KOFFIE EDEGO RIJWIELEN Jjiteuewtip RIJWIEL HUREN KORT VERHAAL Te huur gevraagd BEDRIJFSRUIMTE Weckringen Vacantie! De Groningsche scheepsbouw voorheen en thans. G. DE JAGER DE NIEUWE BON Luidsprekers van Metalen 't Is enorm Jam, Haring, Stroop BEIDER BELANG Met en zonder Bon P. van Leeuwen Alléén Zijlstraat bij de Brug K Een geschiedenis van drie eeuwen. Bloei en verval wisselden elkaar voortdurend af. De Nederlandsche Mercuur, het orgaan van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, bevat een artikel van den heer M. Bakker, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veen koloniën, over den Groningschen scheepsbouw voorheen en thans. Deze belangrijke industrie die de kleine vaart verrijkt heeft met ongeveer 150 prachtige motorkustvaarders, heeft een geschiedenis van meer dan 300 jaar, een geschiedenis die dezelfde kenmerken draagt als de Groningsche scheepvaart, n.l. van bloei en verval, in periodes, die met elkaar parallel gaan. Wel is waar zoo lezen wij zijn de welvaartskrommen ten opzichte van elkaar iets verschoven, maar de gelijkvormigheid is blijven bestaan. Heel duidelijk was het beeld van samen hang in de laatste vijf jaar, waarin de verschijning van den coaster die zooals men weet een groote concurrent was van de Britsche kustvaartuigen den Groninger schipper ongekende mogelijkheden schiep. Oorsprong van den scheepsbouw lag in de veenkoloniën. De plaats van oorsprong van den Groningschen scheepsbouw ligt in de Groninger Veenkoloniën, waar de stelselmatige ver turving van de uitge strekte veengebieden en de daarmede verband houdende kanalisatie de behoefte aan schepen van een voor de streek bruikbaar type deed ontstaan. De eerste vestiging dateert van 1640, weldra door andere gevolgd. In haar jongsten oorsprong was de bouw primitief, maar naarmate het turfvervoer toenam en de algemeene vrachtvaart de onder nemende schippers aantrok, zoodra zij hun reizen uitstrekten over de Zuiderzee naar Rotterdam en over de Wadden naar Oost-Friesland, later naar Denemarken, de Oost- en Noordzee, weer later naar Archangel en Petersburg, legde men zich op den bouw van meer zeewaardige schepen toe. Het is deze groei van de scheepvaart geweest, die de verplaatsing van de scheepsbouwindustrie heeft teweeggebracht.Was deze aanvankelijk in het centrum van de Groninger Veenkoloniën gecon centreerd, de geringe capaciteit van de veenkana- len en de daarover liggende vaste bruggen stonden den bouw van een grooter scheepstype in den weg. En zoo ziet men van omstreeks 1750 af aan het Winschoterdiep tusschen Martenslioek en Groningen steeds meer werven verrijzen. De oude scheeps- typen als Snabbe en Tasscher hadden afgedaan; de Tjalk en Galjoot namen hun plaats in. Kommervole tijden na de Fransche overheersching. Wij naderen nu een voor de scheepvaart kom- mervollen tijd, namelijk dien van den ondergang van de Bataafsche Republiek en de Fransche over heersching, de invoering van het continentale stel sel en den handelsoox'log tegen Engeland. De scheepyaart kreeg een geweldige inzinking, waarop de scheepbouw in_ dezelfde mate reageerde. De houten schepen rotten in de havens, h$t gras groeide op de werven. Ook na Napoleon's val kon de scheepsbouw niet weer op gang komen. In 1827 werd van regeeringswege de helpende hand ge boden in den vorm van bouwpremies, maar het effect bleef uit, omdat de conjunctuur niet ten goede keerde. Eerst omstreeks 1834 kreeg de scheepsbouw weer een goede