IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Gevechten aan het Solloemfront nemen in hevigheid toe. Dr. Johan Wagenaar overleden. Het Engelsche offensief in NO. Afrika KORT NIEUWS. Duitsche Consulaten in Amerika gesloten BEVERWIJK Haarlem-Noord dichter bij Velsen s natuurschoon 26e JAARGANG No. 191 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Umuider Courant: Kennemeriaan 42, Umuïden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 18 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13J/2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: Engelsche luchtaanvallen op West Duitschland eischen slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN, 17 Juni (DNB) Het opperbevel dpr weermacht deelt mede: „In Noord-Afrika duren de gevechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strijdkrachten deelnemen, voort. Afdeelingen van Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben zich met succes gemengd in den strijd op den beganen grond. Stuka's verstrooiden colonnes Britsche voer tuigen en troepenconcentraties; gevechts- en ver nielingsvliegtuigen bestreden een Britsche gepant- serde aldeeling, die klaar stond om aan het gevecht deel te nemen. De vijandelijke verliezen aan pant serwagens zijn aanzienlijk gestegen. De luchtmacht heeft verscheidene havens aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland en aan 1 de Oostkust van Schotland gebombardeerd. Ge vechtsvliegtuigenhebben in den afgeloopen nacht verscheidene Britsche vliegvelden met bommen bestookt. Bij Plymouth is een koopvaarder van 3000 ton door bommen vernield. Aan de Schotsche Oostkust werd een vrachtschip ernstig beschadigd, j Pogingen van Britsche vliegtuigen, om overdag de Duitsche Bocht en het bezette, gebied binnen te vliegen, mislukten onder zware verliezen van den vijand. Bij luchtgevechten en door afweergeschut werden 15, door patrouillevaartuigen 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op eenige plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen laten vallen. Ver scheidene burgers zijn om het leven gekomen, an dere werden gewond. Verder werden in woon wijken huizen vernield of beschadigd. Ook eenige fabrieks- en spoorweginst^llatie werden getroffen. Nachtjagers hebben 9 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vijand in totaal S3 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 48 door de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In dezelfde periode gingen 22 Duitsche vliegtuigen ver loren". BERLIJN, 17 Juni (DNB) In aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het DNB nog, dat de Britsche leiding in het Oostelijk 1 deel van de Middellandsche Zee aanzienlijke strijd krachten in Syrië en Libië heeft samengetrokken, 1 die daar in zware gevechten gewikkeld zijn. j Wanneer het de bedoeling is geweest, daar, naar Duitsch voorbeeld een „bliksemoorlog" te voeren, dan is uit het huidige verloop van de gevechten te constateeren, dat de Britsche operaties blijkbaar aanzienlijk langzamer verloopen, dan men van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duidelijk, dat de 1 voor de eerste maal gemelde sterke 'aanval van de fritten bij Solloem als het voorspel van een groot ritsch offensief in Noord-Afrika is te beschouwen. Kenmerkend voor de daar klaarblijkelijk beraamde doorbraak door het front der spilmogendheden is het in den strijd werpen van een groot aantal pant serwagens, dat ongeveer te vergelijken is met den beroemden strijd tusschen pantserwagens te Ka- merijk, in den wereldoorlog. De vijand heeft echter bij deze aanvallen totdusver als gevolg van de goed