Honderdduizend Denen maken turf. Luitenant-Generaal Seyffardt over het Vrijwilligerslegioen. Het eerste contingent vertrekt nog deze maand. 's-GRAVENHAGE. 16 Juli. „Behalve mon delinge. stroomen schriftelijke aanmeldingen in een niet te stelpen vloed bij de verschillende bu reaux binnen, zoodat ik vol vertrouwen ben. dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zul len komen", zoo verklaarde dezer dagen de gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. „De oproep in de dagbladen" zoo ging hij verder „heeft in breede lagen van het Neder landsche volk weerklank gevonden. Dit stemt ons tot groote blijdschap". „Kunt u mededeelen. wie het initiatief tot de vorming van het legioen heeft genomen?" „Ja en neen. De idee is een spontane uiting ge wéést van eenige goed nationaal voelende Neder landers van uiteenloopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd begrijpen en onafhankelijk van elkaar hun weg naar mij vonden. Daarop heb ik met den rijkscommissaris besprekingen gevoerd. Dr. Seyss Inquart toonde groote belangstelling en vooral aan zijn daadwerkelijke medewerking is het te danken geweest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligerslegioen ter hand kon worden geno men. De Rijkscommissaris heeft tevens uiting ge geven aan den wensch, dat dit legioen een zuiver Nederlandsch karakter zal dragen .en dat het een uitdrukking °zal zijn van Nederïarfdsche kracht, zooals trouwens ook in mijn oproep staat. „Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven" zoo ging de generaal verder. „Ik ont vang ze van oud-kameraden ook van het Neder- landsch-Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geestdriftige instemming te kennen geven. Ook ontvang "ik anonieme brieven, die ik echter niet lees, maar die een bron van belang stelling en soms van hilariteit vormen voor mijn bureaupersoneel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaalden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereld gebeuren begrijpen". „De Duitsche legerberichten melden iederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duit sche troepen naar het Dosten. Bestaat niet de mo gelijkheid, dat ons vrijwilligerskorps te laat komt?" „Deze vraag wordt me niet voor de eerste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsjewistische horden voor een belangrijk deel vernietigend verslagen. Maar de strijd is nog niet ten einde. Het is het werk van de vrijwilligersle gioenen uit alle landen van Europa en dus ook van onze vrijscharen zich op te maken om de even groote als grootsche taak der Duitsche legers eenïgs zins te verlichten". DATA VAN VERTREK. „Kunt u reeds mededeelen, wanneer het Neder landsche legioen gereed is en vertrekt?" „Een definiteve datum kan ik nog niet noemen, maar er wordt hard gewerkt. Het ligt in de bedoe ling, dat het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal ver trekken om aldaar een spoedopleiding te volgen. Het tweede contingent zal enkele weken later vol gen". Sprekende over de z.g. „afwachters" zeide de generaal, „dat het zooveel gemakkelijker voor hem geweest zóu zijn om geen oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten". „Maar tegen dat afwachten" zoo sprak de ©pperofficier „komt mijn geheele gemoed en mijn Nederlandsche hart in opstand. Er moet iets gedaan worden om te toonen, dat wij nog een volk zijn waar pit in zit, dat wij een volk zijn dat voelt en begrijpt dat wij in het groot moeten denken, dat wij moeten denken aan de onvermijdelijk ko mende groote Europeesche statengemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitma ken. Een volk van echt Germaanschen stam zooals wij Nederlanders zal een belangrijk en zelfstandig deel daarvan kunnen vormen, wan neer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Nederlandsche volk niet doen door afwachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trouwens heeft op dit oogen- blik een gemeenschappelijken vijand. Een vijand dien men zich niet vreeselijker en afschuwelijker kan voorstellen. Deze vijand is de bolsjewieken- horde, die zich reeds had opgemaakt de Europee sche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Nederland aan de afzichte lijke ellende van het bolsjewisme te onderwerpen. Vele jonge Nederlanders, die het nog niet geheel met zichzelf eens