Bi] Solloem pl.m. 250 Britsche pantserwagens buitgemaakt. SB'uimniand Spett en Spet Nieuwe Uitgaven W OE N S D-A G -25 JUNI 1941' Jtaliaansch weermachtsbericht. Stoutmoedige aanval in Oost-Afrika. ROME, 24 Juni (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 384 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vlieg- 1 tuigen bombardeerden gisteren de versterkingen en een concentratie gemechaniseerde strijdmiddelen de vesting Tobroek. Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagveld van Solloem bedraagt het aantal En gelsche pantserwagens dat in handen der troepen van de as gebleven is thans 249, waaronder zich twaalf in volmaakten toestand bevinden. In Oost-Afrika: op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval ondernomen door de troepen die deel uitma ken van het garnizoen van Uolchefit onder bevel van kolonel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linies door en brachten den vijand zware verliezen toe, waarbij gevangenen werden gemaakt en kanonnen, wapens en munitie buitgemaakt. Bij deze actie hebben zich een afdee- ling Amhara's en een afdeeling -Altipiano bijzon der onderscheiden. Drie Engelsche vliegtuigen heb ben gisteren een vlucht boven Syracuse gemaakt, waarbij het hospitaal van het Roode Kruis getrof fen en een vrouw gedood werd." Eden over de betrekkingen met de Sovjet-Unie. De taak van Sir Stafford Cripps. Het D. N. B. meldt: In het Britsche Lagerhuis is naar de Engelsche Berichtendienst meldt een debat gevoerd over den politieleen toestand. Nadat minister-president Churchill in zijn inleiding ver klaard had dat'hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogsconferentie van het Imperium bijeen te kunnen roepen, heeft de minister van buitenlandsche zaken Eden gesproken over de be trekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. Uitgaande van de bekende Britsche propaganda- stelling dat Duitschland naar de wereldheerschap pij streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een middel tot. dit doel is, herinnerde Eden eraan dat reeds in 1933 Engeland met de Sovjet- regeering te Moskou was overeengekomen een ver klaring af te leggen, behelzende dat er geen. be langenconflicten in de eèn of andere belangrijke kwestie van de internationale politiek, tusschen beide mogendheden bestonden. De toentertijd vastgelegde richtlijnen gelden, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke gelegenheden in het verleden de mogelijkheid van een samenwerking met de Sov jet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hinderpa len getracht uit den weg te ruimen. In dit verband bestreed Eden desondanks dat er eenigerlei overeenkomsten tusschen- Engeland en de Sovjet- Unie betreffende den Balkan bestaan, doch beves tigde aan den anderen kant echter het reeds door Churchill verkondigde feit, dat de Britsche regee ring met het oog op z.g. aanvalsplannen van Duitschland zich met Moskou in verbinding had gesteld „voor het afwenden van het gevaar dat de Sovjet-Unie bedreigde". Eden persoonlijk heeft met toestemming van den minister-president den Sovjet ambassadeur te Londen aan de hand van inlichtingen op de hoogte gesteld'en gewaarschuwd. Eden legde den nadruk op de rol die de Britsche ambassadeur Cripps bij de gedachtenwisseling tus schen Moskou en Londen heeft gespeeld en ver klaarde: Sir Stafford Cripps heeft" door zijn invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie het bestaan van den dringenden wensch der Britsche regee ring om tot een nórmaliseering der wederzijdsche betrekkingen te komen bewezen. Wanneer Cripps naar Moskou teruggekeert zal hij fungeeren als ad viseur en leider van de hulp die de Britsche regee ring bereid is thans aan de Sovjet-Unie te ver kenen. Hierover wordt thans onderhandeld. De Sovjet regeering heeft door haar ambassadeur reeds toegestemd in het zenden van economische en militaire missies naar de Sovjet-Unie. LAGERHUIS KEURT CREDIET VAN 1 MILLIARD POND STERLING