Juli. !Eucqeciilk& Stand Eigenaardigheden EXAMENS. Academische opleiding Aaii de universiteit van Amsterdam is bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef- schrift: Maligne tumoren van testis en epididy mis": de heer A. G. Brandsma, geboren te Amsterdam. H.B.S. Zaterdag slaagden voor het eindexamen der II.B.S. a te Haarlem: Gom. M. A. van Beckum, Corrie J. J. Das, Adriana C. Esmeyer, Mathea Luikinga, Wenda van Pellecom, Th. v. d. Bos, A. Fibbe, F. M. G. Harting, W. F. de Jong, H. K. Koning, H. H. Kuhlmeyer, B. H. Meylis, J. Neisingh, li. F. Prins, E. A. Sehultz, L. J. van Til, P. H. de Vries, N. Wartcna, C. J. Wolzak, Hubertine Belle, Gerda J. Hirs, Gusta J. Kuipers, Jeannette P. Lange- veld, Catharina Wijnands, G. P. J. Alders, J. D. de Bruyn, L. van Essen, W. L. Heres, J. Heze- mans, D. R. Houtgraaf, A. Huges, N. A. van Ker sen, A. Kok, F. Lindeman, E. Paleari, J. Reynders, P. Roos, P. Slagter, M. Waning, L. de Wijs, L. H. Veenstra, Jo Kuiper. Regina Veldheer, Johanna T. IJ'ff, E. J. Akkerboom, H. Beyer, R. Braaksma, F. Dekker. J. van Dam, C. L. van Donselaar, W. J. van Gesker. H. Jonkers. G. Kuiper, G. M. R. H. Mijnlieff, K. A. Ploeg, E. Razoux Sehultz, H. Reinalda, Ph. D van Rhijn, A. J. Tabernal, J. H. Veldkamp Voor het eindexamen der 2e Gemeentelijke I-I.B.S. b met 5-j. c. te Haarlem slaagden Zaterdag: H. Kroon, H. Franken, B. Wieland Los, K. Wijckerheld Bisdom, 0. Wijninckx en W. Buma. Afgewezen: 4 candidaten. Verlengd examen: 1 candidaat. Toelatingsexamen. Zaterdag had het toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum te Haarlem plaats. Toegelaten werden tot de eerste klasse: Peter Vente, Jacob Segers, Hans de Jong, Ali Steenhuis, Riekje van Ark, Piet van Niel, Cor Binsbergen, Eddy van der Stadt, Wim van der Kemp, Flip Poley, Ada Kok, Jeanny Blom, Hans Abas, Ank Rot, Hanny vermey, Toon Hagedoorn, Wim Oolders, Hans Pleiter,. Teunis van der Boon, Floris van Bommel, Anneke van Tol, Tilly van Tol, Dinie Simons, Willy Paap, Magda Berken- Bosch, Hetty Bakker, Lenie Yntema, Ernst Vlee- ming, Aat Mak, Johnny Cohen, Flokke Buurman, Toos Reigersman, Piet Meyer, Tilly le Cavalier, Lonnie Schulze, Frans Meyer, Coen Klaassen, Herman Over duin, Jan van Ginkel, Hilbert van der Plaats, Riek Meiring, Gerrit Albertsboer, Bert Winkel, Marietje Flury, Bert Verplanke, Gerrit Hoed, Henk Bakker, Leendert Roosjen, Marth Blankenberg, Henk van Ekeren, Henny Kruyff, Joop Jung, Sibe Minnema, Teun Nijenhuis, Marjon Strijbos, Hannie van Wingerde, Iet van Driel, Ans Walpot, Hans Boorsma, Lineke Bronk- horst, Gerard Meyer, Koos Waardenburg, Titia Sluyter, Hanneke Steenmeyer, Kees Büthker, Jo- han Kram, Lex de Savornin Lohman. Gerard de Hoog, Son ja Thesen Ender, Thera Voorstad, Ad Goedhart, Dick van der Kaay, Dineke Hemminga, Betty Hoorweg, Gé Kranenburg, Henk Pielage, Marlise van Lennep, Laura Elhorst, Edzard van Holthe, Bram van Gelder, Hein Riemersma, Bini Smid, Sieb Hendrikse, Nelly de Koomen, Henk Koreneef, Hendrik Meyer, Ina Baalbergen, Jaap Dondorp, Rob van ter Tholen. Diversen Nuttige handwerken. R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Amsterdam. Geslaagd mej. G. A. C. M. O. Roozen, Overveen. R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het leeraresexamen Na. (lingerie- en costuumnaaien) de dames: C. A. Kooiman, IJmuiden; M. M. P. v. d. Putten, Geldrop; L. Roorda, Harlingen; M. P. E. Saulenn, Hoorn; W. G. Vlaarkamp, Sant poort; P. J. Voorneveld, Haarlem. Afgewezen een. POLYGONUM BISTORTA. Adderwortel. Adderwortel. (foto Hastings.) De iram Polygonum doet ons dadelijk denken aan 'de vele veelknoopen, die we als onkruid beschou wen. En al zijn daar zeker enkele aardige onder als P. avicultura, het varkensgras en P. persicaria, het perzikkruid, we zullen er ons in het algemeen wel voor hoeden om deze planten vrijwillig