IJmuider Courant De aanvallen op Southampton, Portsmouth en Margate. Wreedheden van Sovjet-troepen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen In het Westen veel activiteit in de lucht Op bon 25 vleesch. De strijd in het Oosten: 26e JAARGANG No. 209 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennémerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 9 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Juli (DNB) - Het opperbevel dei- weermacht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijk front vorderen vol gens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittan- nïë heeft het luchtwapen 'in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten bij goed zicht op den grond militaire doelen in de haven van Southampton ge bombardeerd. Met voltreffers van bommen van zwaar kaliber en door het neerwerpen van brand bommen werden vernielingen en talrijke groote branden veroorzaakt in pakhuizen, dockinstalla- ties en ravitailleeringsbedrijven. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren gericht op de haven installaties van Portsmouth en Margate. Twee groote koopvaarders van een convooi ten Oosten van Margate kregen bom treffers. - Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft in den nacht op 7 Juli het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië aangevallen. Er werden bomtreffers waargenomen op een drijvende kraan en op verscheidene voor den oorlog belangrijke installaties der haven en der stad. Er ontstonden groote branden. Bij pogingen om binnen te vliegen zijn gisteren aan de kust van het Kanaal in luchtgevechten elf, door marineartillerie één Britseh vliegtuig neer geschoten. Twee eigen toestellen gingen verloren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op ver scheidene plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen neer. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Keu len en Miinster ontstonden vrij zware vernielin gen in woonwijken. Bij deze aanvallen en bij nach telijke aanvallen -van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Britsche vliegtuigen, waarvan 13 door nachtjagers en afweergeschut en drie door eenheden der marine, neergeschoten. Kol. RothenbUrg, commandant van een pantser regiment, majoor Von Steinkeller, commondant van een bataillon motorrijders, eerste luitenant Schenkel van een verkenningsafdeeling, eerste lui tenant Ponath en luitenant Kremers van een batail lon pionniers, luitenant Kröger van een afdeeling pantser jagers, luitenant Zumpe van een regiment infanterie hebben zich door dapperheid bijzonder onderscheiden. Kapitein Lauber en eerste luitenant Böhme van een afdeeling afweergeschut bewezen bij de gevechten bij de bruggehoofden der Berezina eveneens bij zonderen moed. BERLIJN, 8 Juli (DNB) Het DNB heeft de volgende toelichting ontvangen op het weermachts bericht van vandaag: Zooals te verwachten was, is het opperbevel thans met zijn berichten van het Oostelijk front terug- houdender geworden. Ofschoon uit het Duitsche weermachtbericht blijkt, dat de bewegingen nog steeds goed verloppen, wordt het toch vermeden afzonderlijke plaatsèn te noemen. In tegenstelling hiermede geeft'het bericht van het Sovjet inlich tingenbureau plaatsaanduidingen. Terwijl echter uit het Duitsche weermachtbericht. de onophoude lijk voortgaande offensieve beweging der Duitsche troepen blijkt, tracht het bericht van de Sovjets den indruk te wekken, alsof alle Duitsche aanvallen met succes zijn afgeslagen. Het moet zichzélf juist.door het noemen van namen noodgedwongen logenstraf fen, wanneer steeds weer nieuwe plaatsnamen op duiken, die veel meer Oostelijk liggen dan de eerst genoemde., Hierdoor wordt onvrijwillig de Duitsche opmarsch bevestigd. De door het weermachtbericht van vandaag be vestigde successen van de verbonden Duitsch- Roemeensche strijdkrachten in Bessarabië worden ook met nadruk vermeld in het Roemeensche weer machtbericht. De verbonden troepen, voornamelijk Roemeensche formaties, rukken thans onder leiding 's-Gravenhage, 8 Juli. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij rpaakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitge reikte vleeschkaarten zijn aangewezen voor het koo- pen der daarbij' vermelde rantsoenen: Bon „25 vleesch": 10 Juli t.pi. 17 Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of één rantsoen vleeschwaren. Bon „25 vleeschwaren": 10 Juli t.m. 17 Juli, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram ge rookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood; 150 gram bloedworst; 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been. inbegrepen of 150 gram verduur- Baamde kip of eend, been inbegrepen. IJMUIDEN Twee kinderen in het Noordzee* kanaal verdronken. Door onbekende oorzaak te water ge&akt. Een tragisch geval van verdrinking heeft gis teren tegen het middaguur in het Noordzeekanaal niet ver van de spoorbrug plaats gehad. Twee kinderen uit het gezin Apeldoorn, wonende in IJmuidenrOost, een meisje van 4 jaar en een jon getje van 3 jaar zijn hierbij om het leven geko men. Daar niemand het ongeluk heeft gezien, tast men naar de oorzaak in het duister. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de kinderen met een kin derwagen te water zijn gereden. Het ongeluk moet pas gebeurd zijn toen een voor bijganger het lichaampje van een kind niet ver van den wal in het water zag liggen. Het kostte hem wei nig moeite, het kind op het droge te brengen. Tot zijn groote ontsteltenis ontdekte hij, dat er nóg een kind te water lag. Ook het tweede slachtoffer was spoedig uit het water gehaald. Andere hulp was spoedig aanwezig; ook dr. Boos- man en de heer Bakker van E. H. B. O. die gewaar schuwd waren hebben door toepassing van kunstmatige ademhaling getracht de levensgeesten op te wekken. Dit mocht helaas niet gelukken, de kinderen bleken reeds te zijn overleden. Het medeleven met de ouders, die bij- dit ongeluk twee hunner kinderen verloren, is groot. Het ongeluk is nog des te tragischer doordat de va der van de kinderen .in het buitenland verblijf houdt. De lijkjes zijn eerst naar het hoofdbureau van po litie gebracht en daarna naar het huis der ouders. van generaal Antonescu naar den benedenloop van de Dnjestr op en veroveren zoodoende het einde Juni 1940 aan de Sovjet-Unie afgestane Bessarabië. Gekomen bij den benedenloop van den Dnjestr bereiken zij dan weer de oude Roemeensche staats grens met de Sovjets. Twaalf personen door Engelsche luchtaanvallen gewond. Reeks bosch- en heidebranden in de kiem gesmoord. 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. Talrijke Engelsche vliegtuigen, welke boven Nederlandsch gebied hebben gevlogen, hebben brand- en explosieve bommen, en vooral brandplaatjes omlaag geworpen. In een stad in Limburg werd een huis vernield en de electrische centrale licht beschadigd, zonder dat evenwel de stroomlevering onderbroken werd. Een reeks van bosch- en heidebranden konden in de kiem gesmoord worden. Een aantal woonhuizen kreeg glasschade. Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen gewond, waaronder drie Nederlandsche politiemannen en een Nederlandsche brandweerman, die zich in deuitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen Het mishandelen en vermoorden van gewonden en krijgsgevangenen Het D.N.B. deelt het volgende mede over wreed heden van Sovjet-tróepen: Volgens een bericht bij' de gevechten om de stad Horochow (24 tot 25 Juni) werd bij een nachte lijken tegenaanval der Russen de colonneleider van een Duitsche compagnie schutters, feldwebel Bass, door schoten in borst en beenen zwaar gewond, zoodat