VELSEN 3 Dolle Dagen SANTPOORT HEEMSKERK Uit de Pers. Heden en volgende avonden het familie- programma bij uit nemendheid (DKEI TOLLE TAGE) met PAUL HEIDEMANN, TRUDE HESTER- BERG, PAUL HENCKELS en een vroolijke, dolvermakelijke filmcomedie. Aanvang Avondvoorstellingen 8 uur, Zondag- middag~3 uur Matinee. Donderdags geen voor stelling. (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering „Stormvogels'' Onder voorzitterschap van den heer Suwerink hield de IJ.V.V. „Stormvogels" gisteravond haar 29ste jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de heer Su werink o.m., dat het hem door zijn werkzaamhe den niet mogeljik was geweest, zich zoo intens met de werkzaamheden der vereeniging in te laten als gewoonlijk. Wanneer de zaken dan toen een vlot verloop hebben gehad, dan is d'at een gevolg van het feit, dat de vce-voorzitter, secretaris en twee de penningmeester zich extra hebben ingespan nen. Vervolgens hield de heer Suwerink een be schouwing over het afgeloopen seizoen. Dank bracht hiï aan de elftal- en jeugdcommissie, aan trainer Thijssén en aan de werkende leden, die hem ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum een drietal boekwerken hadden aangeboden. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat het afgeloopen seizoen niet bepaald gunstig voor Stormvogels was geweest, dat de animo voor de training grpoter zou kunnen zijn, dat trainer Thijssen in alle opzichten zijn uiterste best voor de vereeniging doet, evenals terrein knecht Bakkernes en diens helper Kerkmeer, dat, de geldophaler Hiihl dit jaar zijn zilveren jubileum als zoodanigf vierde, wat het bestuur niet onopge merkt voorbij liet gaan, dat de terreincommissie met vele moeilijkheden te kampen had en doelman Kraak nog al eens in vertegenwoordigende elftal len was gekozen Tenslotte liet de heer Wijmgr de verrichtingen der elftallen de revuè passeeren. Ook dit jaarverslag werd onder applaus goedge keurd. De voorzitter dankte den heer Winner voor al les. wat hij voor de vereeniging had gedaan. Het jaarverslag van den penningmeester was in mineur gesteld. Dank bracht hij aan de bestuurs leden van het trainingsfonds en wekte de leden op .trouw de training te bezoeken, opdat de Storm vogels-wedstrijden weer de noodige belangstelling zullen gaan trekken. Besloten werd de contributie ongewijzigd te handhaven.' Bij de bestuursverkiezing werden bij enkele can- didaatstelling gekozen de aftredende bestuursleden de heeren J. Zwemmer, R. Nieborg en J. Bruyn. Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren Bremerkamp, Nuyens en Veuger. Ook de aftredende leden der elftalcommissie de heeren Nat en Van Leeuwen, werden bij enkele candidaatstélling herkozen. Tenslotte hield de heer Joh Martens Sr., voor zitter van het trainingsfonds, een pleidooi voor dit fonds VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. „SCHEVENINGEN, 10 Juli. In de week van 30 Juni t.m. 5 Juli werd door 325 kustvisschers •voor een totaal bedrag van f 43.903 van zee uit aangevoerd. In deze week werd ruim f 12.000 meer besomd dan in de daaraan voorafgegane week. De aanvoer van elders was wederom niet groot en bedroeg slechts f 1637. De aanvoer van zoetwatervisch blijft ook zeer gering. Niettegenstaandexde visscherij van snoek baars op het IJselmeer met ingang van 1 Juli jl. weer open is, ziet men deze vischsoort zèer spo radisch of in het geheel niet aan de markt, ter wijl toch vorig jaar om dezen tijd flinke zendin gen snoekbaars naar hier verzonden werden, welke steeds gretig aftrek vonden. Ook de aanvoer van aal. waarnaar veel vraag is, blijft uiterst schaarsch, terwijl dikkere soorten paling in het geheel niet voorkomen. De verwachting is echter, dat, wanneer liet warme weer aanhoudt, de vangsten zullen ver beteren. De garnalenvisscherij was in de afgeloopen week teleurstellend. De vangsten waren zeer ge ring. Door Scheveningsche garnalenbooten werd 2335 K.G. levende garnalen aangevoerd, welke f 10 tot f 13 per mand van 28 K.G, deden. De ambtenaarsbond vergaderde. De plaatselijke