zijn, zouden een voorbeeld kun nen nemen aan het zeer groote aantal oud-gedien- den en gep. militairen, dat zich reeds aanstonds spontaan meldde en van wie velen door hun hoo- gen leeftijd tot mijn spijt geen deel van het legioen kunnen uitmaken". Ten aanzien van de verzorging van achterblij vende gezinnen, zeide de generaal, „dat een rege ling in voorbereiding is, waarmede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zullen kunnen in stemmen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, in dien men gewond of invalide wordt, dan wel sneu velt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een ver ordening wordt uitgevaardigd, waarbij wordt be paald, dat personeel in overheidsdienst 85 pet. van hun salaris, alsmede hun betrekking behouden". Generaal Seyffardt eindigde het onderhoud met uiting te geven aan de hoop, „dat de toeloop zoo groot zal zijn, dat het Nederlandsche volk zich later, wanneer de eindstrijd is gestreden, tegen over andere Europeesche volkeren niet behoeft te schamen en dat het dan niet wordt aangekeken voor een volk van thuisblijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur laat halen". (A.N.P.) GIFT AAN „WINTERHULP NEDERLAND" Het Provinciaal Bureau in Noord-Holland van Winterhulp Nederland schrijft het volgende: Van een inwoner van Spaarndam ontving de Di- "rectie van het Provinciaal Bureau voor Noord-Hol land vari „Winterhulp Nederland" den volgenden brief: „In het bezit zijnde van een partijtje lood (pl.m. 70 k.g.) en koper (pl.m. 2 k.g.) wënscht onderge- teekende de opbrengst daarvan na inlevering af te staan aan de plaatselijke afdeeling van Winter hulp. Zou dit voorbeeld kunnen worden gevolgd, opdat meerderen, in het bezit van kleine partijtjes (of groote), genegen zijn de opbrengst daarvan af te staan aan „Winterhulp"? FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak het volgende faillissement uit: Leonardus Johannes Mesman, zonder beroep, wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlem mermeer, Spieringweg no. 1190. Curator mr, L. V. Hoog te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillisse ment mr. E. J. W. Top te Haarlem. BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen f 1,30— Ijl,55. Oude hanen f 1,75—1 2,50. Jonge hanen f 0,55—f 1,70. |Th. Blauwen per K.G f2,75—f3,25. Jongè hennen f 1,75— If. Duiven per paar f 0,40f 0,80. Tamme eenden f 0.70 1,30. Ganzen f4—f7. Kalkoenen per K.G. f7—f 12. Tamme konijnen f4—f8; Wilde konijnen f0,90—f 1,10. Piepkuikens f 0.15—f 0,35. Aanvoer 5650. Handel vlugger. Eiermarkt. Witte eieren f 1,05 per K.G, Eendeneieren f7. Aanvoer 120.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 125—f 180. Lammeren i 25—f 35. Big gen f 13—f 20. Nuchtere kalveren f 10—f 20. Aanvoer 80. Handel kalm. Volkomen gebroken vrouwen voor de gevangenis te Lemberg. (Foto Ass. Press-Stapf) Het brandstoffenvraagstuk wekt meer zorgen dan de voedselvoorziening. De werkloosheid in enkele maanden met 99 procent gedaald. Frederikshavn kookt en rijdt op aardgaszoolang het duurt. (Van onzen medewerker in Scandinavië.) Denemarken is waarschijnlijk het land in Europa, waar de distributie nog het minst gevoeld wordt. Men kan er volstaan met tWee distributiekaarten per per soon, de eene voor brood en havermout en koffie, de andere voor boter, suiker en waschmiddelen, en de rantsoenen zijn zoo toegemeten, dat men er. behalve wat de koffie betreft, over het algemeen niet over te klagen heeft. De minister van handel heeft kort gele den de luisteraars voor de zooveelste maal kunnen verblijden met de boodschap dat voor het volgende kwartaal geen uitbreiding van de distributie-maatre gelen en ook geen verlaging van rantsoenen te ver wachten was en de milde zomerregens, die de laatste weken ruischend over de velden zijn gegaan, hebben de vooruitzichten op een behoorlijken oogst aanmer kelijk verbeterd. Neen, zorgen wekt de voedselvoorziening in dit ge benedijde groene land nog niet de moeilijkheden Qie de oorlog ook Denemarken gebracht heeft, liggen op een ander gebied, houden voor een belangrijk deel verband met het feit dat Denemarken voor zijn grond stoffen in zeer hooge mate op import aangewezen is. Mijnen zijn er in Denemarken niet, de boschrijkdom is even groot of zoo men wil even klein als in ons land, de