Zuinig met gas. Litteraire Kantteekeningen. Eigenaardigheden (^ucqeciilke Sicutd^ Schrikbeeld. De Rijkscommissaris te Amersfoort. Eeregast bij het ruitertournooi. Het A.N.P. meldt: Begunstigd door fraai zomer weer werden Zondag op het exercitieterrein van de cavaleriekazerne te Amersfoort rij- en springwed- strijden, alsmede vaardigheidsproeven der S.S. Po- Lizei-Division gehouden, welke door vele belangstel lenden werden bijgewoond. Onder de eeregasten bevond zich o.a. de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied dr Seyss-Inquart. Verder merkten wij op de S.S. Gruppenführer Rauter, Generalmajor Lehman, oberst-leutnant Borchert, major Zeysing, S.S. Sturmbannführer Huge, oberstabsveterinaer Dr. K. B. Kohn en de ortskommandant van Amersfoort, Hauptmann Puderbach. Toen de Rijkscommissaris op de tribune had plaats genomen werd hij door den" leider van dit ruitertournooi hartelijk welkom geheeten. Tevens werd dank gebracht aan de schenkers van de eere- prijzen. Er werden wedstrijden gehouden in het „Jagd- springen", klasse A en L., „Eignungspruefung", JVorführen eine§ Sechserzuges", „Dresseurprüfung für Reitpferde", „Fahrerprüfung", „Mannschafts- springen" terwijl het toumooi werd besloten met het „Vorführen eines Achtergespannes" en „Qua drille". Zooals gezegd had dit ruitertournooi dank zij de uitnemende organisatie een buitengewoon vlot ver loop en konden alle nummers precies op tijd wor den afgewerkt.' Het publiek toonde zich zeer enthousiast terwijl de S.S.-muziek er mede de goede stemming in- De' fraaie zilveren beker, uitgeloofd door den Rijkscommissaris werd gewonnen door uffz.grösch- ner. Te ruim 8 uur was dit schitterend geslaagde ruitertournooi geëindigd. Maximumprijzen gelden ook voor veilingen. Controle wordt verscherpt. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Van verschillende zijden ls de vraag gesteld, of de maximumverkoopprijzen, die op vrijwel elk gebied voor roerende en onroerende goe deren zijn vastgesteld, ook gelden voor vrijwillige open bare verkoopingen, als veilingen en afslagen. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is dit Inderdaad het geval. De maximumprijsregelingen laten geen uitzonderingen toe voor goederen, die op open bare verkoopingen worden verhandeld. De reden hier van ligt in de dringende noodzakelijkheid alle mogelijk heden van ontduiking der prijsvoorschriften af te snij den. Zouden de prijzen op de openbare verkoopingen vrij gelaten worden, dan moet het gevaar niet denkbeeldig worden geacht, dat van deze wijze van verhandelen een steeds toenemend gebruik zal worden gemaakt. De prijspolitiek, die er immers bp gericht is, naast het bedrijfsleven den consument zooveel mogelijk te be schermen, zou op deze wijze veel van het effect van haar maatregelen verloren zien gaan. Wil een maximumprijsregeling, doeltreffend werken, dan moet zij algemeene geldigheid bezitten, zelfs indien hlerdpor de openbare verkoopingen aan beteekenis zou den inboeten. Op het gebied van handel en landbouw bestaat een verbod van openbare verpachtingen. Voor de overige gebieden waar maximumprijsregelingen gelden zijn dergelijke maatregelen* echter niet getroffen, zoodat daar de mogelijkheid tot het houden van openbare ver koopingen blijft bestaan. Bij dergelijke verkoopingen wordt het aan den ver- kooper overgelaten, op welke wijze hij wil handelen, indien meer dan één kooper bereid is, den maximum prijs te'betalen. In vele gevallen zal het misschien het beste zijn, dat hij het verhandelde goed tusschen de ver schillende gegadigden verloot. Het ligt in de bedoeling, de controle op veilingen en afslagen aanzienlijk te verscherpen. Reeds