BEVERWIJK Nog een Boek over Holland. De gruwelen te Lemberg Er is weer een boek over Holland verschenen, bijna gelijktijdig met „Nederland's Wil en Werk", waarover wij eergisteren berichtten. Het is even min een wetenschappelijk werk als .dat andere, dat in een vijftigtal korte artikelen een zakelijk overzicht-in-vogelvlucht geeft van Nederlandsche prestaties in de laatste twintig jaar. Maar het is toch weer heel anders, al stemt het er ook in om vang vrijwel mee overeen. De journalist Piet Bak ker, die „Holland, ze zeggen, je bent maar zoo klein" geschreven heeft vertelt in een voorwoord en in 27 kleine hoofdstukken vooral van zijn liefde voor zijn land. Hij is niet alleen een knap auteur, hij schrijft uit de warmte van zijn hart. Af en toe, zooals wanneer hij den volkswoningbouw looft en het buitengewoon vele dat op dit gebied bereikt is begeeft hij zich wel in den trant van het hoofd' artikel om te betoogen dal; de 70,000 krotwonin gen, die nog over zijn grootendeels ten platte- lande ook verdwijnen moeten en zulleh, om voor beter behuizing plaats te maken. Maar meest al is hij niet betoogend. Veel schildert hij in for- sche streken en in krachtige beelden. Zijn ont roerde toewijding aan volk en land is dan zoo zuiver en echt dat het niet noodig ware geweest de dichters te hulp te roepen om door hun schoon ste strofen over Holland zijn woord te steunen. Want hij spreekt zijn eigen taal en die mag er zijn. Maar toch heeft hij Jan Campert en Marsman, Herman Gorter en Jan Prins en meer begaafde poeëten te hulp geroepen. Zelf zegt hij in zijn voorwoord: „De bedoeling is wel om een getuigenis te leveren. Om te getui gen van de liefde voor Nederland: liefde voor het merkwaardige stukje drassigheid, waar wij ons leven moeten slijten: waar we iederen dag maar weer het water moeten uitpompen om het te be houden: waar een taai menschengeslacht is op gegroeid in voortdurenden strijd met de zee „Als u aan het eind tot de conclusie mocht ko men: „We zijn waarachtig nog zoo mis niet", dan is de bedoeling bereikt en dan kijken we mekaar met een knipoogje aan". De verleiding doet zich voor om hier eenige proeven van des schrijvers trant te doen volgen. Bijvoorbeeld deze: „Hier heb je een haf", zei de natuur. „En zorg nou zelf maar voor de rest". Dat was eigenlijk niet aardig van de natuur. Overal elders leverde zij den grond netjes af. Droog zand, hechte bergen, stevige klei, be woonbare bodem. Maar ons blies zij een rijtje duinen bij elkaar, zoodat de zee een langzaam dicht-venende inham vormde en dit broddellapje achtte zij goed genoeg voor de Nederlanders om er polders van te maken. En het vreemde is, dat die er toe bereid gevon- den werden. Dat is een mirakel! Er was toen waar achtig levensruimte genoeg in Europa. Al waren ze maar op de Veluwe gebleven, daar was het ten minste hoog en droog. Of ze hadden een beetje lager aan den Rijn kunnen gaan zitten of in Twente of in de Ardennen. Wat heeft de Friezen, Batavieren, Kaninefaten, Marezaten en Merovingers in 's hemelsnaam be zield om zich juist in deze drassige landouwen neer te zetten? Als zij dan met alle geweld wilden vlotjevaren, waarom zijn ze dan niet gezellig de Rhone of een andere Zuidelijke richting afgezakt! Hier moesten ze eerst terpen opwerpen wilden ze droge voeten hebben; zaten ze in ongeriefelijke paalwoningen om niet onmiddellijk te verdrinken". Dit en veel dat er op volgt herinnert aan het bekende woord, waarvan de uitvinder ons onbe kend is: „God schiep de Aarde behalve Holland, dat zichzelf schiep". Zoo schildert Bakker de drooglegging van de Haarlemmermeer en hij doet het onder den titel „Wild West in Nederland" en laat er Werumeus Buning's vermaarde Ballade van den Boer meteen cp volgen: „Zoo menigeen had een schoonen