IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMÜIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Vergeefsche actie der Sovjettroepen bij Smolensk. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN Moskou zwaarder dan eenige Engelsche stad getroffen. Opnieuw luchtaanvallen op Moskou. Gesn eensgezinde leiding meer aan het Sovjet-front. - De aanval op Moskou. In het Britsche zeegebied twee vracht schepen getroffen. - Aanvallen op het Suez-kanaal. Gelukwensch van den Führer aan den Rijks commissaris Weest zuinig) IJMÜIDEN 26e JAARGANG No. 221 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. 'Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 23 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Daitsche opmarsch wordt met kracht voortgezet. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Hardnekkige pogingen van de bolsjewisten om de over Smolensk oprukken de Duitsche strijdkrachten op 20 en 21 Juli te ver drijven, zijn onder zware, bloedige verliezen voor de Sovjets in het Duitsche vuur verijdeld. Er werden vele gevangenen gemaakt en talrijke Sovjet-pant serwagens vernietigd. Op verschillende plaatsen van het Oostelijk front gelukte het de Duitsche troepen de laatste dagen vrij groote bolsjewistische eenheden te omsingelen. De Sovjets probeerden op sommige plekken tevergeefs door den ring heen te breken ten einde naar het Oos ten te kunnen terugtrekken. Op 20 en 21 Juli werd het verzet dat de Sovjet-soldaten onder dreigemen ten van de politieke commissarissen boden, verder ge broken. De bloedige verliezen van de Sovjets zijn aanzienlijk. Tijdens den snellen opmarsch in het gebied van den Dnejstr maakten Duitsche pantsertroepen op 20 Juli 10.000 gevangenen en vernietigden 220 Sovjettanks alsmede 20 kanonnen, Duitsche tanks vernietigden den zelfden dag tijdens hevige gevechten in het ge bied van Porsow 98 Sovjettanks, onder zeer geringe eigen verliezen. In de buurt-van Witebsk hadden 20 Juli hevige gevechten plaats tusschen Duitsche- en Sovjet-tanks. Alle aanvallen der Sovjets werden gekeerd, onder zware verliezen voor den vijand. Van 130 aanvallende Sovjets-tanks werden 73 tanks ver nietigd. Bij den opmarsch in het gebied ten Zuiden van St.-Petersburg ontdekte de Duitsche infanterie bij verrassing een vliegveld der Sovjets. Het garnizoen van het vliegveld was door het plotselinge opduiken van de Duitsche soldaten zooverrast, dat het zich zonder verzet liet gevangen hemen. Dertig Sovjet-ja gers werden door de Duitsche infanterie onder vei lige hoede genomen. Een lijken- en brandlucht hangt, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, over de wegen, waarop de Duitsche troepencolonnès op 21 Juli in het gebied.van Smo lensk verder naar het Oosten oprukken. Met groote kracht is hier de Duitsche opmarsch in de afgeloopen dagen voortgezet. Dit heeft den bolsje wisten de zwaarste verliezen toegebracht. Het land draagt overal de sporen van den strijd. Vernietigde luchtdoel- en artillerie-batterijen liggen op de velden, bergen patronen en handgranaten, uitgebrande auto's en pantserwagens omzoomen de wegen. De loopen der kanonnen steken verscholen uit het dichte struikge was. Tallooze graven getuigen van de zware verlie zen der Sovjets, doch nog duizenden lijken liggen op de omwoelde slagvelden en worden door de nako mende Duitsche soldaten in massagraven gelegd. OPSLAGPLAATSEN ONTPLOFT. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Duitsche. gevèchts- vliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, giste ren Sovjet munitie-opslagplaatsen succesvol met bommen bestookt. Gepaard gaande met hevige ont ploffingen, die door de Quitsche vliegers duidelijk werden bemerkt, vlogen ontzaglijke hoeveelheden munitie in de lucht, getroffen benzine-opslag- plaatsen ontploften, waardoor reusachtige rookzuilen ontstonden, die weldra den hemel boven het aanvals- gebied verduisterden. De aanvallen, die het Duitsche luchtwapen Dins dag aan het Oostelijk front overdag heeft gedaan, golden weer spoorwegen, stations en bruggen. Zoo werden o.a. enkele spoorlijnen naar St.