IJmuider Courant jMdustiiew- DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Oorlog in het Oosten Waarschuwing aan alle Nederlanders Tegenstand op den Oostelijken oever van den Dnjestr gebroken De letter V. 26e JAARGANG No. 219 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuïden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 21 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Aan het geheele front achtervolging der wijkende Sovjets. Bolsjewistisch regiment vernietigd. Aanval op vlootsfrijdkrachten Het D.N.B. meldt: De toestand aan het Oostelijke Front wordt, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt ge schreven, gekenmerkt door de achtervolging van den wijkenden vijand aan alle deelen van het front. Voor zoover binnen de reeds kortgeleden aangegeven dieptezöne ten Oosten van de Stalin- linie troepen der Sovjets waren omsingeld, heb ben zij met zware, bloedige verliezen steeds weer getracht uit te breken. Het gelukte echter den Duitschen troepen deze pogingen te verijdelen en bovendien aanvallen tot ontzetting af te slaan, welke waren ondernomen om de ingesloten troe- pendeelen te bevrijden. Het Duitsche luchtwapen heeft de operaties van het leger dagelijks onder steund door aanvallen op de terugtochtsbewegin gen van de Sovjets en op spoorwegtransporten, verkeersinstallaties en vliegvelden, waarbij ook het Sovjetluchtdoelwapen opnieuw belangrijke verliezen werden toegebracht. De successen, die de laatste dagen gemeld zijn aan het Finsche front, konden intusschen verder worden uitgebreid, zoo dat een krachtiger druk van de verbonden strijd krachten op den Noordeliiken sector van het Sovjet front verwacht kan worden. Sedert half Juni tracht het Britsche luchtwa pen de bezette gebieden van Frankriik, België en Nederland, aan de Kanaalkust voortdurend door sterke formaties gevechtsvliegtuigen aan te vallen, waarbii telkens krachtige bescherming van jagers optreedt. Deze aanvallen overdag werden biina iederen nacht aangevuld met nachtelijke aanvallen op Rijksduitsch gebied. Sedert den Duitschen slag tegen de aanvalsvoornemens van de Sovjets heb ben de Engelschen deze luchtaanvallen naar beste kunnen versterkt om daarmede een z.g. ontlas tingsoffensief ten gunste van dp bevriende Bolsje wisten voor oogen te tooveren. De Duitsche afweer was echter zoo doeltreffend dat deze vergeefsche aanvallen het Britsche luchtwapen alleen de laat ste tien dagen 116 vliegtuigen hebben gekost. In totaal vernielden Duitsche jagers, afweergeschut en marine-artillerie in de thans afgeloopen twee maanden sedert 18 Mei alleen bij deze dagaanval- len op de Kanaalkust 424 Britsche jagers en ge vechtsvliegtuigen. D stei'kste verliezen leden de Engelschen op 18 Juni, toen 21 machines werden neergeschoten, op 26 Juni toen 26 machines wer den vernield en op 11 Juli toen 28 machines neer gehaald werden. Dit resultaat doet duidelijk ge noeg zien dat het z.g. Britsche ontlastingsoffensief door luchtaanvallen op de kust van het Kanaal tot dusver door de aandachtige en voortreffelijke Duit sche afweer met gevoelige verliezen voor het Britsche luchtwapen in bedwang kon worden ge houden. Naar het D.N.B. verder verneemt is het 713de regiment Sovjetinfanterie, dat den Duitschen op- marsch wilde stuiten, na korte en hevige gevech- Gevaarlijke betoogingen DEN HAAG, 19 Juli. De bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijandelijke vliegtuigen, welke in den laatslem tijd boven Nederlandsch ge bied omlaag zijn geschoten, is het herhaalde malen voorgekomen, dat bij het wegvoeren van de ge vangen genomen Engelsche leden der bemanning de bevolking sympathiebetoogingen jegens de ge vangenen- heeft gehouden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, hebben in ieder geval het karakter van een brutale provocatie van de Duit sche weermacht. De terughoudendheid, welke d« Duitsche