IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsche luchtmacht in actie. Gevechten voor Damascus. Het eerste journalistenkamp geëindigd. 26e JAARGANG No. 194 Uitgave lourens Coster, Maatscnappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon T0724. Bureau Omuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 21 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht: Groep van een eskader vliegtuigen vernietigde sinds April 1940 109 koopvaardijschepen met 636.000 ton. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Engelsche wateren hebben gevechts vliegtuigen een vrachtschip van 2000 ton tot zin ken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, onge veer 110 kilometer ten Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuig met een grooten actieradius een vrachtschip van 3500 ton vernietigd. Ge vechtvliegtuigen hebben nachtelijke aanvallen gedaan op de Havenwerken van Great-Yarmouth en een vliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van ver kenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen beschadigd werden. Drie der Britsche gevechtsvliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechtsvliegtuigen onder bevel van majoor Petersen en later van ka pitein Fliegel heeft sedert midden April 1940 door onvermoeide, moedige aanvallen op de Britsche ravitaiileeringsscheepvaart rondom Engeland, tot De strijd in Syrië. De vloot voor de Libaneesche kust teruggekeerd f DE KRIJGSVERRICHTINGEN. VICHY, 20 Juni. (D.N.B.) Het Fransche leger- bericht van heden heeft den volgenden tekst* De Britsche inspanningen zijn gisteren zonder succes gericht op Damascus en Mêrj Ajoem. De In dische en Engelsche troepen, wien het gelukt was in de streek ten Zuiden van Damascus verder op te rukken, zijn door onze pantserafdeelingen aan gevallen en teruggedreven. Daarbij werden 400 ge vangenen gemaakt. In de bergachtige streek van het Noorden van den Libanon is op 19 Juni des middags een op Merj Ajoem gerichte aanval af geslagen. In den loop van deze actie maakten wij 80 gevangenen. Aan de kust zetten de Britsche vlooteenheden de beschieting van onze stellingen voort. Uit den sector aan den Eufraat is niets te melden. Ons luchtwapen heeft zijn verkennings actie voortgezet en gisteravond doeltreffend vijan* delijke troepenconcentraties in de streek ten Zui den van Damascus gebombardeerd. VERBITTERDE GEVECHTEN. VICHY, 20 Juni. (D.N.B.) r- Volgens de laatste van het Syrische oorlogstooneel ontvangen bericht worden, op het oogenblik verbitterde gevechten ge leverd voor de Syrische hoofdstad Damascus. De Engelschen hebben zich sedert-twee. dagen in dit gebied geweldige inspanningen getroost. Zij werden echter door de Franschen teruggeslagen. Dat de Engelsche vloot weer voor de Libaneesche kust is verschenen heeft den toestand van de in dit'gebied in den strijd geworpen Fransche troepen opnieuw bemoeilijkt, aangezien de Engelschen met hun scheepsvuur systematisch de Fransche stellingen aan de kust bestoken. Voorts wijst men er op, dat van de Fransche troepen, doordat zij voortdurend in den strijd gehouden worden, en door het heete klimaat buitengewoon veel geëischt wordt. SPANNING EN BEZORGDHEID IN ENGELAND. STOCKHOLM, 20 Juni. (D.N.B.) Terwijl ge heel Engeland met de grootste spanning op de över- winningsberichten van den val van Damascus of Beiroet wacht, hebben volgens de Londensche pers de Britsche militaire instanties den geheelen dag wederom gezwegen: Niets nieuws uit Syrië. Eerst in den avond van heden werd in een communique be kend gemaakt, dat van den val van Damascus of Beiroet in het geheel geen sprake kan zijn, maar dat in tegendeel bij de gevechten langs de kust in de richting van Beiroet de z.g. troepen van De Gaulle het zeer moeilijk