Europeesche voorpost' tBinneniand JCoct Tlieuuxs IpONITE'RD A'G"'26 TTJNI 1941' Beschouwing van Berlin-Rom-Tokio over den Balkan In het jongste nummer van het tijdschrift Ber lin-Rom-Tokio" is een hoofdartikel verschenen Jnder het opschrift „Europeesche voorpost" waar- Ijl o.a. het volgende gezegd wordt: j ,.De strijd om de veiligheid van Zuid-Oost kiropa is met den schitterenden veldtocht op Kreta, Itvelke dit door de Engelschen voor onneembaar •ehouden eiland in tien dagen tijds in Duitsch be- :,jt bracht, voltooid. De gedachte om van den galkan naar het hart van het Europeesche conti nent OP te rukken, heeft men moeten laten varen. Overigens heeft Centraal-Europa in dezen oorlog jjwezen voldoende sterk te zijn om een dergelijke poging reeds-in den kiem te smoren. Ook dit is (.•eer een bewijs voor de toegenomen macht van •et. Duitsche rijk, waarvoor in het verleden geen vergelijking te vinden valt. Men behoeft slechts jan den vorigen oorlog te denken. Ondanks alle ,nspanningen was het voor het Duitsche leger van 3916 tot 1918 niet mogelijk Saloniki te bereiken ,nhet Zuidoostelijke front A?an den vijand te liqui deren. Ja, nog meer, van Saloniki uit ontstond in jet najaar van 1918 een van die ontwikkelingen, ivelke van buiten af het verval van November voorbereidden. Dat Engeland den aanval van Sa loniki uit ook in dezen oorlog herhaalde, is geen '.oeval. Stellig is ook de onvruchtbaarheid van het denkvermogen daarbij van beteeken is geweest, n-elke Churchill en den lering van zijn adviseurs jltijd laat probeeren op den weg van 1914 voort te 'jaan omdat het hun aan nieuwe denkbeelden ont weekt. Beslissend echter is ook ditmaal weer de iverweging geweest ..dat de Balkan, die een voor- jost van Europa is, tot een ideale invalspoort wordt zoodra hij zijn historische taak vergeet of niet in t is die taak te vervullen. In den loop der tij- heeft dit gebied altijd weer aantrekkingskracht uitgeoefend ,op elkeen die in Europa vasten voet wilde krijgen of een aanval tegen het Europeesche (ontinent wilde ondernemen. Ook thanè .weer name het Zuidoosten een bij zondere plaats in. De invasie tegen Midden Europa, welke in Frankrijk gesteund werd toen zij door de Osmanen militair, door het Tsaristische Pan- slavisme pojitiek en ideologisch werd voorbereid, lag thans in; handen vair de Quai d' Orsay. Nog in 1932 verklaarde een Servische minister-president ineen openbare rede dat Joego Slavië anderhalf n;illioen soldaten telde, waartegen men minstens jCht millioeh man zou moeten opstellen, wanneer niet iets wilde beginnen. In April 1941 hebben {enige Duitsche -divisies aan deze dwaling een ein de gemaakt.- Engeland nam in 1938 de leiding op zich in de ömsingelingspolitiek en Frankrijk werd in het Westen en in het Oosten nog slechts de rol toebedeeld van uitvoerend orgaan der Britsche zanvalspolitïek,Frankrijk werd volkomen uitge schakeld met de militaire ineenstorting en de capi- [ulafie van Compiègne. Nog eenmaal heeft Engeland evenwel het oude olan-Briandvan November 1914 ter hand geno den om zich ..den weg naar het hart van den vijand ie banen". Griekenland wist het geleidelijk en Joego-Slavië met drastische middelen voor "zich te winnen. Het wist.zich echter geen weg meer te ba nen, doch moest, een der verschrikkelijkste neder lagen ïr^" de oorlogsgeschiedenis ondergaan. Het heeft gespeeld en verloren, evenals op het andere Ioorlogstooneel.vZoo is de Balkan weer geworden tot Europeeschen voorpost. Niemand kan er meer aan idenken den Balkan als invalspoort te gebruiken, noch voor divisies, noch voor slagwoorden. De iBalkan is teruggekeerd tot Europa. Hier zal hij zijn (ontwikkeling vinden tot een betere toekomst. De Balkan'heeft veel in te halen en zal daarbij op hulp kunnen. rekenen." (A. N. P.) Italtqansch weermachtsbericht. Engelsche kruiser aan de Noord-Afrikaansche kust getroffen. liet verzet in Oost-Afrika. ROME, 25 Juni (Stefani.) Het Italiaansche yeermachtsbfericht van heden luidt als volgt: „In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het !ront van Tobroek. Het luchtwapen van de As heeft de reede ,voor anker liggende schepen, alsmede oertuigen, luchtafweerstellingen en munitiedepóts Tobroek gebombardeerd. Onze bommenwerpers :«n torpedovliegtuigen hebben vijandelijke schepen iwsschen Tobroek en Sidi el Barrani aangevallen en ;een kruiser getroffen. In den nacht van 23 op 24 'Juni hebben Engelsche vliegtuigen bommen gewor pen op Behghasi en Tripolis. In Oost-Afrika hebben onze troepen, die Gimma Wruimd hebben,, zich vereenigd met de troepen iiezich'in het Westelijke gebied van Galla cn Sidamo ifenesteld hadden en zetten hun hardnekkigen tegen stand voc>rt.'f De oorlog ter zee. BERLIJN, 25. Juni (D.N.B.) Vliegtuigen van het Ifiuitsche luchtwapen hebben in den nacht van 24 op 3 Juni 11.