IJmuider Courant De Staiinlinie op vele punten verbroken Sovjettroepen over den Dnjestr teruggeslagen voor Kiev DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitschers en op weg naar Petersburg Sovjetwreedheden. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN Groote betooging van den Reichsarbeitsdienst. Het Stalinfront doorbroken. - Op de Oostzee een Sovjet-koopvaarder van 3500 ton getor pedeerd. Luchtactie boven de Theems en de Kanaalkust. 26e JAARGANG No. 213 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 14 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BERLIJN, 13 Juli. (DNB) Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het opperbevel der weer macht: „Aan het Oostelijk front is de Staiinlinie op alle beslissénde plaatsen in een moedigen aanval door broken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch-Roe- meensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen tot over den Dnjester. Van Ga- lieië uit achtervolgen Duitsch-Slowaaksch-Hon- gaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troe pen tot voor Kiev. Ten noorden van de Pripet- moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 kilomter ten oos ten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroe pen doen zich ontbindingsverschijnselen voor. Wi- tebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten oosten van het Peipusmeer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op, Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijk spoorwegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groote stijl ontnomen. De aan voeren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Staiinlinie bereikt." - De geweldige Duitsche overwinning in het Oosten wordt thans snel grooter na de doorbraak door de Stalin-linie, aldus het DNB. Bij Witebsk hadden de bolsjewiki hun fortificaties door pant serstrijdkrachten versterkt. De Duitsche infante risten en pioniers vochten in onweerstaanbax-en stormloop eerst in de streek van Witebsk. Toen rukte een compagnie van een Duitsch regiment in fanterie door de overwonnen Stalin-linie en drong 25 KM diep in een Sovjet-pantserregiment door. De bolsjewiki waren door de snelheid van de Duitsche troepen en de kracht hunner wapenen zoozeer ge schrokken, dat in hun gelederen algeheele verwar ring uitbrak. Daarbij werden 165 gepantserde Sovjet-vechtwagens vernietigd of buitgemaakt. Het D.N.B. meldt voorts: Volgens het extra bericht van het opperbevel der weermacht is de veelgeroemde Stalin-linie aan het Sovjetefront thans op vele plaatsen door de Duitsche soldaten doorbroken. Het Duitsche opperbevel heeft dus nu het geheim prijsgegeven dat de laatste week den strijd aan het Sovjetfront omgaf. De Stalin-linie was, naar het D.N.B. ter aanvulling verneemt, de eenige aaneengesloten verdedigingslinie, die de Bolsjewiki in het Europeesche deel der Sov jet-Unie in vredestijd hadden voorbereid. In den loop der gevechten is gebleken dat deze verdedigings linie op vele plaatsen aan het lange front was uitge breid tot een verdedigingsstrook, die op sommige pun ten vijftig kilometer breed was. Natuurlijke en kunst matige hindernissen benevens ten deele moderne bunkerstellingen en snel aangelegde veldversterkin- gen kenmerken dit uitgestrekte defensiestelsel. Het feitelijke resultaat van de doorbraak door de Stalin- linie op alle beslissende plaatsen kan in de volgende punten worden samengevat. 7. Overwinning van de laatste voorbereide bolsje wistische verdedigingslinies en van de groote rivier stelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der Oekraine, Kiev te verwachten. 2. Opmarsch over den Boven-Dnjepr naar het Oosten, 200 K.M. ten Oosten van Minsk en inneming vsn het sleutelpunt Witebsk aldaar, hiermee is de helft van den afstand tusschen de voormalige be- langengrens en Moskou afgelegd en bovendien de zoogenaamde landbrug tusschen den Boven-Dnjepr en de Boven-Duna opengesteld voor den Verderen op marsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke noch kunstmatige hindernissen meer liggen. 