werd in en kele gevallen proces-verbaal opgemaakt. De oprichting van muziekcorpsen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend: In de negen grootste Nederlandsche orkesten heb ben belangrijke verschuivingen plaats moeten hebben. Het gevolg hiervan is, dat de minder kapitaalkrach tige orkesten worden bedreigd, omdat de leden, zooals van zelf spreekt, geneigd zijn naar de beter gesitueer de over te gaan. Een goede bezetting van de^groote or kesten is van belang; derhalve heeft het departement de leiding genomen bij alle werkzaamheden, die ver band houden met proefspel en plaatsing, waardoor kan worden vermeden, dat de weinig kapitaalkrachtige or kesten uit elkaar vallen. Het spreekt van zelf, dat een beroep gedaan wordt op het nog groote aantal nog werklooze Nederlandsche musici, maar hierbij dient ermede rekening te worden gehouden, dat slechts weinigen onder hen de geschikt heid bezitten, om als orkestspelër op te treden. Het is van het grootste belang voor het Nederland sche muziekleven, dat de thans beschikbare vrije krachten voorloopig gereserveerd blijven voor de negen orkesten. De vorming van bijv. politïe-orkesten en andere beroepsmusici kan dus op het oogenblik ge vaar opleveren voor het kunstgehalte van deze negen, welk gevaar onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Zij, die bij de vorming van orkesten be trokken zijn, dienen zich dus van het eerste oogenblik af in verbinding te stellen met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling muziek, welke de belangen van het geheel dient. Hierdoor kan tevens worden vermeden, dat een algemeen verbod voor het oprichten van orkesten wordt uitgevaardigd. De betrokkenen worden dus ook in hun eigen be lang uitgenoodigd, nauw contact te houden met het departement. De gasrantsoeneering. Ook in Heemstede, Bennebroek en Vogelenzang gas-looze uren. Met. ingang van heden, Dinsdag, wordt door het gasbedrijf te Heemstede (dat ook levert in Benne broek en Vogelenzang) de gasdruk verlaagd van *s avonds 8 uur tot 's morgens 5.30 uur. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor doet. ex. geneeskunde: J. M. v. d. Valk en voor doet. ex. rechten: J. H. Groot, J. R. de Groot en C. G. Comello. H. B. S. Geslaagd voor het toelatingsexamen der middel bare school van meisjes te Haarlem: Willy v. Abs, Coby Berger, Truus Boekwijt. Suus Botman, Ti neke de Bree, Mia Eickhoff, Jetje Elich. Maartje Eykelboom, Edith Friedhoff,- Toos v. Goor, Ria Hoogestijn. Ldcie Huysman, Gonnïe de Jager, Elly de Jong, Hetty Kramer, Willy Lambers, Willy v. Loon, Puck Lijnzaad, Deintje Mathot, Cato Merten, Truus Metselaar, Elsje Meijer, Tonny Pflitsch. Karin de Raaf, Liesje Rademaker, Anneke van Houtum, Sonja Riemens (voorw.), Ingeborg Roest, Oily Savelkoul, Johanna Schaap, Jopie Smit, Elly Sprokkelenburg, Th. Temme, Henny Tienstra, Elly Vermeulen. Ina Vrijaldenhoven, Nelleke de Waard, Johanna IJzerman, Gerda Talsma, Bea Thorbecke, Vera Bosch. Gymnasium. Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem. Geslaagd voor diploma A: de dames L. J. de Gast, D. de Landmeter, J. E. Peper, C. I. van der Wall, L. Chr. Bennewitz, A. J. v. d. Pol, G. Boltjes en de heeren H. J. Sluyter, H. Drielsma. B. Bijle- veld, K. H. Beyen, K. J. Blaauw. G. J. van Waveren. Met één candidaat wordt het examen voort gezet. Afgewezen 2 candidaten. Na herexamen alsnog geslaagd voor diploma A de heer B. R. Frerichs. EEN OVERBLIJFSEL VAN OUDE VOLKSKUNST. Slechts uiterst sporadisch treft men in Drente nog het antieke open vuur aan, waar de pan boven de vlammen hangt en „de pot gaar kookt". (Foto Pax Holland) De rantsoenen voor gas en