De Saldi Aanvallen op Malta. De oorlog ter zee Ned. Indië en Japan Het Luchtwapen Verbitterde strijd in Syrië. :bs: - m I Jioct Tlieuias (VOENSDAG 18 JUNI 1941 Italiaansch yeermachtsbericht. j)e strijd voor Solloem. Slecht weer in Oost-Afrika. pOME. 17 Juni (Stefani). In zijn weermachts- yflcht nr. 377 maakt het Italiaansche opperbevel het eigende bekend: ;n den nacht van - 16 op 17 Juni werd vlootbasis - Valetta op Malta gebombardeerd. In Noórd-Afrika werd de strijd gisteren den ge ilen dag aan het front van Solloem op hardnek- jige wijze gevoerd. De vijand had tegenaanvallen [2n gepantserde Italiaansch-Duitsche strijdkrach- gi te verduren en leed aanzienlijke verliezen. Alleen jeds op den eersten dag van den strijd werden meer ijn' zestig Britsche pantserwagens vernietigd. Ita- 'jsnsch-Duitsche luchtformaties hebben actief samen werkt met de troepen te land en daarbij talrijke ge- jechaniseerde strijdmiddelen vernietigd en be- chadigd. Tijdens luchtgevechten werden elf Brit se vliegtuigen neergehaald. Vijandelijke vlieg- •uigen bombardeerden eenige plaatsen in de zóne van jenghasi. In Oost-Afrika blijven de bewegingen van onze 1,-oepen in de zóne van Galla en Sidamo nog steeds ^lemmerd door het slechte weer. Van de andere lectoren valt njets nieuws te vermelden. i Radiorede van Pétain. VICHY, 17 Juni (D.N.B.) Ter gelegenheid ,an het feit, dat zijn regeering een jaar geleden aan tel bewind is gekomen, heeft maarschalk Pétain een tadiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij lijn oproep van 17 Juni 1940 herhaalde. Hij zeide Ihans met vastere stem te kunnen spreken, nu Frank rijk den weg naar boven heeft betreden. Helaas, zoo icide hij, kan een groot aantal Franschen nog niet inzien, dat Frankrijk zich verheft. Deze Franschen ïebben wel een slecht geheugen, indien zij meenen jat hun toestand thans tragischer is dan een jaar «leden. pétain herinnerde aan het leed, dat Frankrijk kort Ca zijn ineenstorting heeft doorgemaakt, en wees cr dat het grootste deel van het Fransche volk, dat i in de verschrikkingen van den oorlog vluchtte, in zijn haardsteden is teruggekeerd. Ten bewijze van =t Fransche herstel maakte Pétain ook melding an den arbeid op landbouwgebied. Men is er in ge laagd een millioen hectare land te ploegen. „Gij kunt mij gelooven", aldus vervolgde hij, „in- ,ién ik zeg, dat dit niet het oogenbli.k is om u ver- titterd terug te trekken en u wanhopig in uzelf op le sluiten. Ge zijt niet verkocht, noch verraden of ierlaten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lij- jen, want wij hebben nog niet voor al onze fouten betaald. De beproeving, die wij doorstaan, is hard. Vele goede Franschen, in de eerste plaats arbeiders en toeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen nij in mijn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp noodig. Komt tot uzelf en legt uw angst af. Volgt dij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een verschrikkelijk avontuur ons gebracht heeft". Vermogens van Duitschers in Amerika geblokkeerd Italië verbiedt betalingen aan Amerikanen DE DU1TSCHE SALDI IN AMERIKA BERLIJN, 17 Juni (DNB) De regeering der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni uit gevaardigde verordening van den president de vermogens van Duitsche staatsburgers in de Ver eenigde Staten geblokkeerd. Op bevel van de Duitsche regeering zullen der halve ten aanzien- van alle in het Duitsche Rijk zijnde vermogens van staatsburgers der Vereenigde Staten met onmiddellijke inwerkingtreding de noodige maatregelen genomen worden. DE AMERIKAANSCHE SALDI IN ITALIë. ROME, 17 Juni (DNB) -De staatscourant pu