Hef uitbreidingsplan aangenomen Land- en Tuinbouwpraatje, Mits er arbeiderswoningen komen. Hydrangea Hortensia. Nederlanders aantreden! Nieuwe Uitgaven Wedstrijden van K. Z. Voor de adspiranten van de Kennemer Zwemclub zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 26 Juli: K.Z.—Halfweg 2 4 uur. 2 Augustus: Halfweg 2K.Z. 4 uur. Donderdagavond a.s. spelen K.Z. 1 en de ad- spiranten wedstrijden tegen de Heerenduinen te Velsen. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Postelein per K.G. 518. Sla per 100 krop 1.00—5.80. Andijvie per K.G. 915. Rabarber per K.G. 1016. Wortelen per bos 6.408. Selderij per bos 46. Peterselie per bos 35. Tomaten per K.G. 1425. Uien per K.G. 14—18. Waspeen per K.G. 912. Bloemkool I per stuk 11. Idem II per stuk 68. Komkommers I per stuk 913. Idem II per stuk 47. Snijboonen per K.G. 26. Dubb. boonen per K.G. 26. Spercieboonen z. dr. per K.G. 26. Idem met dr. per K.G. 26. Tuinboonen per K.G. 8. Doppers per K.G. 16. Raspers per K.G. 16. Capucijners witte per K.G. 16. Idem bruine per K.G. 16. Peulen per K.G. 16. Roode kool per stuk 2028. Aardbeien per doosje 10. Idem per K.G. 35. Idem per slof 1.50. Kruisbessen per slof 901.60. Zwarte bessen per slof 90. Bieten per K.G. 710. Loop der bevolking. 1 Ingekomen: J. Bruinsma, zonder beroep, van Velsen, Alk- maarscheweg 283. Wed. ~S. Prummel, zonder beroep, van Wilder- vank. Waterleidingweg 15. A. Sijperda en gezin, exploitant lunchroom van Amstei-dam, Relweg 11. C. Ph. Ruijgh, zonder beroep, van Heiloo, Aca cialaan 64. A. A. Knop. Ieerl. verpl., van Amsterdam, Von dellaan 13 inw. A. G. Pel, zonder beroep, van Amsterdam, Zee straat 257. P. Klepper en gezin, fabrieksarbeider, van Zaan dam, Creutzberglaan 5 b. M. van Geest, zonder beroep,- van Hilversum, Zeestraat 10 inw. W. Grootjen, dienstbode, van Kampen, Romer- kerk weg 29 inw. J. Visser, landarbeider, van Den Helder, Ko ningstraat 25. J. Brood, mach. teekenaar, van Zwolle, Creutz berglaan 5 inw. J. M. Karstens, dienstbode, van Assendelft, Rel weg 51 inw. J, van Esmond, zonder beroep, van Rotterdam, -Zeestraat 233 inw. E. Wagner, zonder beroep, van Velsen, Gladio- lenlaan 29. B. Nuyen, steenhouwer, van Velsen, Gladiolen- laan 29. J. Prinselaar, los arbeider, van 's-Gravenhage, Noorderwijkweg 3a'inw. C. Hienkens en gezin, stucadóor, van Enschedé, Laan van Kanaan 5. Vertrokken:- E. Kok,..Ieerl. verpleegster, naar Alkmaar, Wil- helminalaan 11. C. Ooijevaar, zonder beroep, naar Heemskerk, G. van Assendelftstraat 43. J. Pels. broodbakker, naar Amsterdam, le Breeu- wersstraat 11 II. E. Buisman, stoker, linoleumfabriek, n. Krom menie, Padlaan 42. F. J. J. H. M. van Os, zonder beroep, n. Amers foort, Borgesiuslaan 1. G. de Lange, dienstbode, naar Alkmaar, - Ken- nemerstraatweg 115. C. Zon jee, banketbakker, naar O verveen, Wa genstraat 73. J. A. van der Hoeven, arts, naar Overveen, van Aerssenstraat- 44. E. M. Knöchel, zonder beroep, naar Duitschland. E. R. Vertelman, dienstbode, naar Wervershoof, 'A 188. G. Linning, zonder beroep, naar Amsterdam, Oudekerksplein 6 hs. G. Heesterbeek, zoader beroep, naar Leiden, Oude Varkensmarkt 7. P. J. van Harselaar, asp. instrumentenmaker PTT, naar Alkmaar. Brouwerstraat 7. A. H. Wellens, dienstbode, naar Schayk, Lage Baan 73. Th. H. Eijking, bloemist, naar Heemskerk, Jan van Kuikweg 23. B. Visman. lasscher, naar Velsen, Mahustraat 10. Wed. M. Muijs, zonder beroep, naar Haarlem, Kenaupark 33. J. M. G. Breukers, zonder beroep, naar Weert, Langstraat 21. J. Tegelaar en gezin, houtbewerker, naar Velsen, Kanaalstraat 150a. J. H. Kampen, zonder beroep, naar Culemborg, Tulpstraat 19. J. Grapendaal, houtbewerker, naar Heemskerk, Kerkweg 6a. Tj. van der Horst, en gezin, kellner, naar Essen (Dl.), Fuhrstrasze 36. M. J. Bontekoe, typiste, naar Utrcht, Hendrik de Keijserstraat 18. C. Wijker. grondwerker, naar Duit-schland. H. van der Kolk, dienstbode, n. Heerlen, Sit- tarderweg 152. B. J. van Wijk, los arbeider, naar Duitschland. t AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. DINSDAG 22 JULI Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's" 8 uur. WOENSDAG 23 JULI. Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's" 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 22 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro gramma, 8 uur. WOENSDAG 23 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bij pro gramma, 8 uur. NIEUWE AAR DBEIPLANTEN. Wie nieuw plantmateriaal van eigen aardbei- beddden neemt, dient daarbij een nauwkeurige selectie toe te passen, teneinde daardoor een beter gezonder en krachtiger gewas te krijgen. De eer ste stap voor een goede selectie moet reeds in den voorzomer bij het zich ontwikkelen der oude plan ten plaats hebben. De meest gezonde en rijkst- dragende planten worden uitgezocht en gemerkt door er een stokje bij te steken. Alle zieke en ver dachte planten, welke in de nabijheid dezer ge merkte planten staan, worden verwijderd. Nieuw plantmateriaal moet men nooit van slechtdragende moederplanten nemen, doch uit sluitend van die, welke het beste bloeien, het rijkste vrucht dragen en de mooiste vruchten geven. Bij het opplanten moet men verder zorgen, de planten niet te dicht bij elkaar te zetten, anders krijgt men te zwaar gewas en teveel blad, doch minder vruchten. Wie nieuw plantmateriaal van elders gaat betrek ken, neme dit uitsluitend van een alleszins ver trouwd adres, zoodat men verzekerd kan zijn ge zonde planten van goed geselecteerde moederstam men te krijgen. Bij voorkeur koope men zijn planten van iemand uit de naaste omgeving, want niet alle soorten gedijen overal even goed. Koopt men jonge planten van een dichtbij wonenden kweeker, dan kan deze over grondsoort en ligging oordeelen en weet daarnaar de meest geschikte soorten te kiezen. Ten opzichte van de bemesting is bij aardbeien nog wel wat te doen. Men moet daarbij echter ook rekening houden met de soort. Jucunda bijv. vraagt geen zware bemesting, want dan krijgt men teveel loof, waardoor de vruchtzetting te wenschen overlaat. Ofschoon Juli en Augustus de meest geschikte maanden zijn om jonge planten van de moeder planten af te nemen en voor vermeerdering te jestemmen, is het toch niet noodzakelijk de jonge planten direct over te brengen naar de plaats, waar ze vruchten zullen geven. Men kan ze ook tijdelijk op een kweekbed brengen om ze eerst het volgend jaar hun bestemming te geven. - Maar alvorens wij nieuwe aardbeibedden gaan aanleggen, is het te hopen, dat er voldoende regen komt, want zonder een goed doorvochtigden bodem kunnen de jonge plantjes niet aan den groei komen. Wat gevonden en verloren werd. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren: Gevonden: portemonnaie met inhoud, baret, zilverbon van f 1, taschje met inhoud, kinder schoentje, geldzakje met inhoud, blauwe pet, por temonnaie met inhoud, zilverbon van f 1, distri butiebonnen, ceintuur, kindertuigje, regenjas, dolkmes in étui. Wijk aan Zee: huissleutel, badhanddoek, tasch met inhoud, persoonsbewijs. Verloren: 4 stamkaarten, padvindersriem, werk- tuigtasch, identiteitsbewijs, regenjas, bruine sok jes, polshorloge, persoonsbewijs, zadeldek je, distri- butiebonnenboekje, portemonnaie met inhoud, legitimatiebewijs, speelgoedhond, portemonnaie met inhoud, textielkaart* distributiestamkaart, vulpen, zwempak, jongensjasje, portemonnaie met inhoud, 5 sleutels, 2 stamkaarten, bril, portemon naie met inhoud, foxterrier, gouden nagel, badpak, portemonnaie