af deeling van den Ambtenaai's- bond hield gisteravond in „Ons Huis" een ver gadering, waarin het woord gevoerd werd door den heer Wiarda, lid van het hoofdbestuur, over de niéuwe samenstelling dezer vakorganisatie en de verhouding der vakorganisaties in het alge meen onder de huidige omstandigheden. Uitvoerig heeft de spreker de positie van het overheidspersoneel en de perspectieven der sala- rieering en rangindeeling uiteengezet. Na zijn causerie bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt, Jeugddienst Goede Herderkerk. Zondagavond a.s. half zes zal in de Goede-Herder kerk aan den Velserduinweg een jeugddienst worden gehouden, die door de afdeeling IJmuiden-Oost der Federatie van Hervormde Jongeren georganiseerd wordt. De voorganger is ds. K. H. E. Gravemeijer, secretaris der Synode der Ned.. Herv. kerk. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 11 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Operette", en bij- programma, 8 uur. ZATERDAG 12 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Operette", en bij- programma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 11 JULI. Bioscoop De Pont: „Knock Out", 8 uur. Thalia Theater: „Mannen uit één stuk", 8 uur. Rex Theater: „Drie Dolle Dagen". 8 uur. ZATERDAG 12 JULI. Bioscoop De Pont: „Knock Out", 8 uur. Thalia Theater: „Mannen uit één stuk", 8 uur. Rex Theater: „Drie Dolle Dagen", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: VRIJDAG 11 JULI. Groote Kerk: Kerkconcert. Jo Vincent en George Robert, 8'uur. Luxor Theater: „Mirandolina", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste avontuur", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De vrouw zonder verleden?" 2, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 12 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg", Heemstede, Notstandsbeihilfe van den Rijks commissaris voor Nederland. De Rijkscommissaris, dr. Seyss Incjuart, heeft het Fonds „Notstandsbeihilfe" voor Nederland in het leven, geroepen, hetwelk reeds, in verschillende ge bieden in Nederland goed werk heeft verricht. Thans heeft de Beauftragle des Reichskommissars für die Provinz Noord-Holland, de heer Seidel, in overleg met den heer G. Löcher, Geschaftsführer van de „Notstandsbeihilfe" te Rotterdam, Velsen aangewezen om ook hier zooveel mogelijk den nood der bevolking der gemeente, die door werkloos heid en onder den druk der huidige tijdsomstan digheden meer dan anderen heeft geleden te leni gen. Op Maandag 14 Juli a.s. opent de „Notstands beihilfe" te Velsen haar aanmeldingskantoor in de voormalige Arbeidsbeurs, Zeeweg, hoek Engel- mundusweg, IJmüiden-Oost. Wie kpmen voor uitkeering in aanmerking: In aanmerking komen alle inwoners van Velsen die op 10 Mei 1940 in de gemeente Velsen waren ingeschreven en wier inkomen in de weken van 13 Januari tot 22 Februai'i 1941 niet hooger was dan gemiddeld: f 11-per week voor alleenstaande personen zonder eigen huishouding. f 13.50 per week voor alleenstaande personen met eigen huishouding. 20.per week voor gezinnen zonder kinderen, beneden 16 jaar. f 20.per week voor gezinnen met 1 en 2 kin deren beneden 16 jaar. f '21.per week voor gezinnen met 3 kinderen beneden 16 jaax*. f 22.per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. f 23.per week voor gezinnen met 5 kinderen beneden 16 jaar. f 24.per week voor gezinrien mét 6 kinderen beneden 16 jaar. f 25.per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. f 26.per week voor gezinnen met 8 kinderen j beneden 16 jaar. f 27.per week voor gezinnen met 9 kinderen beneden 16 jaar. f 28.per week voor gezinnen met 10 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gerekend). Alle inwoners van Velsen, die tot één van deze groepen behooren, worden in de gelegenheid ge steld een Uitkeering aan te vragen. De aanvrage zal dan na grondig onderzoek door voorgenoemd bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkeering in aanmerking komenden op korten tér mijn worden opgeroepen om het vastgestelde be drag in een of meer