Eigenaardigheden Etensbelichting. De onderhandelingen te Batavia Distributie van vaste brandstoffen )e Diamanten Tram. ^1 werd er geen grobt feest gevierd, al scheen viering zich in hoofdzaak te beperken tot vlaggen dienstgebouwen en vlaggetjes op trams en bus- niemand zal toch ontkennen dat het zestigjarig jjleum van de Noord-Zuidhollandsche Tramweg ijatschappij een gebeurtenis was die sterk de aan- Ijlit trok en vele herinneringen opriep, vooral Haarlem, waar dit'grootste trambedrijf in ons cd is gevestigd. Het is natuurlijk ook een der 'tste en belangrijkste industriëele bedrijven in „e stad en aangezien zijn taak het openbaar ver geldt kent iedereen het en behooren duizen- tot zijn dagelijksche klanten. Zooals de naam ^duidt heeft het zich overigens nimmer in zijn frkzaamheid tot deze stad bepaald. Het heeft zijn yns altijd op grondgebied van twee provincies, en nog wel de dichtst bevolkte des lands, laten den en in den loop van die zestig jaar, zoo rijk p technische vernieuwing in het bedrijf, zijn net jrtiaaldelijk gewijzigd en ontzaglijk uitgebreid. Oudere Haarlemmers en „bollenstreekers" zullen di den eersten dienst van de N.Z.H.T.M., uitge- 'end door haar stoomtram Haarlem-Leiden en jesteld op 13 Juni 1881, zonder weemoed herin- ren. Het tijdperk der stoomtramwegen vormde ,n zeer glorierijke periode in de geschiedenis van ^openbaar vervoerswezen. Gepuf, gejengel, stank rook kenmerkten het hijgende geval met zijn jjrte locomotief in kubusvorm, die in den eersten jj van zijn bestaan onzen schoonen Hout onrecht sd door zijn kwalijke dampen en geuren in het ■oene loover te verspreiden en de Hertenkamp »t schrik te vervullen. Later, toen de stads-paar- iitram verdwenen was en de electrische de taak dit goedige verkeersmiddel had overgenomen, de start van „de. Leienaar" tot ver in Heem- ;ede verlegd, dat. bij de verandering,intusschen jk ten zeerste gebaat was. De stoomtractie, die op gen spoorbanen sinds 183S een triomftocht had ölbracht (al zou zij het in de twintigste eeuw ook ,gen de electrische moeten gaan afleggen) had op fn openbaren weg niet veel roem verworven. Al ispoedigde zij dan ook ongetwijfeld het interlocale jrkeerj zeer belangrijk. ]jes te merkwaardiger is het dat uit die eerste [oomtramlijn een zoo groot modern tramwegen- In een ander artikel in dit blad, dat ju historisch overzicht van de ontwikkeling van aken geeft, wordt dat alles gereleveerd en ver leid dat de N.Z.H.T.M. nu diensten onderhoudt osschen Scheveningen, Den Haag, Leiden, Katwijk, 'oordwijkj Zandvoort, Haarlem en Amsterdam en ivens van Amsterdam naar Purmerend, Volen- en Marken. Men weet dat in lateren tijd haar emoeiingen zich niet meer tot de trams konden apalen en ook de autobus in haar dienst ging pen, zoodat de reeds in 1909 herziene naam der aatschappij, waaruit toen het woord stoom ver- Men, eigenlijk alweer sinds geruimen tijd voor nieuwe verandering in aanmerking komt. Als die tenminste zou kunnen vinden zonder het jrttal beginletters nog grooter te maken. Uit het overzicht der geschiedenis van de N. Z. T. M. blijkt ook welk een zeer belangrijk aan- in haar ontwikkeling haar zeer bekwame lei- gedurende de tweede helft van die zestig be- rijfsjaren, Ir. W. J. Burgersdijk, voor zijn reke- ing heeft genomen. De zorgen van den directeur een groot verkeersbedrijf zijn vele en velerlei, heeft behalve de teohnische kennis en den ori- jrnemingsgeest, die een "Zoo in alle opzichten be- /egelijk bedrijf vereischt, te zorgen voor de be- ingen van.een groot personeel, te overleggen met en.heelë .reeks van overheidslichamen van Rijk, rovincies, steden en dorpen en tenslotte ook volle indacht te besteden aan zijn cliënten, het publiek den meest algemeenen zin des woords. Dat rijdt zijn trams en bussen, wacht aan zijn haltes, eeft