Centrale Verwarming N.V. Holster At,Mn35 OVER TWEE BOEKEN, Leugens om bestwil... ZATERDAG 26 JULI 1941' Commissaris voor de confessiorieèle vakvereenigingen. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De Rijkscommissaris heeft thans, bij het voortzetten van de maatregelen, welke in de afgeloopen weken tegen verscheidene po litieke partijen zijn genomen, ook een commissaris benoemd voor de confessioneele vakvereenigingen. Hiermede wordt ook een einde gemaakt aan de ver schillende houdii/gen, welke deze vakvereenigingen aannamen ten aanzien van sociaal-economische kwesties, welke verschillende houdingen voortkwamen uit de verbindingen met confessioneele kringen. Verder zal de zorg voor de buiten Nederland te werk gestelde arbeiders vereenvoudigd en gecentra liseerd worden. Door deze maatregelen worden getroffen het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het. Chris telijk Nationaal Vakverbond, de hierbij aangesloten vakgroepen, alsmede de Diocesane arbeidersbonden. Tot commissaris is benoemd de huidige commissa ris leider van het N.V.V.. H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie bevoegd de zaken van de bestjiren van de genoemde bonden waar te nemen en boven dien alle organisatorische, pcrsoneele en financieele maatregelen te treffen, welke voortvloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig zijn tot het vereenvoudigen, alsmede tot het samengaan van de Nederlandsche arbeidersbeweging. De statuten van de genoemde bonden zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van den commis saris. De Rijkscommissaris heeft nadrukkelijk bepaald, dat de rechten èn aanspraken van de leden van de vakbonden, voor zoover deze van economischen aard zijn, van kracht blijven. Sphapen- en geitenkaas zijn distributievrij. In een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij wordt in de kaasdistributiebeschikking behalve voor kwark eveneens* een uitzondering gemaakt voor schapen- en geitenkaas, zoodat deze artikelen distri butievrij zijn, Nederlandsche kinderen naar de Ooslmark. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. InWerband met het. dezer dagen gepubliceerde bericht, dat op Vrijdag 8 Augustus ongeveer vierhonderd Nederlandsche kin deren voor een vacantieverblijf naar de Oostmark zullen vertrekken wordt ons van bevoegde zijde verzocht, mede te deelen, dat de daarvoor in aanmer king komende kinderen reeds zijn aangewezen dat uitbreiding van dit aantal, gelijk reeds in het be richt werd opgemerkt, in dc gegeven omstandighe den niet mogelijk is. (A.N.P.) 1TEA. Bloemwilg. ITEA VIRGINICA. (Foto Hendriks). In de familie van de jasmijn, de Deutzia, de hoi'tensia en de ribes, waartoe trouwens ook nog verscheidene kruiden behooren, zooals steenbreek, goudveil en Parnassja,. bestaat ook een struik, die niet zoo algemeen bekend is, maar die toch zeer geschikt is voor den tuin. Het is Itea,. die het speciaal goed doet in groe pen van lagere heesters. De struik wordt meestal niet hooger dan anderhalf a twee meter. Ook voor een niet grooten tuin valt Itea aan te bevelen, daar de plant niet te sterk uitgroeit en vanaf het ontluiken der bladeren tot laat in den -herfst, wanneer ze weer afvallen, een mooien in druk maakt. De bladeren «van Itea virginica hebben een mooien langwerpig ovalen vorm met spitsen top en getanden rand. De bebladerde struik op zich zelf, ook buiten den bloeitijd, is reeds zeer mooi. In het najaar verkleuren de bladeren tot een mooi rood, zoodat ook in den herfst de plant een hooge sierwaarde heeft. Van eind Mei tot begin Augustus draagt de plant haar bloemen, die vrij klein zijn, wit van kleur en heerlijk riekend. Deze bloemen staan in lange dichtbehaarde trossen, de plant bloeit zeer rijk en de kleine witte vijftallige bloempjes in de smalle eindelingsche trossen, blijven gedurende bijna drie maanden den tuin opvroolijken' door hun helder witte kleur en door den heerlijken geur die er van ze uitgaat. Er bestaan van het geslacht Itea ook verschei dene Aziatische soorten, deze zijn echter bij ons niet winterhard, zoodat er in Nederland practisch gesproken alleen maar de Amerikaansche soort Itea virginica wordt gekweekt. A. J. D. Maaltijden die weinig brandstof vragen. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: Nu de brand stoffen gerantsoeneerd zijn is de huisvrouw er op uit maaltijden te bereiden, die niet veel brandstof bruiken. Het eerst denkt men dan aan slagerechten van rauwe groenten. Deze bereidingswijze kost niet alleen geen brandstof, maar bovendien profiteert men maximaal van de voedingswaarde van de groen ten. Ook is men met brandstof en tevens met voedings stoffen zuinig, indien men de aardappelen met weinig water kookt cn de groenten zonder water of met zoo weinig mogelijk water opzet. 1 K.G. aardappelen kan men gaar laten worden met 3/4 glas kokend wa ter. Bereidt men de groenten en aardappelen als stamppot, dan heeft men slechts één warmtebron noodig. De stamppot zal echter alleen weinig brand stof kosten als men de bestanddeelen met weinig ko kend water in de goed gesloten pan snel aan de kook brengt, alles op een kleine vlam gaar kookt en niet langer dan noodig verhit. Het eenige nadeel van deze bereiding is, dat door het langdurig stampen lucht in den stamppot komt, waardoor de vitaminen van aardappelen en groenten in waarde achteruit gaan. De minder bekende stoofschotel heeft dit bezwaar niet; groenten, aardappelen en eventueel vleesch wor den wel in een pan bereid, maar niet door elkaar gestampt. Het vocht, dat uit de verschillende standdeelen trekt, wordt afgegoten en als bouillon bij den stoofpot gepresenteerd. De hier volgende recepten van een stoofschotel zijn berekend voor 4 personen met als aanvulling een na gerecht. Stoofschotel van worteltjes, doperwten, aardappelen cn rundcrpoulet. V/% K.G. aardappelen, tys bos worteltjes, 4 zomer- uien, 1/4 K.G. doperwten, 150 gr. runderpoulet, wat boter of vet, zout en fijngehakte peterselie. De runderpoulet met (zooveel water in een stoofpan opzetten, dat zij goed bedekt is. Wat zout toevoe gen en het vleesch in de goed gesloten pan op een zocht vuur gaar koken in pl.m. 1 1/4 uur. schoongeboende in vieren gesneden aardappe len, de geboende (niet geschrapte) worteltjes, de ge dopte erwten en de gesnipperde uien toevoegen. De pan sluiten de inhoud weer vlug aan de kook brengen en alles in ongeveer V2 uur gaar koken, bestanddeelen losjes door elkaar roeren. Het over tollige vocht in een sauskom gieten en het gerechj in een dekschaal of vuurvaste schotel overbrengen. Stoofschotel van slaboonen. tomaten, aardappelen en taptemelkpoeder. 1 z'2 K.G. aardappelen, K.G. slaboonen, 1/4 K.G. tomaten, wat boter of vet, 150 gr. taptemelkpoeder, wat zout. Wat water in een stoofpan aan den kook brengen. De helft i>an de schoongeboende, in vieren gesneden aardappelen er in leggen, daarop de slaboonen en vervolgens de rest van de aardappelen. De gewas- schen en in vieren gesneden tomaten, zout en wat bo ter of vet toevoegen. De pan sluiten, de inhoud vlug aan den kook brengen en in V2 uur gaar koken. Het taptemelkpoeder met water tot een glad papje aanmengen en aan de overige bestanddeelen toevoe gen. Het geheel losjes' door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht in .een sauskom gieten. Het gerecht in een dekschaal of vuurvaste schotel overbrengen. INBREKERS STELEN RUIM f 2500. Inbrekers hebben een goeden slag geslagen in een woning aan de Floralaan te Eindhoven. Door een raam van de keuken aan de achterzijde wisten zij binnen te komen. Zij vonden in een over een stoel hangende jas een portefeuille met een bedrag van f 2500 in bankpapier Verder ontvreemden zij f 60 contanten uit twee beurzen, een kostbaar radio toestel, drie stellen