3. In de Noordelijken sector wordt de belangrijk ste hoeksteen van het front aldaar. St.-Petersburg (Leningrad), door het optrekken van de Duitsche pantserformaties ten Oosten van het Peipusmeer rechtstreeks bedreigd. Voorts bevat een extra bericht en weermachtbericht nog een belangrijke mededeeling omtrent de teeke nen van verval en ontbinding bij talrijke Sovjetfor maties. Dat moet opgevat worden als een onmisken bare aanwijzing, dat de voornaamste kracht van het geweldige Sovjet-leger thans gebroken is. Boven dien hebben de Sovjet-formaties de juiste onderlinge opstelling volslagen verloren en de aanvoering vermag zich blijkbaar niet meer te handhaven. De veelvoudige doorbraak door de Stalin-linie is een beslissing van beteekenis, die ver uitgaat bo- v.en het succes van den dag. Deze doorbraak heeft te gelijkertijd over voortgang en afloop van den veldtocht tegen het bolsjewisme in het belang van Europa be slist. INDRUK TE BERLIJN. BERLIJN, 13 Juli. (D.N.B.) De doorbraak der Stalin-linie op alle belangrijke punten is het gesprek van den dag en de sensatie voor Berlijn. Reeds dagen lang had men op grond van de gereserveerde bericht geving van het opperbevel aangenomen dat spoedig een samenvattend bericht over de successen van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten verwacht kon worden, toen gisteren te middernacht het speciale bericht door den omroep bekend werd gemaakt, kon men velen hooren zeggen, dat hun verwachtingen nog overtroffen waren. Bijzonder opzien heeft de mede deeling gebaard, dat Duitsche troepen dicht bij Kiev staan en dat gepantserde afdeelingen naar St.- Petersburg oprukken. De ochtendbladen werden den verkoopers letterlijk unt de handen gerukt, en voor alle winkels, waar landkaarten zijn opgehangen, verzamelde zich een groote menigte. BENZINETREIN VERNIETIGD ..BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.) Het Sovjet lucht- wapen heeft op 11 Juli 188 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 163 tijdens luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie en de rest op den grond ver hield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 11 Juli ten Oosten van Minsk op de spoorlijn naar Smolensk een uit 58 tankwagons bestaande benzinetransport trein vernietigd,, naar het D. N. B. van bevoegde zijde verneemt. Meer dan driekwart millioen liter benzine gmg'hierbij in vlammen op. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisteren een belangrijke brug over den Dnjestr vernield en zoo doende voor de in dezen sector verstrooide Sovjet troepen den terugweg afgesneden. DE VLIEGTUIGVERLIEZEN DER SOVJETS BERLIJN. 12 Juli (D.N.B.) Het luchtwapen dei- Sovjets heeft op 11 Juli 188 vliegtuigen verloren, waarvan 163 in luchtgevechten en door afweerge schut. De rest werd op den grond vernield. De strijd der Finnen. FINSCH COMMUNIQUE HELSINKI, 12 Juli. (DNB) Officieel wordt me degedeeld, dat de Sovjet luchtstrijdkrachten Vrij dag slechts enkele vluchten boven Finsch gebied hebben gemaakt. Tijdens een bombardement op Kotka werd een houten huis beschadigd. In Kymi werd een steenen huis getroffen. Vandaag werd Kotka opnieuw aangevallen, zonder dat echter be schadigingen werden aangericht. De Finsche lucht strijdkrachten hebben drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. DEENSCHE HULP AAN FINLAND KOPENHAGEN, 12 Juli. (DNB) Het Deensche Roode Kruis zamelt weer, evenals tijdens den vo- rigen oorlog tusschen Finland en Rusland vrijwil lige bijdragen in voor zijn actie van hulp aan Fin land. Er hebben zich talrijke Deensche artsen ter beschikking gesteld, die bereid zijn naar Finland te gaan om daar hun wetenschap in dienst te stellen van de gemeenschappelijke taak. Ook talrijke ver pleegsters hebben zich vrijwillig aangemeld. De be kende Deensche chirurg prof Chiewitz, is naar Finland vertrokken om met de Finsche regeering onderhandelingen te voeren over de wijze en den omvang van de Deensche hulpmaatregelen. HET SOVJETREGIME IN KARELIë. STOCKHOLM, 12 Juli. (DNB) De correspondent te Helsinki van Aftonbladet geeft een schildering van de toestanden in