IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De ingesloten Sovjet-legers. Liban genomen. Bijna 50.000 ton scheepsruimte tot zinken ge bracht. Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen, waarbij 13 vijandelijke vliegtuigen verloren gingen. Nieuwe vleeschbon. De oorlog in de lucht. Engeland en de Sovjet Unie. De Duitsche successen in Oost Europa. Van het Oostelijk front. 26e jaargang No. 202 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmulder Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemslede DINSDAG 1 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13^, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 4 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht Uit het hoofdkwartier van den Führer, 30 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben onze, in Galicië oprukkende troepen Lem- berg genomen. In het midden van het legerfront werd de ring rondom de ingesloten Sovjet armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau genomen. In den zeeoorlog tegen Groot-Brittannië hebben duikbooten tij'dens nieuwe aanvallen op de in het weermachtbericht van 29 Juni genoemde vijande lijke convooien nog vijf schepen met een gezamen- lijken inhoud van 25.400 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een hulpkruiser. Hierdoor is het succes bij de operaties van deze duikboot tot 96.100 b.r.t. gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor Great Yarmouth uit krachtig beschermde convooien drie koopvaardijschepen met tezamen 23.000 b.r.t. waaronder een groot transportschip, tot zinken gebracht. Nieuwe luchtaanvallen waren in den afgeloopen nacht gericht op de haveninstallaties aan den Humber. De vijand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en brisantbommen op het Noord-Duitsche kustgebied, voornamelijk op woonwijken in de steden Hamburg en Bremen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke gebouwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie hadden bij het afweren van dezen Britschen luchtaanval op nieuw succes. Zij schoten dertien der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten hebben - zich kolonel Holm, commandant van een snellen af- deeling, kolonel Weber, commandant van een regi ment infanterie, luitenant Florent van een verken- ningsafdeeling, feldwebel Berauer van een regiment bergjagers en korporaal Hasse van een regiment in fanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Bij het tot zinken brengen van twee torpedojagers, een torpedoboot, en een duikboot der Sovjets heb- Distributie van rijwiel banden verscherpt- Als mogelijkheid bestaat ander vervoermiddel te gebruiken krijgt men geen bon. 's-GRAVENHAGE. 30 Juni. De secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de distributie van rij wielbanden het volgende bekend: Aangezien voor hen die werkzaam zijn in vitale diensten en- bedrijven, voor zoover het gebruik van rijwielen beslist noodzakelijk is, zoo lang mogelijk banden beschikbaar dienen te blijven, moeten thans de voorwaarden om voor een band in aanmeiidng te komen strenger worden gesteld dan tot dusverre het geval was. In verband hiermede wordt de eisch, dat men minstens vijf kilometer moet verwij - derd wonen van de plaats waar men zijn werk zaamheden verricht of van de school waar men de lessen volgt, in dier voege aangevuld, dat thans personen die gebruik kunnen maken van een open baar vervoermiddel (trein, tram öf bus) in het al gemeen niet meer voor een bon voor een rijwiel band in aanmerking komen. Slechts indien de af stand van de woning tot de naastbijzijnde trein-, tram- of bushalte, vermeerderd met' den afstand van de halte waar men den trein, de tram of de bus verlaat tot het werk, meer bedraagt dan 5 kilometer (voor kinderen beneden 10 jaar 3 kilo meter) kdn afgifte van bonnen worden overwogen, s Indien dus b.v. iemand vier kilometer van het dichtstbijzijnde station verwijdex-d woont en de af stand van het eindpunt van den trein tot het werk of de school twee kilometer bedraagt, kan hij voor een bon in aanmerking komen. Het spreekt echter