bliceert vandaag een verordening over de in Italië zijnde saldi van Noord-Amerikaanschë staatsbur gers. Volgens deze verordening is het Italiaan- schen burgers en buitenlanders, ook als trustee, ver boden betalingen te verrichten aan Noord-Ameri- kaansche staatsburgers. Iedere beschikking van Noord-Amerikaansche staatsburgers over saldi of grondbezit in Italië is van Rechtswege nietig. De verordening treedt vandaag in werking. EEN ITALIAANSCHE BESCHOUWING. ROME, 17 Juni. (DNB) Door de Duitsche en Italiaansche saldi te blokkeeren hebben de Ame- •ikaansche oorlogsophitsers', naar het Giornale d'Italia schrijft, den spilmogendheden geheel open lijk den economischen oorlog verklaard. Italië heel't. de Amerikaansche maatregelen in alle kalmte ont vangen en de vereischte tegenmaatregelen genomen Vergelijkt men de zuiver financieele zijde van deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een aanzien lijk voordeel heeft, want terwijl Amerika in Italic 145 millioen dollar heeft belegd, bedraagt het Ita liaansche vermogen in Amerika 50 millioen dollar aan investeeringen, tien millioen aan in beslag ge nomen schepen en een millioen dollar aan in Ame rika opgeslagen goederen. De Fransche demarcatielijn. VICHY, 17 Juni (D.N.B.) De algemeene delegeerde van de Fransche regeering in de bezette gebieden publiceert thans de voorschiften inzake het passeeren van de demarcatielijn in beide rich tingen, waarvoor de Duitsche overheid, na de on derhandelingen met de Fransche regeering, aanzien lijke verlichtingen verleend heeft. Er bestaat vexpr- laande mogelijkheid om in dringende en ook in min der dringende gevallen de demarcatielijn zonder veel formaliteiten te passeeren. Dringende gevallen worden genoemd: ernstige ziekten, begrafenissen, geboorten; minder dringende gevallen: huwelijken, definitieve terugkeer in de woonplaats, ziekenbezoeken, zakelijke aangelegen heden enz. Op drie plaatsen van overgang t.w. in Moulins, Langon en Chalon sur Marne, worden bij zondere bureaux ingericht, die terstond de vergun ningen verleenen. Tot dusver konden deze alleen m Parijs verkregen worden. EEN DUITSCH WITBOEK OVER JOEGO-SLAVIë, BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert als witboek no. 7144 documenten die den achtergrond van de samenzwering der officieren van generaal Simo- witsj onthullen. De Duitsche politiek heeft, zooals bekend, sedert het uitbreken van den oorlog op den Balkan er naar gestreefd daar den vrede te waarborgen en de plan nen van de vijanden van het rijk om hier een nieuw iront tegen Duitschland op te richten, te verijdelen. Hiertoe werden, tezamen met Italië, de territoriale geschilpunten tusschen Roemenië eenerzijds en Hon garije-Bulgarije anderzijds op vreedzame wijze be slecht en deze landen opgenomen in het Driemo- gendhedenpact. De documenten geven thans ook een antwoord op de vraag hoe het kwam, dat de opneming van Joego-Slavië in dit tegen een uit breiding van den oorlog gerichte machtsblok waar coor dus Joego-Slavië de zekerheid had gekregen, cat het niet bij den oorlog betrokken zou worden plotseling door een officiersclique teniet kon wor den gedaan. De documenten geven een antwoord op de vraag, hoe een dergelijke ontwikkeling veroorzaakt kon worden, waarvan de noodlottige gevolgen voor Joego-Slavië van tevoren konden worden overzien. be slag op den atlantischen oceaan. Convooi aangevallen. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Volgens door het opperbevel van de weermacht ontvangen berichten hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke en Centrale gedeelte van den Atlantischen Oceaan in oon taaien aanval uit krachtig beschermde con- vooien vijf groote gewapende koopvaardijschepen het een totalen inhoud van 31.933 b.r.t. tot zinken gebracht. de britsche scheepsverliezen. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) De Britsche ad miraliteit heeft naar de Engelsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat zij de publicatie van de Britsche verliescijfers aan koopvaardijtonnage in de afgeloopen maand moet uitstellen, daar „nog: "iet alle hiervoor vereischte cijfers zijn ontvan gen". Be tot zinken gebrachte postboot. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) - Van bevoegde bjde verneemt het D.N.B., dat de Britsche postboot Bt Patrick, die tusschen Ierland en Engeland door Duitsche bommenwerpers tot zinken is gebracht, J'as gewapend met stukken geschut van 10 cM., me het vuur openden, zoodra de Duitsche toestellen m zicht kwamen. Van Duitschë zijde merkt men op, dat het feit, dat Engeland niet alleen zijn vrachtschepen, maar zijn passagiersschepen wapent en daarmede Wapengeweld uitlokt, kenteekenend is voor de wijze waarop de Britsche regeering menschenlevens min acht. Kitsch patrouillevaartuig vruchteloos aangevallen. Britsch vliegtuig neergeschoten. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Het D.N.B. ver lamt, dat een Duitsch patrouillevaartuig gisteren op Noordzee door drie Britsche gevechtsvliegtuigen 8 aangevallen. Er ontspon zich een langdurig ge- 'Edit. Het vaartuig schoot een vliegtuig neer en -acht een tweede zoo ernstige' schade toe. dat het ^'eneens verloren geacht kan worden. Het vaartuig -;P vervolgens een haven binnen om eenige ge wonden aan wal te zetten. hij over aangelegenheden van het Nabije Oosten en over Engeland lï.ad gesproken. Op een vraag van een Portugeesch journalist over de uitlating in de laatste rede van James' vader over de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan, antwoordde .deze, dat hij geen politicus is. JOSJIZAWA BIJ DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. TOKIO, 17 Juni. (Domei). In een radio- telefonisch onderhoud heeft de leider der Japan- sche delegatie te Batavia, Josjizawa, de Nitsji- Nitsji Sjimboen medegedeeld, dat hij op grond van zijn instructies vandaag te 17 uur den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië. Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, zou ontmoeten. De hee- ren van Mook, directeur van het bureau van Eco nomische Zaken, en van Hoogstraten, chef van het departement van Handel, zullen daarbij tegen woordig zijn, terwijl Josjizawa vergezeld zal zijn van den Japanschen consul-generaal. Isjizawa. Op een vraag, of dit de laatste ontmoeting zou zijn antwoordde Josjizawa:- „ik weet het niet. Het kan zijn, het kan ook niet zijn, doch ik. ben geneigd te gelooven, dat het de laatste ontmoeting zal zijn. Ik zal het Japansche standpunt uiteenzetten. Na het onderhoud zal mogelijk een verklaring worden ge publiceerd, hoewel de inhoud der bespreking niet bekend gemaakt kan worden". Voortgezette Britsche aanvallen op de Kanaalkust. uDE BRITSCHE VERLIEZEN. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft het Britsche luchtwapen op 16 Juni zware verliezen toegebracht. Offieieele Britsche bronnen geven toé, dat bij dé gevechtshandelingen boven het Kanaal vijf vliegtuigen verloren zijn gegaan. Dit is "echter veel te laag. Het Duitsche luchtwapen en de afweer hebben 17 vliegtuigen bij gevechten boven het Kanaalgebied neergeschoten. DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N*B. wordt gemeld, met goed succes een fabriek voor vlïegtuigonderdeelen in het graaf schap Gloucester in Zuid-Engeland gebombardeerd. Er konden verscheidene branden worden waarge- nomèn. 