boekenfonds van de O. L. school no. 7 organiseert de Oudercommissie een tweetal feestelijke bijeenkomsten op Zaterdag 14 Juni a.s. in gebouw Concordia en wel voor de kinderen des mid dags te twee uur en voor ouders en belangstellen» den des avonds half acht.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1