weermacht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nogmaals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de weermacht thans opdracht heeft in dergelijke gevallen op te tre den en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moeten dan door de betoogers zelf wor den gedragen. Sportwedstrijden Hitlerjugend en Nat. Jeugdstorm. Een rede van commissaris-generaal Schmidt. Zaterdag en Zondag hebben op Houtrust te Den Haag de zomerwedstrijden plaats gevonden van de Hitier Jugend ln Nederland. Tegelijkertijd werden vergelijkingswed strijden gehouden met den Nationalen Jeugdstorm. Bij de beslissingswedstrijden Zondagmiddag waren behalve de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss Inquart tevens aanwezig de weer machtsbevelhebber in Nederland, Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, de Commissaris-Generaal z. b. v. Oberstdienstleiter Schmidt, de Bevelhebber der Ordnungs- polizei in Nederland, General Schumann, de Hoofdstor- mer van de N. J. S. C. van Geelkerken, Oberbannführer Abelbeck, chef amt für Lelbesübungen en de chef van de Befehlstelle der Reichsführung in Nederland Hauptbann- fiihrer D. Lindenburger. Na het begroetingwoord van Hauptbannführer D. Lindenburger sprak de Commissaris- Generaal z.b.v. Oberstdienstleiter Schmidt als volgt: Wij staan hier plechtig aangetreden in den vorm van het teeken v. Het symbool van onze overwinning. Enge land heeft geloofd, dat het voor zich aanspraak kon ma ken op dit teeken, terwijl het slechts „overwinningsrijke terugtochten" wist te boeken. Wij nat. soc. houden er echter een andere opvatting op na. Wij zijn sterk en machtig. Wij hebben den strijd tegen het Bolsjewisme opgenomen en wij zullen er voor zorgen, dat vrijheid en welvaart heerschen. Wij hebben het aan den Führer te danken wanneer wij elkaar hier in vriendschappelijken strijd ontmoeten kunnen. Dankbaar zijn wij ook dege nen, die op het oogenblik in het Oosten stormloopen en er voor zorgen, dat overal het recht weer zal heerschen. Want het mag niet zijn, dat het Bolsjewisme voortschrijdt om moord, ellende, zorg en dood aan de wereld te brengen. Wij zijn nationaal socialisten. Ieder van ons heeft zijn volk lief en wanneer gij thans aantreedt om uw lichamen te stalen, dan bereidt gij u daarmede voor op den tijd, die voor ons ligt, een tijd, waarin de Duitsche en Ned. jeugd elkaar de hand reiken. Vervolgens vond de afwikkeling van het sportprogramma plaats, waarbij door de deelnemers, het minder fraaie weer en den sterken wind in aanmerking genomen, vaak zeer goede tijden werden gemaakt. Een dansgroep van de B- D. M. gaf ten slotte een zeer geslaagde opvoering. Na afloop der wedstrijden reikte de Rijkscommissaris de prij- uit. (A N. P.) ten vernietigd. Een klein overblijfsel van deze af- deeling, die van een politieken commissaris bevel kreeg onder voortdurenden tegenstand naar het Oosten terug te trekken, schoot twee Joodsche commissarissen neer en liep naar de Duitsche sol daten over. Een sergeant gaf onder levendigen bij val der overloopers uiting aan zijn afschuw je gens de maatregelen der politieke controle-orga nen. Naar hij verklaarde hadden deze maatregelen bloedige conflicten tusschen officieren en commis sarissen tot gevolg, hetgeen wederom tot muiterij onder de soldaten leidde. VLOOTSTRIJDKRACHTEN DER SOVJETS AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag in de nabijheid van het eiland Dagö lichte Sovjet- vlootstrijdkrachten aangevallen. Zij wierpen een torpedobootjager in brand en beschadigden twee torpedoboot jagers zwaar. Ten Zuidoosten van het visschersschiereiland werd een koopvaardijschip van 4000 br.t. tot zinken gebracht. Ook aan het landfront in het Oosten heeft het Duitsche lucht wapen op 19 Juli weer omvangrijke acties tegen de spoorwegverbindingen achter het front, marchee- rende colonnes en veldversterkingen van den vijand uitgevoerd. En groot aantal treinen is ver nield. Spoorbanen