ontwikkelde afweer ook aanzienlijke ver liezen aan pantserwagens geleden. Het is belang wekkend te constateeren, dat het Duitsche weer- machtbericht tijdens den tweeden grooten slag tusschen pantserwagens bij Kamerijk van 20 tot 23 Mei 1940 nooit dergelijke groote verliescijfers heeft gepubliceerd als thans bij den strijd tusschen pantserwagens bij Solloèm. Op het Europeesche oorlogstooneel trekken vooral de opmerkelijke successen van de Duitsche afweer tegen de aan vallen van het Britsche luchtwapen de aandacht. Bijzondere nadruk moet gelegd worden op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toe genomen en dat door nacht jagers alleen negen vliegtuigen werden neergeschoten. Dr. Joh. Wagenaar. (Foto Pax Holland) Te 's-Gravenhage is Dinsdag op 78-jarigen leeftijd Overleden de bekende componist dr. Johan Wagenaar, oud-directeur van het conservatorium in den Haag. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot tal plaats hebben Vrijdag a.s. orh 2 uur op de be graafplaats Oud Eik en Duinen. Johan Wagenaar werd den lsten November 1862 te Utrecht geboren en ontving aldaar aan de Muziek school, onder leiding van Richard Hol, zijn opleiding. Later genoot hij nog orgellessen van Sam. de Lange In Den Haag en maakte contrapunt-studiën bij Von Herzogenberg te Bei-lijn. Hij was achtereenvolgens leeraar aan de Muziekschool en organist aan de Dom kerk te Utrecht, opvolger van Richard Hol als direc teur van de Muziekschool en als directeur der zang- vereeniging van de afdeeling M.t.B.d.T. te Utrecht (tot 1927). Bij het vertrek van Henri Viotta in 1919 werd Wagenaar tot leider van het Koninklijk Con servatorium voor Muziek te 's-Gravenhage benoemd. Hij was eenige jaren directeur der Toonkunst-afdee- lingen Arnhem en 's-Gravenhage (tot 1929). Vele binnen- en buitenlandsphe onderscheidingen vielen Wagenaar in de laatste jaren ten deel, o.a. het doctoraat h.c., dat de Universiteit te Utrecht hem in 1916 verleende, als dankbetuiging waarvoor hij zijn uSymphonietta" componeerde. Van Wagenaars werken noemen wij voorts, de svm- phonische gedichten „Frithjof's Meerfahrt" (1886) mRomantisch intermezzo" (1894), „Levenszomer", „Saul en David" (1913), de ouvertures „Koning Jan", „Con certouverture", „Cyrano de Bergerac" (1905), „De ge temde Feeks", „Driekoningenavond" (1928), voor Goz- zi's comedie „De philosophische Prinses" (1931), voorts iMarcia funèbre", „Avondfeest en Bruidsmarsch" (1917), „Intermezzo pastorale" (1928), „Fancy-fair". een Weener Wals (ca. 1889) en „Wiener Dreivierteltakt' (1929) voor orkest; „De Doge van Venetië", een quasi- ernstige opera in 3 bedrijven (1901), „De Cid", burleske opera in 4 bedrijven (1914), de zangspelen „De Schip breuk" (1889), „Proefzingen" en „De fortuinlijke Kist"; ..Jupiter amans" voor sopraan, tenor, bas, koor, piano en orkest (1925); koren ..Ode aan de Vriendschap", ..Chanson" (5st. madrigaal), „Canticum" (4st.), „Drie Hymnen" (4-, 5- en 6st. 1935): mannenkoren, vrouwen koren; „Aveux de Phèrde" voor sopraan en orkest (1935); „Elverhöi", symphonisch gedicht (1940). Aanval op Benghasi - Concentratie van gepantserde afdeelingen bij Solloem - Italianen zetten den bewegingsoorlog in MISLUKTE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BENGHASI. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, is een poging van de Britsche luchtmacht om Benghasi te bombardeeren, verijdeld. Door welge richt afweervuur werden de vliegtuigen gedwongen zich naar zee te verwijderen. De bommen, die zij lie ten'vallen, misten haar doel en kwamen in het water terecht DE ENGELSCHE VERLIEZEN BIJ SOLLOEM. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den slag bij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde strijdkrachten ter sterkte van een regiment geheel vernietigd. Andere gepantserde afdeelingen, die reeds voor den strijd gereed waren, werden door Duitsche vliegers ontdekt en door bom aanvallen verstrooid. Zij leden eveneens zware ver liezen. DE STRIJD IN HET GEBIED VAN GALLA EN SIDAMO. ROME, 17 Juni (D.N.B.) De Giornale d'Italia meldt over de gevechten in het gebied van Galla en Sidamo, dat de tegenstand van de Italiaansche troe pen in het geheele meren- en rivierengebied ten oosten van Gimma voortduurt. Met het oog op de groote overmacht van den vijand- zijn de Italiaan sche colonnes tot den bewegingsoorlog overgegaan. Aan de gevechten nemen de autoriteiten, de partij, het leger, het luchtwapen en de marine deel, daar iedereen, die geschikt is om te strijden, soldaat is ge worden. Evenals bij Amba Alagi staat generaal Gazzera, die van den hertog van Aosta het opperbevel heeft overgenomen, te midden van zijn strijdende troe pen. VLIEGTUIG TEGEN PANTSERWAGEN. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben gis teren, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke pantserwagens in het gebied ten zuiden van Capuzzo in Noord-Afrika. Talrijke gevechtswagens konden, naar uit de ontploffingen en branden bleek, bij deze aanvallen beschadigd of vernietigd worden. Engelsclien stuiten op tegenstand. ERGENS IN NOORD-AFRIKA, 17 Juni (Stefani) Een speciale verslaggever van Stefani seint dat de slag, die de Engelschén eergisteren aan het front van Solloem hebben ontketend, met uitzonderlijke hevigheid voortduurt en dat daarbij van weerskanten geduchte aantallen gepantserde strijdmiddelen zijn betrokken. Door stoutmoedige acties en tegenaan vallen blijven de Italiaansch-Duitsche groepen den hardnekkigen tegenstand van den vijand breken. De Engelschen hebben zeer zware verliezen aan men- schen en materiaal geleden en in onze handen talrijke gevangenen, gemotoriseerde strijdmiddelen en wape nen van allerlei slag achtergelaten. Talrijke Engel sche tanks van het allerlaatste model zijn door ona pantserafweergeschut vernield. Strijd voor Solloem verloopt gunstig voor de as. ROME, 18 Juni (Stefani) De groote strijd welke is ontbrand aan het.front van Solloem op 15 Juni en met bijzondere hevigheid is voortgezet op 16 en 17 Juni verloopt gunstig voor de strijdkrachten van de As. Na hevige Engelsche aanvallen te hebben door staan, zijn de Italiaansch-Duitsche troepen tot te genaanvallen overgegaan en hebben zij een omsinge lingsmanoeuvre uitgevoerd rondom de groote vijan delijke strijdmacht, welke verwoede pogingen onder nam om aan de omsingeling te ontkomen, doch ge vangen bleef in de tang van de gepantserde Ita liaansch-Duitsche strijdkrachten, terwijl de laatste gevechten zich afspelen tusschen de omsingelden en de omsingelaars, zijn de troepen van de As reeds be gonnen met de zuiveringsactie in de veroverde zóne. De totale verliezen van den vijand aan manschappen, gepantserde en gemechaniseerde strijdmiddelen, oor logsmateriaal en wapenen zijn aanzienlijk. De hou ding van de Italiaansche en Duitsche troepen was boven eiken lof verheven. Uit een rijwielzaak aan de Prinsengracht te Amsterdam hebben dieven 335 fietsbanden gestolen. Te Zwolle is een man gearresteerd die een aantal vaten boter uit het abattoir aldaar heeft ge stolen. Vanwege deze zaak zijn verder nog 10 andere personen in arrest gestel d. Duitschland protesteert NEW YORK, 17 Juni (D.N.B.) De gisteren door den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, in de