in den tuin te zetten. En mochten ze al uit zichzelf op een kwaden dag in don tuin binnen sluipen, dan zullen we er goed aan doen ze zoo vlug mogelijk te verwijde ren, voordat ze een te groote plaats voor zichzelf hebben gereserveerd, ten nadeele van de oorspron kelijke bewoners. Maar één van de wilde Polygonums is een aller aardigste plant, die niet al te veel ruimte inneemt, dat is Polygonum Bistorta of adderwortel. De naam adderwortel slaat op den wortelstok, die er slangachtig uitziet. Wanneer we eenige stukken wor telstok planten liefst op een wat vochtige plaats, dan zullen ze binnen een paar jaar uitgroeien tot een aardige groep stevige vroolijke planten. De bladeren zijn langwerpig, met een iets gegolfden rand, de bo venste zittend, de onderste gesteeld. Iedere stengel draagt slechts één bloeiwijze en wel een schijnaar, die in Juni-Juli aardige roodwitte bloemen draagt. De planten kunnen bijna een meter hoog worden. In de natuur groeien ze op beschaduwde vochtige plaatsen, ook in weilanden. Er is nog een mooie gekweekte variëteit, P. B. superbum. De bloemaren worden hier zeer lang en dragen in Augustus-September mooie groote rose bloemen. De Polygonums groeien in vrijwel eiken grond, Po lygonum Bistorta staat liefst wat vochtig. P. B. su perbum groeit ook goed in vrij drogen grond. Een andere fraaie gekweekte Polygonum is P. amplexicaule acropurpurea. Deze bloeit van Juni- September met donker karmijnroode bloempjes in langgesleelde aren. De hier 'genoemde soorten zijn zeker mooi genoeg voor den tuin. Natuurlijk eischen ze. als alle Poly gonums een vrij groote ruimte voor zich op, maar ze zijn niet lastig. Ik zou willen zeggen: Ze kennen grenzen. Ze zullen ons nooit het gevoel geven, dat we met onkruid te maken hebben. De nieuwe dislributieboekjes. Een vlotte uitreiking. Er zijn iO.OOO kaarten gedrukt. (Van een Haagschen correspondent) Eenige weken geleden is men in het geheele land begonnen met het üitreiken van de nieuwe distri butiebescheiden. Men heeft daarbij een nieuwe methode toegepast door de kaarten te bundelen tot een boekje van een handig formaat om het den huis vrouwen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dit iis .echter sneller gezegd dan gedaan. Er zijn vele problemen, waarmede het Centraal Distributiekan toor rekening heeft te houden en de artikelen, welke gedistribueerd worden, zijn zoo uiteenloopend dat het niet zoo gemakkelijk is tot eenvoud te komen. Men heeft zich van bevoegde zijde eens op de hoogte gesteld van de verschillende problemen, die er ook thans nog aan de uitreiking verbonden zijn en al is er dan ook een groote vereenvoudiging toegepast, er blijft bij de uitreiking toch nog een ruime verscheidenheid. Dit kan aardig toegelicht worden door een voor beeld uit de praktijk. Er kwam een gezinshoofd met een vol dozijn stamkaarten aan het bureau, waarmede hij den ambtenaar als het ware voor een soort kruis- woordpuzzle plaatste. Hij was zelf, wat men in distributietaai noemt, een zeer zware arbeider en hij had twee stoere zoons, die zware arbeiders waren. Verder telde zijn gezin behalve zijn vrouw en een groote dochter 3 snuiters tusschen de 14 en 21 jaar, 3 kinderen tusschen 2 en 8 jaar, waarvan er één nog geen vier jaar was en tenslotte een per soontje, dat nog niet aan zijn eerste verjaardag toe was. Deze man en vader kreeg mede naar huis: 2 A 1 (A D) 2 (A C) 3 (A E) 2 (A Q) 1 (B Q) 1 (B P). Als men nu weet, dat A. B. C. en D. stellen kaar ten zijn en dat E toeslag brood, P toeslag zeep voor babies en Q toeslag zeep voor jonge kinderen be- teekent, wordt deze tooverformule eenigszins duide lijk. Hoe snel de uitreiking van de kaarten verloopt, is gebleken bij een steekproef op den eersten uit reikingsdag in den Haagschen Dierentuin. Om half elf des morgens verschenen er in een minuut 42 menschen, vijf