HEEMSKERK Hef gaat om Europa's beschaving. tBucg.ed'4ke StandJ Groote verscheidenheid aan de groentemarkt. Prijzen op een behoorlijk peil. De aanvoeren aan de veilingen kenmerken zich thans door een zeer groote verscheidenheid van producten. De maand Juli onderscheidt zich hier door altijd, daar niet alleen vele soorten blad groente, maar ook de verschillende soorten peul vruchten en fruit aan de markt komen. Er viel dan ook in de afgeloopen week heel wat te verwerken, daar de weersgesteldheid van dien aard was, dat de producten snel rijpen en zoowel op de bedrij ven der tuinders als op de veilingen handen te kort zijn. Ondanks de flinke aanvoeren bleven voor zoo goed als alle producten de prijzen op een behoor lijk peil; er viel over het verloop van den handel dan ook niet te klagen. Vooral het product sla. was mét het warme weer zeer gevraagd, wat in de prijzen tot uiting kwam. Zeer hoog waren de no- teeringen op de veiling van vorige week Vrijdag toen voor sommige partijen tot ruim f 8 per 100 stuks werd besteed. Deze hooge noteeringen kwa men in de laatste dagen echter niet meer voor. De prijzen varieerden toen van f 1 tot f 3.50 per 100 stuks en voor afwijkende kwaliteit werden allerlei prijzen besteed. Voor eerste soort bloemkool bleef de prijs op 11 cent per stuk. Mindere soorten gin gen van 3 tot 8 cent van de hand. Hoewel vóór postlein nog een redelijke kooplust bestond, daalde de prijs geleidelijk en varieerde van 6 tot 10 cent per K.G. Rabarber was deze week eveneens een zeer ge vraagd artikel, waardoor de prijzen stegen van 10- 18 ct. per K.G. Bospeen werd voor den vastgestel- den prijs van 9 cent per K.G. afgenomen. Met in gang van Dinsdag jl. is de prijs verlaagd tot 8 cent. Ook voor waspeen is een prijs van 12 cent per K.G. vastgesteld. De aanvoer van de verschillende soorten doppers nam in de afgeloopen week sterk toe. Het warme weer werkt voor deze producten 't rijpen te veel in een snel tempo in de hand, zoo dat er al gauw partijen kwamen, die te „rijp" wa ren. Voor doppers en peulen zijn de prijzen thans vastgesteld op 18 cent per K.G. Raspers en capu- cijners wisselden naar kwaliteit in prijs van 20 tot 27 cent per K.G. De aanvoer van de dubbele boonen als volle- grondsproduct nam toe. Het aanbod van snijboo- nen was tot nu toe heel klein. De prijzen liepen uiteen van 50 tut 55 cent per K.G. In de fruitafdeeling wordt het aanbod aardbeien iederen dag minder. Daarentegen werd de aanvoer van frambozen in de afgeloopen week heel wat grooter. Ook werden de eerste kruisbessen aange voerd, die per slof van f 1.25 tot f 1.35 opbrachten. Examens. Tot het Kennemer Lyceum is toegelaten Ankie Ma joor, alhier. Voor het Mulo-diploma A slaagden te Alkmaar: G. Pluis, alhier, G. Docter te Heemskerk en G. Eike lenboom te Bakkum. Aan het Trini'teitslyceum te Haarlem werden "be vorderd van klasse 1 b: J. Komen; van klasse lc: P. van Noort; van klasse 2 a: D. v. d. Horst en N. van Noort; van klasse 2 b: P. Vermeulen; van klasse 3 a: G. Vermeulen; van klasse 3b: W. Zwager; van,.klasse 4 H.B.S. a: J. Aardenburg; van klasse 5 Gymnasium: P. Theelen en F. van Duin. Van de Duinwijkschool voor Chr. U.L.O. alhier, slaagden de volgende leerlingen voor het examen M.U.L.O. b: Piet Bakker, Louis Geudeke en Gijs Ro- njeyn. Voor het MULO-diploma A slaagden H. A. Kranen donk en J. E. Klomp te Heemskerk; R. G. Rettig en W. L. van Sijtveld te Beverwijk. Aan het R.K. Lyceum „Sancta Maria" werden be vorderd: naar klasse 4 gymnasium: Hannie Aarden- burg,.naar de derde klas: Emma Duyn, Ria Aarden burg en Riet Post; naar dé tweede klas: Lucie Aar denburg (met lof) en Mies Braun (met lof). Voor het toelatingsexamen van de eerste klas slaagde Betsy Post. BEDEVAART NAAR IIEILOO. A.s. Zondag