Hervatting. Arie van Vliet, Cor Bijster en Ben van der Voort. Eigenaardigheden 7 Neemt H.H.C. revanche op Schoten EXAMENS toelatingsexamen tot de M. T. S. werd algenomen is 16 en 1T Juli. Totaal aantal ingeschreven candida- 0 waarvan toegelaten in totaal 177. Totaal niet ge- ,e!i: den afgewezen en teruggetrokken: 233. Van de ■^examen candidaten slaagden er 6. t eeelaten tot het eerste studielaar van de afdeeling en Waterbouwkunde theoretici: G. H. Bernhard, "e^lstede; P- van c'en Bröeke, Haarlem; H. Delhez, IIee .gm; van den Haak, Haarlem; J, Jansen. Haar- ^aa.' c 'joustra, Haarlem; B. Klomp, Heemskerk; C. A. 'f^Kollmann, Alkmaar reserve 2e studiejaar; J de Ko- i g Medemblik; L. Nieuwenhof, Velsen; J Nijman, Bloemendaal A. Houwen. Alkmaar, reserve voor het 2e jaar; C. van der Valk. Heemstede; J. Vogel. Haarlem. Afgewezen en teruggetrokken: 35. Tot dezelfde afdeeling practici zijn toegelaten; J. Boel- wer. Vogelenzang; J. G. Hoog vorst. Bergen (N.-H.); ^schoen. Nieuwe Niedorp: A. G. N. Warmerdam, Haar- f' Afgewezen en teruggetrokkeh 4. t t de afdeeling Werktuigbouwkunde theoretici: J. t de la Faille, Haarlem; P. L. Bender, Den Haag; E. ^Bloem, Den Haag; A. C. M. Bosman. Heemstede; J. D. o vensch'en. Beverwijk; J. G. P. Bruschke, Oegstgeest; J. n EbskamP. Haarlem; L. Ebskamp. Haarlem (reserve voor ?lt tweede jaar); J. P. Fortuin. Den Haag; J H. van I nüelle. Zeist; C. Groot. Heemstede; O. Houtman, Den I Grö jj. Hoxel, Amsterdam (reserve voor het tweede r)- t. Huijgen. Haarlem; D T. M. Jager, Velsen; H. t^Kok, Noordwijk aan Zee; P. Kolk, Haarlem; H. M. j „gevéld. Haarlem; H. van Lonkhuyzen; Utrecht; P. H. i£rdemann, Alkmaar (reserve voor het tweede jaar); H. Oostenrijk. Apeldoorn; J. E. Poot, Haarlem; C. G. Schil- neroort, Den Haag; D. Vet, Schellinkhout; W, T. Smit, nen Haag, (reserve voor het tweede jaar); D. van der werff, Leiden; J. Zoon, Heiloo. Afgewezen en terugge- trokken 31. Tot de afdeeling Electrotechniek theoretici: H. Aalbers, Wormerveer; H. J. G. Brukman. Aalsmeer; G. Gaikhorst, veemstede; C. J. Geudeké, Wijk aan Zee; W. Hermes. Haarlem; H. Hortensius. Oegstgeest; J. de Jong, IJmuiden; w Lispet. Den Haag; W. de Nie, Koudekerke (reserve voor het tweede jaar): A. M. H. Straatman, Leiden. Afgewezen en teruggetrokken 12. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde theoretici: V, J. Aalbers, Breukelen; C. M. L. Aldenkamp, Beverwijk; T. Boersma, Haarlem (reserve voor het tweede jaar); W. J. Bouma, Beetsterzwaag; P. Geukers, Haarlem; A. van der Goot, IJmuiden; M. J. H. Heines, Amsterdam (reserve 2e studiejaar); F. S. Groen, Amsterdam; J. J. Hoep, Haar- ,em- l. j- Hofland, Edam; H. Kenter, Amsterdam; A. J. Kiebert, Beverwijk; J. Klijn. Heiloo; E. E. G. Krijgsman, Ene' N. A. Lindner, Amsterdam; J. H. Oosterveer, Am sterdam; C. J. Plooyer, Wormerveer; W. J. van de Pol, Arnhem (reserve 2e studiejaar); H. D. Ponne, Amster dam; G. Pregel, Haarlem; H. F. Rappange, Amsterdam; v van 't Riet, Deventer; C. J. Romeyn, Haarlem; B. Schipper, Haarlem; J. F. N. van der Staav, Nijmegen; A. van Staveren, Wageningen; W. F. W. Tip, Baarn; P. Vinkenoog, Haarlem. Afgewezen èn"teruggetrokken: 47. Toegelaten tot de bovengenoemde drie afdeelingen, eerste studiejaar practici; L. J. Boot, Den I-Iaag; C. Cappon, Nieuwe Niedorp; P. L. van Delft, Rijnsburg; M. Hoede- maker, Overveen; P. Hoogestijn. Haarlem; M. A. Raas- veiót, Rijswijk; P. C. Smit, Noord Scharwoude; L. M. M. van Sold*. Den Haag; A. "Starreveld, Amsterdam; W. F. Weiter, Voorburg; E. J. Zwaag, Heiloo. Afgewezen en teruggetrokken: 38. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde theoretici: H. Bit ter, Hoofddorp; E. van Dijk,- Den Haag; J. Grillis, Heem slede; J- N. Habben Jansen, Overveen; W. W. Kuyck, Bloemendaal; C. H. J. Lindeman, Zwanenburg; W(. Molïn, Amsterdam; H. Nagel, Den Haag; J. H. Prinsen, Hilver sum; W. Steensma, Hillegom; A G. N. Visser, Haarlem; -j. Wesmaas, Nieuw Vennep; A. J. Wonder, Enkhuizen; G. A. Zuiderduin, Leiden. •Afgewezen en teruggetrokken: 15. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde practici: J. F. Ca- tau. Haarlem. Afgewezen en teruggetrokken; 5. Toegelaten tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde bijzondere cursus tweede studiejaar: H. J. van den Berg, Deventer; G. Borger, Oegstgeest; J. J. van Eerde, Heem stede; A. Koning, Santpoort; J. D. Spaargaren, Haarlem; J. A'. Wijninclcx, Haarlem. Afgewezen en teruggetrokken; 7. Tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde, gewone cursus 2e studiejaar; H. Horjus, Haarlem; D. A. Capteyn, Amsterdam; A. Nijenhuis, Haarlem; E. Schoolderman, Heemstede; H. W. Sproot, Haarlem. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde bijzondere cursus tweede studiejaar: B. W. M. Blom, Haarlem; P. G. van der Breggen, Santpoort; H. A. C. Dominicus, Dieren; A. Hir es, Den Haag: W. S. van der Laag, Heemstede; H. R. de Langen. Haarlem; H. L. Moppes, Den Haag; C. J. Nusink, Aerdenhout; R. Pott, Amsterdam; H. J. Steensma, Over veen; H. J. M. Timmer, Haarlem; A. Verduin, Treebeek; M. van der Weijer, Haarlem; W. H. Woudenberg, Heem stede; C. A. Weyckerheld Bisdom, Haarlem; M. J. -Yetsen- ga, Overveen. Afgewezen en teruggetrokken; 14. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde gewone cursus tweede studiejaar: F. C. J. Goos, Wassenaar; T. M. A. ten Hangel. Den Haag; A. J. Koppen, Haarlem; J. H. Kop penhagen, Haarlem. 'Afgewezen: 1. Tot de afdeeling Electrotechniek bijzondere cursus 2e studiejaar: N. Boersma, Bennebroek; R. van Erpers Roijaards, Heemstede; W. F. K. van den Eynde, Haar lem; J. P. van Henten, Haarlem; J. van Hilten, Den Haag; C. Koningsbrugge, Haarlem; P. J. J. van Munster, Bergen (N.-H.); J. K. Schilthuis, Santpoort. Algewezen en teruggetrokken: 0. Tot de afdeeling Electrotechniek gewone cursus 2e "stu diejaar: L. E. Douglas Broers, Haarlem; L. C. Richard, Den Haag; L. Schröder, Aerdenhout; W. F. de Vries, Den Haag. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde bijzondere cursus 2e studiejaar: G. Alsma, Den Haag; K. van Duffelen, Amsterdam; H. L. van Erkelens, Utrecht; R. C. W. van der Heyde, De Bilt; W. Koppens, Eindhoven; G. A. 1 der Molen, Geldrop; J. L. van der Molen, Gjeldrop; P. Molhuysen, Den Haag; D. Oosterveld, Haarlem: H. Si mons, Den Haag J. Vellïnga, Utrecht. Afgewezen en teruggetrokken: 13. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde gewone cursus Je studiejaar: H. Lemstra, Zaandam. Afgewezen en teruggetrokken: 2. Tot de afdeeling Scheepbouwkunde bijzondere cursus 2e studiejaar: R. W. Bais, Heemstede; A. K. Cramer, Hat- tem; B. E. Kabel, Den Haag; D. Noorduin, Leiden; Pronker, Velsen; A. Schreuder, Heemstede; E. L. van der Valk, Bentveld G. Visser, Haarlem; W. T. Vulpen, Haarlem. Afgewezen en teruggetrokken: 3. Afdeeling Scheepsbouwkunde gewone cursus; 2e stu diejaar: Afgewezen: Uitgereikt, het getuigschrift, verelscht voor toelating tot het examen voor acte L. N. O. aan de heeren: H. de Jonge, Alkmaar; W. Lenaerts, Haarlem; H. C. A. van Nigtevegt, Haarlem; C. P. J. de Nijs, Alkmaar; C. A. de Hijs, Warmenhuizen; P. J. Steijaart, Haarlem. Afgewezen en teruggetrokken: 2. Over 6 candidaten, die voor het vierde studiejaar zijn Ingeschreven, is nog geen beslissing genomen. MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Donderdag werd bij het Mulo-examen te Haarlem het A-diploma behaald door: E. van Holm, M. W. Otter, H. G,. Bids, C. A. van Nes, F. Pennarts, A. A- M. Roos, C. W Ravelli; w. F. van^Schaick, J. J. de Vries. A. A. van Zan ten, H, c van Hoof, Th. C. Venema, L Adriaanse, H. Wessels, J. p. h. Eggelt, E. J. Keijzer, A. Langeveld, J- Schiernecker, E. J. Russ, allen te Haarlem; F. Tiche laar. Haarlemmerliede; L. Braun'en A. P. L. DhoogeL bei den te Zandvoort; A. C. Schipper, Santpoort; F. "^Mol, Velsen N.; W. F. K. de Lasseequère, Santpoort; W Heistra, Velsen; w. M. van Bel, IJmuiden Q. Het