distributiebescheiden, eenige tien tallen benzinebons, een rijvergun'ning -voor avfto's, alsmede een vergunning®ot het dragen van een revol ver ten name van R. Krupka. De 'politie heeft onmiddellijk een uitgebreid- on derzoek ingesteld. De hoofdcommissaris van politie heeft een bedrag van f 500 uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen kan geven, welke tot arrestatie van de daders en het achterhalen van het gestolene kunnen leiden. De diefstal bij de Munt. Dader tot negen maanden veroordeeld- Vrijdag heeft de Utrechtsche rechtbank uitspraak gedaan tegen den 40-jarigen J. IC, werkman bij de Munt, die verdacht werd van diefstal van een zak met 1000 dubbeltjes. Verdachte hield steeds vol dat hij deze dubbeltjes in verschillende winkels had ontvangen welk verweer de rechtbank evenwel niet kon aanvaarden, vooral, om dat uit de getuigenverklaringen duidelijk was komen vast te staan, dat de dubbeltjes met het jaar 1941 drie dagen vóór den diefstal in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in omloop waren gebracht. Dit in overweging nemende, veroordeelde de rechtbank den verdachte conform den eisch, tot 9 maanden gevangenisstraf. Vacanties in den papiergroothandel Gemeenschappelijke vacantieperiode. De N.V.V.-persdienst schrijft: In den papier groothandel is besloten dezen zomer een proef te nemen met een gemeenschappelijke vacantie periode. Dertien firma's hebben hun klanten laten weten, dat hun zaken van 4 tot 18 Augustus ge sloten zullen zijn wegens vrijaf van alle vertegen woordigers en het grootste deel van hetkantoor- en magazijnpersóneel: de minimale bezetting, welke overblijft, zal net voldoende zijn voor de behande ling van spoedgevallen. De vacanties van het overige personeel zullen zich over een tijdverloop van 3 a 4 weken uitstrek ken. Van de enkele papierhandelaren, die zich dit jaar nog niet bij deze regeling konden aansluiten, hebben eenigen zich niettemin in beginsel bereid verklaard, er zich naar te richten door bijv. hun reizigers in dezelfde weken vacantie te geven. Ook de papierfabrikanten hebben hun instemming met het plan betuigd en toegezegd, waar mogelijk, er rekening mede te zullen houden. Op de zondoorstoofde heide hebben de imkers hun korven gebracht, waar de bijen de honing uit de bloemen puren. (Foto Pax-Holland m) AUTOM OLIE KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) MOLESTVERZEKERING. De waarnemend secretaris-generaal van het depar tement van Financjën maakt bekend, dat hij, gelet op het bepaalde bij artikel 3 van het besluit no. 199/1940 betreffende de onderlinge molestverzekeringsmaat- schappijen, heeft gelast de liquidatie van de Onder linge Waarborgmaatschappij tegen Moleslrisico, ge- vistigd te Ruinen. De datum, waarop genoemde maat schappij in liquidatie treedt, is vastgesteld op 20 Juli 1941. Verder heeft hij gelast de beëindiging van de dooi de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij te Oos- terwïjtwerd, gemeente 't Zandt (Gron.), uitgeoefende verzekering tegen molestschade met ingang van 15 Juli 1941 en de beëindiging van de door de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „Trio" gevestigd te Zee rijp, gemeente 't Zandt (Gron.), uitgeoefende verzeke ring tegen molestschade met ingang van 15 Juli 1941. WIELRIJDSTER DOOR STOOMTRAM OVERREDEN. In dè Putschelaan te Rotterdam is Vrijdag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 29-jarige wiel- rijdster G. E. C. v. d. Voort den dood vond. Zij wilde in de Putschelaan nog juist voor een uit de richting Brielschelaan naderende stoomtram oversteken; zij werd door cje locomotief gegrepen en verdween onder den wagen. Zij was vrijwel op slag dood. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecjalist,L.Veerstr. 