minuten later kwamen er 72 in een minuut. Voor een goeden gang van zaken is het noodzakelijk, dat deze menschen in het zelfde tempo waarin zij gekomen zijn, het gebouw verlaten en waar zij uit den aard der zaak ook voor vele anderen de kaarten bij zich hadden, beteekent dit dat er per minuut eenige honderden kaarten uitgereikt moesten worden. Voegt men daarbij, dat de controle staten en vak jes op de staten behoorlijk waren ingevuld, dan zal men onze bewondering voor den uitvinder van het gebruikte uitreikingssystéem zeker kunnen deelen. DE BROODKAART IS iVEEL HANDIGER. Om de kaarten te kunnen vereenigen tob boekjes, moesten deze alle hetzelfde formaat hebben, waarbij als stelregel gold: hoe minder kaarten, hoe beter. Een buitenstaander kan zich nauwelijks voorstellen, hoeveel practische bezwaren opgelost moesten wor den, voordat dat bereikt was. Zoo moesten bijv. allerlei artikelen voorkomen op 1 kaart uit te voeren in niet meer dan 2 kleuren, terwijl toch de bonnen duidelijk van elkaar te on derscheiden moesten zijn. Een belangrijke verbete ring toont de broodkaart, die nu niet meer zoo on handig groot is, met daarbij het voordeel, dat voor de meest gangbare hoeveelheid brood, het halfje brood, niet langer vier bonnen noodig zijn, doch slechts één, terwijl tevens de gelegenheid blijft be staan, ook kleinere hoeveelheden te koopen op één bon. Dit resultaat kon echter pas bereikt worden, na dat in de practijk gebleken was, welk systeem het beste voldeed, zoodat zoowel de huismoeder als de reiziger, de hotelhouder en bakker zoo min moge lijk moeilijkheden ondervonden. CONTROLEMAATREGELEN. Bij dit alles vormt de controle natuurlijk een voornaam punt, waaraan te meer aandacht moest worden besteed, omdat men in verscheidene ge meenten een soms zeer talrijke staf van tijdelijke personeel moest aannemen en voor het uitreiken van distributiebescheiden opleiden. Men heeft aan deze menschen strenge eischen ge steld, zoodat in het algemeen mag worden aange nomen, dat hun goede trouw boven allen twijfel verheven is, maar de uitreiking moest niettemin zoo geschieden, dat er niet te veel kans op vergissingen bestond en fraude practisch onmogelijk was. De plaatselijke omstandigheden maken vaak in de eenige gemeente onmogelijk wat in de andere juist uitstekend voldoet. Het ligt voor de hand. dat het nogal verschil maakt, of men de uitreiking moet regelen in Amsterdam met zijn geweldig inwoner tal, of voor Ameland, waar 1997 zielen over. het eiland verspreid zijn. Natuurlijk heeft men de uitreiking centraal ge regeld, maar de voorschriften zijn niet zoo star, dat de gemeentelijke distributiediensten niet voldoende met locale omstandigheden rekening kunnen houden. De groote moeilijkheid bij de uitvoering dei- distributie- en deze wordt door sommige „stuurlui aan den wal" niet voldoende begrepen, is, dat men met allerlei, vaak verrassende factoren en dikwijls snel wisselende toestanden rekening moet houden, waarbij men nooit geheel kan afgaan op vroegere ondervindingen, of op ervaringen elders opgedaan. Bij het Centraal Distributiekantoor beseft men zeer goed, dat er hier en daar aanleiding tot critiek zal zijn. Alleen goede, opbouwende critiek heeft echter waarde en wordt dankbaar aanvaard, vooral als deze van deskundig inzicht getuigt. Een opmerking, dat „er nog wel wat aan ontbreekt", zonder dat daar bij gezegd wordt, wat er aan ontbreekt en hoe het beter kan, is in dezen moeilijken tijd die zooveel van het moreel van ons volk vergt, volkomen mis- plaatstMet voldoening is echter vastgesteld, dat het publiek over het algemeen slechts waardeering heeft voor de wijze, waarop overal in het land getracht wordt den last der distributie zooveel mogelijk te verlichten door vlotte en practische regelingen. EENIGE CIJFERS. Tot slot van deze bespreking mogen eenige