20 Engelsche jagers neergeschoten. BERLIJN, 17 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche jagers hebben ook vandaag in luchtge vechten boven het Kanaal buitengewone successen behaald, 's Avonds werden bij pogingen van den tegenstander om de Kanaalkust te naderen 20 En gelsche jagers door Duitsche jachtvliegtuigen neer geschoten. Tegenover dezen zwaren slag voor hel Britsche luchtwapen staat het verlies van een enkel Duitse!) vliegtuig. Het DNB verneemt hieromtrent nog, dat ge specificeerd werden neergeschoten 13 Hurricanes. 4 Spitfires, 1 Brewster en twee andere jagers, waar van het type nog niet is vastgesteld. Ofschoon de Britten ook vandaag weer, even als gisteren, poogden met een gróót aantal jagers het Fransen kustgebied te naderen, strandden zij op de afweer van de Duitsche jagers, zoodat zij hun doelen in het geheel niet konden bereiken. De Engelsche jagers vormden een buitengewoon sterk escorte gevechtsvliegtuigen, die. 's middags het Fransche kustgebied probeerden te naderen. On danks de dubbele overmacht Van de Britten kon naar schatting een vijfde van de aanvallers in zeer korten tijd worden vernietigd met het ver lies van slechts één eigen toestel. De tegenstander moest toen den strijd staken. Te Berlijn wordt dit beschouwd als een ondubbelzinnig bewijs voor de superioriteit der Duitsche vliegers en hun toe stellen zoowel qua vlieg- als qua vechteigenschap- pen. james roosevelt op de thuisreis. LISSABON, 17 Juni. (D.N.B.) James Roosevelt is vandaag te Lissabon aangekomen. Hij verklaarde, dat hij in Cairo Harriman had ontmoet, met wier. ernstig tekort aan levensmiddelen in ierland. DUBLIN, 18 Juni (D.N.B.) De minister voor de voedselvoorziening van Eire Tieeft in de Dail meege deeld, dat Ierland aan een ernstig tekort aan levens middelen voor de bevolking en aan voer voor de die ren lijdt. Na den komenden oogst, zoo zeide de mi nister, zal men wellicht genoodzaakt zijn, het koren te vermengen met een bepaalde hoeveelheid graan van een andere soort, ten einde het Iersche volk voldoende meel en brood te verzekeren. Bij deze ge legenheid vermeldde de minister, tevens, dat de moei lijkheden voor de scheepvaart naar alle waarschijn lijkheid in de naaste toekomst nog grooter zullen wor den. De eerste bewoners van het nieuw gewonnen land. de arbeiders, die den Noordoostpolder in cultuur zullen brengen," zullen gehuisvest worden in de barakken, welke op het oogenblik ter hoogte van Blokzijl worden gebouwd. (Foto Pax Holland) De herovering van Merdsj Ajoem bevestigd. Generaal Bergeret opperbevelhebber der Fransche troepen. merdsj-ajoem door franschen heroverd. ANKARA, 17 Juni (D.N.B.) De T.urksche om roep bevestigt in een bericht uit Beiroet, dat Fransche troepen de stad Merdsj-Ajoem ten Zuid- Westen van Damascus na verbitterden strijd heb ben heroverd. Ook van Engelsche zijde wordt dit bericht bevestigd. generaal bergeret. VICHY, 17 Juni (A.N.P.) De staatssecretaris van het Ministerie van Luchtvaart, generaal Ber geret is, naar wij vernemen, vandaag naar Syrië vertrokken om daar het opperbevel over de Fran sche luchtstrijdkrachten op zich te nemen. de fransche tegenaanvallen. VICHY, 17 Juni (D.N.B.) Het communique van het Ministerie van Oorlog van gisteravond meldt o.a„ dat de Fransche troepen aan een aan zienlijk deel van het front tot tegenaanvallen zijn overgegaan. In het gebiedtusschen Hermon en Dsjebel Droes zijn de pantserformaties en gemo toriseerde afdeelingen evenals de infanterie-deta- chementen tamelijk diep in den rug van de vijande lijke troepen doorgedrongen en hebben daar ver