De Schoonheid van het Land. Jiackt&eticAten^ Aandacht. Ook een krachttoer. Spatt en SpeC Tal van menschen zijn nu weer bezig de schoon heid van hun eigen land te ontdekken. Tot hen die daarvan weinig kenden reken ik niet alleen die genen. die de buitenlandsche vacantiereis tot een vaste gewoonte hadden gemaakt en dientengevolge niet aan Nederland toe kwamen, maar ook den vroe ger aan automobiel en motorfiets verknochten mensch. Hij placht te hard te gaan om veel te zien Hem vielen, behalve dan op een voor picnic uit verkoren plekje, alleen vergezichten en voorbij flitsende natuur-impressies ten deel. Hij zag de schoonheid van het land als een hem voorbijtrek kende film. En de beperkte bewegingsvrijheid van zijn voertuig, zich immers bepalend tot de groote rijwegen, onthield hem de kennismaking met de tallooze paden, zich slingerend door zooveel lande lijk schoon waarvan de fietsers en wandelaars ge noten. Als ex-automobilist dien ik voorts te getui gen dat de aanleg van vele nieuwe autowegen ons wel in ruimte en snelheid deed winnen maar natuurschoon deed .verliezen. Dat is nu allemaal anders geworden. De vorige zomer heeft al tot duizenden ontdekkingsreizen in de schoonheid van het land geleid. In 1941 zetten zij zich voort. En men ontmoet menschen, die zich ganschelijk vertrouwd plachten te voelen met zulke prachtige natuurtafereelen als de Aaresschlucht, de Harz, ja zelfs de Hohe Tatra en de Dolomieten en wat u maar wilt.menschen voor wie het begrip vacantie meteen de gedachte aan Tirol, het Berner Oberland, Stiermarken wektedie nu met geest drift uitweiden over de schoonheid van Lochem, van Limburgs Zuiden, van de Hoogë Veluwe en zoo meer. Zij hebben hun ontdekkingsreizen natuur lijk nog lang niet voltooid. Wie zou dat in twee zomevvacanties kunnen doen als hij zooveel niet kent? Dus zweven hun al volgende ondernemingen voor den geest en als ik hotelhouder was zou ik mij nu al optimistisch gestemd voelen over het be zoek in de eerstvolgende jaren. Het eigen land smaakt naar meer, zooals velen gewaar worden. Er zijn er bij die, wonend in het Westen of Noorden, zich dat eigen land voorstelden als een groot pol dergebied met de Veluwe ter afwisseling en nu pas zijn gaan beseffen hoeveel meer variëteit in schoon heid er te vinden is. Dezer dagen nog heb ik ken- nissen tot hun verbazing verteld over-de Drunen- sche duinen met him prachtige begroeiing;. geen van hen bleek te weten dat er duinen in Noord brabant zijn. Hoevelen kennen Drente? En of schoon de vraag velen wonderlijk in de ooren zal klinken: zou er wel een meerderheid in deze stre ken te vinden zijn die Zuid-Limburg heeft bezocht? Er zijn bijzondere openbaringen van 's lands schoonheid weggelegd voor de beoefenaars van wa tersport: zeilers en roeiers vooral. De motorboot is evenals de auto tijdelijk buiten werking gesteld, maar wie een actiever watersport beoefent kan volop genieten. De roeiers althans al diegenen onder hen die zich niet tot wedstrijden en het oefe nen daarvoor op een stukje vaart of kanaal bij hun clubgebouw bepalen hebben daarbij het voordeel dat zij tot de kleinste watertjes toe kunnen berei ken en bevaren. Voor hun tochten is de wherry het ideale vervoermiddel; gieken en skiffs eigenen er zich niet voor omdat zij vrijwel geen bergruimte voor bagage hebben en door hun lichtheid en kwetsbaarheid teveel gevaar loopen in sluizen. Er zijn ook buiten de roei vereen igingen nog wel wat bezitters van wherries. Toch verwondert het mij altijd dat het aantal dergelijke tochten in ons land maar zoo beperkt is en het aantal wherry-x'oeiers niet veel grooter. In een zoo waterrijk land als het onze zou er eigenlijk een geweldige wherry-vloot moeten zijn. De technische moeilijkheden van de roeisport kunnen hier niet als overwegend bezwaar gelden, want van alle boottypen die zij kent is de wherry zeker het gemakkelijkste om te leeren be varen. Men kan die kunst in korten tijd machtig worden, ook als volwassene en