zal wederom de jaarlijksche Volks bondbedevaart naar Heiloo plaats hebben onder lei ding van het Centraal Bestuur. De deelnemers uit Beverwijk, die per fiets gaan, vertrekken te 9.15 uur van het Meerensteinplein. Bridgeclub „Sans Atout". De uitslagen van de wedstrijden voor de zomer competitie luiden als volgt: De heer en mevrouw Admiraal; heer en mevr. Thomas spelen gelijk met 39 tegen 35 m.p. tegen heer en mevr. Tand; L. BosN. v. Zon. Mevr. Ta bakJ. v. Leeuwen; W. G. KleineH. van Essen verliezen met 35 tegen 52 m.p. van L. MoutonJ. Berlee; P. VlotJ. Commandeur. Onderlinge wedstrijd: 1. Mevr. DilTh. Braam 44 m.p.; 2. J. BosG. de Boer 42m.p.; 3. Mevr. v. d. LindeG. Zoontjes 32 m.p.; 4. J. v. d. BergJ. Groot 28'/2 m.p.; 5. De heer en mevr. van Amstel 28 m.p 6. A. en C. Hoogeboom 27y2 m.p.; 7. Mevr. Braam—Th. Sluitman 26 m.p.; 8. A. v. GroningenT. Romijn 25% m.p. Het viscliconcours van „D. IJ. V.". Ruim 100 deelnemers. A.s. Zondag organiseert de Hoogoven Vischclub „De IJzeren Voorn" ter gelegenheid van- het één jarig bestaan een vischconcours in de Staalhaven van de Hoogovens. Aan den corps wedstrijd nemen 80 deelnemers deel en aan den personeelen wed strijd 110. De heer Van Waveren zal als hoofdcon troleur fungeeren. De heer J. Nijboer vervaardigde voor het bestuur een gegoten ijzeren voorn, dat een aardig embleem is voor de groeiende vischclub van Hoogoven Sta ten, die thans bijna 180 leden telt. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 18 JULI. Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thaiia Theater: „Robert en Bertram op ski's", 8 uur. ZATERDAG 19 JULI. Bioscoop De Pont; „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 18 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro gramma, 8 uur. ZATERDAG 19 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro- gramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: VRIJDAG 18 JULI. Rembrandt Theater: Snip en Snap-revue, 8 uur. Palace: „De familie van mijn vrouw", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „School der Liefde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 19 JULI. Rembrandt Theater: Snip en Snap-revue, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. De napluk van de aardbeien. De groote vraag naar aardbeien voor de binnen- landsche markt blijft nog onverminderd voortdu ren, want ook gisteren weer moest do geheele aan voer met dop verdeeld worden. Aan alles is thans reeds te merken, dat de napluk reeds ver vordert, want niet alleen worden de partijen kleiner, maar ook de kwaliteit van de meeste aardbeien is niet zoo bijzonder goed meer. Gunstig steken de „jon ge" aardbeien, die van versch land komen, af bij de rest .van den aanvoer, welke voor het njeeren- deel uit aardbeien van klein formaat bestaat. De soort „Moulin Rouge" wordt slechts nog in geringe hoeveelheden aan de markt gebracht; die wordt afgenomen tegen den prijs van 88 cent per slof. De Amazonen gaan ondanks den kleinen aan voer nog naar de fabrieken voor 30 cent per K.G. Ongetwijfeld is ook het aantal kilogrammen, dat door de fabrieken tot pulp is verwerkt, ver be neden de verwachtingen gebleven. E.-K. GODSDIENSTDIPLOMA B. Voor het R.-K. Godsdienstdiploma B slaagden de dames: A. Bol, Wijk aan Zee; M. A. Burger, I. van Os, A. Rushe, M. Spanjaard, Beverwijk; T. Ger- rits, Haarlem; C. van Keyningen, Velsen; T. Oos trum, C. Oostrum, Heemskerk; A. Steer, Uitgeest en Zuster Lidwina te Wijk aan Zee. Heeren: W. van Eyck, A. van Hienen, Beverwijk; Blum en Van Kuieren te IJmuiden-Oost. Thalia Theater Hoofdredacteur: R. VV. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Robert en Bertram OP SKI'S". Deze film speelt in het schoone Engadin, het Zwitsersche paradijs, waar alles onder een prach tig sneeuwkleed ligt bedolven. De bezoekers krij gen dus volop te genieten van fraaie bergland schappen. Hella heeft een paar ski's gewonnen, maar zij voelt niet voor de skisport. Haar ver- loofde Harry maakt haar hierover een verwijt, het geen Hella doet besluiten, in alle stilte ski-les te nemen. Zij leert hierbij twee Hamburger arbei ders kennen, twee vroo lijke jongens, onaf scheidelijk van elkaar als Robert en Bertram, die haar ski-les geven en tegelijkertijd verliefd op haar worden. Harry raakt op den achtergrond, maar met een truc forceert hij, terwijl hij samen met haar aan een wedstrijd deelneemt, een rendez vous, en daar komt de verzoexiing tot stand. Een sensa'tioneele race, Robert en Bertram ach tervolgd door een politie-agexxt, vormt het slot van deze aardige film. Onderlinge atletiekwedstrijden Hoogovenstaten. De afdeeling gymnastiek van Hoogovenstaten organiseert a.s. Zondag athletiekwedstrijden voor leden op het Watervliet-terrein. Het programma vermeldt: 100 M. hardloopen dames en heeren, 400 M. en 1500 M. hardloopen voor heeren, verspringen en hoogspringen voor da mes en heeren, hinkstapsprong voor heeren, ko- gelstooten, discuswerpen en speex-werpen voor da mes en heeren. Reeds zijn vele inschrijvingen ontvangen. Het blijkt, dal de heeren in het bijzonder belangstelling hebben voor de nummers 100 M. en 1500 M. hard- loopen en voor ver- en hoogspringen en speerwer pen. De dames leggen bijzondere belangstelling voor het .discus'werpen aan den dag. De inschrijving is open tot a.s. Vrijdag. Schrif telijke opgave bij de heeren B. Rencen, Meerwei- delaan 28, Velsen-N., J. van Wijngaarden, Blok- steeg 13; Beverwijk en J. A. ten Napel, Kennemer- plein lc, IJmuiden. Van Leer's Personeelvereeniging. Op 2 Juli heeft Van Leer's Personeelvereeniging een zwemelub opgericht. Direct traden 42 perso- nen, als lid toe. Het warme zomerweer was voor de vereeniging gunstig, zoodat het aantal leden thans, twee weken na de oprichting 125 bedraagt. Er wordt gezwommen in het Velserbad eiken Zaterdagavond van 7 tot 8 uur. Teraardebestelling F. J. Gilissen. In allen eenvoud had Donderdagmiddag op Wes- terveld de teraardebestelliixg plaats van het stoffe lijk overschot van den heer F. J. Gilissen, in l^ven chef-waterklerk van de fa. Van Vliet en Co. Toen de baar grafwaarts werd gedragen volgden daarachter met de familie vele vrienden van den overledene, in hoofdzaak menschen, die den over ledene bij zijn dagelijksche bezigheden op de slui zen leerden kennen of met hem samenwerkten. O.a. zagen wij in den stoet den directeur der N.V. Van Vliet en Co., den heer W. P. Mets. de heex-en J. Boon en L. P. Bux'ghouwt, resp. directeur en pro curatiehouder van Bureau Wijsmuller, de heeren P. F. van Huizen en L. Dijksen namens het Ver- eenïgd Cargadoorskantoor, vele vletterlieden, enz. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak de heer Mets eenige treffende woorden van af scheid en dank. „Het is niet gemakkelijk", zei spreker, „goede woorden te vinden om afscheid te nemen. Als jongeman kwam Gilissen 29 jaar ge leden op het kantoor der firma. Gilissen heeft zich doen kennen als een trouw medewei'ker en vriend. De verhouding die steeds prettig was, was niet als van chef en bediende, maar als twee collega's, die samen de belangen der firma behartigden". Mede namens commissarissen bracht spreker den overledene hartelijk dank. „Hij was geen man. die aan den weg timmerde, maar hij heeft zich doen kennen als een trouwe werker". Een broer van den overledene dankte de aan wezigen voor de belangstelling. Vele kleintjes maken een groote. Kleine kustvisschers komen in IJmuiden markten. Toen maanden geleden de visscherij weer ter hand kon wor.den genomen waren het vooral de kleine