gedeelten in ontvangst te ne men. HOE VRAAGT MEN EEN UITKEERING AAN? Ter verkrijging van een uitkeering kunnen zij, die volgens de hierboven gegeven richtlijnen mee- nen daarvoor in aanmerking te komen, zich wen den tot het aanmeldingskantoor in Velsep, nl. in de voormalige Arbeidsbeurs, Zeeweg, hoek Engel- mundusweg, IJmuiden-Oost. Maatregelen zijn getroffen om op snelle en ge makkelijke wijze allen te kunnen helpen. De aan vraagformulieren worden door de ambtenaren der „Notstandsbeihilfe" in tegenwoordigheid van aan vragers ingevuld. Om dit zoo juist en gemakkelijk mogelijk te maken moet de aanvrager in elk geval medebrengen: 1. stamkaart en/of identiteitsbewijs; 2. trouwboekje. v 3. laatste belastingbiljetten; 4. a een werkgev ex-s verklaring, indien men in loondienst is; (ook voor wei-kende kinderen, moet een wei-kgeversverklaring worden overlegd). b. een verklaring van kleine zelfstandigen, indien men zelf zaken doet; 5. huurboekje of huurkaart; 6. alle andere bewijzen van inkomsten. Formulieren voor werkgeversverklaringen (wit) en verklaringen voor kleine zelfstandigen (blauw) zijn verkrijgbaar in het Raadhuis te Velsen; in het Politiebureau, Noordwijkei-straatweg, Velsen-N.; bij Maatschappelijk Hulpbetoon, P. J. Troelstraweg, IJmuiden-Oost. De wei-kgeversverklarlngen moeten door de werkgevers worden ingevuld, onderteekend en van een stempel voorzien, waartoe de welwillende medewerking der Werkgevers wordt ingeroepen. De verklaringen voor kleine zelfstandigen moe ten door de aanvragers zelf naar eer en geweten worden ingevuld en onderteekend. Het doen van onjuiste of onvolledige opgaven is zeer gevaai-lijk, aangezien met de grootste gestrengheid zal wor den opgetreden tegen hen, die misbruik maken van sociale instellingen ten nadeele van hun mede- menschen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat een vlugge behandeling alleen mogelijk is, indien alle aanvragers er voor zorg dragen alle vijf hier boven omschreven bewijsstukken (het vierde be wijsstuk ingevuld en onderteekencl op de aange geven wijze) direct mede te brengen. Daarom is voorgeschreven, dat aanvragers niet tot de met de invulling belaste ambtenaren mogen worden toe gelaten zonder de vijf voorgeschreven bewijsstuk ken. STEUNTREKKENDEN ENZ. Zy. die in de week van 16 Februari tot 22 Fe bruari 1941 in de Rijkssteunregeling waren opee nomen (ook kleine tuinders) of steun van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon/Burgerlijk Armbestuur ontvingen of in Werk verruiming waren te werk gesteld, behoeven zich in het geheel niet te melden, aangezien deze aan vragen direct door genoemde instellingen aanhan gig worden gemaakt. AANMELDING. Voor inschrijving kunnen zich aanmelden: Op Maandag 14 Juli a.s. van 10 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t.m. C. Op Dinsdag 15. Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met dé met de letters-D t.m. F. Op Woensdag 16 Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters G t.m. J. Op Donderdag 17 Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met. de letters K t.m. M. Op Vrijdag 18 Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters t.m. P. Op Zaterdag 19 Juli a.s. van 9 tot 1 uur n.m. de pei-sonen. wier geslachtsnamen beginnen met de letters Q t.m. S Op Maandag 21 Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters T t.m. V. Op Dinsdag 22 Juli a.s. van 9 tot 5 uur n.m. de personen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters U t.m. Z. Ouderavond U.L.O. School. Donderdag werd in de U.L.O.