waterkrachtcentrales die aan enkele Jut- lar.dsche riviertjes gebouwd zijn leveren nog bij lange na niét zooveel energie als de windmotoren die overal in dit winderige land op de daken van de boerderijen staan te snorren. Wat de brandstoffen- en energie voorziening betreft, verkeert Denemarken dus in een minder gunstige positie dan bijvoorbeeld ons land of de Scandinavische buurlanden: wij hebben ten minste onze Limburgsche steenkolenmijnen en de andere Noordelijke landen bezitten een onuitputtelij ke energiebron in hun- waterrijke bergstroomen en hun groote meren en kunnen voorloopig uit hun eindelooze naaldwouden nog zooveel brandhout halen als zij noodig hebben. Dat alles moet Denemarken missen. Maar het kent wèl de lange en vaak strenge winters van het Noorden. En daarom is het brandstoffen- probleem het grootste voorzieningsprobleem, waar dit land mee heeft te kampen. In ruil voor zijn aanzienlijken export van levens middelen krijgt Denemarken van Duitschland o.a. steenkolen en cokes, maar tengevolge van transport moeilijkheden is deze import niet voldoende. Men be denke, dat een hoeveelheid steenkolen vele malen grooter is dan een gelijkwaardige hoeveelheid boter of vleesch, dat de naar de waarde alle andere export- groepen overheerschende Deensche export van vee teeltproducten voor den oorlog slechts het negende deel woog van den import van steenkolen en cokes en dat het dus in een tijd van schaarschte aan tonnagge en vooral in een winter zooals de laatste, met weken lange ijsblokkade van de havens, veel gemakkelijker is, den uitvoer van levensmiddelen voortgang te doen vinden dan den in omvang zooveel maal grooteren aanvoer van kolen en cokes. En wat het hout be treft kan opgemerkt worden, dat de voor hout-invoer uit de andere Noordelijke landen beschikbare be taalmiddelen niet toereikend zijn om brandhout te importeeren; het is zelfs niet zeker of Denemarken wel hout voor houtgas-generatoren uit Zweden kan betrekken. Maar al heeft Denemarken dan geen steenkolenmij nen en geen overvloed aan bosch, venen heeft het wèl en op die venen hebben alle kouwelijke Denen hun hoop gebouwd. Vyftien milliard turven. Schier overal waar er turf in den grond zit wordt dezen zomer turf gegraven, turf gestoken, turf gefreesd en turf geperst, overal in de groote venen zwoegen locomotiefjes met groote vonkenvangers op de pijp over de kilometers-lange rails met slierten kipkarre tjes vol turf en in de kleine turfgaten hier en daar tusschen de groene landen werken land-arbeiders met vrouw en kroost van den morgen tot den avond, om 'n wintervoorraad je voor het eigen potkacheltje te ma ken Er zijn boeren, die het haast spijtig vonden, toen veertien dagen geleden de eerste flinke regens kwa men, want al was die nattigheid hard noodig voor 't gewas, voor de turf was zij niet bevorderlijk en die turf brengt geld binnen, veel geld vaak, soms zooveel, dat een boer in één oorlogszomer meer dan genoeg overhoudt om de hypotheek op zijn hoeve geheel af te lossen. En er zijn anderen, die de turf zegenen, er zijn tienduizenden arbeiders, die heel den winter zonder werk geloopen hebben, maar nu tenminste drie maanden lang goed verdienen met het werk in de ve nen. hard werk weliswaar, maar gezond werk in zon en wind en met een goud-graversleventje in tentjes en Klondyke-achtige keetjes van boomstammen en oude kisten op den koop toe. De werkloosheid, die den afgeloopen winter bijna een recórd-hoogte bereikte, is in enkele maanden tijds negen-en-negentig procent gedaald, er is op het oogenblik practisch geen werk loosheid meer in Denemarken, maar er werken nu haar schatting ook goed honderdduizend menschen aan de turfproductie. Dat is ruim tweemaal zooveel als er verleden jaar in de venen werkten en omdat er toen 21/2 millioen ton turf is geproduceerd, rekent men voor dezen zomer op een productie van tenmin ste 5 millioen ton oftewel vijftien milliard stuks turf. Goed gerekend wordt dat vierduizend turven per Deen, wat een niet onaardige wintervoorraad zou zijn, wanneer niet een zeer groot deel van de turf productie naar de fabrieken ging om daar de machines op gang te houden en aldus de werkgelegenheid zoo goed mogelijk te handhaven. In alle geval is de turf productie thans ongeveer twaalf maal zoo groot als normaal en kan Denemarken