kustvisschers, schokkers en botters, die het eerst hiervan pi-ofiteerden. Deze scheepjes waren bij uit stek geschikt voor de uitoéfening van het bedrijf, omdat zij op slechts geringen afstand van de kust konden markten. De omstandigheden brachten met zich mede, dat zij in hoofdzaak in Scheveningen ter markt gingen. Sedert eenige dagen schijnen de botters en de kot ters zich bijzonder tot IJmuiden aangetrokken te gevoelen, immers komen deze kleine kustvisschers den laatsten tijd in grooten getale hier aan den af slag, waar ze .goede besommingen maken. Woensdag waren er 44 kustvischers, w.o. vele met garnalen aan de markt en deze scheepjes besomden in totaal f 13250 of f 300 per schip. Zij maken bijna eiken dag een reis, zoodat het resultaat werkelijk schitterend genoemd mag worden. Voor IJmuiden is dit drukke bezoek zeer belangrijk want ook hier geldt' het spreekwoord, dat vele kleintjes een groote maken. Ook krijgt de markt een grootere aantrek kingskracht op de vischkoopers, doordat er meer ver scheidenheid in den aanvoer komt. De aanvoer is trouwens door het gunstige vischweer zeer belangrijk, daar ook het aantal varende loggers zich steeds uit breidt. Van deze schepen waren er gisteren bijna der- lig aan den afslag met besommingen, die varieerden van f 400 tot f 1500. Het aantal kleine kustvisschers dat Donderdag aan de markt kwam, bedroeg 45 met een totale besomming van f 15.285.of gemiddeld bijna f 340 per schift- Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 17 Juli 1941. Tarbot 14,30f3.90Tong f 4.50—f 2.45; Garnalen 10,42, per K.G.; Kleine schol le s. f 110f80; Kleine schol 2e s. f72—£46; PufSChOl le s. f41—f26, Pufschol 2e s. £22—f6.50 Groote bot f 57—f 45; Middelbot f 40f 32; Kleine bot f 21 f 14; Kleine roode poon f60f34; Muilen f34£30; Pie terman f92—f88; Wijting £40—fóO; Groote schar £30—f2; Kleine schar £19—f 15Pufschar f 12f4,90, alles per 50 K.G. Kotters: HD 7 804: IJM 223 f1317. Loggers: KW 59 1347; KW 54 1025; KW 2 f 124G; KW 33 £926; KW 8 787; KW 89 f 877; KW 38 £1181; KW 58 f 965; KW 173 f 918; KW 20 f968; KW 97 f573; KW 47 f 1253; KW 107 f 1205; KW 108 £195; KW 104 f 1438; KW 274 £984; KW 95 f 1592; SCH 39 389; SCH 9 f1152; SCH 30 f 1006; SCH 97 1546; SCH 196 £1143; SCH 169 £1162; SCH 159 1242; SCH 64 f1047; SCH 73 f1197; SCH 116 f 886 IJM 225 f 997. Aan den afslag waren Woensdagmiddag 44 kustvisschers met een totale besomming van f 13.246. ORGELCONCERT GOEDE-HERDERKERK. De organist der Goede-Herderkerk Joop Huizinga had bij zijn eerste orgelconcert over belangstelling niet te klagen. Met een kort recital gewijd aan Bach, Boëllmann en C. de Wolf heeft hij bewe zen, een knap organist te zijn, die zijn instrument geheel beheerscht. De „zachte stemmen" zijn bij dit Flentrop-orgel van een groote bekoring en Huizinga heeft dit door zijn smaakvol registerspel weer eens doen uitkomen. De uitvoering van Boëllmann's Gothische Suite was door de gave techniek en juiste opvatting ook door de keuze der kleuren van groote muzikale spanning en was voor mij de climax van dit con cert. Huizinga heeft velen van zijn spel laten ge nieten. Moge het niet bij deze enkele uitvoering blijven. W. Rex Theater „Een hopeloos gevel". (Foto Odeon Film) Dit is het verhaal van een rijk verwend meisje Jenny, vertolkt door haar beroemde naamgenoot Jenny Jugo. Onze Jenny raakt (gelukkig niet ern stig) gewond bij een auto-ongeval. Zij wordt opge nomen in een zieken huis en dank zij de goede zorgen van professor Brucksel herstelt zij spoedig. Deze professor zegt haar eens flink de waarheid en dit doet haar het be sluit nemen, alsnog te trachten een nuttig mensch in de maatschappij te worden. Zij laat zich inschrij ven als studente in de medicijnen aan de Berlijnsche universiteit. In den beginne wordt zij door haar arogant optreden door haar medestudenten vermeden, maar als zij zich later gaat opbinden, maakt zij zich velé vrienden, w.o. Hans Fabel*, die zich eerst niet weinig aan haar ergerde. Een romantisch huwelijk is het slot van deze comedie. Hinderwet. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage ver zoeken met bijlagen van B. en* W., gericht aan Ged. Staten van Noord-Holland om vergunning tot het oprichten van een rioolwaterzuiveringsin richting op een terrein kad. bekend gemeente Velsen, sectie C. no. 897, nabij den Amsterdamsche weg, te Velsen en tot het oprichten van een riool- watërpompstation op een terrein kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie C. no. 942 nabij den Ka naaldijk te Velsen. Op Donderdag 31 Juli, des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan, bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondelijk en schriftelijk toe te lichten. VAN VERDRINKINGSDOOD GERED. De 15-jarige R. uit Castricum, was aan het zwemmen in de Heemskerksche zweminrichting aan de Maerlaan. Plotseling raakte hij de kluts kwijt en verdween in de diepte. De badmeester Th. K. sprong gekleed te water en wist den jongen spoedig op het droge te brengen. EXAMENS. Te Haarlem slaagde voor het examen Mulo A mej. Hennie Kranendonk en de heer J. S. Klomp, beiden van hier. De opening van het Dislrictshuis <ler N. S. B. Redevoering van ir. Mussert. Donderdagavond heeft de officieele opening plaats gehad van het Districtshuis van District 14 (Haarlem en Omstreken) der N. S. B. aan de Paviljoenslaan te Haarlem. De officieele ingebruikstelling geschiedde door den Leider der N. S. B., Ir. A. A. Mussert. Hiertoe was een -talrijk gezelschap bijeengekomen in de vergaderzaal van het gebouw. Aanwezig waren o.m. Mr. A. J. Backer, Commissaris der Provincie, de Regeeringscommissaris voor Haarlem S, L. A. Plelcker, de -heer Tretow als vertegenwoordiger van den Beauf- tragte des Reichskommissars in Noord-Holland, de heer Löschcr voor de N. S. D. A. P- te Haarlem, Dr. Ch. A. Götte, wethouder van Volksgezondheid en Volkshuisvesting, M. van Driêl, Wethouder van Onder wijs, de Commissaris van Politie A. W. v. d. Burgt, G. F. Vlekke, lid der Provinciale Staten. W. H. M. Nien- huis Ruysch, Gewestelijk Directeur der Arbeidsbemid deling en diverse functionarissen uit het District. Het woord werd allereerst gevoerd door den Dis trictsleider, den heer A. H. v d Horst, die er aan her innerde, dat de leider der NS.B. tot Mei 1940 zelf als Districtsleider van dit district is opgetreden. Hij heeft het district als een zorgenkind in de beweging ge kend, doch tevens de kiem gelegd voor een gezond beheer. Na de periode van neergang is het district dan ook met reuzenschreden vooruitgegaan en deelt in den opgang van de geheele beweging. Van dien opgang legt dit nieuwe districtshuis getuigenis af. De aan kleeding moge sober gehouden zijn, er is een rijkdom aan kameraadschap in iedere afdeeling die men hier vindt. Namens alle werkers, die hun arbeid in dit ge bouw vinden legde spr. de belofte af, in den geest van den leider alle krachten in te spannen. Ir. Mussert wees er op. dat dit het derde of vierde districtshuis is, dat in den loop der jaren te Haarlem werd geopend en onwillekeurig denkt spr. terug aan de eerste behuizing in de tijden van het moeilijke be gin. 14 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat de N. S. B. haar arbeid in dit land begon en het. is aantrekkelijk, aan die eerste jaren terug tc denken, niet het minst, omdat de beweging toen nog het Ne- derlandsche volk kon bereiken. Dat duurde tot 1935, toen de buitenlandsche politiek in het bestaan der N. S. B. een rol ging spelen, omdat wij ons solidair verklaarden met het