cijfers genoemd worden, die een indruk geven van het ge weldige werk, dat voor de uitreiking van de nieuwe distributieboekjes verzet moest worden. Er moesten in totaal gedrukt worden 76.700.000 kaarten. Men is daarmede bezig geweest van begin April tot 20 Juni en daarvoor zijn besteed 3000 arbeidsuren Er was hiervoor benoodigd 2.100.000 vel papier of 250.000 K.G. Bij de verzendingen van de distributiekaarten had men 21 autoladingen, terwijl het aantal aangeteeken- de pakketten 37.000 bedroeg. Ziet men deze cijfers en bedenkt men dan dat de uitreiking vlot verloopt, dan is een woord van er kentelijkheid voor deze gang van zaken zeker op zijn plaats. Gas en clectriciteit. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken, met ingang van 1 Juli a.s. de gas- en electriciteitsrantsoeneering te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zullen dus de •antsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers worden verlaagd van 100 pCt. tot 75 p.Ct. van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vox-ige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 M.3 en voor electrisch ko ken ad 150 kwh. per periode ongewijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlich ting en huishoudelijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20 pCt. verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen Van 100 pCt. tot 75 pCt. zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeersbedrijven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven, werkzaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze bedrij ven blijft bepaald op 100 pCt. Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde pex-centages, zoowel naar. boven als naar beneden, worden vastgesteld. Aanvragen van industideele bedrijven tót een hooger rantsoen gas en/of electriciteit dienen te worden gericht tot het betrokken gas- en/of electri- citeitsbedrijf. Men wordt vex-zocht. het indienen van dergelijke aanvragen zooveel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rant- soenvex-hooging zal kunnen worden overgegaan. In het kort samengevat, komt het bovexxstaande in het algemeen hierop neer, dat een ieder van 1 Juli a.s. af, ongeacht het feit of al dan niet meter- opneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 procent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden, de meest mogelijke zuinigheid met gas en electriciteit te be trachten, aangezien anders de rantsoeneering ver der zal moeten worden verscherpt. MARKT ALKMAAR. 105 pond boter, kleinhandel 1.051.15. Handel matig. HAARLEM. 30 Juni. Ondertrouwd: 28 Juni: C, J. Luitjes en G. A. Hei- nemeijer. 30 Juni: B. J. Meinders en S. H. Redeker. Gehuwd: 30 Juni: J. C. Heijning en A. T. Ebbinge. B'evallen: 25 Juni: C. de JongKoene, z. 27 Juni: M. B. FictQorStuitje, z., A. T. Faassenvan Dijck, z. 29 Juni: C. KohmannVeldhoven, d., M. W. van der WalleGroen, z., G. PluerReinders, d., P. G. Kol ij n- Duin, d., R. H. KoopmanOlsder, z., L. J. H. van Ham—Hermkens, d. 30 Juni: E. M. Visser—Jeltsch, d., I. A. de HerderPliester, z., M. W VeenBeaux, d. M. P. M. van Dijk—Houtzager, z Overleden: 27 Juni: J. H. G. de Neeve, 59 j., Kam perlaan. C. F. Borel, 75 j., Hazepaterslaan. 28 Juni: J. C. P. Stals—Feis, 64 j.. Vergierdeweg. E. J. van Es sen—Kerkhoven, 73 j., Hazepaterslaan. A. Mos, 65 j., Maerten van Heemskerkstraat. 