-school aan de Plata- nenstraat een ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Het hoofd der school, de heer A. Wiedemeyer, gaf een kort overzicht van de werk zaamheden der school. Er werd daarna een verkiezing gehouden van twee leden der Oudercommissie. Aan de beurt van aftreding waren de heeren L. Schilder en IJ. Reitsma. die niet herkiesbaar waren. Gekozen weiden de heer P. D. A. Veen cn mevrouw J. van Tilburgde Liefde. De heer Wiedemeijer dankte de scheidende bestuursleden voor al hetgeen zij voor de school gedaan hebben. Den heer r.aistma die 15 jaar voorzitter der ouder commissie is geweest, werd namens de ouders, door den secretaris der commissie, den heer H. Mol. een boekwerk getiteld: „Holland's Glorie", en een bloem stuk aangeboden. Vervolgens hie,ld de heer W. Thomassen een cause rie over „Jeugdbemiddeling en Beroepskeuze". Hij noemde het voor een kind gewichtige momenten wan neer het de school gaat verlaten om naar den arbeid of naar de Nijverheidsschool te gaan. Voor dé ouders is dit ook een ernstig moment want dan rijst de vraag: wat moet mijn kind worden? Spre ker schetste de moeilijkheden, die zich voordoen bij het doen van een keuze. Hoe werkt nu de commissie voor arbeidsbemiddeling. Spreker ?ette dit duidelijk uiteen. Het aantal bemiddelingen dat wordt verzocht, be draagt gemiddeld 60. Er bestaan, zei spreker, eenige vooroordeelen legen het instituut „beroepskeuze". Dit komt voort uit de onbekendheid met de werkzaam heden van het bureau. Een jongen heeft nu eenmaal geen andere kennis van de beroepen, dan dat hij ex- iets over hoort praten. Vandaar dat zich dikwijls pro blemen Voordoen bij het doen van een keuze. Daarom zijn bureaux voor beroepskeuze noodig. Spreker ver telde hoe zoo'n bureau werkt en gaf daarbij de noo dige wenken. Eenige vragen na afloop dezer causerie werden door spreker beantwoord. De heer Wiedemeijer sloot de vergadering met een woord van dank tot den heer Thomassen. Loop der bevolking in Mei 1941. 31 Mei jl. bestond de bevolking der gemeente uit 48876 zielen. De vermindering over deze maand bedx-oeg 9 personen. Er vestigden zich 94 mannen en 121 vrouwen; er werden 43 jongens en 47 meisjes geboren, zoo dat de brutovermeex-dering 305 personen was. Er vertrokken 290 personen (134 m. en 156 vr.), de vermindering door overlijden bedx-oeg 24 (12 mail. en 12 vx\) -- De bruto vermindering was dus 314 persoxien. Bij het zwemmen verdronken. Donderdagavond acht uur waren eenige jongens in het Noordzeekanaal nabij de Plaatwellerij aan het zwemmen. Eén van hen. de 15-jax-ige Theo D., die de zwemkunst niet voldoende machtig was, verdween plotseling in de diepte. Op zijn hulpgeroep zwommen direct eenige jongens naar hem toe, maar zij konden hem niet bijtijds meer bereiken. De jongen kwam niet meer boven water. Onmiddellijk begon de politie, ge assisteerd door burgers, te dreggen. Tot 's avonds elf uur ging men hiermee door, doch zonder resultaat. Hedenmoi-gen is men opnieuw begonnen, doch tot 10 uur vanmorgen helaas tevergeefs R.-K. S. V. „Santpoort". Zondag a.s." 2 uur speelt R.-K. S. V, Santpoort 1 tegen Q.S.C. 1. Ofschoon de promotie reeds een feit is, speelt iïSantpóprt" dezérï laatsten promo tiewedstrijd op eigen tèrrein. Na afloop houdt het bestuur en het eerste elf-- tal tot zes uur een receptie in „Het Huis te Vel sen". „Santpoort 1" verschijnt in de kampioensopstel- ling. KOE VIEL DOOD NEER. Toen de veehouder de G. des morgens ging melken, viel een koe juist toen de veehouder zich nederzette om het beest, te melken, dood neex-. Voor den vee houder een schadepost. R.K.V.V. „A.D.O." Zondag a.s. speelt A.D.O. 2 zijn tweeden degradatie wedstrijd tegen Zeevogels 2 te Egmond a. d. Hoef. Vorige Zondag wist A.D.O. 2 met 21 over dit elftal te zegevieren, dus met een gelijk spel is A.D.O. 2 ge red. Groote verscheidenheid aan de groentemarkt. Flinke aanvoer bloemkool. Dat het warme weer van invloed is op den aan voer der producten, bleek in de afgeloopen week zeer duidelijk, daar xriet alleen de partijen van grooter omvang werden, maar ook de verscheiden heid toenam, Van de bladgroenten nam bloemkool eexx ruime plaats ixx. De eerste soort werd voor den vastge- stelden prijs geregeld, willig afgenomen. De min dere soox-ten ondervonden echter den druk van den ruimen aanvoer en maakten in doorsnee genomen geen hooge px-ijzen. Sla werd eveneens in flinke hoeveelheden aan de markt gebracht, doch het prijsvex-loop was zeer wisselvallig. Op de veilingen van Vrijdag en Maan dag werden aanvankelijk