electriciteit. Ieder moet aan de bezuiniging denken. HAARLEM Maandag. Uit de uit verschillende gemeenten in Den Haag binnengekomen rapporten van gas- en electriciteitsbedrijven blijkt, dat het publiek in het algemeen nog weinig rekening houdt met het feit, dat de rantsoenen met 1 Juli j.l. met 25 pCt. verlaagd zijn De rapporten wijzen uit dat het publiek tot nu toe slechts gemiddeld 6 pCt. op het gas- en elec- triciteitsverbruik bezuinigt. Daarom wordt nog eens aangemaand de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. In dien men geen rekening houdt met de ver scherpte rantsoeneering, kan men in ernstige moeilijkheden komen. Ook in de gemeenten waar gaslooze uren zijn ingevoerd moet streng de hand gehouden wor den aan de vermindering tot 75 pCt. van het vroegere verbruik DE GASLOOZE UREN TE HAARLEM. Zondagavond is te Haarlem, overeenkomstig de aankondiging, voor het eerst .de gasdruk van 8 uur af'tot Maandagmorgen 5 uur, sterk ver minderd, zoodat het practisch onmogelijk is 'dan gas te gebruiken. De directeur van de Haarlemsche gasfabriek, de heer J. A. A. Ochtman, deelde ons mede, dat hij aan het gemeentebestuur heeft voorgesteld tot het invoeren van die gaslooze uren over te gaan omdat hij overtuigd is, dat anders niet vol doende bezuinigd wordt. De juiste cijfers over de eerste dagen van Juli zijn nog niet bekend, maar de indruk bestaat dat er hier zelfs nog meer gas verbruikt wordt dan voor de invoering van de verminderde rantsoenen. De Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land heeft aan de gasfabrieken geadviseerd tot het instellen van gaslooze uren. Behalve in Haar lem zijn gaslooze uren ingevoerd in Velsen, Bloe- mendaal en Haarlemmermeer. Ook Alkmaar is er toe overgegaan. Andere gemeenten zullen onge twijfeld volgen, o.a. wordt er over gedacht in Den Haag en in Amsterdam. De menschen zijn zoo vervolgde de heer Ochtman nog niet doordrongen van de nood zakelijkheid om te bezuinigen. De gasfabrieken krijgen slechts 80 pCt. van hun normaal steen- kolenverbruik, dus als de burgerij het gasver bruik niet sterk vermindert, loopt het absoluut spaak. Ieder moet zich aan de rantsoeneering houden, anders dreigen er niet alleen boeten, maar ook afsnijdingen. De menschen zijn blijk baar nog niet genoeg van den ernst van den toe stand doordrongen. Het regent thans brieven bij de gemeente om verhooging van het rantsoen toe te staan, omdat men er anders niet kan komen. Maar men m oe t er eenvoudig komen en wel door zich zelf iets te ontzeggen. Juist de invoering van de gaslooze uren kan er toe bijdragen om d#e burgerij te doen inzien dat elk voor zich ernst moet maken met de be zuiniging. Er zijn te Haarlem nog ongeveer 300 menschen die ook gas gebruiken voor de verlichting. Nu de zon zoo laat ondergaat kan men het wel zonder gasverlichting in de huizen stellen. Tegen den winter zullen er evenwel andere maatregelen ge nomen dienen te worden. WENKEN VOOR BEZUINIGING. De volgende wenken voor bezuiniging worden ons van bevoegde zijde toegezonden- GAS. 1. Het baden in rivier en zee inplaats van het gebruik van warmwaterbaden. Het eerste is bovendien gezonder, men dient te profiteeren van hetgeen de natuur in dezen tijd biedt. 2. Het gebruik van thermosflesschen, hooi- kisten en dergelijke. 3. Het beperken van het gebruik van borden, kopjes, drinkglazen, enz., want deze moeten im mers in warm water worden afgewasschen. 4. Het gebruik van rauwe groenten en vruch ten. Het gebruik van voedsel, dat slechts bereid kan worden met behulp van veel warmte, waar voor in de meeste gevallen gas noodig is, kan dan worden beperkt. Rauwe groenten en fruit zijn bovendien gezond. 