het is een vorm van watertoerisme die men. gezond van lijf en leden zijnde, zijn gansche leven kan blijven beoefenen, tot groot voordeel voor die gezondheid. Wie een maal de bekoring van zoo'n wherrytocht ondervon den heeft maakt er daarna nog vele. Hij heeft dan ook ontdekt hoe het land van het water af gezien een bijzondere schoonheid bezit die hij tevoren niet had vermoed. Waarbij, als hij een watersportsman van nature is de bijzondere aantrekkingskracht van het natte element komt Merkwaardigerwijze voelt hij zich op zoo'n tocht „los van het land", op eenigs- zins gelijke wijze als de zeeman dat ondervindt en dat geeft hem die afwisseling en andere sfeer waar naar ieder in zijn vacantie zoekt en die veel meer vacantiewaarde inhouden dan het rusten, dat voor vele menschen een vervelend nietsdoen zou zijn, waarin zorgen en kwellende gedachten hen juist niet zouden verlaten. Zoodat het tenslotte eigenlijk geen rust zou wezen. Het kennen van de schoonheid van eigen land behoort tot de beste levensvoorwaarden van den mensch. Hij dient er zichzelf mee en zijn volk, dat hij er in zijn velerlei geledingen ook beter door leert kennen. Zijn verwantschap met land en volk, zijn verknochtheid daaraan en belangstelling voor zijn cultuur en historie groeien. De ontdekking van zoo veel schoonheid doet zijn rechtmatige vaderland- sche trots stijgen. Hij spreekt er met anderen over en voelt onderlinge eenheid, gemeenschappelijke blijdschap in al die ontdekkingen en opgedane nieuwe kennis. Hij heeft zich in zijn vacantie ver rijkt. Allicht zal'er dit jaar veelzijdiger in eigen land gereisd worden dan in 1940 het geval is geweest. En als ons klimaat, dat de lente zoo leelijk heeft laten mislukken maar een goed begin met den zomer heeft gemaakt, nu maar zoo welwillend is ons wat te blijven helpen en niet al te vaak in zijn geliefde uitersten van hitte, kou, regen en storm te verval len zal dit jaar nog een prachtigen oogst aan vacan- fie-ontdekkingen en aan begrepen doorvoelde Schoonheid van het Land kunnen opleveren. R. P. BARNEVELD. Pluim veemarkt: Oude kippen fl,50— f 4,25. Oude hanen f 2—f 3,50. Jonge hanen f 0,55—f 2. N.H. Blauwen per K.G. f 3,50f 4,75. Jonge hennen f 2,50 f 3,75. Duiven, per paar f 0.50—f 0.80 Tamme eenden f 1— f 1,50. Ganzen f 6—f 8,50. Kalkoenen per K.G. f 7,50—f 12,50. Tamme konijnen f 6f 14. Wilde konijnen f 1—f 1,25. Piep kuikens f 0,10f 0.25. Aanvoer 5000. Handel flauwer. Eiermarkt. Witte eieren i 1,15. Eendeneieren f7. Aanvoer 160.000. Handel vlug. Veemarkt- Zeugen f 135—f 190. Lammeren f 25—f 35. Dr. Zeugen f 25—f 35. Biggen f 14—f 23. Nuchtere kalveren f 12 24. Aanvoer 110. Handel traag. Waarnaar kijk ik nu daarboven? 'k Zie, ik zie, wat jij niet ziet, Je mag dit of dat gelooven, Maar je raadt het zeker niet. Is het moeder met een koekje Waar een baby graag in hapt? Is het poes die om het hoekje Van de dakgoot komt gestapt? Is het oom, die op visite, Grappige gezichten trekt? 1 Is 't om even te genieten Van een bij, zoo pas ontdekt? Is 't bewondring voor een fijne Mooi gekleurde bloem of vrucht? Zou de zon nog blijven schijnen Of zit onweer in de lucht? Sla je broer aan 't venster gade? Wat, is dat het ook al niet? Neen, je kunt het toch niet raden, 'k Zie, ik zie, wat jij niet ziet. Iets wat niemand kan vermoeden, Ik vertel het je dus maar: Kijk, daar vliegt mijn oude goede Brave vriend de ooievaar. De gevaren der zee. Waarschuwingen en wenken. De heer A. J. Meijerink schrijft ons: De zee is ongeveer altijd gevaarlijk! Duizenden hebben hun leven bij baden en zwem men in zee verloren, omdat zij niet op de hoogte waren van de zee en haar gevaren, of erger omdat zij deze gevaren miskenden. In verband met de helaas reeds in dit seizoen voorgekomen verdrinkingsgevallen in zee wil de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen nog maals wijzen op de gevaren der zee, in de hoop dat dit waarschuwend woord ter harte zal genomen worden. Leed voorkomen ik beter