droom Maar de boer hij ploegde voort, Thermopylae, Troja. Salamis Maar de boer hij ploegde voort. Het jonge graan werd altijd groen, De sterren altijd licht, Gods woord streed in de wereld voort En de boer heeft het gehoord". Onze bagger-genieën uit Sliedrecht treden in dit boek op. Rotterdam heet er de Koningin van de Maas in. Het onbekende Haagje wordt ons hier onthuld. De geestdriftige sfeer van een internatio nalen voetbalwedstrijd in het Stadion wordt voor den lezer uit het verleden opgeroepen, de verbijs terende schoonheid van onze rivieren bezongen. De redders, de jutters, de stroopers, de vïssehers, zij krijgen allen hun beurt. Met vele anderen. Fries land, Twente, Drente worden ons geschilderd. En de luchtvaart, de spoorwegen, de bruggen worden gevolgd door de litteratuur, het onderwijs- (met veel critiek), de Kunst met een groote K. Gij moogt het niet met al wat de schrijver zegt eens zijnhij verwarmt uw vaderlandsche, Hollandsche hart. Uitgever van „Holland, ze zeggen je bent maar zoo kleinis de Uitgeverij De Librije te Haar lem. Neem het mee als u met vacantie gaai. Het vischconeours van -,D. IJ. V.' Uitstekend geslaagd. Ter gelegenheid van het één-jarig bestaan hield „De IJzeren Voorn onderaf deeling van Hoog oven Staten, Zondagmorgen een vischconeours, dat zich in een groo.te belangstelling mocht ver heugen. De deelnemers werden 's morgens 9 uur in huize „Rooswijk" door den heer Van Galen ontvangen, waarna met den wedstrijd werd be gonnen. In den corpswedstrijd kwamen negen corpsen uit van elk acht man, terwijl aan den per- soneelen wedstrijd ruim 100 personen deelnamen. Niettegenstaande een hevige regenbui werd met veel animo gevischt, hiewel de vangst wel tegen viel. Sommigen hadden zelfs van het bekende „stootje" niets gemerkt. Niettemin liet de stem ming aan den waterkant niets te wenschen over. Tegen drie uur waren de wedstrijden afgeloopen. In huize „Rooswijk" reikte de heer Van Galen de prijzen uit. Spreker bracht dank aan den heer J. Maenhout, voorzitter van het vischcollege t Karpertje", voor de groote medewerking bi de organisatie van dit eerste concours en he schenken van een beker. De heeren J. Maenhout en H. Veen, voorzitter van „Het Baarsje" te Haarlem, roemden de uit stekende organisatie en feliciteerden ,.D. IJ. V. met het één-jarig bestaan. Namens het hoofdbe stuur van Hoogoven Staten bood de heer C. R. Prinselaar „Het Baarsje" de gegoten ijzeren voorn aan als eerste prijs. De gedetailleerde uitslagen luiden: Corpswed strijd: 1. Het Baarsje 2, Haarlem; 2. Het Baarsje 1; 3. 't Karpertje 1; 4. 't Karpertje 2; 5. 't Karpertje 3; 6. Het Baarje 3; 7. 't Snoekje Uitgeest; 8. 't Karpertje 4; 9. „De Sander, Aker- sloot: Een extra-corpsprijs kwam in het bezit van 't Karpertje. Het grootste aantal punten in den corpswedstrijd behaalde de heer P. Stols. Pex-soneele wedstrijden: 1. P. Berghuis; 2. P. Apon; 3. J. Beentjes; 4. Heinemeyer; 5. P. Keizer; 6. Bakkum; 7. J. J. Goed; 8. G. Rietkerk; 9. Tjeer tens; 10. P. Stol; 11. J. Posch; 12. van Wageningen; 13. H. Veen; 14. J. v. d. Steen; 15. P. Veen. Diploma-zwemmen in „Adrichem". EXAMENS. M.U.L.O.-examens te Haarlem. Voor het M.U.L.O.-examen te Haarlem slaagden Vrijdag voor het A-diploma: J. E. Schaapman, M. Adriaanse, W. C. Bakker, J. L. Hijmans, C. G. v. d. Giezen, J. M. Gaartman, R. C. v. d. Bunt, F. J. Bruins, H. Toepoel, J. J. H. Reemer, P. C. Kool, D. G. Muntinga, W v. Eijken, F. Hartsuiker, A. R. Snijder, J. A. Tielens. P. Bakker, W. L. A. M. Bercht, P. v. Groningen uit Haarlem; W. v. Doorn, W. H. Wezenaar, A. Kok uit Velsen; J. C. van .Harn, M. E. Hommes uit Beverwijk; A. Theonville uit Bloe- mendaal. Voor diploma B slaagden: J. J. Hagen. M. G. Schot man uit Haarlem; H. J. v. d. Giessen uit Velsen; J. A. Marsman