werden op vele plaatsen ver broken, stations vernield. Aan deze gevechten te gen de organisatie van den vijand op den grond hebben ook de Duitsche jagers weer met succes deelgenomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrijdag de spoorlijn MoskouSt. Petersburg gebombardeerd, die op verscheidene plaatsen werd vernield. Ver scheiden goederenwagens en talrijke tankwagens geraakten in brand. Ten Oosten van Smolensk vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen in stout moedige scheeraanvallen vijf transporttreinen en acht tanks, die dekking hadden gezocht achter de spoorbaan. Het traject Nowograd-Wolynsk-Ko- roston werd weer op vele plaatsen onderbroken. Op dit traject en op afzonderlijke stations werden alleen reeds 17 treinen tot ontsporing gebracht en in brand geschoten. Een groep van 29 Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft geheel alleen, naar eerst thans bekend is ge worden, op 17 Juli aan het Oostelijk front negen Sovjetbatterijen tot zwijgen gebracht, waarbij de kanonnen totaal vernield werden. Voorts" werden elf pantserwagens en 150 vrachtauto's vernietigd, zes treinen uit elkaar geslagen en in brand gewor pen en nog drie andere locomotieven vernield. De zelfde Duitsche vliegers vernielden verder de em placementen van een station en een brug en braclv ten twee groote petroleumtanks tot ontploffing. Van verscheidene jachtvliegtuigen der Sovjets, welke deze vernietigingsgroep trachtten op te hou den, werd er een neergeschoten, terwijl de Duit sche vliegtuigen geheel voltallig en zonder schade naar huis terugkeerden. DESERTIE BIJ DE SOVJETS. In den noordelijken sector van het Sovjetfront zijn duizenden Sovjetsoldaten naar de Duitsche troepen overgeloopen, zoo deelt het D.N.B. verder mede. Onder hen bevindt zich bij talrijke andere officieren de kapitein Wasiliewitsj Nowikow. Hij was leeraar aan de krijgsschool te Petersburg. Bij zijn verhoor deed hij interessante mededeelingen over de redenen, waarom zoo groote massa's Bols jewisten overloopen. Wij weien, zoo verklaarde hij, dat wij ons in geen enkel gevecht mogen te rugtrekken. In den strijd staan wij tusschen de Duitsche troepen en de machinegeweren van de politieke commissarissen. Blijken wij onbetrouw baar in den zin van de commissarissen, dan-komen wij voor een krijgsraad, wanneer wij niet ter stond door de machinegeweren worden afgemaakt. Er is voor ons geen andere mogelijkheid om te ont komen dan overloopen of gevangen genomen wor den. Op de vraag waarom de soldaten dan niet op treden tegen de terreur van de politieke commis sarissen, verklaarde hij: „Zij weten niet anders en weten dat reeds de minste poging met den dood wordt bestraft. Men heeft den Sovjetsoldaten ver teld dat het leven in de andere Europeesche lan den in ieder opzicht slechter is dan in de Sovjet- Unie. Hij zelf wist echter uit gesprekken met ka meraden of partijfunctionarissen, die in Duitsch- land, Frankrijk of andere landen waren geweest, dat veel daar beter is dan bij hen. De eenvoudige soldaat weet dat echter niet, aangezien hij immers geen vergelijkingsmogelijkheden door het lezen van kranten en boeken, of door reizen heeft. Hij ge looft dat het niet beter kan zijn dan het hem gaat, Op soortgelijke wijze sprak de vrouw van den kapitein, die met andere officiersvrouwen gevan gen is genomen en die bij haar gevangenneming wapens en de Sovjetuniform droeg. Men heeft den vrouwen gezegd dat het iets natuurlijks voor haar was om op Duitsche soldaten te schieten. Zij zouden anders door Duitschers afgemaakt, mis handeld en gefolterd zijn. Op de vraag of zij dat had geloofd, antwoordde zij: „Dat werd steeds weer en door hooge officieren gezegd en ik zag geen reden om te twijfelen aan him geloofwaardigheid". Nieuw Verordeningenblad. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli (A.N.P.) Heden verschijnt het nieuwe Verordeningenblad nr. met de Verordeningen nr. 130, 131 en 132. Verordening nr. 130 brengt voor de rechterlijke macht de leeftijdsgrens van 70 tot 65 jaar terug. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijdsgrens worden van officieele zijde de volgende genoemd 1. Op deze wijze wordt een verjonging van het rech- terscorps bereikt. 2. Voor de jongere krachten wordt zoo doende de mogelijkheid geschapen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie benoemd te worden (tot dusver was dat in Nederland slechts na het 40ste levensjaar mogelijk), voor bekwame, maar minder bemiddelde krachten is op deze wijze snellere promo tie mogelijk gemaakt. Verordening no. 131 handelt over de oprichting van een Duitsch bureau voor Zeelieden te Rotterdam, aan welk bureau de bevoegdheden worden ovegedra- gen, welke het Duitsche consulaat tot dusver ten zien van zeelieden volgens de bestaande zeeliedenver ordening had. Verordening no. 132 regelt, dat bepaalde films, wel ke een volksvoorlichtend of opvoedend karakter dra gen, of van cultureele waarde zijn, voortaan onder verplichting tot vertooning vallen. Voor den tekst de zer verordeningen zie men elders in dit blad. Letland na een jaar bolsjewisme. Het leed der bevolking. Uit Stockholm meldt het (D.N.B.) „Het Let- landsche volk moest gedeporteerd worden", zoo meldt een speciale correspondent van „Stockholm Tidnin- gen", die, nadat de bolsjewisten waren verdreven, een bezoek heeft gebracht aan Riga en zich ter plaatse een eigen oordeel heeft kunnen vormen. Het Letlandsche volk heeft, volgens de meening van dezen neutralen journalist, in het eene jaar waarin het onder bolsjewistische heerschappij ge bukt ging, ongeveer een tiende deel van zijn bevol king, dus ongeveer 200.000 inwoners, verloren. De meesten van hen, van het kleinste kind tot den tach tigjarigen grijsaard, werden, naar de correspondent meldt, naar de uitgestrekte Russische steppen en de Noordpoolgebieden van Siberië overgebracht. Nie mand wist hoeveel de plaats van bestemming levend zouden bereiken. Man wist slechts dat bijv. een trein, volgestopt met Letten, die naar het Oosten zou ver trekken,^ door de Duitschers werd aangehouden. Geen der ongelukkige passagiers was nog in leven. Allen waren doodgeschoten. In Riga zelf hebben zich vree- selijke dingen afgespeeld. De Zweedsche correspondent meldt voorts dat een nauwkeurig zakelijk plan van de bolsjewisten bestond het Letlandsche volk te vernietigen. Het zal jaren duren voordat men een beeld kan vormen wat een jaar boljewisme voor de Letten heeft beteekend. Hij zelf heeft het deportatiebevel gezien, waaruit men kan zien dat het de bedoeling der bolsjewisten was het geheele Letlandsche volk uit Letland naar de onein dige steppen over te brengen. Daarbij hebben zij ge tracht de deportaties zonder al te veel opzien uit te voeren. Zoo zijn kinderen van 14 tot 16 jaar met de belofte van sprookjesachtige loonen ertoe verleid zich te laten opleiden voor de bolsjewistische spoor wegen of voor andere ondernemingen. Op zekeren dag moesten zij op een verzamelplaats komen en waren daarna verdwenen. Kleine arbeiderskinderen, die in Riga in April in kinderkampen en kampen voor jonge communisten bijeen waren gekomen, zijn nooit bij hun ouders teruggekeerd. De binnenrukkende Duitsche troepen hebben op eenn goederenstation te Riga vier gesloten spoorwa gens gevonden. Toen men deze opende, waren zij olkinderlijken. De correspondent was zelf getuige van ontzettende tooneelen, die zich in het lijkenhuisje te Riga bij de indentificatie van deze lijken van kleine kindearen hebben afgespeeld. Ook een groot deel van de marktvrouwen, alsmede het geheele personeel van een groot warenhuis te Riga werden naar, de Zweed sche journalist verder vertelt, eveneens uit Riga weg gevoerd. Op deze wijze zijn honderden kleine verkoopsters en bedienden verdwenen. De boljewisten hadden het ook op de kapsters gemund. Vele