hij in het strijdgewoel bleef liggen. Nog voor het den Roode Kruismannen mogelijk was hun zorgen te wij den aan den zwaargewonde, stortten bolsjewisten zich op hem en staken met hun bajonetten op den weerloo- ze los. Terwijl het anders mogelijk zou zijn geweest den zwaar gewonde het leven te redden, maakten de nieuwe verwondingen de redding van den soldaat onmogelijk. Ook hier waren het, evenals in andere gevallen van de afschuwelijkste brutaliteit leden van de roode schuttersregimenten 469, 622, 625 en 781, die zich schuldig maakten aan deze daden. Volgens een ander bericht werden in destreek van Wlodzïmierz door de oprukkende Duitsche troepen in een bolsje wistisch lazaret de lijken van 11 Duitsche gewonden gevonden. Het medische onderzoek bracht aan het licht, dat de weerlooze gewonden met dolksteken wa ren vermoord. Een bijzonder ernstig geval van het in strijd met het volkenrecht, zijnde gedrag der sovjets in den strijd tegen' de Duitsche weermacht vormt wel het» ver moorden van drie krijgsgevangenen in Horochow. Toen de stad op 25 Juni na verbitterde gevechten ge nomen was, deden de Duitsche soldaten in het huis der sovjets in deze stad( den zetel van den bolsjewisti- schen districtschef en enkele dagen te voren nog kwartier van een bolsjewistische..divisie, een gruwe lijke Ontdekking. In een klein vertrek van het gebouw lagen vier Duitsche krijgsgevangenen in reusachtige bloedplassen, die, naar uit de van dichtbij geloste schoten en de kogelgaten in de wanden blijkt, van zeer dichtbij doodgeschoten. Een onderofficier werd met een ernstig schampschot' aan het hoofd gevonden Hij was door dé bolsjewisten voor dood gehouden. Volgens de verklaring van den nog levenden Duit- schen soldaat waren zij met hun vieren des middags met hun voertuigen in een val der bolsjewisten ge- loopen en gevangen genomen. Toen tegen den avond de Duitsche aanval begon en het Duitsche front steeds nader kwam, verscheen een boljewistische of- 'ficier met vier bolsjewisten. De officier gaf bevel de weerlooze Duitsche soldaten dood te schieten. Onmid dellijk na.'den moord verlieten de Sovjetsoldaten haas tig de stad. In dezelfde stad Horochow werden voor de inneming door de Duitsche troepen nog talrijke afschuwelijke moorden gepleegd. Zoo werden tien zwaar gejonde infanteristen die in bolsjewistische krijgsgevangen schap geraakt waren, na eerst een eenigszins correcte behandeling te hebben- ondervonden op het oogenblik, toen de Duitsche aanval terrein won,, óp bevel van een bolsjewistischen officier doodgeschoten. Zonder rekening te houden met hun verwondingen en hun hulpeloosheid had de Sovjet-officier willekeurig in de groep der weerlooze gevangenen laten schieten. Slechts een enkele onderofficier Rettmann, wist zich met een schot1 in het dijbeen te redden en na den in tocht van de Duitsche troepen naar zijn kameraden te gaan. Een nauwkeurig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat leden van de bolsjewistische regimen ten infanterie 469, 622, 625 en 781 aan deze moorden hebben deelgenomen. 25 bolsjewisten, deels gekleed in burgerkleeren, deels in uniformen, doch alle met 'gewone petten op het hoofd, hebben op 23 Juni op den weg,naar Kal- warja zes Duitsche soldaten uit een hinderlaag over vallen. De Duitschers werden overweldigd en moesten zich overgeven. De. bolsjewisten rukten den Duitschers de uniformen van het lichaam en beroofden hen van horloges en ringen, portemonnaies, soldij boekjes enz. Vervolgens werden de Duitsche soldaten geboeid en geblinddoekt in een kuil gegooid. Toen de stelling der Sovjets onder vuur genomen werd,vermoordden zij met zes pistoolschoten vijf der Duitsche soldaten. De zesde soldaat hoorde nog, hoe de bolsjewisten de kuil verlieten. Na verscheidene bange uren werd de ge: vangen genomen Duitsche soldaat