IJ M U I D E N Aai en paling zijn één. BEVERWIJK VOOR DE JEUGD PREDIKBEURTEN Land- en Tuinbouwpraatje. Nieuwe Uitgaven Daar waar het dreigt! gevaar Volwassen paling maakt een verre reis waarvan ze niet terugkeert. Naar de paaiplaats in de Sargasso-Zée. Wat is Montêe? Het kan zeker niet ontkend worden, dat vele land- genooten, zoowel in vischerij- als in andere kringen, de meening zijn toegedaan, dat de „aal" en de „paling", verschillende vischsoorten zijn. Dit is echter in strijd met de werkelijkheid. De aal en de paling zijn slechts één vischsoort, tenzij men de grootere exemplaren „paling" en de kleine „aal" wil noemen, hetgeen dan ook meestal geschiedt. De paling, welke onze en de meeste* wateren van Europa en Noord-Afrika bewoont, z.g. „Europeesche paling", dip door. de biologen „Anguilla Vulgaris" •wordt genoemd; is over het algemeen een zeer geliefd voedsel, dat zoowel gestoofd, gebakken, gerookt en gemarineerd (paling in gelei) veel gegeten wordt. Hoewel de aal in ons land en in de overige landen van Europa een groote populariteit geniet, is het toch een zeer merkwaardig verschijnsel, dat de trek en de voortplanting van deze visch zoolang in het duister gehuld is geweest en hierin eerst in de laatste jaren van de vorige eeuw meer licht is gekomen. Wel was reeds lang bekend, dat de aal trok en hij zich niet in het zoete water, noch in de Zuiderzee of in het nabij gelegen kustwater voortplantte. Ook was bekend, dat de aal aan het einde van den zomer, hoofdzakelijk op donkere en ruwe herfstnachten gaat loopen en indien mogelijk, wanneer zij niet door v kunstmatig aangelegde hindernissen, zooals dijken en andere obstakels, welke zich ip het water bevinden, wordt belemmerd, naar zee trekt. De aal is door haar lichaamsbouw, welke slang vormig is, gemakkelijk van alle overige visschen te onderscheiden. Zij is van voren rond, doch het ach-: terste gedeelte van haar lichaam is verticaal samen> gedrukt. De buikvinnen ontbreken, terwijl de borst vinnen klein zijn. Ook is dit het geval met de nai kieuwspleten. De rug- en de aarsvin, die met den staart een samenhangenden zoom vormen, zijn echter groot. Ofschoon de kop eveneens verre van groot en meestal zeer spits is, komen hierop toch wel uitzon deringen voor. In verband hiermede hoort men dan ook wel spreken van „fijnkoppen", „dik- of jankop pen", „grofalen", enz. De huid van deze vischsoort, die zeer slijmerig en glad is, bevat oogensehijnlijk geen schubben. Deze ont breken echter niet, doch liggen vrij diep in de huid. Tevens is de huidkleur ook nogal verschillend. In het voorjaar is de rug van de aal over het algemeen donker olijfkleurig en de buik roodachtig gekleurd. Dit is nu de over het algemeen bekende „ropaal". In het najaar echter, wannéér de aal begint te loo pen eh voor de voortplanting naar zee trekt, is de kleur weer anders. Nu is de rug donker (bijna zwart) en de buikzijde zilverwit. Deze aal noemt men hier te lande nu „drijfaal", „schieraal", „zilveraal" of ook wel paling. Hoewel geheel Volwassen is geen enkele van deze trekkende aal reeds geslachtsrijp; hun geslachts organen zijn nog zeer klein en nietig en nauwelijks meer ontwikkeld, dan die der maagdelijke aal. Wanneer de alen uit de rivieren en andere binnen wateren'- in zee 'zijn gearriveei-d,- dan worden pas hun geslachtsorganen rijp; zij begeven zich naar de op duizenden mijlen afstand van Europa gelegen diepe paaipla*atsen welke zich volgens ingestelde onder- zoekingèn rhoeten bevinden in de z.g. „SSrgasso-zee" tusschen de Azoren en de Bermuda's alwaar de. vrouwtjes haar kuit schieten, dat door de mannetjes wordt bevrucht. Na uitgepaaid te zijn, Iceeren de alen echter nimmer terug. 