dus gemiddeld per maand evenveel turf gebruiken als anders in een jaar. En als 't moet kan men voorloopig nog in dit tempo doorgaan. Volgens berekeningen van de Deensche Heidemaatschappij zit er in de venen nog ruim 120 i millioen ton ruwe turf. waarvan goed 53 millioen ton uitstekende brandstof is, terwijl de rest alleen in tij den van brandstoffenschaarschte verkoopbaar is. Gratis gas uit den grond. Behalve turf— en wat bruinkool bij de Limfjord haalt Dénémarken thans nog een andere brandstof uit den bodem en dat is een hoogst avontuurlijke brand stof dat is het aardgas dat in de buurt van Frede rikshavn, in het Noorden van Jutland, zoomaar uit den grond stroomt, wanneer men er een buis maar diep genoeg in slaat en een beetje geluk heeft. Jaren geleden is een visch-exporteur, Clausen er al mee begonnen; hij had zoo vaak gezien, hoe een eindje uit de kust in het Kattegat het water borrelde en kookte alsof er van onderen met een geweldige slang lucht door geblazen werd en hij had zoo bij zichzelf uit-geprakkizeerd dat het de moeite kon loonen, te probeeren aan den wal dién onderaardschen gashouder aan te boren, die blijkbaar door dat lek in 't Kattegat maar niet leeg wilde Ioopen. Een tijd later kon hij zich voor de krant laten fotografeeren met zijn duim achter zijn vest en zijn andere hand op de kraan van een buis, die tusschen de klinkers van 't plaatsje achter zijn huis in den grond zat en waaruit een me- ter-hooge gasvlam brandde. En nog een tijd later kon de gérant van 't uitstekende restaurant van Frede rikshavn zijn gasten als dubbele plaatselijke speciali teit op aardgas gebakken botjes voorzetten die wer kelijk voortreffelijk smaakten en werden er ook in minder gerenommeerde Frederikshavnsche keukens met behulp van aardgas botjes gebakken. Maar er moest brandstoffenschaarschte komen, vóór men daar pas goed van het aardgas ging profiteeren, want geleerden waarschuwden, dat de onderaardsche met gas gevulde ruimten, die men misschien toevallig aan kon boren, na verloop van tijd leeg zouden raken, zoodat men dan aan het boorgat en de buisleiding niets meer had. Nu vraagt men niet meer, hoe lang het gas zal blijven toestroomen, nu zijn de boor-instal- lalies al voor maanden tevoren besproken, nu steken op tientallen plaatsjes in Frederikshavn en op tien tallen boerenerven in de omstreken de gasbuizen uit den grond en zorgt een gas-maatschappij voor de exploitatie en de distributie. Er is een buizennet aan gelegd, iedereen, die een hoogst-eigen gasbron rijk is, kan er kosteloos net zooveel gas aan onttrekken als hij noodig heeft, terwijl het overige gas door de maat schappij wordt afgenomen tegen een vaste betaling per kubieke metei-. Zoodat vele Frederikshavners slechts met welbehagen naar hun gasmeter kijken hoe hooger die oploopt, des te meer ontvangen zij. De electrische centrale heeft de Dieselolie door aardgas vervangen, de gasfabriek bezuinigt op steenkolen door het lichtgas met aardgas te vermen gen, de autobussen van Frederikshavn en van de diensten naar andere plaatsen in dit Noordelijkste deel van Denemarken rijden op aardgas, de meeste vracht auto's eveneens en dagelijks levert het persgasstation van Frederikshavn honderden# cylinders gecompri meerd aardgas af, die naar elders vervoerd worden met op aardgas rijdende vrachtauto's, tot zelfs naar de groote venen bezuiden Aalborg, waar tractors en turfpersen en de locomotiefjes van de turftreintjes alle dat aardgas tot brandstof hebbentot er op een kwaden dag geen gas meer uit de kraan komt omdat de onderaardsche gashouder leeggeloopen is. Maar daar denkt men niet aan, het gas is nut tig. zoo lang het toe blijft stroomen en als dat eenmaal afgeloopen is zal men wel verder zien. Misschien is dan de oorlog ook wel uit. C. G. B. De bedrijfsorganisatie der voedsel voorziening. Een algemeen reglement verschenen. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Op 1 April j.l. is gepubliceerd het organisatiëbèsluit Voedselvoor ziening 1941. Dit besluit omvat de wettelijke grond slagen, waarop de verticaal op te bouwen bedrijfs organisatie voor de voedselvoorziening zal worden gebaseerd. Zooals gemeld is, zullen voor de eco nomische verzorging van alle producten van de voedselvoorziening en van tien landbouw bedrijfs organisaties worden ingesteld. Dit /al bijvuoroeeid gebeuren voor de productiegroep „vee en vleesch". oor.de productiegroep „zuivel" enz. Deze bedrijfs organisaties voor verschilende producten afzonder lijk, omvatten zoowel de producenten in den land bouw en de visscherij als handel en industrie. Onder de bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorganisaties zullen de onderscheidene vakgroepen voor handel en industrie komen te ressorteeren. Deze worden thans georganiseerd door de zgn. commissie-Wol- terson, welke de geheele handel en industrie in horizontale geledingen organiseert. Indien zulks voor de economische regeling van een product wenschelijk is, zullen twee of meer Van zulke vakgroepen tot een vakorganisatie kun nen worden samengevoegd. Deze bedrijfsorganisatie voor de voedselvoor ziening zal geleidelijk tot stand komen. Thans wor den bij de verschillende centrale crisis-organisaties commissies ingesteld, bestaande uit deskundige vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die tot taak hebben voor een bepaald product de totstand koming van een bedrijfsorganisatie c.q. onderbe drijfsorganisatie voor te bereiden. Zoo is bij de Nederlandsche Zuivelcentrale dezer dagen een com missie ingesteld voor de voorbereiding van een organisatie voor consumptiemelk, welke de regeling van dit product voor het geheele land op zich zal nemen. In het organisatiebesluit voedselvoorziening is bepaald, dat de secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij een algemeen reglement betreffende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van organisaties, ingesteld op hel gebied der voedselvoorziening, zal vaststellen. Dit algemeen reglement zal dan gelden voor alle in te stellen bedrijfsorganisaties, onderbedrijfsorganisa ties (dus niet voor de vakgroepen, georganiseerd door de commissie-Wol tersom) en is in de Staats courant van 16 Juli 1941 gepubliceerd. En enkele belangrijke bepalingen daarvan volgen hieronder. De leiding der organisaties berust bij een be stuur en een voorzitter. Het bestuur laai: zich ter zijde staan door een commissie van bijstand. De voorzitter wordt al of niet uit de leden van het bestuur benoemd door den secretaris-generaal op een niet-bindende voordracht van het bestuur. Hij maakt van het bestuur deel uit. Het bestuur stelt de verordeningen vast, maar kan de regeling van een of meer onderdeelen pf van bepaalde aan te wijzen onderwerpen aan den voorzitter opdragen. De voorzitter is in het bijzonder belast met de coördinatie van de werkzaamheden der organisatie Voorts is hij belast met de uitvoering van besluiten en verordeningen. Een besluit of een verordening, die naar zijn meening in strijd is met de belangen welke de organisatie moet behartigen of met het algemeen belang, brengt hij niet tot uitvoering. De commissie van bijstand moet, behou dens spoedeischende gevallen, over alle verorde ningen worden gehoord. Het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 bevat omtrent het op de organisatie uit te oefenen ambtelijk toezicht reeds eenige bepalingen die in het algemeen reglement nog nader zijn uitgewerkt. Het bestuur maakt elk jaar een begrooting op, ge hoqrd de commissie van bijstand. De secretaris generaal kan de begrooting wijzigen en daarin even tueel ook een post opnemen voor algemeene voed selvoorzieningsdoeleinden. Financieele controle op óe gesties der organisatie door êen of meer accountants, die onder goedkeu ring van den secretaris-generaal door het bestuur worden benoemd, is voorgeschreven. (ANP) Distributie van zeep. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli De secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door hun werkzaamheden aan bijzondere verontreiniging van het lichaam of de kleeding zijn blootgesteld, of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraagformulieren M.D. 80 bij de plaatselijke distributiediensten dienen af te halen. De data, waarop deze formulieren moeten worden afgehaald en weder ingeleverd, zullen door de Qistributiediensten nader worden bekend gemaakt. De volgende groepen van personen komen in aan merking voor extra rantsoenen zeep: 1. zij, die „vuilen arbeid" verrichten; 2. practiseerende artsen, tandartsen en vee artsen; 3. gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters. Zooals bekend, moeten aanvragen voor de onder 1 vermelde categorie van personen, dus arbeiders, die „vuilen arbeid" verrichten, worden ingediend door den werkgever. Kappers, die in aanmerking wenschen te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aanvraagformulier M.D. 269 eveneens vóór 26 Juli a.s. af te halen en op het hiertoe vastgestelde tijdstip wederom bij de distributiediensten in te leveren. Hierbij moeten de kappers de loonlijsten van hun personeel overleggen. Alle bovengenoemde groepen van personen die nen met de extra zeep uit te komen tot 1 Februari 1942.. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Drie toestellen neergehaald. BERLIJN, 17 Juli (DNB) De Britsche lucht vloot heeft in den afgeloopen nacht getracht, zoo verneemt het DNB, om naar Noordwest Duitsch land te vliegen. De weersomstandigheden waren slecht en door neergeworpen bommen ontstond slechts schade van geen belang. Onder de burger bevolking werden eenige personen gewond. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door afweerge schut, en nachtjagers neergehaald. Sedumsoorten voor den tuin. Sedum is één van de plantengeslachten, die een bijna ontelbaar aantal soorten en variëteiten le vert, die geschikt zijn voor den tuin. Zeer vele hiervan zijn vooral aardig in den rots- tuin. En kosten hoeven we er niet voor te maken, We kunnen de wilde Sedum acre, of muurpeper, die we in Juni-Juli op zandgrond en in de duinen en zelfs vaak op platte met grind bedekte daken midden in de stad als een vroolijk wollig kleed van ontelbare dïepgele sterretjes zien uitgespreid, zon der veel moeite in den rotstuin overplanten. Groeien en bloeien doen de Sedumsoorten overal. Het beste voor ze is echter een tamelijk droge zanderige tuingrond. De blaadjes van de muur peper zijn wanneer de standplaats zonnig is vaak oodachtig. Staat de plant beschaduwd dan meestal groen. Sedum album, die we eveneens vaak op de da ken vinden en verder op zandgrond, is een aardige plant voor den rotstuin. Dit plantje wordt iets hon ger dan de muurpeper, soms wel 15 centimeter hoog, de blaadjes zijn iets smaller dan bij de muur peper en de sterretjes van een mooi vroolijk wit, soms ook rose. Twee variëteiten, Sedum album murale en Sedum album roseiflorum dragen rose bloempjes. bloempjes. De Sedum anglicum is ook aller aardigst. In de meeste landen van West- Europa komt cleze plant in het wild voor. Ze wordt niet hooger dan een centimeter of tien en heeft meestal witte, soms rose bloempjes. De Tripmadam, Sedum reflexum. komt in Hol land vrij algemeen voor op drogen zanderigen grond, de blaadjes zijn priemvormig en de bloem- sterren geel. Al deze verschillende soorten kunnen dus zon der welke kosten dan ook voor den tuin worden verzameld en ze zijn alle vroolijk en zeer rijk- bloeiend. Natuurlijk zijn er ook zeer vele gekweek te lage zodevormende Sodum's. In de meeste ca talogi staan er tientallen genoemd. Er zijn er bij met bonte bladeren en in de bloe men varieert de kleur van wit rose rood en geel oranje. Er zijn ook Sedumsoorten, die hooger worden en die in een border goed gebruikt kunnen wor den. De meest bekende is wel de hemelsleutel, Se dum purpureum. Deze kan een hoogte van ruim een halven meter bereiken en heeft bleekpurperen bloemen. Van deze hooger wordende soorten zijn Sedum spectabile met zijn variëteiten Sedum spectabile atropurpureum en Sedum spectabile Brilliant wel de mooiste. A. J. D. Groote metaalindustrie. Verbindendverklaring collectieve arbeidsovereenkomst. De persdienst van het N.V.V. meldt: De Algem. Ned. Metaalbewerkersbond, aangesloten bij het N.V.V. kan over het eerste halfjaar van 1941 od een aantal in samenwerking met de andere metaalbewerkersbon- den bereikte belangrijke resultaten terugzien. De 15e Juli was wel een zeer gewichtige datum voor de metaalbewerkers. Het was toen immers, dat de verbindendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomst in de groote metaalindustrie van kracht werd. Zooals men zich zal herinneren, kwam in Septem ber van het vorige jaar, nadat gedurende een aan tal jaren geen landelijke collectieve arbeidsovereen komst had gegolden, een zoodanige overeenkomst tot stand. Zij had betrekking op een 140-tal onderne mingen met rond 64.500 arbeideres. De verbindendverklaring die thans in werking is ge