door zijn kamera den bevrijd. De lijken der doodgeschoten Duitsche soldaten werden met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Aftonbladet meldt, volgens het D.N.B.dat een aan zienlijk deel der in Zweden woonachtige Estlanders heeft verklaard te willen deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Onder hen bevindt zich ook een kolonel, die er in is geslaagd de bolsjewisten te ontvluchten. Over hun wandaden heeft hij enkele vreeselijke dingen meegedeeld. Toen de oorlog in het Oosten begon, zoo zei hij, werden tien duizend Est- lander met geweld naar het front in Bessarabië en de Boekowina gebracht. Jacinto Miquelarena meldt aan het Spaansche blad de A.B.C. uit Lemberg over het schrikbewind der Sovjets: een groote menschenmenigte bejubelt de Duitsche soldaten en dankt hun voor de bevrijding uit de klauwen der bolsjewistische beestachtigheid. De vrees van iedei'en dag en-ieder uur door de bols jewiki omgebracht of naar de kerkers in Siberië ge sleurd -te worden is van de gezichten der gepijnigde menschen geweken. Drommen vergenoegde kinderen klauteren over de door de bolsjewisten achtergelaten tanks, zonder te vermoeden, dat de lijken van' hun vaders en broers hoog opgestapeld liggen in de ge vangenissen der stad. Maar wel een schrik en ontzetting vertoonden zich aari de Duitsche soldaten, toen zij dc bolsjewistische folterkamers en kerkercellen betraden. Lemberg had drie gevangenissen, een militaire, een in de kelders van een bank, waar Stalin's commissarissen de dood vonnissen -uitspraken en die van St. Brigit de voor malige vrouwengevangenis. De gevangenen waren alle- vermoord. Hoog lagen hun lijken opgestapeld in de donkere kelders, met oogen vol geronnen bloed door het sc.hot in den nek. De militaire gevangenis, die de communisten in brand gestoken hadden, staat nog steeds in vlammen en men weet nog niet hoeveel lijken het vuur zal verteren: men schat het aantal voorloopig op duizend. In de St. Brigit-gevangenis kon men 413 lijken identificeeren, waaronder ver scheidene kinderen en vrouwen. De rest der 1110 ge vangenen is wellicht door de bolsjewiki op de bin nenplaats in den grond gestopt. In de kelders der bank zijn 123 lijken geïdentificeerd. De lijken van twee Duitsche vliegers werden in het lazaret gevonden', waar zij op hun legerstede waren vermoord. Tn hetzelfde lazaret lagen de lijken van zwaar gewonde bolsjewiki, die door hun kameraden voor de vlucht waren neergeschoten. DE BESCHADIGINGEN AAN HET SLAGSCHIP RODNEY. BERLIJN 8 Juli (D. N. B.) In verband met de zware beschadigingen, die het Britsche slagschip Rodney in den strijd met de Bismarck heeft opge- ioopen, wordt nog gemeld, dat de twee voorste zwa re torens vernield zijn. Bovendien bedraagt het aantal dooden thans definitief 208 en dat van de gewonden 300 DE MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP CALAIS. BERLIJN, 8 Juli (DNB) Bij den aanval van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen op "Calais vanochtend vroeg is, naar thans bekend wordt, nog een Britseh vliegtuig -neergeschoten. De Britten verloren in totaal niet vijf, doch zes vliegtuigen bij deze onderneming. DE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN IN HET OOSTEN. lil onafgebroken colonnes trekt de weermacht voorwaarts. Een legerafdeeling op weg naar het brandende Grodno. (Foto Orbis-HollandV Bolsjewistische keurdivisie verslagen. Tusschen 2 en 5 Juli aan het midden-front 584 pantserwagens en 550 stukken geschut buit- gemaakt. Roemeensche formaties naderen de oude grenzen. De spoorweg Moermansk-St. Petersburg gebombardeerd door Stuka's. Het Middenfront BOLSJEWISTISCHE KEURTROEPEN VERSLAGEN. BERLIJN. 