hebben. Woordelijk wordt in dit communiqué gezegd: De troepen van De Gaulle houden stand in hun stellingen aan de kust, ofschoon zeer zware tegenaanvallen door de Vichy- troepen worden uitgevoerd, die in aantal zelfs su perieur zijn. Voor de eerste maal is thans, naar de pers hier constateert, van Engelsche zijde deze ver ontschuldiging van de superioriteit naar het aantal vail den vijand in het geval van Syrië gebruikt. Men kan er zeker van zijn, dat het Engelsche pu bliek thans niet meer met spanning, maar met de grootste bezorgdheid de ontwikkeling van de gevechten in Syrië teemoet ziet, wanneer derge lijke uitlatingen van bevoegde militaire zijde ko men over beweerde superioriteit in aantal van den vijand. HET DUITSCH-TURKSCHE PACT EN SYRIë. VICHY, 20 Juni. (A.N.P.) De Britsche aanval op Syrië heeft na het sluiten van het Duitsch-Turk- sche vriendschapsverdrag volkomen zijn beteekenis verloren, zoo verklaart men in politieke kringen alhier. Zoolang Engeland nog hoop kon hebben Turkije in zijn front te scharen, bestond er een Britsch belang in om niet alleen met de verovering van Syrië de Turksche positie tegenover Duitsche Pogingen om naar het Nabije Oosten te komen te Versterken, maar ook om een zoo snel mogelijke verbinding tot stand te brengen, teneinde aldus met een bevrienden staat een gemeenschappelijke grens te bezitten. Nog in Syrië te blijven na het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag ,js voor de Engel schen volkomen zinneloos geworden, BERGERET UIT SYRIë IN FRANKRIJK TERUG. VICHY. 20 Juni. (D.N.B.) De Fransche staats secretaris voor de luchtvaart, generaal Bergeret, die een inspectiereis naar Syrië heeft gemaakt, is van middag per vliegtuig naar Vichy teruggekeerd. Hij werd na zijn aankomst zonder verwijl door den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan, ontvangen, wien hij uitvoerig rapport uit bracht over den militairen toestand in Syrië. Hij deed hem mededeeling van den uitstekenden indruk van de door generaal Dentz met -succes geleide oor logvoering. In het bijzonder wees hij er op, dat de Fransche troepen, ondanks de overmatige hitte uiterst dapper vechten, eesteund door het lucht wapen en de vloot. ver op den Atlantischen Oceaan toe, in totaal 109 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 636.000 ton vernietigd en 63 schepen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front van Solloem hebben zich door bijzondere dapperheid onder scheiden de commandant van een pantserregiment, majoor Bolbrinker, de commandant van een af- deeling luchtafweergeschut, kapitein Fromm, de commandant van een bataljon tirailleurs, kapitein Bach, de. compagniecommandant in een pantser regiment eerste luitenant Gierda en verder de soldaten van een afdeeling luchtafweergeschut, vaandrig Gennslar, unteroffizier Brink en unter- offizier Kiel". De oorlog in de lucht. 96 Britsche toestellen in 4 dagen vernietigd. BERLIJN, 20 .Tuni (D.N.B.) Bij de harde lucht gevechten van 15 'tot 18 Juni zijn, naar aan het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedéeld, in totaal 96 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen heeft in deze genoemde vier dagen twaalf vliegtuigen verloren. De Britten zelf geven hun eigen verliezen op met 38 vliegtuigen in de genoemde periode. In werkelijkheid hebben de Engelschen verloren: 28 vliegtuigen op 15 Juni, 17 vliegtuigen op 16 Juni, 37 op 17 Juni en 14 op 18 Juni. d.w.z. .in totaal 96 door "net Duitsche luchtwapen neergeschoten Britsche toestellen. De leges voor persoonsbewijzen. Verhooging als verplichtingen niet goed worden nagekomen. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Van bevoegde zijde vestigt men nogmaals de aandacht op een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken van 7 Mei 1941, houdende aanvulling van het besluit persoonsbe wijzen. Hierin wordt het volgende bepaald: „Is de gerechtigde een hem bij of ingevolge het eerste lid van artikel 6 opgelegde verplichting niet, niet behoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burgemeester, onderschei denlijk het hoofd der rijksinspectie, het recht aan leges verhoogen tot twee gulden". Hieronder volgen de verplichtingen genoemd in het eerste lid van artikel. 6: „Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van per soonsbewijzen belaste, autoriteiten of ambtenaren: 1) naar waarheid alle, opgaven of inlichtingen te versti-ekken, welke noodig of wenschelijk kun nen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan, als bedoeld bij de wet van 10 Februari 1910 (staatsblad no. 55), sedert wijzigd, of vreemdeling; 2) het vereischte aantal goedgelijkende foto's, overeenkomstig de voorgeschreven grootte en uit voering, in te leveren; 3) onder toezicht vingerafdrukken te plaatsen of te laten nemen; 4) onder toezicht de vereischte handteekeningen te plaatsen; 5): de voor het signalement vereischte gegevens te verstrekken of te laten verzamelen; 6) in geval van twijfel aan zijn identiteit of aan de juistheid der door hem voor het signale ment verstrekte gegevens, zich, indien zulks wordt gevorderd, te onderwerpen aan een door een van wege den burgemeester of het hoofd der rijksinspec tie aan te wijzen geneeskundige in te stellen on derzoek en ook overigens de medewerking te ver- leenen, welke noodig wordt geacht; 7) voor het opmaken en voor de ontvangst van een persoonsbewijs en ook overigens ten be hoeve van aangelegenheden, rakende de uitvoering van dit besluit, op de eerste uitnoodiging in persoon te verschijnen ter secretarie der gemeente, ter plaatse, op den dag en binnen de uren, op de uit noodiging aan te geven, of, zoo de uitreiking moet plaats hebben door het hoofd der rijksinspectie, ten bureele van die inspectie. (ANP) IMPORT VAN ZOUTEVISCH. VLAARDINGEN, 20 Juni. Door de medewer king van de verschillende regeeringsinstanties is het aan Van Toor's handelmaatschappij N.V. te Vlaardingen gelukt een partij van ruim 2800 heele vaten niet een inhoud van circa 100 KG netto zoutevisch-filet te importeeren. Deze partij is reeds begin dezer week in ons land aangekomen. DE MOORD ONDER RIJSBERGEN. Een 25-jarig inwoner van Ginneken* is gearres teerd, verdacht betrokken te zijn bij den vorige week onder Rijsbergen op'den 39-jarigen landbou werszoon J. G, uit Ulecoten gepleegden moord. Overval op kassier in bankgebouw. Dader met ruim 35.000 verdwenen. Woensdagmiddag j.l. even half vier is in een hulp gang van een bankgebouw aan den Coolsingel te Rotterdam waarin twee bankiersfirma's zijn geves tigd, een kassier van een Rotterdamsche firma, de heer J. B., door een onbekend gebleven persoon aangevallen, op den grond gesmeten en beroofd van een bedrag aan bankbiljetten van f 35 490, dat geborgen Was in een witte enveloppe, die hij onder den arm droeg. De kassier B. begaf zich als gewoonlijk even over half vier met het aanzienlijke geldbedrag naar de bank, ten einde dit in de safe op te bergen. In vel band met een verbouwing is terzijde van het bank gebouw een houten hulpgang aangebracht, die afge sloten is dóór een gesloten dubbele deur, met daar achter tochtdeuren. Tot half vier staan de buiten deuren op een haak open, maar om half vier doet de portier ze eiken dag van de haken, omdat dan de bezoekuren voor het publiek ten einde zijn. Deze deuren kan men echter gewoon openen. Iemand, die van buiten af binnentreedt, ziet dan de eerste oogenblikken in de lange, slechts spaarzaam ver lichte gang heel weinig. Er moet zich iemand in dezen gang achter de tochtdeuren hebben