met inhoud, badhanddoek met bad jak, damestasch met inhoud, persoonsbewijs en textielkaart, dames armbandhorloge, hand schoen Het waterpolotournooi van V. Z. V. De beste spelers komen naar llmuiden. In het clubhuis Hotel „Kennemerhof" te IJmui- den kwam de kern van de Velser Zwem-Vereeni- ging bijeen in verband met het groote waterpolo tournooi dat 2 en 3 Augustus wordt gehouden in het Zwembad „De Heerenduinen". De heer Borst gaf een overzicht van de plannen, die op 2 en 3 Augustus tot werkelijkheid zullen worden ge-' bracht. Het was spreker een genoegen te kunnen mededeelen dat thans vast staat dat de beste polo spelers uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem aan het tournooi zullen deel nemen. Dit 2-daagsch tournooi zal een evenement in de zwem wereld zijn. Tenslotte werd medegedeeld, dat de heer K. H. Tusenius zich bereid had verklaard, de gasten op Zondag 3 Augustus des morgens de Ijsfabriek „Frigo" te laten bezichtigen.- Hierna werden de verschillende commissies samengesteld. NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. A.s. Woensdagavond zal Zr. W. van Kuijk van de Mr. Dr. Willem v. d. Bergh-StichtLng voor de afd. IJmuiden van den Ned. Christen Vrouwen bond spreken over „Het gelukkige leven van het achterlijke kind". De lezing wordt gehouden in de Marnixschool. Geslaagd. Voor het examen boekhouden, gehouden door de Vereenïging van Leeraren „Mercurius" slaagde onze piaatsgenoote mej. K. Kerkhof. Zij werd op geleid door den heer G. Filarski alhier. Bruinkoolgas voor scheepsmotoren Sedert eenigen tijd houdt men zich in Italië bezig met het probleem der aanwending van lignietgas voor motoren van kotters, teneinde benzine te kunnen besparen. De commissaris- generaal voor de visscherij had een commissie be noemd, welke de technische mogelijkheden en de economische voordeelen voor het gebruik van bruinkoolgas 'voor motoren moest nagaan. Dezer dagen nu heeft de commissie te Porto S. Stefano het resultaat van haar werkzaamheden gedemon streerd. Ongetwijfeld beteekent het gebruik van ligniet gas een belangrijke besparing van bedrijfskosten voor de Italiaansche visscherij. Aan den anderen kant wordt hiermede het gebruik van bruinkool dat in vele Italiaansche provincies voorkomt, uitge breid. CASTRICUM Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, GLeemstedes BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonardus Gerardus Christlanus. zoon van J. Langeveld en A. van der Geer; Bernardus Maria, zoon van W. Moens en M. Lommert; Beatrix Maria, dochter van J. van Huijster en A. Hufen. Ondertrouwd: Cornells Beentjes en Margaretha Zonne veld: Willem Stolle en Agatha Koopman. Getrouwd: Johan van der Veer en Margaretha de Win ter; Henricus Rullens en Maria Tromp; Simon Druljven en Maria Mooij. Overleden: Frederik van Luijnen: Aagje Corver; Cor nells Houwaart; Johannes van Geilswijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Ten politiebureele zijn de volgende gevonden voor werpen aangegeven: Portemonnaie met inhoud, Wijsman, Bakkummer- straat 33: damesportemonnaie, G. van Velsen, Mient 89; portemonnaie en zakmes, L. van Velsen, le GrGenelaan 5; rozenkrans, J. Beentjes. Beverwijker straatweg 3; bal. Los Stetweg 64: polshorloge. G Ruyter, Heereweg 10: zak aardappelen. C. van Duin, Bakummerstraat; kindertaschje, huissleutel, bril, bos sleutels, politie, .Castricum, Raad Heemskerk. De brandweer wordt uitgebreid In beginsel tot straatbelasting besloten. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Heemskerk onder voorzitterschap van burgemees ter W. J. A. M. Vreugde. Op voorstel van B. en W. werd het cohier vuilnisophaaldienst voor 1941 vastgesteld op f 574 en dat der rioolbelasting op r 125. In de algemeene politieverordening werd een wijziging gebracht, waarbij het wegruimen van sneeuw in aansluiting op de geldende bepalingen in andere gemeenten werd aangepast. Het voorstel tot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling betreffende boschbrandweer werd aangenomen. Aan de Ned. Hervormde School werd voor de aanschaffng van materiaal voor de lichamelijke oefening een crediet van f 334 toegekend. Het benoodigde bedrag voor het R.K. Kerkbestuur voor dezelfde doeleinden, was nog niet begroot. B. en W. boden aan de rekening van het woning bedrijf en gemeenterekening 1940 met financieele wijzigingen 1940 en 1941, alsmede wijziging be grooting algemeen armbestuur 1940. In de com missie van onderzoek voor de gemeenterekeningen werden benoemd de heeren P. Klaasse, R. W. A. Muyen en Castricum. Uitbreiding brandweermateriaal. De Voorzitter vroeg de aandacht voor een post van f 10.000 op de suppletoire begrooting voor de aanschaffing van brandweermateriaal. Hij zei, dat door de nieuwe maatregelen de ver antwoording van de brandweer bij den burge meester berust. Op verzoek van de hoogere in stanties moet in korten tijd de brandweer naar behoefte worden uitgebreid. Het bedrag van f 10.000 dat hiervoor is toegestaan is v-oor de aanschaffing van een motorspuit, luchtfluit, lad ders, gereedschappen enz. De heer Muyen herinnerde er aan, dat de raad reeds eerder uitbreiding van de brandweer had gevraagd, dat echter toen niet mogelijk was. Hij vroeg, of het materiaal te krijgen was. De voorzitter antwoordde, dat alles op één plaats gestationneerd zal worden. Het materiaal is verkrijgbaar. Ten behoeve van de W. H. N. verzocht de v o o r- zitter, f 800 te willen voteeren. Hiervoor was toestemming verleend door den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken en Ged. Staten. Na eenige discussie werd het voorstel ver worpen. De voorzitter merkte op, dat dit slechts een kwestie van uitstel was. De begrooting van het algemeen- armbestuur werd gewijzigd tot een bedrag van f 5583.20. Het uitbreidingsplan. Aan de orde kwam nu het voorstel tot vast stelling van een uitbreidingsplan. Vóór het begin van de openbare zitting had de raad reeds een be spreking gehad met ir. Kuypers van het architec tenbureau Kuypers uit, Amsterdam, dat het plan uitgewerkt heeft. De v o o.r z i 11 e r wees erop, dat het plan als zeer urgent moet worden beschouwd. B. en W. hebben het laten ontwerpen door het archtecten- bureau en de bebouwingsvoorschriften laten samenstellen. De opzet is, het landelijke karakter van de gemeente zooveel mogelijk te bewaren. Op een vraag van den heer Klaasse deelde de voorzitter mede, dat een verzoekschrift was ingekomen van den Volksbond en meer vereeni- gingen, voor de arbeidende klasse meer betaal bare woongelegenheid in het plan te scheppen. De bezwaarschriften hebben o.a. betrekking op te veel verkaveling van gronden. Wethouder Henneman zei, dat dit plan van het eerste afwijkt en wel ten aanzien van den bouw van arbeiderswoningen. Op dit plan is het niet mogelijk, arbeiderswoningen te bouwen, daar zij niet te betalen zijn. Dit plan past niet in het kader van Heemskerk; hij wilde het niet aanvaarden. De heer Beentjes merkt op, dat het plan op zichzelf goede hoedanigheden bevat. De raad voelt echter de dringende noodzakelijkheid van arbeiders- en tuinderswoningen, waarvoor op het plan zoo goed als niets is ingeruimd. Spreker stelde voor het plan te verwerpen, maar wilde het wel aannemen als op 3 of 4 plaatsen gelegenheid :wordt gegeven, goedkoope woningen te bouwen. Dit zou eenigszins tegemoet komen aan de groote behoefte voor bebouwing. De heer Muyen was eveneens van meening, dat in het plan te veel aandacht besteed was aan dure woningen