belang bij zijn dienstregelingen en bij zijn Bièven en is uiteraard critisch gestemd. Niet Heen omdat het Hollandsch is,maar omdat de lanten van elk openbaar vervoermiddel gemeen- ijü haast hebben en allen comfort wenschen. Uit leze opsomming blijkt wel dat de leider van zoo'n edrijf dagelijks te maken heeft met een menigte lenschen tot wie hij in verschillende verhoudin- m staat en die een zoo veelzijdige schakeering ieden als maar mogelijk is. Behalve technische ennïs, zakelijk inzicht en ondernemingsgeest oet hij vooral menschenkeninis bezitten en die met eel tact en vaak met groot geduld te baat nemen, lij heeft er ook maar'voor te zorgen dat er een geest onder ziin personeel heerscht niet leen ter bevordering van den arbeidslust en de iderlinge goede verhoudingen maar ook ten aan- en van den omgang met het publiek, die bij con- icteurs, wagen voerders en chauffeurs eveneens ct en geduld vergt. Het is inderdaad een taak die eel kenmerkende goede eigenschappen en be- ivaamheden vereischt, die de heer Burgersdijk nu ertig jaar lang met zooveel succes en algemeene rkenning vereischt heeft. En deze courant die bij- aeven oud is als zijn bedrijf, namelijk 58 jaar, en de dadén en de ontwikkeling getrouwelijk van eeft geboekstaafd, zou tekort schieten als zij bij het jubileum van de maatschappij' dat niet met nadruk naar voren bracht, is temeer aanleiding voor nu de heer Burgers- ijk het einde van zijn loopbaan nabij is: in den eop van dit jaar zal hij na zoo langdurige, steeds pgewekte en onvermoeide werkzaamheid van een lelverdiende rust. gaan genieten. Zijn naam en zijn i'erk zullen' spreekwoordelijk blijven bij de N. Z. .T. M. als die van een man, die voor een moei- ijke, ingewikkelde levenstaak alle eigenschappen meegekregen die ervoor vereischt worden, die ijn roeping vond en met zijn gaven wist te woe- tren. De geest van Burgersdijk heeft zich stevig in et bedrijf gevestigd en zal zich ook na zijn af- ieden er in blijven doen gelden, zooals dat pleegt gaan als iemand het stempel van zijn persoon- ijkheid op een stuk bedrijfsleven heeft weten te letten met de algemeene erkenning en de opgedane tvaring, dat het goed is. Wij wenschen de N. Z. jt T- M. en haar directie van harte geluk met dit iibileum, dat allen die aan de maatschappij ver baden zijn met voldoening zal kunnen vervullen. R. P. Aflevering van slaolie of raapolie. 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. De secretaris- Pggal van het departement van landbouw en isscherij maakt het volgende bekend: Wegens het feit dat de winkeliers nog niet op alle, ^«jds bij hen ingeleverde, bonnen nr. 17 van de °ter- en vetkaart'slaolie of raapolie hebben kun- eö afleveren, worden zij tot en met 31 Juli a.s. in b gelegenheid gesteld, alsnog' deze olie aan hun "anten af te leveren. °e aandacht wordt er op gevestigd dat de olie "sluitend mag worden afgeleverd aan degenen die Murende het tijdvak van 12 Mei tot en met 17 'ei 3.1. bon 17 van de boter- of vetkaart bij hun unkeliers hebben ingeleverd, ue geldigheidsduur van dezen bon blijft ongewij- '?a, zoodat na 14 Juni a.s. op dezen bon geen boter margarine meer mag worden gekocht. (Twee Zwitsers, een geneesheer en een lichtteehnicus hebben experi menteel vastgesteld dat eetlust die bij wit licht goed is, steeds sterker vermindert bij rood, blauw en veel kleurig licht om geheel te vergaan in donkergroene belichting.) Het is alleszins merkwaardig Hoe er volgens dit bericht Geneeskundig en lichtvaardig 's Menschen eetlust werd belicht U zult er misschien mee spotten Dat u eerder hebt ontdekt, Dat de eetlust taant tenslotte Ongeacht het lichteffect; Maar ik wil er dan zeggen, Als u het soms zoo beziet: Zoo eenvoudig uit te leggen Is dit ernstig zoeken niet. Wit licht liet de gasten smullen Bij