het door de Sovjets in het af- geloopen jaar bezette Oost-Kax-elische gebied. Wanneer men de berichten van de Kareliërs hoort, dan kan men nauwelijks gelooven, zoo schrijft de Zweedsche correspondent, dat er binnen de, gren zen van Europa nog een dergelijke onderdrukking en tevens een zoo verschrikkelijke onwetendheid overde wereldgebeurtenissen heeft kunnen be staan. Van de werkelijke oorlogsgebeurtenissen tij dens den Finsch-Russischen oorlog van 1939-1940 hebben zij, naar zij vertelden, hoegenaamd niets geweten. Men heeft hun verteld, dat Engeland op de Karelische landengte een Mannerheimlinie met zeven verdiepingen onder den grond had aange legd. Hierin waren ziekenhuizen, restaurants en ge weldige munitie- en levensmiddelenvoorraden aan wezig. De vestingen waren zoo groot, dat vracht auto's hierin konden manoeuvreeren. Verder ver nam de correspondent van de Oost-Kareliërs, dat de levenstoestanden in den laatsten tijd daar voort durend zoo zijn geweest, dat de bevolking steeds aan dei grens van den hongerdood heeft gestaan. Over de arbeidstoestanden werd den Zweedschen journalist meegedeeld, dat in de houtzagerij te Pe- troskoj het zwaarste werk door vrouwen werd ge daan, die per maand 110 a 115 roebel verdienden. Hierbij moet worden opgemerkt, dat een liter melk 7 roebel, een roggebrood 1.20, een wittebrood 3, een paar viltschoenen 50 roebel kostten. Heeren- costuums waren er in het geheel niet te koop, daar een pak niet minder dan 1520 roebel heeft gekost. Uit het gemiddelde loon van een arbeider, dat 250 roebel per maand bedraagt, kan men afleiden hoe de levenstoestanden in het Sovjetrijk er uitzien. De handel in konijnen en geiten. Het ANP meldt: De bijzondere omstandigheden hebben in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot het ontstaan van een levendigen handel in konijnen en geiten. Hierbij worden vaak buitensporige win sten gemaakt. De handel strekt zich zelfs uit tot pasgeboren nestkonijnen,die vroeger nooit als han delswaar in aanmerking plachten te komen. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat het hier een ernstige overtreding van de prijs voor schriften betreft. Zoolang voor konijnen en geiten geen afzonderlijke regeling tot stand is gekomen, gelden in dit opzicht de algemeene bepalingen welke verkoop tegen een hoogeren prijs dan op 9 Mei 1940 verbieden. De controle op de naleving der prijs voor schriften door de inspecties voor de prijs- beheersching zal zich ook met dit gebied bezig houden. Men zij dus gewaarschuwd. SLACHTOFFER VAN DE GEPEOE LIBAU. 12 Juli (D.N.B.) In de gevangenis an het district Libau is door Duitsche soldaten de zwaargewonde, vroeger Russische stafkapitein Alexis Oldenburg gevonden. Bij vertelde o.m, het olgende: Ik was als boekhouder werkzaam bij het gemeen tebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearres teerd. Ik werd voor den bolsjewistischen kapitein Rosoel geleid, een uit de Sovjet Unie hierheen ge komen jood, die hoofd was van de Libausche Gepeoe. Ik werd herhaalde malen gefouilleerd en men ontnam mij al mijn geld, papieren en voorwer pen van waarde. Vervolgens werd ik met 28 andere arrestanten tezamen in een nauwe cel opgesloten. Wij werden herhaalde malen verhoord en met ge weld gedwongen protocollen te onderteekenen. Des nachts hoorden wij uit de andere cellen schoten en luid geschreeuw. Daarop werd ook onze celdeur opengerukt en wij moesten een voor een naar bui ten komen. Ieder, die den drempel overschreed kreeg een schot in den nek. Voor onze celdeur stapelden de lijken zich op. Ook ik moest naar bui ten komen. Ik kreeg een schot in den nek en werd bewusteloos. Toen ik weer bij kennis kwam, voel de ik op mij de zware lichamen van andere neer- 'eschotenen. Ik was volkomen met bloed overdekt. De bolsjewistische beulen hadden klaarblijkelijk de vlucht genomen. Daar ik aan den linkerschouder was getroffen en de kogel bij het verlaten van mijn lichaam mijn rechteronderkaak had verpletterd, kon ik mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tus schen de intusschen reeds lol ontbinding overgaan de lijken, tezamen met den Letlandschen kapitein Kaus, die eveneens slechts gewond was. De rot- tingslucht was verschrikkelijk en dreigde ons te verstikken. Steeds weer verloren wij door bloed verlies, honger en stank het bewustzijn. Op den vierden dag werden wij door Duitsche soldaten uit onze positie bevrijd. Talrijke Duitschgezinde inwoners van Rozanka werden op gruwelijke wijze door de Bolsjewisten vermoord. De familieleden bij de lijken der slachtoffers. (Foto P. B. Z.