29 Juni: B. Jansen, 75 j., Nassaulaan. Juli. maand voor de scholieren En voor zomersche plezieren; Voor een rustpoos in de wei, Op het strand of op de hei; In het zilte zeenat baden. Voor het dwalen langs de paden, Voor geluier in eexx bosch Op het zachte groene mos. Hooimaand (waak voor de problemen, Niet te veel op vorken nemen) Doen, maar doen te hooi en gras Of het leven ixietsdoen was. Juli, vaak een maand van regen, Soms van dikbestofte wegen, Het voltooiende seizoen Tot het volste zomergroen; Moge hij mooi weertje brengen Als hij Juni komt verlengen, Naar diens tweede helft althans, Hebben wij een goede kans. P. GASUS. Paderewski overleden. NEW-YORK, 30 Juni (DNB) De vroegere minister-president van Polen en beroemde pianist. Ignaz Paderewski, is Zondag op 81-jarigen leef tijd in een hotel te New-York overleden, na ge durende een week ziek te zijn geweest. Ignaz Johann Paderewski werd geboren in Kux-ikowka in Podolië op 18 November 1860. Hij studeerde muziek te Wax-schau, Berlijn en Weenen, waar hij een leei'ling was van Leschetizky. Hij debuteerde als pianist in Weenen in 1887, in Pai'ijs in 1889, en in Londen in 1890. Men heeft de pia- nistiek van Paderewski vaak virtuozendom ge-' noemd, doch zijn speelwijze ging daar zonder twij fel ver bovenuit. Zeker, Paderewski beheerschte de techniek- van het pianospel volkomen, maar hij maakte haar ondergeschikt aan zijn muzikaliteit. Zijn recitals waren dan ook steeds de vrucht van diepe en serieuze studie van de werken der com ponisten, welke hij uitvoerde. Niet alleen als toonkunstenaar, ook als compo nist is de groote Pool bekend. Sedert 1915 ijvei'de hij voor de Poolsche onafhan kelijkheid en hij slaagde er in, president Wilson er van te overtuigen, dat deze hersteld moest worden. Van Amerika uit heeft hij grooten invloed gehad op de politieke gebeurtenissen in zijn land en wel zoo zeer, dat hij in Januari 1919 werd gekozen tot ministerpresident. Hij vex-tegenwoordigde zijn land in Versailles en in 1920 en 1921 in den Vol kenbondsraad te Genève. Hij slaagde er evenwel niet in, zijn wensch van een nationale unie in Polen te vex-wezenlij ken. Daarom trad hij af op 27 Nocember 1919. Engelsche luchtaanvallen. DEN PI A AG, 30 Juni. In het afgeloopen week eind had slechts een. enkele aanval van Britsche vliegtuigen op ons land plaats. Er werd een poging gedaan een spoorwegvex-binding aan te tasten, doch dit mislukte. Het verkeer werd niet gestoord. Twee spoorwegarbeiders werden echter gekwetst. RADIOREDE VAN EX-KONINGIN WILHELMINA. STOCKHOLM, 28 Juni (D.N.B.) Volgens de En gelsche radio heeft ex-koningin Wilhelmina van Ne derland een toespraak, gehouden tot het Nederlandsche volk, waarin zij de,Nedex-landers ertoe aanspoorde, om gezamenlijk met de Sovjets tegen Duitschland te strij den. De Rede van den Rijkscommissaris Zijn oproep tot het Nederlandsche volk In de rede welke de Rijkscommissaris Vrijdag avond op het IJsclubterrein heeft gehouden tot een menigte van tienduizenden een rede die reeds dagen te voren in de straten van de steden in het Westen des lands was aangekondigd op reus achtige roode aanplakbiljetten eix door groote transparanten aan de gevels der huizen, waarvoor vele extra-treinen naar Amsterdam liepen en die op nog een zestal plaatsen in Amsterdam werd aan gehoord door menigten, die zich om luidsprekers geschaax-d hadden werd een oproep tot het Neder landsche volk gericht die er de kern van vormde. De Rijkscommissaris deed na zijn uiteenzetting van de historische ontwikkeling en voorts van de oor zaken, die geleid hebben tot den thans ontbranden strijd der machtige Duiische legers, luchtmacht en vloot iegen het bolsjewisme een beroep op de Ne derlanders tot kiezen tusschen de partij van Wes terschee denkbeelden (die hij schetste als slechts hulpkrachten van 't bolsjewisme) en het nationaal- socialisme, dat door zijn strijd tegen dit bolsjewisme de bescherming van het Avondland op zich heeft genomen. Dr. Seyss-Tnquart vestigde er de aan dacht van de Nederlanders op dat de door hen te xxemen beslissing van historische beteekenis zou zijn, omdat een gelijkgerechtigde plaats voor de Nederlanders een volkomen ondubbelzinnige beslissing ten gunste van het nationaal-socialisme en daarmede van Europa als voorwaarde zou moe ten hebben. Hij verklaarde dat