Besprekingen van Konoje. VRIJP A G 18 JULI 1941 Slowaaksche pantserwagens, welke in samenwerking met de Duitsche strijd krachten oprukken tegen de bolsjewisten, gereed voor den volgenden aanval. (Foto Orbis-Holland) Zulke voorbeelden kunnen in groot aantal worden aangehaald. Wanneer in plaats van den broodprijs andere verbruiks- of levensmiddelen voor verge lijking gebruikt zouden zijn, zou men nog krassere resultaten hebben gekregen. Een K G. vleesch kost in de Sovjet-Unie gemiddeld 10 roebel. Aangezien het dagloon 7.3 roebel bedraagt, blijkt, dat voor de groote massa van de Sovjetbevolking het gebruik van vleesch een luxe is, Nog erger worden de toe standen wanneer het om schoenen of kleedingstukken gaat. De verdienste van een maand (230 roebel) is nauwelijks voldoende om een paar goedkoope man nenschoenen te betalen, terwijl damesschoenen voor dezen prijs heelemaal niet gekocht kunnen worden. Om een gewoon goedkoop costuum te kunnen koopen moet de Sovjetbediende een inkomen van twee maanden uitgeven waarbij het dan overigens nog de vraag is of een costuum voorradig is. Zoo ziet het er uit in het „Paradijs der arbeiders", in het bolsje wistische land. Twintig jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad om dragelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roepen. Het is niet gelukt. Integendeel: de ellende van het proletariaat heeft on der het bolsjewisme steeds grootere vorderingen ge maakt. Do geheimzinnige sluier valt af. Het ware gelaat van Moskou. BERLIJN, 17 Juli Het, A.N.P. meldt: De gruwzame bijzonderheden over het -vermoorden van de vrijheidslievende bevolking in de door de Sovjets ontruimde gebieden hebben in de wereldpers ten zeerste de aandacht gelrokken. Overal ziet men thans in dat het bolsjewisme zijn waren aard tot dus verre handig heeft weten te camoufleeren maar dat er tegenover deze schokkende taal der feiten niets meer te verbergen valt. De speciale correspondent van „Stockholms Tidnin- gen" in Lemberg, Bertïl Svahnstroem, geeft een be schrijving van de toestanden na de bezetting van het vroegere Poolsche deel der Oekraïne. Er is geen twijfel aan, zoo wordt in zijn verslag o.m. gezegd, dat de Oekrainsche bevolking de Duitschers als bevrij ders beschouwt. Overal ziet men hakenkruisvlaggen. Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lemberg geheerscht. Er is geen twijfel aan, dat de bolsjewis tische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizeling wekkend hoog. Een arbeider, die 150 roebel per maand verdiende kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roebel, een costuum kostte zelfs 1000 roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verboden maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particu liere zaken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten. De „New-York Enquirer" publiceert een verslag van den United Press correspondent Jack Fleischer uit Lemberg. Fleischer schrijft dat de Sovjets voor hun vertrek een vreeselijk bloedbad hebben aan gericht onder de politieke gevangenen. Verwijzende naar het vinden van honderden slachtoffers van dezen massamoord in de militaire- en staatsgevangenis van Lemberg schrijft hij, dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen gezien heeft, waar telkens 20 tot 30 lijken in den grond gestopt waren. Een nog grooter a'antal ligt begraven in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men honderd nieuwe graven zien, waar de lijken liggen van de Oekraïners en Polen, die door de wegtrekkende bolsjewisten afge maakt waren. Onder het opschrift „Wat achter liet mysterie schuilt" schrijft het Spaansche blad A. B. C.: Sedert hun triomf in die roode Octobermaand hebben de bolsjewisten Rusland van de geheele buitenwereld afgesneden. De volken, die aan de Sovjet-Unie gren zen, wisten niet wat in dit ontzaggelijke land gebeur de. Wie zich binnen den Sovjetstaat