GOED Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar Reuter meldt, na een kort debat een crediet van een mil liard pond sterling voor oorlogsdoeleinden goed gekeurd. De minister van financiën verklaarde dat dit crediet, naar zijn schatting, voldoende zal zijn voor de behoefte van drie maanden. Nieuw bewind in Litauen. Berichten omtrent het uitroepen van den autonomen staat echter niet te Berlijn bevestigd. United Press meldt uit Berlijn: Naar Litausche kringen te Berlijn verklaren, heeft de radiozender van Kaunas (Kowno) Maandagmorgen bekend gemaakt, dat de Sovjet-autoriteiten zijn verdreven. Er is een contra-revolutionnaire regeerin'g gevormd, die tot dusver reeds uit alle deelen van het land instemming heeft ontvangen. Toen de eerste berichten over den Duitschen aanval op de Sovjet Unie bekend werden gemaakt, kwamen leden van de Litausche kolonie te Berlijn voor het vroegere Litausche gezantschapsgebouw hijeen, waar gedurende de afgeloopen maanden het agentschap Tass was gevestigd. De Litausche vlag werd aan den vlaggemast geheschen en de verzamelde menigte zong Litausche volksliederen. Verscheidene honderden mensehen waren bijeen.en de demonstratie duurde een paar uur. De Duitsche politie sloeg een en ander welwillend gade en be moeide zich er in. het geheel niet mede. Naar ver luidt heeft de vroegere Litausche gezant Skirpa, die nog altijd te Berlijn vertoeft, zich ter beschik king van'de Duitsche regeering gesteld. Volgens een bericht uit Stockholm, hééft men in Zweden Maandagmorgen om 10.25 uur Zweedsche tijd een radio-uitzending uit Litauen opgevangen, waarin Litauen tot een vrijen en onafhankelijken staat werd geproclameerd. Verder werd medege deeld, dat zoowel Kaunas als Wilna zich in handen der Litausche patriotten bevinden. Naar beweerd Werd, is de laatste Litausche gezant te Berlijn Skirpa, tot Litausch staatshoofd gekozen. Van officieuze zijde te Berlijn wordt echter volgens het A.N.P. medegedeeld dat de in het buitenland verspreide berichten over de i beweerde uitroeping van een autonomen 1 Litauschen staat in Berlijnsche politieke kringen niet worden bevestigd. Deensche gezant keert uit Moskou terug. Instructie der Deensche regeering. Volgens een mededeeling van het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Deensche regeering haar gezant in Moskou en het gezantschapspersoneel aldaar instructie gegeven naar Denemarken terug te keeren. .(D- N. B.) Hardnekkige weerstand der Franschen in Syrië. Aanvallen in het gebied van Damascus tot staan gebracht. Het officieele bericht over den militairen toe stand in Syrië legt er den nadruk op dat de Fran- sche strijdkrachten haar tegenstand in alle secto ren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdeelingen, om haar oostelijke flank te dekken, sedert verscheidene dagen aanvallen ondernomen bij Djezzin, die na verbitterde gevech ten van m.an tegen man door de Fransche troepen zijn afgeslagen. Hetzelfde lot ondergingen de Brit sche aanvallen op Merdsj-Ajoem. In het gebied van Damascus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In de Syrische woestijn hebben -bij Palmyra for maties van het vreemdelingenlegioen, kameel- ruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de van Irak uit oprukkende gemotoriseerde een heden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling, ten Westen van Dzjebel-Droes. aangevallen. Op 23 Juni heeft het Britsche luchtwapen ver schillende vliegvelden aangevallen en eenige toe stellen op den grond beschadigd. Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtgevechten werden zes vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Door een nieuwen luchtaanval op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. In den nacht van 22 op 23 Juni is tijdens een zee gevecht ter hoogte van Beiroet een Britsch oorlogs schip zwaar beschadigd. De verdediging der Halfayapas. De correspondent van United Press bij de Engel sche troepen in de West-Egyptische woestijn, Richard MacMillan, meldt: De hardnekkige verdediging van de Halfaya-pas door de Duitsche infanterie heeft bij de Engelsche soldaten het geloof gewekt .dat de Duitschers over nieuwe troepen beschikken, namelijk de „Soldaten met een rantsoen van zeven dagen". Deze soldaten bezetten namelijk met hun machinegeweren stra tegisch belangrijke punten van de woestijn. Zij verschansen zich- daar met hun wapens en een le vensmiddelenrantsoen voor zeven dagen en hebben het onveranderlijke bevel te strijden tot den laat- sten kogel. Ik heb zelf den strijd om de Halfaya-pas gade geslagen en ik heb gezien, hoe de verdedigers vier dagen lang zich met hun lichte en zware mitrail leurs en ook met luchtdoelgeschut den vijand van het lijf hielden. Nog des nachts ging het geblaf van dit geschut door over. de in het maanlicht badende woestijn. Het geluid laat zich hef, beste vergelijken met het snel op elkander volgende geroffel van de9 oorlogstrommels van Centraal-Afrika. Ik zag, hoe de Tommies en de Indische soldaten, gesteund door een zeer hevig vuur der Britsche bat terijen, tegen de stoffige hellingen van de pas klau terden. Er hing een sluier van geelachtig woestijn zand, vermengd met de grauwzwarte rook der ont ploffende granaten. Het artillerievuur was zoo in tensief, dat de geheele helling een vlammenzee ge leek. De in den strijd aan de Noordwestelijke gren zen van Indië geoefende Indische soldaten waren bijzonder geschikt voor het beklimmen van de steile hellingen en zij maakten ook inderdaad voort gang. Maar het uiteindelijk succes bleef uit, want in de ontoegankelijke hoeken van de op kloven gelij kende hellingen hielden afzonderlijke Duitsche sol daten in „eenmans-forten" den strijd vol. Toen de zon gedaald was en de avondschemering tezamen met de nog steeds boven de woestijn hangende stof wolken het slagveld in een purperen gloed hulde en toen tenslotte de sterren verschenen, zag men uit dë Duitsche stellingen kleurige lichtkogels op stijgen, waarmee de manschappen in de mitrail leurnesten te kennen gaven of het hun goed ging of dat zij hulp-nöodig hadden;. Was "dit laatste het 'ge-, val dan trachtten de Duitschers ónder dekking van de duisternis en door de pashoogte beschermd te gen de Engelsche artillerie, versterkingen aan man schappen en materiaal te zenden naar de punten waar dit noodig was. Tenslotte gelukte het hun in derdaad de geïsoleerde „forten", die In een slinge rende lijn langs de hellingen lagen, van nieuwe soldaten te voorzien, die met dezelfde hardnekkig heid als hun voorgangers den strijd voortzetten. Finsclie schepen door Sovjet- vliegtuigen beschoten. Verbreking der diplomatieke betrekkingen nog niet bevestigd. Uit Helsinki meldt het D. N. B.: De rijks- berichtencentrale deelt mede dat Sovjet vliegtuigen opnieuw de grens hebben geschon den en dat Sovjetbatterijen Finsche schepen hebben, beschoten. DE SOVJETLEGATIE IN HELSINKI. Van de Sovjetlegatie te Helsinki rollen zwaar- geladen vracht- en personenauto's weg. Het feit wordt door het publiek druk besprokèn. Een be vestiging voor het eventueele verbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Finland en de Sov jet-Unie is echter niet ontvangen. Nederlandsclie arbeiders in Duitschland. BERLIJN, 24 Juni (A.N.P.) Het Ned. Perskantoor meldt: De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in Duitschland werkende buiten landsche arbeiders die door een bedrijfsongeval moch ten worden getroffen op grond van de bepalingen die voor Duitsche arbeiders gelden'behandeld zullen wor den en schadevergoeding zullen krijgen. Verder is in overleg met. het „Oberkommando der Wehrmacht" bepaald, dat lijken van buitenlandsche werklieden die in Duitschland tengevolge van een be drijfsongeval mochten zijn overleden volgens de be palingen die voor binnenlandsche arbeiders gelden naar hun oorspronkelijke woonplaats zullen worden vervoerd en aldaar ter aarde zullen worden besteld. De kosten worden uit rijksmiddelen voorgeschoten en zullen later door het bevoegde „Versorgungsamt" moe ten worden terugbetaald. Iedere nationaliteit wordt door een bijzonder „Versorgungsamt" behandeld. Voor Nederlandsche arbeiders is evenals voor Belgi sche het „Versorgungsamt" te Aken bevoegd ver klaard. Voor ongevallen die voor 1 October 1940 ge schiedden kan geen vergoeding worden gegeven. Engelselie luchtaanvallen op Fransch-Belgisch grondgebied. Dertien Engelsche toestellen neergeschoten. BERLIJN, 24 Juni Britsche gevechtsvliegtui gen hébben vandaag tegen 20.40 uur, beschermd door sterke formaties jachtvliegtuigen getracht een aanval te doer op het Fransch-Belgische grensge bied in het gebied rondom Calais-Duinkerken. Ook deze aanval mislukte door den bliksemsnel in actie komenden Duitschen afweer. De vijand verloor in hevige luchtgevechten dertien vliegtuigen. Door neergeworpen1 bommen vielen alleen onder de burgerbevolking in de betreffende gebieden eenige slachtoffers. Een aantal Belgen en Franschen wer den gedood of gewond. (DNB) De uit de 15de eeuw dateerende toren van Woensel wordt gerestaureerd, waartoe het bouw werk in de steigers is gezet. (Foto Het Zuiden) Bacli's „Hohe Messe". Lezing van prof. dr. G. v. d. Leeuw. Dinsdagavond hield prof. dr. G. v. d. Leeuw in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een lezing over Bach's „Hohe Messe" welke Vrijdag 27 Juni a.s. zal worden uitgevoerd in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem door de Chr. Oratoriumvereeniging, ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, met medewerking van het Ütrechtsch Stedelijk Orkest en verschillende so listen. - De bijeenkomst werd geopend door den heer Fred. O. Touber, voorzitter der C.O.V., die den aanwezigen welkom heette. De spreker prof. dr, v. d. Leeuw begon met té zeggen dat Bach's „Hohe Messe" niet zoo erg Ivskend is: zij is minder „toegankelijk" dan de Matthaus Passion en van een geheel andere struc tuur. De aria's, die-er in voorkomen zijn minder lyrisch. De Hohe Messe heeft een dogmatisch karakter; Bach maakt er in het lied, dat in ons dogma sluimert, voor ons hoorbaar. Waarvoor schreef Bach, die nog vier kortere mis-, sen schreef, deze Hohe Messe? Niet voor den Roomsch-Katholieken eeredienst, zij past daarin niet. Velen, o.a. dr. Albert Schweitzer, hebben ge zegd, dat Bach er in 't geheel niets mee bedoelde, dat hij slechts componeerde om te componeeren (l'art pour l'art) maar dit is niet aan te nemen, daarvoor was Bach o.a. te veel theoloog en liturg. Hij is de ma'n die het Christelijke dogma verklankte. Hij was een speciaal Luthersch Christen. Waarschijnlijk heeft hij de Hohe Messe gecom poneerd voor een uitvoering in Krakau, in 1734, ter gelegenheid van de kroning van den Koning van Polen. Maar dit is niet zeker. In ieder geval Is de Hohe Messe de Christelijke geloofsbelijdenis van den grooten Christen Bach. Hij toont zich er, een geweldig kunstenaar. in„ maar ook; een nederig ge- loovige. Spr. gaf daarna eenige bjjzonderheden over den inhoud "van' dë" Mis.' Ter illustratie van dit deel van de lezing speelde de heer P. Haïsema de aanhef 'van het' Kyrie Eleison (Heer, erbarm U onzer). Op het Kyrië vol£t het Gloria, het uitbundige loflied, datv eel grooter is en begint met een geweldig koor. De geheele Mis draagt trouwens een uitbundig karakter; alles is stralend en sterk. Het karakter van de aria's in de Mis is niet droog zooals wel eens gezegd wordt, al zijn zij ook niet lyrisch. Het dogpia wordt hier tot een lied. Het middenstuk van de Mis, het Credo, de loofsbelijdenis, heeft Bach met bijzondere voorliefde gecomponeerd. Er blijkt uit, welk een groot theo: loog hij was. In het „ik geloof in één God", dat hij zoo strak mogelijk heeft willen houden, gebruikt Bach de oude Gregoriaansche Credo-melodie, o.a. ook voor viool. De heer Halsema gaf dit deel aan den vleugel weer, evenals de inleiding uit „de vleesch- wording des Woords". Het allermooiste uit de Mis vinden velen het Crucifixes. Ook hieruit speelde de heer Halsema een gedeelte. In