van haar kregen, op zekeren dag het bevel zich op het militiebureau te melden. Zij zijn daarheen gegaan en nooit weer terug gekomen. In Riga zijn ontelbare massagraven geopend, het waren stomme getuigen tegen het communisme. Tegen het voormalige Letlandsche leger, zoo meldt de Zweedsche correspondent verder, zijn de bolsje wisten nog meedoogenloozer opgetreden. De leiding is zonder uitzondering vermoord. Reeds op 15 Juni wa ren alle officieren van het voormalige Letlandsche leger gearresteerd en doodgeschoten. Alleen bij Wainoden 300, die men de handen met staaldraad had samengebonden en vier dagen lang gefolterd DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Duitsch—Roemeensche troepen zetten de achtervolging in. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli (D.N3.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „De uit Bessarabië optrekkende Duitsch-Roemeensche strijdkrachten hebben, na den vijandleijken tegenstand op den Oostelijken oever van den Dnjestr te hebben gebroken, de achtervolging opgevat. In het gebied om Smolensk blijven de operaties volgens de plannen verloopen. Aan het Finsche front werden verdere successen behaald. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijke front zijn vertwijfelde uitbraakpogingen van ingesloten Sovjettroepen mislukt. De vijand leed hierbij weer zware, bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den afge loopen nacht militaire installaties in Midden- en Oost-Engeland aangevallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noorsche kust aan te vallen, hebben jagers en luchtafweergeschut zeven, marinegeschut twee, een patrouilleboot één Britsch vliegtuig neer geschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op de stad Hannover, brisant- en brandbommen neergeworpen. Militair-economische of militaire schade is nergens ontstaan. Nachtjagers hebben een der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. heeft. Vele van hen zijn ook levend begraven. Op 24 Juni gingen de bolsjewisten in Riga vervolgens tot massa-arrestaties over. Op 27 Juni staken zij de oude stadswijken van Riga in brand. De geschrokken be woners, die trachtten te vluchten werden voor een deel door mitrailleurs, welke in de straten waren op gesteld, neergeschoten, tenslotte werd de stad door de terugtrekkende Sovjets nog onder artillerievuur ge nomen. Een goede vangst van de politie. Jonge man had vele inbraken op zijn geweten. Door de politie te Heemstede is te Amsterdam aangehouden een 17-jarige jongeman, die te Heemstede op verschillende tijdstippen zich schul dig heeft gemaakt aan diefstallen met braak, o.a. in het restaurant van het Heemsteëdsche Sport park, in het theehuis in Groenendaal en in een kiosk. Bij nader onderzoek is gebleken dat hij boven dien te Bennebroek een rijwiel heeft ontvreemd. De verdachte wordt ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Groote sportwedstrijden der „Hitlerjugend" en van den Nationalen Jeugdstorm te Den Haag op 20 Juli. De Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inqu&rt wenscht een der prijswinnaars geluk. (Foto Stapf) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 21 OP 22 JUll 1941 van 21.48 tot 5.44 Maan op 22 Juli op 4.11 Maan op 22 Juli onder 20.07 Het nieuwe reusachtige sportterreinen-complex in de Watergraafsmeer te Amsterdam nadert zijn voltooiing. Honderden arbeiders zijn er reeds maanden aan het werk, waarbij de drainage een voornaam onderdeel vormde. .(Foto Pax Holland m) weest zuinig met electriciteit en gas Behoedt het bedrijf voor boete of afsluiting Naast de particuliere verbruikers dienen ook de industrieën te bedenken, dat het electriciteits- en gasverbruik gerant soeneerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschrijden. Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn, ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot den jongsten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aandacht aan te geven, dat geen electriciteit of gas onbenut verbruikt wordt, om hierdoor de voorgeschreven bezuiniging te verkrijgen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of af sluiting van den toevoer volgen. Behoedt het bedrijf hiervoor! Zorg, dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht branden (ook overdag!) in gangen en portalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoe vele malen wordt het licht bij ma chines, zoomede in kantoorlokalen niet uitgedaan, indien men eenigen tijd bij een andere afdeeling inlichtingen moet vragen. Hoewel dit reeds van belang is, kan op eenvoudige wijze nog belangrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op let, dat geen motor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spin-machines, zagen, schaafmachines, mangels, strijkmachines, kortom voor vrijwel alle industrieën. Naast de motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempeerovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan. Controleer gere geld nauwkeurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aanmerkelijke be sparing. Wij zouden deze adviezen kunnen uit breiden b.v. voor zetters der dagbladen: denk om uw loodpotten! Werkt allen mede. Houdt bij uw arbeid steeds in gedachte, dat de uiterste spaar zaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge uw bedrijf voor boete of afslui ting behoeden. Het stadsbeeld vertoont sinds Zaterdagmiddag de letter V. In straten en op pleinen zijn transparanten neergehangen, biljetten opgeplakt en de weg was Zon dagmorgen bezaaid met uitgeknipte v'tjes. Het is een Duitsche propaganda-actie, waarmee men duidelijk wil maken, dat Duitschland in den thans aan den gang zijnden strijd de overwinning, de victorie, zal behalen. Ministerialrat Fink, van de propaganda-afdeeling van het Rijkscommissariaat, heeft op de dagelijksche persconferentie in den Haag uiteengezet wat de aan leiding is geweest voor het beginnen met deze actie, welke niet alleen in ons land wordt gevoerd, maar ook in vele andere landen. Duitschland heeft gemeend te moeten antwoorden op een Engelsche propaganda methode, welke door de radio zou zijn gevoerd en welke met de letter V zou worden gevoerd. Om hier tegen in te gaan heeft men nu. naar werd meegedeeld, deze actie overgenomen. Óp deze wijze moet aan de Britsche propaganda alle kracht worden ontnomen en gezien de ervaringen, vroeger reeds met deze strijd wijze in Duitschland opgedaan, toen men den rooden armband, welke op 1 Mei door de linksche partijleden werd gedragen, van een nationaal-socialistisch sym bool voorzien, door de partijleden van de N.S.D.A.P. op straat liet brengen. Iets soortgelijks zal nu wederom gebeuren. Door de V wil men zeggen: „Duitschland wint voor Europa aan alle fronten". De radio zal het morsesein voor de V laten hooren; de zender Friesland zal een paar maten van de nationale hymne laten hooren, Hilversum zal als pauzeteeken een paar maten van „Gloria, Gloria, Victoria" gebruiken. Dit alles moet, zooals hierboven reeds is gezegd, de overtuiging doen postvatten, dat Duitschland voor Europa strijdt en dat de victorie in dezen stijd niet meer veraf kan zijn. In Krakau hebben vliegmachines honderdduizen den plakkaten met V's en daaronder: „Duitschland wint voor Europa op alle fronten", uitgestrooid. Auto's en locomotieven zijn met de letter V versierd. In Praag verschijnen dagbladen met kleurige V's, hui zen en gebouwen zijn met dit letterteeken versierd. In Oslo kwam een krant met een speciale editie uit, waarin een kaart van Europa was gepubliceerd, waar op de letter V was gedrukt. Ook in Brussel en Parijs heeft men op alle mogelijke wijzen deze actie gevoerd. En dat alles met dit eene doel: duidelijk te maken, dat de V Victorie beteekent, de Victorie van Duitsch land voor Europa.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1