verzette tegen despotisme en de lijn wilde bereiken, die ons scheidt van de „andere" wereld, liet zijn leven onder de ko gels van de Gepeoe. Een geheimzinnige sluier werd gelegd over de reusachtige gebieden. Nu en dan lieten Leniri of Stalin weliswaar een „democratische" com missie het land binnen, maar deze moest zich langs voorgeschreven wegen bewegen en kreeg alleen dat gene te zien, dat op het programma van het tooneel stond. Thans, onder vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergelde plaatsen komen te zien, vuil en kwalijk riekend, zonder licht en water en onder een ontzettende terreur gedoemd tot een dierlijk be staan onder den geesel der beulen. „Bolsjewisme in de laatste stuiptrekkingen" zoo schrijft het Braziliaansche blad „Noute" boven een hoofdartikel. „Een overwinning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt, zou angst en schrik in de wereld moeten wekken. Met de nederlaag der Sovjet Unie echter wordt de menschheid definitief bevrijd van de Moskousche beulen en hun handlangers. In het tegenovergestelde geval zou de Sovjet Unie het bolsjewisme te vuur en te zwaard over Europa ver breiden. De laatste 25 jaar heeft het bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreidt, omdat Duitschland een onoverwinnelijke hinderpaal daartegen opwierp. Wanneer de Duitsche weerstand niet had bestaan, zouden vrijheid en Christendom, dank zij Stalin, r.aar de haaien zijn geweest". Activiteit der artillerie in Oost-Afrika. ROME, 17 Juli (Stefani) Het 407de commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den nacht van 16 Juli hebben onze afdeelin- gen vliegtuigen luchtbases op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika in een verkenningspoging, door vijandelijke gepantserde auto's ondernomen aan het front van Tobroek en vijandelijke luchtbases in Egypte gebombardeerd. In de omgeving van Siwa zijn vijandelijke detachementen en gemechaniseerde strijdmiddelen met bommen en machinegeweervuur bestookt. In duikvlucht hebben bommenwerpers ter hoogte van Marsaloech twee stoomschepen aan gevallen. Een schip van 1500 ton werd getroffen en kan verloren geacht worden. De vijand heeft opnieuw luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis en geringe schade veroorzaakt. In Oost-Afrika wordt heftige bedrijvigheid der artillerie in den sector Wolsjefit gemeld. Een duik boot, onder bevel van den eersten luitenant-ter-zee Ferdïnando Calda, die op den Atlantisehen Oceaan opereerde, heeft een petroleumtankschip van 3000 ton tot zinken gebracht". Regeeringswijziging in Frankrijk. Caziot thans ook minister van voorziening. Officieel wordt te Vichy bekend gemaakt dat de minister van Landbouw, Caziot, benoemd is tot opvolger van Achard wiens ontslag is aanvaard als minister van voorziening. Caziot blijft tevens minister van Landbouw. In welingelichte kringen alhier verklaart men. dat de wijziging in de re geering zich waarschijnlijk zal beperken tot het ministerie van Voorziening en dat van Binnenland- sche Zaken. Geruchten als zou ambassadeur De Brinon Buitenlandsche Zaken krijgen worden niet bevestigd. (D.N.B.) Beiroet in Britsch bezit. Generaal Beutz naar Tripolis. VICHY, 17 Juli. Naar officieel wordt bekend ge maakt is Beiroet gisteravond door admiraal Gou- ton overgedragen aan den Britschen opperbevel hebber, generaal Wilson, nadat de Britsche bezet tingstroepen de stad waren binnengerukt Ge neraal Dentz heeft Beiroet verlaten en zich naar Tripolis begeven. (D.N.B.) Italiaansch weermachtsbericht. Bombardementen op Malta, Tobroek en Egyptische bases jj'umeuttand Engelsche luchtaanvallen eist-hen 33 doorlen. Havens van Rotterdam aangevallen, 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Ook in den afge- loopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen, alsook brandplaatjes. Dit geschiedde op vrij willekeurige wijze. Helaas waren de verliezen aan