de opstanding is Bach weer uitbundig, het is een juichkreet. Prof. v. d. Leeuw sprak vervolgens nog over het Sanctus, een prachtig, geweldig en uitbundig geheel, maar toch vol majesteit en het Agnes Deï, waarmede de Mis sluit en dat slechts uit twee on- derdeelen bestaat. Hierin komt de eenige aria voor alt voor (Lam Gods dat de zonden der wereld wegneemt) die volkomen lyrisch is en die de heer Halsema ook nog ten beste gaf. Spr. eindigde met de Opmerking, dat Goethe over Bach gezegd heeft: „Bach ist kein Bach, sondern ein Meer". Alles is in hem, maar hij blijft altijd de geloovige, die allés geeft in de hand v,an God. Zoo is ook de Hohe Messe een eeredienst. De heer Touber sprak een hartelijk dankwoord tot prof. v. d. Leeuw. OUDHEIDKUNDIG GENOOTSCHAP JAARVERGADERING AMSTERDAM, 25 Juni. In de jaarvergadering van het oudheidkimdig genootschap te Amsterdam bracht de voorzitter, prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, het verslag uit over het afgeloopen genoot schapsjaar. De belangrijkste feiten werden daarin gememoreerd, o.a. werd melding gemaakt van de acht lezingen, die den leden aangeboden konden worden. Ook werden verslagen uitgebracht door den pen ningmeester, de conservatoren en de commissiën. In deze verslagen werd o.a. melding gemaakt van de aanwinsten, waaronder verschillende voorwer pen uit het legaat van den heèr F, E. Hancock, ver der van dc belangstelling voor de verschillende at lassen en de bibliotheek betoond door bezoek en het bestellen van foto's naar bladen uit de atlassen, alsmede van de deelneming door het genootschap aan verschillende tentoonstellingen. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen, zoo ook professor van Regteren Altena tot voorzitter. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Na tuurhistorische Vereenïging heeft voor de volgende v/eken het programma aldus vastgesteld: Zondag 29 Juni: Excursie naar de Prov. Duinen van Bakkum en Castricum. Donderdag 3 Juli: Avondwandeling door Thijsse's Hof. Zaterdag 12 Juli: Fietstocht door de Haarlem mermeer, zoo mogelijk met bezoek aan landbouwbe drijf. Leider de heer G. Gerbranda. Zondag 20 Juli: Dagtocht o.l.v. den heer G. Ger branda naar de duinen bij Noordwijk. TENTOONSTELLING VAN- GRAFISCH WERK. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Christelij ke Grafische Bond houdt een Tentoonstelling voor de grafische vakken op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Juli 1941, in het gebouw „St -Bavo", Smedestraat. GeC- exposeerd zal worden een groote collectie inzendin- ;en van prijsvragen, uitgeschreven voor zetters, drukkers, binders en machïnezetters, studiemateriaal op grafisch gebied, enz. Vrijdagavond 7.30 uur is de opening, waarbij een lid van de Vaktechnische Commissie een kort inlei- deid woord zal spreken. DRIE WETHOUDERS TE ZAANDAM BENOEMD. Met ingang van gisteren heeft de regeeringscom- missaris tot wethouder van de gemeente Zaandam benoemd: de heeren D. Out, die de portefeuille ge meentewerken, grondbedrijf, bouw- en woningtoe zicht, hinderwetzaken en havendienst zal beheeren, J. B. IJdenberg, voor sociale zaken/volkshuisvesting en marktwezen en ir. A. v. d. Stok, gemeentebe drijven, geneeskundige en gezondheidsdienst. De portefeuille van onderwijs zal voorloopig door den burgemeester zelf worden behouden; financiën en politie vallen automatisch onder het beleid van den burgemeester. (N. R. Ct.) Wielrijden KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE BAAN. Van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming kreeg het bestuur van de Neder landsche Wielren Unie de mededeeling, dat voor het ver rijden van het kampioenschap van Nederland op de baan met motorgangmaking de daarvoor benoodlgde benzine ter beschikking zal worden gesteld. In verband hiermede zal het kampioenschap van Ne derland achter groote motoren op 20 Juli op de wieler baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam doorgang -inden. Dammen TOURNOOI VOLGENS HET