kans. Nieuwe periode van bloei. Tijdens en na den oorlog tusschen Denemarken en Duitschland en na den Krimoorlog kwam de Groningsche- scheepsbouw tot grooten bloei. Het aantal--werven was -tot 100 toegenomen. In 1857 stonden 125 houten schepen op stapel. Merkwaardig is, dat te dien tijde de scheepsbouw in het Zuiden des lands nog niet tot groote ontwikkeling was ge komen, ofschoon daar toch goede mogelijkheden aanwezig waren, hetgeen later wel gebleken is. Kansen als daar heeft de Groninger scheepsbouwer nimmer gehad. Door de hinderlijke kanaalobjecten konden de zeeschepen niet aan de werf worden af gebouwd, zij moesten hiervoor naar open vaar water worden gebracht. De afmetingen werden door dezelfde obstakels begrensd. Op de zoo juist gememoreerde bloeiperiode volgde wederom een van diepe en langdurige inzinking. In 1878 werden nog slechts 10 schepen te water gelaten, maar in 1880 stond de bouw finaal stil. Wel was in 1876 het Eemskanaal gereed gekomen en waren de steenen boogbruggen door beweegbare bruggen vervangen, maar nu waren het economi sche factoren, die de verdere ontwikkeling in den weg stonden. Tijdens deze crisis voltrok zich in den scheepsbouw een ommekeer. Het stalen schip was op komst. Eerst schuchter, later met des te meer energie, ging ook de Groninger scheepsbouwer zich op den bouw van ijzeren schepen toeleggen. Aan vankelijk werden kleine scheepjes gebouwd, maar spoedig ging men over op de zeetjalken en de fraaie twee- en driemastschoeners. Na het gereedkomen van het Dortmund-Eems- kanaal, samenvallende met den toennemenden bloei van het Duitsche industriegebied, kwam er vraag naar groote lichters. De Groninger scheeps bouwers kregen hiervoor veel opdrachten. En van dien tijd af ging het met den ijzeren scheepsbouw verscheidene jaren 'crescendo, totdat in 1897 eens weer een hoogtepunt was 'bereikt. Maar de ge schiedenis herhaalt zich. De nu volgende inzinking komt in 1907 to^ staan. Zeven jaar later breekt de wereldoorlog uit. Reeds bij den aanvang waren alle werven ruim van opdrachten voorzien voor 80 pCt. voor Duitsche rekening. De jaren 19141918- De jaren 1914-1913 zijn voor de Groningschen scheepsbouw goede jaren geweest. Nieuwe scheeps- types werd aangebouwd. Het tekort aan geschoold personeel werd uit de Belgische en Engelsche ge- interneerden aangevuld. De materiaalprijzen ste gen van f 70 tot f 230 per ton. De prijzen der sche pen waren ongekend hoog. Dit verleidde de werven om voor eigen rekening te bouwen, daarbij door' hun bankrelaties ondersteund en zelfs aangemoe digd. Toen kwam de bekende inzinking, even plot seling als fel. De vrachten daalden catastrophaal. Vele reederijen konden haar verplichtingen niet nakomen. De werven, welke nog schepen hadden af te leveren, waren voor de laatste termijnen op tweede en derde hypotheken aangewezen, die bij de afwikkeling meerendeels waardeloos bleken te zijn. De eigen bouwers waren er nog minder aan toe; zij moesten de volle waardevermindering dragen. Werden in 19181920 schepen van 1250 ton voor contractprijzen van f 750.000 afgesloten, nu moesten de eigenbouwers deze schepen noodgedwongen voor f 150.000 en soms nog minder van de hand doen. Velen hebben deze verliezen niet kunnen dra gon. Toch verdwenen de werven niet. Na reorgani satie en versobering bleven zij, hoewel geruimen tijd werkloos, bestaan, ten einde bij een kentering opnieuw aan den opbouw te kunnen beginnen. Werklust en ondernemingsgeest waren immers on