persconferentie afgelegde verklaring, volgens welke hij in een nota aan de Duitsche vertegenwoordiging in Washington de sluiting van de Duitsche informatiebibliotheek, van het propagandabureau der Duitsche spoorwegen, van het burèau Transocean en van alle Duitsche consulaten geëischt en tevens verlangd zou hebben, dat de Duitsche burgers van deze verschillende in stellingen het land voor 10 Juli zouden verlaten, staat heden in het middelpunt der perscommen taren van de V.S. De meeste bladen nemen de be wering van Welles over. volgens welke „bepaalde instellingen der rijksregeering" in de V.S. zich met dingen bezighouden welke buiten het kader van hun wettige bevoegdheid liggen en haar verdere aan wezigheid daarom schadelijk voor de veiligheid der V.S. is. Tevens wordt er op gewezen, dat Welles in de persconferentie van gisteren op een desbetref fende vraag verklaarde, dat de .maatregel van zijn regeering in geen enkel opzicht moet beteekenen, dat hiermede de diplomatieke betrekkingen verbro ken worden. Associated Press meldt, dat de reactie uit con greskringen op de verlangde sluiting der Duitsche consultaten tot dusver schamel is. Het motief van Amerika. WASHINGTON, 18 Juni (DNB) Op de vraag welk onbehoorlijk optreden de Amerikaansche re geering den Duitschen consuls verwijt, heeft presi dent Roosevelt in de persconferentie geantwoord, dat dit optreden van „subversief karaktpr" geweest is. Op de vraag of een dergelijke actie ook in het voornemen ligt tegen andere landen, verklaarde Roosevelt, dat hij daaromtrent op dit oogenblik nog niets kan zeggen. („Subversief" wil zéggen; omverwerpend, ver nietigend. Red.) Duitsch protest te Washington BERLIJN, 17 Juni (DNB) De Amerikaan sche regeering heeft gisteren naar gemeld den Duitsche zaakgelastigde te Washington uitgenoo- digd de Duitsche consulaire ambtenaren binnen haar territorium benevens de employés van de Duitsche bibliotheek te New-York, het persagent schap Transoceaan en de Duitsche Spoorwegen te nopen tot vertrek uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de be trokken Duitsche instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwijten als' ongemotiveerd en willekeurig van de hand ge wezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de handelswijze van de Amerikaansche regeering, die in strijd is met de bestaande verdragen. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor candidaat geneeskunde (tweede deel) S. Lobstein. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het voorbereidend kerkelijk examen mej. E. Visser, te Santpoort. AKTE L.O. Mej. B. Th. Dijkzeul, Aerdenhout. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJ ZERS (ESSEN Eindexamen 1941, Haarlem, 17 Juni. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Geslaagd de dames L. N. Jonker, H. J. Laatsch, M. van Nes, C. M. Reeders, E. Schirrmann, A. Teer. GEMEENTEFINANCIEN. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. Géslaagd W. J. Akkerman, Haarlem. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. Geslaagd voor diploma GA I T. van de Bunt, Velsen. R.K. LYCEUM VOOR JONGENS TE HAARLEM. Eindexamen afd.' Gymnasium: 13. 