'Waar zij blijven is een vraag, die nog steeds niet beantwoord is. Waarschijnlijk gaan zij dood, zij keeren echter nooitterug. Uit de eieren komen kleine, volkomen doorzichtige, platte, glasachtige vischjes, die nog kleurloos bloed hebben. Na een lengte van ongeveer 8 c M. bereikt te hebben gaan zij veranderen, het lichaam wordt min der hoog en dikker, het bloed wordt rood en ook de huid verandert van kleur erf na korten tijd kan men er duidelijk een aaltje in herkennen. Bij deze metamorphose (gedaanteverwisseling), wor den de vischjes kleiner. In het vroege voorjaar, hoofdzakelijk in Maart en Turnvereeniging „IJmuiden". Twaalf meisjes en jongens van T.V.IJ.''hebben deelgenomen aan de athletiekwedstrijden, welke te Haarlem door den Kennemer Turnkring werden gehoüden. Tiny Prins en Jaap Admiraal zagen kans, on danks de groote deelneming op de verschillende nummers, eenige fraaie susccessen te behalen. Tiny Prins wist zich in de finale 60 M. hard- loopen te plaatsen en werd no. 4. Bovendien werd zij No. 2 met hoogspringen en no. 5 oij versprin gen. Jaap Admiraal plaatste zich bij hoogspringen onder de vijf, die allen no. 1 werden op gelijke hoogte. Bijna 300 adspiranten van verschillende ver- eenigingen namen aan de wedstrijden deel. Des ondanks behaalde T.V.IJ. vier prijzen, hetgeen een mooi succes genoemd mag worden. Beide adspiranten onderscheidden zich ook bij de onderlinge gymnastiekwedstrijden,v welke een paar weken geleden werden gehouden. Hoewel door de vacantie het turnen in de zaal tijdelijk is stopgezet, wordt door T.V.IJ. de sport beoefening voortgezet. Reeds zijn eenige geza menlijke zwemmiddagen gehouden. Voorts zal Zaterdag 9 Augustus door de meisjes een slagbalwedstrijd worden gespeeld te Haarlem, tegen de gynmastiekvereeniging „Concordia" al daar. Wellicht volgt hierop nog een wedstrijd te gen de meisjes van de gymnastiekvereniging Hoofddorp te Hoofddorp. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 26 JULI. Thalia Theater: Lichte Cavalerie. 8 uur. Rex Theater: Gescheiden op stap, 8 uur. Theater de Pont: Ave Maria. 8 uur. ZONDAG 27 JULI Thalia Theater: „Lichte Cavalerie", 8 uur. Matinee 3 uur en 5.15 uur. Rex Theater: „Gescheiden op stap", 8 uur. Matinée 3 uur. Theater de Pont: „Ave Maria", 8 uur. Matinée 3 uur en 5.15 uur. MAANDAG 28 JULI Thalia Theater: Lichte Cavalerie, 8 uur. Rex Theater: Gescheiden op stap. 8 uur Theater de Pont: Ave Maria. 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG 26 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Was ik maar nooit getrouwd" en bij programma, 8 uur. ZONDAG 27 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Was ik maar nooit igetrouwd" en bijprogramma, 2.30. 6.30 uur en 8 u. MAANDAG 28 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Was ik maar nooit getrouwd" en bijprogramma, 8 uur. 'April en ook nog wel in Mei, trekken in ongoloofe- lijke mgssa's kleine glasaaltjes, nauwelijks 6 a 7 c.M. lang, dé diverse rivieren en op zee uitmondende wa teren van Europa binnen om zich over de verschil- lencfb binnenwateren te verspreiden. Nu worden deze diertjes (vooral in Frankrijk en Italië) reeds bfj mil- lioenen gevangen en gebakken gegeten. In Frankrijk worden deze glasaaltjes „montée" en in Italië „mon- tata" genoemd. Het is echter opmerkelijk, dat dergelijke kleine teere vischjes de kracht en volharding bezitten om den tochtv-van hun geboorteplaats naar Europa te kunnen volbrengen. De aal, waarvan het vrouwtje een lengte van 1.5 M. en het mannetje een lengte van pl.m. 50 c.M. kan be reiken, blijft gedurende een tijdsverloop van 69 of meer jaren in het zoete water, om daarna, de zee, waarin zij geboren is, wederom op te zoeken en waarschijnlijk te sterven. D. KRUIJFF. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De dienst der apotheken wordt Zondag waar genomen door de IJ muider-Apotheek, Konings plein. Deze apotheek is tevens aagewezen voor den nachtdienst in de komende week. PERSONALIA. De heer H. Kamps, commies bij de Nederl. Spoorwegen alhier' is met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd tot stationschef aan het station Rot terdam -Hofplein Hoofdredacteur: R. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. De schoolvoeding van hulp". -Winter- Het Comité „Schoolvoeding" schrijft: Zooals de lezers zich ongetwijfeld zullen herin neren, heeft de stichting „Winterhulp Nederland", afdeeling Velsen, in den afgeloopen winter /een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld van haar onderafdeeling comité „Schoolvoeding" Wij kunnen thans een overzicht geven, op welke wijze dit be- dag besteed is. Gedurende de schoolvoedingsperioae van 2 De cember 1940 tot 31 Mei 1941 zijn in totaal 19564 porties verstrekt. Gemiddeld namen pl.m. 250 kin deren aan de schoolvoeding deel. De maaltijden bestonden uit de volgende gerechten: erwtensoep, rijstepap, havermoutpap en de volgende stamppot ten: andijvie, spinazie, roode kool, savoye kool, ra pen, boerekool, wortelen en uien, zuurkool. Op de zuurkool na, werd steeds versche groen te gebruikt In stamppot wérd,, behalve de van vleesch, been deren en mergpijpen getrokken bouillon, een hoe veelheid melk, vleesch en vet verwerkt. De maaltijden werden gekookt in de keuken van de school voor- Buitengewoon Lager Onderwijs. De volgende hoeveelheden zijn verwerkt: 14604 K.G. aardappelen, 609>/2 K.G. vleesch, 194^ K.G. zout, 600 K.G. erwten, 1016 Liter melk .speciaal voor stamppot, dus niet voor pap). 111 K.G. vet, 108 K.G. worst, 575 K.G. zuurkool, 225 K.G. spina zie, 678 K.G. boerenkool, 100 st. selderijknollen (erwtensoep), 1305 K.G. koolraap, 710 K.G. uien, 995 K.G. wortelen, 523 st. savoye kool, 580 st. roode kool, 437j4 K.G. andijvie en 2848 liter pap (bereid met zoete melk). Aanvankelijk werden de maaltijden op Maan dagen, Dinsdagen, Donderdagdagen en Vrijdagen verstrekt. Toen geen pap meer geleverd kon wor den, verviel de verstrekking op Maandagen en werden de Woensdagen als schoolvoedingsdagen ingelascht. Het comité werd bijgestaan dooi'" 30 mannen en vrouwen, de etenhalers zijn hieronder niet begre pen, die ongesalarieerd hulp verleenden. Bovendien liet de directie van de N.V. Auto busonderneming „Stormvogels" het eten vervoeren naar Driehuis, Santpoort en Velsen-Noord; de di recteur van de N.V. IJs- en Koelfabrieken „Frigo" liet de erwten in één der fabrieksafdeelingen opslaan en wanneer noodig, een deel aan de keuken be zorgen. Al deze werkzaamheden werden eveneens gratis verricht. De kinderen, die zich voor deelneming aan de voeding opgaven, werden gekeurd door den direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, dr. L. S. Lïmborgh-Meijer. Voor af werd door Maatschappelijk Hulpbetoon een on derzoek naar de financieele omstandigheden van de betreffende gezinnen ingesteld. De kinderen moesten aanvankelijk ééri keer in de veertien dagen, vier vleeschbonnen mede bren gen, later één keer in de zeven dagen. Bovendien werd één maal, gedurende de geheele periode, van ieder kind een vetbon ingenomen. Hoewel het werk altijd zeer vèel energie, door zettingsvermogen, werklust en tijd van het comité vraagt, overtrof de laatste periode in dit opzicht de zes voorafgaande periodes. Toch ziet het met ge noegen op het werk terug; het is dankbaar, dat het, dank zij veler medewerking, het werk 'heeft kunnen volbrengen, tot heil van de kinderen.- Distributienieuws. Nieuwe melkkaarten voor kinderen. De volgende week zullen nieuwe melkkaarten voor kinderen worden uitgereikt. Kinderen, die geboren zijn na 1 Februari 1937 zullen vier R- kaarten ontvangen tegen inlevering van vier oude melkkaarten, kinderen die geboren zijn na 1 Fe bruari 1927, doch vóór 2 Februari 1937 zullen te gen inlevering van twee oude melkkaarten, twee R-kaarten ontvangen. Aan de in te leveren oude melkkaarten moeten de bonnen nr. 29 en hooger aanwezig zijn. De uitreiking geschiedt in IJmuiden (Oud en West) op Maandag 28 en Dinsdag 29 Juli, in IJmuiden (Oost) op Woensdag 30, Donderdag 31 Juli en Vrijdag 1 Augustus, in Velsen (Noord) op Maandag 28 en Dinsdag 29 Juli, in Santpoort op Woensdag 30 en Donderdag 31 Juli en in Velsen (dorp en Oriehuis) op Vrijdag 1 Augustus. De week aan de bloemenveiling. Aan de bloemenveiling was de aanvoer in het begin van de afgeloopen week