uit Beverwijk. Diverse. Voor het practijkdiploma Boekhouden van de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagden: Jan Boon, M. Bijnagte, J. Lucas. F. Roose, Tini Stuurman, P. Ruighaver, L. C. Bode en D. v. d. Veen, allen leerlingen der Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs te Haarlem Geslaagd voor het voorexamen van het Ned. Ge nootschap voor Heilgymnastiek en Massage de dames E. C. de Jong, L. S. Kroon, P. M. C. van de Pol, allen te Haarlem en L. Kruijer te IJmuiden. SANTPOORT PERSONALIA. De heer J. Nijssen te Santpoort slaagde dezer dagen voor het diploma boekhouden der Vereeni- ging van Leeraren in de handelswetenschappen. DE LEVENDE POPPENKAST. Het eerste optreden van de levende poppen kast in het natuurbad «Velserend" is zulk een succes geworden, dat !t door een tweede optreden gevolgd zal wox-den. Dit zal Zondag a.s. plaats heb ben. EXAMEN VOOR HET M.O. Van de openbare school 8 te Santpoort slaag den dit jaar alle candidaten voor het middelbaar onderwijs, n.l. 5 voor de R.H.B.S. te Velsen, 1 voor de meisjes-H.B.S. te Haarlem en 1 voor het Ken- nemer Lyceum te Bloemendaal. IFANFARE-KORPS „WILHELMINA". Nu het muzekkorps „Wilhelmina" door zijn fraai succes in de afdeeling uitmuntendheid op Zondag j.l. te Wormerveer gerechtigd is het volgend jaar in de eere-afdeeling uit te komen, is het bestuur er reeds nu op uit, het ledental te vergrooten. Er is o.a. een jeugdcursus in het leven gex-oepen. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredactenr: C. J. van Tilburg, Heemstede. Ruim 60 geslaagden. Zondagmiddag is voor den eersten keer in dit seizoen in het zwembad „Adrichem" voor het di ploma gezwommen, waarvoor een groot aantal candidaten waren. Vooral vatx de zijde der ouders bestond hiervoor groote belangstelling. De proe ven bestonden uit watertrappen, schoolslag, rug- zwemmen en sprong van de plank. Na afloop heeft, de voorzitter van de Kennemer Zwemclub, de heer H. A. J. J. van der Bergh, met een toepasselijk woord de diploma's uitgereikt. Hierbij werd dank gebracht aan den eigenaar van het bad, den heer J. de Wildt. en mevr. De Groen. De adspiranten van K.Z. speelden een water- polowedstrijd tegen de „Watertrappers" uit Haar lem. De bezoekers bleven met 10 in de meer derheid. De wedstrijd tusschen K.Z. 1 en de „Wa tertrappers"- eindigde in een verdiende 40 over winning voor de Beverwijkers. De namen der geslaagden zijn: Afdeeling dames: mevr. J. KIumpex--Kramer, mevr. W. v. d. Hoogen-Vessies, mevr. L. Put, mevr. A. Kooiman-Hey; mej. A. Burger, K. Kroesbeek, N. Boere, J. Klumper, E. v. d. Wel, M. Verbunt, N. v. Vuuren, N. Broese, S. Heybrecht, M. Sterk, W. de Bie, E. Henneman, G. Numan, A. Waardijk, B. Welage, A. Zwager, E. Gaarthuis, To v. d. Lee, W. Zijp, M. van Uum, C. Huisman, E. Spruit, L. den Dekker, D. Visser, E. v. d. Lee, A. Leysen, W. v. Vuuren, A. Spanjaard, G. Hartman, A. Panis, E. v. d. Wijst, E. Fye, J. Breet, T. Beentjes, E. Kruining, J. Burger, J. Dames, J. Bos, A. Gaarthuis, Gre Bleeker. Afdeeling heeren: J. Stammes. F. Wijkstra, P. Klumper, G. Waardijk, Jac. Harbets, Jac. Althoff, H. Leysen, J. v. Wijngaarden, M. G. Bünnemeyer, Joh, Bos, C. Reinders, Dick I-Tonig, H. Wilms Floet, K. Meiten, Dick v. d. Heyde, J. Koster, J. Bruinsma, G. de Bie, A. Smit en B. Hopman. Hoogoven Schaakclub. de in het Satenhuls gespeelde wed- JEUGDSTATEN VAN HOOGOVENSTATEN. Het bestuur van Jeugdstaten organiseert Woensdag 30 Juli een sportdag voor jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar op „Watervliet". De wedstrijden beginnen reeds te 9 uur en worden 's middggs slechts onderbro ken voor een gemeenschappelijken broodmaaltijd in huize „Rooswijk". Het wedstrijdprogramma bevat hardloopen, hoog- en verspringen, speerwerpen, ko