14, 16 en 17 Juni. Geëxamineerd werden 12 candidaten. Geslaagd voor diploma A: C. L. Bilars, H. E. Eekhaut, E. A. M. Hüffer, G. A. M. Kubbinga, J. B. J. M. Neder- koorn, J. W. J. Pels, J. W. K. X. de Rijk, W. L G. Schwartz, J. A. IJland. Geslaagd voor Diploma B: Th. P. J. M. Pijnen burg. Afgewezen 2. interessante vondsten in het ijselmeer. Het water van den Noord-Oostpolder wijkt steeds vérder van de kusten. Dit heeeft tot ge volg, dat de zee steeds meer van haar geheimen moet prijs geven. Na de gevonden steenresten, die door prof. van Giffen waardevol werden geacht, komen thans op ongeveer een kilometer uit de kust onder Kuinre verscheidene boomstammen te voor schijn die in zeer verganen toestand verkeeren. Voorts worden iets verder Zuidwaarts twee for midabele keien zichtbaar. Doch het zijn niet alleen historische vondsten die de zee prijs geeft. Even voorbij het stadje komt n.l. een in betrekkelijke gaven toestand verkeerenden motorvlet te voor schijn, cqmpleet met motor. Deze zal waarschijn lijk afkomstig zijn van de Zuiderzeewerken. EXAMENS. Boerderij in vlammen opgegaan. Brandweer vermocht tegen vuurzee niet veel. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van den heer N. C. M. Brantjes aan den Kager- weg in den Zuidwijkermeerpolder door brand ver nield. In korten tijd stond de schuur in lichter laaie. Er ontwikkelde zich een dusdanige vlammen zee, dat bijna niets gered kon worden. De brand weer was spoedig ter plaatse. Met groote felheid grepen de vlammen om zich heen, in de met riet bedekte boerderij een goede prooi vindend. In nog geen half uur was van de fraaie boerenhoeve slechts een rookende puinhoop overgebleven. Spoe dig sloeg het vuur over naar het woonhuis, en ook daar werd alles spoedig vernield. Een groot deel van den voorgevel stortte met donderend geweld omlaag, van het huis bleven slechts de geblakerde muren staan. Met de grootste moeite konden eenige paarden, karren en wat huisraad gered worden. Overigens zijn alle landbouwgereedschappen en machines verloren gegaan. De snel om zich heen grijpende vlammen en de groote hitte maakten het onmogelijk meer in veiligheid te brengen. Verzeke ring dekt de schade. (ANP) Tweede orgelconcert Ned. Herv. Kerk. De heer G. J. Moed gaf Dinsdag in de serie zomeravond-orgelconcerten zijn tweede uitvoering, waarbij als zang-soliste zijn leerlinge mevr. Riek Bouwmanvan Straten medewerkte. De organist opende met Bach's grootsche Toccata en Fuga in d-moll, dat de klankschoonheid van het kerkorgel opnieuw openbaarde. Het Allegro uit de Pastorale in F-dur van den zelfden meester leed onder de onregelmatigheid van het metrum, hetgeen jammer was. omdat de finale zulk een welbestudeerd spel te beluisteren gaf en de eerste deelen door het klankvolle registerspel bewezen, dat deze Pastorale voorbereid was gewor den. Een Toccata van Th. Dubois, een waar juweeltje op het gebied der orgellitteratuur en vol Fransch esprit, sloot het orgelconcert. De heer Moed ver tolkte het vlot en met bravour, daarbij de tempi- wisselingen alle aandacht schenkend. Mevr. Riek Bouwmanvan Straten was in de aria „Mein glaubiges Herz" uit Bach's Pfingstkan- tate in den beginne wat heesch, zong echter in het hooge register zuiver en met veel voordracht. Haar stem is in het lage register echter nog niet afge studeerd. Handel's bekende Messias-aria „Ich weiss dass mein Erlöser lebet" was rustiger en beherschter zoodat de stem in de hoogte beter tot haar recht kwam. In de laagte was de zuiverheid om boven genoemde reden aanvechtbaar. Ontginning van land. Ten behoeve der voedselvoorziening. Ten behoeve van de voedselvoorziening heeft jhr. H, Boreel voor de tweede maal om niet aan de gemeente in gebruik voor beplanting met voedsel gewassen aangeboden een gedeelte van het land goed „Festerhout" ten Noorden van de Zeestraat, ter grootte van ongeveer 2.50 H.A., gelegen nabij de Kaag en uitmakende een deel van de kadastrale per- ceelen: gemeente Heemskerk sectie A no. 2520 ge deeltelijk en sectie A no. 2275 geheel. B. en W. hebben dit aanbod aanvaard en zijn voor nemens het terrein