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 9.000 b.r.t. 'ieschadigd., In het zeegebied van Great-Yarmouth verden twee koopvaardijschen van 8.000 en 4.000 b.r.t. jaet succes gebombardeerd. Het schip van 8000 b.r.t kreeg verscheidene voltreffers midscheeps en bleef in zin- isnden toestand met slagzij liggen. Het kleinere schip ieraakte in brand." Voor de Schotsche Oostkust werd kh koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. tot zinken gebracht in een ander koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. bescha- De toestand in de Baltische landen. Standpunt te Berlijn. Het A. N. P. verneemt uit Berlijn: Naar aanleiding van zekere buitenlandsche berichten over gebeur tenissen op het gebied der bmnenlandsche politiek in de Baltische landen merkte men gisteren in po litieke kringen te Berlijn op: „Voor ons is er in de Baltische landen op het oogenblik maar één toe stand: ..de militaire toestand". De demonstraties en de groepsvormingen die zich daar voordoen als reactie op den Duitschen strijd tegen het bolsje wisme. worden hier beschouwd als plaatselijke ver schijnselen. Men spreekt met betrekking hiertoe van dingen die voor Duitschland op den achter grond staan met het oog op de militaire operaties tegen de Sovjet-Unie". Turkije en de strijd in het Oosten. "Opvatting van Turksch afgevaardigde. ISTANBOEL, 25 Juni. Deafgevaardigde Sadak schrijft, in het blad „Aksam" over het uitbreken van den oorlog in -het. Oosten het volgende: ,De oorlog in het Oosten is weliswaar plotseling gekomen, doch hij was echter te verwachten. Het ver drag tusschen Berlijn en Moskou had slechts ten doel tijd te winnen. De Sovjet-Unie heeft de overeenkomst slechts gesloten om den ooi-log zoodoende op de lange baan te kunnen schuiven. Dit Russische dubbele spel kon zoolang gespeeld worden, totdat de Duitsche legers in Europa geen taak meer hadden. Deze veld tocht zal een van de" belangrijkste perioden van den gcheelen oorlog zijn. In Europa bestaat er geen macht, die zich hierin kan mengen. Turkije zal zijn neutra liteit niet prijsgeven. De waarschijnlijkheid van een Engelschen of Ame- 'ikaanschen wensch om de Sovjet-Unie te helpen, kan in ieder geval geen verandering in den toestand bren- gen.r (D.N.B.) Amerikaansch oorlogsmateriaal naar Wladiwostok? Roosevelt zal geen neutraliteits- verklaring afleggen. Op de Woensdag te Washington gehouden perscon ferentie heeft de plaatsvervangende staatssecretaris Sumner Welles aangekondigd dat Roosevelt beslo ten heeft met het oog op den oorlog tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie geen neutraliteitsverklaring af te leggen, Vogens de letter van de wet is hij al leen hiertoe verplicht, wanneer zulks voor het behoud van den vrede voor Amerika of ter bescherming van de Amerikaansche burgers noodzakelijk is. In het onderhavige geval acht Roosevelt dit niet noodig. Daar Rusland dus niet als oorlogvoerend in den geest van de geldende wetten wordt beschouwd, bestaat de mogelijkheid Amerikaansche schepen met oorlogsmateriaal naar Wlaüiwostock te zenden. Naar aanleiding hiervan verklaarde Welles dat een desbetreffend verzoek van de Sovjet-rcgeering nog niet ontvangen is. Zweden wenscht buiten het oorlogsconflict te blijven. Wel werd het vervoer door Zweden van een üvisie van Noorwegen naar Finland toegestaan Naar het Zweedsclie Telegraafagentschap T.T. fieldt, zijn de beide Kamers van den Zweedschen 'Rijksdag gisteren om 10 uur 45 bijeengekomen. De tete Kamer werd door staatsraad Rosander, 'de [weede Kamer door staatsraad Berquist er van in ennis gesteld dat een mondelinge mededeeling over «paalde 'prohlemen volgens par. 56 van het Rijks- togreglementaan den Rijksdag zou worden