niet bijzonder groot, maar aan het éinde en voornamelijk op de veiling van Vrijdag was het aanbod beduidend. De par tijen gladiolen worden steeds grooter, maar on danks dit werden er hooge prijzen besteed, die va rieerden van 15 tot 45 cent per bos. Ook voor de kaslelier Rubrums, waarvan het aanbod geleidelijk toeneemt, werden zeer goede prijzen getaald: Het grootste deel van den aanvoer bestaat' echter uit snijbloemen, o.m. goudsbloemen, .asters, statice, anjers, cinia's en arlipia. Voor vrij goede prijzen gaan al deze soorten van de hand. POSTELEIN ZAAIEN. Hoewel zoo hier en daar door onweersbuien eenige regen is gevallen, toch blijft het over het algemeen veel te droog om nog iets in den moestuin te zaaien. Toch kan men met eenige voorzorg nu nog wel wat postelein zaaien. Postelein is een groente, die in korten tijd klaar is. Daarom wordt af en toe een klein hoekje be zaaid, daar anders'alles in een keer klaar is en dan het eten van postelein gauw is afgeloopen. De stengeltjes zijn spoedig taai- en zuur en veel hoo ger dan 10 c.M. mag men ze niet laten worden, zal ze smakelijk blijven. Heeft men teveel poste lein, dan is het een groente, die zich trouwens ook gemakkelijk laat sterilïseeren. Het zaad van postelein is verbazend fijn, en hoe fijner het zaad is, des te ondieper moet worden gezaaid. De bovenste aardlaag is thans echter te veel uitgedroogd en zonder water ontkiemt het zaad niet. De vraag is nu, hoe te handelen. In de eerste plaats wordt de grond met de hark goed fijn verdeeld. Daarna zaait men het postelein- zaad vrij dicht. Vertrouwt men zich hiermede niet, dan raspt men wat krijt fijn en schut het zaad met het fijne krijt. Het zwarte zaad wordt nu wit en men kan zien, waar en hoeveel men heeft ge strooid. Nu wordt het zaad aangedrukt met een zoogenaamden plakker. Men kan deze zelf wel maken van een plankje, waaraan in het midden een steel gespijkerd is. Ook kan men na het zaaien eerst een weinig fijne aarde over het gezaaide strooien en daarna plakken. Is de grond door regen voldoende vochtig, dan kan het water door het plakken van den onder grond naar de oppervlakte stijgen om het noodige vocht voor de ontkieming te levéren. Op de meeste plaatsen is de genomen maatregel echter thans niet afdoende om het zaad te'doen kie men, Daarom neemt men eenige' oude zakken en spoelt die door water. De natte zakken (doch niet druipnat) legt men voorzichtig op het posteleinbed. De zakken zijn spoedig opgedroogd, dooh met den gieter worden ze telkens weer vochtig gemaakt, want de zakken moeten steeds voldoende nat blij ven. Na een dag of drie trekt men een zak even om hoog. Ziet men dan een roode gloed op de aai'de, dan is de ontkieming reeds aan den gang én zoover gevorderd, dat de zakken weggenomen kunnen worden, anders groeien de plantjes in de zakken, wat bij het wegnemen daarvan tot gevolg heeft, dat de plantjes worden stuk geschem-d. Op deze wijze kan in tijden van droogte ook an der fijn zaad tot ontkieming worden gebracht. Als er zieken zijn. Zondagsdienst aeneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duterloo, Zee lraat 29, telef, 3838. In de week van 27 Juli tot 3 Augustus is de Apo theek Sepp, Zeestraat 27, telef. 3820, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. VISCHCOLLEGE ..'T KARPERTJE". Zondag 3 Augustus zal bet vischcollege ,,'t Kar- pertje" een wedstrijd op witvisch houden. Voor dezen wedstrijd zijn vele fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Inlevering van metalen. Wie er volgende week aan de beurt zijn. Voor de volgende week zijn voor de bewoners van de volgende straten en gestichten oproepingen verzonden voor de inlevering van metalen: Wijk 1 (voormalige Huishoudschool): 28 en 29 Juli a.s.: Wijkermeerweg (ged.) en Zee straat (ged.) Wijk 2 (Vereenigingsgébóuw, Oosterwijkstraat),: 28, 29 en 30 Juli a.s.: Meerstraat (ged.), Munni- kenweg, Nieuwstraat, Oosterwijkstraat, Pruimen- dijk, Reguliersdwarsstraat, Regulierstraat, Spoor- diik. de Visscherstraat en Wolff en Dekenstraat. Wijk 3 (St. Jozefzaal, Ar ends weg) 28, 29 en 30 Juli a.s.: Zeestraat nos 131 tot en met 341, alsmede Rusthuis Roode Kruisziekenhnis, R..