IJmuider Courant Sovjet-Russische machinaties tegen het Duitsche Rijk in samenwerking met Engeland Gevechtshandelingen aan de Duitsch-Russische grens begonnen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Hitier richt zich tot het Duitsche volk: De tekst van Hitler's oproeping De nieuwe vleeschbon Southampton gebombardeerd 26e JAARGANG No. 195 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 23 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch front van Noordelijke IJszee tot Zwarte Zee tezamen met Finsch en Roemeensch leger Lot van Duitschland wederom in handen der soldaten BERLIJN, 22 Juni. (D. N. B.) Rijksminister dr. Goebbels heeft hedenochtend vroeg te 5.30 uur een oproeping van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het rijk, in samenwerking met Engeland. Hij kondigt in zijn oproeping aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa. Tenslotte deelt dr. Goebbels mede dat de Führer besloten heeft het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk wederom in handen van de soldaten te leggen. in de Baltische landen. Aangezien de Russische regee ring zelf steeds beweerde dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid daar slechts een demonstratie tegen Duitschland zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het Westen had den gebroken, werd de Russische opmarsch evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. (Men zie ook pag. 5). BERLIJN, 22 Juni. De Führer heeft de volgende oproeping tot het Duitsche volk gericht. Duitsch volk, nationaal-socialisten. Door zware zor gen gedrukt tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche rijk op 3 September 1939 de En gelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging ieder begin van een consolideeren en daarmede een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te verijdelen, her haald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogén Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Holland, zoo bestreed het met behulp van ge heel Europa later Frankrijk en zoo begon het, om streeks de eeuwwisseling, met de omsingeling van het Duitsche rijk en begon in 1914 de wereldoorlog. Slechts door zijn eigen innerlijke oneenigheid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Nadat men eerst huichelachtig had ver klaard. alleen tegen den keizer en zijn regime ge streden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duitsche leger, met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche rijk. Terwijl zich de pro fetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren en door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moes ten worden, schijnbaar letterlijk in vervulling ging, begon de nationaal-socialistische beweging met haar hereenigingswerk onder het Duitsche volk. waarmede het herstel van het Duitsche rijk werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood en ellende en smade lijke miskenning stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. In de eerste plaats Enge land werd hierdoor niet getroffen of ook maar be dreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk de nieuwe, van haat vervulde omsinselingsnolitiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot de ons bekende complotten tusschen Joden en demo craten, bolsjewisten en reactionairen, welke alleen ten doel hadden het oprichten van den nieuwen Duitschen volksstaat- te verhinderen, het rijk opnieuw In onmacht en ellende te storten. Behalve ons, trof de haat van dit internationale wereldcomplot die vol ken, welke eveneens door het geluk ovéf het hoofd gezien waren en gedwongen waren, in harden strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Voor alles werd Italië en Japan het aandeel in de goederen dezer wereld evenzoo bestreden, ja zelfs verboden, als Duitschland Het aaneensluiten van deze landen was derhalve 6lecht,s een daad van zelfbescherming tegen de hen bédreigende, egoïstische wereldcoalitie van rijkdom en macht. Engeland's omsingelingspolitiek. Reeds in 1936 heeft Churchill gezégd, volgens de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood in een commissie van het Amerikaansche huis van af gevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer 1939 scheen voor Engeland het tijdpunt gekomen de nieuwe voorgenomen vernietiging met de herhaling van een uitgebreide omsingelingspolitiek tegen Duitsch land te beginnen. Het systeem van de tot dit doel be gonnen leugencampagne bestond hierin andere vol ken voor bedreigd te verklaren, ze eerst in te palmen door Engelsche beloften van garantie en bijstand en dan, evenals voor den wereldoorlog, tegen Duitsch land te laten oprukken. Zoo gelukte het Engeland van Mei tot Augustus 1939 de bewering de wereld in te sturen dat Litauen, Estland, Letland, Finland, Bes- sarabië, als ook de Oekraïne door Duitschland on middellijk bedreigd werden. Een deel dezer staten Het zich hierdoor verleiden de met deze beweringen aangeboden garantiebelofte te aanvaarden en ging hiermede over in het nieuwe ntncinoehngfifront tegen Duitschland. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiedenis van het Duitsche volk te kunnen verantwoorden dezen landen, of hun nen regeeringen, niet alleen te kunnen verzekeren dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bo vendien de sterkste macht in het Oosten nog in het hijzonder door een plechtige verklaring gerust te stellen ten aanzien, van de grenzen van onze belan gen. Nationaal-socialisten. Ge hebt het toen wel allen ge voeld dat deze stap voor mij een zeer bittere en zware was. Nooit hééft het Duitsche volk tegen de volken van Rusland vijandelijke gevoelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar, heeft een Joodsch- bolsjewistische clique van machthebbers uit Moskou getracht niet alleen Duitschland. doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen ge tracht zijn nationaal-soriaiictisrhe .wereldbeschouwing naar Rusland te brengen, doch de Joodsch-bolsiewis- lische machthebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch op de eerste plaats door mid del van de militaire macht. De gevolgen van het op treden van dit regiem waren in alle landen slechts chaos, ellende en hongersnood. Ik heb daarentegen sedert twintig jaar gestreefd met een minimum van ingrijpen en zonder eenige versto ring van onze productie te komen tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de winst van den arbeid in steeds grooter omvang den werkenden mensch ten goede komt. Het succes van deze politiek van economische en sociale nieuwe ordening van ons volk, welke stelselmatig het uit den weg ruimen van de tegenstellingen van klasse er stand, als werkelijk doel van een ware volksgemeen schap nastreeft, is in de-geheele wereld ongekend. Het was derhalve voor mij in Augustus 1939 een zware stap mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche omsingelingspolitiek tegen Duitsch land tegen te werkeri.XIg~*heb dit slechts gedaan in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegenover het Duitsche volk en voor alles in de hoop ten slotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en mis schien de van ons geëisehté offers toch te kunnen ver minderen. Terwijl nu Duitschland in Moskou plechtig verze kerde dat de betrokken gebieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belangengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen voor het geval dat het Engeland zou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens gesteld voor de Duit sche aanspraken, welke niet in verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wapens. Nationaal-socialisten, de gevolgen van deze, door mijzelf gewenschte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdragen, waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Veel meer dan een half millioen Duitsche volksgenooten. allen kleine boeren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staanden voet gedwongen hun voeger vaderland te verlaten, teneinde een nieuw regime te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenlooze ellende bedreigde en vroeg of laat ge heel zou uitroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het was niet mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken. Onder hen be vinden zich alleen reeds meer dan 160 mannen van Duitsche nationaliteit. Rusland's houding tijdens den Poolschen veldtocht. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moést, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk éen duurzame overeen komst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen maakten de Sovjet machthebbers plotseling, in tegenstelling met het verdrag, ook aanspraken op Litauen. Het Duitsche rijk heeft nooit de bédoéling géhad' Litauen te bezet ten en-heeft dan ook niet alleen geen dergelijke eisch aan de Litausche regeering gesteld; doch in tegendeel het verlangen van de Litausche regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aange zien dit niet ivereenkwam met de bedoelingen var de Duitsche politiek. Toch heb ik mij in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds werden herhaald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod t( doen aan de Westelijke mogendheden. Door de inter nationale en Joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitsch land te kunnen mohiliseeren, met insluiting van den Balkan en de Sovjet Unie. Derhalve besloot men in Londen Mr Cripps als ambassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht onder alle omstandigheden de betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. Over den vooruitgang van deze missie gaf de Britsche pers berichten, zoo lang zij niet om tactische redenen tot zwijgen genooDt was. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich werkelijk de eerste gevolgen merken. Ter wijl Rusland zich gereed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden, plotseling met de even leugenachtige als belachelijke bewering dat het deze landen, moest beschermen tegen een bedrei ging, óf deze bedreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alleen Duitschland bedoeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendringen of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen, de machthebbers in het Kremlin gingen even onmiddellijk verder. Terwijl Duitschland in het voor jaar van 1940 zijn strijdkrachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap ver van de Oostelijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepén ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Rus sische strijdkrachten in een mate welke slechts kon worden opgevat als een bewuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Molotof per soonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds GRAVENHAGE, 23 Juni. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor 't koopen der daarbij vermelde rantsoenen; Bon „20 vleesch": 24 Juni t.m. 1 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon „20 worst, vleeschwaren": 24 Juni t.m. 1 Juli, per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren.. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip. eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. EXAMENS. NUTTIGE HANDWERKEN. Rijkskweekschool voor Onuderwijzers(essen). Haarlem 21 Juni 1941. Geëxamineerd 5 candidaten Geslaagd de dames L. N. Jonker, I-I. J. Laatsch, C. M. Reeders, E. Schirrmann en A. Teer. Deze examens zijn geëindigd. Diploma landmachinist. Voorloopig diploma stoombedrijf. Geslaagd H. Meenderinck, IJmuiden en D. J. Nijveld, Bever wijk. Diploma A stoombedrijf. Geslaagd L. W. Semé, Velsen. Akte L. O. R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Am sterdam. Geslaagd de dames C. Kors, Haarlem en G. A. C. M. Roozen, Overveen. Gemeenteadministratie. Examen „Vereeniging voor Gemeentebelangen". Geslaagd J. W. van den Aardweg en J. Benjamin, Haarlem. KRAAMVERPLEEGSTER. Op 19 en 20 Juni werd aan het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem het examen voor kraamver pleegster gehouden. De examencommissie bestond uit: dr. A. Melchior, regeerings-deskundige, mej. dr F. C. van Hasselt en Zr. A. v. d. Bent, deskundigen van de inrichting. Geslaagd zijn de zusters: M. H. van Beek, L. J. Büller, A. C. van Dalen, A. C. Gregorius, F. van Keeken, E. Knip, A. Land, R. van der Linden, W. C. M. van Tuyll van Serooskerken, A. van der Valk, C. M. Warmoltz, R. C. Wefers Bettink. KENNEMER LYCEUM BLOEMENDAAL. Eindexamen afd. Gymnasiiim. Geslaagd voor diploma B: A. W. Bakker, Judith de Beer, R. L. Boisevain, H. W. Brandes, Coi'nelia H. Niesten. Geslaagd voor diploma A: D. Jacobs, Anna L. E. Krijn Eelly W. Lek; P. J. Polak, H. E. Smidt van Gelder. VROEDVROUW Kweekschool voor vroedvrouw te Amsterdam Geslaagd V. Kersen, te Halfweg. De warmte joeg de menschen gisteren letterlijk het water in en niet alleen aan het strand maar ook in de natuurbaden was het een drukte van belang. Zoo had ook het Natuurbad Velserend niet over gebrek aan bezoekers te klagen. (Foto Stevens) Duitsch weermachtsbericht van Zondag Talrijke Sovjetvliegtuigen neergeschoten Turkije besluit neutraal te blijven. OFficiëele Turksche mededeeling. ANKARA, 23 Juni. (Stefani) Het Turksche persbureau publiceert het volgende officieele communiqué: Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de- Sovjet- Unie, heeft de regeering der republiek besloten de neutraliteit van Turkije af te kondigen. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Aan de Sovjet-Russische grens is het van daag sinds de ochtenduren töt gevechtshande lingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen werd met zware verliezen afgeslagen. Duitsche jagers schoten talrijke roode gevechtsvliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Southampton gebombardeerd. Uitgestrekte branden ontstonden in dockinstallaties, pakhuizen en be drijven voor de voedselvoorziening. Andere lucht aanvallen waren gericht op vliegvelden in Noord- Schotland en in de Midlands. Ten noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar be schadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kregen twee Duitsche snelbooten contact met drie Britsche snelbooten, die na verscheiden treffers afzwenk ten. Gistermiddag vloog een gering aantal Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterke escorte van jagers naar de Fransche Kanaalkust. In hevige luchtge vechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vlieg tuigen neer. Luchtdoel- en marineartillerie haal den nog twee toestellen omlaag. Luitenant- kolonel Galland behaalde in deze gevechten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West-Duitschland laten vallen zonder noemenswaardige schade aan te richten". Omtrent den opmarsch van het Duitsche leger in het Oosten vernam het D.N.B. gistermiddag nader: Uit de oproeping van dén Führer valt af te leiden dat Duitschland voor den thans te ver wachten gigantischen strijd tegen de geschoolde goeduitgeruste Russische strijdkrachten een zoo geweldige macht in het veld brengt als nimmer te voren. Behalve de beproefde divisies van het land leger zijn natuurlijk in de Oostzee strijdkrachten van de marine in actie gekomen. Ook de voorbe reidende groote aanvallen van het luchtwapen die kenmerkend zijn voor alle groote operaties, heb ben sinds de ochtenduren langs het geheele front in het Oosten een aanvang genomen. De formaties van. het Duitsche luchtwapen zijn in voortdurende aanvallen opgetreden tegen vlieg velden, troepenconcentraties, versterkingsinstal laties en kwartieren van de Russische strijd krachten en hebben blijkbaar reeds aanzienlijke winst geboekt door de verwoestingen op den grond en door omvangrijke vernietiging van vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten. De Duitsche formaties staan ditmaal evenwel nietalleen in het Oosten. Schouder aan schouder strijden in het Hooge Noorden met hen de Finsche {strijdkrachten en aan de Roemeensch-Russische grens de Roemeensche troepen die in het afge loopen jaar door de Duitsche weermacht zijn ge schoold. De kern van dit vëruitgestrekte front vormt de Duitsche weermaeht, die in den strijd is beproefd. INSTALLATIES VAN SEBASTOPOL EN VLIEGVELDEN GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D. N. B. wordt gemeld, in den loop van vandaag de voor den oorlog belangrijke installaties van Sebastopol gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen .heeft reeds in de eerste uren van Zondag, naar het D.N.B. ver neemt, met krachtige slagen de aanvalsvoor- bereidingen van de bolsjewistische weermacht getroffen. In talrijke dappere aanvalsvluchten, die werden uitgevoerd door gevechts- en torpedovliegtuigen en duikbommenwerpers, konden de inrichtingen van talrijke vliegvel den van den vijand vernietigd worden. Tal rijke vliegtuigen, hangars, barakken en ten ten raakten in brand of werden door beschie ting met de boordwapens vernietigd. Verder bestreed het Duitsche luchtwapen op verschillende plaatsen gemotoriseerde colonnes, concentraties van pantserwagens, munitie-opslag- plaatsen, alsmede spoorlijnen van den vijand met duurzaam succes. Ook kazerne-installaties, bat terijstellingen en zware verdedigingsinstallaties werden door bommen van alle kalibers getrof fen en grootendeels vernield. VERLIEZEN BIJ HET RUSSISCHE LUCHTWAPEN. De verliescijfers van het Roode luchtwapen zijn tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik zijn nog geen totale cijfers te melden. Hoe zwaar echter de slagen zijn, die'de Sovjets door het Duitsche luchtwapen worden toege bracht, blijkt uit de vernietigende nederlagen die Roode gevechtsvliegtuigen bij ewte aanvallen op Duitsch souverein gebied hebben geleden. In de vroege morgeuren van Zondag vlogen negen Sovjet-Russische Martin-bommenwerpers naar Oost-Pruisen. Hiervan werden er niet min der dan zeven door Duitsche jagers neergeschoten Bij een andere aanvalspoging op militaire instal laties in het gouvernement, dicht achter het front, waren 35 Sovjet-Russische