VELSEN BEVERWIJK HEEMSKERK De N.A.U. en de Boschloop Den Hout De Nederlandsche Bank in 1940/41. Rijksmiddelenopbrengst zeer gestegen. De Productieslag. Uitreiking distributiebescheiden H, en 3 aan de beurt. Vandaag zijn de letters E, F en G aan de beurt om 'de distributie-bescheiden van het lokaal aan de Raadhuisstraat 5 af te halen. Morgen, Donderdag zijn aan. de beurt de letters H, I en J. Het lokaal is geopend van 0 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur. Centraal Genootschap. Op Woensdag 25 Juni zal de plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap van Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies haar jaarvergadering hou den in het Wittq Kruisgebouw. FEESTAVOND VAN K.D.O. De R.K. Tooneelvereeniging „K.D.O." organiseert op Woensdag 25 Juni in het K.S.A.-gebouw ,een feestavond. Tooneel en dans zullen elkaar afwisse len. De dansmuziek zal verzorgd worden door Tim- mer's Band. KEURING VAN GEITEN. Zaterdag 21 Juni houdt de afdeeling Beverwijk van de Ned. Ver. tot Veredeling van het Geitenras haar jaarlijksche inschrijving en keuring voor het centraal fokregister. Zwemondcrricht op de scholen. Ook in Beverwijk zal met het zwemonderwijs op Öe scholen begonnen worden. Hiervoor is door ge meentewege een regeling getroffen met de directie, van zwembad „Adrichem". Omdat het bad niet zulke groote afmetingen heeft, zullen voorloopig alleen de U.L.O.-scholcn zwemonderwijs ontvangen. Tijdens de vacantie zal echter het'tweede bad van „Adrlcliem" in orde worden gemaakt, zoodat na de groote vacantie ook op de lagere scholen het school zwemmen kan worden ingevoerd. GESLAAGD. Voor de examens van den Centralen Bond yan Leeraren en Leeraressen in stenografie en machine- schrijven slaagden de dames M. en F. Bremmers én mej. C. v. d. Wel te Heemskerk voor steno Ned. en de laatstgenoemde voor steno-Duitsch. Te Utrecht slaagde voor het examen stpno-Duitsch K. Hopman, alhier. Voor machinesehrijven slaagden mej S. Godschalk, Beverwijk, mej. N. v. d. Kam, Velsen-N. en de heer J. Hofland, alhier, met lof. Allen waren leerlingen van den heer P. J. F, Egger- mont. DE REPETITIES VAN „ZANGLIIST". Doordat het Harmoniegebouwtje niet beschikbaar ls repeteert het mannenkoor „Zanglust" met ingang van Vrijdag a.s. in het Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan. Jaarvergadering „De Hanze". In het K.S.A -gebouw hield de R.-K. Midden- Btandsvereeniging „De Hanze" Dinsdagavond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer N. J. Out. De voorzitter releveerde in zijn openingswoord de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarbij hij eerbiedige hulde bracht aan degenen, die bij de verdediging van ons land sneuvelden. Spreker hoopte, dat spoedig een rechtvaardige vrede aan den oorlog een einde zou maken. Medegedeeld werd, dat er van Maanda'g 30 Juni tot Donderdag 3 Juli een Triduum in de kapel van het St. Joseph Rustoord wordt gehouden. De jaar lijksche bedevaart naar HeiJoo zal óp Zondag 6 Juli gehouden worden. Hat jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. Lubbers, werd onder dankzegging goedgekeurd. Volgens het financieel verslag van den heer H. van Doorn bedroegen de ontvangsten ruim f 1075 en de uitgaven f 1158. Het nadeelig saldo bedroeg f 82.55. Het bezit der vereeniging bedraagt thans f 189.11. De begróotïng werd vastgesteld op een eindcijfer Van f 990. Na het rapport van de kaseommissic werd den penningmeester décharge verleend. In de kascom- missie werd de heer S. PT. Scheerman benoemd. Blijkens het verslag van de Santos Commissie kon in het afgeloopen jaar de bloempjesdag niet doorgaan, terwijl ook verdere activiteit belemmerd werd door de omstandigheden. Niettemin kon een behoorlijk bedrag aan het hoofdbestuur worden af gedragen. Alvorens tot de installatie van een aantal nieuwe leden over te gaan, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur en bloc zou aftreden, Spr. motiveerde deze mededeeling door er op te wijzen, dat het le dental in het afgeloopen jaar belangrijk is toege nomen, waaronder zeer vele jongeren zijn. Het be stuur wil deze jonge middenstanders laten meespre ken in de leiding der organisatie en vond het daar om beter af te treden. Binnenkort zal een. verga-: dering belegd worden, waarin opnieuw een bestuur gekozen zal worden. Met een opwekkend woord installeerde de geeste lijk adviseur kapelaan R. van-Ginkel vervolgens de nieuwe lieden. Inspecteur der Directe Belastingen. De inspecteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen J. C. van Remortel, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam, is verplaatst naar Beverwijk en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen aldaar. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. WOENSDAG 18 JUNI. Rex Theater: „Met geheime opdracht", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Parkstraat 13", 8 uur. Thalia Theater: „Jij bent mijn leven", 8 uur. DONDERDAG 19 JUNI. Thalia Theater: ,,Jij bent mijn leven", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 18 JUNI. Luxor Theater, Breestraat: „De Eenzame Weg", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG'18 JUNI. Stadsschóuwburg: Elly Beinhorn—Rosemeyer Bpreekt voor de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap „Werkgemeenschap Haarlem", 7.30 uur. Palace: „De glazen kogel", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Contrasten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Yvette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en heemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht", Groote Markt 17, van 2.305 en van 79 uur. DONDERDAG 19 JUNI. Stadsschouwburg: „Toontje heeft een paard ge- teelcend" door het Res. Tooneel, 7.30. uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en heemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht", Groote Markt 17, van 2.30—5 en van 79 uur. SCHAAKCLUB WEENINK. De uitslagen van de onderlinge competitiewedstrij den luiden als volgt: Groep I: M. Beinema—K. Slings 01. V. Ph. v. d. Kolk—P. I-I. Bakker Vz—h'z. Groep II: A. SlingsW. Visser 10; H. Nijman F. Hendriks 10. Groep III: J. Arts— C. Nijman afgebr., F. Geisleri- J. C. Kanters Vs— Vé- J. C. KantersF. Geister 01. Groep IV: C. Koomen—J. D. Semeijns 1—0. Krachtsport. In het gebouw .Amicitiae" te Den Haag hebben nationale gewichtshe'fwedstrijden plaats gehad, waarbij getracht zou worden eenige records te ver betéren. Onze plaatsgenoot C. G. Tabak nam door een blessure niet aan deze wedstrijden deel, maar fungeerde als kamprechter. Caffa verbeterde het Ned. record éénhandig trek ken (rechts) in lichtgewicht. Hij bracht het record van 67 V2 K.G. op 70 K.G. In middengewicht ver beterde Goldsmit het Ned. record tweehandig druk ken en bracht het op 96 K.G. J. Mutsaers deed drie maal een poging het we reldrecord eenhandig stooten (links) te verbete ren. Dit gelukte hem niet. De pogingen van Charité faalden eveneens. JUBILEUM VAN „PHILADELPHIA". 21 Juni a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de Chr. Jongemannen Vereeniging „Philadel phia" G;Broederliefde") velsen werd opgericht, tot welke oprichting de toenmalige predikant en diens echtgenoote ds. en mevr. Waardenburg den eersten stoot hebben gegeven. „Philadelphia" heeft in dezen tijd uiteraard vele schommelingen meegemaakt. Zelfs was het enkele malen' niet denkbeeldig dat' fdoor gebrek aan leden de ontbinding van de ver eeniging een feit kon worden. Natuurlijk heeft ook het bestuur steeds veranderingen ondergaan, hoe wel enkele bestuursleden vele jaren zitting had den. Het eerste bestuur bestond uit de heeren B. van Zweden, godsdienstonderwijzer, voorzitter; F. van Geelen, secretaris en J. W. Sclieeres, penningmees ter. 0 D'e heefen J. E. Sluiters, L. Broeze, D. Pel en W. Boon hebben zich voor „Philadelphia" zeer verdienstelijk gemaakt en werden allen tot eere-lid benoemd. De heer Sluiters was, na een paar jaar als pen ningmeester te hebben gefungeerd, van 1895 tot 1904 voorzitter. De heer L. Broeze werd- 'na 6 jaar het secreta riaat te hebben behartigd in 1905 voorzitter, welke functie hij tot 1922 bekleedde zoodat hij 28 jaren bestuurslid is geweest. De heer Boom volgde ge durende een vijftal jaren den heer Broeze op, terwijl de heer Pel sedert 1903 tot ongeveer 1917 ver schillende functies heeft gehad. Het 25-jarig jubileum werd op 24 April 1916 met den Provincialen Bondsdag yan de N. J. V. voor Noord-H'olland herdacht. Bij het 40-jarig bestaan, hetgeen met een her denkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk werd ge vierd en waarbij de toenmalige voorzitter van het N.J.V. ds, P. Veen uit Utrecht voorging, telde de vereeniging 30 leden. Als opvolger van den heer Boom, werd de.heer C. Breet in 1926 tot voorzitter gekozen, wat hij tot 1938 bleef. In dezen periode wist de heer Breet na groote moeilijkheden „Philadelphia" weer in goede banen te leiden. De heer H. Kraayenveld. werd diens opvolger