-K. Pastorie (Arendsweg), Koloniehuis „Zie de Zonzij", R.-K. Pastorie (Breestraat), Maréchaussee- kazerne, Bisschoppelijke Kweekschool (zusterhuis), St. Joseph Rustoord, St. Josephgesticht. Liefdege sticht, R.-K. Wijkverpleging, de Westerburcht en hef Roode Kruisziekenhuis. Wijk 4 (Vereenigingsgebouw, Populierenlaan): 28 Juli: Vondellaan (ged.), Westerhoutweg en Tuloenlaan (ged.) Wijk 5 (inleyeringsbureau Relweg 4, Wijk aan Zee. O. I. School): 30 Juli t.m. 2 Augustus a.s.: Achterweg, Duinweg, Gasthuisstraat, Hoogeweg, Julianaplein. Julianaweg, Lageweg, Middenweg, Rijkert Aertzweg, St. Odulfstraat, Stetweg, Tus- schenwijkweg, Voorstraat, Relweg, Van Ogtropweg, Verl. Voorstraat, de Zwaanstraat, Zeestraat nos. 353 t.m. 419, Waterleidingweg en Fransche pad. alsmede Gasthuis, Rusthuis Luth. Diaconessen, Emma Kinderhuis en Maris Stella. De inlèveringsbureaux zijn geopend van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5.30 uur: des Zaterdags al leen van 9 tot 12.30 uur. Het inleveringsbureau te Wijk aan Zee (Openbare Lagere School) is voor het eerst geopend op Dinsdag 29 Juli a.s., nam. 2 uur. B.V.V. „DE KENNEMERS". Het bestuur van „De Kennemers" verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag 27 Juli a.s/ geen ge bruik kan worden gemaakt van het' Gemeentelijk Sportpark aan de C. Amsestraat. BESTE VRIENDINNETJES. Enige weken geleden heb ik jullie reeds beloofd, schrijf- vacantie te zullen geven. De vacantie gaat heden In. Za terdag 2 en Zaterdag 9 Augustus verschijnt de rubriek niet. De schrïjfvacantie eindigt, Woensdag, 13 Augustus. Op laatst genoemde datum verwacht ik dus jullie briefjes, waarvan de beantwoording Zaterdag 16 Augustus in de cou rant verschijnt. Gedurende de schrijf vacantie geef ik geen raadsels op. 'k Wens jullie allen een prettige vacantie en- veel mooi r. Met regenweer maken jullie één of meer tekenin gen voor mij. Voor de mooiste tekening stel lie een prijs beschikbaar en tevens een prijs voor de grappigste. In to taal dus twee prijzen. Veel succes. Best BOODSCHAPSTERTJE. Lees vooral m'n briefje vooraf. De schrijfvacantie gaat heden in. 'k Wens Je In Vogelenzang veel genoegen. Je tekening bewaar ik en zal haar leggen bij de andere vacantietekeningen. Je leest In m'n briefje vooraf de bijzonderheden over de door mij gevraagde tekeningen. Ook ik heb tot 19 Augustus vacan tie. M'n groeten aan je zus en je ouders. Je hebt het raad sel goed opgelost. Dag Boodschapstertje. Lief DOORNROOSJE, Ja, ik geef schrijfvacantie. Lees m'n briefje vooraf maar even na, dan weet je alles. Het raadsel heb je goed opgelost. Prettige dagen en veel genoe gen te Egmond a. Zee. Dag Doornroosje. Best BIJDEHANDJE. Je hebt het raadsel goed opge lost. Wat prettig dat je zo echt van de vacantie geniet. Maar zal je een beetje op je goed passen? Spelen behoeft niet altijd met het vuil maken van je juf ken gepaard^te gaan. 'k Wens je nog veel prettige dagen toe. Dag Bijde handje. Lief VIOOLTJE. Wat jammer zeg, dat Je nu juist ziek moest worden. Maar gelukkig is het geen ernstige ziekte en ik hoop dat je weer spoedig beter zult zijn. Je vraagt me „je een mooi meisjesboek ter leen te willen geven". Dat zou ik graag doen, als ik een dergelijk boek bezat, 'k Bezit heel veel boeken, maar, geen enkel meisjesboek M'n jeugdboeken heb ik van tijd tot tijd weggegeven. Ook ben ik er vele met uitleixen kwijt geraakt. Tot m'n spijt kan ik dus niet aan je verzoek voldoen. Lees je m'n briefje vooraf even na? Dag Viooltje. RAADSEL. Met het houten huisje enz. werd de koffiemolen bedoeld. Boodschapstertje heeft. na loting, de prijs. Zij mag die- a.s. Woensdagmorgei/ voor 12 uur halen in de Ekslerlaa i no. 15. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. Orgelconcert van Evert Haak. Dinsdagavond geeft de organist Evert Haak een orgelconcert in de Ned. Hervormde Kerk. Het programma vermeldt: 1. Orgelconcert F dur, op. 4 no. 5, G. Fr. Handel; a. Larghetto, b. Allegro, c. Alia Sicilians, d. Presto; 2. Uit „Memento Mori", op. 22, Karei Hoyer; a. Totenklage, b. Totentanz, 3. Prière, J. Lemmens, 4. Prélude, Fugue et Va riation, Cesar Franck: 5. Menuet Symphonique uit „Douze Pièces Nouvelles", Th. Salomé; b. Marche Triumphale, J. Nieland. De volgende orgelbespeling is vastgesteld op 12 Augustus. Twee draverijen te Alkmaar. Het Paardensportcomité „Vooruit" organiseert Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus in het Sport park te Alkmaar lange- en kortebaandraverijen. Op beide dagen zal in totaal f 3000 aan prijzen ver reden worden. In verband met den treinenloop begint de draverij 's Zaterdags 3.30 uur en 's Zon dags 2 uur. GESLAAGD. Bij de te Amsterdam gehouAm examens van de federatie voor stenografie Groote, slaagden voor kantoorstenograaf Nederlandsch 130 mej. A. de Zoeten, Velsen-N, Voor het diploma typiste mej. R. van Dijk, Velsen-N. en mej. C. v. d. Vlerk, IJmuiden. Allen werden opgeleid door mevr. P. RuiterSmelik te Velsen-N. DE KENNEMERS IN DE A.S. COMPETITIE. De Kennemers hebben voor de competitie 1941 1942 ingeschreven met 7 senioren-elftallen, 3 junioren- en 4 adspirant-elftallen. Examens. Aan de Middelbare Technische School te Haar lem werden to tihet eerste studiejaar afdeeling Weg- en Waterbouwkunde theoretici toegelaten B. Klomp, Heemskerk, tot de afd. Werktuigbouw kunde theoretici J. Bovenscben, Beverwijk; tot de afdeeling Electrotechniektheorretici C. J. Geudele Wijk aan Zee en tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde theoretici C. M. L. Aldenkamp, Beverwijk. Mej. R. Bolsink slaagde voor de akte nuttige handwerken. Te Den Haag slagde'vor het Staatsexamen de heer A. Bakkum, student aan het Seminarium Hageveld te Heemstede. TENTOONSTELLING GOOISCHE SCHILDERSVEREENIGING. De groote zomertentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van de leden der Gooische Schildersvereenïging te Laren, wordt Zaterdag middag in de kunstzalen van hotel Hamdorff te Laren geopend door den voorzitter, den Heer W. A. Knip. Ds. H. BAKELS 70 JAAR. kAARLEM, Vrijdag. Ds. H. Bakels is vandaag 70 jaar geworden. Hij herdenkt dezen dag in, wat zijn gezondheid be treft, blakenden welstand en overigens met be langstelling voor het heden en met rijke herinne ringen aan het verleden. Hij was, zooals we deze week reeds gemeld hebben, predikant bij de Doopsgezinde gemeenten te Warns, Enkhuizen en St. Annaparoehie en bewaart aan zijn oude ge meenten uit den aard der zaak goede gedachten. Maar al zou men bezwaarlijk kunnen volhouden, dat de predikant in den schrijver is ondergegaan, Ds. Bakels heeft zijn groote bekendheid in den lande toch in de eerste plaats aan zijn publicaties te danken. Zijn geschriften, vele er van althans, hebben veel stof doen opwaaien wat niet ge beurd had kunnen zijn als er geen stof was geweest en dikwijls aanleiding tot critiek gegeven, maar hij mocht intussehen de .grootste voldoening sma ken di e de pübli ci st ken t;Hij is .gélezeh, door rijk en arm, door ge leerden en öngelétterden. door geestverwanten én'door hen, (die 'hem in<geloofs- besch ouwmg verre stonden. Zijn schrijftrant was helder, zijn betoog treffend. Zijn bekende werkjes met „Bouquetje Dogma tiek" aan het hoofd hebben daartoe het meest bijgedragen. Wie evenwel zijn werk van later jaren, zijn „Nieuw Testament voor leeken leesbaar ge maakt", zijn „Bijbelsch Woordenboek", Nieuw testamentisch Apocryphen", zijn Delitsch-bewer- kïng „De groote begoocheling" kennen hebben in Bakels naast den kampioen voor- de geavanceerde tekstcritiek den geleerden theoloog leeren waar- deeren, die tallooze oogenblikkn van groote geeste lijke verheffing heeft bezorgd. Ds. Bakels en rijn echtgenoote hebben vanmorgen natuurlijk tallooze gelukwenschen van heinde en ver ontvangen en velen hebben daar een bloemenhulde aan toege voegd. Het is dus een