dooden en gewonden ditmaal vrij groot. Van de burgerbevol king werden er 33 gedood en 54 gewond. Een aan tal woonhuizen werd beschadigd. De branden, die door brandplaatjes in bosch en heide werden ver oorzaakt, konden zeer snel worden gebluscht en kregen geen omvang van beteeken is. Op de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag hangend wolkendek Woensdag in den laten namiddag een aanval gedaan door een aantal Bris tol-Blenheims. De neergeworpen bommen lichtten echter weinig schade aan: van de aanvallende vlieg tuigen werden er drie door flakartillerie omlaag- geschoten, waarop de rest de wijk nam. PERSONEEL DER NEDERLANDSCHE BANK IN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. De directie van de Nederlandsche Bank deelt het A.N.P. mede, dat voor de leden van haar personeel, die zich opgeven of reeds hebben opgegeven voor het „Vrijwilligers legioen Nederland" een regeling is getroffen, welke belangrijk gunstiger is dan die voor het overheids personeel. Zoo zullen de vrijwilligers gedurende hun dienst tijd het volle salaris ontvangen, terwijl in geval van verwonding of overlijden een vergaande regeling ten bate van familie en nabestaanden is tot stand geko men. (A.N.P.) Radio %uxqfiamma ZATERDAG 19 Juli 1941. HILVERSUM I, 415.3 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten, ft.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw, 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek programma's (opn.). -12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. 0. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers, 1,30 De Ro mancers. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid muziek en vroolijkheld 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4,20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 B, N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Melodisten en solist. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 De Melodisten en solist. 7,45 Causerie „Als ik 't voor 't zeggen had". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8,30 Zang. klarinet en piano. 9.30 Berichten, Engelscli. 9.45 B. N.. O. Nieuwsberichten, 10,00—10.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestan3tch Kerkcomité). 10.20 „Ons schemeruurtje" (opn.). 11.10 Gra mofoonmuziek. 11.15 Cabaretprogramma #>pn.). 12.00 Be richten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Viool en piano. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 2.45—3.00 Voor de plattelandsjeugd. 4.00 Omroeporkest en soliste. 5.00 Cursus „Over Godsdienst bij kinderen" (voorbereid door het Vrijzinnig Portestantsch Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Het Hollandsch Instrumentaal kwintet. 6.15 Nederlandsch Ka merkoor. 6.40 Sport en toerisme. 7.00 B. N. O. Groningsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30—7.45 Cau serie „Sint Margriet de Regenheilige". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagslui ting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting)! 10.05—10.15 Causerie „Ik was er zelf by", Rusland, het „paradijs der arbeiders'. GROOTE SUCCESSEN BEHAALT DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Een neergeschoten Rata-jager trekt .Ie belangstelling van eenige Duitsche militairen. (Foto Atlantic-Holland) Leger en marine steunen hem. Heden een nieuw Japansch kabinet? Het Japansche persbureau Domei deelt mede: Bevestigd wordt dat Konoje de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aan vaard. De ministers van Oorlog en Marine hebben hem reeds hun medewerking toege- Onmiddellijk nadat Konoje het keizerlijke paleis had verlaten, heeft, hij een bespreking van een uur gehad met baron Kiisjiro I-Iivanoema, vervolgens jiiet den minister van Oorlog, luitenant-generaal Hideki Tojo en den minister van Marine, admi raal Kosjiro Oikawa Tijdens een conferentie met deze drie ministers welke om 20.00 uur in