B-diploma: J. van der Groot en J. J. van Bekkum, beiden te Haarlem; J. Houtgraaf, Bloemendaal. De gebeurtenissen in Moskou bij bet uitbreken van ^en oorlog. Het vertrek der Duitschers. WEENEN, 25 Juli (D.N.B.] Gezantsehapsraad Starke van de persafdeeling der Duitsche ambassade in Moskou, die met de Rijks-Duitsche kolonie uit Moskou Woensdagavond in Weenen is aangekomen, heeft aan het D.N.B. de volgende beschrijving gegeven van de gebeurtenissen bij het uitbreken van den oor log in de hoofdstad der Sovjet Unie Het feit van de oorlogsverklaring werd de Moskousche bevolking pas in den loop van den Zondagmiddag medegedeeld. Men had den indruk dat de bevolking bijna zonder belangstelling tegenover de feiten stond. De leden van de Duitsche ambassade werden eerst, in brutale miskenning van de politiek-diplomatieke gebruiken, in hun huizen geinterneerd en onder zware bewaking van de Gepoe gesteld. In den avond van 24 Juni wer den Rijksduitschers tenslotte gebracht naar een met prikkeldraad omringd en van machinegeweerposter: voorzien bolsjewistisch arbeidskamp in Kustrowo. Na dagen van onzekerheid vernamen de Rijksduitschers eindelijk dat zij vervoerd zouden worden naar de grens tusschen Turkije en Sovjet-Armenië. Terwijl de uit Berlijn naar de Sovjet Unie terugkeerende Sovjet burgers met een door de rijksregeering ter beschik king gestelden specialen trein reisden, alle mogelijke faciliteiten genoten en ook óp kosten van de rijks regeering van het noodige werden voorzien, moesten de Rijksduitschers uit de Sovjet Unie onder de af schuwelijkste begeleidende verschijnselen genoegen nemen met een primitief gevormden trein derde klasse. Zij mochten den trein slechts zelden verlaten. Hun levensmiddelen moesten zij zelf lcoopen. De verzor ging was volkomen/onvoldoende, De sanitaire omstan digheden lieten zeer te wenschen over. zoodat vaak ziekte optrad. Op 6 Juli bereikten de Duitschers Lïni- kar aan de grens tusschen Sovjet Armenië en Turkije. Aan de reis door het Oosten van Turkije naar An kara denken de Rijksduitschers met genoegen terug. De Turksche regeering had alles in het werk gesteld om de Duitschers met autobuscolonnes over het Ar- meensche hooggebergte naar het binnenland te ver voeren. Door de bevolking werd de Duitsche kolonie uit Moskou overal zeer hartelijk begroet. In Istanbóel namen de deelnemers aan de reis een rustpoos van eenige dagen om op adem te komen. Dezen tijd brachten zij door op het daar liggende, eerst kort ge leden uit Denemarken gekomen Roemeensehe vracht schip ..Bessarabia". In Istanbóel verliet ook de Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schu- lenburg, de Riiksduitsche kolonie, teneinde per vlieg tuig naar Berlijn terug te keeren. Over de toestanden in Moskou zelf verklaarde de gezantschapsraad dat de Sovjetarbeider ook thans nog in hoofdzaak leeft van koolsoep en roggebrood. Klee ding en schoenen verslinden veel geld, aangezien een paar schoenen ongeveer 300 roebel kosten, hetgeen gelijk staat met een maandelijksch inkomen van een bouwvakarbeider. De ravitailleeringstoestand van Moskou zal intusschen wel zeer veel slechter zijn ge worden,. Reeds tijdens den Finsch-Sovjet-Russischen winteroorlog deed zich in Moskou evenals in de pro vinciesteden een groot gebrek aan brood gevoelen daf in nog sterkere mate op het platteland te merken was. Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. In den afgeloo- pen nacht vlogen wedërom eenige Britsche vlieg tuigen boven ons land en wierpen enkele bommen. De schade beperkte zich tot lichte beschadigingen van woonhuizen, voorts werden zes koeien ge dood. In liet openluchttheater te Oisterwijk gaat Shakespeare's blijspel „Driekoningenavond". Malvolio is door dwaze jonkers krankzinnig verklaard en in de gevangenis geworpen. (Foto Het Zuiden) De inlevering van metalen. Wat is „waardevol volksgoed" en wat „handwerk"? s-GRAVENHAGE, 25 Juli. Het Inlichtingen bureau Kunstvoorwerpen