gebroken. De Dieselmotor kwam. De kentering kwam inderdaad. De compressor- looze Dieselmotor begon zijn succesvolle loopbaan. De fabrikaten van Brons, Stork, Benz, Werkspoor e.a. presenteerden zich bij den scheepsbouw. Intusschen had Duitschland zich weer iets uit de zware gevolgen van den. ooiiog hersteld. Ge leidelijk kwamen,, voornamelijk van die zijde, wederom bouwopdrachten binnen, hoofdzakelijk Voor kleine schepen voor de Oostzeevaart, alle voorzien van een motor en hulpzeilvermogen. Dit waren de voorloopers van de latere kustvaarders. Ook de rivierreederijen toonden weer belangstel ling voor de scheepsbouw. Voor de Rijn-, Wezer-, Oder- en Elbevaart wist de Groningsche scheeps bouw het type te leveren, dat met het oog op de stroomverhoudingen, de oevers en de bodembed dingen het meest geschikt was. Kenmerkten de jaren 1922-1927 zich door een worsteling tusschen dood en leven, de jaren 1927- 1932 brachten wel werk, echter geen rendement. In dit laatste jaar begonnen de gevolgen van den eco- nomischen oorlog zich in crisisvorm aan te dienen. Men kent het verloop. Steunfondsen kwamen tot stand, ook voor den scheepsbouw, voor de Gro ninger scheepsbouwers uitsluitend, ten behoeve van den nieuwbouw van kustvaartuigen, de creatie bij uitnemendheid van de hier gevestigde onder nemers. Dank zij dit steunmiddel, doch veel meer door de prachtige resultaten, welke met het Gro ninger kustvaartuig werden verkregen, zijn in de periode 1935-1939 door de Groninger werven meer dan 150 kustvaartuigen met een totale tonnage van 50.000 br. reg. ton afgeleverd. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 4.103.70 per k.g. Tong f 4.—f 2.30 per k.g. Groote griet f132.f112.per 50 k.g. Middelgriet f88.—f83.—idem. Kleine griet f47.—, idem. Kleine schol le s. f 71.f 57.idem. Kleipe schol 2e s. f43.f33.idem Pufschol le s. f31.f20.50, idem Pufschol 2e s. f 17.f 5.80, idem. Groote bot f 45.—f 34.—, idem. Middelbot f 31.—f 23.—. idem. Kleine bot f 17.—f 11.—, idem. Groote schar f 24.idem. Kleine schar f 17.—f 10.—, idem. Pufsehar f 9.—f 1.60, idem. Roode poon f80.f74.idem KI. roode poon f45.f34.idem Poontjes f 28.idem. Pieterman f33.—, idem. Muilen f 28.f 24.idem. Wijting f28.50—f21.—idem. Horsmakreel f 21.f 18.50, idem. Besommingen: Trawler: IJM 107, Johanna, 250 manden f 2898. Kotters: T.X. 29 f 1638.—, H.D. 18 f 934— H.D. 108 £1381.—, H.D. 125 f1807.—. Loggers: K.W. 135 f 792.—, K.W. 144 f 1137.—, V.L. 132 f 1007.—, IJM. 283 f709.—. Er waren 45 kustvisschers aan den afslag met een totale besomming van f 15.283. Voetbal NEDERLANDSCHE VOETBALBOND (afd. Haarlem). „ZEVENKAMP-DAG". De jaarlijksche „Zevenkamp-Dag", welke aanvankelijk op 3 Augustus a.s. was vastgesteld, is thans nader be paald op Zondag 24 Augustus 1941. De wedstrijden worden gehouden op de terreinen van R. C. H. (Heemsteedsche Sportparken) en beginnen om 12 uur precies. In verband hiermede is ook de datum van sluiting dei- inschrijvingen opgeschoven. Deelnemers kynnen zich tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s", bij' hun veréenigings- secrètarissen opgeven. Deze datumverschuiving vond-hoofdzakelijk- haar 'oor zaak tn het feit, dat 'de „Zevenkamp" door het verbod van het spelen van voetbalwedstrijden tot 1 September a.s. door onvoorzlenen omstandigheden derhalve op ge noemden Zondag 24 Augustus zal plaats hebben en daardoor nu beter tot zijn recht zal ko men, tevens omdat de vacanties; dan voor een groot gedeelte ten einde