in de kom van het dorp, dan aan arbeiderswoningen, waaraan, een grootere behoefte is. Dit plan maakt het voor tuinders onmogelijk een woongelegenheid te scheppen. Nadat verscheidene raadsleden hierover nog het woord hadden gevoerd, stelde de heer Be e n t j es voor het plan aan te nemen, mits Ged. Staten 3 a 4 plaatsen willen aanwijzen, waarop arbeiders- en tuinderswoningen gebouwd kunnen worden, hierbij rekening houdende met het streekplan. Nadat breedvoerig van gedachten was gewis seld over het wel of niet aanvaarden van het plan met of zonder het woordje „mits", bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. met de aanvulling van den heer Beentjes in stemming. Met 7 tegen 4 stemmen werd het uitbreidings plan met de gestelde voorwaarden aangenomen. De voorzitter merkt toen op: „Dus Heemskerk heeft een uitbreidingsplan en ik wensch haar hier mede veel geluk". Ingekomen stukken en mededeelingen. De gemeenterekening 1939 was blijkens een mededeeling door Ged. Staten goedgekeurd. Blij kens een brief van den Secr.-generaal van het Departement van Wetenschappen, Kunst enz. is de vergoeding per leerling aan de scholen vast gesteld van f 9 op f 13. Op een verzoek van een zwemvereeniging om subsidie werd afwijzend beschikt. Straatbelasting. Op aandringen van de Commissie van Overleg van Ged. Staten inzake gemeentebegrootingen, stelde B. en W. voor, over 1941 in beginsel straat belasting te heffen. De heer Klaasse betoogde dat het onmogelijk is, in Heemskerk straabelasting te heffen, daar verscheidene tuinen zich over flinke afstanden langs de straten uitstrekken. Dit is voor de tuin ders onbetaalbaar, aldus spr. De voorzitter antwoordde, dat ook alleen straatbelasting geheven kan worden van de be bouwde eigendommen. De raad nam het voorstel aan. Rondvraag. De heer Klaasse vroeg of de gemeentewonin gen aan de Streng niet eens geschilderd konden worden, want er zit geen verf mer op. De voorzitter zei een onderzoek toe. Op een vraag van den heer Vendel antwoord de de voorzitter, dat de mogelijkheid onder oogen gezien zal worden om de woningen aan de zij wegen van den Verl. Voorweg enz. van gas te voorzien. De heer v. d. Outenaar informeerde naar de waterloozing van de beken. De voorzitter antwoordde dat B. en W. be sloten hebben dit tot het najaar uit te stellen. Hierna sluiting. HEEMSKERK ATHLETIEK. Op de Nat. athletiekwedstrijden te Amsterdam was onze plaatsgenoot J. Koopman één der vier loopers in het nummer 4 x 1500 M. estafette, welke het Ned. record verbeterden. R.K. VOETBALVEREENIGING „A.D.O.". Op Zondag 17 Augustus zal A.D.O. den jaarlijkschen sportdag houden. Er zal wederom een z.g. „Zeven kamp" worden georganiseerd. Clubkampioen over het jaar 1940 is de heer H. Zon neveld, die dit jaar den wisselbeker zal moeten ver dedigen. Afscheid. Mej. A. van Dijk, onderwijzeres aan de O. L. School die wegens huwelijk ontslag uit haar functie heeft gevraagd, heeft in één van de lokalen van genoemde school afscheid genomen van het personeel, leerlingen en de Oudercommissie. De leerlingen van „juffrouw Van Dijk" uit de 2e klasse zongen haar toe. De scheidende onderwijzeres mocht van het personeel een frgai gebakstel ont vangen. De ouders boden een werkmand aan; voorts werden van alle leerlingen der school een prachtige bloemenmand en bloemtuilen overhandigd. De voorzitter van de Ouder-commissie, de heer H. J. Allan, en het hoofd van de school, de heer J. van der Graaf richtten zich in hartelijke bewoordingen tot mej. Van Dijk. Beiden stelden de goede verdiensten van haar voor de school en de leerlingen in het licht, alsmede de groote ijver, dien zij heeft getoond, haar leerlingen in alles opbouwend voor te gaan. Nadat juffrouw Van Dijk had bedankt, werden