gelstoot en, discuswerpen, kastie- en korfbal wedstrij den. CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMÖNIEKAPEL. Het programma, dat de Beverwijksche Harmoniekapel Woensdag 23 Juli in het openluchtconcert ten ge- hoore zal brengen, vermeldt, de volgende nummers: 1. L'Entree des Gladiateurs, J. Fucik; 2. Lugdu- num. G. Allier; 3. Ballet Egyptien (4 deelen), A Luigini; 4. Maritana, fantasie arr. J. Kessels; 5 Fête aux Flambeaux, ouverture, G. Wettge; 6. Vie a Artiste (Kimstlerleben), wals, Strauss; J. Bruger La ger Marsch, Joh. N. Kral. GEEN AARDBEIEN VEILINGEN. Met ingang van heden zullen geen speciale aard- beienveilingen meer gehouden wox-den. De aardbeien, die nog aangevoerd worden zul len tusschen de groentenveilingen door verkocht worden. GESLAAGD. Voor de boekhoudexamens van de Ver. van Leeraren en Mercurius slaagde W. Verlinden, alhier. Hij werd opgeleid door den heer J. Fluïtman. De uitslagen strijden zijn: Clubcompetltie: Groep 1: C. van Krimpen—C. Vogelzang 10; J. A. Kroon—C. van Krimpen l/21/2. Groep 3: N. Hendriks—G. Klijn 1—0; G. Klijn—N. Hen driks 10. Uitdagingswedstrijden: G. L. de Haas—G. Paardekoo- per 01; Aa de Bruin—J. C. Soeters 10; J. OfferhausA. Blauw 0—1; P. H. Stolk—J. Blauw 1—0; G. Paardekooper— G. L>. de Haas 0—1; H. Luster—P. A. Veldheer 0—1; H. Andrea—Ir. P. A. v. d. Blink 1—0; Ir. v. d. Blink—P. Andrea 0—1; A. Blauw—G. J. Offerhaus 0—1. Algemeene competitie: H. v. d. Plas—G. van Alfen 2J- C. de Haas—W. Steeman 1—0; F. van Loon—C. j. Mulder afgebroken. Uitreiking melkkaarten. In het tijdvak van Woensdag 23 Juli tot en met Vrijdag 25 Juli zullen in het gebouw Raadhuisstraat 5 van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur tegen inleve ring vfyi de thans bij de betrokken personen in ge bruik zijnde melkkaarten, nieuwe melkkaarten (z.g.n R-kaarten) worden uitgereikt. A. Kinderen, die geboren zijn na 1 Februari 1937 ontvangen 4 R-kaarten tegen inlevering van 4 „oude" melkkaarten. B. Kinderen, die geboren zijn in het tijdvak van Februari 7927 tot en met 1 Februari 1937 ont vangen 2 R-kaarten, tegen inlevering van 2 „oude" melkkaarten. Voor Wijk aan Zee wordt zitting gehouden op Za terdag 26 Juli, van 9.30 tot 11.30 uur in den Politie post aan de St. Odulfstraat, GESLAAGD VOOR DE MULO-EXAMENS. Van de Openbare U.L.O.-school aan de Baan- straat zijn, evenals het vorige jaar, alle leerlingen nl. 23 geslaagd voor het MULO-diploma en wel voor diploma B: Jo'v. Leyden, W. Hennink, Jan Bla*. Bob Klomp, Jan Klomp, Teun Messie en Jelle Z Voor diploma A: Henk Ike, Dook Ypma, Ettie v. Eek, Iris v. Brakel, Kees v. Vliet, Goof Docter, Chrisje Pluis, Wiesje Akkerman, Greetje de Bie, Ada d. Werf, Nettie Kuyt, Annie de Bie. Henk v. So meren, Lenie Jansen, Lo Vecht en Annie Tilstra. DE AARDBEIEN VEILINGEN. De aanvoer aan de speciale aardbeienveilingen van Zaterdagmiddag had zoo goed als niets te beteekenen. Binnen zeer korten tijd was het geheele aanbod aan den man gebracht. De handelaren konden niet koo- pen waar zij zin in hadden, want alles moest weer verdeeld worden tegen den prijs van 88 cent per slof. WATERPOLO. Dinsdagavond speelt het eerste zevental van de Kennemer Zwemclub een uitwedstrijd tegen H.Z.V. te Haarlem. MULO-EXAMENS. De volgende leerlingen van de R.K. U.L.O.-school slaagden voor het diploma A: G. Hergarden, C. v. d. Aar, P. v. d. Aar, M. Sterk, M. van Noort, J. Veldt, H. Spanjaard, R. van Duin, N. Bunstema, Ja Jansen, J. Langedenk, J. Ruys, J. Spanjaard, Th. Schuyt, P. Verduin, P. Niesten, Be verwijk; B. Schelvis, Wijk aan Zee; A. van Baar, H. van Duivenvoorde, P. Adrichem, J. 