behoorlijke px-ijzen be steed, maar naderhand liepen zij stex-k terug. In het middden van de week stegen de prijzen weer geleidelijk en kwamen de noteei-ingen tot staan op f 1,50 tot f6,50 per 100 stuks. Sinds de maxi mumprijs voor rabarber is vervallen, worden er px-ijzen besteed vaii 10 tot 18 cent per K.G. In de goede noteeringen voor postelein kwam ook deze week geen verandering. Naar kwaliteit liepen de- px-ijzen uiteen van 8 tot 15 cent per K.G. Ondanks het warme weer bestond er voor spinazie een wil lige kooplust, wat tot goéde prijzen leidde. Bospeen, waarvan een groot gedeelte bestemd werd voor export naar Duitschland, ging tegen den vastgestel- den pi-ijs vlug van de hand. De verscheidenheid van peulvruchten nam in de afgeloopen week weer toe. Voor doppers en peulen is de prijs voor deze week gesteld op 18 cent per K.G. Voor raspers en capucijnex-s werden, naar kwaliteit, prijzen besteed van 28 tot 32 cent per K.G. De aanvoer van komkommers was wel iets rui mer, maar groote partijen kwamen niet voor. Voor eei-ste kwaliteit werd van 10 tot 12 cent besteed en voor mindere soort naar vex-houding der grootte van 5 tot 8 cent per stuk. Het aanbol van tomaten nam weer toe. Voor sel- dex-ie en peterselie varieerden de prijzen van 3 tot 7 cent per bos. Naar uien bestond een zeer groote vraag. De prijzen brachten het van 7 tot 12 cent per bos. Het aanbod van boonen nam geleidelijk aan toe. Wegens het nog beperkte aanbod bleven de prij zen op een hoog peil. Het verloop van den aardbeienhandel was tot no toe goed. Het is echter jammer, dat de langdurige droogte op zeer veel plaatsen hét gewas nadeelig beïnvloed heeft, zoodat te verwachten is, dat de oogst, ondanks het late begin, toch nog van korten duur zal zijn en in opbrengst zal tegenvallen, Bridgeclub „Sans Atout". De wedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout" hadden het volgende verloop: 1. J. BosG. de Boer 48 m.p.: 2. de heer en mevr. Admiraal 45Vó m.p.; 3. B. HoogeboomA. Tand 41'/2 m.p.; 4. J. CommandeurP. Vlot 41'/2 m.p.: 5. de heer en mevr. Thomas 36 m.p.: 6. L. BosN. van Zon 35 m.p.; 7. A. v. GroningenT. Romijn 30 m.p.; 8. C. GeldermansW. G. Kleine 29'2 m.p.; 9. de heer en mevr. Van -Amstel 27Yz m.p.; 10 mevr. TabakJ. Berlee 25V2 m.p. Zomercompetitie: J. v. d. RevJ. van Leeuwen Tfi. Braam—H. van Essen verliezen met 28 tegen 57 m.p. van den heer en mevr. de Bliek; den heer en mevr. v. d. Linden. De aardbeienveilingen. Ook gisteren bestond er op de speciale veilingen van aardbeien groote kooplust, zoodat alles weer volgens het verdeelingssysteem aan den man ge bracht moest worden. Hoewel dit vrij veel tijd in beslag neemt, waren de veilingen toch reeds om zes uur afgeloopen. De aanvoer was dus heel wat kleiner dan in de voorafgaande dagen. Zaterdagmiddag beginnen dé speciale veilingen reeds te drie uur. Inlevering metalen. Wie er aan de beurt lijn. Voor de inlevering van metalen voorwerpen zijn de bewoners van'de volgende straten opgeroepen: Wijk 1 (voormalige Huishoudschool): 11 en 12 Juli: Aagtendijk, Akerendamlaan, Baanstraat en Beeck- sanghlaan. Wijk 2 (Vereenigingsgebouw, Oosterwijkstraat): 11, 12, 14, 15. 16 en 17 Juli: Alkmaarscheweg, Wijk 3 (St.-Jozefzaal, Arensweg): 11, 12 en 14 Juli: Boeweg, Deken Waarestraat, Dierluststraat, Een hoornlaan en Galgenweg. Wijk 4 (Vereenigingsgebouw, Populierenlaan): 11, 12 en 14 Juli: Accacialaan en Arendsweg van af Galgenweg. De inleveringsbureaux zijn geopend van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5.30 uur en Zaterdag alleen van 9 tot 12.30 uur; De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. Waar blijft gij, jonge Nederlanders? Meldt U bij de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Bescherming van de jeugd. Een overzicht van het opvoedings- en verzorgingswerk der N. S. V. Naar aanleiding van het bezoek, dat Ober- oefehlsleiter Erich Hilgenfeldt, leider van het hoofdbureau voor volkswelvaart, op het oogen- blik aan Nederland brengt, geeft het AN.P. een overzicht over het groot-Duitsche opvoe dings- en verzorgingswerk van de N.S.V. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De afschuwelijke ónhullingen, die den Duitschen soldaten bij hun opmarsch in de Sovjet-Unie een kijk hebben ge geven op de sociale ellende, waaronder vooral de jeugd heeft te lijden, doen het gewenscht voor komen den blik te richten op den ax-beid der Duit- sche N.S.V. op het gebied der jeugdhulp. In nauwe samenwerking met „Moeder en Kind" en vrouwenorganisatie streeft de jeugdhulp der N.S.V. er naar reeds vroeg de gevaren die de jeugd bedreigen af te wenden. Verder wordt sa mengewerkt met de Hitler-Jugend, met de scholen, de ai-beidsbureaux en alle organen van partij en staat, welker zorg zich tot de jeugd uitstrekt. Vooral wordt toeicht geoefénd op alle gelegen heden waarvan het bezoeken voor kinderen zonder geleide gevax-en met zich kan brengen-(onder meer danslokalen, schiettenten en dergelijke lokalen, waarvoor entree wox-dt geheven). Het vx-aagstuk van de verwaarloozing der jeugd heeft door den oox-log een bijzondere beteekenis gekregen. Welis waar wei-den ook vroeger aanwijzingen op dit ge bied gegeven, maar het rekening honden met pai*- lementaix-e wenschen en de verbrokkeling der rechtspraak door de bevoegdheid der verschil lende landen en de versnippex-ing van de jeugd zorg^ zoowel van den staat als van particulieren, verhinderden het opwex-pen van een wex-kelijken beschermingsmuur tegen de verwaax-loozing der jeugd. Door den doelbewusten arbeid van de jeugdhulp der N.S.V. kende men bij het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog de gevaren zeer goed, het geen beteekent, dat men ze reeds voor de helft overwonnen had. Thans heeft de geheele jeugd een krachtige leiding en opvoeding. Zij staat ge heel anders tegenover alle oorlogsgebeurtenissen en is sterker dan ooit. De maatregelen van den jeugdzorg liggen echter in de handen van een paar instanties die nauw samenwerken. Zij wa ken er voor, dat .de in ieder volkslichaam nu een maal steeds aanwezige jeugdige personen die mo reel niet geheel in orde zijn door hun vooi-beeld andere jeugdige personen met zich medesleepen. Zij waken er echter nog meer voor, dat jeugdige personen door de bestaande oorzaken aan het wan kelen raken en struikelen. Het optx-eden van de N.S.V. is er op gex-icht ieder lid met een onbe sproken gedrag van de yolksche gemeenschap dat door de een of andere oorzaak een misstap dreigt te begaan, door haar hulp te steunen, opdat de ring der gemeenschap niet door een schadelijk lid benadeeld of vei-broken kan worden. In bijzondere mate geldt'deze hulp de moedei-s en kinderen van het Duitsche gezin. Door middel van een groot aantal medewerkers wordt de N.S.V. nauwkeurig op de hoogte ge houden van alle gevaarlijke vex-schijnselen in het gezin zelf. Alleen reeds door het feit hoe een kind-dat in de N.S.V.-bewaarplaatsen komt er uit ziet, de hygiëne, de verzox-ging en de kleeding ge ven een inzicht in de opvoedingsprestaties van een moeder.^ De medewei-kers van de leeraren van den N.S.V.-jeugdzorg geven een rapport over den toestand in een gezin, wanneer zij b.v. constatee- ren, dat een knaap niet altijd op tijd komt, dik wijls heelemaal niet aanwezig is, geen ontbijt mee brengt, dat een meisje er onverzoi-gd uitiet, wei nig kan px-esteeren en geen belangstelling heetf voor het onderwijs en nog meer dingen, die aan een goeden opvoeder veel verraden. Of: de N.S.V.- districtsleider weet te rapporteeren, dat in het ge zin Z., waarvan de kostwinner aan den Westwall staat, de kihderen de moeder boven het hoofd zijn gegroeid, hun wex-kzaamheden niet verrichten of op school dikwijls ontbreken en des avonds te laat thuis komen. Uit het overvloedige materiaal, dat de N.S.V. dagelijks doorleest, kan zij afleiden, hoe zij haar werkzaamheden moei organiseeren. Gelukkig heeft zij in de meeste gevallen slechts een opvoedende taak. Slechts in enkele gevallen echter maakt zij. een actief gebruik van haar jeugdhulp, wanneer zij nl. constateert, dat de primaire opvoedingsfactor in het leven van een kind. het ouderlijk huis. zijn phchten niet nakomt. Daar dit niet nakomen van de plichten een ge volg kan zijn van den oorlog, wox-dt haar werk zaamheid des te actueeler. Want dit verzuim kan de gemeenschap van ons volk, waarvan de toekoxnst is gebaseei-d op vele levenskrachtige kinderen, be- nadeelen. De practische wegen die de N.S.V.