dan leed verzachten. OOSTENWIND Bij Oostenwind wapperen de vlaggen aan de kust naar zee toe; zijn er geen vlaggen aanwezig, neem dan uw zakdoek of sjaal. Wappert ze naar zee toe, dan weet ge, dat de wind uit het Oosten komt. Bij dezen wind is de zee voor zwemmers, die de zwemkunst maar heel matig meester zijn, het gevaarlijkst, want een matig zwemmer, die de fout begaat loodrecht uit de kust te zwemmen, wordt door den landwind voortgeduwd, door het water aan de oppervlakte zeewaarts getrokken. Is het bo vendien eb, vallend water dan wordt hij met dubbele kracht zee in getrokken. Hij is dan spoe dig een groot eind uit de kust geraakt. Wil hij terug naar het veilige strand, dan moet hij zwemmend optornen in den tegenwind en bovendien tegen den stroom in, een prestatie waartoe een matig zwem mer niet bij machte is. Zijn hulpgeroep waait.... zeewaarts en wordt niet op het strand gehoord. De trekkende zee laat haar prooi niet los; de onvoorzichtige betaalt met zijn leven den tol aan de natuur. De natuur heeft echter ook gezorgd voor een waarschuwingsdienst. Bij landwind is de boven- stroom naar zee gericht, de onderstroom gaat naar de kust toe en voert alles wat op den bodem ligt zand slib, algen, wier en kwallen naar het strand. Het zeewater is dan vaak vies en troebel. Kwallen zijn ernstige waarschuwers; een aanraking met hun netelorganen is niet aangenaam, geeft een scherpen jeuk. De waarschuwingsdienst der natuur is heel goed ingericht; veel menschen willen helaas die duidelijke taal niet verstaan. WESTENWIND Bij krachtigen Westenwind wapperen de vlaggen naar de kust toe; dan is de zee vaak voor baders (niet-zwemmers) gevaarlijk, vooral als zij tot borst hoogte, erger nog tot den hals toe, in zee gaan. De brandingsgolven stormen op de kust aan en bre ken schuimkoppend op de banken. Het oppervlakte water stroomt met kracht naar de kust toe. het te- rugkeerende water, de onderstroom, trekt zee waarts. Een bader die zich te ver in zee begeeft kan door den bovenstroom voorover worden geduwd de beenen kunnen door den onderstroom in tegen gestelde richting worden weggetrokken. De bader verliest het evenwicht, tuimelt om en rolt in den onderstroom, op den bodem zeewaarts. Ga, als bader, nooit verder in zee dan uiterlijk heuphoogte tot borsthoogte en hooger gaan heeft reeds menig een met den dood moeten bekoopen. NOORDENWIND Bij Noorderwind, dus in de richting van Den Helder naar Rotterdam kan het baden en zwemmen op onbewaakte stranddeelen meermalen noodlottige gevolgen hebben. Indien de wind eenige dagen krachtig uit het Noorden heeft gewaaid, ontstaan dikwijls op den bodem der zee groote oneffenheden en diepe kuilen. Stapt een bader onverwacht in zoo'n diepen kuil, dan kan hij het evenwicht ver liezen; de kans van verdrinken is zeer groot. Het zwemmen' in de nabijheid van pieren en golf brekers levert door den daar sterken stroom groote gevaren op. WENKEN Als ge baden wilt en maar tot heuphoogte in het water staat, moet ge acht geven op den opkomenden vloed. Het water stijgt in een betrekkelijk korten tijd; de mogelijkheid (vooral voor kinderen! be staat dat u niet kunt terugkeeren. Wilt ge veilig baden en zwemmen? Ga dan alleen en uitsluitend baden en zwemmen, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersoneel wordt uitge oefend. Ge kunt genieten, al wapperen de vlaggen uit het Noorden, Oosten, Zuiden of Westen. Gedraag u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van dat personeel; het weet de gevaren, die dreigen, beter dan u. Breng niet noodeloos en roekeloos de eiligheid en het leven van die trouwe menschen ir gevaar. Ga nimmer baden of zwemmen als ge bezwee' 'ijt. of kort na het middagmaal. Ga bij voorkeur baden de laatste uren vóór den hoQgsten vloedstand De Nederlandsche Werk gemeenschap. Dr. Verviers tot ƒ750.boete veroordeeld. s-GRAVENHAGE, 26 Juni. De Haagsche kan tonrechter Mr. Bijdendijk heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van