de kinderen op een tractatie onthaald. Landbouwkulp in Duitschland. De leider van de Jeugdbemiddeling te IJmuiden schrijft: Wij hebben eenigen tijd geleden de aandacht geves tigd op de mogelijkheid, een „Landjahr" in Duitsch land mede te maken. Dit aanbod was bestemd voor jongemannen van 16 tot 20 jaar, die opgeleid wen schen te worden in den landbouw. De duur van de opleiding is een jaar, Er wordt een zakgeld uitgekeerd an omstreeks RM. 10 per maand, de reis is kosteloos en er wordt tweemaal een verlof van veertien dagen verleend. Voor ontwikkeling en ontspanning zijn de noodige voorzieningen getroffen. Thans bereikte ons het be richt, dat er aan de leeftijdsgrens van 20 jaar niet wordt vastgehouden en dat de financieele vergoeding aanzienlijk is verbeterd. Deze is thans voor 15 tot en met 20 jaar tusschen 18 en 40 RM per maand netto; voor meisjes tusschen 15 en 30 R.M. per maand netto. Wanneer de prestaties daartoe aanleiding geven, kunnen de loonen verhoogd worden. Voor aanmelding en het verkrijgen van nadere in- lichtingen kan men zich vervoegen bij het Arbeids bureau afdeeling Jeugdbemiddeling, Casembrootzij- straat te IJmuiden-Oost. WEEK-ABONNEMENTEIS dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Hydrangea is een wel algemeen bekende struik. Wanneer we bij een feestelijke gelegenheid een mooie Hydrangeaplant krijgen, kunnen we deze na den bloei in den tuin zetten. We moeten er echter een zonnige standplaats voor uitzoeken en de grond moet krachtig zijn. We hebben dan veel kans, dat onze struik een goede blijvende tuinplant wordt. In den winter is het wel aan te bevelen den voet met turf molm te bedekken en vooral ook wat sparretak- ken tusschen de twijgen te plaatsen, opdat de bloem knoppen niet bevriezen. De meest bekende soorten zijn H. arborescens en H. paniculata. De oorspronkelijke H. arborescens bloeit van Juni tot Juli met platte bloemschermen. Zeer mooi is de Hydrangea arborescens grandi- flora. Deze heeft een langen bloeitijd, ze draagt van Juli tot October haar groote schermen van zuiver witte bloemen. Deze plant kan vrijwel als winterhard worden beschouwd. Ook Hydrangea paniculata bloeit lang evenals zijn variëteit H. p. grandiflora. Beide bloeien van Juli tot October met pyramidale bloempluimen. De bloe men zijn eerst wit, later bij H. p. iets rose, bij H.p. grandiflora tot purperrose verkleurend. Vooral deze laatste Hydrangea paniculata grandi flora is buitengewoon mooi en mag als volkomen win terhard worden beschouwd. Veelal zijn de Hydrangeabloemen wit met rose getint, zoo ook H. Bretschneideri, waarbij de rand- bloemen roseachtig zijn gekleurd. H. quercifolia heeft witte bloemen met roodachtigen weerschijn, H. Xanthoneura is witbloeiend. Een blauwachtige tint komt onder andere voor bij H. Sargentiana, die in de groote bloempluimen in het midden blauwviolette bloemen draagt, omgeven door witte bloemen aan den rand. H. opuloides var. acuminata heeft platte bloem schermen met blauwe middelste en roodgekleurde bui tenste bloemen. Deze laatste is ook een zeer mooie soort. De Hydrangea-struiken kunnen zich zeer uitbreiden en worden soms wel tot twee meter hoog o.a. Hy drangea Bretschneideri. De bloemtrossen worden soms wel twintig centime ter lang zooals de pyramidale bloemtrossen van Hydrangea quercifolia. Het zijn over het algemeen dankbare en gemakke lijke planten, die ons jaren achtereen voldoening ge ven. Een zonnige standplaats en een wat krachtige tuingrond zijn al de eischen die ze stellen. Alarmsignalen schetteren trommels roffelen commando's weerklinken! Nederlanders aantreden, want dit geldt u. Europa wordt bedreigd, Christel dom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bols- jewistische monster