10 EXAMENS. (Adv. Ingez. Med.) PROT. CHR. NIJVERHEIDS SCHOOL TE HAARLEM. Geslaagd voor het getuigschrift „Huishoudkun dige": E. Bakker, M. Bolhuis, L. de Clercq, A. Deelder, D. v. d. Goot, B. v. Lennep, L. Niebroek, R. Niebroek, B. Peper, F. Reus, K. Rot, P. van Waveren, G. Wijma, R. Bongers, L. Burger, I. Cassee, N. v. Dorp, F. v. Dorth, N. Fenenga, A. Hardenbol, H. de Jongh, C. Kemp, J. Lamme. G. Macpherson. L. Margadant, E. v. Neutegem, E. Niehorster, R. de Vries. Geslaagd voor het voorloopig getuigschrift der een-jarige opleiding tot „Huishoudkundige": N. v. Abs, W. Baadenhuysen, A. Halbersïna, I. Hansel, L. Kampinga, W. Schreuder, M. Schmidt Jong bloed, L. Spoelder, H. Stekelenburg, E. Talsma, C. Verlooy, N. v. d. Wal, M. Walles, J. Wallien, M. v. Thienen, T. v. Maanen (met lof), T. Das. Gelsaagd voor geuigschrift ..Kinderverzorgster": J. Bakker, N. Beek. N. Bruggeman, C. Haak. D. Hoenderdos, W. Janssen, C. Koen, C. v. Krieken, R. v. d. Linde, W. Mennes, C. de Boer, H. Lutke, J. Verkruyssen, C. Voordewind. L. Bakker. Geslaagd voor het getuigschrift „Hulp in de Huishouding": K.-Andringa, T. Baas, H. v. Dros ten, A. Dubbelman. G. v. Egmond, J. Hesselïnk, L. Kaufman, J. Kroonstuiver, M. v. Petegem, A. Poelman, A. Schaap, R. Smits, A. Stel, N. de Vries, A. Winter. Geslaagd voor het „getuigschrift „Costuumnaai- ster": M. van Buuren en A. Boeser. Geslaagd voor het getuigschrift „Voorbereidende klasse: A. Beetz, J. Brongers, G. Frank, F. Heem stra, W. v. Hemert, M. Hoppenbrouwer, M. Klaas- sen, R. Kooy, D. Leen, A. Meyer, E. v. Niel, J. Ooms, J. v. d. Raad, J. Reynèveld, J. Tyssen, J. Vollenga, G. Watzema, L. Zijp. I. de Boer, I. Hol- lenberg, J. Houtgraaf, I. Humting, A. de Jeu, L. Karsten, T. Kleinhuis, K. Kooiman, H. Lucas, M. Lucas, J. Marinus,' M. Nieuwenhuis, H. Sanders, G. Schaapman, H. Smiths, A. Wensing, B. Zwaan, J. v. d. Hout, A. v. Riessen, G. de Boer, T. Brou wer, Tr. Brouwer, A. Christiaans, S. v. Klaveren, C. Louisse, R. Mackelenberg, J. Minderhoudt, J. v. Niel, A. Roorda, W. Schönthaler.' J. Smid, J. Snel, F. Steenken, T. Toeset, T. de Vries, C. de Waal, H. Wolters. Geslaagd voor het getuigschrift „Middagcursus": N. Apekrom, B. Baars, B. Bijlevelt, M. v. Eerden, Persi! voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet Persil iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar toch, niettegenstaande dat, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want vol vertrouwen ziet Persil De toekomst tegemoet. cf D (Adv. Ingez. R. Helmerhorst, H. Kamphuis, M. Kats, R. lu. ten. S. Makkes v. d. Deyl, W. d. Nederlanden Neuteboom, J. Ophuysen, C. de Ronde, M. Schaai' man, E. Schoustra, R. v. Steenis, A. Stoel, H l Vries, W. de Wilde, T. Weyers, E. Calate. STUURLIED^ Geslaagd voor len stuurman gropte handelsva-- r ixr TT T n rfo 9 „f. .M W. E, Looijenga; voor 3en stuurman handelsvaart; W. G. Kuiper en voor het theoretiscj gedeelte van het examen voor 2en stuurman grw. handelsvaart: J. G. Nolst Trenité en N. Broekhui1' sen. Diverii, Geslaagd voor Mercurius-diploma Engelsche Haj. delscorrespondentie de heer K. Peper, te Haarlem.' Examen hoofdakte te Haarlem. Opgeroepen} candidaten. Geslaagd voor het geheele examen: mej. F. M. de Ruyter en de heeren P. Molenas- en H. B. Voorhuizen. Voor het gédeelte B slaagden: mej. C, M. v. 4 Pijl en de heeren J. W. v. d. Meer en F. Terwijii. Handelskennis 'L. O. Gslaagd: J. F. van fi» Geer. Hoofddorp. Voor de Kinderen (Teekentngen H. Kannegieter). EEN DAG VOL PECH. Eensklaps wordt hij ruw gewekt door een vreeselijk gezoem. En nog vóór hij goed kan denken, komt iets op hem toe en boem!, krijgt hij stompen van een ondier, dat ruw heen en weer beweegt. Is 't een vijand? Neen, *t is Kaatje die gewoon de kamer veegt. Bah, is dat nu altijd noodig hem te storen in zijn rust, als hij, moe van 't harde leven en zich van geen kwaad bewust, het ei- even van wil nemen? 