'Does, J. Koning, P. Neeft, Heemskerk; P. v. d. Bos, P. Binkhorst, L. v. d. Mey, Velsen-N„ J. Jansen, H. Meyer, J. Huybers, Chr. Heynen, IJmuiden; H. Ranzijn, Uit geest; B. Lute, Castricum. Diploma B.: A. Schutte, A. Bakkum, A. Kiebert, L. Langedijk, J. Martens, C. Aldenkamp, G. Zeelen- j berg, Th. Slatman, L. Welagen, Beverwijk; W. Ver- mey, Velsen-N.; A. de Roov. Castricum. 47 candidaten van deze school namen aan de exa mens deel. waarvan 32 voor het diploma A slaagden en 11 voor het diploma B, 4 leerlingen werden af ge- wezen. De sportwedstrijden op „Watervliet". Veel belangstelling;. De afdeeling gymnastiek van Hoogovenst.at.en orga niseerde Zondagmiddag voor leden van Hoogoven- staten onderlinge athletiekwedstrijden op het Water- yliet-terrein. De wedstrijden, die over het algemeen meerendeels goede resultaten opleverden, stonden onder leiding van den heer J. A. ten Napel, leeraar M.O. lichamelijke opvoeding. Ondanks de regenbuien, bestond er veel belangstelling voor de verschillende prestaties. Deze belangstelling ging voornamelijk uit naar de 1500 M„ 400 M., en 100 M. hardloopen. Door de goede organisatie kon het uitgebreide pro gramma precies op tijd geëindigd worden. De uitslagen van de w edstrijden luiden als volgt: 1500 M. hardloopen (heeren): 1 J. Weenink 4 min. 43 sec., 2. L. Kwaak 4 min. 56.8 sec., 3. M. Poppe 5 min. 4,6 sec. 400 M. hardloopen (heeren): 1. B. Rencen 60,4 sec.; J. de Ruyter 61 sec.. 3. P. Zaagstra 61,5 sec. 100 M. hardloopen (heeren): 1. J. Bravenboer 12,1 sec.; N. Adelaar 12,3 sec.; 3. C. L. v. d. Meulen 12,4 sec. 100 M. hardloopen (dames): 1. A. v. IJselmuiden 14,1 sec., 2. N. Halenbeek 14,2 sec., 3 en 4 R. Schipper en Huipen 15,1 sec. Discuswerpen (dames): 1. N. Halenbeek 26.58 M., 2. A Oortwijn 22.97 M.; 3. A. v. IJselmuiden 19.46 M. Heeren: 1. T. v. d. Stroom 20.45 M.. 2. C. L. v. d. Meu len 19,45 M.: 3. J. Koeten 17,02 M._ Kogelstooten: (dames) 1. A. Oortwijn 7,61 M„ 2. J. de Vries 6,05 M. Heeren: 1. J. Walsmit 8.32 M.; 2. J. Koeten 7.75 M„ 3. L. Aptroot 7.28 M. Speerwerpen (dames): 1. B. Tuin 13,26 M.; 2. J. de Vries 15.22 M.; 3. C. Bloemendaal 13,71 M. Heeren: J. v. d. Ploeg 30,62 M„ L. Aptroot 30 M„ B. Rencen 28.93 M. Vèrspx-ingen (dames): 1. A. Oortwijn 4.22 M., 2. N. Halenbeek 4.09 M.; 3. A. v. IJselmuiden 4.08 M. Heeren: 1. B. Rencen 5.79 M.; 2. C. Dekker 5.55 M.; 3. Bravenboer 5.42 M. Hoogspringen (dames): 1. B. Tuin 1.25 M.; 2, 3 en 4 L. Sanbex-g, A. v. IJselmuiden en N. Halenbeek, alle 1.20 M. Heeren: 1. J. Bravenboer 1.60 M.; 2. en 3. J. de Ruy ter en C. Dekker 1.55 M. Hink-stap-sprong: (heeren): 1. N. Adelaar 11 M„ J. Weenink 10.94 M„ 3. T. v. d. Stroom 10.34 M. De finale van deze geslaagde sportwedstrijden vorm de de Olympische estafette over 800 M., welke werd gewonnen door de groep, bestaande uit J. Weenink, T. Nieuwkerk, L. Grüteke en T. v. d. Stroom in den tijd van 4 min. 0.7 sec. JAARVERGADERING VAN „GEEL ZWART". De supportersvereeniging „Geel-Zwart" zal Don derdag 14 Augustus in het clublokaal van „Kinheim" café Centraal aan den Wijkerstraatweg, haar jaarver gadering houden. SPORTTRTT5IUM IN DE R.K. PAROCHIEKERK. In de parochiekerk van St. Jozef zal Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juli a.s. een Sporttridium worden gehouden. Deze keer is de pax-ochiekerk van St. Jozef gekozen om alle R.K. Sportbeoefenaai-s, die tot de afdeeling Noord van het disrict Haarlem behooren, te ontvangen. De RH!. Sportvereenigng I.E.V. zal met alle leden en de onderscheidene besturen aan dit tridium deelnemen. Gelijktijdig wordt een tridium gegeven te Haar lem (Centrum) en te Heemstede (Zuid). Zondag 27 Juli a.s. zal dit tridium met kerkelijke plechtigheden worden gesloten. TOONEELCLUB „NIEUW IIOFDIJCK" DER ST. JOSEPHGEZELLEN. Tot regisseur van de tooneelclub voor de' St. Jo- sephgezellen „Nieuw Hofdijck" is benoemd de heer J. Haver. In studie zal worden genomen het too- neelwerk „De gehangene met de koorde" van H. Gheon, waarvan de uitvoering in October zal plaats hebben. Met de R.