zullen zijn. Hierdoor is niet alleen een grooter aantal deelnemers te verwachten, maar boven dien wordt een langere duur van voorbereiding (training) verkregen. Verder mag deze dag mede worden beschouwd als een sportieve Inleiding tot het a.s. voetbalseizoen. De Bank der Tachtigers. door CISSY VAN MARXVELDT. Er was een bank in het Vondelpark, waar ik verleden jaar altijd zat. Ik zie haar nog aan komen loopen. Fleurig en opgewekt, met een wapperende" shawl. Ze leek op mevrouw Manri—Bouwmeester, toen die nog leefde Ze zette zich naast me, vond meewarig, dat ik er slecht uitzag en vertelde dan opgewekt dat zij vier- en-tachtig was. Den volgenden dag zat ik weer op die bank. Met de vrouw van yier-en-tachtig.- Fienter en bij-dé-hand kwam een oud dametje aangestapt, dat zich ook bij ons zette. De twee kenden elkaar. Zij vonden beiden, dat ik er heel slecht uitzag, dat ik beter moest eten. En de dame van vicr-en-tachtïg vroeg mij, of ik kon raden, hoe oud haar vriendin was. Ik raadde schroomvallig drie-en-zeventig. „Neen, zès-en-tachtig", zei de vier-en-tachtig- jarige trots. Ik voelde mij er hoe langer hoe slechter gaan uitzien. En toen vroeger ze mij allebei, of ik des morgens wel havermout at. Ik moest deze vraag ontkennend beantwoorden. Ik moest allebei zweren, dat ik den volgenden dag zou beginnen met pap te eten vóór ik naar bed ging. „Dan wordt u sterk voor het huwelijk", zei de vier-en-tachtig-jarige. Toen moest ik bekennen, dat ik al getrouwd was. „Dan wordt u sterk voor uw kinderen", zei de zes-en-tachtig-jarige schalks. Wreed moest ik Raar de tëleurstelling bereiden, dat ik twee zoons had. „En hoe oud zijn die dan wel.?" vroegen ze gelijk. „Mijn oudste is één-en-twintig,Ik zei het alsof het een misstap was. „Maar hoe oud bent u dan?" was de ontstellende vraag. Ik bekende m'n leeftijd. Ik bekende ook, dat ik nog een zoon van achttien had. „Ik dacht, dat u nog een jongmeisje was", merkte de vier-en-tachtig-jarige vinnig op. De volgende week zaten op mijn bankje in het Vondelpark twee oude heeren en een dame. Het gesprek kwam er op, dat ik er zoo slecht uit En of ik ziek was geweest. Neen. Ik was niet ziek geweest en ik zag er altijd slecht uit. Toen hielden zij een verhandeling over het Vondelpark van zestig jaar geleden. En hoe rustig het was. En dat er geen fietsers waren. Dat Amsterdam zoo'n mooie stad was. En dat zij zich nog best den brand in den stads schouwburg herinnerden. Toen stond de eene oude heer op. Hij wandelde fier en kaarsrecht weg. Wij keken'hem alle drie na.' „Hoe oud denkt u, dat die is?" vroeg de oude dame. „Eén-en-zeventig", zei ik beschouwend. „Zeven-en-tachentig", kreeg ik ten antwoord. „Nou, dat zou ik ook niet aan hem gezegd heb ben". En omdat beide gezichten me verwachtingsvol aanstaarden, vroeg ik: „Hoe oud bent u dan?" „Hij", zei het oude dametje eenigszins misprij zend, „is ook zeven-en-tachentig. En ik.... wat denkt u?" Het duizelde mij. „Drie-en-zestig", zei ik. „Negen-en-tachtig!" Toen kwam bij de tachtigers een vriendinnetje van mij, Lenie ten Have, van achttien. Ik voelde me een trait-d'union, die stond tusschen de jeugd en den ouderdom. A. Hartong van Ark, Tandarts, AFWEZIG TOT 11 AUGUSTUS. Spoedgevallen de aanwezige tandartsen. ME). N. DE LEEUW, Med. Gedipl. Pedicure en Voetverzorging. Modern ingericht. Spreekuren: dagelijks 10—12, 24, Woens dagsavonds 79 uur en verder volgens afspraak. WIJK AAN ZEEëRWEG 156 Telef. 