als object van werkverruiming te doen spitten, egaliseeren, zaaiklaar maken, be zaaien enz. De ingevolge de bepalingen der Natinivschoomvet 1928 en artikel 7 der Bodemproductiebeschikking 1939 vereischte vergunningen, zijn reeds verleend. Voorts mag verwacht worden dat het Departement van Sociale Zaken de gebruikelijke bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal toestaan. De loonen komen ten laste van den gewonen dienst en de bijkomende kosten behooren ten laste van den kapitaaldienst te wórden gebracht om in een gelijk aantal jaren als het terrein in gebruik is gegeven, naar den gewonen dienst te worden over gebracht. B. en W. vertrouwen echter dat de zuiver ten laste van de gemeente komende uitgaven uit de opbrengsten zullen kunnen worden bestre den. De algemeene leiding en het dagelijksch toezicht worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide maatschappij. Onder mededeeling, dat de commissie van bij stand in het beheer der Openbare Werken zich met het vorenstaande kan vereenigen, stellen B. en W. den raad voor het college te machtigen tot de uit voering der werkzaamheden om de benoodigde gel den beschikbaar te stellen. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 JUNI 1941 van 22.04 tot 5.17 Maan op 19 Juni op 2.44 Maan op 19 Juni onder 16,55 De nieuwe weg van de Delft naar de Wüstelaan. Zooals men zich zal herinneren heeft eenigen jongen verdronken geIed£n de gemeenteraad van Velsen een voor- MAASSLUIS, 17 Juni. Vanmiddag is het 6- I f.Vf1 var} B". en W\ aangenomen, om voor gezamen- jarige zoontje van de familie J. C. Quak te water I 9 lekemng met de gemeente Haarlem een brug geraakt. Het ongeval vond plaats in de onmiddel- I noen b<ouwen over de Delft. De uitvoering van lijke nabijheid van het wachtschip van de Duitsche Haarlem. ^De^brug wordt Kriegsmarine en terstond doken er enkele Duitsche' matrozen in de buitenhaven. Na zes minuten slaag de men er in het ventje boven water te halen. Een dokter van genoemd wachtschip, benevens dr. Mahler en een lid van de E.H.B.O. trachtten ge- ruimen tijd de levensgeesten op te wekken. Deze pogingen mochten niet meer baten, de levensgees ten bleken geweken. (A.N.P.) ORGELBESPELING. in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 19 Juni 1941 des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium b. kl. t., J. S. Bach. 2. Toccata, G. Muffat. 3. Triptiek, Jac. Bonset a. Vertwijfeling. b. Overpeinzing. c. Bemoediging. 4. Rhapsodie II over Bretonsche liederen, C. Saint-Saëns. 5 Choral I, C. Franck. gebouwd op een plaats, waar de Delft de grens scheiding tusschen beide gemeenten vormt en wel dicht bij de Jan Gijzenvaart. Een blik op een wegenkaart van de gemeente Velsen geeft een eigenaardige ontdekking nl. deze, dat er aan den Velsenschen kant van de te bou wen brug, geen weg aanwezig is, die op de brug aansluit; de brug verbindt de dreven van Haarlem- Noord met.een weiland. Dit wordt in de toekomst anders; plannen in ver band hiermede zijn vrijwel gereed. Het is natuur lijk de bedoeling, dat via de te bouwen brug een verbinding tot stand wordt gebracht tusschen Haarlem-Noord en de Wüstelaan. Omtrent deze plannen vernemen wij, dat er dicht langs de Jan Gijzenvaart een weg zal wor den aangelegd, die een breedte verkrijgt van 19 M. Aan weerskanten komen fiets- en wandelpaden. De weg wordt geleid door de .woonwijk langs de Wüstelaan (Elta), om vervolgens aan te sluiten op de Wijnoldy Daniëlslaan. Het is de bedoeling, deze laan in de toekomst door te trekken langs de spoorlijn naar den Middenduinerweg, waardoor een nieuwe verbinding tusschen Haarlem-Noord