de par ticuliere woning van Konoje begon, is een volle dige overeenstemming van opvattingen bereikt. Om 21.30 uur heeft Konoje een bespi'eking gevoerd met Kenji Tomita, den eersten secretaris van het kabinet. Voordien, om 19.20 uur, heeft Yoshiye Saito. adviseur van het ministerie van Buiten landsche Zaken, een bezoek gebracht aan Konoje. Konoje was voornemens heden zijn pogingen voort te zetten. Semi-offieieel verluidt dat Konoje waarschijn lijk vandaag de kabinetsjijst gereed zal hebben waarop dan vanavond de nieuwe regeering in het keizerlijke paleis zal worden geïnstalleerd. Onmiddellijk nadat Konoje de woning van Hi ranoema had verlaten, heeft, Hiranoema een be spreking gevoerd met Kozo Ota, lid van het Hoo- gerhuis en eersten secretaris in het voormalige kabinet Hiranoema. Vervolgens heeft Ota een be doek gebracht aan Haroemisji Tanabe, voormalig minister van Verkeer, waarna Ota opnieuw met Hiranoema een bespreking heeft gevoerd van der tig minuten. Intusschen hebben hooge autoriteiten van de ministeries van Oorlog en Marine gister avond laat belangrijke, afzonderlijke conferenties gevoerd. Naar van betrouwbare zijde verluidt is het leger en de marine bereid Konoje te steunen in zijn pogingen om een nieuwe vegeering te vor men. De minister van Oorlog, Tojo, de chef van den generalen staf, generaal Gensogiyama, en de in specteur-generaal voor de militaire opleiding, ge neraal Otozo Yamada, hebben van 21.25 tot 21.50 uur op het ministerie van Oorlog een bespreking gevoerd, terwijl de minister van Marine, Oikawa, de chef van de afdeeling marinezaken van het mi nisterie van Marine, schout bij nacht Takazoemi Oka en de chef van den marinestaf, admiraal Osami Nagano om 21.25 op het ministerie van Marine in conferentie bijeengekomen zijn. De strijd 0111 de Stalin-linie. Een samenvatting van berichten van oorlogscorrespondenten. Het DNB meldt: De Stalinlinie werd op beslis sende plaatsen doorbroken, waarna de Duitsche opmarsch werd hervat. Deze strijd was niet ge makkelijk. De Sovjets verdedigden zich dikwijls tot den laatsten ademtocht. Men heeft getracht uit de eerste berichten der oorlogscorrespondenten over de boorbraak een indruk te geven van dezen strijd. De bruggen over den Dnjepr waren door de Sov jets opgeblazen, de dorpen verbrand en het vee meegevoerd, de Duitsche aanval moest tot voorbij deze „zóne van den dood" worden voortgezet. Op het vastgestelde uur brandde de artillerie los. Het dreunen der artillerie ging vergezeld van het ge- bram der motoren van de gevechtsvliegtuigen en het huilen der stuka's. Vervolgens gingen de man schappen van het pantsercorps in rubberbooten, onder het vuren der Sovjets, over de rivier. Terwijl de manschappen in het gebied ten Oosten van den Dnjepr in hevige gevechten gewikkeld werden van man tegen man, ontstond een artillerie duel tusschen de batterijen der Sovjets en die der Duitschers, welke reeds tot aan de rivier waren vooruitgeschoven. Ook de naar voren opgerukte voertuigen dei- Duitsche gemotoriseerde divisies infanterie hadden van het vuur te lijden. De Sovjets hadden zich goed voorbereid. De vijand bestookte ook de plaatsjes in het ach terland met granaten. Hierdoor ontstonden reus achtige branden en puinhoopen. Kort na den mid dag was desniettemin de strijd om den overgang beslist en een krachtig bruggehoofd gevormd. De Sovjets waren tot in de bosschen teruggedreven en hun artillerie tot zwijgen gebracht. Spoedig waren de bruggen gebouwd en de gepantserde troep rukte weer op. Kort nadat de eerste rubberbooten de rivier hebben overgestoken en de pioniers, deels naakt in het water staande, beginnen met het bouwen van een oorlogsbrug, slaan in de onmiddellijke omgeving granaten in. Mitrailleurvuur en geweerkogels flui ten de Duitsche soldaten om de ooren. De bevel voerende generaal bevindt zich ook op deze plaats. Hij antwoordt op een op hem gericht