5392 IJmuiden groot 3—500 M2 voor montage werkplaats, magazijn en kan toor, liefst gelijkvloers. Br. m. uitv. inlichtingen ond. no. B 166 Bureau van dit Blad. Uw drogist T. M. RITSKES Verband en Verplegings- artikeleri. Frans Naereboutstr. 66-68 IJmuiden Honkbal Winstkansen voor Haarlem en E. D. O. Wat zullen H. H. C. en Schoten doen? Het programma van deze week vermeldt o.a. de vol gende wedstrijden: Eerste klasse: Quick— V. V. G. A. Overgangsklasse: Catchers—H. C. K. D. O. S.—Zeeburgia Tweede klasse: A. F. C. II—H. H. C. II V. V. G. A. II—H. C. K. II Watergraafsmeer—Haarlem II Derde klasse: Haarlem III—H. H. C. III R. C. H. IV—Schoten III 2.30 uur 3.30 uur Eerste klasse: Haarlem—Blauw Wit E. D. O.—Schoten H. H. C.—Ajax Overgangsklasse: E. D. O. II—R. C. H. 10 uur HilversumA. F. c. Tweede klasse: E. H. S.—Z. R. C. 10 uur Schoten II—D. W. S. 10 uur T. H. B.Quick- II io uur V. V. G. A. Ill—R. C. TI. (terr. R.C.H.) Derde klasse: E. D. O. IV—Schoten IV 3 uur H. C. K. III—Laakkwartier io uur Spaarnev.—E. H. S. II io uur T. Y. B, B. IIZeemeeuwen 12 uur R. C. H. Ill—E. D. O. V 12 uur T. H. B. IISchoten V 12 uur Er zijn dus Zondag in Haarlem liefst drie eerste klasse wedstrijden te aanschouwen. Naar onze meening - een beettje te veel van het goede. 's Morgens om tien uur ontvangt Haarlem op het nieuwe terrein aan den Verspronckweg: Blauw Wit. Naar wij ver wachten zal dit de interessantste strijd van de drie eerste klasse ontmoetingen zijn. Het zal onze stadgenootën wel inspanning kosten maar de punten zullen toch wel in Haarlem blijven. "s Middags vindt op hetzelfde terrein II. A. C.—Ajax. plaats. De vorige ontmoeting tusschen beide negentallen bracht een overwinning voor Ajax. En ook ditmaal zal dit wel zoo zijn. Er is voor beide partijen veel aan een overwinning gelegen. Het is nog wel heel in de verte maar het spook van de onderste plaats doeme toch al op en zoowel H. H. C. als Ajax komen nog In aanmerking. Ruim een maand geleden wist Schoten van E. D. O. te winnen. Zal dat dezen keer weer het geval zijn? Wij ge- looven van niet. Schoten presteert niet meer hetzelfde als zij bij den aanvang van het seizoen deed. En E. D. O. is in dien tijd juiste beter geworden. Bovendien was er toen een zeer zwakke inning van Schijvenaar bij. Als hij die nu vermijden kan zien we een overwinning mei flink verschil voor E. D. O. tegemoet. H. C. K., no. 1 op de ranglijst der Overgangsklasse, gaat op bezoek bij The Catchers en dus bestaat er geen gevaar dat de goede plaats niet behouden wordt. Ook voor R. C. H. zien we een overwinning in het ver schiet, waarvan E. D. O. II dan voor de tweede maal het slachtoffer zal zijn. Een jaar ging voorbij. Ik zat weer op mijn bankje. Leni ten Have van achttien was dat jaar gestor ven. De eerste, die ik zag, was zwierig en fleurig Ret dametje van nu vijf-en-tachtig met haar vrien din van nu zeven-en-tachtig. Ze zeiën, dat ik er nóg steeds slecht uitzag. 's Middags kwam het jeugdig echtpaar op de bank van acht-en-tachtig en negentig. Ze zeiën, dat de meneer, die het vorig jaar bij hen was, de meneer van nu acht-en-tachtig, z'n tweelingbroer over had uit Amerika. Ik dacht aan het verleden van deze tachtigers en aan Leni ten Have en ik zuchtte.... (Nadruk verboden) NIEUWE UITGAVEN. JONGENSBOEKEN. „Ontdekkers der wereld" door Guus Betlem Jr. Geïllustreerd door J. Veenendaal. Alkmaar, Gebr. Kluitman. Dit jongensboek verhaalt op boeiende wijze de ontdekking van Amerika door Columbus, het vin den van de noordelijke