-Holland) Oorlog en leed zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Dat is reeds van den eersten oorlog ooit gevoerd het geval. Er zijn al vele pogingen in het werk gesteld het oorlogsleed te verzachten, waarbij bijvoorbeeld het Roode Kruis een belang rijke taak vervult, maar de moderne tijd heeft met zijn nieuwe wapens en nieuwe mogelijkheden tot strijdvoering zooveel meer menschen direct bij het oorlogsgebeuren betrokken, dat het welhaast on mogelijk moet v/orden geacht op eenigszins vol doende wijze het leed te verzachten. Desniettemin is en mag dit geen reden zijn den arbeid van hulp verleening te staken, een opvatting die overal ter wereld gedeeld is, want voortdurend heeft men'aan den uitbouw van het Roode Kruiswerk gearbeid. Indien de strijdenden echter zelf niet medewerken aan een zoo humaan mogelijke krijgsvoering is elk streven tot verzachting van het leed bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Daarom zijn wreedheden uit den booze en als men onderstaand D.N.B.- bericht (opgenomen in ons blad van Vrijdag j.l.) leest, waarin de Slovaaksche oorlogscorrespondent Vasko in het blad „Slovak" vertelt van de vreugde over den intocht van de Slovaaksche troepen, een vreugde echter, steeds weer getemperd door dc smart over het lot van hen die slachtoffers van bolsjewisten waren geworden, vraagt men zich af waarom deze wreedheden moesten worden gepleegd Het bericht luidde: „Achthonderd vreedzame menschen werden in een plaats op tachtig kilometer afstand van de grens op de beestachtigste manier vermoord. Bijna ieder gezin van dit plaatsje met 30.000 inwoners be- Aangrijpende scènes speelden zich te Lemberg onder de bevolking af na den gruwelijken massamoord op de duizenden Oekrainers. (Foto P. B. Z.-Holland) treurt het heengaan "van een familielid, dat door de bolsjewisten is vermoord. Toen Vasko in een ander plaatsje aankwam, werd juist de identiteit van 240 arbeiders vastgesteld, wier lichamen geen schotwonden vertoonden, doch waar van de hoofden vreeselijk verminkt waren. Allen zijn met hamers en bijlen doodgeslagen. Zij hadden hun maandloon gevraagd, zoo meldt Vasko, en kre gen het volgens de methoden der Sovjets. De verbolgen bevolking leidde den correspondent in het weeshuis, waar de bolsjewisten tachtig kin deren hadden 'doodgeslagen om zoodoende de Oekrainers uit te roeien. Ik had, zoo besluit de correspondent in zijn bericht, nooit en nimmer ge dacht dat menschen in staat zouden zijn zooiets te doen. Het is vreeselijker dan men zich vermag voor te stellen". Twee meisjes verdronken. LEEUWARDEN, 12 Juli. Twee meisjes, 11 en 10 jaar oud, die verpleegd werden in een inrich ting voor onverzorgde kinderen, zijn bij het baden in de Dokkumer Ee verdronken. GEMEENSCHAP NAAR HET MUIDERSLOT AMSTERDAM, 12 Juli. (ANP) Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsch-Duitsche Kuituur gemeen schap een boottocht georganiseerd naar het Mui- derslot. Evenals voor de lezingen en voordrachten, welke reeds door deze cultureele vereeniging zijn georganiseerd, bestond er ook nu voor dezen tocht naar het historische kasteel groote belangstelling van Duitsche en Nederlandsche zijde. Aan dezen tocht, welke een succes werd voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituur gemeenschap, na men o.m. deel: de Beauftragte van den rijkscom missaris voor de stad Amsterdam, senator dr. A. Böhmker, wethouder dr. J. Smit, wethouder ir. C. J. Neiszen. de Kreisleiter der N. S. D. A. P., W. Paustian, dir. van de Deutsche Oberschule, dr. C. Kniffler, de secretaris van de Nederlandsche bank, J. Robertson, de