schot, waar door hij onder de modder komt ,te zitten, met de lakonieke opmerking: „Zoo'n smeerpoets!" Eenige dagen voordat de groote Duitsche aan val op de Stalinlinie aan den Dnjepr begon en de sterkte van de Sovjet verdediging nog werd ver bena, trachtte een gepantserde groep met een snelle manoeuvre een houten brug over den Dnjepr te hemen. Vijf pantserwagens kwamen aan den over- bant. doch toen vloog de brug in de lucht. De vijf geïsoleerde pantserwagens stonden in een brullende heksenketel van de in een grooten halven cirkel aangelegde verdedigingslinie. De Duitsche pantser wagens werden door het pantserafweergeschut en <te artilerie onder vuur genomen. De Duitschers schoten wat zij konden, doch de overmacht was te groot. Een luitenant en twee soldaten wisten 2ich over de resten van een houten brug in veilig heid te stellen. Een eerste luitenant, die zelf ge- Wond was, wist met negen man een niet bemanden betonnen bunker te bereiken, waarin hij 36 uur lang standhield. Vervilgens wist hij des nachts te ont snappen en zwom hij met zijn negen mannen on der het vuur der Sovjets over den Dnjepr naar den anderen oever. Na drie dagen was meer dan de helft van de mannen terug, die aan deze actie hadden deelgenomen. Tusschen de opmarschwegen van de Duitsche pantserwagens die naar de Stalinlinie oprukten om een aanvaï te ondernemen en welke thans reeds aan de overzijde van den Dnjepr en ten Oosten van het Peipusmeer opereeren, zijn nog aanzienlijke Sov jet-formaties in de door bosschen en moerassen beveiligde stellingen. Naar het Westen kunnen deze for maties geen enkelen tegenaanval ondernemen en naar het Oosten terugtrekken kunnen zij even min, omdat op de enkele bestaande wegen, die van het Westen naar het Oosten loopen. reeds de Duit sche pantserwagens rijden en de Dnjepr voor den terugtrekkenden vijand een grooter natuurlijke hindernis is dan voor de voorwaarts stormende Duitsche troepen. Dc eenige verkeerswegen, welke nog in het bezit zijn van de Sovjets, zijn zeer slecht en loopen van het Noorden naar het Zuiden en zijn noch voor het ondernemen van een tegen aanval, noch voor een terugtocht geschikt, omdat zij door de rupsbanden van de Duitsche pantser formaties kapot zijn gereden. Het is slechts een kwestie van tijd en dan zijn deze formaties gevan gengenomen, overgeloopen of in de pan gehakt. Terwijl Duitsche pantserwagens reeds bij" Sjito- mir in de richting van Kiev oprukken, hebben Duit sche eenheden een van de voornaamste verdedi- gingsinstallfities van de Stalinlinie bij Nowograd Wolynsk doorbroken. Deze stad was reeds in den tijd van 1932 tot 1938 tot een sterke vesting ge maakt. De kazematlinie deed in geen enkel opzicht voor die van de Maginotlinie onder. Stoottroepen, zware artillerie en stuka's bestookten deze kaze matten. De artillerie wist zoo dicht bij te komen, dat zij door directe salvo's deze kazematten buiten gevecht kon stellen. Vervolgens werden de machtige pantserkoepels en blokken beton met ladingen dy namiet opgeblazen. In gevechten van man tegen man werden daarop de Sovjets vernietigd. Toen de vesting Nowograd Wolynsk was veroverd, was de weg naar Kiev vrij. Optreden der Finsclie luchtmacht. Spoorwegverbindingen, treinen, auto colonnes en convooien gebombar deerd. De Finsche regeeringspersdienst meldt: Het Finsche luchtwapen heeft de acitiviteit der troepen te land doeltreffend ondersteund. Vijande lijke spoorwegverbindingen, transport- en pantser- treinen, troepen op marseh, autocolonnes, opslag plaatsen en convooien werden krachtig gebombar deerd en beschoten. Door voltreffers zijn verschei dene spoorweginstallaties vernield, treinen tot ont sporing gebracht, colonnes uiteen gedreven en auto's, treinen en pantserwagens in brand gescho ten. Door Stuka-aanvallen werden voltreffers op vijandelijke artillerie stellingen geplaatst. Ook de Moermanskspoorweg is gebombardeerd, o.a. bij