en wist het ledental door toe wijding en energie van 6 op thans 25 te brengen. Ongetwijfeld zal 21 Juni a.s, voor bestuur, leden en belangstellenden van „Philadelphia" een dank bare herinneringsdag zijn. Besloten is dit gouden jubileum met een herden kingsdienst in de Ned.'Herv. Kerk» te doen vieren. De juiste datum en de spreker zijn echter nog niet bekend. In het najaar zal een herdenkingsbijeenkomst worden georganiseerd; en daarmede het einde van de voorbije 50 jaren afsluiten. Het tegenwoordige bestuur, bestaat uit de. heeren I-I. Kraayeveld, voorzitter; A.'Koppenaal, secretaris; K. Tüinenbreyer, penningmeester, P. de Boer, 2de voorzitter en J. v. d. Aart, algemeen adjunct. UITVOERING O. L. SCHOOL 7. In het verslag over de uitvoeringen van O. L. school 7 in ons blad van Maandag, 16 Juni j.I. komt voor de naam van mevr. Schermer—Surendonk. Deze is abusievelijk vermeld en moet zijn mevr. Schermer- Sorgdrager. '.BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. M, PoncinMeijer d., Molenstraat 6, Santpoort; C. J. EichhornSprokkelenburg d., Hage- lingerweg 327, Velsen; A. E. Mertens— Spaans d., Fultonstraat 9, IJmuiden; B. Duijn—Carton, d., Was- senaerstraat 22, IJmuiden; T. Tol—Swart z., Plan- ciusstraat 52, IJmuiden; B. J. HondersLaver- man d., Tuinderstraat 42f IJmuiden; J, M. Kooijman- Brandhoff z.,Lorentzstraat 24, IJmuiden; H. Heilig- Koster d., Bloemstraat 31 rood, IJmuiden; M. J. J. Groen—Esser z., Elzenstraat 20, IJmuiden.- Overleden: J. Lengton 74 j., Braamstraat 7, IJmui den; K. Molenkamp 76 j., echtgen. v. M. Lusthuis, Hageli'ngerweg 325, Santpoort. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Bij den heer W. aan den Tolweg zijn' oude en jonge konijnen gestolen ter waarde voor f 75. R.-K. VOETBALVEREENIGING A. D. O. Het programma voor Zondag luidt; Volendam 3A.D.O. 2 G.V.O. 3—A.D.O. 3 A.D.O. c—V.V.Z. e Athletiek Enthousiast schrijven van den voorzitter De voorzitter van de Nederlandsche Athletiek Unie, de heer G. E. van der Werff Jr. schrijft ons: „Wij danken het aan het initiatief van de heeren W. Duiker, Mr. W. Veniet en A. Klaase, allen officials van de Nederlandsche Athletlek-Unie, dat ln 1941 de populaire Boschloop „Den Hout" wederom wordt georganiseerd. Deze drie bekende namen in de sportwereld waarborgen, een tot in de puntjes verzorgde organisatie. De Nederlandsche Athletiek Unie ls uitermate ingenomen met dit besluit, omdat Haarlem een der beste sportste'den van Nederland ls. Het is een daad van groote propagandis tische waarde. De deelneming zal zeer groot zijn en het Haarlemsche publiek zpl hieruit zien, hoe dringend nood zakelijk het is, dat Haarlem sportsladbij uitnemend heid met den aanleg van een slntelbaan een aanvang neemt. De vroegere wethouder de heer M. A. Relnalda, heeft eens in den Haarlemschen Raad gezegd: „Een slntelbaan wordt slechts een of tweemaal per jaar voor een wed strijd gebruikt, en ligt verder braak". Dit is onjuist, Want honderdmaal belangrijker dan de wedstrijd is de gele genheid om te trainen. Athletiek is de moeder van alle sporten. Zij kan niet behoorlijk beoefend worden op een grasveld. Een slntelbaan met volledige accomodatie is daartoe onmisbaar. Op loffelijke wijze, heeft in "het bijzonder de Haarlem sche pers de urgentie van dit object, steeds weer opnieuw, naar voren gebracht. En mede door deze krachtige mede werking, mede ook door het voortreffelijke werk van Werner Duiker, heeft de regeering thans„ officieel aan diverse grootere gemeenten de wenscheljjkheid naar voren gebracht, de aanleg van een slntelbaan te bevorderen. De zéér groote deelneming n de D-klasse (niet N. A. ,U.- leden) zal bewijzen, dat ook In voetbal, hockey e. a. sportclubs meer en meer de belangrijkheid, Ik mag wel zeggen de noodzakelijkheid' wordt ingezien om naast de hooi'dsporl ook de athletiek te beoefenen. In vele districten In Duitsehland is athletiek verplich tend gesteld, voor voetbal- en hockeyspelers. Na onze propaganda gaan in Nederland de voetbalclubs meer en meer over tot de vorming van zelfstandige athletlek- vereenigingen (Ajax, Blauw 'Wit, Volewijckers, Meteoor, P. K. C„ Velocitas, N. A. C. e. a.). Wil men athletiek brengen tot de massa, dan moet men wedstrijden órganiseeren, dan moet men de jeugd laten zien, wat athletiek is. Daarom juichen u)4j 't initiatief ook van den wedstrijd toe en hopen wij van harte dat de Boschloop „Den Hout" 1941 ln elk opzicht een prachtig succes en een unieke pro paganda zal