-K. Tooneelclub „Opwaarts" zal wor den samengewerkt. Voor een op te richten zangclub van de Gezel len zal de heer K. van Roozenaaal de leiding op zich nemen. Schippersknecht in het Noordzee- kanaal verdronken. Was door onbekende oorzaak overboord geraakt. Zaterdagmorgen 10 uur is ter hoogte van den Oost steiger van de Papierfabriek de 30-jarige P. Veldman, die zich als knecht aan boord van het met papierhout geladen sleepschip „Spes Mea" bevond, door onbeken de oorzaak in het Noordzeekanaal over boord geraakt. Het ongeval werd op de schepen, die aan den Zuide lijken oever lagen, bemerkt, waarop terstond getracht werd den di-enkeling te redden. Geheel gekleed sprong één van de schippers te water; hij zwom van den Zuidelijken oever naar de plaats van het ongeval, waar imiddels ook eenige roeibooten gearriveerd waren. Na vergeefsche duikpo- gingen is men gaan dreggen. Ook dit bleef zonder re sultaat. De bemanning van een motorbootje van den Rijkswaterstaat mocht er ten slotte in slagen, tegen kwart voor twaalf den drenkeling boven te halen. Ge tracht werd nog de levensgeesten met kunstmatige ademhaling op te wekken, doch dokter Fierstra kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. VACANTIEREGELING BIJ VAN GELDER ZONEN. Naar wij reeds eerder mededeelden was de di rectie van de N.V. Ver. Papierfabrieken der firnla Van Gelder Zonen voornemens om, nu de om standigheden dit mogelijk maken, een deel van het bedrijf stop te zetten en de vacantieregeling voor dit jaar te doen begaan uit vier perioden van een week. Voor de productie-afdeelingen was deze vacan tie bepaald van 21 Juli tot en met 26 Juli en van 4 Augustus tot en met 9 Augustus. Voor de onder- houdsafdeelingen waren de weken vastgesteld van 28 Juli tot en met 2 Augustus en van 11 Augustus tot en met 16 Augustus a.s. In vex-band met een inmiddels noodzakelijk geworden wijziging in de wijze van wei-ken, heeft de dix-ectiè opnieuw een verandering in de vacan tieregeling aangekondigd. Besloten is in de week van 4 Augustus tot en met 9 Augustus as. het geheele bedrijf stil te leg gen. waardoor het personeel werkzaam in de pa pierfabriek, houtstoffabriek en cellulosefabriek met vacantie zal gaan. De vacantie voor het personeel van papierma chine no. 18 blijft vastgesteld van 21 Juli tot en met 26 Juli a.s. Voor de onderhoudsafdeelingen blijft de vacan tie ook ongewijzigd. Dit personeel dient tijdens de vacantieweek voor de productie-afdeelingen voor eventueele onderhoudswerken aan het bedrijf te zijn. Een gouden echtpaar in tie Dirksslraat. Bruid en bruidegom Stam. Bruid en bruidegom Stam. (Foto's J. v. d. Zijl). De Dirksstraat is een gouden echtpaar rijk. Op Dins dag 29 Juli zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer Jacob Stam met zijn wederhelft in het huwelijks bootje tx-ad. Toen waren het jonge menschen, die met moed en vol vertrouwen de toekomst tegemoet gingen. Nu is „hij" 77 en „zij" 76 jaar; zij kunnen terugzien op een echtvereeniging, die beiden tot dankbaarheid stemt, in de eerste plaats al omdat zij zoo lang voor elkaar gespaard bleven. De naam zegt reeds dat de heer Stam afkomstig is uit Egmond; ook de bruid is een Egmondsche van ge- boox-te. Maar reeds langen tijd wonen beiden IJmuiden. De heer Stam heeft heel zijn leven met visch omgegaan, zooals een echten Egmonder be taamt: eerst heeft hij ze gevangen, later heeft hij ze o.a. in dienst van de Fa. Von Oterendorp Co. uit den afslag gehaald, schoongemaakt in ingepakt voor de verzending. Het echtpaar is zeer gezien en heeft vele vrienden en kennissen. Daarom zal de 29e Juli een feestdag zijn in de Dirksstraat. Feest bij „In Veilige Haven". Honderden kinderen