ver- slrekt. Eenige minuten voor 11 uur werden de tri- Mes en de aan de vergaderlokalen aansluitende ruimten ontruimd. Personen die geen deel uitmaak- m van den Rijksdag, resp. bij de Kamers behoor j&n, werd de toegang tót den Rijksdag verboden. In aansluiting op het bovenstaande is het volgen- ie officieele communiqué uitgegeven: l ..In den toestand, die door den tusschen Duitsch- gnd en de Sovjet-Unie uitgebroken oorlog is ont man, zat Zweden onwrikbaar zijn streven er op •ichten zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid te «waren "en zich buiten het oorlogsconflict te hou ten. De nieuwe toestand heeft ons echter voor zekere beciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche f-enals van Duitsche zijde gevraagd om toestem- tot het vervoer van een tot een divisie be ukte tró'epeneenheid uit Noorwegen naar Finland (2ngs den Zweedschen spoorweg. -De regeering Tteeft met toestemming van den 'Rijksdag, rekening houdende met den ter bcveili- ^g van de Zweedsche souvereiniteit noodzakelij- fcen vorm, dit verzoek ingewilligd". (D.N.B.) Mondeling verdrag tüssclien Japan en Ned.-Indië? BATAVIA, 25 Juni (United Press.) Ingelichte kringen alhier houden er sedert eenigen tijd rekening mede, dat een mondeling handelsverdrag tusschen Japan en Nederlandsch-ïndië zal worden afgeslo- ten. De leider van de uit Batavia teruggeroepen Ja- pansch-economïsche delegatie, Josjizawa, verklaarde dat momenteel geen verdere besprekingen zijn ge projecteerd. I-lij scheen vol vertrouwen, hetgeen men in ver band brengt met het feit, dat de Nederlandsche auto riteiten in Batavia sedert het afbreken der be sprekingen met Japan, geneigd schijnen grootere hoeveelheden der door Japan benoodigde goederen Japan te verzenden. Op deze wijze zouden ver dere besprekingen vanzelf; overbodig worden. Behandeling van Litauers door de Sovjets. Beschouwing van Zweedsch blad. Onder het opschrift: „Z.eventuizend Litauers ge deporteerd, vreeselijke wreedheden in de Litau- sche gevangenissen" publiceert „Stockholms Tid- uingen" naar het DNB uit Stockholm meldt, een uitvoerige beschrijving van de toestanden in Li- tauen, De gevangenissen, zoo schrijft het Zweed sche blad, waren óp vele plaatsen zoo vol dat de menschen liggen noch zitten konden. De meesten hunner zullen door de onmenschelijke behandeling, die zij hebben..ondergaan, voor, hun Jeven inva lide blijven. Dè Sovjets hadden hét plan, aldus Het bericht verder, ongeveer., 60..0Q0 Litauers uit alle lagen der bevolking en uit alle beroepen naar Si berië te. deporteeren. Zeventienduizend waren op 16 en 17 Juni reeds weggezonden, de rest zou op 24 en 25 Juni getransporteerd worden. Naar uit een andere, beschrijving van „Stock holm Tidningen" blijkt waren de Litauers, onder wie zich oude vrouwen en. kinderen bevonden, in veewagens verzonden. Twee dagen bleven zij daar in zonder eten óf - drinken opgesloten. De Sovjets hadden de Litauers uitgenoodigd dienst te nemen in het bolsjewistische leger en bij de vloot, het geen slechts-ten. dpel had de invalide mannen bij een te brengen ën eveneens naar Siberië te trans porteeren. Onder de weggezondenen bevonden zich behalve officieren, ook dokters, ingenieurs, grond bezitters en zakenlieden. Van de boeren waren zon der rekening te houden met den omvang van hun boerderij bepaalde hoeveelheden graan, boter etc. geëischt, Wanneer 'de geëïschte hoeveelheden bo ven hun leveringscapaciteit uitgingen, werd dat als sabotag'ee uitgelegd en werden -de boeren terstond doodgeschoten. Op hun vlucht zouden de bolsje wisten de wataerleidingen vergiftigd- hebben. Uit Berlijn wordt gemeld: De katholieke geestelijke Kaukis uit Wilna, dien het onlangs gelukt is uit de handen der Sovjet- autoriteiten te ontsnappen, heeft thans aan Duit sche geestelijken te Berlijn een beeld gegeven over het optreden van de Sovjets tegen het kerke lijk bezit in Litauen. Volgens zijn. rapport zijn de meeste kerken en bij kerken behoorende gebou wen voor kwartieren voor officieele Sovjet-instan ties in gebruik genomen. Vele altaren werden ge sloopt en verbrand. In andere gevallen heeft men de altaren met planken dichtgespijkerd en van bidstoelen tafels gemaakt, daar er gebrek was aan bureaumeubelen. Vele geestelijken zijn naar