nationaal socialisme in Duitsch- land en het Fascisme in Italië. Sinds dien hebben wij moeten ondervinden, hoever de haat wel ging. Wij zijn trouw en fatsoenlijk gebleven en zijn blijven staan als een phalanx van getrouwe en verbonden nationaal socialisten, die wisten, waarom het begonnen was. Van samenwerking om een nieuw Europa te bouwen heeft men nimmer willen weten. Wat heeft men al niet ge daan om de N. S. B. te ondermijnen en zoo ging Ir. Mussert voort, nog altijd is het geestelijk rapaille bezig, daar, waar zij eerlijke werkers aan den arbeid zien, hun werk kapot te maken Dit alles deert ons niet. Wij zijn en blijven wat wij altijd waren: eerlijke, trouwe en fatsoenlijke nationaal-socialisten, die hun best zullen doen, hun denkbeelden een volgende gene ratie bij te brengen. Wij willen zijn en blijven bet po litieke Narvik van het Westen, de kleine groep, die, ver van haar basis, omringd is van een groote menigte tegenstanders en niettemin stand houdt. Spr. begaf zich daarna in een beschouwing over de jaren 1937—1939 en wees er op, dat in die jaren een hechte band is gelegd tusschen alle N S. B.'ers, een band, 'die niet meer kapot te maken is en ook de Indi sche kameraden omvat, wier offers nimmer vergeten zullen worden. Zij hebben er voor gezorgd, dat in ge noemde drie jaren de N. S. B. is blijven bestaan. Nu zij in de Indische concentratiekampen zijn opgesloten en hun lot bezorgdheid wekt, spreekt dil gevoel van dankbaarheid des te meer. Als wij deze Indische kame raden levend terugzien dan zullen wij hen een ont- angst bereiden als ze nog nooit hebben gekend! Na vervolgens nog eenige woorden te hebben gewijd aan den groei van de N. S. B., die thans meer leden telt dan eenige politieke partij in ons land ooit te voren en er op gewezen te hebben, dat 6000 W. A.- mannen thans hun plicht volbrengen in de legers aan het Oostelijk front eindigde Ir. Mussert met een be roep op aller dienstbaarheid en trouw. Wanneer deze twee hier in den arbeid weerspiegeld mogen zijn dan zal dit nieuwe Districtshuis van groote verdienste blijken voor volk en vaderland. Met deze woorden verklaarde spr. het Districtshuis geopend. Nadat de aanwezigen vervolgens het gebouw hadden bezichtigd betrad Ir Mussert het balcon tot het houden van 'n rede tot de voor 't gebouw verzamelde menigte. Naar schatting 4 a 5000 'personen waren hiertoe bij eengekomen. De leden der Politieke Organisatie had den zich voor het Kringhuis op de Ged. Oude Gracht verzameld en trokken vandaar door de Groote Hout straat en langs de Dreef naar de Paviljoenslaan. W. A., S. S. en Nat. Jeugd Storm trokken van hun eigen kwartieren naar de plaats der openluchtbijeenkomst. Daarbij voegdep zich een aantal belangstellenden, zoo dat, toen Ir. Mussert naar buiten trad, het terrein voor het gebouw geheel gevuld was. Ir. Mussert wees er op, dat wij het voorrecht heb ben, in een grooten tijd te leven, een tijd, die voor Nederland zijn beteekenis kreeg in Mei 1940. Er zijn sindsdien moeilijkheden gekomen voor ons land. ge volg van de blokkade der Engelschen en de bombar dementen der Engelschen, moeilijkheden, die o.m. zich in voedselschaarschte openbaren. Inderdaad, er is schaarschte en dat wel na een tijd waarin voor duizen den guldens hier te lande aan voedsel werd wegge gooid. Dit is een zonde geweest, die thans wordt ge wroken. Intusschen hopen en vertrouwen wij, dat deze oorlog spoedig moge zijn geëindigd, doch wanneer onze te genstanders zich beklagen dienen zij te weten, dat het hun eigen vrienden, de Engelschen zijn, die hun deze moeilijkheden berokkenen. Want 't zijn de Engelschen die zoowel nu als voor 25 jaar ons het voedsel ont houden door hun blokkade. Eens echter zal de tijd komen, dat Engeland zelf aan den lijve