8 Juli (D.N.B.). Een Duitsch regi ment infanterie, dat zich in de eerste week van den oorlog aan het Oostelijk front een weg dwars door Litauen heeft gebaand, heeft na verbitterde gevech ten een bolsjewistische keurdivisie verslagen. De overblijfselen van deze divisie, die als belooning oor bijzondere prestaties in den oorlog tegen Fin land met de band van de roode vlag was onderschei den, trokken zich ver naar het Oosten terug. De commandant van de divisie en enkele hooge offi cieren, die met de Leninorde waren onderscheiden, geraakten in gevangenschap. 35 stukken geschut, veertig vrachtauto's, talrijke stukken pantserafweer- geschut en mitrailleurs, alsmede de geheele uitrus ting van de divisie vïélen in Duitsche handen. OVERGELOOPEN SOVJETSOLDATEN. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Op talrijke plaatsen aan het Oostelijk front zijn ook op 7 Juli wederom honderden Sovjetsoldaten naar de Duitsche troepen overgeloopen. Zij" kwamen blootshoofds, alleen met een hemd, een broek, beenwindsels en kapotte laar zen van wasdoek aan en deelden mede, dat zij de laatste overlevenden waren van verscheiden vei^ strooide en vernietigde regimenten. VERBANDPLAATS BESCHOTEN. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Bij een poging om een Duitsche artilleriestelling in het Zuidoostelijke deel van het front aan te vallen, werden van 22 Sovjetvliegtuigen twintig door Duitsche jagers neer geschoten. De beide overige bolsjewistische ge vechtsvliegtuigen vlogen in een breede bocht naar de voorste Duitsche linies. Daar zij door alle troe- penonderdeelen verhinderd werden tot den aanval over te gaan, kozen zij'een Duitsche verbandplaats tot doel. Hoewel de tenten en voertuigen duidelijk met een groot roode-kruisteeken waren gekenmerkt, wierpen de bolsjewistische vliegers vanuit geringe hoogte hun bommen, die dicht bij de verbandplaats insloegen. Terwijl de Sovjetbommenwerpers zich bij een tweede nadering gereedmaakten tot een duik vlucht over te gaan, verscheen een Duitsch jacht vliegtuig. Dit drong de bolsjewistische vliegtuigen tot yoorbij de voorste linies der Duitschers terug en schoot vervolgens de beide vliegtuigen boven de stellingen'der Sovjets naar beneden. GEVANGENEN- EN BUITCIJFERS. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). N Bij de aanvallen van het Duitsche leger op de wijkende bolsjewisten zijn, naar het D.N.B. verneemt., tusschen 2 en 5 Juli 142.216 gevangenen gemaakt. Onder meer zijn buit gemaakt 584 pantserwagens, verscheidene pantser- treinen en 550 stukken geschut. HITLER VERLEENT ONDERSCHEIDINGEN BERLIJN, 8VJuli (D.N.B.). De Führer en Opperste Bevelhebber van de weermacht heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan luite nant-generaal Marcks, commandant van een lichte divisie, kolonel Utz, commandant van een 'regiment bergjagers, kolonel Krakau, commandant van een regiment bergjagers en aan lui tenant-kolonel Witt- mann, commandant van een regiment bergartillerie. De strijd der Finnen KAZEMATLINIES IN HET NOORDEN GENOMEN. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Naar het D.N.B verneemt, hebben Duitsche troepen gisteren in den Noordelijken sector kazematstellingen der Sowjets doorbroken. In verbitterde gevechten, die 15 uur duurden, werden talrijke gevangenen gemaakt, on der wie Aziatische keurtroepen, die zich taai en listig verdedigd hadden. Duitsche stoottroepen had den de bolsjewisten, die door de politieke commis sarissen tot het uiterste verzet waren opgezweept, overwonnen. SOWJETHAVENS AAN DE NOORDELIJKE IJSZEE BESTOOKT. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Zondag hebben Duitsche Stuka's, die over de toendra's aan de Noordelijke IJszee waren gevlogen, belangrijke Sowjethavens gebombardeerd. Uitgebreide houtop slagplaatsen, fabrieken, werven en droogdokken zijn ernstig getroffen. Toen zij verder vlogen, plaatsten de Stuka's nog talrijke treffers op den belangrijken spoorweg, die Moermansk met St. Petersburg ver bindt. Op vele plaatsen zijn de rails weggeslagen en de spoorbaan zwaar beschadigd. FINSCH COMMUNIQUé HELSINKI, 8 Juli (D.N.B.) Van officieele Fin sche zijde wordt medegedeeld, dat Maandag- vi'oeg Sowjet vliegtuigen onder de bescherming van een bewolkten hemel Kotka opnieuw hebben gebom bardeerd. Op denzelfden dag werden bomaanvallen gedaan op Kirkonummi, Saerkisalmi en in de buurt van het Pieli-meer en van Valkeala, zonder dat echter schade werd aangericht. Een afdeeling vijan delijke parachutisten werd onschadelijk gemaakt. De Finsche luchtstrijdkrachten schoten vier Sowjet vliegtuigen neer. HET FINSCHE LEGERBERICHT. HELSINKI, 8 Juli (D.N.B.) De Finsche regee- ringspersdienst heeft vanavond het volgende mede gedeeld: In de omgeving van Hanko artillerievuur op vijandelijke stellingen. De activiteit van den vijand is betrekkelijk mat. In het gebied tusschen den Finschen zeeboesem en het Vuoksendal was het rustig. In de buurt van Enso waar de vijand vroeger e?n uitval over de grens had ondernomen, maar teruggeslagen was, zijn de laatste dagen slechts luchtaanvallen gedaan, ge paard met artillerievuur. Ten Noordwesten van Lahdenpohja is door een snelle actie een gebied met een diepte van tien kilo meter veroverd en ondanks de vijandelijke tegen aanvallen behouden. Bij deze aanvallen heeft de tegenstander groote verliezen aan menschen en ma teriaal gèleden en ook kanonnen en talrijke pantser wagens verloren. Ook in den overigen Zuidoostelij ken sector werden enkele stellingen aan de over zijde van de grens ingenomen en zwakke aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan de overzijde van de Oostelijke grens zijn onze troepen hier en daar enkele tientallen kilometers opgerukt, Onze luchtstrijdkrachten hebben verkennings- en. bombardementsvluchten gemaakt. Yan het Zuidelijke front. SOVJET-VERZET AAN BESSARABISCH FRONT GEBROKEN. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.)-Duitsch-Roemeen- sche troepen hebben naar het D.N.B. verneemt, Zon dag den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten aan het Bessarabische front döor moedige aanval len gebroken. Talrijke nesten van verzet en stellingen het véld werden bedwongen. De bolsjewisten wer den tot den Dnjestr teruggeworpen. Er werden ge vangenen gemaakt en een rijke buit veroverd. SOVJET-SOLDATEN LOOPEN NAAR ROEMEENSCHE tlNIES OVER. BOEKAREST, 8 Juli (D.N.B.) In berichten van het front wordt gemeld, dat de laatste dagen de Sovjetsoldaten in massa's overloopen. Zij vertellen de^ gruwelijke terreur, die de politieke commis sarissen, voor het meerendeel Joden, bij de militaire afdeeling uitoefenden. Talrijke Bessarabiera» die er In slaagden naar de Roemenen over te loopen, wilden onmiddellijk bij het Roemeensche' leger ingelijfd en naar het front gezonden worden. INGEGRAVEN SCHUTTERS. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.) Tijdens de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front von den Duitsche infanteristen op 6 en 7 Juli bolsjewis tische mitrailleurschutters, die zich hadden ingegra-' ven. De Sovjet-soldaten stonden in kuilen en waren tot aan de schouders met aarde bedekt. Zij hadden alleen de handen vrij om te kunnen schieten en hiel-, den veelal tot de laatste patroon stand. Enkelen hun- nor, die gevangen genomen worden en door de Duit sche soldaten werden uitgegraven, meldden het vol gende: hun politieke commissarissen hadden hen gedwongen een kuil te graven. Vervolgens moesten zij hierin springen. Daarna hadden de commissarissen eigenhandig de kuil weer dichtgegooid en den grond aangestampt. Op deze wijze werden de mitrailleur- schutters gedwongen tot den laatsten ademtocht te genstand te bieden. DE HONGAREN. BOEDAPEST, 8 Juli (D.N.B.) De chef van den generale staf van de Honved deelt mede: Onze snelle afdeellngen blijven snel oprukken. Zij zijn over de Sereth getrokken en hebben met haar verkenningsafdeëlingen de rivier bereikt. De tot dusver door ons geleden verliezen zijn ge ring. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN AAN DE KUST DER ZWARTE ZEE. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.) Aan de kust van da Zwarte Zee zijn op 6 Juli hevige luchtgevechten ge leverd. Een formatie Sovjet gevechtsvliegtuigen trachtte over een breed front een Roemeensche ha venstad te naderen. Te rechter tijd opgestegen Duit sche jagers sloegen de bolsjewistische formaties uit elkaar en zetten de achtervolging in. Hierbij had een jonge luitenant, piloot van een Mes- serschmitt, bijzonder geluk. Hij vloog over de terug- keerende bolsjewistische vliegtuigen heen en stortte zich op de laatste vliegtuigen. Toén hij dichtbij ge komen was, opende hij met de boordwapens een moorddadig vuur. De salvo's troffen de Martin-bom menwerpers, scheurden de bekleedïng van het vlieg tuig open en staken de vleugeltanks in brand. Da draagvlakken scheidden zich van de romp en de vlieg tuigen stortten naar beneden, waar zij op het water terecht kwamen en nog eenigen tijd bleven branden. Vervolgens wendde de Duitsche jager zich tot drie andere Sovjetvliegtuigen en versperde hun den weg. Vergeefs trachtten zij in de stralen van de zon te vlie gen, om zoodoende den Duïtschen aanvaller het mik ken en schieten moeilijk te maken. De boordkanonnen van de Messcherschmitt gaven vuur en de> Martin bommenwerpers geraakten in brand en vielen naar beneden. Tegelijkertijd hadden ook de overige vlieg tuigen van de Duitsche gevechtsgroep in totaal elf Martinbommenwerpers neergeschoten. Zoo werden in een half uur van achttien Sovjetvliegtuigen er zeven tien totaal vernietigd. ROEMENEN STAAN WEER AAN OUDE GRENS. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Onder aanvoering van generaai Antonescu zijn Duitsch-Roemeensche -troepen gisteren verder door de Sovjet-linie naar den benedenloop van den Dnjestr opgerukt en zij verdrongen de bolsjewiki in zware gevechten uit Bessarabië, door Roemenië aan de Sovjet-Unie af gestaan. Met den benedenloop van den Dnjestr be reikten de troepen van den zegevierenden generaal Antonescu d,e oude Roemeensche grens. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het candidaatsexamen Duitsche taal en letteren: de heeren G. Beun en W. Post. Doctoraal Duitsche taal en letteren: mej. J. Bientjes en de hee ren R. Slot en J. G. Roeland. Candidaats klassieke letteren: mej. W. L. J. Korff en de heeren D. C. L. van Dijk en W. J. .de Boone. Candidaats economi sche wetènschappen: de heer A. Voorzaat. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke let teren de heer H. van Heerikhuizen te Haarlem. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer H. W. Duyven- dak te Haarlem. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het prop. ex. theologie L. G. Bleijsant, te Haar lem en J. Wiersema te Heemstede. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen der ,1ste Hoogere Burgerschool B met 5-j. c. te 'Haarlem: Groep I: W. Hermes, E. J. Holimann, W. F. Hooning, F. G. Krug, mej. Thérèse F. Kubatz, F. W. Lennings, A. J. van Leunen, K. van Lohuizen, IV. F. Lugtenburg, G. Pregel. Groep II: J. D. Spaargaren, J, M. Vercruysse, F. van Ame- rongen. A. G. Dapper, W. J. Dorsman, G. K. Dupker, J. M. Geurts, mej. Paulina A. Haandrikman, mej. Frederika E. van Haften, .8. G. Hooghoudt, H. M. P. van der Horst. Groep III: C. Joustra, K. J. Kohier, G. F. Kooyman, W. van der Laag, H. R. K. de Langen, H. Mooiweer, T. W. Pals, J. C. van der Valk, H. R. Werker, mej. Adriana: E. Zuithoff. Geëxamineerd 34 candïdaten, afgewezen 3. Kat examen duurt voort.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1