-Petersburg op verscheidene plaatsen onderbroken. Het aantal Sov jet-vliegtuigen, tusschen gister- en van ochtend neer geschoten, is. volgens thans ontvangen samenvattende berichten gestegen van 48 tot., 52, daaronder begre pen de op den grond vernielde toestellen. OVERLOOPERS. BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.) Ook in het gebied van Smolensk zijn op 21" Juli weer duizenden Sovjet soldaten overgeloopen naar de Duitsche troepen, zoo verneemt het D.N.B. In tallooze gevallen houden deze soldaten zich bij den terugtocht der boljswisten öf bij het opmarcheeren der Duitsche treepen dood en wachten tot de eigen troepen ver genoeg verwij derd zijn om zich aan de Duitsche soldaten over te geven. Zonder uitzondering geven zij bij hun ge vangenneming uitdrukking aan- hun vreugde er over, dat voor hen de oorlog is afgeloopen en dat zij levend aan den strijd en aan de terreur van de politieke commissarissen zijn ontkomen. Volgens hun verkla ringen hebben de politieke commissarissen en de nieu we militaire commissarissen de laatste dagen ge tracht met bijzonder draconische maatregelen de strijdkrachten der Sovjettroepen op fe voeren. Tal rijke soldaten, die zich bij de gevechten hadden teruggetrokken, zijn doodgeschoten. Een bijzonder indrukwekkende beschrijving van deze toestanden is gegeven door den op 20 Juli overgeloopen Pjotr Grigerjewitsj Kriwosjapkin, die in een regiment schutters der Sovjets den rang van onderofficier bekleedde. „Ik heb", zoo vertelde hij „reeds op 16 Juli voor een Krijgsraad gestaan, om dat ik van een verkenningstocht tegen de Duitschers zender gevangenen was teruggekomen. De politieke commissaris, wien het bekend was dat ik geen lid was van de communistische partij, eischte mijn terechtstelling. Ik kreeg echter gratie. Bij de gevech ten op 20 Juli werd ook mijn compagnie in het vuur geworpen. Onze commissaris dreigde dat hij mij bij het geringste teeken vanonbetrouwbaarheid ter plaatse zou neerschieten. Mijn groep lag in schut- terskuileri ongeveer 30 M. voor een woudzoom, waar onze machinegeweren in stelling waren gebracht. Op een boom aan den rand van het bosch zat de poli tieke commissaris en bespiedde ons. Onder den boom stond een machinegeweer. Ik had eenige minuten lang' BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Een bericht van het Oostelijk front maakt gewag van een afschuwelijken misdaad der bolsjewisten tegen de eigen bevolking. Deze mededeeling bevat yooreerst een beschrijving van de verovering der stad Witebsk, een van de sterkste stellingen van de Sovjetverdedigingslinie. Vervolgens wordt uitvoerig beschreven hoe de toe stand in de stad was, toen de Duitsche troepen binnenrukten. Wat van Witebsk de stad moest op bevel van Stalin tegen iederen prijs worden gehou den was overgebleven, was niets anders dan slechts puinhoopen. Misschien zou deze stad, zonder verdere beteekenis in den Oostelijken veldtocht zijn gebleven, wanneer niet een vreeselijk gebeuren aan den naam der stad kleefde. Terwijl de gevechten voor in de stad nog aan den gang waren, dwongen de Sovjets vrouwen en meisjes die in een fabriek werkten onder de ergste be dreigingen in de werkplaatsen te blijven. Toen de fabriek werd aangestoken en al spoedig in vlammen stond mochten de vrouwen en meisjes niet vluchten. Het is onmqgelijk de vreeselijke scènes te beschrij ven die vervolgens ontstonden. Ook de overige be volking der stad werd gedwongen in haar huizen te blijven, toen deze reeds in brand stonden. Slechts Reinigen konden zich in veiligheid brengen, -*«> heeste bewoners kwamen in de vlammen om. niet geschoten, omdat ik een beklemming op de borst had. De politeke commissaris brulde mij iets toe en op het zelfde oogenblik vloog mij een salvo mitrail leurkogels om de ooren. Ik schoot door op de Duit schers, die steeds dichterbij kwamen. Toen zij tot op 200 M. waren genaderd werd ik licht gewond. Op het zelfde oogenblik zag ik dat de commissaris zich ijlings uit den boom liet zakken en in het kreupelhout van het bosch verdween. Ik hield mij dood en wachtte tot de Duitschers den zoom van het bosch hadden be reikt en in het bosch waren doorgedrongen. Toen gaf ik mij over". Ooggetuigen verhalen de uit werking van bombardement. Het D.N.B. heeft over den eersten grooten aan val van de Duitsche luchtmacht op Moskou het vol gende ooggetuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan middernacht vlogen Duitsche gevechtsvliègtuigen naar Moskou en bom bardeerden de regeerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. Ondanks het feit dat de bolsjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks^ midder nacht alles rondom het Kremlin een zee van ylam- men. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn dat den bolsjewistisch en machtheb bers» eens en voor altijd de wensch naar een her haling zou vergaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie de lichtspoormunitie der mitrailleurs toonen ons dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnen gedrongen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijn werper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te orënteeren; döch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet lucht afweer werd steeds intenser. Reeds grijpen dertig veertig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken.... Hoe meer wij naderen, des te duidelijker blijkt het dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verrioht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle af weerkracht geconcentreerd, welke thans een ware regen van vuur naar de naderende Duitsche vlieg tuigen zendt. Luchtdoelgranaten van alle kaliber leggen hun lichtenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een ware hel. Geheele installaties staan in lichter laaie en een dikke ondoordring bare rook trekt langzaam en traag over de ruïne, welke door de Duitsche bommen zijn veroor zaakt. Wij zijn boven Londen en Liverpool, boven Hull en- Birmingham geweest en wij hebben bo vendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden. Doch zelden hebben wij in dezèn oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk gezien. Daar be neden, waar de verleide volksmassa!s in de kelders zitten, moet de hel zijn losgebroken. Ontploffingen na ontploffingen zijn waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vindén steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oor log belangrijke doelen. Ook wij hebben onze bom- menlast- uitgeworpen, de plaats waar zij ontplof ten waargenomen en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij daglicht zijn wij terug. Daar tusschen ligt een nacht vol afgrijzen, een nacht, die geschud heeft aan het bestaan van het bolsjewisme. TALLOOZE BRANDEN. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) De vliegtuigbe manningen die in den afgeloopen nacht aan den aanval op Moskou hebben deelgenomen rappor teeren, dat de hemel eerst bedekt was, doch in den loop van den nacht volkomen opklaarde. Men zag het Kremlin en de afzonderlijke gebouwen alsmede de Moskwa duidelijk beneden zich. Het luchtdoelgeschut vormde nauwelijks een hindernis vöor de Duitsche vliegtuigen. Naast talrijke vol treffers in de buurt van het Kremlin werden in het stadsdeel ten Oosten van het Kremlin twintig groote branden waargenomen. In deze buurt be vinden zich het radiogebouw, het huis van het Sovjetleger, de hoofdleiding van de burgerlucht vaart en verscheidene volkscommissariaten. In de buurt van de bocht-van de Moskwa, die zioh ten Zuiden bij het Kremlin aansluit, braken talrijke groote branden uit, die zoodanig in elkaar overgin gen dat deze geheele buurt als verwoest beschouwd kan worden. In deze buurt bevinden zich het be stuur van de bolsjewistische partij en de electrische centrales. Nachtelijke actie der Duitsche luchtmacht BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) In deri nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het Duitsche wapen wederom met sterke strijdkrachten aan vallen ondernomen op voor deh oorlog be langrijke doelen in Moskou. Volgens tot dus ver ontvangen berichten zijn reeds door de eerste golven vliegtuigen groote branden waar genomen. GIFTEN WINTERHULP. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. In de periode van 7 tot en met 12 Juli zijn door de Winterhulp Ne derland giften ontvangen tot een totaal bedrag van f 12.711.28. Belangstelling voor de V-actie te Amsterdam. (Foto Stapf) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht UIT HET HOOFDKWARTIER. VAN DEN FÜHRER, 22 Juli (D. N. B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het verdedigingsfront van de Sovjets in onsamenhangende groepen gesplitst. Ondanks taai plaatselijk verzet en hardnekkig ondernomen tegen aanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te onder scheiden. Aan het geheele Oostelijke front worden cle operaties gestadig voort gezet. De krijgsverrichtingen zijn hier gericht op verstrooiing en vernietiging van de afzonderlijke gevechtsgroepen der Sovjetweermacht. Als vergelding voor de bolsjewistische luchtaanvallen op de open havensteden der bondgenooten, Boekarest en Helsinki, heeft het luchtwapen vannacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden bij goed uitzicht zonder ophouden militaire inrichtingen van het bolsjewistische ver- keers- en bewapeningscentrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Moskwa verwekten bom- treffers talrijke groote branden. Gebouwen van hooge dienstinstanties en overheden der sovjets alsmede ravitailleeringsbedrijven der stad werden verwoest of zwaar getroffen. In het zeegebied om Engeland plaatsten .gevechtsvliegtuigen voltreffers op twee groote^ vrachtschepen. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht havenwerken in het Zuidoosten van het eiland. Aan het Suezkanaal bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 Juli militaire werken met bommen van allerlei kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, zes Britsche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op ver schillende plaatsen in Zuidwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Overwegend werden woonhuizen verwqest of beschadigd. Luchtdoelartillerie schoot een der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. 's-GRAVENHAGE, 22 JuU. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijksminister Seyss-Inquart het volgende geluk- wenschtelegram gezonden: „Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag zend ik u m|jn hartelijkste ge- lukwenschen en groeten. Adolf Hitier". met gas en electriciteit Ook voor hotels en restaurants Weest zuinig met gas en electriciteit en be denk, dat uw bedrijf in. groote moeilijkheden ge raakt. indien het toegewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht bran den wanneer bet daglicht voldoende is. Ongetwij feld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijkere dingen op het spel. Laat geen-licht branden in <*an«en, op trappen of in bedrijfsruimten, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, indien gij de bedrijfs ruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in ge bruik'- zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig mogelijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat dezen tevens deri toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt 'u het grootste rendement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute noodzake lijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de be drijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uit voeren van deze besparingsmaatregelen. Bij warm weer zandwoestijnen, bij regen moerassen, zoo zijn de wegen in het Sovjet-gebied. Ondanks deze terreinmoeilijkheden wordt de opmarsch van de Duitsche troepen rusteloos voortgezet. (Foto Atlantic-Holland) DE VERKOOP VAN KANTOOR- VOUWMACHINES. j GRAVENHAGE, 22 Juli. De directeur van de sectie Grafische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën deelt mede, dat met ingang van heden van het verbod, bedoeld in het eerste lid van artikel 5 van de beschikking verwerkende industrieën 1940, no. 2, dispensatie wordt, verleend ten aanzien van het verkoopen en afleveren van kantoorvouwmachines aan afnemers, welke die machines uitsluitend gebruiken voor het verzorgen van eigen vouwwerk. (A.N.P.) Sumner Welles over ,.de wereld na den oorlog"! WASHINGTON, 23 JuU (D.N.B.) De plaats- vervangende minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft in een redevoering over de organisatie van de wereld na den oorlog twee eischen opgesteld, waarvan de tweede vooral gericht schijnt te zijn tegen de monopoliepolitiek van het Britsche rijk. Welles verklaarde dat hij vast overtuigd is van twee dingen: 1. De afschaffing yan de aanvals wapens en de limiteering, resp. beperking van de verdedigingswapens, benevens van de werktuigen tot vervaardiging van een dergelijke bewapening kan alleen geschieden door een streng interna tionaal toezicht en controle. Zonder een dergelijke, practisch doeltreffende controle kan nooit een feitelijke ontwapening bereikt worden. 