het binnenland van Rusland overgebracht, andere wer den gedagvaard en moesten voor de Sovjets in lichtingen geven over de politieke gezindheid van de parochieleden. In vele plaatsen hebben de mili taire autoriteiten het kerkbezoek verboden en de kerken gesloten. De geestelijke deelde voorts nog mede dat hij na zijn ontsnapping onmiddellijk een verslag heeft gestuurd naar het Vaticaan en den Paus op de hoogte heeft gesteld van den toestand der Litausche katholieken. Weinig verandering aan de fronten in Syrië. Optreden der Fransche luchtmacht heeft succes. Uit Vichy verneemt 't D.N.B.In 't officieele communi qué over den militairen toestand in Syrië werd gister avond gezegd dat in de afgeloopen 24 uur geen belang rijke verandering is ingetreden. Aan de kust en op de Westelijke helling van den Libanon hebben vijande lijke strijdkrachten hun doorbraakpogingen zonder opmerkelijk resultaat voortgezet. In het dal van den bovenloop van den Jordaan hebben Fransche troepen die bevel gekregen hadden naar Merdzj Ajoem op te •ukken ten einde aan de Noordelijke .uitgangen van de stad voor de verdediging gunstige stellingen te betrekken, zich in den loöp van den nacht terugge trokken, zonder dat de vijand dit heeft gemerkt. Een hevige aanval op de stad was derhalve een slag in de lucht. De Britsche opmarsch kon hier door goed gericht artillerievuur tot staan worden gebracht. Vijandelij ke afdeelingen, die van Damascus uit in de richting van Nebesk trachten op te rukken, werden tot staan gebracht. In de Syrische woestijn worden de vao Irak uit oprukkende gemotoriseerde Britsche colonnes nog steeds voor Palmyra vastgehouden. Lichte Fransche afdeelingen die speciaal voor den woestijnoorlog zijn opgeleid, hebben de ravitailleering der vijandelijke colonnes doeltreffend aangevallen. De tegenstand van Palmyra wordt nog steeds door het luchtwapen on dersteund. zTenslotte wordt in dit communiqué nog melding ge maakt van succesvolle aanvallen van Fransche vliegtuigen op Britsche pantserwagens aan de Noor delijke uitgangen van Damascus en van den, zooals reeds gemeld, succesvolle aanval op Beiroet. Voorbeeldige tweelingen. PRINCETON (Illinois): De driejarige twee ling Allen en Charles Thompson voeren hun onderlinge gelijkenis wel zeer ver door. Niet alleen hadden zij bij huii [geboorte het zelfde gewicht, waren zij precies even groot, kregen zij later juist "tegelijk tanden en kon den zij op hetzelfde tijdstip loopen, maar thans moesten zij beiden tegelijk een blinde darmoperatie ondergaan. Tusschen de beide operaties lag slechts een tijdruimte van 45 uur. En nu kan men hen ook al niet aan het operatie-lidteeken herkennen. (United Press). Landesgericht. JOURNALISTEN VEROORDEELD. 's GRAVENHAGE 26 Juni. Voor het Landes gericht stonden twee journalisten terecht, de 33- arige W. R., wonende te Castrïcum en de 46-jarige H. van de W.. thans te 's Gravenhage. Beiden wer den beschuldigd van het verspreiden en verme- Van de W. was bovendien ten laste gelegd, te heb ben geluisterd naar den Oranje-zender. En dit laatste gaf hij toe. Beiden ontkenden vlugschriften te hebben ver menigvuldigd. R. had echter zoo'n pamflet, dat hij op zijn lessenaar vond, medegenomen naar huis en het daar laten liggen. eD tSaatsanwalt achtte ten aanzien van van W. het verspreiden van pamfletten niet bewezen, wel echter het luisteren haar een verboden zender. Te dien aanzien eischte hij zeven maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen R. eischte hij drie maanden met aftrek. De uitspraak luidde voor R. drie maanden, voor an de W. vijf maanden, beiden met aftrek van •oorarrest. (A. N. P.). VROUW DOOR BLIKSEM GEDOOD. VLIJMEN, 26 Juni. Gisteravond is tijdens een hevig onweer de 32-jarige vrouw M. Biezemans door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vrouw was gehuwd en moeder van twee kinderen Engelschen verlaten Istanboel. Uit Istamboel meldt het D.N.B.: Hier wordt be kend dat het Engelsche consulaat-generaal aan alle' Engelsche onderdanen den raad gegeven zou heb ben Istanboel te verlaten en zich naar Egypte te begeven. Het grootste dee 1 der hier wonende Engelschen en de uit de Balkanlanden gekomen Engelsche onderdanen zijn reeds in den loop van de laatste maanden vertrokken. BOERDERIJBRAND