rood at men nog gezond, Maar bij blauw de magen vullen Was al iets dat tegenstond. Bij veelkleurige belichting, Toch een smakelijk effect, Blijkt het eten een verrichting Die al vrijwel walging wekt. Toen men 't donkergroen ging maken Bleef het niet bij tegenzin, Bleek geen hapje meer te smaken, Kreeg geen gast er meer wat in. Nou. ik zal er goed op letten, Als men mij soms in groen licht Een dineetje voor wil zetten, Smul ik met mijn oogen dicht. P. GASUS. HAARLEM-BLOEMENSTAD, o Nu de voor jaarsbloemen haar tijd hebben gehad, worden de bloembakken aan de Haarlemsche bruggen weer van nieuw groen en bloemen voorzien. (Foto De Haas) TOKIO, 13 Juni. (DNB) De woordvoerder van het departement van voorlichting, Ishii, heeft heden in de persconferentie verklaard dat de regeering definitieve instructies gezon den heel't aan den leider der Japansche dele gatie te Batavia, Josjizawa. Het antwoord, zoo verklaarde hij, is opge steld met inachtneming zoowel van de houding van Nederlandsch-Indië tegenover Japan als van den internationalen toestand. De „Jomioeri Sjimboen" behelst een onderhoud met Josjizawa, waarin deze verklaart" dat er met Nederlandsch-Indië geen compromis meer mogelijk is. Hij acht het. derhalve niet noodig, zich voor zijn vertrek naar Tokio waarvan de datum is be paald op 29 Juni a.s. met de autoriteiten van Ne derlandsch-Indië in verbinding te stellen. Gezien de starre houding van Batavia, wordt de toestand steeds moeilijker. In een vroeger D.N.B.-bericht werd o.a. gemeld dat op de persconferentie van vandaag de woord voerder van het bureau van inlichtingen op de vraag of terugroeping van Joszizawa gelijk zou staan met een volledig afbreken der onderhande lingen, heeft geantwoord dat hij zich hierover AANBESTEDING TE HAARLEM. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het aanbrengen van deklagen van teersteenslag of teerslakken en koudasfalt op bestaande fundeerinf van beide hoofdrijbanen van weg no. 1 Rijkswegenplan 1838, gedeelte Amster dam-Laren, tusschen KM 5.135 en KM 5.480, on der der gemeente Diemen, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. v.h. Gebr. Hogenbirk te Laren voor f 7970. Openbaar dansen op bepaalde uren geoorloofd. 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. Het Rijkscom- missariaat deelt het volgende mede: De bekendmaking van 7 April jl. van den Com missaris-generaal voor den veiligheidsdienst in zake het verbod van openbaar vermaak wordt op grond van de verordening van den Rijkscommis saris no; 201941 met onmiddellijken ingang zoo danig gewijzigd dat tot nader order telkens op Woensdag, Zaterdag en Zondag in den tijd van 1623 uur met inachtneming van de in ieder bij zonder geval te verleenen goedkeuring, openbaar dansvermaak weer toegelaten kan worden. NEDERL. STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 56c klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 13 Juni 1941 Hooge Prijzen 10350 niet met premie van f 3000.— Prijzen van f 70. 1192 1307 1688 1744 6425 7193 7213 7608 8091 9546 10671 12347 13286 15034 15745 16437 17895 17999 19280 21018 21789 Nieten 1267 1268 1394 1773 1794 1828 2424 2'623 2638 2805 2813 3312 3363 3584 3728 4198 553F 5679 5713 5907 6285 6405 6440 7109 7391 7514 7558 7605 7619 7641 7719 7753 7908 8057 8147 9184 9753 9919 10031 10274 10886 11060 11763 12416 12627 1275. 12918 13028 13122 13169 13372 13700 13744 13844 14001 14493 15320 15907 16511 16785 17177 17295 17564 17836 18228 18230 18249 18588 18889 19089 19332 20549 ;0741 20767 21089 21184 21241 21509 Verbetering 5e klasse, 16e lijst: 20645 m. z. met f 70.—. De nieuwe regeling Opgaven worden nauwkeurig gecontroleerd 's-GRAVENHAGE. 