5. Het eventueel koken op de kachels, welke straks onze kamer zullen verwarmen. Reeds door het water voor de thee, den afwaseh enz. daarop aan den kook te brengen, bespaart men veel gas. ELECTRICITEIT 1. Zooveel mogelijk profiteeren van het d_ licht. De overheid is door het „verzetten van den tijd" voorgegaan. Men verwissele. nu niet den dag- met den nacht door 's morgens laat op te staan en 's avonds laat naar bed te gaan. 2. Het vermijden, dat in gangen, verlaten ka mers enz. onnoodig licht brandt. 3. Het gebruiken van lichtkronen vermijden, eventueel kunnen een aantal gloeilampen van een lichtkroon worden losgeschroefd, nog beter is om slechts uitsluitend een bureau-, lees- of schemerlamp te gebruiken. 4. Het gebruik van de stofzuiger beperken. 5. De radio afzetten, indien men er toch niet naar luistert. Het bevordert bovendien de goede verstandhouding met de buren. Duitschers, Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italianen en Span jaarden strijden gemeen schappelijk tegen het bolsje wisme. den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt U aan voor de Waffen S.S., bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouders- Wees zuinig met gas Als u 't al niet was, Want dat is in aller belang; Als u het niet doet, Dan komt u pas goed, (Of slecht als u wilt) in 't gedrang. Wees zuinig met gas 't Bericht dat u las Gold niet voor een doovemansoor; Dus perk u wat in. Maak nu een begin En ga er zorgvuldig mee door. Wees zuinig met gas, Het baat ook uw kas, Dat is een aantrekkelijk punt; Beraam dus een plan, Hoe 't zuiniger kan En ga dan zoover als gij kunt. Wees zuinig met gas, Als u "'t al niet was En ook met electriciteit, Bedenk voor u 't boet Wel goed dat het moet, Waardoor u veel narigheid mijdt. Albert Helman. De Put der Zuchten. Van Loghem Slaterus' Uitg. M\j. ArnhemA'dam. Verwacht niet. lezer, hier een nieuwen roman van dezen knappen en steeds interessanten schrijver aan gekondigd te vinden. De ondertitel zal u aanstonds uit den droom helpen. Oude en nieuwe Spaansche dichtkunst, vertaald en ingeleid door Albert Helman is het, die u in dit kloeke deel van ruim drie honderd bladzijden wordt voorgezet en voor den letterlievenden lezer een waardeerbare gave zal blijken. Van den op het eerste gezicht misschien wel bevreemdenden titel alhoewel er natuurlijk veel liefdes-lyriek in het boek voorkomt, die zich immers vaak in zuchtend smachten uit geeft Helman de verklaring, dat hij daarbij gedacht heeft aan het nationale muziekinstru ment bij uitnemendheid, de gitaar, die door twee moderne Spaansche dichters bij een put vergeleken is, dewelke „wind in plaats van water" bevat, of dient „om de zuchten te vangen die somtijds verdwa len binnen haar zwarte houten bassin". Doch dit boek is meer dan een bloemlezing van ge dichten, die gekozen werden uit de litteratuur van de dertiende eeuw af tot op onze dagen. In een In leiding, die merkwaardigerwijze niet vóór doch na de gedichten een plaats vond en van een diepgaande ken nis der Spaansche letteren en taal blijk geeft, wordt een ook voor den leek zeer genietbaar beeld gege ven van de technische, aesthetische en volksche be teekenis der Spaansche lyriek. Die leek, die, wat ik hem zeer aanraad, de ruim tachtig pagina's inlei ding niet ongelezen laat, zal Helman's apologie aan het slot misschien slechts meesmuilend aanvaarden. Mogen zegt hij daar „de geleerden het mij tenslotte niet euvel duiden dat ik met ongedokterde voeten'hun gewijde kei-khoven betreed. Dit boek is het werk van een -liefhebber voor de liefhebbers, in de strikste zin des woords". In ieder geval zullen wij, leeken, dan toch gaarne