heeft het masker afgerukt Staljn de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reed; slachtten zijn duivelsche satellieten duizenden af. ia het Oosten brandden steden en dorpen. De hel is lo^ gebroken en alle krachten moeten worden ingespan- nen ten einde de gevaren te keeren en het Sovjet- monster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier te signalen, roffelen de trommels en klinken de commando's. Daarom wordt ook van u verwacht, dat u deze zult hooren, ernaar zult handelen, dusuw plicht doen en aantreden ia onze gelederen. Het Vrijwilligerslegioen Nederland maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zuilen zij marcheeren, onze dap. peren, dan zullen de vaandels wapperen boven colon- nes, samengesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Nederlanders zullen het zijn, die samen met de heldhaftige strijders uit alle landen van Europa den zegen zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval!" zoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van hun daden en gijgij zoudt daar niet bij zijn? Alarmsignalen schetteren trommels roffelen! Nederlanders hoort gij ze niet? Toont wat gij waard zijt. Volgt het voorbeeld van de duizenden, die we ten wat hun plicht is en Meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, De „Ergaenzungstelle Nordwest" maakt bekend: Voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" worden keu- ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 22 Juli: 1018 uur In Amsterdam, school Iepenweg ij; 10—19 uur in Den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 1'. tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben ver. richt, met een minimum lengte van 1,65 meter. Voor offl. eieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt ge, zorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen ge. sehie<3en op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord, J. Pommé. Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67 Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat h Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konln- ginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux, Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring -4 onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet - uitgereikt". CENTRALISEERING AANMELDINGS- BUREAUX. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Van Donderdag 24 Juli 1941 af zullen- de aanmeldingsbureaux gecentra- liseerd worden te Amsterdam (Hotel van Gelder, Damrak) en den Haag (Koninginnegracht 22). Vrijwilligers uit het overige gedeelte van het land wordt verzocht zich vanaf dien datum rechtstreeks te wenden tot het hoofdkwartier, Koninginnegracht 22, Den Haag. DE AMBULANCE VAN HET VRIJWILLI GERSLEGIOEN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. De Nederlandsche am bulance, welke binnenkort zal vertrekken, heeft tot taak den nood te lenigen van militairen en burgers, die slachtoffer zijn geworden van de krijgshandelin gen in Oost-Europa. Vriend en vijand hebben hulp noodig. Zoowel de Finsche, de Roemeensche en Duit- sche soldaten worden verzorgd, alsook de Russische, Hoewel onzerzijds nog geen oproep tot financieelen steun werd gedaan, ontving de Nederlandsche ambu lance reeds belangrijke geldsbedragen, hetgeen na tuurlijk in hooge mate wordt gewaardeerd. Dokters en verplegend personeel, die zich wenschen op te geven voor de Nederlandsche ambulance, kun nen zich schriftelijk melden aan het HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Afdeeling ambulance. Hollandsche Molenboek. Het moge waar zijn, dat de molen meer en meer uit het Hollandsche landschap verdwijnt, aan den anderen kant blijft er een niet geringe belangstel ling bestaan voor de