en Bij de uitreiking der nieuwe distributiekaarten zal het publiek boekjes ontvangen, welke alle kaarten en bonnen bevatten, die voor een persoon noodig zijn. Dit zal de uitreiking vergemakkelijken en abuizen voorkomen. Bovendien zijn de kaarten, voor zoover dit mogelijk was, vereenvoudigd. (Foto Pax Holland) Santpoort-dorp tot stand zal zijn gekomen. De ontworpen weg langs de Jan Gijzenvaart zal voorts een verbinding via een spoorwegovergang Krijgen met den Bloemendaalschen straatweg. de jan gijzenvaart als singelgracht. t yai?. Jan GÜzenvaart kan verwacht worden dat zij dienstbaar zal worden gemaakt aan de -ver fraaiing van dit deel onzer gemeente. Deze vaart is een tijd lang zeer verontreinigd, doordat het bantpoortsche rioolwater er op werd geloosd. Dit is thans echter niet meer het geval, daar de rioieering van Santpoort een afvoer naar het Noor den beeft gekregen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de Jan Gijzenvaart bezig is zich van vuil te zui veren, zoodat het water steeds helderder wordt. Het is de bedoeling, zoo vernamen wij, „de vaart" aan den kant van den geprojecteerden nieuwen weg te verbreeden, zoodat de vaart te Santpoort, evenals op Haarlemsch grondgebied het karakter krijgt van een singelgracht. Men zal dus in de toekomst een fraaien wandelweg krijgen, die van den Rijksstraat weg naar de Wüstelaan loopt. Verder zijn er Haar- lemsche'plannen om de Delftlaan tot den Rijksweg door te trekken. In het zuidelijk deel onzer gemeente is een nieuw wegenstelsel in wording, dat beoogt het totstand brengen van een kortere verbinding van Haarlem met IJmuiden en Santpoort. De verbinding tusschen Haarlem en Santpoort beperkt zich thans nog tot den Rijksweg en den Bloemendaalschen straatweg. De ontworpen weg langs de Jan Gijzenvaart brengt een veel kortere en betere verbinding met Haar lem-Noord tot stand. Maar ook links van de spoor lijn Haarlem-Velsen heeft men nog groote plan nen in portefeuille. Deze bestaan in de doortrek king van de Willem de Zwijgerlaan naar den weg, die men achter het crematorium om, paar den Vcl- serduinweg wil aanleggen en welke als een nieuwe hoofdverbinding tusschen Haarlem en IJmuiden beschouwd moet-worden. Nog is alles omtrent de zen weg niet in kruiken en kannen we hopen hieromtrent spoedig iets meer te kunnen vertellen maar toch is de kans, dat deze weg, die door een fraai bosch- en duinterrein voert, er komt, zeer groot. tunnel in den hage- lingerweg. Over de toekomst van den Hagelingeryreg in ver band met den aanleg van de tunnel-spoorlijn heb ben we reeds eerder geschrevèn. Zooak men weet, zal de Hagelingerweg van den hoek nabij den Bie- zenweg worden verbonden met "de v. d. Vondeilaan in Driehuis. Oorspronkelijk was men van plan, den weg a niveau de spoorlijn te doen kruisen, maar naar wij thans vernemen zal de Hagelingerweg met een tunnel onder de spoorlijn worden doorgevoerd. Het verkeer zal hierbij niet weinig gebaat zijn. Uit het bovenstaande blijkt, dat er in de toekomst heel wat staat te gebeuren ten aanzien van de ver bindingswegen tusschen Haarlem en Velsen (IJmui den). Vooral op het grondgebied van Velsen staan er belangrijke "werken op het programma, resu- meerende: de nieuwe weg langs de Jan Gijzenvaart, doortrekking van de Wijnoldy Daniëlslaan, door trekking van de Willem de Zwijgerlaan, een nieuwe weg door de Heerenduinen, doortrekking van den Hagelingerweg naar de v. d. Vondeilaan met een tunnel onder de tunnelspoorlijn door en tenslotte. de tunnelbouw met een nieuw wegenstelsel naa* het begin van de tunnel.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1