willen veronderstellen, dat in Helman een zeer bij zonder soort liefhebber aan het woord is, voor wiens voeten misschien mettertijd een doctoraal schoeisel is weggelegd. Atkomst en leven van Helman verklaren zijn liefde voor Spaansche kunst en cultuur, wier hoogste op gaaf hij ziet in het cultïveeren van elks eigen indi vidualiteit. (pag. 263). Zelf dichter, heeft hij reeds ja ren lang de Spaansche dichters gelezen en bemind en hun scheppingen zooveel mogelijk met behoud van eigen versbouw en klankval, in ons Neder landse!) overgebracht. Van dien arbeid zal nu ook de lezer kunnen genieten, voor wien inleiding en aan- teekeningen ten decle te uitvoerig zijn. Hoe verleidelijk het ook is, uit de geboden schatten het een en ander over te schrijven, ik moet dien lust aan banden leggen. In Criterium van verleden jaar gaf Helman al een paar vertalingen naar Garcia Lorca een zijner lievelingsdichters blijk baar. Hij geeft er hier nog meer. Maar welk een innig mooi gedicht is ook dat „November" van Gus tavo Bécquer, welk een fijne geest spreekt uit de verzen van de Unamuno, wiens wijsgeerfg proza bij ons te lande eerder bekendheid verwierf. Ook Ra mon Jimenez behoort tot Helman's voorliefden: hij verttlt hier tien gedichten van hem, waarvan hier het vierregelig „Slapen": „Het slapen is als een brug die leidt van heden naar morgen. Waaronder, als was het een droom, het water voortdurend blijft stromen." Na de romances volgt een reeks anonieme copla's, een versvorm die in verschillende provincies van Spanje voorkomt in de volkspoëzie, en die ook door Hendrik de Vries en Werumeus Buning voor den Hollandschen lezer toegankelijk is gemaakt. De copla's zijn niet altijd geschikt voor de lagere school, maar vaak geestig of bescheiden ondeugend. Van de eerste soort zullen we niets citeeren; tot vroolijk be sluit van de aankondiging van dit ernstige boek vraag ik verlof voor deze copla (uit Andalusië): Je doet poeder op je wangen, en zegt: 't is uit rijst gepleÉ 'k Heb liever dat je geen eetwaar op een plaats, die ik zoenen moet, zet Wie de litteratuur geqegen is, zal Albert Helman voor zijn „liefhebberswerk" erkentelijk zijn. Zeis zouden „de geleerden" den strijd met hem aanbin den, dan nog zal hij daar niet aan sterven. Oreus en Orpheus, Door Anthonie Donker. Dezelfde uitgevers. Een nieuwe gedichtenbundel, waarvan de titel al evenzeer om opheldering vraagt als dat bij Hel man's boek het geval was. Daar de correct gevormde sonnetten, die den inhoud uitmaken daarover geen uitsluitsel gaven moeten wij van het prospectus ge bruik maken, dat zegt: „De titel, die vrij vertaald „De Hel en de Zanger" zou kunnen heeten, is van symbolische beteekenis. We zouden deze aldus willen interpreteeren: zooals Orpheus ongedeerd uit de onderwereld terugkeert zonder het zingen verleerd te hebben, zoo is het de roeping van den dichter zich in zijn kunst boven de wereld in haar gebrekkigheid te verheffen en eigen diepste wezen ondanks nood der werkelijkheid ongeschonden te bewaren. De hier gebundelde verzen willen van deze kracht van het dichterschap getuigen Men kan zoo men wil, in den titel dus iets van een program, van een antithese zelfs tegen veel jonge dichtkunst zien en grif toegevend dat werkelijke kunst uit zich zelve reeds boven de gebrekkig heid der wereld zal staan toch ook bevreesd zijn dat een opzettelijk nastreven daarvan verkillend op de ontroering inwerkt. Donker, wiens critische zin zoo uitnemend getraind ïs, heeft in de eigen verzen vaak iets glaciaals, een surplus aan hersenwex*k, hoe uitmuntend overigens verricht. Het heeft voornaam heid, en tevens soms den schijn van kilheid, die daar