-jeugd zorg bewandelt om deze benadeeling van de ge meenschap vroegtijdig en grondig te weren en om tevens ook het levensgeluk van 'het kind en zijn familie te beschermen zijn; de kinderverzorging, het voogdijschap, het beschermende -toezicht, de rij willige hulp bij de opvoeding, of de door haar ^heerde talrijke jeugdverblijven. Hij draagt het iine er toe bij om ondanks den oorlog ieder begin an een gevaar voor de jeugd en de verwaarloo zing van de jeugd reeds in de kiem te smoren en té vernietigen. Engelsche luchtaanvallen. DEN HAAG, 10 Juli. In den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Brit- |i sche vliegtuigen boven ons land. Behalve bri sant- en brandbommen werden ook nu weer brandplaatjes geworpen. De hier en daar ont- i st-ane bosch- en heidebranden konden snel ge- 'J bluscht. worden. In een stad in Limburg werden 7 woonhuizen deels vernield, deels zwaar be schadigd Hierbij waren helaas 8 dooden te be treuren. EXAMENS. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen A te Haarlem slaagden Woensdag: H. J. Engelkes, C. M. Groot, M. Grob- ben. J. C. van Alphen, H. M. Peschar, C. A. J. van Woerden, M. J. Versaan, E. M. Prinsen, H. Bisseker, H. J. Busser en W. C. J. van Egmond, allen te Haarlem: C. J. Cla.y, te Santpoort; H. L. Boven- kamp te Heemstede; A. de Smeth te Hoofddorp en A. M, Cornelisse te Badhoevedox-p. Voor het B-examen: H. Heyting te' Heemstede; A. D. A. J. de Vos, D. Bot, J. Boeré, J. Traksel, A. Verhagen en C. J. Romeyn. allen te-Haarlem; J. Stada te Santpoort; B. W. Yspeert en T. Kuik, beiden te Bloemendaal; F. J. Holling te Aerden- hout; J. Blaauw en W. K. Hennink te Beverwijk, en W. H. Ax-ends te IJmuiden-Oost. De toestand in Nederland. Het besluit tot ontbinding der politieke partijen. De- ontbinding der politieke pai-txjen in Neder land, krachtens een maatregel van den Rijkscom missaris, heeft zoo constateert het Vereenigd Pers .Bureau niet nagelaten de noodige opschud ding te verwekken. Het persbureau heeft van be voegde zijde eer. artikel ontvangen waarin gezegd wox-dt, dat het duidelijk was, dat het uitbreken van den oorlog tegen de, bolsjewisten ook gevolgen zou hebben voor den binnenlandschen toestand in Ne derland. Hex-innerd wordt aan de rede die de Rijkscom missaris op 27 Juni gehouden heeft bij de groote be tooging te Amsterdam. In onomwonden en in klare woorden heeft de Rijkscommissaris gezegd: „Ik beschouw deze onzebetooging als het uit gangspunt voor de nationaal-socialistische reorgani satie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet wor den. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij willen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel stand bevorderen, als het zich van den binnenge drongen joodschen, kapitalistisch en, ten deele reeds nihilistischen en bolsjewistischen maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt, en indien gij, nationaalsocialisten, geloo- vig en vol vertrouwen op de voox-zienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, dié uw ouders ï-eeds eenmaal uw geestelijke en volksche gezond heid in den strijd deden handhaven". Het aan de V P. B. gezonden artikel vervolgt daarop: „Wie deze -woorden van den Rijkscommissaris leest en overdenkt, weet, dat de „democratie" in ons vaderland niet slechts haar tijd gehad heeft, maar dat ze thans politiek geliquideerd wordt. De beslissing in het Oosten van Europa beteekent tevens een politieke beslissing in het Westen. De volledige breuk met het bolsjewisme beduidt ook een volledige breuk met al wat op het „volks front" lijkt of geleken heeft. De bevrijding in het Oosten is ook een bevrijding in het Westen van Europa". „Midden-Europa en wij denken daarbij