dr. E. G. H. Verviers, wonen de te Oisterwijk, voorzitter van de Nederlandsche Werkgemeenschap. Hij was gedagvaard ter zake dat hij zonder vergunning een openbare geldinzameling heeft gehouden door middel van een van de Neder landsche werkgemeenschap uitgaande circulaire, waarin mededeeling werd gedaan van het plan om op het landgoed „De Scheepstal" invalidenhuizen te bou- die den vorm zouden krijgen van gezinshoe ven. De verdachte heeft o.m. betoogd, dat de Ne derlandsche Werkgemeenschap geenerlei doeleinden van algemeen belang of liefdadigheid nastreefde cn dat haar doel alleen gericht was op verzorging van particuliere belangen, gelijk het helpen van oorlogs invaliden aan werk.. De kantonrechter overwoog echter, dat dit verweer niet opgaat, daar de voorzitter der Nederlandsche Werkgemeenschap ongeacht het doel door de Werkgemeenschap beoogd, zich door de wijze waar op de Nederlandsche Werkgemeenschap zich tot de ingezetenen heeft gewend aan een strafbaar feit naar het bepaalde in art. 1 der verordening van den Rijks commissaris no. 109 van 1940 betreffende het hou den van openbare geld- en goedereninzamelingen, heeft schuldig gemaakt. In die verordening zijn inzame lingen van welken aard en onverschillg voor welk doel verboden, zoodat het doel dat de Nederlandsche Werkgemeenschap volgens de verklaringen van ver dachte zou beoogen, hem zeker niet zou kunnen be vrijden. Bovendien is het verweer van verdachte nog in strijd met den inhoud der circulaire, waaruit duide lijk het liefdadig karakter der Werkgemeenschap bleek. Wel heeft dr. Hermanides ter terechtzitting verklaard, dat de Duitsche autoriteiten hem, toen de verordening was afgekondigd, hebben verklaard dat de Nederlandsche Werkgemeenschap haar gang kon blijven gaan. Wat hier ook van zij aldus de kantonrechter de Nederlandsche rechter heeft de verordening zelfstandig toe te passen. Wat de strafmaat aangaat heeft de kantonrechter overwogen, dat de Nederlandsche Werkgemeen schap in haar vroegere gedaante thans heeft opgehou den te bestaan, op grond waarvan hij termen aan wezig achtte een geldboete op te leggen. (Geëischt was een maand hechtenis). Dr. Verviers werd mits dien veroordeeld tot een geldboete van 750 gulden, subsidiair twee maanden hechtenis. (A.N.P.) Het natuur-liistoriscli museum te Heemstede. De voorbereidingen vorderen. De voorbereidingen om te komen tot de stichting \ran een Natuur Historisch Museum te Heemstede waarvoor de heer J. Kemeling, zooals men weet, zijn belangrijke verzameling diorama's, schelpen en an dere voorwerpen kosteloos ter beschikking gesteld heeft maken vorderingen. De akte waarbij de stichting tot stand gekomen is werd aan de autoriteiten ter goedkeuring ingezonden. Het bestuur van de stichting bestaat uit de heeren W. J. de Vries, Heemstede, voorzitter; J Kemeling, Heemstede, secretaris, B. J. V. van Hees, Heemstede, penningmeester, E. Lefebvre, Heemstede en A. Mei link, Haarlem, bestuursleden. Als de goedkeuring verkregen is, zal begonnen wor den met de bijeenbrenging van de financiën die noo- dig zijn voor de oprichting van het museum De be stuursleden zijn het eens geworden over de opvatting dat het wandelbosch „Groenendaal" het meest ge schikte punt is voor de vestiging van dit museum, dat een groote attractie belooft te worden voor Heem stede. Natuurlijk zal een nauwe samenwerking met het gemeentebestuur van Heemstede noodig zijn voor de verwezenlijking van het plan. Eerst is nog gedacht aan de mogelijkheid een tijdelijk onderdak voor het mu seum te vinden in de nabijheid van „Groenendaal", maar nadere overweging deed de overtuiging post vatten dat het wenschelijker is meteen te streven naar het verkrijgen van een definitieve en waardige huis vesting in een nieuw gebouw, dat geheel zal voldoen aan de speciale eischen die men daaraan moet stellen, Het museum-gebouw moet omgeven zijn door een f linken tuin waar om een enkel voorbeeld te noe men bijzondere rotstuïnen zullen worden aange