gevechtsvliegtuigen in actie. Tot op twee na werden al deze vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. Italië in oorlog met de Sovjet Unie- Mededeeling aan den Russischen Ambassadeur te Rome ROME, 22 Juni (Stefani). De Italiaansche regeering heeft den Sovjet-Ambassadeur medegedeeld dat zü zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie be schouwt. Het D.N.B. deelt mede: De Italiaansche ambas sadeur Dino Alfieri, heeft Zondagmorgen den mi nister van buitenlandsche zaken bezocht en hem in opdracht zijner regeering meegedeeld dat Italië zich bij den afweer van de bedreiging voor Europa, ontstaan door den opmarsch van het Roode Leger in het Oosten, algeheel solidair met Duitschland verklaart en zich van Zondagochtend half zes af beschouwde als in oorlogstoestand met de Sovjet- Unie. Dit besluit van de Italiaansche regeering is gis terochtend door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano ter kennis ge bracht van den Russischen ambassadeur te Rome. BEVERWIJK De mooie Zondag. Groote drukte in Wijk aan Zee. Deze stralende zomersche Zondag bracht in Wijk aan Zee een groote drukte teweeg, van menschen, die allen de steden waren ontvlucht. Reeds vrij vroeg in den morgen begon de uittocht naar hef strand. Lange files fietsers trokken door Beverwijk naar Wijk aan Zee. Tegen den middag leek het op de Zeestraat wel één rij van fietsers te zijn. Op het strand heerschip r|an ook een gezellige druk te. Duizenden zochten in het water verkoeling. De drukte op het strand bood vooral van de hooge duinen af gezien een aardig beeld. De maatregel, dat er geen fietsen op het strand meegevoerd mogen worden, is een zeer goede, daar met deze drukte van het vrij gegeven strand vrijweliedere vierkante meter bezet was. Tegen den avond luwde de drukte wat. Uitreiking distributiebescheiden. Vandaag zijn de letters P, A, R en T. aan de beurt om de distributiebescheiden van het lokaal Raadhuisstraat 5 af te halen. Morgen Dinsdag, komt de letter S. Het lokaal is geopend van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het diploma costumière mej. A. A. W. Melis. Zij werd opgeleid door mej. G. J. van Telgen. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel 25 jaar. Zondag heeft de Kring Beverwijk van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel het 25-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum werd 's morgens in de R.K. Kerk te Velsen-Noord een H. Mis opgedragen. 's Middags is in het K.S.A.-gebouw een feest- vergadering gehouden, waarbij de voorzitter in zijn openingswoord een overzicht gaf van den gang van zaken van de afdeeling in de afgeloopen 25 jaren. De bondsvoorzitter, de heer M. van der Broek, bood namens het hoofdbestuur zijn hartelijke geluk- wenschen aan. Spr. zei dat de kring Beverwijk tot één van de trouwste en beste afdeelingen behoort van den Bond. De jubileerende P.T.T.-mannen bleven hierna nog geruimen tijd gezellig bijeen. IJMUIDEN DE ANSJOVIS-VISSCHERIJ. Begunstigd door het fraaie weer, blijft de ansjovis-visscherij bevredigend. Nog steeds komen flinke hoeveelheden in de verschillende aanvoer- plaatsen ter markt. De aanvoer bedroeg volgens „De Visscherijwereld" in de week van 12 t.m. 18 Juni: in Harlingen 36259 K.G., in Makkum ruim 3000 K.G. en in Den Oever ruim 11500 K.G. VERSCHE VISCHAANYOER TE SCHEVENINGEN Van de kustvisscherij waren Zaterdag te Sche- veningen aan de markt 35 motorkotters met te zamen f3603 besomming. In de week van 16 t.m. 20 Juni werd door 360 vaartuigen aan de. kustvaart deelgenomen, waar bij een totale besomming van f 46.205 werd ge maakt. Niet. alle schepen konden dagelijks aan de markt zijn en de aanvoer was minder dan de vorige dagen. De vangsten der binnengekomen schepen waren echter bevredigend en niettegen staande de warmte bleven de vischprijzen hoog. Door enkele motorschokkers welke de snurre- vaaduitoefenen werden flinke vangsten aange bracht. Deze snurrevaarders maakten dagreizen van ruim 700 tot 820 gulden. De snurrevaarder UK 4 R. de Vries maakte de hoogste dagbesom ming en wel f 1367, hetgeen een zeer mooi resul taat is. De aangevoerde visch bestond hoofdzake lijk uit platvisch, o.a. schol en scharren. Door de snurrevaarders werd veel schol aan gevoerd. De aanvoer van fijn visch, o.a. tong en tarbot, blijft nog gering. Van de Scheveningsche vloot waren Donderdag j.l. acht motorloggers te IJmuiden aan de markt met besommingen van 2000 tot 3000 gulden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1