HOOGLAND-SYSTEEM. De Haarlemsche Damclub organiseert, evenals vorig jaar. een tournooi volgens de nieuwe speelwijze (Hoog land-systeem). waarin de dammen elkander behalve in schuine richting óók horizontaal en verticaal slaan. Door deze bepaling wordt het aantal remise-pantjen tot een minimum beperkt. Om dit spelsysteem aan de prak tijk te toetsen, organiseert de Haarlemsche Damclub dit tournooi. Het zal Maandagavond 30 Juni beginnen in Restaurant Munniks te Haarlem. Gespeeld wordt in vier klassèn (hoofd-, eerste-, tweebe en derde-klasse) in groepen van vier spelers. Nederl. Cricketbond Verhuizende Haarlemmers. Door de tijdsomstandigheden is er minder trek. De maand Mei is altijd geliefd geweest voor het verhuizen. De huur van de meeste woningen die op een jaarcontract betrokken worden eindigt dan ook met 1 Mei. Verhuizingen die in het laatst van April vallen, worden in den regel begin Mei op het bureau van de Bevolking ten stadhuize opgegeven, zoodat de statistiek over Mei een goede maatstaf is voor den frek der Haarlemmers naar" niéuwe wönihgen. In die statistiek zijn dus niet alleen de verhuizingen van 'Haarlemmers naar een andere stad opgenomen maar ook die binnen de gemeente. In Mei van 1940 verhuisden 562 gezinnen en 499 alleep-wohende personen, in Mei van 1941 waren het 340 gezinnen en 553 alleen-wonenden. Het aantal gezinnen dat nu in Mei verhuisd is was dus 222 lager dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De daling is niet minder dan 2Qi/>%. Die daling is ongetwijfeld een gevolg van de tijds omstandigheden. Er is zoowel te Haarlem als in vrij wel alle andere gemeenten een sterke vermindering gekomen in de woningreserve. Het aantal ledige wo ningen dat wordt aangeboden is kleiner dan voor heen. Het is dus minder gemakkelijk geworden een woning te' vinden die men prefereert boven die waarin men nu zit. Bovendien komt daar6ij nog het feit, dat verhuizingen thans meer bezwaren met zich mee brengen dan vroeger. Als gordijnen, kleeden en loopers uit het oude huis niet passen in het nieuwe, is het niet gemakkelijk voor die moeilijkheid een op lossing te vinden, daar het Textiêlburcau in die om standigheid slechts bij uitzondering toewijzingen geeft. Tenslotte hebben de expediteurs nog hun transport moeilijkheden. Het aantal alleen-wonende-personen dat verhuisd is, was daarentegen in 1941 nog iets grooter dan in 194Ó. Dit komt omdat voor die groep de hierboven ge noemde bezwaren niet gelden. Dit zijn in~het bijzonder dienstboden, kostgangers en kamerbewoners. District Haarlem. R.C.H.—ROOD EN WIT 5. G. van Musscher 102 n.«. Rood en Wit 5 faalde met het bat en zat voor 40 aan den kant. A. van Roon 5 voor 20. G. van Musscher 3 voor 13. H. Zonneveld 1 voor 4. M. Kruijff was de eeni ge. die in de dubbele cijfers kwam en scoorde 17 pun ten. R.C.H. bespeelde het bowlen met zeer veel gemak en pas op 94 viel het eerste wicket en R.C.H. sloot op 157 v. 4, van Musscher niet uit een kanslooze 102 (3 maal 6 en 7 maal 4), J. Paape 31 en H. Zonneveld 10. Ir. F. Thiel 2 voor 55 en H. Ligtenstein 2 v. 15. HAARLEM 3—CT.V.H. 3. C.V.H. trok.het eerst naar de wickets en scoorde 46 runs. J. Jacobs 16 n.o. Th. Hetem 6 voor 17. G. Wessel 2 voor 17 en P. van de Wal 1 voor 4. Haarlem 3 kwam tot 58. Van de Wal 11. Damiaans 11. Hetem 19. Vogel sang 1 voor 20. J. Jacobs 5 voor 25 en D. Tel 3 voor 7. HAARLEM-ADSP:ROOD EN WIT-ADSP. De Rood en Witters hanteerden het eerst het wil genhout en scoorden 37 punten, waarvan Piet van Zee land 18. I. Vanier 3 voor 19. D. Kost 4 voor 7 en K. On- kenhout 3 voor 9. Onder buitengewoon veel spanning eindigde deze wedstrijd in een tie, daar Haarlem even eens 37 punten scoorde. J. de Breuk 3 v. 12. P. v. Zee land 3 v. 11. L. Molijn 3 voor 0 UIT HET ARCHIEF. H. Zonneveld nam j.l. Zaterdag tegen Rood en Wit 5 precies z'n 400e wicket voor 2411 'runs. Gem. 6. In 1937 was hij het best op dreef met den bal en nam toen 56 wickets voor 344 runs. Gem. 6.14 STAND DER COMP. TOT EN MET 21 JUNI. R.C.H. Bloemendaal 2 2 Haarlem 3 3 2 Rood en Wit 5 2 1 Rood en Wit 4 2 0 C.V.H. 3 4 0 4 1.33 2 1.