legd. Tevens is het plan geopperd permanente ten toonstellingen te houden op het gebied van nieuwe aanwinsten „van kweekers Daarvoor zou dan de mede werking ingeroepen worden van de kweekers in de bloembollenstreek,- voorts ook van de kweekers in Aalsmeer en Boskoop. Voorts wordt ook gedacht aan het openen van een schilderijenkabinet op ornithologisch gebied. De be kende schilderes mej. Mack te Heemstede stond voor dit doel reeds eenige mooie werken af, die in dank aanvaard zijn. Omdat het natuurlijk wel eenigen tijd zal duren voordat de financieele basis voor het museum gelegd zal zijn (eenige belangrijke bijdragen zijn al toege zegd) heeft het bestuur het voornemen af en toe eenige gedeelten van de verzameling in een of ander gebouw tijdelijk ten toon te stellen, omdat het overtuigd is, dat daardoor belangstelling voor het plan zal worden gewekt. De bijeenkomst te Amsterdam. Rede van den Rijkscommissaris. 's GRAVENHAGE 26 Juni. Het uur der eind beslissing voor Europa is gekomen. Liberalisten, Marxisten, Bolsjewisten en plutokraten waren steeds fel gekant tegen de nationaalsocialistische revolutie van 1933. De Führer heeft zijn leger en de legers van Fin land en Roemenië tot den strijd tegen de Joodsche wereldmachten in het oosten, tegen de UdSSR op geroepen. Duitschland strijdt niet voor een imperia listisch oorlogsdoel, maar voor het behoud van de Europeesche beschaving. Toen Finland door het roode leger werd over vallen, hebben de Westelijke staten met geld en goede woorden getracht, Finland bij te staan. De Führer heeft echter dat leger gevormd, hetwelk de vrijheid voor Finland in goede kameraadschap met de strijders voor vrijheid van den veldmaar schalk Mannerheim herwinnen zal. Wat nu? Hierop zal de door den Führer geroepen Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, in Amsterdam, op het IJsclubterrein bij het Museumplein op Vrijdag 27 Juni 1941 's avonds 20 uur, antwoorden. Komt allen. Joden hebben geen toegang. Toegang vrij. Opening terrein 18.30 uur. Begin der manifestatie 20 uur (precies). Einde circa 21.30 uur. (A. N. P.). Dansen in het openbaar verboden. Tot nader order. s'-GRAVENHAGE, 26 Juni Op grond der ver ordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris-generaal voor de openbare veiligheid. S.S Gi"uppenführer, het volgende: 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte vergunningen worden hiermede ongeldig. 2. Overtredingen worden volgens de desbetreffende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekendmaking voor de radio en in de pers in werkihg. Tentoonstelling van Oude Kunst. In het Frans Hals Museum. Naar wij vernemen zal, vermoedelijk in het eind van Juli. in het Frans Halsmuseum te Haarlem een ten toonstelling van Oude Kunst, o.m ook oude meubelen worden samengesteld. Tot dit doel zal voor een goed deel worden geput uit het legaat Enschedé, aan te vullen met andere be zittingen van het Museum en voorwerpen uit parti culiere verzamelingen. (In Amerika heeft een student onder controle van eenige professoren het, volgens eenbericht klaargespeeld, binnen 5 minuten 45 verschillende mei s te kussen.) Wie zich een professor teekent Als een dorre droge piet, Steeds zijn neus in boeken stekend. Kent de profs als klasse niet. 't Zal op sommige wel passen, Maar je vindt dit genre bij Alle kringen, alle klassen Van de menschenmaatschappij. Zelden zal men echter hooren Dat een functie wordt vermeld. Als van deze professoren In Amerika verteld. Die student Amor bewaar 'm, Profs er met hun neuzen bij En een dwaze-joffer harem Als zoenoffers op een rij. En waartoe was dit begonnen, Vorming van een kusgrafiek? Heeft de wetenschap gewonnen Bij een snelzoenstatistiek? Hoe vonden die jonge vrouwen Deze mitrailleurstudent, Waren ze, moet ik vertrouwen Met die afdoening content? Daarvan krijgt men geen gegevens, Ik denk nummer één nog wel, Maar was vijfenveertig tevens Nog tevreden met dit spel? Als je 't nuchter gaat bekijken (En u