treden, loopt tot 15 September 1941. Het is voor de eerste maal, dat in de metaalindustrie een C.A.O. ver bindend werd verklaard. Het aantal arbeiders, dat in dienst is bij de ongeorganiseerde werkgevers en tengevolge van de verbindendverklaring onder de C.A.O. valt, wordt geschat op 25.000 a 30.000. Hier mede is dus wel een flinke stap gedaan op den weg die naar het regelen van de arbeidsvoorwaarden leidt. Bovendien werd eenige weken geleden een loons- verhooging, waaromtrent tusschen den Metaalbond, de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaal nijverheid en de Vereeniging van Prot. Chr. Metaal- industrieelen eenerzijds en de Samenwerkende Me taalbewerkersbonden anderzijds overeenstemming was bereikt, door het college van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Deze loonsverhooging geldt voor rond 50.000 arbeiders. Een c.a.o. voor de kleine metaal industrie is in voorbereiding. Op 1 Mei j.l. is een C.A.O. in het electro-technisch bedrijf te Rotterdam, door het college van Rijksbe middelaars goedgekeurd in werking getreden. Onder handelingen zijn gaande om te komen tot een contract voor het geheele electro-technische bedrijf in Ne derland. Op 1 Maart j.l. werd een C.A.O. voor de operateurs in de Amsterdamsche bioscopen van kracht. Vei'- wacht mag worden, dat het geheele bioscooppersoneel in Nederland binnenkort onder een C.A.O. zal vallen. Overzien wij deze resultaten (wij noemden slechts de belangrijkste) dan kan reeds nu met zekerheid gezegd worden, dat dit jaar een record-aantal arbei ders, die onder een C.A.O. vallen, bereikt zal wor den (A.N.P.) Peru en Ecuador aanvaarden bemiddelingsvoorstel. BOGOTA. 17 Juli. (D.N.B.) Naar uit Lima wordt gemeld, heeft de regeering van Peru be kend gemaakt, dat zij het bemiddelingsaanbod van de Ver. Staten, Argentinië en Brazilië in het grens conflict tusschen Peru en Ecuador heeft aangeno men. De regeering van Peru heeft zich bereid ver klaard, haar troepen tot 15 Kilometer van de grens terug te trekken. Ver-der heeft zij er in toegestemd, dat een ci viele en militaire commissie van Peru en Ecuador den terugtocht controleert, terwijl tevens geen mi litaire vliegtuigen het grensgebied zullen overvlie gen, alvorens het vrede- en vriendschapsverdrag tusschen de beide landen onderteekend is. Ook Ecuador heeft de bemiddelingsvoorstellen aange nomen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor cand.ex. Engelsche taal- en letterkunde: R. Vleeskruijer. OVERGANGSEXAMENS IE H. B. S. b MET 5-J. C. TE HAARLEM. Aan de le H. B .S. b met 5-J. c. ire Haarlem zijn be vorderd naar de tweede klasse. Koos van Beek. Freda Broersma, Jaap Burghout. Henk Doing. Piet Dreijer. Willy Eekhof. Charley F.tty, Ellen Ex. Johan Fiedeldey. Sieds Hoogland, Jan Keg. Nico de Korte, Gerard van Kuijk, Tiny Ligtenberg, Henk van Lohuizen, Theo van der Lugt, Volkert Mol. Wim Prins, Wim Rei- nalda, Willem Scheffer, Jaap Sperwer, Jan Thuis (voorw.), Rudi Vercruijsse. Rein van der Wagen (voorw Arend van Weert. Carel Zijlstra (voorw.), Gerard Schreuder, Johnny Bateram, Feico Bleeker (voorw.), Gé Blom, Menno Bons (voorw.), Fred van Dam Piet van Goor, ïna Kool bergen, Freddy Kreuger, Ine Molijn (voorw.). Roelof de Nijs, Hulbert RèinhOld, Erik de Rooy, Clary Stam, Frits Tewes. Wout Wanrooy, Elly van der Weide, Heini Winter, Jan Woud, Ati Ijzer (voorw.), Annie van Zeeland, Dirkjan van Baaien, Flip Bos, Wim Brcnkhorst, Jan Dieperink, Jan Ex, Wim van den Eynde, Jaap de GraaH. Klaas Hal- bertsma, Wim Heezius, Siebje Huisman, Jan Jager, Rob Janse. Theo Jansen. Piet Kooman, Jacob Lagendijk, Henk Merkelbaeh, Bob Seylhouwer (voorw.), Theo Slkkema. Alfred Stülterheim. Naar de 3de klasse: Han Bos, Herman Bouwer, Bennie Hagels, Frits Hayc, Cleem van der Helde, Willy van der Linden, Frits Mij er, Freddl Petri, Hans Schleicher, Chris Smits Hans Stroo, Ruurd van der Veer, Johan Vernout, Liesheth de Vries, Loes Wessels, Joan Wevers, Jan Wijn- veld (voorw.), Ben IJzerdraat, Piet van Zeeland (voorw.). Hans Zuithoff (voorw.), Hanny Boshoff, Bert Beszelzen, Jan Beverdam, Joop Binkhorst, Piet Bos, Wim Faber, Toosje Hagedoorn, Adri Janssen, Bert Jonker,, Jan Kraam- winkel, Fietie Kraamwinkel, Piet Kranendonk, Joop Kuipers. Piet Lokman, Leo Molijn, Wouter Mouw, Loes du Rieu, Dick Roggeveen, Coby