commissaris van de Nederland sche bank, dr. Bühler en prof. K. Gerth, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Rijkscommissaris spreekt op Houtrust. Duitsch weermachtsbericht van Zondag HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, .13 Juli (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, is de Stalin-linie door moedige bestorming op alle beslissende punten doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch-Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front tot over den Dnjestr teruggeslagen. Van Galicië uit achtervolgen Duitsch-Italiaansch-Hongaarsche troepen den vluch tenden vijand. Ten noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten noorden van de Pripet-moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 K.M. ten Oosten van Minsk. Witesk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten oosten van het Pei- pus-meer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groote stijl ontnomen. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ont bindingsverschijnselen voor. De aanvoeren, die nood zakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin-linie bereikt. In het Oosten dér Oostzee heeft een motortorpedo boot een Sovjetkoopvaarder van 3500 ton getorpe deerd. Het schip moet verloren geacht worden. In Noord-Afrika is een nachtelijke Britsche po ging om een uitval uit Tobroek te doen, na voorbe reiding door krachtig geschutvuur, verijdeld. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorraden bij Mersa Matroeh. Zij hebben te Tobroek batterijen van het afweergeschut tot zwijgen gebracht en munitievoorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche scheepvaart heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor de Z. O.-kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Gevechtsvliegtuigen hebben haven werken aan den mond van de Theems en in het Zuidwesten van Engeland gebombardeerd. Aan de Kanaalkust zijn gisteren drie vijandelijke jagers bij luchtgevechten neergeschoten en drie vijande lijke gevechtsvliegtuigen door afweergeschut van de marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijan delijke afdeelingen bommen op het kustgebied van Noord-West-Duitschland laten vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Twee aan vallende gevechtsvliegtuigen werden door nacht jagers neergeschoten. De 1ste luitenant ter zee Schütze heeft tot dus verre in totaal 37 schepen tot zinken gebracht en daarmede als zevende duikbootcommandant meer dan 200.000 ton scheepsruimte vernietigd. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Aan den voor avond van de groote demonstratie van den Reichs arbeitsdienst op Houtrust heeft deze dienst heden middag op het Lange Voorhout een défilé gehouden voor Oberst Arbeitsführer Bethmann, leider van den Arbeidsdienst in Nederland. Deze arbeids dienstleden waren in de residentie te gast. Wij geven nog even in het kort het doel van den Reichsarbeitsdienst weer. Alle jongemenschen. jongens zoowel als meisjes, zonder onderscheid van afkomst of maatschappelijke klasse worden in gemeenschappelijken arbeid voor de nationaal- socialistische volksgemeenschap bijeengebracht. Zij worden opgevoed tot discipline en persoonliike be reidwilligheid tot het brengen van offers. Zij be trachten ware kameraadschap en hun wordt waar deering bijgebracht voor den lichamelijken arbeid. Zij gevoelen zich dus in gezamenlijken dienst voor het vaderland en voeren thans dien dienst uit in de moeilijkste omstandigheden. Aan het défilé namen omstreeks 1900 man deel. De Duitsche arbeidsdienst heeft Zondagmiddag op Houtrust een groote betooging gehouden waar aan werd deelgenomen door ongeveer 1000 man alsmede 100 meisjes van den Duitschen Arbeids dienst. Het geheel stond onder leiding van Oberst- Arbeitsführer Bethmann. Op de eene tribune hadden plaats genomen de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart, de bevelhebber der weermacht in Nederland, gene raal der vliegers Christiansen, de commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, de oberste S.S. und Polizeiführer, S.S.