opgesteld, die den kassier na zijn binnentreden heeft over rompeld. Tengevolge van zijn val is do kassier be wusteloos geraakt en toen hij korten tijd later bij kwam, bleek de enveloppe te zijn verdwenen. sen-N. en P. B. de Jong, Wijkerstraatweg 61, Velsen-N. Toek. adres: Velsen-N,, Gr. Houtweg 2b. Huwelijken: A. Wouda en H. Everaars. Beverwijk, J. Vermeijenstraat 20a. C. de Pagter en E. Wouda, En- schedestraat 23, IJmuiden. D. Visser en W. v. d. Kuil, Alkmaar, Hoornschekade 25. S. v. Popta en A. M. Kla ver. Julianakade 7, IJmuiden. J. Broeze en A. Marke rink, Heemskerk, G. v.'Assendelftstraat 44. H. F. Zwa nenburg en M. Spruit, Acaciastraat 29, IJmuiden. CEMENT VOOR BOUWWERKEN. 's GRAVENHAGE, 20 Juni. De algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid vestigt er de aandacht op, dat bij zeer vele aanvragen om machtiging tot aan koop van cement niet is opgegeven het nummer van de goedkeuring van.het plan, terwijl tevens de hoeveelheden cement niet zijn vermeld, hetgeen efnstige stagnatie in de behandeling der aanvragen veroorzaakt. In verband hiermede wordt de aandacht erop gevestigd, dat het van groot belang is de hand te houden aan de reeds eerder gepubliceerde rege ling, welke als volgt luidt: Men dient schriftelijk, onder aanhaling van het nupimer van de goedkeuring bij den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouw nijverheid, Caral van Bylandtlaan 30, 's Graven- hage, een aanvrage om toewijzing van cement in te dienen, onder opgavee van: 1. de oorspronkelijk aangevraagde hoeveelheid cement; 2. de reeds verstrekte en nog op het werk of in magazijn aanwezige hoeveelheid cement; 3. de hoeveelheid cement, welke nog noodig is. (A.N.P.) DANSLEERAAR IN OVERTREDING. De dansleeraar Van der W. te Harderwijk had een vergunning gekregen om met een besloten dansclub een avondje te houden. Doch de dans leeraar overtrad de hem gestelde voorwaarden dooi er een vrij rumoerig feestje van te maken. De poli tie maakte 's nachts een einde aan de ongeoorloofde danspret, terwijl niet alleen de dansleeraar maar ook verscheidene aanwezigen een bekeuring kregen. (ANP) VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS IN HANDENARBEID. De vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland schrijft, dat door haar is ingesteld een orgaan, dat de vereeniging in staat moet stellen haar taak: „handenarbeid in den meest uitgebreiden zin van het woord bij opvoe ding en onderwijs te bevorderen" doeltreffender te vervullen. De instelling bestaat uit een centraal orgaan en een aantal verspreide leden. Dit centraal orgaan „centrum van voorlichting en propaganda" (C.V.P.) is gevestigd te Amsterdam (Paramaribostraat 8). VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Drolsbach—v. d. Sloot d., Fazantenlaan 96, IJmuiden. C. C. M. NiesteKolff van Oosterwijk z., Zinneveltlaan 40, Santpoort. E. M. PielageKraak d., Stationsweg 100, Velsen. A. v. StipriaanRingnalda d., Pr. Steijnstraat 64, IJmuiden, A. M. SchelvisNich- ting z., Acacïastraat 42, IJmuiden. J. C. Velthuijsen— Groen z., Wijk aan Zeeërweg 3, IJmuiden. Overleden: G. v. d. Vlies, 19 j., ongehuwd, Sliedrecht. W., Zuurendonk, 63 j., echtgen. v. S. M. L. Broek- meijer, Haarlem. G. H. Kloot, 74 j., echtgene. v. Th. Schoonenberg, Beverwijk. Ondertrouwden: J. Abrahamse, Amsterdam, Nassau- kade 354a hs en R. Beekman, Overbildtweg 18, Sant poort. Toek. adres: Santpoort, Hyacinthenstraat 59 N. S. G. Sschreuder, Sassenheim, Zandslootkade 24 en A. Been, Platvoetstraat 13, Santpoort. Toek. adres: Noordwijkerhout, Jansenstraat 12. T. Verhagen, Krui- ningen C 78 en M. A. v. Dongen, Nachtegaallaan 8, TJmuiden. Toek. adres: Kruiningen C 78. G. Pekel haring, Kerkerinklaan 19, Santpoort en G. Hout, Ker- kerinklaan 