Souwer, Leo Verwey, Frits de Voogt, Hein Wernik, Bep Avis Lia Bok, Plet Bos, Sjoerd Dopheide, Ank van Gogh, Wim Groot (voorw.). Rob ten Hage (voorw.), Nantko Hazelhoff, Wytze Ilettema, Jan Holterman t. Hove, Marletje Janssen, Doesje Joustra, Piet Koonings (voorw.), Plet Kwantes, Pleter Langeveld, Duco Mees. Bram Pleging. Alan Reilsma, Jan Rozendaal, Han van Steenbergen. lente Teunis, Joan van der Wijst, Naar de 4de klasse: Fred Bastet (voorw.), Lud Baum, Hannie Berentsen (voorw.), Nick Easton, Jaap Galjaard, Jo ten Hartog, George Hellenberg, Kees van der Heyde (voorw.), Lydia van der Kort, Elly Leupcn, Kees de Rid der (voorw.), Jo de Ruijter (voorw.). Herman Scholten, Cai-el Sellenraad, Jetty Slager, Tineke de Smidt, Dlck Smit, Carla Trupp, F.mile Vercruijsse. Tia van der Wal, Hetty de Wijs, Marga Mulder, Piet Abbink Spalnk (voorw.), Jan van den Berg. Kees Bruins (voorw.). Léo Cosman, Joop Damiaans, John Easton. Jan van Ek (voorw.), Henk Goosens, Kees Groot, Elsje van Hulzen, Hans Jensch, Fred Keyzer (voorw.), Jaap de Klerk (voorw.), Jan Kraft, Jan van Manen. Henk Schreurs, Hans Slendebroek (voorw.), René de Vita. Ries van Putten, Jan van Asch, Joost van Baaien, Bob Barendsen, Rob Beets, Henjo Bellaart Henny Boot, Bart Botman, Rob Brand, Jan van Eden, Helmut Felrabend, Marian Graaf, Louis Graven, Wim Jansen, Al- bert Jousti-a, Jan Lugthart (voorw.), Bert Metz (voorw.), Hans Meyer (voorw.), Jan Mulder, Henrl Nietzmann, Ap Nijboer, Bob Potjer, Jan Schimmel (voorw.). Boy Verheul voorw.), Frlts de Vries, Roelof van Waard, Anton Wijers. Naar de 5de klasse: Hans Appelman, Thea van Asperen, Andries Boer, Nella Boon (voorw.), Aty van der Burg, Flip Deys, Carel van Gelderen (voorw.), Eddy Goode, Henrie Heezius, Henk Hiemctra, Hedwig de Jonge (voorw.), Elsje Kruijt, Boy de Leeuw, Aak Moolenaar, Hetty v. Nikkelen Kuijper, Ida Reijers, Dik Spaargaren, Han Swart, Johan Wensing, Ab de Wit, Ben Talsma, Willy Bons, Joop Brouwer (voorw.), Rolf Cransberg, Robert Eikenboom, Rob Everard (voorw.), Kees van der Heide, Tjebbo de Koningh, Gerrit Piet, Hein Rietberg, Johann Sickmann, Willy Slingerland, Wally Soesman, Bas Sorg- drager, Gerrit Stolker, Hans Veenenbos, Co de Vogel (voorw.), Henk Peters, Nel Derlagen, Jan Hogeweg, Jo hanna Holswllder Henrl Kappert, Ria Kikkert. Wim van Nie, Jan Reinders Folmer (voorw.), Kees Sabells (voorw.). Joop Scholten, Cor Schuurmans, Jan Sikkema, Rob Smit, Joke Sperwer, Gezinus Thomasson, Gerrit Timmers, Frita Wafelbakker, Joop Wagenmakers, Wim Whitlau, Dick van Woerkom. DE CGSTA KWEEKSCHOOL TE HAARLEM De volgende leerlingen van de Da Costakweekschool te Haarlem zijn bevorderd naar een hoogeie klas: Van I naar II: de meisjes: T. Donker, Ina v. Egmond, Lisa Hack, Hilda Heddema. Atie Kooy. Alie v. Schalk wijk, Dien Spek. Conny de Vries, Jo Zwiep; de jongens: G. Hagedoorn. Hein Hoekstra, Johannes de Jong. Mein- dert Smid. J. Triebeis, F. Togtema. Van II naar III: de meisjes: S. Baardman, M. Beek, F. Godhelp, T. v. d. Horst, R. v. Huis, J. Hylkema, N, Lamme, E. v. Meyenfeldt, M. v. Meyenfeldt, L. Oderkerk, T. Roosjen, W. Schreuder. F. Struik. D. Voorips, T. da Vos. M. Woud, J. Zwiers; de jongens: H. Beekelaar, K. Brons, J. Hetebrij, J. v. Zon. DIVERSE. Praktijkexamens Boekhouden. Vereeniging van Leeraren. Geslaagd de heer J. W. van Huis te Haarlem. VON DER SCHULENBÜRG TE ANKARA ANKARA, 17 Juli (DNB) De speciale trein met den Duitschen ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg, en de rijksduitschers uit de Sov jet-Unie is uit Erzeroem hier aangekomen. Met den zelfden trein reisden de diplomatieke vertegenwoor digingen te Moskou van Roemenië, Hongarije en Slowakije. Op het station waren de Duitsche am bassadeur von Papen, en de Roemeensche gezant ter verwelkoming aanwezig, evenals de chef van het protocol van het Turksche ministerie van bui- tenlandsehe zaken. OVERTREDINGEN DISTRIBUTIE- VERORDENING. HAARLEM, Donderdag. De politie te Haarlem heeft procesverbaal op gemaakt tegen twee personen wegens het verkoo- pen van vleesch en het koopen van koffie en thee zonder bonnen. Een andere Haarlemmer had technisch vet ver kocht voor 2.25 per half K.G. De vastgestelde prijs bedroeg echtervijftien cent! Ook dézs overtreder kreeg en bekeuring.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7