13 Juni. De secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de distributie van vaste brandstoffen het volgende bekend: Zooals bekend, zijn of worden dezer dagen de nieuwe bonkaarten voor vaste brandstoffen uit gereikt. De reden, waarom hiertoe reeds thans is overge gaan. is gelegen in het feit, dat een regeling is ont worpen, Waarbij zoo mogelijk de verbruikers in de gelegenheid worden gesteld een gedeelte van het hun toekomende rantsoen tijdens de zomermaanden aan te schaffen. Over de wijze, waarop een en an der zal worden uitgevoerd, zullen binnenkort na dere mededeelingen in de pers verschijen. Tevens zal het tengevolge van deze vroege uit reiking mogelijk zijn gedurende den zomer op rui me schaal de_ juistheid van de gegeven inlichtingen en mededeelingen op de enquêteformulieren te controleeren. Indien bij de controle blijkt, dat een verbruiker onjuiste opgaven heeft verstrekt, zullen natuurlijk de bons waarop de betrokkene geen recht heeft, worden ingenomen, terwijl bij frauduleuze opgaven een strafvervolging zal wor den ingesteld. Thans volgen enkele bijzonderheden over de al gemeene strekking der komende regeling. De verdeeling der verbruikers in de groepen A, B. C. D en E blijft gehandhaafd evenals de onderscheiding of gestookt wordt met haarden en kachels dan wel door middel van centrale verwar ming. Echter heeft deze laatste onderscheiding voor het komende seizoen alleen nog maar betrekking op de hoeveelheid vaste brandstoffen, welke wordt toegewezen, en niet meer op de soort. Alle verbruikers ontvangen thans bons of toewij zingen, waarop per- eenheid het volgende kan wor den betrokken: 1 H,L. anthraciet of steenkolen of industrie- of eierbriketten (max. 75 K.G.) of 110 K.G. bruin koolbriketten, of 2 H.L. cokes, of gascokes, of 150 K.G. cokesbries of cokesgruis, of 175 K.G. fabrieks- turf, of 195 K.G. persturf (300 stuks) of 200 K.G. baggerturf (450 stuks), of 275 K.G. uit de peel af komstige turf, of 200 K.G. turf briketten, of 200 K.G. overige soorten turf (aanmaakturf is vrijgesteld), of 100 K.G. briketten, geheel of gedeeltelijk van uitval en/of afval van vaste brandstoffen (mits niet van turf) vervaardigd, of 250 K.G. briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en afval van turf. Voor de uitreiking van de bonkaarten voor ver bruikers in de categorie A komen alleen in aan merking gezinshoofden, die een afzonderlijke huis houding voeren, dus niet op kamers, of en pension, of in een hotel wonen. Personen, die stoken met haarden en kachels, ontvangen naar gelang hun woning 1 tot en met 4 dan wel 5 of meer vertrekken bevat, een bonkaart J of K, respectievelijk met 15 bons en 20 bons. Onder woningen worden verstaan: het perceel, of perceelsgedeelte, dat door betrokkene wordt be- wooïid. Voor de berekening van het aantal ver trekken worden niet meegerekend: gangen, por talen, trapruimten, toiletten, zolders, kelders en garages. Keukens en bijkeukens tellen tezamen voor een vertrek. In de nieuwe distributïeregeling zijn enkele aan vullingen in vergelijking met die van het vorige seizoen, aangebracht, welke, naar aangenomen mag worden, verbeteringen zullen blijken te zijn. In bijzondere omstandigheden zullen extra-rant soenen worden verstrekt. Als zulke „bijzondere omstandigheden" zullen gelden: 1. wanneer men voor kookdoeleinden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen al dan niet gecombineerd met petroleum is aangewezen. Hierover zijn reeds nadere mededeelingen gedaan in de dagbladen van 30 April 1941. 2. Wanneer het groot gezin betreft (bestaande uit zeven tot tien of meer personen). 