19, Santpoort. Toek. adres: Kerkerinklaan 19, Santpoort. D. Kampert, Dorpstraat 154, Loenen en G. W. Irik, Ratelstraat 2, -IJmuiden. A. v. Stein, Heemskerk, A. Verheerenstraat 22 en J. Bruinsma, Sta tionsweg 196, IJmuiden. Tbek. adres: Beverwijk, Alkm. straatweg 283. A. J. Morcus, Walravenstraat 36, IJmui den en D. C. Bakker, Burg. WeertStraat 18, Velsen-N. Toek. adres: Santpoort, Gladiolenstraat 16. A. de Groot, Huygensstraat 28, IJmuiden en G. Baggerman, Zeeweg 186, IJmuiden. T. v. d. Bunt, Meerweidenlaan 11, Vel- IJMUIDEN WATERPOLO. V.Z.V. ONTVANGT D.J.K. Zondag 22 Juni spelen het eerste en tweede zevental der Velser Zwem vereeniging hun tweden thuiswed strijd. Ditmaal' komt D.J.K. uit Amsterdam op bezoek. Om half vier speelt V.Z.V. II tegen D.J.K. II. Een voorspelling is hier moeilijk, aangezien er niets bekend is omtrent de krachten van de Amsterdamsche reser ves. Om vier uur volgt dan de wedstrijd V.Z.V I— D.J.K. I. De Amsterdammers beschikken over een zeer snel zevental: o.a. spelen de bekende zwemmers Schef- fer en van Schouwen in deze plaeg. Het zal dus een spannende strijd worden tusschen de techniek en tac tiek der Velsenaren en de snelheid van D.J.K. Ongetwijfeld zal de V.Z.V. alles op alles zetten om den zoo goed ingeslagen weg naar een ongeslagen kam pioenschap voort te zetten, waarmee een behoorlijke promotiekans zal ontstaan. De wedstrijden, die in „de Heerenduinen" gespeeld worden, zullen zeker veel belangstelling trekken. De opstelling van V.Z.V. I is: J. Wevers, C. Visman, P. Duinker, Ch Moeken, P. Gottmer, P. Swier, N. Schoone. HEEMSKERK HEEMSKERKSCHE ZWEMCLUB. Zondag 29 Juni zal in de inrichting der Heemskerk- sche Zwemclub aan de Vuurlijn ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een jeugdfeest worden gehouden. VOLENDAM 3—A.D.O. 3. Voor deze belangrijke strijd waarvan de inzet de on derste plaats in de le klasse B is, komt A.D.O. als volgt uit: Beentjes. Adrichem, v. Roon, R. Rozing, K Rozlng, Rizzi, De Boer, Koopman, Groot, Fatels, Meijer. EXAMENS. Aan de R.K. Naaischool alhier behaalden de volgen de dames hun diploma als coupeuse: M. Boots, B. Wil- genberg, Tini Grapendaal, Fr. Zonneveld, J. v. Dui venvoorde, Annie Zonneveld. De kleine bewonderaar van den fotograaf, die er meer van wilde maken. -(Foto Pax Holland) BEVERWIJK RAAD BEVERWIJK. Gemeente gaat duingrond ont ginnen. De raad weer compleet. Geen lager vergunningsrecht. Een korte zitting. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder Voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. Afwezig waren de heeren Visser en Van Lunzen. In zeer korten tijd was de agenda afgehandeld. DE RAAD WEER COMPLEET. De raad begon zich te completeeren door de in stallatie van den heer Th. C. J. Wilms Floet. De heer Wilms Floet legde in handen van den voor zitter de beloften en de verklaring af. BENOEMINGEN. In de vacature in de algemeene onderstands- commissie, ontstaan door het bedanken van mevr. W. J. HuenderBosch te Wijk aan Zee, werd benoemd de heer W. Netelenbos te Wijk aan Zee. De benoeming geschiedde voor den tijd van de zittingsperiode van de leden van den raad. Voor het tijdvak van 1 September1940 tot en rpet 31 Augustus 1941 werd tot leerares in tijde- lijken dienst aan de gem. Huishoud- en Industrie school benoemd mej. A. Seel. Met ingang van 1 September a.s. werd zij in vasten dienst be noemd. De heer P. Krabbendam werd wederom be noemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de gem. Nijverheidsavondschool in de vakken natuur- en werktuigkunde en electro-techniek. VEROEDINGEN AAN BIJZ. SCHOLEN. De vergoeding van de besturen der Bijz. lagere scholen bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1940 werd vastgesteld. Ingevolge art. 101 bis, lid 7 der Lager Onder