— 0 0.00 0 0.00 JUBILEUM Donderdag 3 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Luyten fitter bij het Gemeentelijk Gasbedrijf en verbonden aan de afdeeling Inspectie in dienst der gemeente Haarlem is getreden. NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKE- MAATSCHAPPIJ N.V. VAN 1891. In de vergadering van aandeelhouders werd dooi de Directie verslag uitgebracht over het 50e boek jaar. Nieuwe inschrijvingen 128.468 polissen (v. 131.093) met f 17.734.320 verzekerd bedrag (v. j. f 18.582.693). Netto vooruitgang 33.447polissen (v. j.. 25.214)- met f 4.073.359 verzekerd bedrag (v. j. f 3.501.104). Stand der portefeuille 458.321 polissen (v. j. 424.874) met f 63.843.802 verzekerd bedrag (v. j. f 59.770.443). De premie-reserve werd berekend volgens de netto- en Zillmermethöde en nam toe van f 7.001.497 tot f 7.562.510. Gebruikte i-ente-voet 4 pet. en 31/- pet. Saldo winst f 194.559.80 (v. j. f 112.199.01) te verdeelen als volgt: Toevoeging extra-reserve f 129.681.72 (v. j. f 92.537.11), Reserve voor belas tingen f 16.000, Dividend f 13.264 (v. j. f 9306), Tantièmes f 10.500 (v. j. f 8000) Bijstorting aandee- len f 25.000, Onverdeeld winstsaldo f 114.08 (v. j. f 2355.90). Dividend. Aandeelen le serie f 68. Aandeelen 2e en 3e serie f 48. FAILISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank - heeft gisteren1 geen faillissementen uitgesproken. Door homologatie van het accoord is geëindigd het faillissement van: J. Wes'sêlius, kantoorbediende, wo nende te Aalsmeer. CUfatriöe mëvr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. I Als advocaatwerd héden - -door bovengenoemde Rechtbank beëedigd Mr. W. J. M. ten Berge, wonende I te Haarlem. Volksdrachten. Het maandblad „Hamer" heeft zijn Juninummèr geheel gewijd aan volksdi-achten met als hoofd schotel een aantal bijdragen over oude en heden- daagsche kleedij in diverse streken van ons land. Nico de Haas opent het nummer met een be schouwing over Volksdrachten: Wezen, waarde en vorsching. Hij wijst er opr dat alleen datgene als werkelijke „dracht" kan worden beschouwd wat uit het wezen van het volk zelf is opgebloeid in den rijkdom der plaatselijke verschillen en zich.uit dien volkschen wil levend heeft ontwikkeld. De gi-ootste waarde hebben daarom de. oereigen grondvormen, die in de drachten behouden zijn gebleven. Omslag doek, hoofddoek, haarnet, haai-linten, voorhoofd band, bruidski-oon, wollen mannenmuts, hemd in „kimono"-patroon, lendengordel, schoudermantel, plooirok, rijgschoen, sierspeld en sierschijf bijvoor beeld stammen uit oeroud Germaansch verleden; uit den bronstijd, waarin de Germanen den eersten bloei van een eigen cultuur belee/den. Uit dit z-elfde eerbiedwaardig verleden stammen de eeuwige zinnebeelden als zonnerad, zeester, hagal-rune, ing-rune, de zonnevogels, de levens boom, de driespruit enz., zinnebeelden, die wij als versiering in de Germaansche dracht evenzeer als in de hoerenkunst aantreffen. Deze blijvende, tijde- looze, oereigen volksche uitingsvormen zijn van grooter beteekenis dan de wisselende en snel ster vende modebijmengsels in de landelijke drachten. Na deze oriënteerende inleiding komen de ove rige medewerkers aan het woord. Nico de Haas zelf constateert in een artikel „Boerendracht uit boe- renkracht" dat veel zinvolle boerenkleeding ver dwenen is en concludeert, dat waar geen dracht meer voor handen is, wij geen dracht kunnen gaan forceeren. Wij moeten daar eenvoudig van onder af aan Beginnen met den boeren weer bewust van eigen aard te maken en in aansluiting daarop hen opnieuw tot het erkennen van de waarde van lichaamscultuur te bi-engen. Voorts schrijft Elsa M. Valeton over: Mutsen, kappen en oorijzers/terwijl Gerda Schaap haar spe ciale aandacht wijdt aan het oorijzer dat als in Staphorst verticaal gedragen wordt. Bart C. Els- kamp behandelt de Hindelooper dracht en ten slotte