3. Voor geheel of grootendeels vrijstaande huizen. Wat de tweede groep, die der groote gezinnen, betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Voor gezinnen, welke uit zeven tot tien perso nen bestaan, wordt een extra rantsoen van drie eenheden beschikbaar gesteld, gezinnen, welke uit tien of meer personen bestaan, ontvangen daaren boven nog drie eenheden, düs in totaal zes een heden extra. - Tenslotte de derde groep, welke voor een extra rantsoen in aanmerking komt, nl. de bewoners van vrijstaande huizen. Als criterium of men een vrij staand huis bewoont, is gesteld, dat het huis drie of vier buitenmuren moet hebben. De extra bons voor deze groep zullen niet bij de uitreiking der kaarten in ontvangst kunnen worden genomen, doch nadere mededeelingen hierover zullen in de pers geschieden. Hoe is de regeling nu voor hen, die in hun huis een centrale verwarming stoken? Zij ontvangen een bonkaart met 44 bonnen. Hier bij is uitgegaan van een inhoud van 300 M3 van de vertrekken, welke van een radiator zijn voorzien. Het aantal vertrekken is derhalve geen basis meer voor de toewijzing. Voor woningen, welke een grooteren inhoud dan 300 M3. hebben, alsmede voor huizen met drie of vier buitenmuren zullen nog nadere voorzieningen worden getroffen, welke zoo spoedig mogelijk bekend zullen worden gemaakt. In gevallen, dat centrale verwarming in een huis aanwezig is, zullen geen extra toewijzingen voor voor groote gezinnen worden verstrekt. Voor flat gebouwen is een aparte regeling getroffen. Voor alle categorieën geldt, dat de extra toewijzingen zullen plaats hebben met z.g. periodebonnen of losse rantsoenbonnen. Het is goed er reeds nu op te wijzen, dat het feit dat de bonkaarten J K en L respectievelijk 15, 29 en 44 bonnen bevatten geenszins beteekent, dat al deze bonnen geldig zullen worden verklaard. Van tijd tot tijd zal een bonnummer worden overge slagen,, zoodat het afleveren van brandstoffen op bonnen, welke nog niet geldig verklaard- zijn, ver boden is. Het is van belang vooral de handelaren hier met grooten nadruk op te wijzen, omdat zij op de overgeslagen bonnen natuurlijk geen herbevoor rading zullen kunnen krijgen. De bonnen van de bonkaarten J, K en L zullen elk voor het tijdvak, dat zij geldig zijn verklaard, recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Indien een handelaar niet in de ge legenheid mocht zijn, om gedurende het tijdvak, dat de bonnen geldig zijn, hierop af te leveren, mag deze aflevering naderhand ook nog plaats vinden, mits de bonnen gedurende den termijn van geldig heid bij de handelaar zijn ingeleverd. Bij de uitreiicing van de bonkaarten is geen reke ning meer gehouden met eventueele voorraden, welke nog bij de verbruikers aanwezig mochten zijn. Deze behoeften bij het indienen van het enquêteformulier derhalve niet te worden opgegeven en hiervoor is ook geen korting op het uit te reiken aantal bonnen toegepast. In alle gevallen, waarin verbruikers, die reeds een bonkaart J, K of L ontvangen hebben, nog voor een extra hoeveelheid brandstoffen in aan merking komen, doordat b.v. aan hun woning een winkel is gebouwd, welke zij exploiteeren, doordat zij kamers verhuren, doordat zij een kantoor aan huis hebben enz., in het algemeen dus de gevallen, waarin het verbruik volgens de categorie A in het zelfde perceel gecombineerd is met een verbruik volgens de categorieën B, C en D, zullen de be trokkenen op nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen in staat worden ge steld een nieuw formulier (MD 112) in te vullen en de hun toekomende extra bonnen in ontvangst te nemen. Het bovenstaande geldt echter uitsluitend voor die groep van personen, die naast A-verbruiker in hetzelfde perceel tevens B-, C- of D-verbruiker zijn. Verbruikers in de categorieën B, C en D, die niet tevens A-verbruiker zijn, behoeven, indien zij vorig jaar een B, C of D-formulier hebben in gevuld en de hierop vermelde gegeven- niet zijn gewijzigd, geen nieuwe enquête-formulieren B, C of D meer in te vullen. Zijn de indertijd vermelde gegeven thans onjuist geworden, doordat zich wijzingen