vanzelf, dat geen bon kan worden afgegeven in dien de afstand van de woning tot het station, of van het eindpunt tot aan het weik nog gedeelte lijk per tram of bus k/n worden afgelegd. Personen, .die vijf kilometer of meer van hun werk wonen en die niet van een openbaar ver voermiddel gebi-uik kunnen maken, blijven in aan meiidng komen voor bonnen. De afstand van ten minste vijftien kilometer die personen in de uitoefening van hun bex-oep of be drijf dagelijks in doorsnede moeten afleggen om een bon te kunnen krijgen, is thans tot twintig ki lometer verhoogd. Bovendien zullen, indien het mogelijk is voor de uitoefening van de werkzaam heden gebruik te maken van een openbaar ver voermiddel, aan beti*okkenen geen bonnen meer woi-den verstrekt. Het bovenstaande is ook van toe passing bij aanvragen voor bedrïjfsfietsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan bovenstaande voorwaarden streng de hand zal worden gehouden en dat eventueele verzoeken tot, ontheffing daarvan terzijde moeten worden ge legd. In vei-band met de verandering in de voorschrif ten is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rij wielbanden, welke vóór 1 Juli zijn ingediend en op welke de verbx-uikers nog geen beslissing van den distributiedienst hebben ontvangen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwiel banden in de laatste week van elke maand worden ingediend. Uitsluitend deze aanvragen zullen nog in behandeling worden genomen. Als overgangs maatregel is bepaald, dat de aanvragen welke in de maand Juni zijn ingediend wel door de distri butiediensten in behandeling zullen worden ge nomen. Deze aanvragen zullen echter volgens de nieuwe, hierboven omschreven voorschriften wor den beoordeeld. Een initiatief van Arnold Meyer. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. In het Neder- landsch dagblad neemt Arnold Meijer een opmer kelijk initiatief. Hij vraagt: „Zou thans na deze rede van den Rijkscommissaris niet het oogenblik zijn aangebroken, dat de Nederlandsche Unie, N.S.B. en Nationaal Front een gezamenlijk initiatief nemen tot het oprichten van een afzonderlijk Nederlandsch legioen om naast de Duitschers, de Italianen, de Finnan, Roemenen, Spanjaarden, Hongaren en Slowa- ken mede te helpen Europa te beschermen tegen het Russische bolsjewisme?" (A.N.P.) ben zich bijzonder onderscehiden, luitenant ter zee eerste klasse Wuppermann als commandant van een groep motortorpedobooten, luitenant ter zee eerste klasse Weber en luitenant ter zee tweede klasse Haag als commandanten van motortorpedobooten. Bij de zegevierende gevechten in het Oosten heb ben verschillende eenheden van de luchtdoelartil lerie zich op schitterende wijze onderscheiden. Rantsoen voor verduurzaamde kip en eend op 150 gram gebracht. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewe zen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: Bon „21 vleesch": 2 Juli t.m. 9 Juli. Per twee bon nen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rant soen vleeschwaren. Bon „21 worst, vleeschwaren": 2 Juli t.m. 9 Juli per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram ge rookt of gekookt varkens, rund-, kalfs-, paarden- en schapen vleesch en voor gerookte worstsoorten: 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood; 150 gram bloedworst; 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen, of 150 gram verduur zaamde kip of eend, been inbegrepen. In verband met het hooge beengehalte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aan gegeven, het rantsoen vleeschwaren voor verduur zaamde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is ge bracht op 150 gram. Bon voor honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt be kend. dat van 1 tot en met 31 Juli 1941 op bon no. 23 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van groep 1 10 K.G. honden brood, groep 2 10 K.G. hondenbrood, groep 3 8 K.G. hondenbrood, groep 4 5 K.G. hondenbrood, groep 5 4 K.G. hondenbrood, groep 6 3 K.G. hondenbrood. Op bon 23 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IV2 K.G. kattenbrood beschik baar gesteld. Nrt 31 Juli 1941 is bon 110, 23 van bedoelde kaar ten ongeldig en mag deze niet meer worden aange nomen. Collctieve arbeidsovereenkomst metaalnijverheid. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars is een groot aantal bepalingen van de collectieve ai'beidsover- eenkomst in de metaalnijverheid de dato 13 Sep tember 1940, afgesloten tusschen den Metaalbond (Werkgeversvakbond in de metaalnijverheid) en de R.K. vei-eeniging van werkgevers in de metaal nijverheid eenerzijds en den algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond, den Chr. Metaal bewerkex-sbond in Nederland en den Nederland- schen R.K. Metaalbewerkersbond anderzijds, alge meen verbindend vei'klaard voor de werkgevers en werknemers in de metaalnijverheid. De verbindendverklaring geschiedt voor het tijd vak van 15 Juli 1941 tot en met 15 September 1941. RUPSENPLAAG IN WEST-TWENTE In West-Twente heerscht een rupsenplaag. De rups van de satijnvlinder heeft al heele rijen boomen volkomen van de bladeren weten te ont doen. Als de meeste wilgen en populieren zijn kaalgevreten komen de vruchtboomen aan de beurt. Bij de boex'enerven zijn thans reeds eexx aantal vruchtboomen kaalgevreten. De eikenbladrolrups wordt dit jaar ook in Twente en Achterhoek veel vuldig waai-genomen. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 1 OP 2 :uu 1941 van 22.05 tot 5.22 Maan op 2 luli op14.18 Maan op 3 Ouli onder1.19 Op een groote bêtooging der Nederlandsche en Duitsche Nationaal Socialisten in Den Haag, die Zaterdag op het Plein werd gehouden, spraken commissaris- generaal. Oberdienstleiter Schmidt en de plaatsvervangend leider der N. S. B. "Van Geelkerken, die nog eens de geheele bevolking opriepen voor den strijd tegen het wcreld-bolsjcwisme en voor den opbouw van het nieuwe Europa. (foto Schimmelpenningh) AANVAL OP DUITSCHE LUCHTBASIS. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. vei-neemt heeft een afdeeling van 22 Sovjet-bom menwerpers gisteren een aanval op een Duitsche luchtbasis in het Oosten gedaan. Achttien der Sov jet-toestellen werden door Duitsche jagers neerge schoten, de andere vier door luchtafweex-geschut, zoodat geen enkele Sovjet-machine terugkeerde. DERTIEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Van de Engelsche vliegtuigen die vannacht het Noord-Duitscne kust gebied probeerden aan te vallen, werden twaalf door nacht jagers en een door luchtdoelgeschut neer gehaald, tezamendus dertien toestellen. Het D.N.B. verneemt, dat Duitsche- en Italiaan- sche artillei-ie op 29 Juni troepenconcentraties voor Tobroek beschoot en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal heeft berokkend. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP KIEL. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Bij een vlucht naar de Duitsche bocht onder bescherming van laaghan gende wolken, hebben enkele Engelsche gevechts vliegtuigen bommen neergeworpen op woonwijken van de stad Kiel. Er werd slechts geringe schade aan gericht, Onder de bevolking vielen enkele dooden en gewonden. Door het hevige vuren der luchtdoel artillerie en de onmiddellijk opstijgende jagers stortte de aanval van de Royal Air Force ineen. Bij deze militair totaal nuttelooze actie verloor de vijand in den kortst mogelijken tijd negen gevechts vliegtuigen, zoodat de Royal Air Force in de afgeloo pen 24 uur bij vluchten boven het rijksgebied in totaal 22 vliegtuigen heeft verloren. Vluchtelingen uit het grensgebied van de Sovjet-Unie verdringen zich in grooten getale langs de wegen en op de stations in de gevechtszone. (Atlantic-Holland) VERKLARINGEN VAN CRIPPS. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft de Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, toen hij met de leden van de Britsche missie een onderhoud had met Molo- tof een rede gehouden, waarin hij heeft gewezen op de vastbeslotenheid dezer missie om in alles met de Sovjetregeering samen te werken. Groot-Brittannië is vastbesloten, zijde aan zijde met de Sovjet-Unie te strijden. Hoe de strijd zich ontwikkelde. TWEE SECTOREN. BERLIJN, 30 Juni. (D.N.B.) Uit de gisteren gepubliceerde extra berichten en uit het weer machtbericht van vandaag blijkt naar het D.N.B. van militaire zijde wordt vei-klaard, dat de Duit sche weermacht aan het Oostelijk front bij haar actie sinds den 22en Juni midden in de Sovjet troepen terecht is gekomen, die hun opmarsch vol tooiden, met het gevolg, dat deze nergens den Duitschen opmarsch hebben kunnen tegenhouden. En voor een gedeelte reeds om hiin eigen bestaan vechten. In het gevechtsgebied tusschen de Kar- pathen en de Oostzee teekenen zich in het bijzonder twee sectoren af. De grenzen tusschen deze sec toren worden gevormd door de uitgestrekte Pripet- moerassen. In den front sector tusschen de Karpa- then en de Pripet-moerassen werden reeds den eer sten dag de moderne grensversterkingen na har den strijd doorbroken- De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk van uit het Noordwesten en Noorden op Lemberg, warvan de inneming vandaag is gemeld. Tegelij kertijd di-ingt een dreigende wig uit het gebied ten Zuidoosten van Lublin via Luck naar hef Oosten, die ook door talrijke vijandelijke tegenaanvallen niet tegen te houden is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet-strijdkrachten in dezen sector den Duit schen opmarsch nog lang zullen kunnen ophouden, hoewel reeds in een gisteren gepubliceerd extra bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied van Galicië keux'troepen van het Sovjetleger in het vuur zijn gewoi*pen. Belangrijk ongunstiger voor de Sovjets ontwikkelen zich de gevechten ten Noor den van de Pripet-moex-assen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystok werd door een gelijktijdigen frontalen opmarsch vah uit Zuidoost Pruisen door twee bijzondere stoottroepen in het Oosten afge sneden. De Zuidelijke groep veroverde de vesting Brest-Litowsk en rukte met algemeene richting naar het Noordoosten ver op ten einde zich met de vanuit Oost-Pruisen aanvallende groep te vereeni gen, die zich intusschen heeft meester gemaakt van de vesting Grodno. Het resultaat was de alge- heele omsingeling van twee sterke Sovjet-armeeën in het gebied rondom Bialystok en Oostelijk hier van. Deze ring wordt met den dag nauwer aange haald en de zich binnen dezen ring bevindende Sovjet troepen trachten tevergeefs naar alle rich tingen uitvallen te doën. Door de dagelijksche aan vallen van het Duitsche leger en van het Duitsche luchtwapen woi'dt de strijdkracht steeds minder. Kenmei-kend voor de operaties in dezen frontsec tor is bovendien de dappere opmarsch van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorbij de zen ring via Bai-anowitz in het Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt Minsk hebben ingesloten. Deze opmax-sch is thans reeds ten Oosten van Minsk verder voortgezet. IN HET BALTISCH GEBIED. Verder Noordelijk in het Baltische gebied werd de Njemen-sector veroverd en Kaunas bezet. Ter wijl nog in de gebieden ten noorden van Kaunas sterke vijandelijke gepantserde strijdkrachten tij dens hevige gevechten vernietigd werden, was we derom een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van de Duna bij Dunaburg en Jakob- stadt. Daar beide plaatsen in Duitsche handen zijn en bovendien de eenige belangrijke haven aan dit deel van de Oostzeekust, nl. de vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, hebben de in het ge bied van de linie Wilna-Dunaburg-Riga en de Oost zee ingesloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nauwelijks nog een of andere moge lijkheid tot terugti-ekken. Het Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties, door een bijna totale vernieti ging van het belangrijkste deel van het Sovjet luchtwapen de heerschappij in de lucht heeft ver overd, gi'ijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De gisteren opgegeven verliescijfers van het Sovjet-luchtwapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernietigde, deels buit gemaakte vliegtuigen, een aandeel heeft. DE STRIJD IN DE OOSTZEE. Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oos telijke gebied van de Oostzee.. Duitsche duikboo ten en motortorpedobooten hebben twee torpedo- jagex-s, een torpedoboot en drie duikbooten van de Sovjet-vloot vernietigd. Hierbij komt nog een tor pedojager, die vex-ioren is gegaan als gevolg van een mijn alsmede de beschadiging van den kruiser Maxim Gorki. Daar ook bij Constantza aan de Zwarte Zee een Sovjet-torpedojager door kust- artillerie vex-nietïgd is, heeft de Sovjet-marine in totaal in de eerste week, behalve de andere ge noemde eenheden, alleen al vier torpedojagers, voor een deel van de modernste soort, verloren. Dat ook de opxdög tegen Engeland onverminderd voortgaat, blijkt het duidelijkste uit het xxieuwe duikbootsucecs. Bij deze tot zinken gebrachte ton nage van 96.100 br.t. komt vandaag nog een nieuw succes van het luchtwapen, dat 23.000 br.t. tot zin ken heeft gebracht. Daar het luchtwapen gisteren in het zeegebied rondom Engeland 14.800 br.t. tot zinken heeft gebracht, zijn de verliezen, die in twee dagen tijds werden opgegeven, in totaal tot 134.000 br.t. gestegen. IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) De pogingen van het Bolsjewistische luchtwapen om den opmarsch der Duitsche troepen in het Oekrainische strijdgebied op te houden, zijn ook op 29 Juni door den bliksem snellen aanvai van Duitsche jagers mislukt. Toen de Sovjet-vliegtuigen door het samengebun delde vuur van het luchtdoelgeschut en mitrailleurs geschrokken, nog boven de troepenafdeelingen bleven kruisen, doken plotseling vijf Messerschmittsjagers op. Wat zich daar afspeelde, was het werk van enkele mi nuten. De Duitsche Messei-schmitts naderden met de grootste snelheid en stortten zich op de Sovjet-vlieg tuigen, die zich door het maken van bochten en door zich los te maken van de formatie in veiligheid trach ten te stellen. Onder het vuur van de boordkanonnen en de mitrailleurs stortten drie Martin-bommenwer pers naar beneden. Op hetzelfde oogenblik schoot een andere Duitsche jager ook een Martin-bommenwer per neer. Op driehonderd meter hoogte vloog de zesde Sovjetmachine, die klaarblijkelijk een treffer in de benzinetank had gekregen, in brand en stortte met een sleep als van een komeet omlaag. Door het neerschie ten van deze zes Sovjet-bommenwerpers trok een Sovjeteenheid, die zich totdusver aan den rand van een bosch verdedigde, terug. Blijkbaar hadden de Bolsjewisten van de bommenwerpers grooten steun verwacht. DE ENGELSCHE PERS OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Uit den berichtendienst van Reuter blijkt, dat de Engelsche pers de operaties aan het Oostelijke front volgt met bezorgdheid voor het lot der Sovjettroepen, waai-bij zij steeds bij de lezers de hoop tracht levendig te houden, dat de af weer van het Bolsjewistische gevaar voor Europa op onverwachte moeilijkheden kan stuiten. De Times tracht de Duitsche successen te verkleinen. Het blad schrijft, dat de beslissing nog niet gevallen is, dat de Sovjet-luchtmacht nog niet geheel verdreven is en dat de Sovjet-pantserbrigades haar tegenaanvallen voort zetten. „Niettemin aldus de Times kan niet ont kend worden, dat de weermacht der So"iet-Unie *rare slagen heeft moeten incasseeren en dat de Duitsche opmarsche verrassend snel is geweest. Inderdaad kan het zijn, dat de Duitschers in de komende dagen tast bare resultaten te melden hebben". DUITSCHE LUCHTAANVALLEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Op den Noordelijken flank van het oorlogstooneel in het Oosten waren de aanvallen van de Duitsche gevechtseskaders op 29 Juni voornamelijk gericht op de groote achterwaart- sche verbindingen van de Sovj et-troepen, die uit de Baltische landen Oostwaarts naar het eigenlijke Rus land trokken. De enkele groote doorgangswegen zijn over honderden kilometers lengte bezet met colonnes artillerie en infanterie, die alle aan de Duitsche om singeling probeerden te ontkomen. De Duitsche vlieg tuigen bestookten deze colonnes en marchcerende for maties met groot succes. Voortdurend met bommen aangevallen en met boordwapens beschoten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut vernield, werden de wegen onbegaanbaar gemaakt en werden den manschappen zware bloedige verliezen toege bracht. Voorts werden spoorlijnen door bomtrefters verstoord en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der treinen ontspoorde terstond na de ontploffing van een bom. In het gebied ten Noordoosten van Lemberg werden heden verscheidene Sovjet-vliegvelden met groot suc ces door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij werden veertien Sovjet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aantal be schadigd. Op den terugtocht vielen de Duitsche vlieg tuigen Sovjet-troepenkampen en colonnes voertuigen aan. Er ontstonden groote branden en vele voertuigen werden door voltreffers vernield. Sovjet-vliegers pro beerden de Duitsche gevechtsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun poging echter heel gauw, toen twee van hun toestellen waren neergeschoten. IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Bij den verderen op marsch in het gevechtsgebied van de Oekraïne hebben Duitsche troepeneenheden sterke Bolsjewistische ver sterkingen doorbroken, met welker 'bouw reeds een jaar geleden mot behulp van tienduizenden dwang arbeiders begonnen is. Dag en nacht hebben hier Kaukasiëi-s en Georgiërs onder het bevel van Bolsje wistische officieren gewerkt. De bewoners van de omliggende plaatsen meldden, dat de laatste maanden ook de boeren van de Oekraïne aan dit werk moesten meedoen. Eenigen van hen moesten eiken ochtend de strook gronds voor de kazematten en loopgraven op nieuw eggen, opdat op den zachten bodem elke voet stap gezien kon worden. Op deze wijze wilden de Sovjet-officieren verhinderen, dat de dwangarbeiders zouden vluchten. De Oekraïne lijkt thans uitgestorven. Pas na enkele dagen durfden de bewoners, die zich beveiligd hadden voor de vluchtende Sovjettroepen, uit haar schuil hoeken te voorschijn te komen. ACHT SOVJET-BRUGGEN VERNIELD. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Kleine formaties Duit:- sche gevechtsvliegtuigen werden op 29 Juni ten Oos ten der brandpunten van den slag aan het Sovjet front gebruikt teneinde de achterwaartsche verbin dingen van den vijand te verbreken. Hierbij werden acht bruggen verwoest en werd een brug, die door Duitsche bommen reeds hevig beschadigd was, vol komen vernietigd. Daar het aantal bruggen over da Sovjet-rivieren betrekkelijk gering is. en er slechts voor de grootste verkeerswegen vaste overgangen ge maakt zijn, beteekent de vernietiging van deze brug gen een gevaarlijke verscherping door de sterk be dreigde nog in Wit-Rusland staande Sovjet-troepen. WAT EEN DUITSCII LUCHTDOEL REGIMENT PRESTEERDE. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Duitsche luchtdoel kanonnen hebben tijdens den opmarsch zoowel bij den strijd tegen vliegtuigen als bij dien op den grond weer getoond wat zij waard waren. Een regiment, dat 25 Sovjetvliegtuigen neerschoot, vernietigde boven dien voor 27 Juni 37 Bolsjewistische gepantserde strijdwagens en veroverde door rechtstreeksche be schieting 27 bunkers. De oorlog ter zee. ITALIAANSCH SUCCES IN DE LUCHT. OORLOGSTOONEEL. 30 Juni. (Slefani) Een speciale verslaggever van Stefani meldt, dat van daag bij een vex-kenningsvlucht boven het eiland Malta negen Italiaansche jagers van het escorte een luchtgevecht aanbonden met een vijandelijke for matie van twintig Hurricanes. De vijand probeerde ens verkenningsvliegtuig aan* te vallen. Na een hevig gevecht schoten onze jagers twee vijandelijke toestellen neer en vermoedelijk een dei'de. De ver kenningstaak werd op schitterende wijze volvoerd. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 1 Juli (DNB) In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen naar West- Duitschland en wierpen een aantal bi-isant- en brandbommen voornamelijk in het Rijnsch-West- faalsche industriegebied en op Keulen. "De bommen richtten eenige materieele en persoonlijke schade aan. Tot dusver is melding gemaakt van twee door het luchtdoelgeschut neergehaalde vijandelijke toe stellen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1