-grunpen- führer Rauter. en vele andere vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst Breunese, de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert en de leider der N. S. N. A. P., dr. E. H. van Rappard. Klokslag 4 uur marcheerden de jongemannen van den Arbeidsdienst het veld op. de blinkende spaden over den schouder. Stram marcheerden de forsche knapen, dof klonken de laarzen op het veld. Nadat de eeregasten plaats hadden genomen op de tribune schreden de jonge meisjes naar voren en heschen onder gezang de beide vanen van den Rijksarbeidsdienst aan de hooge masten. Vervol gens meldde de commandant de aangetreden ar beidsdienst den Rijkscommissaris. Thans volgde een spel in vraag en antwoord, spreekkoren en liederen. In dit spreekkoorspel kwamen geest en doel van den arbeidsdienst tot uiting. Allen zongen gemeenschappelijk hierna het lied „Wij dragen het vaderland in ons hart". Vervolgens sprak de Rijkscommissaris. REDE RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris zeide in zijn rede tot de aangetreden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijksarbeidsdienst, dat uit hun aanwezigheid hier blijkt, dat zij, als achttienjarige jonge men schen, uit alle gouwen van het rijk. gehoorzaam en getrouw aan het bevel van den Führer bereid staan in den strijd welke voor het Duitsche volk beslissend is voor zijn bestaan en zijn eer. Zij zijn de tweede generatie van het Duitsche volk welke thans aantreedt voor den laatsten beslissenden strijd, want het is allen duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche rijk alleen. Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het be staan en de toekomst van Europa. De duizenden ja ren oude cultuur van het Avondland, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan onze kinderen en kleinkinderen, staat op het spel De strijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en om de cultuur van het Avondland. De jonge menschen in den Arbeidsdienst zijn hierbij, in de eerste plaats de jonge mannen. Voor hen is de arbeidsdienst tevens een voorbereiding voor een latere taak, namelijk den eeredienst met de wapens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorjog zal niet ophouden voor de Duitsche vanen definitief hebben gezegevierd. Ieder moet thans zien, dat op dit vasteland geen macht be staat, welke het zou kunnen wagen tegen de Duitsche weermacht op te treden. Toen de sa menzwering op den Balkan ontstond riep de Führer zijn soldaten en in korten tijd was alles weg, wat daar tegen Europa en het Duitsche volk had samengespannen En nu door het Bolsjewisme de grootste samenzwering tegen Duitschland en Europa op touw werd gezet, nu heeft de Führer wederom zijn soldaten- geroepen, na een strijd van bijna twee jaar. Op het oogenblik kunnen wij zeg gen, dat het tweede en laatste bolwerk van de Bolsjewisten is vernietigd. De Duitsche pantser troepen stormen verder en veroveren Oost-Europa. De duur van den oorlog schrikt ons niet meer af. Op het vasteland zal binnenkort niemand meer zijn die het zou kunnen wagen zich te verzetten tegen de Duitsche wapens. De oorlog moge zoolang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds begonnen worden met den op bouw van het nieuwe Europa volgens eigen orde ning; buiten dit vasteland zal de vijand de scherp te van de Duitsche wapens te voelen krijgen. Afgezien van de voorbereiding tot den gewapen- den dienst, legt ook de arbeidsdienst zelf reeds de plicht op zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vaderland. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer terugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn verkbank, wan neer dan weer alle goedgezinden hier zullen bou wen aan het groote sociale werk van het nieuw gewonnen Europa, dan zullen de leden van den arbeidsdienst kunnen zéggen: „ja, wij hebben toen het uur der beslissing meegemaakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een jqngeling van achttien jaar kan eischen". (Vervolg zie pag. 2),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1