slechts deze duide lijk uitgespx-oken lu-achten in Nederland er aan spraak op kunnen maken, deel te mogen hebben en mede te wei-ken aan de toekomstige ontwikkeling Tot de nationaal-socialisten richtte hij zich daarbij in deze bewoordingen: „Op dit oogenblik van wereld historische beteekenis roepen wij alle nationaal- socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richt ik dezen op roep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nedex-land, opdat ook zij zich beschikbaar stel len voor de ox-ganisatie van het Europeesche gebied, Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun economische ervaring hun discipline beschikbaar stellen voor de exploi tatie van de economische mogelijkheden en de be veiliging van de orde". De Rijkscommissaris verklaarde deze betooging te beschouwen als het uitgangspunt van de natio naal-socialistische reorganisatie ook in Nederland, die nu de beslissing in het Oosten valt ook hier aangepakt moet worden. En zooals bekend is ge maakt was deze zeer groote en zeer snel en met groote volledigheid en nauwkeurigheid in Amstei-- dam voorbereide groote betooging de eerste van dertig gemeenschappelijke betoogingen van Duitsche en Nedexiandsche nètionaal-socialisten in Nedex-land. Die alle dezelfde strekking hebben: het Neder landsche volk het uur der beslissing voor oogen te stellen. Kenmerkend en belangwekkend -ten aanzien van het door den Rijkscommissaris in zijn rede gestelde doel waren de volgende passages: „Nedex-landers, blikt naar het Oosten! Uw voor vaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daai-heen getrokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld ge weest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de ver vulling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Eux-opeesch gebied defini tief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toe komst van uw kinderen als gij thans mede aan treedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een. weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het Avondland. Deze reox-ganisatie geschiedt door eigen, uitslui tend Eux-opeesche kracht. De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikex-s aan de andere zijde van den Atlanti- schen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsgemeenschap der eere. Wij, nationaal-socialisten, moeten een ondeel bare, onwrikbare eenheid vox-men. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw geledex-en hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelijke banden tusschen Nederland en het toekomstige gebied, van Europa en over de vraag stukken van de staatkundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden Als men in den Hout het fraaie Huis der Provincie beschouwt en na het gebouw bewonderd te hebben zijn aandacht wijdt aan het beeldhouwwerk kan het niet anders, of het oog wordt geboeid door den groep, die Laokoön en zijn beide zonen, in gevecht met de slangen voorstelt. Het is de aangrijpende voox-stelling van drie men schen, die door twee van deze reptielen worden aan gevallen en hun leven zoo duur mogelijk trachten te verkoopen, al is de uitslag niet twijfelachtig. in Haarlem en omgeving. De Laokoön-groep De Laokoöngrocp voor het Paviljoen in Den Hout. (Foto De Haas) Laokoön is een legendarische figuur uit de Griek- sche fabelleer-. Hij was, naar het oude verhaal, een priester van Apollo in Troje en waarschuwde tij dens het beleg van deze stad de inwoners voor het befaamde Trojaansche paard. Uit wraak daarover zond de godin Athcna twee slangen op hem af, die Laokoön en zijn beide zonen doodden. Volgens een andere lezing beleedigde hij Apollo zelf en h&d als gevolg daarvan den aanval te verduren, die hier zoo realistisch is weergegeven. Laokoön is door verschillende schrijvers der oud heid, o.m. Sophokles en Vergilius ten tooneele ge