TE UDENHOUT. UDENHOUT, 26 Juni. Tijdens een hevig on weer, dat zich gisteren boven Brabantontlastte, werd een boerderij in den Berkhoek getroffen. Deze boederij was eigendom van den landbouwer W. van Roessel en werd bewoond door het arbeidersgezin van W. Kasteleyn. In zeer korten tijd stondu de boerderij met stallen in lichter laaie en brandde tot den grond af. De ge- heele inboedel van de inwoners, alsmede de land- werktuigen van den eigenaar van Roessel, benevens eenig kleinvee werden een prooi der vlammen. (A.N.P.) Overdracht t IJsland. an de staatsmacht Toespraak van den rijksbestuurder. Het IJslandsche gezantschap in Stockholm heeft gisteren de Stockholmsche bladen een communi qué verstrekt, waarin o.a. gezegd wordt: Tijdens een plechtige officieele handeling heeft de staatsminister uit naam van den IJslandschen nisterraad den rijksbestuurder in aanwezigheid van de buitenlandsche diplomatieke vertegen woordigers de handhaving overgedragen van de hoogste staatsmacht, die sedert 10 April 1940 gc~ gen was in handen van het ministerie. Terstond na zijn installatie legde de rijksbestuurder de plech tige gelofte af de grondwet te zullen eerbiedigen. In zijn toespraak zeide de rijksbestuurder o.a.: Wanneer ik thans deze hooge functie op mij neem, is het mijn plicht te herinneren aan Z. M. Koning Christiaan X. die tot April 1940 de hoogste macht in IJsland bekleedde. Deze hoogste functie is thans •oor den, tijd van een jaar aan mij toevertrouwd, Nadat de rijksbestuurder vervolgens hulde had ge bracht aan koning Christiaan van Denemarken, legde hij den nadruk op de hartelijke vriendschap van alle IJslanders voor het Deensche volk en de overige Noordsche broedervolken. Hij ging vervol gens voort: Tengevolge' van de bezetting van IJs land door een vreemde mogendheid, hebben wij op het oogenblik geen onbeperkte vrijheid van han delen. Wij hebben getracht en trachten ook thans neutraal ie zijn. Wij willen en wilden vrede met al 1 e-volken - en - -hebben-- daarom .zeL£s.-.geen wapen s - iot onze verdediging willen dragen. Tegen onzen wil hebben wij nu een bezettingsleger in het land. Dit heeft ons tegen önzenwil practisch in den oorlog betrokken. Het is thans onze taak datgene voor ons volk te redden en te behoeden, hetgeen voor ons het dierbaarste is: de vrijheid, ónze nationale, eigen aard en het respect voor ons zelve in de toekomst. (D. N. B.) Dokter van Spaarntlam en zijn vrouw verdronken. Woensdagmiddag ongeveer vier uur zijn Dr. O. Deggeler uit Spaarndam én zijn vrouw, toen zij in het Buiten-IJ wilden gaan baden, verongelukt. De dokter was met zijn vrouw van Spaarndam naar het Buiten-IJ geroeid en was voornemens daar te gaan zwemmen, toen de roeiboot zonk. Hulp kwam helaas te laat. Beiden waren slechts 34 jaar oud. In verband met dit ongeluk brengt de Commis saris van Politie te Haarlem nog eens speciaal onder de aandacht van het publiek, dat het in het belang van de veiligheid ten strengste verboden is, daar ter plaatse te baden-of-te-zwemmen. Dr. Deggeler, die in Amsterdam gestudeerd heeft, was eerst eenigen tijd werkzaam als assistent in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem. Op 1 November 1934 vestigde hij zich als opvolger van Dr. W. B. Smit te Spaarndam, waar hij zich vele vrienden verwierf. Hij was voorzitter van het Witte Kruis aldaar en sinds kort ook voorzitter van het Haarlemsche Ziekenfonds. Substlluul-officier van Justitie te Rotterdam. Mr. J. C. Donker uit Haarlem benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van justitie is benoemd tot substituut-officier van justitie bij dc arrondissements-rechtbank te Rot terdam mr. J. C. Donker, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar rondissement Haarlem. Mr. J. C. Donker, die in 1903 geboren werd, begon zijn loopbaan als waarnemend ambtenaar bij het Kan tongerecht te Haarlem. Na een verblijf van 3 jaar al hier werd hij benoemd tot Ambtenaar van het. O.M. bij het Kantongerecht te Schiedam, dat evenwel twee jaar later werd opgeheven. Mr. Donker werd toen naar Rotterdam overgeplaatst, waar hij gedurende de twee jaren van zijn verblijf behalve Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht ook als waarnemend Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank fungeerde. Den 17en Januari 1936 werd hij benoemd tot Ambte naar te Haarlem en is dus bijna 5$4 jaar hier ter stede in fuctie geweest. De A. N. Y. V. in 1940. 