hadden een genotvollen middag. Zaterdagmiddag hebben de kinderen van de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" een feest gevierd waarvan ze volop genoten hebben. En met de kinderen hebben vele ouders mee genoten als toeschouwers bij de spelletjes die de kinderen ge daan hebben. Als altijd was de groote vriend van „In Veilige Haven", Oome Piet, weer aanwezig met zijn poppenkast; ook nu weer heeft hij de kin deren kostelijk vermaakt. En niet alleen de kin deren. Verder heeft Piet v. d. Braber met zijn mondorgelclub er weer veel toe bijgedragen, dat het feest zoo uitstekend is geslaagd. Deze bloeiende afdeeling van de vereeniging is een bewijs, dat het clubwerk' uitstekende resultaten afwerpt. Uit 's-Gravcnhage vertrokken dezer dagen 675 kinderen voor een vacantie naar Duitschland. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, was bij het vertrek aanwezig, om van de kinderen afscheid te nemen. (Foto Schimmelpenningh) Deze hebben de beschaafde wereld een kreet van I afschuw ontlokt. Deze gruweldaden van de Sovjet, bandieten, zijn een voorproef van wat ons te wachten zou staan, indien inderdaad het communisme zou overwinnen, indien Stalin met zijn duivelsche mede. werkers inderdaad zijn misdadigen opzet zou kunnen volvoeren; indien de belagers van Christendom, be. schaving en cultuur niet vernietigd zouden worden door de dappere soldaten die zich op dit oogenblik in- zetten voor de toekomst van Europa. Nederlanders, terwijl u dit leest wordt in het Oos- ten een titanenstrijd gestreden, met Europa als inzet, hetzelfde Europa, waartoe ook ons land behoort! Daarom mag en kunt u zich niet afzijdig houden, daarom is het uw dure plicht te bewijzen dat u Neder landers zijt. dat wil zeggen, dat ook in uw aderen het oude geuzenbloed stroomt, dat gij de afstammelingen zijt van een volk, wiens daden menige roemruchte bladzijde vullen in de geschiedenisboeken van ons vaderland De gruwelen van Lemberg, die moet en zult u ons volk en ons vaderland besparen. Daarom zult u doen wat uw hart u ingeeft. Daarom moet u uw plicht ver vullen, daarom schaart u zich aan de zijde van hen, die daden wet,en te stellen, daarom Meldt u aan bjj het Vrijwilligerslegioen Nederland. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. De „Ergaenzungstelle Nordwest" maakt bekend: Voor het Vrijwilligerslegioen Nederland" worden keu. ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 2) Juli: 9—13 uur In Deventer, Parkweg 2; 15—19 uur In Hengelo. Deutsches Haus; 1019 uur in Rotterdam, Deut. ches Haus. volkspark. 22 Juli: 10—18 uur in Amsterdam, school Iepenweg U; 10—19 uur In Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 17 tot 40 jaar. die wel of geen militairen dienst hebben ver. richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi« eieren bestaat geen leeftijdsgrens Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt ge* zorgd. voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen g« schieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67 Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat L Utrecht, hotel Thalla. Stationsplein 9. Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar hel keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konin ginnegracht 22. resp. bij de hierboven genoemde bureaux, Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet -< uitgereikt". Hiervan getuigde ook de bescheiden tentoonstel ling van het figuurzaaswerk en de handwerkjes, die in het clubhuis werd gehouden. De leiders hiervan, de dames Glimmerveen en Linders en de heer J. van Maanen hebben eer van hun werk, want tal van mooie en nuttige dingen zijn door de kinderen vervaardigd. Zoo is het niet alleen een mooie middag voor de kinderen geweest; deze had ook zijn propagandistische waarde. En aan ver snaperingen heeft het ook niet ontbroken. Bij de spelletjes hebben de kinderen hun uiter ste best gedaan om een prijsje te winnen en de vele pa's en ma's waren vol bewondering voor den strijdlust van hun kroost.. Hieronder volgen de uitslagen van de „wedstrijd- nummers": Blokjesrapen voor jongens: 1. Teun den Dikke, 2. Henny Veenstra, 3. Sjaak Smit. Blokjesrapen voor meisjes: 1. Agaat van Alfen, 2. Henny Bontenbal, 3. Jopie Betist. Balwerpen voor jongens: 1. Kees Been, 2. Jan Fennema. 