wilt mij goed verstaan) Moet dat nou een kunststuk lijken? Mij lijkt er zoo'n kunst niet aan. Dit is van de dwaze dingen Van echt Aamrikaansche soort Wel een der meest zonderlinge Waar ik ooit van heb gehoord. Eén ding heeft men nog vergeten In dit allergekst bericht, Eén ding dat ik graag zou weten, Want het lijkt me van gewicht: Wat is 't aantal der studenten Die in training zijn gegaan, Onverzoende concurrenten, Om die krachttoer nog te slaan? Turkscli parlement keurt verdrag niet Duitschland goed. Ambassadeur Von Papen woonde de zitting bij. ANKARA, 26 Juni. (DNB) De groote nationale vergadering heeft gisteren het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag eenstemmig goedgekeurd. De rede van den minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, werd herhaalde malen door levendigen bijval onderbroken. In redevoeringen van den voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken en van verscheidene afgevaardigden werd de oude Duitsch-Turksche vriendschap onderstreept, welke door het nieuwe verdrag met nieuwe kracht ver vuld is. Voorts werd in de redevoeringen op alle overige verplichtingen van Turkije gewezen welke, naar verklaard werd. beginnende bij de Turksch- Britsche overeenkomst, geen wijziging ondergingen. De spreker legde de nadruk op de vredespolitiek \an Turkije. In de diplomatenloge werd dc Duit sche ambassadeur Von Papen opgemerkt, alsmede legatieraad Kroll en de Duitsche militaire attache. Benoeming van procureurs-generaal DEN HAAG, 26 Juni. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, heeft de opdracht, verstrekt aan den substituut officier Du bois te 's-Hertogenbosch, tot het voorloopig waar nemen der zaken van den procureur-generaal te 's-Hertogenbosch, ingetrokken. Hij benoemde op grond van I van zijn Verordening 108-40 (Vier de verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) mr. van Leeuwen, advocaat te Alk maar, tot procureur-generaal te 's-Hertogenbosch. Voorts benoemde de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van de zelfde bepalingen mr. dr. J. van Genechten in den Haag en mr. W. de Rijke in Arnhem, die belast wa ren met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal, tot procureur-generaal. Gemeentelijke Luchtbesclierinings. dienst. Onderhoud en controle van lichtreclame- installatieg. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem maakt bekend, dat hoewel overeen komstig de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, no. 212/1940 het toepassen van lichtreclame ook overdag verbo den blijft er geen bezwaar tegen bestaat, indien lichtreclame-installaties overdag tusschen 11 en 13 uur enkele oogenblikken in bedrijf worden ge steld, indien dit voor onderhoud en controle der in stallatie noodzakelijk is. EXAMENS. Diversen, Instituut voor kunstnijverheidsonderwijs, afd opleiding tot teekenleeraren. Geslaagd voor het eindexamen van de af deeling opleiding voor de akte m.a. de heeren W. VH. Berkhemer, J. A. van de Graaf, W. C. Hartmann, J. Th. Nieuwenhuijs, en de dames A. L. A. M. Leeuwenberg, E, J. Sayers, E. Stockmann en T. Stuurman. Geslaagd voor het eindexamen van de afd. op leiding voor de akte m.b. de heeren M. P. C. van Priel, J. Elffers, M. E. Kamermans en C. van de Weert. Geslaagd voor het eindexamen van de afd. oplei ding voor de akte n. 2b de heeren K. Booden, B. van den Brink, J. C. Sars, T. Slager, J. G. Snijders. S. Veenstra en P. J. Visch Geslaagd voor het eindexamen van de afd. op leiding voor de akte n. 11 mej. K. L. M. Quintus Bosz. Congresvergadering der A. N. V. V. Openingsrede van mr. dr. L. N. Deckers. AMSTERDAM, 26 Juni. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is vanmiddag de congresvergadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden. De voorzitter van de A.N.V.V mr. dr. L. N. Dec kers, hield een openingsrede waarin hij o.a. zeide: Reeds voor Mei 1940 hadden wij ons gezet aan de inwendige versterking van onze organisatie. Nu onze actie naar buiten beperking moest ondergaan, hebben wij ons met verdubbelde kracht aan dat verster- kingswerk gewijd. Meer samenhang en daardoor de mogelijkheid tot nog grootere krachtsontplooiing willen wij brengen in het groote inlichtingen- en pro- paganda-apparaat, dat de A.N.V.V. reeds is, Er zijn provinciale V;V.V.'s m.a.w. over het geheele land verspreid staan 376 V.V.V.-lichamen gereed om be langeloos aan ieder, die het wenscht, hun goede diensten te bewijzen. Zij alle willen in eensgezindheid samenwerken onder groote ecsonomische, sociale en cultureele belangen, aan het vreemdelingenverkeer verbonden, te bevorderen. Laten zij dan ook, door mede te werken aan de inwendige versterking van onze organisatie, bevorderen, dat zij voor dit waarlijk nationale werk steeds meer geschikt worden. Het vreemdelingenverkeer eindigt niet bij de gren zen van gemeenten, streek of-provincie. De V.V.V.'s moeten niet elkanders mededingsters, maar elkanders medewerksters zijn. Wij hopen weldra te bereiken, dat alle V.V.V.'s van een provincie, meer nog dan tot dusverre, komen tot krachtigen gemeenschap- pelijken arbeid, tot hartelijke samenwerking in de provinciale vereeniging, die haar alle moet omvatten en dat de provinciale vereenigingen hetzelfde doen in de A.N.V.V Luchtaanvallen op Duitsch gebied. Kamp van krijgsgevangenen getroffen. BERLIJN, 26 Juni. (DNB) Britsche bombarde mentsvliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 Juni plaatsen van het Noordduitsche kustgebied aan. Er ontstond slechts geringe schade in woon wijken. Bovendien werd een kamp van krijgsge vangenen getroffen, waarbij verscheidene gevar.ge- "ten gedood werden. Nachtjagers schoten een vijan delijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijdkrachten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen zonder noemenswaardige uitwerking te bereiken. Dr. Goebbels over „het oude front". Engeland en de Sovjet-Unie. BERLIJN, 26 Juni. (DNB) Dr. Goebbels publi ceert in den „Völkischer Beobachter" een artikel „Het oude front" waarin hij aantoont, dat de de mocratische plutocratieën en het bolsjewisme reeds jaren hebben samengewerkt. De onthulling van het complot tusschen Moskou en Londen heeft be wezen, aldus dr. Goebbels, dat de machthebbers te Moskou het verdrag met Duitschland slechts hebben gesloten om de bolsjewiseering van Europa met te minder stoornis te kunnen voorbereiden. Goebbels spreekt zijn bewondering uit voor de tactiek van stilzwijgendheid van Moskou en Lon den, die weliswaar iet of wat onhandig maar bijna volkomen was. Het is verantv/oordelijken Duit- schen kringen alleen opgevallen dat de comedie van Cripps, die zich van de Sovjetautoriteiten standjes moest laten welgevallen en zoogenaamd overal voor een gesloten deur kwam te staan, wel wat doorzich tig was. Het was o.a. merkwaardig dat de Engclsche pers alle zoogenaamde vernederingen van den am bassadeur te Moskou zonder eenige reactie aan vaardde. Dit alles moest den Duitschen argwaan wekkon, vooral omdat bekend was, dat de Sovjet Unie verscheidene reusachtige legers aan de Duit sche grens opstelde. Het concubinaat tusschen plutocratie en bolsje wisme is in Duitschland niets nieuws, aldus besluit dr. Goebbels. Toen de Führer nog om Duitschland vocht, trof hij dezelfde coalitie aan. En wat men toen in Duitschland beleefde, ziet men thans in Europa, met dit verschil dat de overwinningskansen van Hitier thans oneindig veel grooter zijn dan toen. Italiaansch weermaclitsbericht ROME. 26 Juni (Stefani). Het 396ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht zijn de vliegvelden van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten tus schen onze jagers en vijandelijke jagers boven het eiland zijn twee Engelsche vliegtuigen neerge schoten. Onze jagers hebben een afdeeling vijande lijke bommenwerpers ontmoet en een Blepheim neer geschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vijandelijke schepen, die ten Noorden van