hebben voor- Oude Dorstj in Haarlem en omgeving OUDE HERBERG ALS WOONHUIS. Aan het einde van de Koediefslaan nabij den Heerenweg staat een oud huis. Het doet het daar heel goed en contrasteert naar den eisch den ouden tijd, die Heemstede kende met zijn zandwegjes, waarlangs de „hecht en weldoortimmerde" huizen lagen en de latere jaren, die van Heemstede het forensendorp maakten, waarvan de optrekjes langs de geasfalteerde lanen, de luxe winkels in het dorp en des morgens zoo tegen achten de hollende forensen de onloochenbare kenmerken zijn. Een oud huis dus. Maar er zijn vele oude huizen in Heemstede, stevig van bouw en goed vail pro porties, door de jaren, eeuwen zelfs, bewoond door brave Heemstedenaren. Er zou dus weinig aanlei ding zijn, aan dit huis bijzondere aandacht te schenken, ware het niet, dat het in vroeger tijden een wat andere bestemming had dan rustigen bur gers tot veilige woon te strekken. Om 't dadelijk te zeggen: Men vond hier vroeger gedaan, dan dienen de B-, C- of D-verbruikers zich wèl tot de distributiediensten te wenden ter in vulling van een nieuw enquêteformulier. Nieuwe verbruikers in de categorieën B, C en D, die ver leden jaar nog geen enquêteformulier hebben in gediend, kunnen uiteraard eveneens een nieuw enquêteformulier B, C of D aanvragen en in leveren. Verbruikers behoorende tot de categorie E dienen zich rechtstreeks tot de brandstoffencom- missie van hun district te richten. De verbruikers van de groepen B, C cn D worden onderscheiden in groot- en kleinverbruikers huis brand. De kleinverbruikers huisbrand zullen thans echter strooken van twaalfperiodebonnen ont vangen tegenover in het vorige distributietijdvak bonnen met 6 perioden bedrukt. De nieuwe periode bonnen zullen van den cfag af dat zij geldig worden verklaard tot het einde van het stookseizoen recht geven op het koopen van één eenheid brandstoffen. In verband hiermede is de grens tusschen groot- en kleinverbruikers huisbrand teruggebracht van 25 eenheden op 13 eenheden per periode, hierdoor wordt bereikt, dat zij, die in het afgeloopen distri butietijdvak tot de categorie grootverbruikers be hoorden, thans hieronder gerangschikt blijven. Evenals vorig jaar zullen de kleinverbruikers in deze categorieën de bonnen voor bet geheele stook seizoen tegelijk ontvangen, terwijl de grootver bruikers in deze categorieën op vertoon van identi teitskaarten de toewijzingen petf periode dienen af te halen. De distributiediensten zullen de verbrui kers tot het in ontvangstnemen van bonnen of toe wijzingen oproepen. Verbruikers in de categorieën B, C en D, die in qanmerking komen voor toe wijzingen voor zomer verbruik hebben deze reeds van de distributiediensten ontvangen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de him toegewezen hoeveelheid bestemd is voor het totale zomerverbruik. Veilingen te Haarlem. HAARLEM Vrijdag De resultaten van de veilingen, die Donderdag in het Verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem werden gehouden, waren als volgt No. 1. Winkelhuis Ridderstraat 22, kopper N. N. f 4100. No. 2. Huis Generaal De Wetstraat 36, kooper G. P. Geukers f 3425. No. 3. Woonhuis met werkplaats, kantoren, open plaats en kelder. Spaarne 1 en Wijdesteeg 2 en 4. kooper M. P. W. van Renswoud, f 7000. No. 47. Eenige terreinen aan den Zwaluwenweg en Boekenrodeweg, benevens een woonhuis Boeken rode weg 18 te Aerdenhout, opgehouden voor f 162.505. No. 8. Woonhuis met schuur en bergplaats Leidsche vaart 56. Opgehouden op f 7300. No. 9. Huis ingericht tot pakhuis en bovenwoning Begijnhof 31. Opgehouden op f 4900. No. 10. Huis verdeeld in twee woningen, Bake nessergracht 36, opgehouden op f 3700. No. 11. Huis Zoetestraat 18. Opgehouden op f 2000. No. 12. Twee onbewoonbaar verklaarde huizen Papentorenvest 6 en 8. Niet geveild. No. 13. Huisje Morinnesteeg 8. Kooper H. van Goor f 160. Ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 60 jaar geleden was dat de tramdienst Haarlem Leiden werd geopend, kregen de trams evenals de bussen en gebouwen van de N. Z. H. T. M., een vlaggentooi. (Foto De Haas) (Teekening H. J. Wesseling). een herberg, die den diepzinnigen naam van „De dorstige kuyl" droeg. Én nu opent zich een ver schiet van leerzame bespiegeling. We zien hier den ouden weg tusschen Binnenweg en Heerenweg, an ders gezegd de verbinding tusschen de contreien tegen het Haarlemmermeer, het grasland en zijn zuivelboeren en de zandige boschgedeelten die strekten tot Aerdenhout en de duinen. Er zal langs dien verbindingsweg wel heel wat verkeer ge weest zijn niet voor niets stond er aan het einde een tol en waar het volk is is de nering en waar nering is vond men van de vroegste tijden af een gelegenheid tot gezellig verkeer en het nemen van gepaste maatregelen tegen een droge lever. En het zou dus wel kunnen zijn, dat een paar hon derd jaar geleden ter plaatse, waar nu het oude huis staat te droomen, zich af en toe tafereeltjes hebben voorgedaan, waarvoor een Breughel en een van Ostade zooveel belangstelling aan den dag legden, Tot bespiegeling lokt ook de naam. Een dor stige kuil is een vreemde combinatie. Maar de beteekenis is duidelijk. Een kuil is een plaats van afzondering en deze kuil was dus een plek, waar de dorstige dorper ongezien en onbemerkt zijn zoopje kon verschalken. Laten we genoeg vertrou wen hebben in de soliditeit van de zeventiende- eeuwsche menschheid om te veronderstellen, dat na het bezoek aan „De- dorstige kuyl" er even wei nig aan de bezoekers te zien en te bemerken viel als er voor. Stil aan raakte de Koediefslaan haar beteekenis als verbindingsweg kwijt en de nering verliep. Wijs beleid liet het pand verbouwen tot woonhuis, al is er binnen nog wel het een en ander te zien dat her innert aan de oude bestemming. Maar van buiten valt er van dorstige kuilen niets meer te bespeuren, bleef dit huis den roem der gastvrijheid bewaren. De vrienden van den heer Heuff kunnen het getuigen. Navordering van conimissarissen- belasling. Tweede uitvoeringsbeschikking. 's GRAVENHAGE 13 Juni. Tngevolgc artikel a van het besluit op de com'missarissenbelasting 1341 wordt de com- missarïssenbelastlng mede geheven van commissarisloon (waartoe ook tantiemes behooren), dat na den 31sten De cember doch voor het in werking treden van het genoem de besluit (5 Juni 1341) door den commissaris is genoten. De belasting over dit commissarisloon is verschuldigd door den commissaris. In de tweede uitvoeringsbeschikking commlssarlssenbe- lasting 1941, welke Is afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant van 4 Juni 1941, no. 106, heeft de secretaris generaal van het departement van financiën nadere voor schriften gegeven betreffende de wijze waarop de betaling van de aldus verschuldigde belasting behoort te geschie den. Deze voorschriften komen op het volgende neer. a. Opgave door het lichaam. Ieder lichaam, dat commissarisloon heeft toegekend, •aarvan ingevolge de hiervoor genoemde bepaling com- missarïssenbelastlng verschuldigd is, is verplicht voor 15 Juni 1941 bij brief aan den inspecteur een opgave te ver strekken van de namen en de adressen van de commis sarissen, aan wie zoodanig commissarisloon is toegekend, het bedrag van het aan leder van deze commis sarissen toegekende commissarisloon. De opgave behoort te worden gedaan bij den inspecteur der directe belas tingen of dien der registratie onder wiens inspectie de loonbelastingkaarten Ingevolge het besluit op de loon belasting 1940 worden bewaard. b. Betaling van de belasting. De betaling kan op tweeërlei wijze geschieden. 