3. Ernst Schol. Balwerpen voor meisjes: 1. Hennie Stangenber» geiv 2. Antje Woud, 3. Gerrie Klaassen. Doeltrappen voor jongens: 1. Jan Kramer, 2. Arie de Back, 3. Jan Tielrooij. Ringsteken voor meisjes: 1. Rika Eelsing, 2. Miéntje Schol, 3. Bep Smit. Zakloopen voor jongens: 1. Jaap Betist, 2. Freek Reeker, 3. Cor Schoon. Voetbal werpen voor meisjes: 1. Nellie Tuin, 2, Marie Boersma, 3. Marietje Bronkhorst. GER. KERK. De Kerkeraad der Ger. Kerk te IJmuiden heeft besloten gedurende de vacature, die ontstond do,or het vertrek van ds. J. Kapteijn naar Groningen, tegen half Sept. a.s. over te gaan tot het benoe men van een hulpprediker. Mede met het oog op deze vacature achtte de kerkeraad het wenschelijk om het aantal ouderlingen weer op 13 te brengen en daardoor te voorzien in een nog steeds bestaande vacature. De heer R. Fokkema is tot ouderling gekozen. HEEMSKERK A.D.O. 2—ZEEVOGELS 2 (0—4). (Beslissingswedstrijd) Te Castricum had de beslissingswedstrijd plaats tusschen A.D.O. 2 en Zeevogels 2 uit Egmond a. d. Hoef. x Direct zet Zeevogels er een hoog tempo in. Dit offensief duurt echter maar kort. Door iets betere balbehandeling raakt A.D.O. in de meer derheid. Bij een aanval van Zeevogels talmt de A.D.O.- achterhoede, zoodat Zeevogels kan scoren (01). Goede aanvallen worden hierna door A.D.O. opgezet, doch de achterhoede der tegenpartij is goed trapvast. Na de rust is Fatels bij A.D.O. vervangen door Henneman. De opstelling is hierdoor gewijzigd. Aanvankelijk lijkt dit een verbetering. Men ver valt echter spoedig weer in te kort spel, waardoor de Zeevogels gelegenheid krijgen, in te grijpen. Bij een aanval van A.D.O. geeft Rozing een pass naar Groot, die inschiet. De scheidsrechter keurt echter dit doelpunt af. Kort hierna brengt Zeevogels den stand op ■O2 en spoedig wordt het 03. A.D.O. spant zich zeer in om op te halen. Doch Zeevogels weet scoren te voorkomen. Tegen het einde weten de Egmonders er zelfs 04 van te maken, waarmee het einde komt. A.D.O. 2 degradeert nu naar de 2de klas N. H. V. B. R.K. VOLKSBOND NAAR HEILOO. Zondag trok de afdeelng Heemskerk van den R.K. Volksbond met alle onderafdeelingen ter Bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. 's Middags hield kapelaan Dijkstra uit Den Helder een predikatie op den „Kruisberg". AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 21 JULI. Groote Kerk: Buitengewoon kerkconcert Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. Rembrandt Theater: Snip en Snap-revue, 8 uur. Palace: „De familie van mijn vrouw", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „School der Liefde". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 22 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 89 uur. Groote Markt: Concert Politie Muziekvereeniging 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 21 JULI. Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur, Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's", 8 uur. DINSDAG 22 JULI Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 21 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro gramma, 8 uur. DINSDAG 22 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro* gramma, 8 uur. t

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4