2. Geen vrede, die in de toekomst wordt gesloten, zal hecht of duurzaam zijn, wanneer hij niet, zooals recht en billijk is, gebaseerd is ophet natuurlijke, recht van alle volken op gelijke economische rechten. Woordelijk verklaarde Welles: „Zooang het een of andere volle of de een of andere regeering een monopolie heeft over de natuurlijke materiaal- bronnen 'en grondstoffen, die alle volken noodig hebben, kan er geen grondslag bestaan voor een wereldorde, die gegrondvest is op gerechtigheid en vrede". „Onze visschers varen uit". Radioreportage over I.Tmuidens Visscherij- bedrijf Vele bekende stemmen hebben Dinsdag door den aether geklonken, luid en krachtig en zonder aarzelen. De stem van den halchef en van den af slager klonk duidelijk uit boven het geroezemoes in de vïschhal en daar tusschen-door hoorden we het gefluit van de schepen in de haven. Een aardig stukje IJmuidensch leven is Dinsdag avond door Hilversum II uitgeseind; ongetwijfeld zullen vooral vele IJmuidenaren met belangstel ling geluisterd hebben naar de radioreportage oh- der den titel „Onze visschers varen uit". De reportage geschiedde in een zuiver chrono logische volgorde: van aankomst via lossing en vervoer naar de vischpakhuizen, naar verkoop aan de afnemers en verzending. Eerst hooren we een druk gefluit van stoom trawlers. De omroeper neemt dan het woord. Hij begint met mededeelingen over de groote bedrij vigheid. Vele loggers en trawlers liggen aan de loskade, waar het ook druk is. Behalve IJmuider schepen liggen er schepen uit Katwijk, Scheve- ningen, Den Helder, Urk enz. Want IJmuiden is het centrum van den vischhandel. De omroeper interviewt vervolgens een reeder. „De vangsten zijn vrij goed", hooren we hem zeg gen. „Beter dan vroeger?", vraagt de omroeper. De reeder wijst er dan op, dat er in anderhalf jaar haast niet gevisdht was. Vroeger bevischten honderden visschersvaartuigen de Noordzee, Ne derlandsche, Belgische, Engelsche, Duitsche, Deen- sche visschers, enz. Nu zijn het slechts enkele tien tallen. „Als het weer vrede is, zullen de vangsten enorm zijn", meent onze reedei'. Hij zegt dat slechts een klein gedeelte van de vloot aan de visscherij deelneemt, maar hij is hoopvol gestemd ten aanzien van de toekomst van het Nederlandsche visscherijbedrijf. Er zijn reeds plannen, na den oorlog -moderne schepen te bou wen en de bestaande te moderniseeren. De vis scherij wordt van veel beteekenis voor de voed selvoorziening. Hij is er,van overtuigd, dat de Ne derlandsche visscherij in het nieuwe Europa een vooraanstaande plaats zal innemen. Hij noemde kapitein Vader als de man, dien den eersten stoot aan de hervatting van de visscherij in dezen oor log heeft gegeven. Dan komt de heer Vader voor de microfoon, om een uiteenzetting te geven van den gang van za ken na den oorlog. -Hij wijst op de belangrijke ver betering. der resultaten sedert er toestemming tot de nachtvisscherij is verkregen. Juist komt de kotter IJM 203 aan den afslag. „Hoe is het met de vangst?", hooren wij den omroeper den schipper vragen. „Nou, slecht hoor!" De omroepers gaan aan boord; er wordt gespro ken over het gevaar, dat aan het uitoefenen van de visscherij verbonden is; we worden getroffen door de woorden van den schipper: „Van den man- nelijken kant van mijn familie is er geeneen in bed gestorven" De microfoon wordt dan verplaatst naar den afslag. De omroeper vertelt van de groote ver scheidenheid van visch, die er in de kisten uitge stald staat. Hij geeft een uiteenzetting, hoe het Staatsvisschershavenbedrjjf functionneert en hoe de afrekening geschiedt. Dan klinkt in druk rumoer de afslagbel. We hoo ren, als de bel stil is, de stem van den afslager duidelijk boven het rumoer uit. Halchef Visser geeft een uiteenzetting van dén afslag, de toewij zing enz. Tenslotte komen we in een vischpakhuis en in het kantoor van een vischhandelaar; de propagandist van de „Eet-meer-visch-commissie" zegt, dat het heusch niet noodig is, dat de visch alleen gebak ken lekker smaakt en dat hij graag een gekookt vischj» zou luitfitu

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1