Lotinanpelto en Petroskoï. Tevens hebben onze ja gers benevens zware en lichte luchtdoelartillerie de bewegingen onzer troepen, bevolkingscentra en verkeersverbindingen beschermd. Daarbij zijn tal rijke luchtgevechten geleverd, die bijna zonder uitzondering met de overwinning der onzen eindig den. Sinds het begin van den oorlog tot gisteroch tend hebben onze vliegers en luchtdoelartilierie- afdeelingen 136 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en talrijke andere beschadigd. De lucht doelartillerie heeft eveneens met succes aan de luchtgevechten deelgenomen. Sinds het begin van den ooi'log zijn elf eigen toestellen niet op hun basis teruggekeerd^(D.N.B.) HET LOT DER „NORMANDIE". Het D.N.B. verneemt uit New-York: Ambtena ren van het ministerie van Financiën hebben, naar de .New-York Herald Tribune" uit Washington meldt, verklaard dat de Amerikaansche regeer ing vroeg of laat het in de haven van New-York lig gende Fransehe luxe stoomschip „Normandie" zal overnemen, daar men het schip tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte dringend noodig heeft. Schokkende feiten der officicele Sovjetstatistiek. Het A.N.P. meldt: BERLIJN, 17 Juli. Sedert bijna 100 jaren nl. sinds de publicatie van hel communistisch manifest van Karl Marx noemt het communisme zichzelf de ware voorvechter van de hoogste sociale rechten van het proletariaat. In de geheede wereld voeren de adep ten van het Russische bolsjewisme hun propaganda onder den werkenden stand met verwijzingen naar hetgeen in Sovjet-Rusland op sociaal gebied tot stand is gebracht. Het bolsjewistische Rusland wordt door de communistische agitatoren een „paradijs" der arbeiders genoemd. In deze propaganda wordt de in druk gewekt, alsof in Sovjet-Rusuand de meest mo derne sociale wetgeving bestond, die tegelijkertijd den hoogsten levensstandaard, die bereikt kan worden voor alle werkende menschen waarborgt. De werkelijkheid ziet er heel anders uit. Juist zoo als het bolsjewisme op vele andere gebieden, vooral in organisatie en techniek, in handel en bedrijf, in het verkeer en ook in de opvoeding tevergeefs getracht heeft ook maar bij benadering de prestaties weer te behalen, die het tsaristische Rusland kon toonen, heeft het ook gefaald op zijn meest eigene gebied nl. in de oplossing van da groote sociaal-politieke pro blemen. Ook al ontzegt men den sovjet-machtheb- zers den goeden wil niet: belangrijk zijn alleen de resultaten van een meer dan 20-jarige activiteit, resultaten van deze „periode van den opbpuw" zijn schrikwekkend. De Sovjet-Russische sociale wetgeving is 2 jaar geleden opnieuw geregeld door een verordening, die een revolutie was en die is onderteekend door Stalin, Molotof en den vakvereenigingsleider Sjwernik. Deze nieuwe arbeidswetten zijn gepubliceerd na een lang durige systematische campagne in de pers waarbij talrijke misstanden op het gebied van den arbeid aan de kaak werden gesteld. Deze campagne richtte zich tegen „luilakken en leegloopers" tegen niet op tijd komen in de fabrieken, tegen de groote verwisseling van werkplaatsen en in verband daarmee tegen misbruik van de vacantiebepalingen. Het resultaat van de nieuwe sociale wetten was over het geheel een belangrijke verslechtering van de sociale positie van den arbeider en een rigoureuze verscherping van de disciplinaire bepalingen. De bedrijfsleidingen en autoriteiten zijn volgens het geldende sociale recht, bevoegd verstrekkende straffen tce te "dienen. Bij vergrijpen tegen het nakomen van den arbeidstijd wordt eerst een berisping gegeven. Bij herhaling krijgt de schuldige slechter betaald werk voor een tijd tot drie maanden toe. Hij kan echter ook voor langeren tijd bij wijze van straf tot een la gere post gedegradeerd worden. Wie in 1 maand tijds 3 maal te laat komt wordt gestraft met onmiddellijk ontslag. In dit geval gaan de aanspraken op de eiale verzekering