bij zonder aan Duitschland heeft een missie in en voor het nieuwe Europa. Een andere en nieuwe periode der wereldgeschiedenis is aangebroken en de dynamiek der nieuwe revolutie drukt overal de afgeleefde constructies en vermolmde stutsels der oude revolutie van 1789 opzij, om d'en weg voor de eigen nieuwe en jonge scheppingen vrij te maken". Tenslotte wordt nog gezegd, dat met dit alles onze volledige gelijkgerechtigdheid in het Ger- maansche volkerengeheel natuurlijk ten nauwste samenhangt. „De voorwaarden tot het verwerven dezer volledige gelijkgerechtigheid worden thans geschapen. Het keerpunt der geschiedenis, waarop wij staan, is voor de toekomst van ons land en volk van het hoogste belang. De eeuw "klopt aan de poort. Hoort ons volk dit niet en opent het niet hart en ziel voor den nieuwen tijd, dan wordt het hier een wegschrompelende en ndorrende bedoening, die in het Qermaansche leven op den duur geen eigen plaats behoudt. Verstaat ons volk de roepstem van het oogenblik, dan heeft het de prachtige taak een eigen Nederlandschen vorm aan zijn ideolo gisch aandeel in de groote ontwikkeling der dingen te geven, en is de gansche toekomst „open", dan is de „volledige gelijkgerechtigheid" in het Germaan- sche staten- en volkerengeheel het vanzelfspreken de en logische beginresultaat der keuze en is onder Gods voorzienig bestel een gelukkige toekomst, die aan de gouden eeuw der vaderen herinneren zal, mogelijk". GEDACHTEN VAN EEN VRIJWILLIGER De heer J. A. van der Made, die dienst genomen heeft bij 'de Waffen S.S., schrijft in „Het Volk" in een brief uit de kazerne waarin hij zijn oplei ding ontvangt o.m.: „Ik voel hier dagelijks meer, dat er een nieuwe' tijd geboren wox-dt, waarvan wij den voi'm nog nau welijks kunnen vermoeden. Het aangezicht van. den tijd is harder en geslotener dan dat van den vroe- geren, en het vertoont alle trekken van een menschheid die hax-d is geslagen en veel "geleden heeft om weer terug te kunnen keereri tot de oude waarheid, dat de mensch er niet is om gemak en geluk te zoeken, maar om zijn deel te doen, zoo dat de wereld .niet den volgenden dag bereikt zon der dat die dag mee door hem gevormd is en in'zijn aangezicht ergens mee door hem is gekneed. Niet het geluk, niet het succes zijn te zoeken, maar het simpele, namelooze meebouwen aan den volgen den dag, ieder voor zijn nameloos deel in volle 'over gave aaxx datgene, waartoe hem zijn vermogens ge geven zijn. In dezen tijd. waarin een nieuwe we reld geboren wordt, is er plaats voor den moed en het offer en de zuiverheid van millioenen die in een minder gx-ooten tijd hun vermogens nooit zoo ten volle hadden kunnen inzetten en doen gelden. Zij zouden het gemakkelijker gehad hebben en mis schien „gelukkiger" zijn geweest in den zin, waarin de kleinheid van wie voor zichzelf leeft het geluk verstaat maar hun deel zou kleiner zijn geweest dan het onze en hun geluk zou nooit op wegen tegen den zegen van te dienen wat meer is dan het eigen ik. Het kan zijn het is zeker dat ook deze nieuwe tijd eens oud wox-dt zooals de vorige, maar de zuiverheid en het offer van wie een grooten tijd vormen, gaat hooit teniet: zij zijn de waai-de van elk nieuwe en het blijvende van elk oude. Indien wi.ï meenden, dat alleen onze ge dachten de menschheid zalig konden maken, waren wij utopisten. Het gaat er niet om, een stelsel eens en voorgoed te doen zegeviex-en en te sterven in den waan, de menschheid de zaligheid te hebben gegeven, het gaat er alleen om, de menschheid datgene te geven vvaax-naar zij hunkert en dat beter "is dan het voor gaande het gaat er alleen om, haar weer een stap vooruit te helpen, haar weer een stap nader bij God te brengen, want het is ons eenmaal in het hart gelegd naar God te streven, al weten wij dat wij nooit bereiken. Zich daax-voor in te zetten met alles wat te bie den is, dat kan alleen het doel. van het leven zijn. Zich inzetten beteekent gevaar loopen en daarom leeft alleen hij ten volle die gevaar loopt".

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2