IJmuider Courant Negen millioen man tegenover elkaar aan het Oostelijk front. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Geweldige worsteling aan het Oostelijke front. Distributie van vleesch De nieuwe bonnen Verhooging van vleeschrantsoen gas Wees zuinig met en electriciteit! 26e JAARGANG No. 217 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 18 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Sovjets werpen hun laatste reserves in den strijd. Het DNB meldt: Na den succesvollen doorbraak door de Stalinlinie js thans aan het geheele Oostelijke front een ge weldige worsteling om de laatste beslissing aan den gang. Steeds weer tracht het Sovjetcommando den stormloop van de Duitsche weermacht en van de verbonden troepen tegen te houden. Doch reeds wordt in het Duitsche weermachtsbericht gecon stateerd dat de Sovjets thans hun laatste reserves in. den strijd werpen, die waarschijnlijk ook zeer Spoedig verbruikt zullen zijn. Het Duitsche weermachtsbericht geeft derhalve reeds met stelligheid te kénnenn dat zeer binnen kort opnieuw groote successen zijn te verwachten. Het becijfert het aantal tegenover elkaar in den strijd staande soldaten op negen millioen. Dit is aanzienlijk meer dan in het vorige jaar tijdens de geweldige worsteling in het Westen en in het alge meen meer dan ooit in den loop der geschiedenis jn een enkele slag is voorgekomen. Zoo overtreft dan deze beslissingsstrijd, die thans aan den gang is, tusschen de Duitsche weermacht aan de Sovjet troepen, wat zijn omvang betreft, alle begrippen uit de krijgsgeschiedenis, zoowel wat betreft het aantal strijders als ook de uitgestrektheid van het front. De beslissing, welke thans door de Duitsche troepen en hun bondgenooten in het Oosten wordt afgedwongen, bepaalt voor eeuwen den verderen loop der Europeesche geschiedenis. VAL VAN POLOZEK. Bij hun opmarsch naar het Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszijden de krachtig versterkte stad Polozek gepasseerd. Daaropvolgende Duitsche afdeelingen hebben op 16 Juli den tegenstand der ingesloten bolsjewisten gebroken en de stad geno men. Polozek was voor de Sovjets van veel belang als spoorwegknooppunt en haven aan den boven loop van de Duna. De Sovjets, die aanzienlijke verliezen aan dooden leden, verloren bovendien meer dan 1000 man aan gevangenen en groote hoeveelheden wapens en vooral munitie. Bij de zuivering van het terrein stijgt het aantal gevangenen voortdurend. De troepen, die Polozek voorbij waren gegaan, stieten op 16 Juli op resten van verschillende Sov jetdivisies, die wanhopige pogingen deden om den Duitschen opmarsch te stuiten. In verbitterde ge vechten van man tegen man, waarbij de Sovjets een reusachtig aantal dooden hadden, werden de bolsjewistische strijdkrachten snel verslagen. Dui zend man, onder wie de chef van den staf eener Sovjetdivisie, werden gevangen genomen. Terwijl enkele bolsjewistische groepen goed uitgerust wa ren, was de wapening van andere afdeelingen uiterst gebrekkig. In het gebied van den strijd om Kiev hebben Duitsche infanteristen Woensdag de laatste rijen Sovjetkazematten veroverd. De verdedigingswerken waren door het vernietigende vuur der vorige dagen reeds voor een groot gedeelte kapot geschoten. Doch in de. tot drie verdiepingen tellende onder - aardsche gangen hadden zich toch nog deelen der kazematbemanning kunnen handhaven, die pas weer te voorschijn kwamen toen de Duitsche divi sies voorbij waren. Door het bliksemsnelle optreden van de Duitsche pioniers werden de bemanningen van de kazematten erin verhinderd gebruik te ma ken van de volle gevechtskracht van deze kaze matten. Zij werden met de zwaarste ladingen dy namiet zoolang bestookt, tot er geen schot meer viel. Een kleine afdeeling infanterie gelukte het eveneens enkele kazematten met verscheidene ver diepingen na een vastberaden aanval te veroveren. Onder de bescherming van een kunstmatigen nevel wisten de stoottroepen de machtige betonblokken te naderen, waarna zij met ladingen dynamiet de laat ste nog overgebleven bolsjewisten dwongen te ca- pituleeren. De bemanningen waren door haar politieke com missarissen in de kazematten opgesloten. Slechts twintig overlevenden, die voor een deel zwaar ge wond waren, kwamen te voorschijn. Wat zich toen naar de Duitsche linies begaf, was een optocht van vreeselijke ellende. Bloedend, met gescheurde uni formen, uitgeput door den strijd en apathisch wankelden de gevangenen achteruit, hun zwaar ge- Wonde kameraden op primitieve draagbaren met zich mede sleepend. Voorts meldt het DNB: Nu de Sovjettroepen onder den zwaren Duitschen druk. in het gebied van Kiev steeds verder moeten terugtrekken, trachtten zij nu door aanvallen op de infanterie, die de Duitsche pantserwagens volgt, den opmarsch. te vertragen. Zij hopen op deze wijze Rantsoenen verhoogd 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visschery maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van vleesch. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli a.s. geeft elk der met „27" vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „27 vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. In totaal wordt dus op de met „27" genummerde bonnen drie rantsoenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijdvak van Vrij dag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli de met „26 vleeschwaren" gemerkte bon recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleesch waren. De met „26 vleesch" gemerkte bonnen kun nen vernietigd worden. De detaillisten, die de met „27 vleesch" gemerkte bonnen in ontvangst nemen, dienen deze bonnen op afzonderlijke opplakvellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt 100 gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt voor de hierna te noemen soorten het daarachter vermelde aantal grammen: Gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en gerookte worstsoorten 75 gram. Gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst 100 gram. Leverartikelen, Tongenworst en nierbrood 125 gram. Bloedworst 150 gram. In verband met het voorgaande wordt er de aan dacht op gevestigd dat alle bo.nnen van de vleesch kaart dus zoowel de met „vleesch" als met ..vleeschwaren" gemerkte bonnen in den ver volge recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren. Na 27 Juli a.s. zullen de distributieperioden zeven dagen duren. Dan zullen per kalenderweek per persoon drie rantsoenen beschikbaar worden ge steld. Het koopen in winkels van vleesch en vleesch waren zal van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag verboden zijn. (A.N.P.) tijd te winnnen om zoodoende de verslagen hoofd macht van het leger van den vijand te kunnen be vrijden. Bij een dergelijlcen aanval stond, naar aan het DNB wordt .gemeld, een enkel Duitsch regiment tegenover een geheele Sovjet pantserdivisie, ver sterkt door een gemotoriseerde, brigade infanterie. Vijfmaal bestormden de Sovjet pantserwagens met den moed der wanhoop de ver uit elkaar getrokken Duitsche linie. Alle aanvallen stortten echter door het moorddadig vuur van de Duitsche pantseraf- weer kanonnen, het Duitsche infanteriegeschut en de mitrailleurs ineen. In den sector van een enkel bataljon van dit regiment werden niet minder dan 32 pantserwagens vernietigd. De grootscheeps opgezette boljswistische aanval was ineengestort. Op niet te stuiten wijze gaat de Duitsche opmarsch verder. In het centrale deel van het Oostelijk front hebben Duitsche troe pencontingenten aan de overzijde van den Dnjepr op 16 Juli den aanval op de Sovjetlinies voortge zet en het hier_ gevormde bruggehoofd naar alle kanten uitgebreid. Hierbij kwam het ten Oosten van Orsja tot een hevig vuurgevecht met sterke Sovjet-achterhoeden. De bolsjewisten trokken zich met zware verliezen in een groot plaatsje terug en probeerden vervolgens het in den strijd werpen van versterkingen den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. Op dit oogenblik mengden zich ver scheidene Duitsche batterijen in den strijd. Steeds sneller schoten de Duitsche kanonnen op den haard van verzet. De grond trilde van den luchtdruk der schoten. Minutenlang was de lucht vervuld van een gesis en gesnor. De Duitsche artillerie hamerde den bolsjewistischen weerstand kapot en maakte voor de voorwaarts stormende infanteristen den weg vrij. Tevergeefs trachtten de bolsjewisten nog hier en daar door te breken. Dë gevechtsformaties van de Duitsche infanterie hadden hen spoedig gegrepen en overweldigd. AANVAL OP BOLSJEWISTISCH ZENDSTATION. BERLIJN, 17 Juli (DNB) Een Duitsch ge vechtsvliegtuig, dat gisteren in de omgeving van St. Petersburg een gewapende verkenningsvlucht, uitvoerde, bespeurde in een bosch een vrij groot Sovjet zendstation. Tusschen de vier groote zendmasten en de talrijke huizen was een druk verkeer van auto's en soldaten. Ondanks de luchtafweer, die terstond een aanvang nam viel het Duitsche gevechtsvlieg tuig .het radiostation aan. De eerste reeks bommen trof nauwkeurig doel. Groote stof- en rookwolken bewezen den Duitschen vlieger, dat zijn bommen huizen en auto's vernietigend hadden getroffen. Een tweede serie bommen voltooide het vernielingswerk. Bij hun vertrek konden de Duitsche vliegers onmis kenbaar waarnemen dat twee der zendmasten waren afgeknapt en tusschen den wirwar der kapot getrokken draden lagen. Verscheidene gebouwen waren ingestort, andere brandden. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon „27 reserve": 20 Juli t/m. 26 Juli, 3 K.G. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „27" van de broodkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Bon „27-4 rantsoenen" van de broodkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 400'gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gran gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „27" van de melkkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 1 3/4 Liter per bon. EIEREN. Bon „27" eieren": 20 Juli t/m. 26 Juli, één ei per bon. KOFFIESURROGAAT EN TIIEE. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Zooals reeds werd medegedeeld, zal er in den vervolge geen thee meer op de bónnen beschikbaar worden gesteld. Het is echter toegestaan de even tueel nog bij de detaillisten aanwezige voorraden thee op den nieuwen bon voor koffiesurrogaat uit te verkoopen. Uiteraard zullen deze nog aanwezige voorraden niet groot zijn, zoodat inên er rekening mee dient te houden, dat in vele gevallen door de winkeliers uitsluitend koffiesurrogaat verkocht zal kunnen worden. Bon „104" van de bonkaart algemeen: 20 Juli t/m. 16 Augustus, 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee (voorzoover voorradig) per bon. Op den bon mag reeds Zaterdag 19 Juli worden gekocht. Extra havermout voor aanstaande moeders. •s-GRAVENHAGE, 17 Juli. De secretaris-ge- neraal van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat voortaan de aanstaande moeders en jonge moeders gedurende de drie laat ste maanden voor en de drie eerste maanden na de bevalling, in aanmerking kunnen komen voor een extra hoeveelheid havermout. Deze hoeveel heid zal 150 gram per week bedragen. Belangheb benden kunnen zich ter verkrijging van losse rantsoenbonnen wenden tot den plaatselijken dis- tributiedienst. Uiteraard kan deze extra hoeveelheid slechts worden verstrekt, indien met de aanvrage bij den plaatselijken distributiedienst tegelijkertijd een attest van een medicus of vroedvrouw wordt over gelegd. Sovjet-Russische kinderen en vrouwen met zuigelingen wachten op brood- uitdeeling. (Foto Scherl-Stapf.) EEN BEELD, DAT DUIDELIJKE TAAL SPREEKT. Een buiten gevecht gestelde tank der Sovjet-strijdkrachten, zooals er aan het front in het Oosten honderden langs den weg liggen. (Foto Atlantic-Holland) Duitsch weermachtsbericht Bezetting van Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juli (D.NB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Door zijn 'laatste reserves in den strijd te bren gen, tracht het Sovjetcommando den opmarsch van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten tot staan te brengen. Aan het gehèele Oostelijke front is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang. Ongeveer negen millioen soldaten staan hier tegenover elkander in een strijd, welks afmetingen haar weerga in de geschiedenis niet hebben. Groote successen beginnen zich af te tee kenen. Aan den Zuidelijken vleugel hebben Duit sche en Roemeensche troepen Kisjinev, de hoofd stad van Bessarabië, veroverd. In de wateren rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van drieduizend ton vernield en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht zijn vliegvel den in de Midlands gebombardeerd. In hangars en schuilplaatsen deden zich hevige branden en ont ploffingen voor. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben militaire installaties in de haven van Great Yarmouth gebombardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdee ling Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven Suez aangevallen en brand veroorzaakt in de olievoor raden aan den Zuidelijken toegang tot het kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overdag de Nederlandsche kust aan te vallen, heb ben patrouillevaartuigen zes en afweergeschut drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht op weinige plaatsen in Noordwest Duitschland een klein aantal brisant- en brand bommen laten vallen. De schade was onaanzien lijk. Drie der aanvallende Britsche vliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergehaald". Over den Duitschen aanval op Suez meldt het D.N.B. nog: Bij den aanval van Duitsche vliegtuigen op het Suezkanaal in den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn de kanaalwerken getroffen door verschei dene zware en een groot aantal lichtere bommen. Een tweede aanval was gericht op de havenwerken Ontrooming van de melk 's GRAVENHAGÉ, 17 Juli. Het ANP meldt: Uit de officieele mededeeling betreffende de dis> tributie