scheiden door de Engelschen bezette dorpen aange vallen. Tijdens een gecombineerde operatie van de Fran sche luchtstrijdkrachten en marinevliegtuigen is een. Britsche torpedojager- getroffen en onbestuurbaar geworden. Aan boord van' een anderen torpedo jager is brand waargenomen. Drie Britsche Gladia tor-vliegtuigen zijn neergeschoten. VICHY, 17 Juni (DNB) —-Omtrent het bezoek, dat de Amerikaansche ambassadeur, Leahy, gis teren heeft gebracht aan denplaatsvervangenden premier, Darlan, -wordt- uit Amerikaansche kringen vernomen, dat D&rlan daarbij opnieuw uiting heeft gegeven aan Frankrijks vaste besluit zich in Syrië met alle middelen-- te verdedigen. Evenzoo zal Frankrijk bij iederen aanval op zijn imperium han delen. torpedoboot vernietigd. VICHY, 17 Juni (DNB) Naar de Fransche admiraliteit meedeelt,', is bij de operaties ter zee bij de Syrische kust een torpedoboot vernietigd. Zeven leden der bemanning kwamen om het leven. engelschen moeten hun strijdkrachten versterken. NEW YORK, -13 Jitni (D.N.B,-) Be Associated Press meldt uit Cairo; dat de Engelschen zich door het toenemende Fransche verzet in Syrië genood zaakt zien, hun strijdkrachten aldaar te versterken. Volgens de verklaringen van Britsche militaire krin gen komt dit Fransche verzet vooral in hevige tegen aanvallen tot uiting.:.Het sterkst is-de tegenstand in de streek van Damascus. 1 1 f 1 j'j-r' i j"ii f idtiwiti Aan den wateroverlast van Meppel is een einde gekomen, nu het gemaal van het waterschap „De Brandmaatsloot" met 900 meter dijk en ruim 4000 meter water leiding tot stand is gekomen. Een overzicht van de hoofdwaterleiding-uit het gemaal. (Foto Pax Holland) Een beschouwing van Mackenzie King. Middellandsche Zee en Britsch-Indië. STOCKHOLM. 17 Juni (D.N.B.) De Canadee- sche premier, Mackenzie King, heeft vandaag, naar Reuter meldt, in een rede verklaard: Duitschland maakt steeds nieuwe vorderingen aan de kusten van Europa. De scheepvaart om de Kaap, die het Midden-Oosten moet voorzien, wordt daardoor steeds ingewikkelder en gevaarlijker. Wij moeten vechten waar de vijand ons toe dwingt. Als wij in het Midden-Oosten blijven verliezen, dan blijft ons niets anders over dan de Middellandsche Zee aan den tegenstander uit te leveren, onze vloot vandaar terug te trekken en de deur naar Britsch-Indië open te laten. Dezen grootén gevaren kunnen wij slechts met inspanning van alle krachten het hoofd bieden." Duitschers mogen Ver. verlaten. Staten niet WASHINGTON, IS Juni. (D.N.B.) Het mi- nisterie van Financiën en het ministerie van Justi tie hebben in een dienstorder aan de Amerikaansche douane- en immigratie-ambtenaren gelast, dat geen Duitsche staatsburger de Vereenigde taten mag verlaten, zonder tevoren de voorschriften van het ministerie, van Justitie over de blokkeer in g van buitenlandsch kapitaal vervuld te hebben. De-Associated.-Press meldt hierover nog, dat aan de douane- en immigratie-ambtenaren opdracht is gegeven, eiken Duitschen staatsburger te verhin deren de V.S. te verlaten, voordat nieuwe instructies van de regeering zijn uitgevaardigd. Het persbu reau meldt verder, dat de ambtenaren van het mi nisterie van Justitie weigerden inlichtingen te ver strekken, of dit voorschrift alleen geldt voor Duit sche, of ook voor-burgers van andere Europeesche landen. Men vermoedt evenwel, dat de uitbreiding van het nieuwe voorschrift- tot burgers van andere Europeesche landen mogelijk is. De ambtenaren wezen vooras van de hand commentaar te verstrek- ke, in hoeverre het voorschrift verband houdt met het sluiten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Vereenigde Staten. Maatregelen van