voerd en inspireerde een beeldhouwer In het begin onzer jaartelling tot de hierbij afgebeelde sculptuur. Zijn werk werd in 1506 te Rome opgedolven en door Paus Julius II in het Vaticaan geplaatst. Wat wij hier te Haarlem hebben is een afgietsel. Het staat, er goed, al blijft het een vreemde voor stelling voor een Nederlandsch officieel gebouw. Voor kinderen van 8 tot 80 jaar? De kinderspeelkamer in het Centraal Station te Amsterdam nadert haar voltooiing. (Foto Pax Holland) en heden en de onweerhoudbaar toenemende over tuiging van de lotsverbondenheid juist van de Gèr- maansche volken op het vasteland zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bondsdeelen een economische verstx-engeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. Het ligt echter niet in het wezen van het natio naal-socialisme en van de door den Führer ont worpen reorganisatie van Europa, den Nederlan ders hun nationale eigenaardigheden en zelfstan digheid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Nedex-land, maar het gaat om de gelxjkgerechtigheid der Nederlandei's in het gereorganiseerde Nederlandsche gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terugkeer der Neder landers in de Pan-Europeesche gemeenschap te vex-lichten en mede te helpen, opdat de Neder landers in volledige gelxjkgerechtigheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijk- gei-echtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal-socialisten betoonen. Uw geestelijk en cultureel leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socialistische be ginselen, .want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, nationaal-socia listen, kan er slechts een wedstrijd zijn, nl. wie de beste nationaal-socialist is, d.w.z. wie de nationaal- socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en het onvoorwaardelijkst verwezenlijkt". De positie der N.S.B. en van haar leider Ir. Mussert werden door den Rijkscommissaris in zijn rede op onmiskenbare wijze naar voren gebracht. Dit werd verder onderstreept door het feit dat Ir. Mussert na den Rijkscommissaris het spreekge stoelte besteeg en de menigte toesprak ter her nieuwing van de belofte van trouw van zijn be weging en hem aan Adolf Hitler, waarbij hij het Nederlandsche volk bezwoer te kiezen: „Voor Hitier in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche volken dus ook voor geheel Europa of voor Stalin in zijn x-oeping voor den duivel". De menigte zong met ontbloot hoofd het oude Nederlandsche gebed uit Valerius' Gedenkclanck: „Wilt heden nu treden...." dat uitvloeit in de béde: „Heer, maak ons vrij". Commissaris-generaal Schmidt bracht daarna den groet op den Fühi-er uit. Uit golven van Heil-geroep der Duitsche natio naal-socialisten vermengd met Houzee-gex-oep der Nederlandsche nationaal-socialisten bleek de in stemming van de menigte op en nabij het IJsclub- terrein. Ten aanzien van den omvang dezer groote be tooging van Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten, waax-omtrent reeds in den aanvang het een en ander is gezegd, zij nog opgemerkt dat 50.000 menschen het IJsclub-terrein vulden en tien duizenden er omheen stonden en bij de luidsprekers op andere punten in de stad, die geen toegang meer tot het tei-rein konden ki-ijgen. De x-eizigers der dertien volle extra-treinen waren door de stad er heen gemarcheerd en namen nauwkeurig op tijd hun plaatsen in. De organisatie, met inbe grip van het bouwen van tribunes en spreekge stoelten en de versiering van het groote terx-ein met vaandels en vlaggen was met verwondex-lijke snelheid uitgevoerd en voltrokken. FRANKRIJK BREEKT MET SOVJET RUSLAND VICHY, 30 Juni. (DNB) Naar officieel wordt medegedeeld heeft de Fransche regeering de diplo matieke betrekkingen met de Sovjet Unie ver broken.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5