van vleesch blykt, dat ons vleeschrant soen niet onbelangrijk verhoogd wordt een me dedeeling, welke met groote instemming ontvan gen zal worden, Wanneer men het bericht van de bonaanwijzing voor vleesch leest, zal men wellicht niet zoo onmiddellijk zien hoe groot de verhoogirig van het rantsoen is. In het kort komt het hierop neer. Tot nu toe kwam ons rantsoen neer op 250 gram in 8 dagen. Het wordt thans verhoogd tot 300 gram in 7 dagen. Met deze verhooging gaat tevens nog een wijziging gepaard en wel in den termijn, voor welken het rantsoen geldt. Dezen termijn wil men laten sa menvallen met de kalenderweek. Dit is gemakke lijker ook voor de huisvrouw. Zij kan dan rekening houden met een. geldigheidsduur van den bon van precies een week en weet dus, dat bij den aanvang van elke nieuwe week ook een nieuwe vleeschbon ingaat. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus 9 dagen wordt blij kens het officieele bericht 400 gram beschikbaar gesteld. Men is daarrpede dan- op het verhoogde rantsoen aangekomen en heeft tevens de termijns wijziging verwerkt. De huisvrouwen zullen echter verstandig doen dit rantsoen nu niet in eens te koopen, doch over den geheelen termijn te verdeelen. Er bestaat thans geen enkel gevaa dat d eslagers het verhoogde rantsoen niet zouden kunnen leveren. Elk gezin kan zijn vleeschverbruik indeelen precies zooals dat ge- wenscht wordt. De aanmerkelijke vergrooting van ons vléesch- rantsoen komt niet onverwacht. Eenige maanden geleden reeds is er op gewezen, dat de voederposi- tie een vermindering van den veestapel noodzake lijk maakte en dat het vleesch, hetwelk hierdoor beschikbaar zou komen, een verruiming van het rantsoen mogelijk zou maken. Deze verwachting is thans bewaarheid. In het afgeloopen voorjaar is de weersgesteld heid voor de vleeschvoorziening in dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wachten. Daardoor werd de hoop dat de koeien genoeg voeder in het weiland zouden vinden om voldoende in gewicht toe te nemen, aanvankelijk met verwezenlijkt. En. hier heeft men tevens het antwoord op de vraag, waarom in de achter ons liggende maanden- niet overal in het land op alle vleeschbonnen vleesch beschikbaar was. In de laatste weken begon de natuur echter mee te wer- ken en een ieder heeft de groote verbetering kun nen constateeren, welke op dit punt ingetreden was. Na de verhooging van het aardappelrant soen komt thans de verruiming in de vleesch- positie. De groote beteekenis, welke dit heeft voor de voedselvoorziening van ons volle zal niemand onderschatten. Thans nog enkele mededeelingen over een andere aangelegenheid. Het is noodzakelijk, dat wij onze vetpositie zoo veel mogelijk op peil houden. Om dit te kunnen doen is men genoodzaakt tot volledige ontrooming van de melk over te gaan. Naar men weet is het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vastgesteld op 2,5 pCt. In begin Augustus zal dit vet eruit gehaald worden en zal dus practisch slechts taptemelk beschikbaar ziin. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrant- soen bezwaarlijk gehandhaafd kunnen worden. De ze ontrooming neme men vooral niet te tragisch. Ook taptemelk heeft een uitstekende voedings waarde. De eiwitstoffen zijn uit voedingsoogpunt van groot belang en deze blijven in de melk aan wezig. Daarbij wordt voor kinderen beneden 14 jaar voor moeders, die een baby verwachten of een baby voeden, voor zieken en voor arbeiders in bepaalde bedrijven, melk beschikbaar gesteld van het tegen woordige vetgehalte. In het algemeen is het echter noodzakelijk, dat wij het vet uit de melk zooveel mogelijk benutten om in boter om te zetten. Zoo komen aangename en onaangename tijdingen tezamen. Laten wij met dankbaarheid kennis nemen van de aangename mededeeling, laten wij de onaangename aanvaarden in de overtuiging, dat ze onvermijdelijk zyn". van Suez. Hier hadden de vliegers het gemunt op de petroleumvoorraden en minstens drie tanks gin gen na hevige ontploffingen in vlammen op. Een zoeklichtstelling werd vernield. De vliegers kon den bij dezen aanval constateeren dat een passa giersschip van 10.000 tot 12.000 ton, dat in den nacht van 13 op 14 Juli getroffen was, nog steeds in brand stond. Het schip was aan den grond ge zet en gaat zijn volledigen ondergang tegemoet Mishandeling van gevangenen door de Sovjets. Verminkte lijken gevonden. Het ANP verneemt uit Berlijn: i Men beschikt hier thans over de getuigenver klaringen, die de berichten over mishandeling van Duitsche gevangenen door de Sovjettroepen docu- menteeren. Zoo heeft men na de inneming van de vesting Skomorochy talrijke afschuwelijk verminkte lijken