zijn voor dè athletiek in Nederland en voor Haarlem en omstreken in het bijzonder. ATHLETIEK IN DEN K. T. K. Voor de athletiek-competitie van den Kennemer Turn kring hebben zich in de le klasse 2 dames- en 4 heeren- ploegen aangemeld, in de 2e klasse 22 dames- en 4 heeren- ploegen, en in de 3e klasse 11 heerenploegen. Deze 43 polegen in totaal zijn afkomstig uit Bato, Concordia, Rapiditas en Turn lust (Haarlem), O. S. S. (Zandvoort). T. V. Santpoort, Bloemendaalsche Gymn. Ver., Olympia (IJmuiden), S. S. H. (Velsen-N.) en Turnlust (Beverwijk). De wedstrijden beginnen 8 uur 's avonds. De vaardigheidsproeven N. G. V. (athletisch gedeelte) worden Zondagmiddag 6 Juli op het terrein aan de Kle verlaan afgenomen. Zaterdagmiddag 12 Juli vinden op hetzelfde terrein de athletiek wedstrijden voor adsplranten plaats. Dividend op f 55 per aandeel vastgesteld. (Zie ook elders in dit nummer). Aan het jaarverslag over het boekjaar 1940/1941 is verder nog ontleend:. Het gemiddeld opereerend kapitaal, berekend op grond van de dagelijksche cijfers bedroeg in 1940/41 f 366.877.692. De omzet van de binnenlandsche wisselportefeuille beliep in 1940/41 f 1.369.747.1 3, waarvan f 1.348.700.00.0 schatkist-promessen. De sterke toeneming werd in hoofdzaak veroorzaakt door disconteering van schatkistpapier, rechtstreeks ten behoeve van den staat, die in totaal tót een bedrag van f 1.296.0 millioen plaats had. Op de halans kwamen per het einde van het boekjaar de volgende buitenlandsche activa voort: Wissels f 22.908.000, saldi f 32.587.591, Betaal middelen f 28.880.801. Totaal f 84.376.392. De transacties, die wij gedurende het afgeloopen boekjaar onder vigueur van de deviezenvoorschrif- ten verrichtten, bestonden afgezien van de goud zaken in het verkoopen van buitenlandsche vor deringen' bp banken en van buitenlandsche betaal middelen. Bij deze transacties bedienden wij ons ten deele van de tusschenkomst der deviezenban- ken, aan welke wij ó.m. toestonden onder zekere voorwaarden bepaalde deviezen voor onze rekening te verkrijgen en te vervreemden en van bepaalde deviezen een voorraad aan te houden voor rekening, en wat de saldi betreft, ook voor risico van de Nederlandsche Bank. De deviezen, die wij hieryoor aanwezen, waren: Rijkspiarken: saldi en betaalmiddelen; Zwitsersche francs: saldi .en betaalmiddelen; Belgische francs: saldi en betaalmiddelen; Zweedsche kronen: saldi en betaalmiddelen; dollars: vrije saldi en bank papier. De goudvoorraad beliep per 31 Maart volgens de boeken der bank: goud f 1.097.706.559; zilver enz. f 17.678.521. Totaal f 1.115.385.080. In dezen voorraad deelde het goud voor 98.42 procent; op 31 Maart 1940 maakte het 99.24 pro cent van den metaalvoorraad uit. Het totaal van bankbiljetten, bankassignaties en creditsaldi in rekening-courant, tezamen uitma kende de opeischbare .schuld der bank, beliep in 1940/1941 f 1.556.498.843. De dqkking' van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld: 73.33 pet. Vermindert met den metaalvoorraad met een be drag gelijk staande met 40 pet. van de opeischbare schuld, zijnde de verplichte metaaldekking dan resteert het beschikbaar metaalsaldo. Gemiddeld beliep dit: f 512.152.137. Het gemiddelde bedrag der bankbiljetten in om loop was in 19401941 f 1.364.111.377. De stijging van de biljettencirculatie, die reeds in 19371938 een aanvang had genomen, heeft zich in het .boekjaar, waarover verslag wordt uitgebracht, in zeer versterkte mate voortgezet. Het bedrag der afgegeven bankassignaties was dit maal hooger dan in het voorafgaande boekjaar. Er werden 1.389 stuks tot een bedrag van f 19.039.930 afgegeven, tegen 1.541 stuks tot een bedrag van f 15.502.404 in 1939—1940. Het gemiddelde der creditsaldi in rekening cou rant bedroeg: saldi van rijk f 6.174.447, saldi van anderen f 185.990.293, totaal f 192.164.740. De rekening van het rijk stond gedurende het grootste gedeelte van het boekjaar debet;' credit- stand van eenigen omvang kwam nog slechts in de maand April 1940 voor. De debetomzet der loopende rekeningen, die van 's rijks schatkist eninterne overboekingen niet medegeteld, beLiep f 22.012 millioen, tegen f 21.593 millioen in het voorafgaande boekjaar. Het aantal deelnemers aan de clearing bleef ge durende het boekjaar onveranderd; In de clearing werd verrekend: te Amsterdam 3.263.000.000, te Rotterdam f 378/000.000, te 's-Gravenhage f 91.000.000. Op 31 Maart 1941 waren kapitaal, reserves en pensioenfonds tot de