zoo graag mee samengaat- Hartelijkheid als ln L'in- coïinue de la Seine, in Beauté, in Novice op transpor, wordt dan elders verkreukeld door een te ijverig vij len aan den vorm. Maar ondanks alles is dit weer indrukwekkend werk, waarvan misschien het slechts zesregelige „De Eenige", dat wij al eens vroeger te genkwamen, door zijn prdthtig gebonden structuur het gaafst den tegenwoordigen dichter Donker verte genwoordigt. J. H. DE BOIS. in Haarlem en omgeving. Hierboven drukken wij een foto af van een eigenaardige brug. Men kan die zien aan de Ringvaart, waar de Nieuwe weg de verbinding vormt met den weg langs de Zomervaart die naar Haarlem leidt. Nu zorgt een smalle draaibrug voor den overtocht. In de toekomst komt daar ter plaatse een breede weg, met een hooge vaste Dr. F. P. v. d. Voorde' overleden. HAARLEM Maandag. In den leeftijd van 51 jaar is hier ter stede overleden de heer Dr. F. P. van der-Voorde, die bijna 23'jaar leer- aar in de Engelsche taal bij' het M.O. te Haarlem is ge weest. De heer v. d. Voorde, die 16 Februari 1890 te Wolf- aartsdijk werd geboren, begon zijn loopbaan bij het onderwijs op 1 September 1911 aan een bijzondere school -voor U.L.O. te Amsterdam, waar hij juist een jaar werkzaam was. Terzelfder tijd was hij leeraar aan het Chr. Lyceum te Arnhem, aan welke inrichting hij Een zonderlinge brug. Aan de Ringvaart bij den Nieuwe weg. (Foto de Haas)' brug. die tevens dienst doet als viaduct yoor den weg langs de Ringvaart. De Provinciale Waterstaat heeft deze groote brug al gebouwd, de aansluitende wegen moeten nog gemaakt worden. Daarom maakt de brug thans een eigenaardige indruk. vijf jaar verbonden bleef. De laatste jaren, n.l. van 1916 tot 1918 was hij tevens verbonden aan diverse onderwijsinrichtingen te Enschedé: Ambachtsschool, H.B.S., Handelsschool en Textielschool. 1 September 1918 ving de heer v. d. Voorde zijn werkzaamheden te Haarlem aan. Hij heeft eenige jaren les gegeven aan de H.B.S. met 5 j. c. aan de Zijlvest. Daarna werd hij overgeplaatst naar de H.B.S. aan het Santpoorterplein. Hij was een zeer bekwaam en ge liefd leeraar, die veel achting en vriendschap genoot. De overlede was bestuurslid van de Vereeniging van Vrijzinnig Hei-vormden alhier. De crematie zal plaats hebben Donderdag 10 Juli i.s. na aankomst van trein 14.46 uur. HAARLEM, 7 Juli. Bevallen: 3 Juli: J. C. Venkervan Gelderen, z. 4Juli: C. H. M. Kroon—van Emmerik, 2 z., W. Teeu- wen—van der Goes, d. S. M. M Manuel—Heidenreich, d., 5 Juli: J. W. Schmid—Uithoven, d., 6 Juli: E. H. Koelemeijer—de Vries, z., M. W Rootlieb—Weterings, z., J. van Sonsbeek—van Sonsbeek, d., C. M. Joosten— Hijnen, z. E. (A RobinStreefland, d., W. Leijsen Zorge, d,, 7 Juli: C. I-I. Boeiée—Teeuwen, z. Overleden: 3 Juli: Jhr. T. L. L. Prins. 59 j,, Haze- patcrslaan. 5 Juli: G. H. Punt, 53 j.," Voorhelmstraat. M., 1 d., d. v. J. P. Heijne, 2e Zuïdpolderstraat. Juli: P. Waasdorp, 69 j., Gen. Bothastraat. G. A. Lammcrse, 22 j., Leidschevaart. Ondertrouwd: 7 Juli: G. J. Veelenturf en H. J. Groenendijk. Zaterdag heeft te Rolde een groote belonging plaats gehad van Nederlandsche boeren tegen het Bolsjewisme. De bijeenkomst was naar aanleiding van de groote rede van den Rijkscommissaris tegen het Bolsjewisme, georganiseerd door het Agrarisch Front. De heer E. J. Roskam heeft een rede gehouden, tijdens welke de linker foto hierboven werd gemaakt. Rechts ziet men, hoe zich onder de verzamelde schare ookFriezinnetjes bevonden. (Foto's Stapf) De zon straalde aan den effen blauwen hemel; zij straaldei met een felheid die men slechts op Augus tusdagen aantreft. Zij wierp zich op het gras, dat langzamerhand