's GRAVENHAGE, 26 Juni.. Na de bevredi gende resultaten die 1939; gebracht had aldus begint het verslag over "1940 van de Alg. Ned. Vereeniging voor ^Vreemdelingenverkeer waren de verwachtingen van het. Nederlandsche vreem delingenverkeer ook voor. 194Q .hooggespannen. Hoewel de resultaten van het vacantieseizoen 1940 de zeer sombere verwachtingen van Juni in het algemeen weerspraken,, .bleven voor het ge- heele land de behaalde resultaten van het seizoen ver beneden het normale. Opvallend was overigens dat het belangrijkste vacahtiebezoek zich tot enkele zeer bepaalde gebieden .beperkte, waar zelfs vtn een druk vacantieseizoen gésproken kon worden, terwijl vele andere vacanliegebieden, die toch alle aanspraken kunnen doen gelden op de belang stelling van den vacantiegaiiger en toerist, ver meden werden. meden werden. Aan het eind van 1940 van 1940 telde ons land 27 provinciale en streek-V.V V.'s,- alsmede 350 plaat selijke V.V.V.'s. In het kader der noodzakelijke concentratie, werden door de A.N.V.V. besprekingen gevoerd met de streek-V.V.V.'s in Overijsel en Noord- Holland, alsmede met de plaatselijke V.V.V.'s in Zuid-Holland, teneinde in deze provincies tot op richting: van provinciale 'V.V.V.'s té komen, die tot een intensiever onderling, êóheat -der betrokken lichamen in de genoemde, provincies moeten leiden In deze drie provincies werd principieele overeen stemming bereikt en heeft de officieele oprichting der provinciale V.V.V. reeds plaats gehad of kan zij binnen afzienbaren tqd worden verwacht. Zooals uit rekening en" verantwoording blijkt, waren de inkomsten in 1940 ongeveer f 41.000 minder dan die in het "voorafgegane jaar. Gezien de ongewisse toestanden in de ^ehëele wereld, achtte het dagelijksch,jaéstuur het gewenscht een reserve aan te leggen .teneinde, eveqtueele tegen slagen in de toekomst" té" kunnen opvangen. Een batig saldo kon worden gevormd -van f 24000 welk bedrag als reserve naar 1941 is ovvergébracht. Algemeene Kunstzijde Unie N.V. AMSTERDAM, 25 Juni In de Industrieele Club te Amsterdam werd heden onder voorzitter schap van den heer F. H. Fentener van Vlissingen, de algemeene vergadering van aandeelhouders A.K.U. gehouden. Vertegenwoordigd waren f 15.912.300 aandeelen recht gevende op het uitbrengen van 126 stemmen. De voorzitter deed eenige mededeelingen omtrent den gang van het bedrijf, zooals dat zich in het loo- ptnde jaar ontwikkelde. Ondanks de sterke productievermeerdering beweegt de technische kostprijs zich sedert den aanvang van dit jaar in stijgende richting, terwijl de netto-op brengst zich ongeveer op het doorsnee-niveau van 1940 handhaaft. De winsten door de Nederlandsche fa brieken behaald, zijn tengevolge van den grooten om zet echter hooger dan in de overeenkomstige pe riode van 1940. De totale winst door de A.K.U. in de eerste vijf bedrijfsperïodes behaald overtreft die van het overeenkomstige tijdvak in 1940. Aan de mededeeiingen, die gedaan zijn in het jaar- erslag omtrent de melkwol-fa'oricage werd. toege legd dat de verbetering van de kwaliteit van dit product nog steeds voortgang heeft. Nu wij dit pro duct. in grootcr hoeveelheden vervaardigen kunnen wij met. voldoening constateeren, dat zijn kwaliteit onzen afnemers meer en meer bevredigt. De nieuwe celvezelfabrïek en de fabriek tót berei ding van stroocellulose worden op een nieuw groot fabrieksterrein, dat aan Rijn en IJsel grenst, ge bouwd. De inrichting der gebouwen is voor het grootste ge deelte besteld en de levering der machines is toegezegd voor termijnen, die overeenkomen met den tijd. waarop zij gemonteerd zullen kunnen orden. Het overlijden van den voormali'gen commissaris Jhr. van den Brandeler werd nog in de vergadering herdacht. Vervolgens werd overgegaan tot. benoe ming van de directie en van leden van den raad van commissarissen. Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik werd tot directeur gekozen, In de plaats van prof. ir. Is. P. de Vooys die als zoodanig aftreedt. Den heer De Vooys werd voor zijn werkzaamheden bij de AKU door den voorzitter groote dank gebracht. Als commissaris werden benoemd de heeren prof. ir. Is. P. de Vooys. J. W. van Beuningen, Mr. K. Jansma, C. G. Harrestein. De vergadering hechtte voorts haar goedkeuring aan het voorstel de vergoeding aan commissarissen en gedelegeerde commissarissen door de vennoot schap te doen dragen. Vacaiitie-uitstapjes in Haarlem's omstreken. Neem zelf een twaalf uurtje mee! Het is te verwachten dat velen die anders naar elders trokken dit jaar hun vacantie in eigen omgeving zullen doorbrengen. De landelijke vereeniging voor Vreem delingenverkeer heeft er trouwens voor gepleit het nu eens dicht bij huis te zoeken, om daardoor niet alleen het spoorwegverkeer té ontlasten, maar bovendien de moeilijkheden, te,ontgaan die men., heeft, met bon- n'èn als 'van-het ëénq "^qtel cnaar het andere getrokken wordt. Ook ..Haarlem's Bloei", de stichting die In onze om geving de belangen van het Vreemdelingenverkeer be hartigt, rekent er op, dat er dezen zomer veel Haar lemmers zullen zijn die hun vacantie zullen besteden om het vele interessante dat Haarlem en omgeving biedt te bekijken, waarbij zij ongetwijfeld onder den indruk zullen komen van het natuurschoon dat ook hier volop te vinden is. De Haarlemmers kunnen vele dagen vullen met het maken van wandelingen, fietstochtjes en uitstapjes per tram of autobus in deze omgeving. ..Haarlem's Bloei" geeft daarbij evenwel een goeden raad: neem een twaalfuurtje mee! Er is een tijd geweest dat de eigenaar van een café restaurant of uitspanning menschen die alleen een kopje koffie of een glas limonade bestelden om daarbij de zelf meegenomen boterhammen op te eten, minder vriendelijk aankeek. Maar nu, in den distributietijd, nu het ook voor hem moeilijk is steeds voor een behoorlijk gevulde provisiekelder te zorgen, daar hij immers slechts kleine hoeveelheden mag- inslaan op verreke ning van de bonnen die hij later van zijn klanten krijgt, is het anders. Een inval van een groep vacantie-men schen stelt hem nu niet zelden voor moeilijkheden, want hij is immers niet altijd in staat het verlangde eten onmiddellijk op tafel te zetten ook al hebben de be stellers de bonnen in hun hand. ..Haarlem's Bloei" heeft een kleine enquête gehouden onder de exploitanten van café-restaurants en uitspan ningen in Haarlem's omgeving. Er waren alleen eenige eerste klasse zaken die er de voorkeur aan geven dat de bezoekers alles bestellen, maar de overigen gaven algemeen den wensch te kennen, dat de vacantie- gangers zelf hun twaalfuurtje zouden meenemen. Dat wil natuurlijk weer niet zeggen dat iemand die dit een enkelen dag eens nalaat daarvoor te zorgen geen enkele gelegenheid zal vinden om zijn hongerige maag tevreden te stellen. Als er dien dag niet veel va- cantiegangers zijn die in hetzelfde geval verkeeren zal het wel in orde komen. Anders is het evenwel - dat geldt ih het bijzonder van plaatsen waar soms zeer velen neerstrijken als er plotseling een stormloop op het buffet gedaan wordt, want daarop is de exploi tant nu niet ingesteld. Wie dus verstandig is en geen risico wil loopen zal goed doen zelf voor zijn boterham te zorgen. TENTOONSTELLING OSCAR MENDLIK. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag van den schilder Oscar Mendlik, zal in den kunsthandel Leffe- laar, Wagenweg te Haarlem, een portret-, landschap en stilleven-tentoonstelling gehouden worden. De opening zal plaats vinden op Zaterdag 28 Juni a.s. te drie uur namiddags. Dr. J. D. Bierens de Haan zal een inleidend woord spreken. De tentoonstelling blijft geopend tot 19 Juli. EXAMENS. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM Voor het eindexamen afdeeling H. B. S. a van het Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd de dames: D. van den Berg, H. H. M. Bergmann, J. Boelens, G. E. Breukelaar, I. R. Crolla, U. A. Dieperink, M. J. Koopmans, M. J. Krever, A. Roo- denburg, M. C. Schenk, T. I. M. Stol, G. J. de Vis ser en de heeren: D. Bonnes, W. J. Buyze, H. A. van Overzee, E. Posthumus Meyjes, J, W. C. Rei- gersma, Tj. Roosjen, O. G. de Rooy, E. Schneider, C. Segers, A. N. Stolp. VAN „VREUGDE EN ARBEID". De werkgemeenschap van het N. V. V. „Vreugde en Arbeid" heeft een uitvoering aangekondigd op Zon dagavond 6 Juli in den Stadsschouwburg te Haar lem. Ditmaal wordt onder den titel „Zomerklanken" een schitterend programma uitgevoerd met muziek, zang en dans. Het radio-orkest van Gerard Lebon brengt amu sements muziek ten gehoore. Het zal worden bijge staan door den humorist Bartoes, den muzikalen clown Fantasio, de zangeres Han en Black, het ac- cordeonnistenpaar de twee Pico's en het danspaar Alexandra en NoreL FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: 23 Juni. A. R. Dikkers, eigenaar van de Haagsche Beursbank,' te Den Haag, Kettingstraat 14 A en wonende te Voorburg, Koningin Wilhelminalaan 68. Recht. Comtn. Mr. A. Hilbingh Prins, Cur. Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn, Den Haag. 23 Juni. G. J. Stegehuis, Den Haag, Franklinstraat 39. Recht. Comm. Jhr. Mr. P. G. M. van Meeuwen, Cur. Jhr. Mr. D. P. M. Graswinckel. Den Haag. 23 Juni. H. J. A, M. Remmers. Delft. Hsppolitusbuurt 25, handelende onder de Firma Delftsche Bedden. Matras sen en Clubmeubel-fabrlek weduwe M. J. M. Remmers. Recht. Comm. Mr. G. H. B. van den Boom, Cur. Mr. G- A. Fijn van Draat, Den Haag. 23 Juni. J. A. Beek, Den Haag, Goudsbloemlaan 167. Recht. Comm. Mr. A. J. Paulus, Cur. Mr. E. O. Gold stein, Den Haag. VERNIETIGD: 23 Juni. N.V. Met Volle Zeilen, Den Haag. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 23 Juni. S. Brilleman. Amsterdam. Prijsregeling voor kersen in voorbereiding. 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Naar aanleiding van berichten over verkoopen van kersen op het hout, waarbij hooge prijzen werden betaald, deelt de ge machtigde voor de prijzen rnede, dat er een regeling betreffende maximum véilingprijzen voor kersen in voorbereidingis. Nadrukkelijk Wordt er de aandacht op gevestigd,' dat bij de vaststelling daarvan geen rekening zal kunnen worden gehouden met de hooge prijzen, welke den laatsten tijd voor aankoop van kersen op het hout werden besteed, (A.N.P.) COMMISSARIS VAN POLITIE TE ZAANDAM. Tot commissaris, van politie te Zaandam is be noemd de heer J. Kemper inspecteur van politie al daar. De heer Kemper is lid van de N.S.B. (N.R.Ct.) De 44-jarige M. J. L. uit Rotterdam poogde in Den Haag op een rijdende tram te springen. Hij kwam te vallen en raakte onder den aanhangwagen, waardoor zijn linkeronderbeen werd afgereden. De 25-jarige ongehuwde glazenwasscher D. de Vos is in de Havenstraat te Enschedé van een hoogte 12 meter gevallen. De man is aan de gevolgen overleden. Woensdag heeft prof. dr. ir. J. C. Dorst het ambt hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen aanvaard met een rede over het onderwerp „De plantenveredeling op breederen grondslag". Het anderhalfjarige dochtertje van de familie K. te Dordrecht is in een waterput geraakt en ver dronken. - Het tweejarig zoontje van de familie Sevenhuysen aan den Tuindorperweg te Bergen (N.-H.) is in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gelegen ierput geraakt en verdronken. !Jl adio '-logxamma VRIJDAG 27 JUNI 1941. HILVERSUM I, 413.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8,45 Gramofoonmuziek. 0.15—9.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Orgelspel. 11.20 Declamatie. 11.40 Gramofoon muziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Mu- siquette met piano-intermezzi. '2.00 De Haarlemsche Or kestvereniging, solist en gramofoonmuizek. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomit.é). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Kamerorkest „Ars Nova et Anliqua" en gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gra mofoonmuziek. 7.30—7.45 Boekbespreking. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Om en om-programma. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Sport. 10.00 10.15 B. N, O. Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelcon cert. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Vrouwenultzen* ding en gramofoonmuziek. 3.45 Amabile-sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 6.15 Orgelspel. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Musl- quette. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdamsch Philharmoniscn Orkest. Pl.m. 9.00 Voor den boer. 9.35 Gra mofoonmuziek. 9.55 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 B, N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3