Marsaloech (ten Oosten van Tobroek) voeren, aange vallen. Britsche vliegtuigen hebben Benghazi gebom bardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee massale aan vallen op ons garnizoen te Debra Tabor gedaan: beide aanvallen werden snel afgeslagen, In het Wes ten van Galla en Sidamo is de vijandelijke druk door onze doeltreffende tegenaanvallen verminderd." Duitsche troepentreinen onder Zweedsch bevel door Zweden. STOCKHOLM, 26 Juni (DNB) Do geheele Stockholmsche pers bevat onder groote koppen de reeds gemelde verklaring van den Zweedschen mi nister van buitenlandsche zaken over de neutrale houding van Zweden in het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet Unie en de toestemming van de Zweedsche regeering om een Duitsche di visie uit Noorwegen naar Finland over te brengen. „Dagens Nyheter" voegt hieraan toe dat een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken Woensdagavond o.a. aan ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft meegedeeld, dat de troepentreinen door Zweden zullen rijden zonder extra te stoppen en dat elite trein zich ongeveer 48 uur op Zweedsch gebied zal bevinden. De treinen staan tijdens het rijden onder Zweedsch bevel. Van deze uitzondering afgezien, zijn alle kwesties welke met Duitschland in ver band met den oorlog tusschen Duitschland cn de Sovjet-Unie ter sprake gebracht zijn, volkomen op den grondslag van de gewone neutraliteitsbepalin- gen behandeld. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken onderstreepte nog in het bijzonder blijkbaar naar aanleiding van buiten landsche geruchten dat er van steunpunten in Zweden in het geheel geen sprake geweest is. Wielrijden DE NATIONALE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN. Even als vorig jaar zal het nationaal wielerkam pioenschap op den weg te Zandvoort worden ver reden. Nu de auto- en motorraces uiteraard niet kunnen worden gehouden, beteekent de wielerwed strijd voor de badplaats een sportevenement van den eersten rang. Daaraan zullen immers de beste ver tegenwoordigers van dezen tak van sport deel nemen en al is het parcours op geen stukken na zoo zwaar als het Cauberg-circuit, wat vooral on der de huidige omstandigheden buitensporige eischen aan de rijders zou stellen, zoo kan het door zijn open ligging (invloed van wind en zon) nog moeilijkheden genoeg opleveren. Van verschillende zijden is verleden jaar be weerd, dat de af te leggen afstand over een zoo weinig geaccidentéerd traject te klein was om het uithoudingsvermogen der renners te toetsen en dat een, specialist als Piet van Nek, die toch in het wereldkampioenschap 1938 te Valkenburg na een monsterrace van 260 K.M., waarin telkens weer de Cauberg moest worden beklommen, een goed figuur sloeg, eerst boven de 200 K.M. zijn meerderheid over zijn concurrf enten zou kunnen toonen. Voor deze redeneering valt inderdaad veel te zeggen, want bij een kracht proef als een wegwedstrijd om een nationalen titel moet niet alleen de tactiek, doch ook en vooral het uithoudingsvermogen een hartig woordje mee spreken. Wellicht zou men om die redenen ditmaal het traject hebben verlengd, indien andere factoren niet het tegendeel vereischten. De afstand zal korter zijn dan in 1940, maar dat wil geenszins zeggen, dat de race minder interessant zal zijn. Integen deel, want de tactiek zal thans alles beheerschend zijn; reeds betrekkelijk kort na het begin kan men den heftigen strijd om een voorsprong ver wachten. Vele liefhebbers van de wielersport zullen met voldoening hebben vernomen, dat de autoriteiten de benoodigde benzine hebben beschikbaar gesteld om het kampioenschap achter groote motoren in het Amsterdamsche Stadion te doen plaats heb ben. Ook hier is de afstand ingekort; werd er in vorige jaren 100 K.M. afgelegd, thans zal de rit over 75 K.M. worden verreden. Wat overigens juist lang genoeg is om van een zuivere kracht meting te kunnen spreken.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5