en Antiquiteiten om schrijft de begrippen „waardevol volksgoed" en handwerk" als volgt: Met „waardevol volksgoed" worden bedoeld: ge bruiksartikelen in handwerk uitgevoerd, die de herinnering bewaren aan oude gewoonten en ge bruiken, woninginrichting, bedrijfsleven, kleeder drachten enz., zoowel van Nederland als van Ne- derlandsch-Indie. Met „handwerk" wordt bedoeld behalve het onder waardevol volksgoed te rekenen oudere werk ook de door kunstenaars uitgevoerde of naar hun model gemaakte nieuwe kunstnijverheid. Vraag voor deze voorwerpen vrijstelling op for mulier 2. Door de groote droogte van de laatste weken is het in de Haarlemmermeer mogelijk, de erwten met behulp varn de machine te maaien. In normale gevallen is de grond daarvoor te zwaar; dan moet dit werk met de hand worden gedaan. (Foto J. A. Stevens) Wielrijden Tactische ervaringen geven vaak den doorslag. bakkers die te licht brood bakten veroordeeld.. AMERSFOORT, 24 Juli. Voor den kanton rechter te Amersfoort had zich een aantal bakkers verantwoorden, die zich hadden schuldig ge haakt aan het afleveren van te licht brood. De ambtenaar van het O.M. mr. Albarda deelde mede, dat het parket den laatsten tijd overstroomd wordt met processen-verbaal van den keuringsdienst van waren, waarin bakkers ten laste wordt gelegd brood |e hebben verkocht, dat gewogen was en daarbij te ilicht bevonden. 7 De moeilijkheden, waarmede de bakkers te kampen hadden, waren vooral voor Maart >1940 zeer groot en mr. Albarda gaf toe, daar van ook overtuigd te zijn. De bakker J. L. G. voerde tot zijn verontschul diging aan, dat er schraal gewogen moet worden om uit te komen. Uit het proces-verbaal bleek echter, dat deze verdachte wel wat al te schraal gewogen had, want het brood, waarvoor verdachte terecht stond, woog veertig gram te weinig en daar om eischte de ambtenaar zestig gulden boete subs. -0t een kunst had gemaakt, dertig dagen. Het vonnis van den kantonrechter luidde veertig gulden subs, twintig dagen. Andere bakkers wbrden tot overeenkomstig', boeten veroordeeld, ook één wiens brood tien gram te weinig woog. Er zijn nog altijd vele rfienschen,, die meenen, dat de' wielrenner, die .het hardst kan\rappen, de meeste kans op een kampioenschap heeft. Niets is minder waar dan dat, want evenmin als bij de loopnummers in de athle- tiek wordt snelheid op de race-fiets door overmatig krachtgebruik verkregen.Ware dit wel 't geval, dan zou men zoowel op de sintel- als op de wielerbaan louter zwaargewichten zien zegevieren. Zeker, de beroemde Piet Moeskops was flink uit de kluiten gewassen, maar de zesvoudige wereldkampioen in de sprint dankte zijn suc cessen aan andere factoren, te weten: souplesse, een goeden „zit", een 'vlotte „coup de pédale" en boven allestactiek. De beoefenaar van welken tak van sport ook mag de techniek nog zoo goed beheerschen, wanneer hij zijn hersenen niet voldoende gebruikt om het spel van een in technisch opzicht even sterken tegenstander doelmatig te weerleggen, zal hij nimmer tot het hoogtepunt stijgen, dat hij krachtens zijn bijzonderen aanleg voor die bepaal de sport had kunnen bereiken, indien hij zijn met serieus trainen verkregen - vaardigheid door grondige studie der tactische mogelijkheden ten volle productief had ge maakt. Natuurlijk spelen goede voorlichting en persoon lijke ervaring daarbij een belankrijke rol, maar zelfs dan zal de een de tactische eischen en vooral de „fijne kneepjes" eerder en beter aanvoelen dan de ander. Om ons dan tot de wielersport te bepalen, moet men allereerst de geaardheid van den jongen renner leeren kennen. De een ontdekt bij zijn eerste pogingen om in ge zamenlijke trainingsritten een behoorlijk figuur te maken, dat hij een stug tempo langen tijd kan volhouden en wel licht doet hem dit besluiten om zich op afstandraces op den weg toe te leggen. Een tweede bemerkt, dat hij bij het aanzetten sneller op volle toeren kan komen dan kornuiten en hij bouwt voort