mooie voormiddag voor den jarige geweest. Want vanmiddag bleef de deur gesloten. „Dan gaan we naar de kinderen in Den Haag", zeide Ds. Bakels. „Om mijn verjaardag daaiv geza menlijk te passeeren". VOOR DE JEUGD. „Hilversum riep de Reiger" door A. D. Hildebrand en A. Viruly. Geïllustreerd door Uschi. Uitgave N.V. De Arbeiders pers te Amsterdam. De bekende kinderschrijver A. D. Hildebrand heeft tezamen met den schrijver-piloot Viruly dit boeiende jongensboek geschreven, dat ook door meisjes ge waardeerd zal worden. Het beschrijft een vliegtocht van de „Reiger" naar Kaapstad, waaruit blijkt dat het den schrijvers niet aan fantasie ontbreekt. Het boek werd geestig geïllustreerd door Uschi. „De Windhappers" door Jan Mens. Geïl lustreerd door Uschi. Uitgave Van Holke- ma Warendorf N.V. te Amsterdam. De arbeiders van de Bristol Automobielfabriek krij gen ontslag. Ook Geert Kaspers treft dat lot en even eens Fred Blomvliet, die op een Bank werkzaam is. Maar de jongelui gaan niet bij de pakken neerzitten. De avonturen die deze beide knapen beleven, hoe ze trachten werk te vinden worden zeer levendig in dit boek -beschreven. Ze weten een tent te bemachti gen en gaan kampeeren, vandaar de naam „wind happers". De schrijver blijkt ook een groot natuur liefhebber te zijn. Tenslotte gaat Fred naar Australië, terwijl Geert ook werk vindt. De rake teekeningen zijn van Uschi. „Mikkcltje van de molen" door C. Wilkes- huis. Geïllustreerd door Hans Borrebach. Uitgave "Gebr. Kluitman te Alkmaar. Een alleraardigst avontuurlijk boek, waarvan onze jeugdige lezers en lezeressen zullen genieten. Miklceltje is de zoon van een draaimolenbaas en het zijn de romantische avonturen die deze jongen o.m. met het oude draaimolenpaard Mie beleeft, die boeiend in dit verhaal beschreven worden. Het boek werd knap geïllustreerd door Hans Borre bach. HAARLEM, 25 Juli 1941. Gehuwd 25 Juli: G. Dollé en N. de Boorder. Bevallen: 23 Juli C. StokmanMulder z„ A M, Tjeertesvan den Ende 2 d„ M. E. Bronstrijig van Thienen d., S. A. Koopmanin 't Veld z„ 24 Juli M. ZweiphennigSchoffelmeer d„ J. M. Ver damHoreman z„ E. van Kesterenvan der Lubbf z., M .M. Jansen van Rijn z„ 25 Juli G. Riet manTimmer d. Overleden: 24 Juli K. E. van Huizen 81 j., Ged. Raamgracht, Daar is de plaats van den man. Want het zijR slechts lafaards, die de gevaren ontwijken, die ge bruik makende van alle mogelijke spitsvondige argumenten, zich onttrekken aan hun plicht op te treden als beschermers van onze heiligste goe deren. En dat onze kerken ,onze beschaving en onze cultuur in gevaar zijn, dai de bolsjewistische bar baren ook hier niéts of niemand zouden ontzien, wie durft dit nog te ontkennen, na de verpletterende bewijzen van de laatste weken? De moordbenden van Stalin doen hun werk grondig. Niets is voor hen veilig. De chaos is hun doel. Een poel van ellende laten)zij achter, overal, waar zij hun lusten kunnen botvieren, waar zij onder bevel van hun Joodsche aanvoerders branden en rooven. Wie waagt'te ontkennen, dat hier gevaar dreigt, wie is zoo karakterloos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Nederlander, onze vrouwen en kinderen deze poel van ellende te besparen? Daar waar het gevaar dreigt, daar aan het Oostfront is de plaats voor Nederlandsche mannen, die pal staan voor de toekomst van ons land en volk. Aan het Oostfront, in de gelederen van het Vrijwilligerslegioen Nederland mag straks uw plaats niet open blijven. Vandaag zijn de eerste duizend strijders vertrokken. Binnenkort vertrekt het tweede contingent. Daar zult u bij zijn, om dat u weet, waar "uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Nederlander weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich. dient te melden bij het VRIJWlüJömSlEGIOEN Koninginnegracht 22, Den Haag. Aanmelding voor het Vrijwilligers legioen Nederland. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli: Met ingang van 24 Juli 1941 zijn de volgende aanmeldingsbureaux voor het vrijwilligers-legioen Nederland opgeheven: Heerlen, hotel du Nord, Stationsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23 a, Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely Keizerstraat l^en Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein no. 9. In het vervolg lean men zich voor het legioen nog melden: Den Haag, Koninginnegracht 22 en Amsterdam, hotel Van Gelder, Damrak 34. De keuring van vrijwilligers voor het legioen ge schiedt in de volgende plaatsen. 27 Juli 1941: 10 tot 13.00 uur: Zwolle, school a.d. Turfmarkt. 1 Juli 1941: 10 tot 18 uur, Arnhem, Willemska zerne. n 29 Juli 1941: 10 tot 18 uur, Amsterdam, school Iepen weg 13. 30 Juli 1941: 10 tot 19 uur, Den Haag, Koninginne gracht 22. 31 Juli 1941: 10 tot. 18 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 10.000.— voor Nederlandsche oorlogsinvaliden van de N. S. V. O. s-GRAVENHAGE, 25 Juli. De N.S.B.-pers- dienst meldt; Op Donderdag 24 Mei werd door de leidster der Nationaal-Socialistische Vrouwenorganisatie een bedrag van f 10.000.een gedeelte van de op brengst van de collecte voor het Duitsche Roode Kruis, aan den commandant van „Kareol" over handigd. Dit bedrag isbestemd voor 'de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Gelijktijdig werden nog 1000 sigaren overhan digd. - Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn/kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 27 JULI SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. A. A. Wildschut, van Rot terdam. N. H. KAPEL. Geen dienst. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. H. M. E. Bremer Em. pred. A'dam. 5: Ds. L. Lagerwey. BETHLEHEMKERK. James Wattstraat. 10: Jeugd dienst. A. Kool. HERV. EVANGELISATIE, Oranjestr. 8. 10 en 5: Gebraad, Nieuwe Tonge. GER. KERK. Geen opgave ontvangen. CHR. GER KERK 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en - PROT BOND. Helmstraat 9, 10.30: Dr. Faber, Schiedam. OÜD-KATH. KERK. 10. H. Dienst. 7 Vesper. IET .fV^RWPRNSCHAP LEGER DF.R HEILS, 10: Heiligingsdienst. 7.30: Verlossingsdienst. Donderdag 7.30 Heiligingsdienst. IJMUIDEN-OOST H KERK. Goede Herderkerk. Velserduinweg. 10 en 5.30: Ds. G. F. Callenbach. VRIJZ. HERV., Tolsduinerweg. 10.30: Ds. Hanne- man, (Jeugddag). VEREENIGINGSGEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugd- samenkomst. GER. KERK, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. IJTTH GE'NOOTSCH.*, Herv Vereen geb. Kalver- straat. 10.30: A. K. v. d. Mey, A'dam. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Broodbreken Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. BAPTISTEN-GEM.. Willemsbeekweg 22 Woens dag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. BERST APOST ZENDTNGSGEM Willebrordstr. 10 10- Godsdienstoefening VRIJE EVANGELISATIE IJmulderstraatwes 62. 10 en 5: A. Besselaar Jr. VELSEN N H KERK 10: Ds Johs. Bronsgeest. 7: Avond wij ding. VELSEN-NOORD 'Er ui Ds F E. Hoekstra. 5: Dezelfde. Gebouw Tolsduinerweg 3.30: Ds. F. E. Hoekstra. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. Joh. Steehouwer uit Alphe'n a. d. Rijn. DOOPSGEZ. GEM„ Meerstraat. 10: Ds. K. T. Gor ter, van Texel. VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. J. Eikema, uit Zaandam. EVANG. LUTH GEM., Koningstraat. 10.30. Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF KERK. C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. H. Holtrop. VR1.TE EVANG .MARANATHAKnninestr 41 9.30: Bidstond. 10: C. Hooykaas, uit 's Gravenhage. Woensdag 8: Openluchtsamenkomst bij de Toren straat. Vrijdag 8-9: Bidstond. CASTRICUM N H. KERK. 10: Ds. J. M. SeuUjn. HERV EVANGELISATIEVEREENIGING. 10: Ds. de Boer. GER. KERK Beverwijkerstr weg 32. 10 en 5: Ds. J. Krüger. HEEMSKERK N H. KERK. 10: Ds. Joh IJzerman^ WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: Ds A. J. Bronk- horsi. Dankzegging H. Avondmaal. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan 10: Ds. A. J. Bronkhorst. Dankzegging H. Avondmaal. J

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2