volgende bedragen belegd: kapitaal f 19.996.640.50; reserve f 5.083.578.50; bijzondere reserves f 13.491.873.45; pensioenfonds f 10.963.228.62, totaal f 49.535.321.07. Behalve de eigenlijk gezegde beleggingen be vinden zich in het bezit van dé bank 4029 aan- deelen Bank voor Internationale Betalingen te Bazel, elk ter waarde van nomiaal 2500 Zwitser sche goudfrancs, overeenkomende met 0.2-90323 gram fijn goud, waarop 25 procent is gestort. Het reservefonds bedroeg op 31 Maart 1940 f 4.454.252. Als gevolg van de usantieele aanvul lingen stond het reservefonds per 31 Maart 1941' voor f 5.368.354 te boek. Debijzondere reserves zijn tot f 16.583.835 ge stegen. Bij het einde van het voorafgaande boek jaar stond het pensioenfonds te boek voor f 11.066.209. Per 31 Maart 1941 kwam het op de balans voor met f 11.912.760. Wat de uitkomsten van het bedrijf der bank, verkregen over het boekjaar 19401941 betreft, zoo verschilt de netto winst slechts weinig van die van het vorige boekjaar; zij steeg van f 2.550.996 tot f 2.579.533. Hiervan komt volgens artikel 31. tweede lid van de bankwet aan de bank 3y2 procent over f 20.000.000,,f 700.000. Van het overblijvende deel der winsten ten bedrage van f 1. 1.879.533.33; komt volgens artikel 31, vierde lid van de bankwet 15 pet. ten bate van het reservefonds f 281.930, ter wijl volgens dezelfde bepaling der bankwet het overblijvende bedrag ad. f 1.597.603.33 aldus wordt verdeeld: een vierde aan de bank f 39Ö.400.83 en drie vierden aan deii staat fs 1.198.202.50. Voor de aandeelhouders is over 1940 beschikbaar f 1.102.267.36. Wanneer men wil vasthouden aan het gebruik om het dividend in guldens per geheel aandeel af te ronden, laat het ter beschikking van de alge- meene vergadering van aandeelhouders staande be drag van f 1.102.267.36 een uitkeering 'vari f 55 per aandeel toe. Deze uitkeering zou hebben te geschie den tegen intrekking van dividendbewijs no. 35. (A.N.P.) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Financiën 's GRAVENHAGE, 17 Juni. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Mei j.I. wordt het volgende ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. De totale opbrengst van 'deze groep van belas tingen was tot en met Mei f 115.443.789 tegen f 60.460.251. het vorig jaar, een vooruitgang der halve van bijna 55 millioen gulden. Bij dit zeer ver heugende resultaat dient in de eerste plaats in aan merking te worden genomen, dat de grondbelasting in vergelijking met vorig jaar een accres vertoont van bijna 25.3 millioen en daarmede van rond 9.664 millioen is gestegen tot 'n opbrengst van f 34.961.314 hetgeen in hoofdzaak zijn oorzaak vindt in de ge wijzigde regeling van de heffing der opcenten. De inkomstenbelasting, wier bate thans is ge boekt op f 33.856.473, kwam daarmede rond 1.46 millioen boven de opbrengst van het vorig jaar. Het resultaat van de vermogensbelasting ad f 6.897.472 was bijna 100.000 gulden lager dan op ultimo Mei 1940, terwijl de verdedigingsbelasting bijna f 375.000 bij het vorig jaar ten achter bleef. De opbrengst van de opcenten op de gemeente- fondsbelasting bleef zich daarentegen in stijgende lijn bewegen en kwam thans tot een bedrag van f 11.247.907, of f 3.390.582 meer dan in 1940. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat aan het mooie resultaat voor de groep directe belastingen mede een groot aandeel heeft gehad de winstbelas ting, welke eerst in het loopende' belastingjaar in werking is getreden en tot dusver reeds heeft opge bracht f 25.304.769. DE OVERIGE MIDDELEN. Ook de opbrengst van déze groep van middelen mag alleszins bevredigend worden genoemd. Als vanzelfsprekend kunnen we in dit opzicht wat de .opbrengst over de maand Mei van dit jaar betreft, 'welke opbrengst f 55.417'.638 heeft bedragen, geen vergelijking maken met het resultaat van de Mei maand van het vorig jaar, toen als gevolg van de omstandigheden voor 'deze middelen een laagte record van f 25.617.640 moest worden geboekt. Wanneer we daartegenover echter een eenigszins normale Mei-opbrengst stellen, als die in 1939 ad f 36.538.534 dan, springt reeds dadelijk de thans te eonstateer'ên vooruitgang dadelijk in het oog en kan in het algemeen worden gezegd, dat we thans op een hoogere opbrengst van rond 19 millioèn gulden kunnen bogen. Bij een nadere (beschouwing van deze cijfers moet evenwel drieëerlei in het oog worden ge houden. In de eerste plaats behooren tot deze mid delen thans niet meer de