op deze geschiktheid demarreeren om zich in de sprint te bekwamen, laatste was het geval met Jef Scherens, die, als wegren ner begonnen, na eenigen tijd de .ortebaan-race tot zijn specialiteit maakte. Toen ontdekte de kleine Belg zijn 'sterkste zijde; de practijk leerde hem, dat hij aan het einde van een toch al machtige sprint over meer handig heid en sóuplesse beschikte dan zijn concurrenten en dat hij met zijn later vermaard geworden „kattesprong" op het laatste en dus kritieke moment eenwinnenden voorsprong kon behalen Toen .Poeske" Scherens dat eenmaal wist. ging hij zijn schema van tijden daarnaar Inrichten, met andere woor den: hij regelde zijn tactiek naar zijn uit wedstrijderva- ring"1 gebleken persoonlijke gave. Zijn toerf was de katte sprongwelnu, dan kwam het. er op aan om .lezen van ui' de tweede positie in toepassing te brengen. En de Belg manoeuvreerde steeds zoo, dat hij zijn tegenstander den kop opdrong; menigmaal dacht een rivaal door een lange spurt het pleit te hebben gewonnen, maar op de aller laatste meters wipte Jef dan voorbij en bracht zijn voor wiel het eerst over de streep. Soms won hij met enkele centimeters, soms met een kwart wiel verschil, maar het was altijd net genoeg, waaruit bleek, dat hij zijn gekozen tactiek beheerschte en die met steeds groeiende ervaring hoe onze landgenoot toen nog amateur na voor de eerste maal het nationale nprintkampioenschap te hebben gewonnen, in 1935 uitkwam in de wedstrijden om den wereldtitel, die toen ter gelegenheid van de groote ten toonstelling te Brussel werden gehouden. Arie slaagde er inderdaad in om de finale te bereiken, dank zij de wijze lessen en den sjeun van Guus Schilling. Dat was geen ge ringe opgave voor den jeugdigen Woerdenaar, want uiteraard boden zijn tegenstanders in de diverse series en in de demi-finale feilen strijd. Het was dan ook geen wonder dat al die ritten Van Vliet in de beenen waren gaan zitten en daarom raadde men hem aan, voor den eindstrijd tegen den snellen Duitschér Tony Merkens een kleiner „verzet" te monteeren. Thans zou onze kampioen de juistheid van dit advies hebben ingezien, toen echter miste hij de ervaring; hij had tot dusverre de gewenschte resultaten bereikt, dus waarom zou hij zijn tandwielen veranderen! Met groote inspanning won hij de eerste rit, ma;., adviseurs van Merkens waren ook geen domme jongens en Tony maakte er in de tweede rit een lange spurt van, die Van Vliet niet vermocht te beantwoorden. Toen was het al duidelijk, dat de Duitschér den wereldtitel ging veroveren, wat een half uurtje later 'dan ook prompt ge schiedde. Door schade en schande wordt men wijs, zegt het spreek woord; wat de schade betreft, is dat, zeker op de wiel renners ook van toepassing. Onze jonge stadgenoot Cor Bijster bij voorbeeld zocht het bij de nationale kampioen schapen weliswaar niet in een groot „verzet" daarvoor is hij trouwens te tenger van postuur maar hij meende met extra-lichte banden betere resultaten te kunnen boeken. Die resultaten waren inderdaad uitstekend hij bereikte de finale der amateurs en won daarin één rit van Remkes doch de schade bleef niet uit. De lichte bandjes van 90 gram gaven niet genoeg vat ip de bochten met het gevolg, dat Bijster enkele lang niet malsche tui melingen maakte en meerdere pijnlijke en hinderlijke schaafwonden opliep. Leerzamer voor zijn ervaring echter het feit, dat hij in de „belle" tegen Remkes, toen hij in de eerste bocht trachtte den verrassend snellen aanzet van zijn rivaal te beantwoorden, wederom op zijn lichte bandjes weggleed, waarmede meteen zijn kans ver keken was. Dat zal Bijster het volgend jaar niet weer overkomen en evenmin zal Ben van der Voort,, die toch eigenlijk al beier moest weten, voor aile drie nummers van de nationale -.baankampioenschappen inschrijven. Niemand en dus ook niet de beste wielrenner kan veel hooi op zijn vork nemen en daarom was het vc zijn kansen in de achtervolging maar