verloren. Wie om disciplinaire re denen wordt ontslagen moet voorzoover hij een dienst- of arbeidswoning heeft, zijn woning binnen 10 dagen ontruimen zonder aanspraak te kunnen maken op een andere woning. De vacantie wordt algemeen verkort, de minimum-arbeidslijd verlengd .en voor zwangere vrouwen is de verloftijd verminderd. Ten slotte is door de nieuwe sociale wetgeving de moge lijkheid tot vrijwillig veranderen van werk zeer be moeilijkt. De arbeider en kantoorbediende kan nau welijks meer, zonder zichzelf ernstig nadeel te be rokkenen zijn ontslag nemen uit zijn positie en ergens anders gaan werken. De nieuwe arbeidswetten heb ben door haar hardheid tot uitgebreide opstanden der arbeiders en kantoorbedienden geleid. Volgens be richten in de Prawda is het herhaaldelijk tot open lijke rebellie gekomen, welke door de justitie met drakonïsche strengheid is onderdrukt. Zelfs op de staatswerf in Kroonstad is het tot een proteststaking gekomen, die tensiotte door zwaar gewapende afdee- lingen der Gpoe moest worden onderdrukt. Bedrijfs leiders die niet met groote gestrengheid optreden te gen vergrijpen, worden hard gestraft. Bijna dage lijks maken de Sovjetbladen melding van dergelijke maatregelen. De nieuwe sociale wetten vormen ech ter slechts het kader voor een officieele sociale poli tiek, die op haar belangrijkste punt, nl. het loonpeil een schrikwekkend laag niveau heeft bereikt. De laat ste jaren is de roebel nogmaals gedevalueerd, zonder dat er vereffening bereikt werd in de prijzen van le vensmiddelen en verbruiksgoederen. De arbeider verdient thans in het arbeidersparadijs der Sovjet veel minder dan de arbeider van welke cultuurnatie ook. Wat echter vooral van belang is, hij verdient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd onder het tsaristische „kapitalisme". Daarvoor bestaan talrijke officieele Sovjetbewijzen. Volgens een statistiek die in de „Prawda" is ver schenen over het arbeidsloon der rond 25 millioen arbeiders in de Sovjet-Unie is het gemiddelde maan- delijksehe loon 230 roebels. Daarbij moet men ech ter reeds in het oog houden dat bij de berekening van het gemiddelde alle topsalarissen van de hoogst be taalde Sovjetfunctionarissen, de specialisten, direc teuren, ambtenaren enz. berekend zijn, salarissen die ook thans nog in vele gevallen boven de 10.000 roebels groot zijn. Dientengevolge ligt het gemid delde inkomen van de groote massa nog onder de 230 roebel in de maand. Welke koopkracht bezit nu dit maandclijksehe loon van de groote massa. Het antwoord wordt door de officieele Sovjetstatistiek zelf gegeven. Voor een roebel krijgt de gewone sovjetburger tegenwoordig 1,25 K.G. brood (roggebrood) terwijl voor den we reld-oorlog voor roebel 20 K.G. brood gekocht kon worden. Nu is weliswaar in bijna alle categorieën der „arbeiders" het maandelijksch inkomen in roebels uitgedrukt gestegen vergeleken met den tijd voor den wereldoorlog, maar de koopkracht van het tegen woordige inkomen is zeer veel lager dan toen. Bij een nadere beschouwing ziet men schokkende feiten. Eenige voorbeelden: Voor den wereldoorlog bedroeg het loon van een ongeschoold arbeider 18 tot 24 roebel. Daarvoor kon 360 tot 430 K.G, roggebrood gekocht worden. Thans krijgt deze arbeider 90 tot 110 roebel hetgeen vol doende is voor het koopen van 112 tot. 138 K.G. brood. Een bouwvakarbeider had vroeger 25 tot 40 roe bel, waarvoor men 800 K.G. brood kon koopen. Thans krijgt hij 120 tot 220 roebel, waarvoor hij 150 tot 275 K.G. brood kan koopen. Een arbeider in den mijnbouw kreeg vroeger 60 roebel, waarvoor 1200 K.G. brood kon worden ge kocht, tegenwoordig 180 tot 300 roebel of 225 tot 375 K.G. brood. Na de inneming van een bolsjewistische stelling worden langs tclefonischen weg versterkingen voor de Duitsche stoottroepen gevraagd. (Foto Atlantic-Holland)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5