dividend- en tantième- belasting en de loodsgelden, welke in Mei 1939 te zamen opdrachten ruim 2y millioen, zoodat voor dit jaar het 'vergelijkingscijier moet worden terugge bracht tot ongeveer 34.3 millioen. Ten tweede tellen thans als nieuwe belastingen mede de loonbelasting ad f 10.546.783 en de waarde-, vermeerderingsbelasting ad f 91.754. Elimineeren we' deze opbrengsten een öogenblik, dan kunnen we tegenover dezelfde middelen van 1939 nu een op brengst stellen van rond 44.8 millioen of 10y2 millioen gulden meer-. En wanneer we dan in de derde plaats zien, dat de opbrengst van de rechten op den invoer, welke in Mei 1939 nog 10J4 millioen beliep, als gevolg van de genomen maatregelen thans niet meer hebben bedragen dan f 2.216.516, of ruim 8 millioen gulden minder, dan kan worden vastgesteld dat de overblijvende middelen totaal een vooruit gang te zien geven van l8y2 millioen gulden. Over de eerste vijf maanden van. het loopende jaar brachten de tot deze groep behoorende middelen f 253.800.364 op tegen A 185.390.690 in 1940 en f 185.085.371 in 1939, of. ruim 68 millioen meer. Zonder hierbij rekening te houden met de ver mindering van de opbrengst van de rechten op den invoer, doch wel met de vervallen en nieuwe middelen,kan in het "'algemeen worden gezegd, dat de overblijvende middelen over de eerste 5 maanden van 1941 ten aanzien van beide jaren 1939' en 1940 eem hoogere opbrengst van rond 35 millioen gulden te zien geven. Aan de hand van bovenstaande cijfers kan dus worden geconstateerd, dat de totale opbrengst van directe belastingen en overige middelen samen op ultimo Meij.l. -hebben bedragen f 369.244.143 of ruim 130 millioen gulden meer dan ovér hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. (A.N.P.) De wederopbouw van Rotterdam. ROTTERDAM, 17 Juni. Het A.N.P, meldt: Toeri de capitulatie van het Nederlandsche leger op 15 Mei van het vorige jaar nauwelijks bekend was ge worden en darmede en voor Rotterdam en voor het land een geheel nieuw tijdperk in de wereldhistorie zou beginnen, vervoegden Rotterdömsche zaken lieden zich bij den voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar met de vraag wanneer met den wederopbouw zou kunnen worden begonnen. Wan neer men zich even herinnert welke algemeene ver warring er in ons land kort na de capitulatie van het leger heerschte, dan doel; dit krachtige initiatief van het Rotterdamsche zakenleven wel heel prettig aan. Temeer omdat het gemeentebestuur der stad hetzelfde voetspoor volgde. Ook dit college ging niet bij de pakken neerzitten en richtte den blik op de toekomst door op 18 Mei 1940 den stadsarchitect ir. Witteveen opdracht' te geven tot het ontwerpen van een plan voor den wederopbouw. Er is sinds dien ruim een jaar voorbij gegaan. Het puin werd opgeruimd, noodwinkels verrezen, de wederopbouw werd met alle kracht ter'hand genomen. Overheid en zakenleven ging daarbij hand in hand en Rot terdam mag zich gelukkig prijzen, dat zij in een man als dr. Volckers, den gevolmachtigde voor den Rijkscommissaris, iemand heeft mogen begroeten, die voor de toekomst van de Maasstad een open oog heeft en die met nuchtere zakelijkheid, gepaard gaande aan een gezond enthousiasme medewerkt om Rotterdam wegens haar gunstige ligging en haar gewichtige achterland,, straks in de nieuwe, her bouwde Europeesche economie haar belangrijke rol te doen geven. Zoowel de medewerking der Duitsche autoriteiten als het wederzij dsch vertrouwen bij den wederop bouw waren reeds te beluisteren in de voordracht, welke dr. Volckers zoo omstreeks Paschen hield in de dagelijksche persconferentie op het Rijkscom missariaat in Den Haag, in welke voordracht de ge volmachtigde een belangwekkende uiteenzetting gaf van deri wederopbouw van Rotterdam en de pro blemen,1 welke zich hierbij voordoen en van de 'noodzakelijkheid rekening te houden met den gezonde ontwikkeling van de stad. Dat het het nieuwe Duitsehland ernst is Rot terdam straks in het herboren Europa haar rol te doen spelen zagen dezer dagen een aantal journa listen, dat op uitnoodiging van dr. Volckers naar Rotterdam was gekomen om zich door eigen aan schouwing van den wederopbouw op de hoogte te stellen. Deze excursie bevestigde het vertrouwen, dat niet alleen Duitsehland, maar thans ook Rot terdam zelve, ten aanzien van de toekomst der haven heeft en liet op overtuigende wijze zien bijvoor beeld bij' de werkzaamheden in de Maastunnel, die ill October- klaar zal zijn dat de Nederlandsch- Duitsche samenwerking in een sfeer van onderling vertrouwen geschiedt, en vooral in het kader van den wederopbouw reeds vele mooie resultaten heeft bereikt. OVERTREDING VAN HET PRIJSAANDUIDINGS- BESLUIT. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. De politie te Apel doorn maakte in de laatste dagen van Mei proces verbaal op tegen verschillende 'handelaren in levens middelen en textielgoederen, die hun waren in eta lages, in winkels en op marktkramen niet of niet duidelijk geprijsd hadden. De winkeliers K., Z., G en O. te Apeldoorn, alsmede de koopman S, te En schedé zagen zich nu allen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem wegens overtreding van artikel 1 van het prijsaE(nduidiiigsbesluit 1941 veroordeeld tot f 30 boete. Een gegronde hoop 0p een bevredigend resultaat De Productieslag. Dat wil zeggen het nemen va een groot aantal, soms zeer ingrijpende, maatregelen1 die ten doen hebben te bevorderen, dat er in ons land' ondanks den oorlogstoestand, voldoende voedsel zijn. 31 De Commissie Posthuma leidt thans eenige maan den den Productieslag. Het deed ons genoegen te ver" nemen, dat men in de Zeestraat in den Haag, de zetpi van deze Commissie, niet ontevreden is over de ver kregen medewerking. Daardoor bestaat er verzekerde onze deskundige zegsman gegronds hoop op een bevredigend resultaat. De landbouworea. nisaties geven volledigen steun en ook de boeren in! dividueel tqonen steeds meer dat zij begrijpen dat het ln het belang van ons land en ons volk is, als hun schouders onder dit werk zetten. Anders toont de boer zich nog al. eens „koppig" tegenover bemoeiing vari buiten en volgt- hij het liefst de oude. paden, maar nu begrijpt hij gelukkig dat het noodig is de leiding te volgen van een centraal punt, omdat men alleen daar in staat is het geheel te overzien. De boer gaat zich een deel voelen van hét groote geheel en beseft dat hij als een goed vaderlander niet beter kan doen dan de gegeven aanwijzingen zoo goed mogelijk op te volgen. Het is jammer dat de Productieslag voor dit jaar niet meer 'geheel tot zijn -recht lean komen, omdat toen de Commissie haar werk begon, voor verschil! lende ingrijpende maatregelen da geschikte tijd ai verstreken was. Toch kon nog veel gedaan worden om' te bereiken dat ook dit jaar de productie van onzen bodem nog sterk naar boven gaat. In het bij zonder is er voor gezorgd,, dat wij meer aardappel." graan, boonen en erwten krijgen. Door het koude voorjaar is alles wat laat, maar toch is er vóór den landman geen reden tot klagen De aardappelen staan er heel goed bij, evenzoo de erwten en de boonen. Iets minder gunstig is het met het graan, maar toch mag nog op een behoorlijken oogst gerekend worden, De bevolking kan er zoo vervolgde onze zegsman van ..verzekerd zijn, dat er veel. nieuwe aardappelen komen. Het ligt niet in de bedoeling om de vroege aardappelen uit te voeren, zoodat er ongetwijfeld dan weer volop aardappelen gegeten zullen kunnen wor den. Er is nog geen zekerheid of de aardappelen in de distributie zullen blijven. Persoonlijk geloof ik van wel, omdat, al zijn er weer aardappelen in overvloed het t,ocb gewenscht is te voorkómen dat er van vêr! knoeid worden. DJarop zou de kans groot zijn als dè aardappelen „vrij" gegeven worden, want dan gaat een deel van het publiek hamsteren en worden aard appels opgeslagen op plaatsen -die voor bewaring niet geschikt zijn, waardoor zij dus.kans loopen te beder ven. Bovendien zijn slechts enkele soorten aardapps- len geschikt om bewaard te worden. Wij zullen meer aardappelen eten dan in normale tijden. Daarop is bij het teeltplan gerekend. Het ge wone verbruik in ons land is 2*/2 H.L. per inwoner per jaar. maar in den oorlog 1914-1918 is dit opge- loopen tot ny H.L,. ,om§at aardappelen gedeeltelijk andere voedingsmiddelen moesten vervangen. Zoo zal het natuurlijk nu ook gaan. Het tegenwoordige rantsoen voor aardappelen komt neer op 1 H.L, per jaar, maar dit kleine rantsoen zal ongetwijfeld slechts voor een zeer korten tijd gelden (Voor de volgende week is het'rantsoen al van V/2 op 9 K GM gebracht), Op een vraag hoé. wij wat de voedselvoorziening in den komenden winter betreft er voorstaan, antwoord de onze zegsman: Dank zij de reserves die wij nog hebben mag aangenomen worden dat wij, al zal het natuurlijk geen vetpot zijn, toch behoorlijk den win- ter zullen kunnen doorkomen. Onze zorgen gaan ech ter reeds verder. Daarom zijn door den Productieslag nu reeds ver- strekkende maatregelen voorbereid. Het ligt in de be. doeling 1Ö0.000 H.A. grasland te scheuren. 