ondervindt,- wat honger beteekent en spr. gelooft dat deze tijd niet ver meer af kan zijn, Onze tegenstanders kunnen nog wonderlijk denken: Zij wenschen, dat Rusland en Engeland samen de over winning zullen bevechten. Wat men vergeet is, dat in dat geval Nederland zonder eenigen twijfel ten prooi valt aan de vernieling, die het bolsjewisme overal heeft gebracht, waar het zich vertoonde. Maar het bolsjewisme zal hier niet komen. Wij moeten de geestelijke revolutie, waarin wij thans zit ten, doormaken en dat zal geschieden zonder dat hier bolsjewisten heerschen en zonder dat hier Engelschen landen. Want dat zou beteekenen, dat Nederland één puinhoop zou worden. Dat moeten de Nederlanders, die er zulke vreemde verwachtingen op na houden, eens bedenken. Wat zal de naaste toekomst brengen? In de eerste plaats zal Albion moeten leeren, dat Europa zich niet Nederlanders, neemt deel aan den kruistocht te. gen de Sovjet Unie en meldt u aan bij het vrijwil, ligerslegioen Nederland. De strijd tusschen twee werelden is in alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal-socialisme het communisme aangegrepen en het jonge, krach- tige Duitschland heeft zich opgeworpen om den belager der Christelijke menschheid een krachtig halt toe te roepen op het moment, dat het Sovjet- monst.er gereed lag zijn prooi te bespringen. Die prooi is Europa, die prooi is ook ons land! Maar al te graag had de Sovjet-Unie gebruik ge. maakt van een door strijd verzwakt Europa; maar al te graag had zij de roode vlag met sikkel en ha mer in het Westen willen planten, had zij ook hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voeten. Reeds had de Sovjet-Unie haar millioenen leger3 aan de Oostgrens van Europa saamgetrokken Het Duitsche leger heeft weer op het juiste mo- ment toegeslagen en heeft in zegevierenden aanval bres op bres geslagen in de Sovjet-legerscharen. De Duitsche weermacht heeft daarbij het spits afge- beten voor Europa Ook voor ons land heeft zij zich ingezet, ook voor onze cultuur en beschaving heeft zij dezen titanen- kamp aangebonden. Wij Nederlanders mogen niet werkeloos blijven toezien. Gelukkig leeft in ons volk nog een strijd- bare geest. Wij zijn niet gewend anderen de kastan- jes uit het vuur te laten halen. Europa's eer is ook onze eer. Wanneer onze zonen later zullen vrapen „vader waar stond gij, toen Europa optrok om zijn heiligste goederen te verdedigen", dan moeten wij kunnen antwoorden: „schouder aan schouder met de andere cultuur-volkeren daar waar de klappen vielen." Nederland let op u saeck! Nederlanders meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederlancj Koninginnegracht 22, 's Gravenhage, De „Ergaenzungstelle Nordwest" maakt bekend: Voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" worden keu- ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 18 Juli: 10—18 uur in Groningen, Concerthuls. Poele- straat 30: 913 uur ln 's Hertogenbosch, Prins Hendrik, kazerne: 15—19 uur in Eindhoven, Huize Maria, Kruis straat 53. 19 Juli: 10—13 uur in Meppel, hotel V/esterbeek, Wold- straat; 1519 uur ln Coevorden, café Abel, Markt; 10—ij uur in Roermond, Swalmerstraat 61; 15—19 uur tn Maas tricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli: 10—18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt; 10—13 uur in Tilburg, Werkliedenver. Tuinstraat 68; 15—19 uur ln Breda, restaurant Modern. 21 Juli: 9—13 uur ln Deventer. Parkweg 2; 1519 uur ln Hengelo, Deutsches Haus; 10—19 uur in Rotterdam, Deut- ches Haus, Volkspark. 22 Juli: 10—18 uur In Amsterdam, school Iepenweg 1S| 10—19 uur in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 1T tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben ver. richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi. eieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt g zorgd. voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen g« schleden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 1T. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67 Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konin ginnegracht 22. resp. bij de hierboven genoemde bureaux Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring - onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet - uitgereikt". Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 JUU 1941 van 21.53 tot 5.40 Maan op 19 Juli op 2.10 Maan op 19 Juli onder 17.24 langer door Engeland laat koejeneeren. En voorts zal het besef moeten baan breken, dat er een nieuw Europa moeten worden gewrocht onder leiding van Hitler en Mussolini. Zal ons land in dat nieuwe Europa een behoorlijke plaats innemen? Wij hebben steeds geloofd, dat ons vaderland zijn plaats in de rij der volken zal inne men. Hitler is geen imperialist, geen Napoleon. Aan ons de taak, te zorgen, dat wij deze betere toekomst naar den eisch voorbereiden Êen van tweeën, óf de bolsjewiki, Engeland en Amerika verwoesten Europa, óf het nieuwe wint. Aan ons dan de taak in het nieuwe Europa een behoorlijke plaats te veroveren. Met Ozo, kippenringen dragen en de vingers op steken komt men er niet. Dat is het werk van kinde ren en kindsche ouderen. Wat kleine menschjes wel denken, dat 't Imperialisme ons straks tot een kolonie zal maken, dat heeft niets van doen met de ware be doelingen van de groote leiders van Europa. Want wij zijn wel altijd kolonisten geweest, maar deugen niet voor een kolonie. Er is tweedracht in ons land. Zoo wij in 1937 de macht hadden veroverd inplaats van onze tegenstan ders, dan hadden wij geen tweedracht en geen oorlog gekend. Want wij zouden verantwoordelijkheid genoeg hebben gehad, om ons land te- sparen voor een oorlog met een land, waarmede wij nog nimmer eenig con flict hadden gehad. Nu marcheert de N. S. B. Zij vormt een minderheid, maar de tijd is voorbij, dat de meerderheid regeert. De bewuste, krachtige minderheid zal regeeren boven een onbewuste en niet krachtige meerderheid. Tenslotte wijdde spr. eenige woorden aan den strijd in het Oosten en aan de Nederlanders, die in dezen strijd hun aandeel nemen. In 1940 zijn duizenden gevallen, denkende voor het vaderland te sneven, terwijl in waarheid de rekening van Dr. Colijn werd gepresenteerd. Thans, nu ook Nederlanders in het Oosten bijdragen tot de Duitsche overwinning, weten zij, dat zij in waarheid strijden, moet het zijn sterven, voor het Nederlandsche vader- land. Het nieuwe Europa komt. Daarom treden wij blij moedig den nieuwen tijd tegemoet. Met het zingen van het zesde couplet van het Wil helmus werd hierna de bijeenkomst geslotGn. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woenisdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Nederlandsche vrijwilligers melden zich te Amsterdam voor den strijd tegen het Bolsjewisme aan. Éi- - iEota StapU HAARLEM, 17 Juli. Ondertrouwd: 16 Juli: P. B. Bijnsdorp en M. J> Hoogduin; C. A. v. d. Giesen en E. Gaspar; A. P. Uni en H. H. J. Bierenbroodspot. Getrouwd: A. J. Vermaire en P. A. Borreman; J- C. Klinkenberg en J. M. van der Kroft. Bevallen: 14 Juli: E. FictoorVan Wijnen, z., 15 Juli M. W. van BoekeiRademaker, z.; 16 Juli E. SnoeksCornet, 2 d.; J. F. van- EijkVan Halem, z.; G. A. W. KochPoot, z.; H. PhilipsHuizeiy z. G. SintVan de Wouwer, z.; E. J. SondorpMeijer z.; G. Zwarts-Bouw, z17 Juli: W. J. Zwarter— Delissen, d.; L. WalgienGooijer, d. Overleden. 15 Juli: C. van der MeulenDe Jong 75 j., Ripperdapark; P. A. van 't Wout, 65 j.„ Ver- sproockwoft.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2