van Duitsche soldaten gevonden. Sommige dezer menschen waren gevangen genomen, anderen waren gewond in handen der bolsjewisten gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek dat zij op de gruwelijkste wijze mishandeld waren. De commandant van een afdeeling geschut en cavalerie heelt mededeeling gedaan over de gebeur tenissen in de nabijheid van Loeclc, waar zijn af deeling, nadat de munitie verschoten was, gevan gen was genomen. Met uitzondering van hemzelf werden alle gevangenen van achteren neergescho ten. Zijn oppasser had men tevoren beide oogen uitgestoken. Hijzelf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsjewisten, die meenden dat hü dood was trapten herhaaldelijk op zijn lichaam. In het gebouw van de Gpeoe te Loeck heeft men de lijken opgegraven van een eersten luitenant, een tweede luitenant en twee Duitsche vliegers, die aan de hand van hun persoonsbewijzen geïdentificeerd konden worden. De lijken dezer menschen waren zeer verminkt. Den korporaal K, die op 6 Juli zwaar gewond was, hebben de bolsjewisten volgens zijn verklarin gen beide polsslagaders en de elleboogpezen met messen doorgesneden. Hij had zeer veel bloed ver loren, toen hij in een lazaret gebracht was. Uit de verklaringen van een Duitschen officier, die eenigen tijd in bolsjewistische gevangenschap is geweest, bleek dat hij en zijn adjudant, nadat zij gevangen waren genomen, waren gebonden en geplunderd. Daarop joegen de bolsjewisten hen met kolfslagen en bajonetsteken voor zich uit. De officier slaagde er in te ontvluchten. Toen hij later naar zijn adjudant zocht, vond hij den man met ernstige verminkingen en ingeslagen schedel. Strenge maatregelen te wachten Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Eenige dagen ge leden is er reeds op gewezen, dat de strengere rantsoeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli jl. is ingegaan, nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uitzondering van enkele bijzon dere bedrijven, voorgeschreven het verbruik van electriciteit en gas per 2-maandelijksche periode tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toegestaan, waarom trent het volgende medegedeeld kan worden: ELECTRICITEIT. Voor verlichting en andere huishoudelijke doel einden dan koken enz. zyn de volgende minima gesteld: a. Voor hen, bij wie de meteropneming plaats gehad heeft tusschen 15 Juni en 15 Juli resp. 18. 36 en 52 KWH voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijk- sche periode van dit jaar; b. Voor hen, bij wie de meteropneming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp. 24, 46 en 52 KWH voor de 4e, 5e en 6e tweemaande- lijksche periode van dit jaar. Voor hen, dieelectrisch koken, is het minimum bepaald op 150 KWH per tweemaandelijksche pe riode. GAS. Het minimum, dat voor het gasverbruik is toe gestaan, is 60 M3. per tweemaandelijksche periode. Een ieder is dus gehouden, zijn verbruik met 25 pet. te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde mi nima zou komen, mag men het toegestane mini mum verbruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voorschriften kan een boete opgelegd worden ten bedrage van 50 pet. tot 300 pet. van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name genoemde uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 pet Aangezien een regelmatige voorziening met gas en electriciteit alleen gewaarborgd zal zijn, wan neer door samenwerking van alle verbruikers de noodzakelijke besparing wordt verkregen, zal in de naaste toekomst zeer streng, worden opgetreden tegen overschrijding van de verbruikshoeveelhe den, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rantsoenen behoeft niet meer per 2-maandelijksche periode geconstateerd te worden, doch overschrijding in een bepaald ge deelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de betrokkene voor de ge heele periode recht heeft, is eveneens ten streng ste verboden. Dit gedeelte der periode zal echter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdeeling van het rantsoen over de geheele periode niet toelaat, kan een uitzonde ring gemaakt worden. In alle plaatsen des lands zullen in verband hiermede tusschentijdsche meteropnemingen plaats hebben en indien bij bepaalde verbruikers over treding wordt geconstateerd, zal tot het nemen van maatregelen, als onmiddellijke afsluiting van den toevoer worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voorziening met electriciteit en gas zou moeten worden stopgezet. Een dergelijk gebrek aan gemeenschapszin zal met de daarmede in overeenstemming zijnde gestrengheid worden be handeld.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1