koren-, water- en industrie molens, die zulk een ongemeene bekoring aan het vlakke land verleenen. In tientallen modellen komen ze nog steeds voor en waar er een verloren dreigt te gaan worden vrijwel altijd pogingen in het werk gesteld, zulk een getuigenis van een brok je cultuurgeschiedenis van ons land te behouden. De Hollandsche molen geniet dus belangstelling en daarvan is het fraaie werk, geschreven door den C. Visser en uitnemend geïllustreerd door den heer J. Pieterse een waardige getuigenis. Niet minder dan 24 soorten molens heeft de heer Visser be schreven en bij iedere beschrijving leverde de tee kenaar een plaat, die het karakteristieke van iedere soort in het licht stelt. Aldus is in woord en beeld een verzameling ontstaan, die een rijke schat van gegevens bevat voor ieder, die zich voor den Hol landsehen molen interesseert. De N.V. Holdert en Co. te Amsterdam verzorgde de uitgave. Athleliek De DuitscKe kampioenschappen. Harbig behoudt zijn titel. Ongeveer 20.000 toeschouwers woonden Zaterdag en Zon dag in het Olympisch Stadion te Berlijn de opening van de tweede Duitsche athletiekkampioenschappen in de lich te athletiek bij. De uitslagen waren: heeren. 200 M. hardloopen: 1. Scheuring 21.3 sec.; 2. Fehrmann 22.2 sec.; 3. Sonntag 22.8 sec. Kogelstooten: 1. Woelke 15.14 meter 2. Trippe 15.12 meter. 5000 meter loop: l.-Raff 14 min. 39.8 sec.; 2. Syring 14 min. 40 sec. Hoogspringen: 1. Nacke 1.94 meter; 2. Langhoff 1.90 meter. 100 meter sprint: 1. Scheuring 10.8 sec.; 2. Soenecke 10.8 sec.; 3. Mellerowicz 11 sec. 400 meter hardloopen: 1. Ahrens 49.3 sec.; 2. Mueller 49.8 sec. 800 meter hardloopen: 1. Harbig 1 min. 54 sec.; 2. Giesen 55.4 1500 meter hardloopen: 1. Kaindl 3 m. 55.2 sec.; 2. Dom pelt 3 m. 55.4 sec. 10.000 meter hardloopen: 1. Syring 31 m. 0.4 sec.; 2. Haushofer 31 m. 3 sec. 110 M. horden: 1. Sepernick 15.3 sec.; 2. Strehlau 15.4 sec. meter. Discuswerpen: 1. Wotapek 47.58 meter; 2. Lampert 44.61 Speerwerpen; 1. Berg 69.36 meter; 2. Wenzel 62.95 meter. 4x100 M. estafette: 1. Luchtwapen Berlijn 42.7 sec.; 2. Sportvereeniging Berlijn 44 sec. (A. N. P.). Zwemmen Ragnhild Hveger op de 100 M. rugslag geslagen. Deensche recordhoudster wint echter de 400 M. KOPENHAGEN, 21 Juli. (A. N. P.) Het eerste deel van de Deensche kampioenschappen, welke te Kopenhagen werden gehouden leverde verschillende verrassende resultaten op. Het nummer 100 meter rugslag voor dames werd niet gewonnen door de bezitster van verschillende wereldrécords Ragnhild Hveger doch door Birte Ove Petersen, die de 100 meter aflegde in 1 min. 16.4 sec. Ragnhild Hveger deed over dezen af stand precies 1 seconde langer. Daarentegen be wees de Deensche wereldrecordhoudster opnieuw, dat haar groote kracht gelegen is op de langere afstanden. Zij behaalde een gemakkelijke en over tuigende zege op de 400 meter borstcrawl in 5 min. 26.1 sec. Karen Magret Harup noteerde op dezen afstand 5 min. 38 sec. Bij de heeren werd de 100 metel- borstcrawl gewonnen door Paul Peter sen in 1 min. 4.1 sec. Arne Poulsen won de 200 meter schoolslag in 3 mn. 0.3 sec. Leo Nielsen deed er 0.1 sec. meer over. Het kampioenschap esta fette 4 x 200 meter borstcrawl werd gewonnen door de zwemvereeniging Kopenhagen VAN MERKESTEYN TERUG NAAR „HAARLEM". Het bestuur van de zwemclub „Haarlem" deelt ons me de. dat heden mededeeling is ontvangen van den secre taris van den N. Z. B., dat overschrijving is verleend ast den Nederlandschen kampioen 100 en 1500 M. borstcrawl. J. van Merkesteyn, van de zwemvereeniging „Dolfijn naar de zwemclub „Haarlem". Hiermede is van Merkesteyn na een afwezigheid van eenige jaren weer naar zijn oude vereeniging teruggekeerd

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2