1. De commissaris kan de belasting, welke hij verschul digd Is, voor 4 Juli 1941 ter hand stellen aan het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, mol het ver zoek de belasting aan den ontvanger der directe belastin gen af te dragen. De commissaris die van deze bevoegdheid gebruik maakt, behoeft zelf geenerlei formaliteiten te vervullen. Het lichaam is verplicht de ontvangen belasting voor 11 Juli 1941 af te dragen aan den ontvanger der directe be lastingen, onder wiens kantoor de loonbelastingkaarten worden gehouden. Het Is, evenals bij het afdragen van loonbelasting, tevens verplicht een loonbelastingaangifte (formulier loonbelasting no. 3) in te leveren. Op de aan gifte stelt het lichaam de omschrijving aan commissarls- senbelastlng heeft ontvangen en afgedragen faan de afgifte hecht het lichaam een opgave, vermeldende de namen en adressen van commissarissen, van wie de be lasting is ontvangen, benevens het aan ieder van hen toegekende commissarisloon en het van ieder van hen ontvangen belastingbedrag. 2. De commissaris die niet de belasting ter hand heeft gesteld aan het lichaam, behoort zelf voor 4 Juli 1941 de verschuldigde belasting te voldoen bij den ontvanger der directe belastingen* onder wiens kantoor de loonbelasting kaarten door het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, worden bewaard. Bij betaling ter kantore be hoort de commissaris tegelijkertijd een in tweevoud opgemaakte loonbelastingaangifte in te leveren. Bij be taling per postgiro of per bankgiro behoort hij een loon- belastigaangifte in tweevoud aan den ontvanger te zenden en wel ingeval van betaling per bankgiro, als bij lage van het giroformulier. De betaling per postgiro is slechts geldig, indien de commissaris deze aangifte op den dag, waarop hij het giroformulier verzendt of de storting op de postrekening van den ontvanger verricht, aan den ontvanger doet toekomen. De commissaris behoort de loonbelastingaangiften schriftelijk aan te vragen bij den Inspecteur der directe belastingen of dien der registratie, onder wiens Inspectie de lopnbelastingkaarten door het lichaam, dat het commis sarisloon heeft toegekend, worden bewaard, Hij behoort in de aangiften de woorden „aan loonbelasting heeft Inge houden en afgedragen" te vervangen door: aan commis- sarissenbelasting verschuldigd is, Indien een commissaris terzake van verschillende commissariaten belasting verschuldigd is, behoort hij voor ieder commissariaat een afzonderlijke loonbelasting aangifte in tweevoud te leveren. Bij betaling per postgiro vermeldt hij, bij het overschrijven, de commissariaten, waarop de overschrijving betrekking heeft. De commissaris, die noch op de onder l, noch op de onder 2 vermelde wijze de belasting heeft voldaan, ont vangt van den inspecteur een aanslag tot navordering. De belasting kan ln dezen aanslag worden verdubbeld. c. Teruggaaf van loonbelasting. Ingevolge artikel 5 van het besluit op de commissarls- senbelasting 1941 wordt de loonbelasting slechts geheven over het bedrag, dat na de Inhouding wegens de com- missarissenbelasting overblijft. Bij de Inhouding van de loonbelasting voor 5 Juni 1941 heeft het lichaam, dat het commissarisloon heeft toegekend, echter niet met de commissarlssenbelasting rekening kunnen houden. Daarom is den commissaris de bevoegdheid gegeven om voor 5 Juli 1941 bij den inspecteur onder wtens inspectie hij woont een verzoek om teruggaaf van te veel ingehouden loonbelasting ln te dienen. In alle gevallen, waarin de commissaris echter in aanmerking komt voor een aanslag in de inkomstenbelasting, zal hij zich de moeite om een verzoek om teruggaaf te doen kunnen besparen, aange- zich bij dezen aanslag ook de te veel ingehouden loon* belasting zal worden verrekend.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5