goed, dat de IJmui- denaar in de sprint do.or Arie van Vliet in de eerste serie reeds werd uitgeschakeld, want Van der Voort had zoo als later bleek zijn capaciteiten tot het allerlaatste greintje noodig om In de fipftle der achtervolging den sloe- ren Groenewegen met slechts twee Meter verschil te klop pen. Die 4 kilometer op eigen kracht, afgelegd in den prachtigen tijd van 5 min. 7 3/5 sec. (derhalve met een uursnelheid van 47 K.M.) eischten hun tol en hoewel Vafl der Voort in de race achter den motor toch kansloos tegen Wals zou zijn geweest, had 1)Ü wellicht niet behoeven op te geven en zou hij een betere prestatie hebben kunnen 'k Ben met vacantie uit geweest, Tot verstrooiing van den geesl, Ik heb 't genoten a'.s een feest, Dat wil ik graag bekennen; Ik heb geluierd naar mijn wensch, Met volle overgaaf, intens. Er is wel niets waaraan een mensch Zoo makkelijk kan wennen. Ik heb door bosch en hei gedwaald, 't Hart op, en longen vol gehaald, Ik heb niet naar een rijm getaald, Want, zuiver en verheven. Zoowel in 't vredig vergezicht Als in het gulden zonnelicht. Was alles als een schoon gedicht, Zoo sthoon als nooit geschreven. Nu ben ik ('t lijkt me soms\e vlug) Weer bij mijn oude taak terug, 'k Ga in den ouden tred weer stug. Het werk des dags hervatten, De dagen, slechts een dag of wat Uit het respijt dat 'k heb gehad, Bevrijd van de versteende stad, Bewaar 'k als zooveel schatten. Het klinkt misschien wat zonderling. Maar het succes blijkt uit één ding. 'k Was uiterst dankbaar toen ik ging. Om rustend aan te sterken; Nu ik er weer voor kom -te staan Voel ik me dankbaar en voldaan, Dat ik weer aan de taak mag gaan Gm dagelijks te werken. P. GAS US, in Haarlem en omgeving. Het Schelpenhuisje in Groenendaal Moeder verwaarloosde haar kinderen. VLAARDINGEN, 24 Juli. Te dezer stede is door de politie een ernstig geval van kinderver waarloozing ontdekt. Op. aanwijzing van buren heeft de politie een onderzoek ingesteld in de woning van een 26- jarige gehuwde vrouw, wier man ter koopvaardij vaart. In de woning werden vier kinderen aange troffen in den leeftijd van 2 tot 6 jaar, die in erger lijken toestand van verwaarloozing verkeerden. Vooral het jongste kind, een jongetje was er ernstig aan toe. Op advies van den politie-arts zijn de kinderen overgebracht naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Tegen de moeder, die iederen avond uitging en dikwijls eerst in den nacht thuis kwam, terwijl zij de kinderen zonder drinken in een tusschenkamer opsloot, zal proces-verbaal worden opgemaakt. (A.N.P.). Prijsopdrijving van» luxe goederen, ƒ55.000 boete. 's-GRAVÉNHAGE, 25 Juli Een N.V. te 's-Gra- venhage, welke in normale tijden comestibles, con serven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden inge voerd, toe overgegaan het grootste deel van haar voor raden tegen verhoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden inge kocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet al leen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winstpercentage gecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voorschriften slechts de oude, in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs ipogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen we ten te berekenen door een bepaald artikel niet aan vaste afnemers, detaillisten, 'te leveren, maar het direct als „grootwinkelier" aan consumenten te ver koopen, waarbij uiteraard detailprijzen in rekening werden gebracht. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. aan, dat de prijsverhooging slechts luxe goederen betrof en niet distributiegoederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den inspecteur voor de prijsbeheersching verworpen. Volgens dezen hadden nog afgezien van de wettelijk^ bepalingen - overtredingen der prijsvoorschriften de N.V. in een voordeeliger positie gebracht dan' haar concurrenten, die de voorschriften wel naleefden. Dit is een be voorrechting, die sociaal niet kan worden goedge keurd. De N.V. die de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 had overtreden, werd deswege door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag veroordeeld tot een boete van f 55.000. Aan het einde van de Adriennelaan, een der talrijke fraaie lanen in Groenendaal kunt ge het inden. Een nis met een beeld er in. De nis is van binnen voorzien van talrijke groote schelpen en in de nis staat op een voetstuk een beeld. Een stemmig hekje sluit dit alles af, zoodat ge een en ander op eenigen afstand dient te bekijken. Wat natuurlijk geen bezwaar is. „Dat is het beeld van Adrienne", zegt een vrien delijk man, wien we vragen, wat dat beeld eigen lijk wel voorstelt. „De laan er heen heet dan ook de Adriennelaan", We zijn dankbaar voor de inlichting maar niet voldaan. Wie is Adrienne? Op z'n Hollandsch: Adriana? Haar ietwat luchtige dracht 'rangschikt haar onder de mythologische figuren, maar eerlijk gezegd kennen we geen dame van dien naam in de godenleer en stellig geen, die een bepaaalde voor liefde voor schelpen aan den dag legde. We kun nen de gissing wagen, dat we hier een Venus heb ben, die haar prille kindsheid in een schelp sleet ge moet daar Botticelli maar eens op nakijken of Galathea, de nymf, die met de dolfijntjes voor haar schelpenkaros zoo speelsch Voor Sicilië dob berde. maar ja, zoo kan men wel aan het gis sen blijven en gissen doet missen. Adrienne de onbekende dw. Onbekend in de antieke lectuur, maar zeker «niet onbekend voor allen, die er van houden, in het onvolprezen Groenendaal te wandelen, het landgoed, dat nu alweer een kleine dertig jaar publiek domein is, nadat het eeuwen lang particulier bezit was ge weest en waaraan dan dit schelpenhuis herinnert. Want onze achttiende- en negentiende eeuwsche voorvaderen (voorvaderen althans, die er land goederen op na hielden) mochten gaarne het na tuurtafereel tooien met sculptures, liefst met voor stellingen aan de Oudheid ontleend. Zulk een brokje voormalige liefhebberij zien we ook hier. Op bescheiden schaal natuurlijk. Groenendaal is geen Bols de Boulogne, maar ook op bescheiden wijze kan men natuur en kunst op het aangenaamst ver eenigen. En zooals het daar staat vormt het Schel penhuis je (men wil het wel de „Schelpengrot" noemen, maar er is niets grot-achtigs aan) een stoffeering van ongemeerie bekoring in deze kerk van ongekorven hout. Distributie van zeep. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: In de onlangs in* de dagbladen verschenen be kendmaking betreffende de distributie van zeep werd medegedeeld, dat personen, die in aanmer king meenen te komen voor extra rantsoenen zeep op grónd van de omstandigheid, dat zij door werk zaamheden aan bijzondere Verontreiniging van lichaam of kleeding zün blootgesteld of doordat extra zeep voor hen uit hs'giënïsch oogpunt nood zakelijk is, voor Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraag formulieren MD 80 bij de plaatselijke distributie diensten dienen af te halen. In afwijking hiervan is thans echter bepaald, dat deze formulieren moe ten worden afgehaald gedurende het tijdvak van Maandag 28 Juli tot en met 9 Augustus a,s„ op nader door de distributiediensten bekend te maken data. De distributiediensten zullen tevens bekend ma ken, waar en wanneer "deze formulieren weder dienen te worden ingeleverd. Zooals reeds werd medegedeeld, dienen degenen aan wie extra rantsoenbons voor zeep zijn uitge reikt, hiermede tot 1 Februari 1942 uit te komen. Een uitzondering vormt hierop echter de groep van personen, die „vuilen arbeid" verrichten. Deze zullen een hoeveelheid bons ontvangen, welke voor twee maanden, dus tot J October 1941 toe reikend is, waarna nieuwe bdhs kunnen worden aangevraagd. (Foto De Haas). Honkbal Scherens had dus het voordeel, dat hij een speciale gave :on uitbuiten en zonder twijfel heeft dft zijn opkomst ergemakkelljkt. Maar dat neemt, niet weg. dat ook hij