de Australische regeering. Uitbreiding van het oorlogsprogram. STOCKHOLM, 18 Juni. (D.N.B.) De Austra lische minister-president, Menzies. heeft volgens den Britschen nieuwsdienst aangekondigd, dat hij het voornemen heeft de regeering door de benoe ming van ministers voor de verzorging, voor viieg- tuigproductie en voor luchtbeschermingsmaatrege len uit te breiden. De Australische regeering zal verder de controle op zich nemen over de scheep vaart en over de steenkoolindustrie, alsook maat regelen treffen tegen stakingen, het benzinever bruik beperken en de inspanning voor de oorlog voering in den grootsten omvang waarborgen. Bo vendien wil Menzies een orgaan in het leven roepen voor een radicale bewaking van de productie, welk orgaan het recht zal hebben, werkplaatsen en in richtingen te bezetten en te sluiten. De kwestie van de consumptie zal onderzocht en de voor het le vensonderhoud niet noodzakelijke invoer zal tot een minimum beperkt worden: Het oor'ogsprogram zal door het beschikbaar stellen van nieuwe be dragen worden uitgebreid en bespoedigd. De over winning zal toebehooren aan het land, dat het beste is uitgerust. Menzies vervolgde: De grootere capaciteit om het oorlogsmateriaal daar te gebruiken, waar het noo dig was, veroorzaakte onze nederlaag in Grieken land en Kreta en heeft ons in Libye teruggedreven. Het jaar 1941 zal beslissen, of de oorlog in 1942 gewonnen of verloren zal worden, Toen Menzies het had over stakingen in Austra lische wapenfabrieken zoo meldt de Britsche nieuws dienst verder, vermeldde hij stakingen in een mu nitiefabriek, in een schietkatóenfabriek en in een militair ziekenhuis. staatsbemoeiing met roemeenschen landbouw. BOEKAREST, 17 Juni (A.N.P.) De ochtendbla den van de hoofdstad publiceeren vandaag den op roep van den conducator, generaal Antonescu, aan de boeren om zich te organiseeren in arbeidsgemeen schappen, die van staatswege geleid zullen worden en-voorzien van moderne landbouwwerktuigen bene vens uitgelezen zaaigoed. Voorts belooft Antonescu in dezen oproep den leden der arbeidsgemeenschap pen bevordering van de veeteelt door levering van fokvee, inrichting van modelboerderijen enz. REGENT VAN" IJSLAND AANVAARDT BEWIND. STOCKHOLM, 18 Juni (DNB) De eerste regent van IJsland, de vroegere IJslandsche ge zant in Kopenhagen, Sven Björnson, heeft, naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, zijn èmbt aanvaard. In de rede welke hij ter gelegenheid daarvan heeft uitgesprokenA heeft Björnson zich uitgesrpoken voor een samenwerking met de democratieën. NEW-YORK. 17 Juni (D.N.B.) Associated Press publiceert een interview met Gandhi te Bombay. In dit interview heeft Gandhi verklaard, dat de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne nog heviger kan worden. Hij had het gevoel, dat de strijd langzamer hand steeds scherpere vormen zal aannemen. Maandag is boven het Kanaal een Duitsch red dingsvliegtuig neergeschoten. Het D.N.B. verneemt, dat dit reddingsvliegtuig drie Engelschen aan boord had, die kort tevoren uit het water waren gered. LISSABON, 17 Juni (D.N.B.) Gisteren is een contingent van de Portugeesche marine vertrokken naar de Azoren ter versterking van de marinebasis Ponta Delgada. Vandaag is weer een troepentrans port op de Joa Belo ingescheept. De Daily Telegraph en Daily Mail maken melding van een staking der dockarbeiders te Manchester, die twee dagen geduurd heeft". De aanleiding was ontevredenheid over de verzor ging. ZAGREB (Agram), 17 Juni (Stefani). De eerste statistische gegevens over den nieuwen Kroatischen staat zijn de volgende. Kroatië omvat een gebied van 115.133 vierk. meter