doorvaart langs Noord- Siberië door Nordenskjóld. een, Zweedsch geleerde en de tocht van Stanley, die 'met een karavaan door Afrika's wildernis trok om Livingstone te zoeken. De avonturen die deze groote mannen beleefden zullen jongens tusschen 10 en 14 jaar met veel belangstelling lezen. „Vrienden in den nood" door Tjeerd Adema. Geïllustreerd door Pol Dom. Alkmaar, Gebr. Kluitman. Een zeer spannend boek voor jongens van 10 16 jaar. Albert is in Parijs op school geweest en komt nu in Holland in huis bij zijn grootmoeder, ba ronesse van Heerde tot Spangen in huize „Veld zicht". Hij bezoekt eerst de H.B.S. en maakt zoo doende kennis met Jan Terlaak, Piet van Dongen en Nico van Dalen. Later krijgt Albert een gou verneur om hem les te geven. Jan, Piet en Nico spelen verder in dit boek een voorname rol, want Albert valt, na een auto-ongeluk tezamen met zijn gouverneur, in handen van een misdadigersbende en het is mede door de hulp van deze drie knapen dat Albert uit het gevaar wordt gered. „De zeeslang van Flip Fluit", een journalistiek verhaal van journalisten door Jan Lamers. Met omslag en illustraties van P. Meinecke. Nederland sche Keurboekerij N.V. te Amsterdam. Flip Fluit, een jongeling die nogal wat durf heeft, stapt op een goeden dag zoo maar het re dactiebureau van „De Vette Letter" binnen, waar de hoofdredacteur aan het vei-gaderen is met de redactie-leden en hoewel de hoofdredacteur aan vankelijk woedend over dit feit is, wordt Flip zijn brutaal optreden vergeven en wordt hij op de re dactie geplaatst. Het-blijkt dan al gauw dat er wat in den jongen zit. De zeer fantastische avonturen die Flip Fluit in zijn journalistieke loopbaan beleeft worden door den auteur zeer boeiend beschreven. Voor jongens van 14 jaar en ouder. „Jaap de vliegende Hollander" door Ton van Brabant. Een avontuurlijke geschiedenis van koene vliegers en stoute ondernemingszin. Omslag en il lustraties van P. Meinecke. Uitgave Nederland sche Keurboekerij N.V. te Amsterdam. Dit spannende jongensboek is bestemd voor jon gens van 14 jaar en ouder. Jaap Franken is eenige maanden geleden aan gesteld als piloot eh bezoekt als zoodanig de groote Europeesche steden. Maar dat is hem niet voldoen de, hij wil grootere avonturen beleven. Inderdaad lukt hem dat na: eenigen tijd en die avonturen overtreffen zelfs nog zijn verwachtingen. Evenals „De, zeeslang van Flip Fluit" is ook dit boek weer door P. Meinecke geestig geïllustreerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HEDEN ONTVANGEN: GUMMI maat 93 x 107 m.m. Trompstraat 66, IJmuiden Oost, Telefoon 5557 Rechtstreeks van de veiling, daar zit onze groote kracht. Groenten en Fruithandel KENNEMERPLEIN 12, altijd voorraad! UIT KENNEMERLAND 13 Regels 30 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) Gevr. ZIT- EN SLAAPKAMER met of zonder pension. Brieven met resp. prijsopg. B 167 bur. v. d. blad. Gevr. ZIT-SLAAPK. m. voll. pension in Velsen, voorl. tijdelijk. Brieven m. prijsopg. B 168 bur. van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: een 2 pers. ledikant of compl, slaap kamer, liefst compl. m. toebehoo- ren. Br. IJ 621 bur. v. d. blad. TE KOOP: 1 pers. houten led., 2 pers. waschtafel m. marm. blad en spiegelopz. Eenige zw. nieuwe planken, 2 zonneschermen. Ook afz. Geen opkoopers. Duinvlietstr. 107, Velsen-Noord. TE KOOP OF IN RUIL voor i. g. st. z. H. en D. rijwiel of in g. st. z. radio een (Ita.) Accordeon, 120 bas. 4 korig. Ratelsstr. 39, IJm.