wijswet 1920 moet de Raad aan de besturen der bijzondere lagere scholen over 1941 een voor schot verleenen op de gemeentelijke vergoeding der belooning van vakonderwijzers. Dit bedrag werd bij besluit van 7 April 1941 vastgesteld op f 3.20. De vorschriften werden vastgesteld overeenkomstig de bedragen als vermeld in het ontwerpbesluit. Na enkele financieele voorzieningen, dienst 1940, betreffende de vaststelling der 8e en 9e suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1940, als mede een wijziging der 6e suppletoire gemeente- begrooting, dienst 1940, kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van het gemeentelijk arbeids- overeenkomstenbesluit. Zonder h.st. aangenomen, SNEEUWRUIMEN. Op wensch van de bezettingsautoriteiten verzocht de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche zaken te bevorderen, dat in de ge meentelijke politieverordening de noodige voor schriften nopens het sneeuwruimen worden op genomen, zulks in aansluiting aan de in Duitsch- land geldende regeling. In verband hiermede stelde het college voor om een ontwerp-verorde- ning tot wijziging van de politieverordening vast te stellen, waarin deze zaak geregeld wordt. Zonder opmerking ging dit voorstel onder den hamer door. DE KOSTELOOZE INENTINGEN. De jaarlijksche belooning voor het verrichten der kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën voor Beverwijk werd in 1937 bepaald op f 25 en f 10 voor Wijk aan Zee. De behandelend geneeskundige te Beverwijk verzocht B. en W. te bevorderen, dat deze belooning werd herzien en gaf in overeen stemming met het advies van den geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in overwe ging om het bedrag vast te stellen op f 0.50 per geval. Het college kwam het voorgestelde bedrag redelijk voor. De minimum-belooning zal per jaar voorBeverwijk f 25 bedragen en voor Wijk aan Zee f 10. B. en W. stelden den raad voor aldus te be sluiten en den begrootingspost voor dit jaar te verhoogen tot f 150. Dit deed de raad dan ok. Goedgekeurd werd de rekening van het oude mannen- en vrouwenhuis te Wijk aan Zee over 1940. ONTGINNING VAN DUIN- GRONDEN. Ten behoeve van de voedselvoorziening heeft jhr. H. Boreel voor de tweede maal om niet aan de gemeente in gebruik voor beplanting met voedsel gewassen aangeboden een gedeelte van het land goed „Westerhout" ten Noorden van de Zeestraat, ter grootte van ongeveer 2.50 H.A., gelegen nabij de Kaag. B. en W. hebben dit aanbod aanvaard en zijn voor nemens het terrein als object van werkverruiming te doen spitten, egaliseeren, zaaiklaar maken, be zaaien enz Permanente bewaking van de eerste groente in Neêrlancl's twaalfde provincie. De vogelver schrikker is ook in den Noord-Oostpolder zijn preventieven arbeid begonnen. (Foto Pax Holland) B. en W. vertrouwen dat de zuiver ten laste van de gemeente komende uitgaven uit de opbrengsten zullen kunnen worden bestreden. De algemeene leiding en het dagelijksche toezicht worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide maatschappij. B. cn W. stelden voor het college te machtigen tot de uitvoering der werkzaamheden en om de be- noodigde gelden beschikbaar te stellen. De heer Passchier sprak er zijn blijdschap over uit, dat dit object ter hand wordt genomen, daar het geschikt werkverruimingsobject is, waar mee bovendien de voedselvoorziening ook gediend is. Spr. vroeg echter of het nu nog mogelijk was, h?t object klaar te krijgen om het dit jaar nog te zaaien. Wethouder V a.n Dok antwoordde, dat aanvan kelijk gedacht werd, dat dit mogelijk zou zijn op het eerste gedeelte, dat vrij vlak is. De bedoeling was dit gedeelte dan nog te benut ten door boonen te zaaien. Bij een ingesteld on derzoek bleek het echter ook al door de droogte niet meer mogelijk. Daarom