40.000 H.A. zullen met koolzaad beplant worden, want dit hebben wij noodig voor de olie voor de verzorging van ons vetrantsoen. Het overige land werdt bebouwd met graan. Er zullen maatregelen genomen worden clat de boe- ren ook uit financieels overwegingen hun medewer king aan deze plannen zullen geven.' Voor het scheu ren van het grasland zullen premies gegeven worden, terwijl ook voor een loonende teelt der verschillends gewassen gezorgd wordt. In de naaste omgeving van Haarlem is geen gras land dat voor scheuren in aanmerking komt. De lan den die hier geschikt waren zijn reeds voor bouwland bestemd. Anders is het in verschillende polders in de omgeving van Purmerend en in den Schermer- polder. De boer staat ongetwijfeld voor een zware taak, want hij moet tallooze moeilijkheden overwin nen. Hij heeft slechts een beperkte hoeveelheid mest, weinig brandstof voor zijn tractors, een gedeelte1 van de paarden is gevorderd, enzoovoort. De boeren ko men met hun klachten bij. derieiders van den Produc tieslag, die tot hun spijt niet. in staat zijn alle proble men op te lossen. De toestand is eenmaal zoo dat de boer, trots die niet te onderschatten moeilijkheden, toch moet trachten zijn bedrijf zoo goed als het kan te laten loopen.'Daarvoor is het noodig dat hij en zijn knechts alle krachten inspannen om te bereiken wat mogelijk is. De wetenschap dat zij daarmee het geheele volk dienen zal hen daarbij bezielen! Als wij den Productieslag zóó aanpakken mogen wij zoo besloot onze zegsman de gegronde-hoop koesteren dat wij de moeilijkheden wat de voedsel voorziening betreft, te boven komen. Het is dan mo gelijk ons volk voor honger en ondervoeding te be waren. Wij zullen volop aardappelen hebben, vee) erwten en boonen, voldoende brood en een redelijke hoeveelheid vet. Omdat onze veestapel sterk moest worden ingekrompen, zal ons vleeschrantsoen niet groot zijn, maar wij zullen toch vleesch kunnen blij ven eten. Laat elk die daartoe geroepen is den Pro ductieslag steunen en de medewerking die van hem gevraagd wordt ten volle geven Het betreft hier een gropt volksbelang. De Productieslag werkt niet met dwingende voorschriften, van elk wordt gevraagd v r ij w i 11 i g e medewerking, want juist daarvan zijn de beste resultaten te verwachten. Tot zoover deze deskundige voorlichting. Ongetwijfeld zal men deze mededeelingen met vol doening lezen, want zij zijn geruststellend. Het zal overbodig zijn daaraan een opwekking'te verbinden aan allen die daartoe in onze omgeving geroepen zijn den Productieslag te steunen. Te Iiooge prijzen voor pasfoto's. __'s-GRAVENHAGE, 17 Juni. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat fotografen voor het maken van pasfoto's prijzen berekendèn, welke ver uitgingen boven het toelaatbare. De ge* machtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat oveareenkomstig de prijzen beschikking 1940 no, 1 voor het vervaardigen van pasfoto's geen prijs mag worden gevraagd, welke, hooger is dan die, welke op 9 Mei 1940 ,werd berekend. Overtreding 'van deze bepaling zal worden gestraft. (A.N.P.) BOpEGRAVEN. Aangevoerd 296 partijen Goudscha leaas, waaronder met rijksmerk, totaal 13.320 stuks, wegen de 119.880 K.G. Prijs met R.M., le soort f 41—f 41,50. Han del vlug, PURMEREND, 17 Juni 1941. - Gemeentel. Kaasbeursi Verhandeld 17 partijen, wegende 76.000 K G, Handel vlug. 40 hoogste prijs f 34f 35,25; 20 f 18,50—f 22, Kaasmarkt, gewicht 575. Handel -vlug. 2 kleine Boeren f34 per 50 K.G. Runderen, totaal 452 stuks, vétte koeien 124 voor leve ring. Gelde koeien 173 350—425 per stuk, matig. Melk koeien 115 400—525 per stuk, matig, Stieren 5 voor levering. Vette kalveren voor levering. Pinken 45 200—260 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 332 voor leve ring. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 332 38—56 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 22 voor levering. Magere varkens 24 2548 per stuk. matig. Biggen 461 16—34 per stuk, matig. Schapen 271 30—45 per stuk. matig. Bokken en geiten 136 28—70 per stuk, matig, Lammeren 779 20—32 per stuk, goed. Kipeieren 105 per K.G. Oude kip* pen en hanen (wit en rood) 1500 1—3 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 1500 1—3 per K.G. Konijnen 2—13 pM stuk. Eenden 200 1—1,70 per stuk.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2