-O. Te koop: licht linnen ZOMER- PAK, v. lang, slank persoon. Schoonoordstr. 26, Velsen-N. De BURGEMEESTER van VELSEN MAAKT BEKEND, dat heden aan de inleveringsplichtigen van 1) Pres. Krugerstraat 1 t/m 100; 2) Jac. van Heemskerkstraat 1 t/m 88; 3) Kennemerlaan 1 t/m 29 - 't Kcnnemerplein, Burg. Rambonnetlaan 525459 en 61; 4) Velserduinwcg 6163; IJmuidcr straatweg 77 t/m 184; 5) Willemsbcekwcg 1 t/m 88; 6) de Fazantenlaan; Meeuwenlaan 1 t/m 36; 7) Wijkerstraatwcg 214 t/m 307; '8) Feithlaan 1 t/m 5 De Genestetlaan, de Van den Vondellaan; 9) Rijksweg 352 t/m 534; Voorplaats 28 t/m 30; 10) Passtoorsstraat; Platvoetstraat; Schuitstraat; TerburgstraatUitendaalstraat oproepingen zijn verzonden om te verschijnen of zich te doen vertegenwoordigen voor de vereischte inlevering van metalen voorwerpen, als bedoeld in de Verordening no. 108/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, en dat gelegenheid tot die inleve ring zal bestaan op MAANDAG 21 JULI, v.m. van 8 tot 12 uur. en n.m. van 1.30 uur tot 5.30 uur, in resp. de volgende lokalen: 1) Willemsplein 1 (Bureau van Politie), IJmuiden; 2) Havenkade 55 (Gemeentelijke Visscherijschool), IJmuiden; 3) Edisonstraat 14 (Gebouw van het Leger des Heils), IJmuiden; 4) Wijk aan Zeeërweg (Gymnastieklokaal der openb. o. 1. school no. 4), IJmuiden-Oost; 5) Platanenstraat (Gymnastieklokaal der openb. u. 1. school), IJmuiden-Oost; 6) Eksterlaan (Gymnastieklokaal der o. 1. school no, 6), IJmuiden; 7) Corverslaan-hoek Van Langeveldstraat, Velsen-N. (Bijz. lagere school der Schoolver. „Uw Koninkrijk Kome"; 8) Schaepmanlaan 4. Driehuis (Gymnastieklokaal der R.-K. lagere school); 9) Burg. Enschedélaan 66. Santpoort (Gymnastiek lokaal der o. 1. school no. 8); 10) Duinweg 34a, Santpoort (Gebouw „De Toorts"); WAARSCHUWT den inleveringsplichtigen, dat het niet ontvangen van een oproeping hen niet ontheft van de in de Verordening opgelegde verplichtingen. VELSEN, 17 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, M. M. KWINT. 't £aapt siüïtu Wij hebben steeds groote sorteering en voorraad. GORT GRUTTEN - GORT MOUT - HAVERMOUT - RIJST - RIJSTGRIES - PUDDINGGRIES. Pakjes pudding Victrix, A. J. P. en Van Houten. Witte suiker, bruine suiker, basterdsuiker, toiletzeep, zeeppoeder, zachte zeep enz. Steeds zorgen wij voor voorraad en keuze. Daarom, er is maar één gang, Uitsluitend naar de zaken van TELEFOON 5477 PRIMA SANDALEN, alle nummers, op bon 2, vanaf 2.90 FLUWEELEN DAMES RIEMSCHOENTJES, zonder bon 4. DAMES PANTOFFELS zonder bon ƒ2.75 KINDER LAKH&KBANDJES vanaf ƒ2.50 Aanbevelend, CORVERSLAAN 48 VELSEN-NOORD Eindelijk is het weer vacantie. En wij trekken er op uit Gaan naar bosch en zee of heide, Ver van 't drukke stadsgeluid. Wilt ge dubbel goed genieten, Ga dan niet per bus of spoor, Doch rijdt op 'n E D E G O RIJWIEL Eens ons mooie Holland door. Indien U geen rijwiel heeft, kunt U bij ons een PRIMA LICHTLOOFEND Voor 's Zondags s.v.p. tijdig bespreken. omt men iemand op straat tegen ....dan kan men zich afvragen of hij (of zij) gewoon ia te rooken misschien, of hij (of zij) wel eens naar een bioscoop gaat misschien, of hij (of zij) naar een radio pleegt te luisteren misschien.maar men behoeft zich niet af te vragen of hij (of zij) een krant leest 1 Dat doet hij, dat doet zij zeker, heel zeker en iederen dagl Vandaar dat couranten-reclame logischerwijs de kern ia van iedere goede reclame-campagne.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3