is thans besloten lu pine te planten en deze later onder te ploegen om de structuur van den grond te verbeteren. GEEN LAGER VERGUNNINGS RECHT. Op het verzoek van de afdeeling Velsen en om streken van den Ned. Bond van Café- en Restau ranthouders om wijziging van de verordening op de heffing van vergunningsrecht werd op voor stel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat het volgens de wet niet mogelijk is het vergunnings recht lager te stellen dan f 40 per jaar. RONDVRAAG. Mevr. Kern p-H aan informeerde naar de mo gelijkheid van een melkverstrekking op de scho len, daar hiervoor door verschillende gemeenten een regeling, is getroffen. De heer R ij k e n s vestigde de aandacht van het college er op, dat de gem .dienst van Sociale Zaken eigenhandig menschen in het oude man nen- en vrouwenhuis te Wijk aan Zee heeft onder gebracht, wat reglementair niet mogelijk is. Vol gens het reglement, moet men voor opneming in dit huis 10 jaar in Wijk aan Zee wonen en 60 jaar zijn. De heer Niesten vroeg of het door afbraak van eenige perceelen vrijgekomen stukje grond bij de Beverwijksche Conservenfabriek niet voorzien kon worden van een vast dek van tegels, daar het nu als speelplaats door kinderen gebruikt wordt. Betreffende de vraag over de melkverstrekking deelde de voorzitter mede, dat dit punt in overweging genomen zal .worden. Van de opmer king van den heer R ij k e n s zal nota genomen worden. Over de kwestie van het stukjegrond zei de voorzitter, dat B. en W. hierop reeds gewezen waren. Indien het mogelijk is zal er wat aan ge daan worden. Hierna sluiting. KASTEEL „DE CANNENBUHGH", 21 Juni. Het A.N.P. meldt: De eerste lichting journalisten, welke op initiatief van den Raad van Voorlichting van de Nederlandsche pers een week op het oude kasteel „De Cannenburgh" bij Vaassen op de Ve- luwe heeft doorgebracht, is vanmorgen afgezwaaid. Het was eenerzijds een moedig afscheid. Men was gekomen als collega's en wist niet wat deze va- cantieweek in dit romantisch oord zou brengen. Het kwam zelfs deze heeren, die toch wel iets ge wend zijn, nog wat vreemd voor. Nimmer werden journalisten op deze wijze bijeengeroepen. Ander zijds werd dit afscheid gekenmerkt door een sfeer van voldoening en dankbaarheid. De organisator van deze kampenreeks zei het aan het slot zoo te recht: „Gij kwaamt als mijnheeren en gij gaat heen als kameraden". Zoo was het en niet anders. Alles zat intusschen mee, er was letterlijk niets, dat roet in het eten gooide. De geheele week was het his torisch slot overkoepeld door een strak blauwe lucht, de gansche bevolking van Vaassen en vooral de jeugd leefde van den aanvang af met de door de heete zomerzon gebronsde kasteelbewoners mee en ook het programma, dat de cultureele organisa tor Goedhuys en kampcommandant Learbuch had den verzorgd, droeg er toe bij dat de stemming niet beter en het succes niet grooter hadden kun nen zijn. Woensdag sprak de heer Nachenius over het onderwerp „Volk en Ras". Hij hield een breed gedocumenteerd betoog, waarin er op werd gewe zen, dat de rassentheorie hierop gefundeerd is,'dat het Noordras, waarvan de Germanen een onder deel vormen, ten onder dreigt te gaan. Deze onder gang dient in het belang van ons volk te worden voorkomen. Het Noordras wordt thans opgesloten in een belachelijk klein gebied en juist daardoor dreigen er allerlei gevaren voor dit ras. Het dient weer sterk te worden, opdat het weer een sterk® politieke macht in de wereld zal gaan vormen. Voorwaarde hiertoe is echter, dat het gezond blijft en dat de leidende figuren die in alle lagen van het volk worden aangetroffen naar voren zullen treden. Zjj vooral mogen niet uitsterven. (Vervolg zie pag. 2).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1