komt Nico de Haas nog eens aan het woord over Friesche volksdracht omstreeks 1500. Het nummer is uniek verlucht, zoowel door foto's bij de artikelen als door op zichzelf staande il lustraties en vormt bij de ontwakende belangstel ling voor onze vaderlandsche folklore een waarde vol document op het gebied der kleedij in verleden en heden, Athletiek De Boseliloop in Den Hout. Het Comité, dat Zaterdagavond a,s. den Boschloop in den Haarlemmerhout organiseert, verzoekt aan de deelne mers, vóór halfzeven op het terrein van H. F. C., ingang Spanjaardslaan, hun startnummer in ontvangst te nemen. Zij zijn verplicht voor veiligheidsspelden te zorgen. In de kleedkamers onder de tribune, zullen zij zich. dank zij de welwillende medewerking van het besluur van H. F. C„ kunnen verkleeden. Het publiek wordt tegen zeven uur verwacht en zal een goede gelegenheid krijgen, de wedstrijden te volgen. Aan den buitenkant van het parcours, zoowel in de Spanjaards laan als in het bosch, kan het een plaatsje zoeken. De deelnemers van de A-, B- en C-klassen starten op het rijwielpad van de Spanjaardslaan, tegenover den ingang van het voetbalterrein. Geloopen wordt in de richting van de Fonteinlaan. Voor deze laan gaan de loopers links af het bosch in naar het monument van Lourens Coster, vervolgens via de ronde banken terug naar de Spanjaards laan. De nieuwelingen, die niet bij de N. A. U. zijn aan gesloten, vertrekken van een open plaats in het bosch. Te zeven uur staan de loopers van de A- en B-klasse ge reed. Zij loopen ongeveer vier kilometer en moeten het parcours dus vijf maal afleggen. De. C-klasse start te kwart over zeven; de loopers leggen een afstand van 3200 meter af of vier ronden. Voor de nieuwelingen, waarvoor zich ongeveer honderd dertig sportsmen uit Haarlem en omgeving aanmeldden, bedraagt de afstand 2600 nieter, hetgeen neerkomt op ruim drie ronden. Bij den Boschloop in den zomer van 1039 waren tachtig deelnemers aanwezig; voor den a.s. loop schreven reeds meer dan tweehonderd in. De wedstrijden staan onder leiding van den heer C. A. Burger, voorzitter van de Technische Commissie der N. A. U. en als starter treedt op de heer D. J. Willink. Na afloop zal de heer G. E-. van der Werff, voorzitter van de N. A. U., de prijzen uitreiken. OLadio 'stoqmmtta DONDERDAG 26 JUNI 1MI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrljz. Prot. Kerkcomlté). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15—9,25 Voor de huisvrouw. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Gramofoon muziek. 12,00 Celesta-ensemble. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 1.40 Gramofonmuzlek. 2.00 De Arn- hemsche Orkestvereenlging en soliste. 3,00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek, 4.30 Cyclus „Muziekcentra ln het verléden" (met gramofoonplaten). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orkest Eloward. 6.15 „Afbraak en opbouw van Handel en Nijverheid: I. Het recht van staken", causerie. 6.30 Ensemble Bandi Baiogh. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 De Ramblers. 7.45 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 8.00 B. N. O. Niëuwsberichten. 8.15 Omroepsymphonie-orkest. 9.00 Na beschouwing over den Pfitzner-cyclus. 9.10 Gramofoon muziek. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Dansmuziek (gr.pl.). 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ.- Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kindere nen gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Mu- nodi-ensemble. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en de Romancers. 3.00 Orgel spel. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5,30 Cello,, piano en gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 „Ik was er zelf bij', causerie. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Concert voor de Duitsche Weer macht. 9.40 Vqor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.0» B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3