bruine tinten aan begon te nemen onder haar verzengende hitte; zij wierp zich op het asfalt, dat kleffe indrukken van loom neergezette voetzolen liet zien. Zij slingerde zich op het water van de vaarten, dat zich niet bewoog, alleen maar een beetje verdampte en heel erg stonk; zij luchtte haar oververhit gemoed op daken van huizen, die haar niet konden weerstaan en blakend de warmte tot in de onderste verdieping lieten doordringen. En zij kwelde de menschen die alles wat zij van hun kleeding konden missen afgelegd hadden en ver- lansden naar diepe witte sneeuw, parelend blank afstekend tegen donkere kale boomstammen en roode muren. Zij vergat mij niet, terwijl ik over de wegen dwaalde; zij maakte dat ik nog slechts slapjes kon voortsukkelen met knikkende knieën en aan mijn lichaam klevende kleeren, die ik af en toe ergens lostrok wapneer zij zoo vast aan mijn lichaam plakten dat ze er niet vanzelf af kwamen. Zij maakte mij tot een beklagenswaardige figuur ter wijl ik mijn sloffende schreden richtte naar een menigte menscsen, die ik in de verte zag en die ergens om heen geschaard scheen te zijn. Zelfs uiterlijk beklagenswaardige figuren brengen het soms nog heel ver; ik bracht het weliswaar slechts tot de menigte menschen, maar verder wilde ik ook niet en dus was ik tevreden. Ik wrong mij tusschen een paar lieden door en bekeek het stukje wereld waar zij omheen stonden: het bleek gras te zijn, zooals alle gras bruinig geschroeid, maar des ondanks met eenige ervaring te herkennen. Toen werd mijn blik onweerstaanbaar getrokken naar het vreeselijk schouwspel dat er zich op af speelde: een troep luchtig gekleede figuren, die in plaats van zich kalm te houden, met de grootst mogelijke snelheid rondrende. Zij zagen er verbeten uit, met hun stroomende en glanzende gezichten, mest hun vochtige donker plakkende shirts hollend achter den lichtbruinen voetbal, die, voor hitte im muun het doel van al hun rennen was. Zij bleven met de grootst mogelijke snelheid rennen, maar die mogelijkheid nam steeds af en iedereen werd loomer, loomer, alsmaar loomer. Zij zogen op ci troenen, die hen van den kant werden aangereikt, maar het waren warme citroenen, die tegen dorst niet schenen te baten. Zij dronken glazen water, maar het water was lauw en akelig. Zij droogden zich af met handdoeken, maar de handdoeken waren dadelijk drijfnat en zij zelf na een minuut ook weer. Zij wreven met de tongen over de lippen om die te bevochtigen, maar de tongen hadden niet veel meer af tc staan. Er omheen stonden die menschen te kijken. Zij stonden met moeite en zakten bijna in elkaar en konden geen kik meer geven, niet meer juichen, niet meer aanmoedigen, niet meer fluiten. Zij stonden er er nog slechts dicht op elkaar gepakt, hun oogen open te houden en hun knieën recht. En de zon genoot en joeg op haar indirecte, doch nimmer falende wijze het kwik in alle themometers tot het toppunt en de energie van alle menschen naar het minimum. Ook de energie van die voet ballers; er werden geen free-kicks meer gegeven, want niemand had meer de fut om ze te veroor zaken en geen handsballen, want niemand kon meer een hand uitsteken. En al hadden ze het gekund.... de scheidsrechter had geen adem meer om te fluiten. Nog steeds probeerden de voetballers den bal in de goede x-ichting te krijgen en steeds werden zij vermoeider en slapper en langzamerhand konden ze nauwelijks meer staan en wilden zij gaa nzitten en liggen en nooit meer opstaan. „Waarom is dit?", vroeg ik heesch, na mijn tong van mijn verhemelte te hebben losgetrokken. „Promotie-degradatie", zei men. J. J. P. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5