I leveren, als hij frlsch aan den start ware gekomen, il doende heeft moeten leeren, evenals Michard, Moeskops, I Ook de IJmuidertaar heeft dus weer ervaring opgedaan Ellegaard en Arie van Vliet. We herinneren ons nog goed, en ook hij zal daar te zijner tijd van profileeren. Veilingen te Haarlem. De resultaten van de Donderdag in het Verkooplo kaal „I-Iet Notarishuis" te Haarlem gehouden Vei lingen zijn als volgt: Villa met erf, tuin en aanhoo- righeden aan de Arnoldlaan 1, N. C. M. Blank qq. f 12.000. Woonhuis met erf en bovenwoning Schee persstraat 27 zwart en rood. Th. Bijman qq. f 4550. Woonhuis met bergplaats Raadhuisstraat 86 te Heemstede. Th. J. Cramer q.q. f 7000. Heerenhuis met voor- en achtertuin „Camelia" Bronsteeweg 80 te Heemstede, opgehouden voor f 9500. Werkplaats met bovenwoning, erf en grond Berckheijdestraat 22 zwart en rood, -J. Luyt f 6100. Werkplaats met bovenwoning, erf en grond Berckheijdestraat 24 zwart en rood, E. Jas q.q. f 5900. Winkel- en woonhuis Olmenstraat 52, E. Jas q.q. f 6050. Het competitie-programma vermeldt voor deze week o.m. de volgende wedstrijden: Zaterdag: Eerste klasse: Blauw wit—V.V.G.A. AjaxHaarlem. Overgangski.: H.C.K.Hilversum 3 u. 30. ZeeburgiaE.D.O. II. A.F.C.Catchers. Tweede klasse: KruissterE.H.S. O.V.V.O.—Schoteh II. Derde klasse: R.C.H. IVHaarlem IV. 3 u. 30. H.H.C. IV—E.D.O. IV* 2 u. 30. Schoten V—E.D.O. 'VI. 3 u. Zondag: Eerste klasse: SchotenH.H.C. 10 u. E.D.O.Quick 2 u. Overgangski.: R.C.H.D.O.S. 12 u. Tweede klasse: H.H.C. nT.Y.B.B. 2 u. (op het terrein van T.Y.B.B.) R.C.H. II—T.H.B.10 u. Derde klasse: H.H.C. IIILaakkwartier 2 u 15. E.D.O. III—E.H.S'. II 10 u. Schoten IIISpaarnevog. 12 u. ZeemeeuwenE.D.O V 10 u. Zondag wordt dus in Haarlem weer een plaatselijke wedstrijd gespeeld: SchotenH.H.C. Op de ranglijst neemt Schoten op het oogenblik een iets betere plaats in. Dat dankt dit negental echter vooral aan de in het begin van het seizoen behaalde overwinningen. De laatste wekén gaat het heel wat minder goed. En waar H.H.C. nog slechts Quick onder zich heeft en dus de onderste plaats al in de verte ziet dreigen, verwachten we extra inspanning der Rood- Witten, En al was de uitslag van de vorige ontmoe ting ten gunste van Schoten, het zou ons niet verwon deren als dezen keer H.H.C. met de punten naar huis ging. Ook E.D.O. speelt thuis. Haar tegenpartij is Quick. En daar Quick nog slechts zeer matige prestaties ge leverd heeft in de eerste klasse, één wedstrijd gewon nen en twee gelijk gespeeld, verwachten we voor E.D.O. -een gemakkelijke overwinning met flink ver schil in de runs voor en tegen. Eigenaardig is dat Quick haar eenige overwinning., behaald heeft op E.D.O.! Zooals we hierboven reeds zeiden: we verwachten niet dat Quick die kans nog eens krijgen zal. Verder trekt Haarlem naar Amsterdam om Ajax te bekampen. In de vorige ontmoeting de wedstrijd waarin Vrugt zijn knie verdraaide wist De Mon de score van Ajax tot nul te beperken. Het is niet gezegd dat hem dit dezen keer weer gelukken zal, maar dat het weer een 'overwinning voor de Haarlem mers wordt, staat wel zoo goed als vast Dit zal trouwens ook moeten als Haarlem er op gesteld is haar kleinen voorsprong op E.D.O. te ba- houden. Voor de Overgangsklasse krijgt H.C.K. Zaterdag middag Hilversum op bezoek. Deze twee negentallen nemen op het oogenblik resp. de eerste en tweede plaats op de ranglijst in. Beide negentallen hebben zestien punten, met dit verschil dat H.C.K. één wed strijd minder heeft gespeeld. Het gaat dus voor H.C.K. om het behoud van de eerste plaats. Wordt de wed strijd niet gewonnen, dan is voorloopig ook de eerste plaats voor Hilversum! R.C.H. ontvangt Zondag om 12 uur het Utrechtsche D.O.S. Beide negentallen behooren tot de onderste helft van de ranglijst. Van een bovenste plaats is geen sprake meer. Ook niet van de onderste want die is vast en zeker voor The Catchers.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5