en heeft 7.080.629 inwoners, van wie 5.2 millioen Kroaten, 1 548,400 Serviërs, 145.500 Duitschers, 70.000 Hon garen, 37.020 Slovenen, 44.267 Tsjechen en Slowa- ken en 35.442 van andere nationaliteit. Het aantal Kroaten buiten de grenzen van den staat bedraagt ongeveer 1.700.000. HELSINKI, 17 Juni (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken Witting, heeft in den rijksdag verklaard, dat de betrekkingen van Fin land met den Volkenbond haar natuurlijk einde heb ben gevonden, nadat zijn departement had gecon stateerd, dat de bond in staat van ontbinding ver keert. MOSKOU, 17 Juni (U.P.) Berichten uit Tsia bevestigen dat de gemengde Buitenmongoolsche- Mantsjoekwosche grenscommissie den 28sten Mei bijeen is gekomen en besloten heeft den arbeid van de grensafbakening weer op te nemen. De commissie werd in September 1940 geïnstalleerd in overeen stemming met het verdra? dat tusschen Molotoff en den Japanschen ambassadeur Togo was afgesloten. landbouwvoormannen voor de radio over den productieslag. 'sGRAVENHAGE, 18 Juni. Hedenavond van 20.1521.35 vindt een radiouitzending plaats, waar in de leiders van alle groote landbouw-organisaties het woord zullen richten tot ons volk in verband met den productieslag. Achtereenvolgens wordt het woord gevoerd door den voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, prof. rfir. p. A. Diepenhorst, den voor zitter van den R.K. Boeren- en Tuinderbond, den heer A. n. Fleskens, den leider van het Neder- landsch Agrarisch Front, den heer E. J. Roskam Hzn. en den voorzitter van het Nederlandsch Land- bouwcomité, den heer H. D. Louwes. Tenslotte zal dr. F. E. Posthuma, de voorzitter van de desbetref fende commissie, waarin de organisaties samen werken ter ondersteuning van den productieslag, het woord voeren. Het groote belang onze voedselvoorziening en in verband daarmee ook van het vraagstuk van de organisatie vjm onzen landbouw vraagt de bij zondere aandacht voor deze uitzending, welke ge schiedt over Hilversum 1 (ANP) Jtadio DONDERDAG 19 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomlté), 8.25 Gramofoonmuzlek. 9.159,25 Voor de hïïisvrouw). 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Puszta-orkest, 1.30 Gramo foonmuzlek. 2.00 Groninger Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Groninger Orkestvereeniging. 4.00 Gramo foonmuziek. 4,30 Galerij van hedendaagsche Italiaansche zangers, causerie met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Amusements orkest en solist.' 6.15 Causerie: Technische prestaties in. de toekomst, 6.30 Ramblers. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Het Harmonieorkest van-het Nederlandsch Or kest ,,'s Gravenhage". 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. P..30 Omroeporkest en so liste. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 —10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: National features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoon muziek. 1.30 Omroeporkest. 12.00 Berichten. 12.15 Omroep orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Celesta-ensemble. 1.40 Orgelconcert. 2.00 Omroeporkest. 2.4o Gramofoonmuziek. 3.00 Omroeporkest. 3.30 Voor de zieken. 4,00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Zang en piano. 6.05 Boek bespreking. "$.20 Cello en piano. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Ik was er zelf bij, causerie. 7.45 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Omroep- Symphonie-orkest en solist. Om pl.m. 8.55 Causerie over Da Falestrina. 9.40 voor den boer. 10.00 B. N. O. Nieuwe, berichten. Sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3