'lc Ga er nu maar weer van. door. Maar ik kan je wel vertellen, Ik vind het niets aardig hoor! In deze hondsdagen is het de huisvrouw geb:. den om extra goed uit te zien naar de eerste ver. schijnsélen van bederf die zich in de huishouding voordoen Het is dan ook wel het juiste oogenbliï voor A. J. G. Strengholt's Uitgeversmij. om een boekje de wereld in te sturen dat heet „Strijd tegen bederf!, een handleiding voor huisvrouwen", doe Dr. C. M. J. Mees-Huët en dat nu letterlijk alk mogelijkheden behandelt die zich op het pad de: huisvrouw voordoen. Het bevat „Raadgevingen fo!; het voorkomen en bestrijden van'bederf van voe. dingsmiddelen, kleeren, schoenen, meubelen, huis raad en andere huishoudelijke artikelen: het be- strijden van schadelijke insecten" zooals de onder titel luidt. En dit doet het dan ook grondig, wi' zouden haast willen zeggen al te grondig, wat iet- -,wat vreemd klinkt, maar het .bedoelt dat deze „Raadgevingen" een heel boekwerkje geworden, zijn, dat mijns inziens lang geen slecht figuur zou maken bij de eersteiaarsopleiding voor huishoud kundige op onze huishoudscholen. Het 'nadeel er van voor de huisvrouw is het vol gende: de meeste huisvrouwen moeten snel wer ken omdat zij binnen bepaalde uren met een flinks hoeveelheid werk klaar moeten zijn. Dit is door distributiemaatregelen toch al heel wat moeilijker geworden en nu zal het vrijwel onmogelijk zijn voor haar om zich rustig tè verdiepen in een ove rigens zeer duidelijk en helder overzicht van de oorzaken, gevolgen en' bestrijding van bederf. Men moet daarbij bedenken, dat bederf op eenmaal ontdekt wordt en dat op hetzelfde ©ogenblik maat regelen noodig zijn, zoodat er geen tijd is om tot de rustige avonduren te wachten om liet vraag stuk te bestudeeren. Alleen het voorkomen kan rustig van tevoren overwogen worden, maar zelfs daarvoor zijn de meeste huisvrouwen nog beter ge- baat met een overzichtelijk lijstje met losse punten dan met een heel boekje. In de „Nederlandsche Eeuw-Reeks", uitgave Querido, Amsterdam, verscheen „Een Eeuw Neder landsche Mode" door Jkvr. dr. C. H. de Jonge, een prettig leesbaar boek over de Nederlandsche mode van 18201925. beginnend na den Franschen Tijd en met als titel van het laatste hoofdstuk „Naar Nieuwe Excessen". Het is begrijpelijk, dat het boek begint na' den Franschen tijd, toen Nederland weer vrij was en toen zich dus weer een eigen stijl ontwikkelde in ons land. Maar nu de eeuw toch overschreden werd in dit boek het loopt immers van 18201925 - hadden er nog wel een paar jaren bijgekund, om tenminste riiet te behoeven Ie eindigen met die leelijkste aller leelijke modes, die door de eeuwen heen zijn nagevolgd: de afgezakte taille en de knierok. De schrijfster eindigt met te zeggen na een aan duiding van wijzigingen in deze affreuse mode van 1925: „Zoo komt er v^eer een keer ten goede in een tijd, die nog niet zoo lang achter ons ligt, dat we van een historisch geworden mode kunnen spre ken. Daarom kunnen we ze nog niet ten volle be- oordeelen en mogen ze dus ook niet veroordeelen... enz.", waaruit zou kunnen bliiken dat een supple ment op dit zeer lezenswaardige boek over een jaar of tien zeker niet misplaatst zou zijn. En was het anders niet beter geweest om te eindigen bij den wereldoorlog, toen de mode bepaald werd door den enormen hoed, die een groote distinctie aan het uiterlijk verleende? Wie zich voor de mode interesseert, zal dit boek met genoegen lezen, niet om eens in te kijken, maar om van het begin tot het einde door te lezen en te bekijken (er staan ruim, 100 illustraties in) en daardoor een duidelijk beeld van het Nederland sche leven in dien tijd te krijgen. E. E. J.-P. 30) door THEA BLOEMERS. Het eerste wat de oude heer uitriep, toen ze uit- jgesproken had de-oude lieden hadden haar in zwijgende ontsteltenis aangehoord was: „En ze had waarachtig met Walter kurinen trou wen!" „Ja, dat had ze gekund, maar hoe slecht ze ook Was, daarvoor was ze toch niet verdorven genoeg", zei mevrouw van Zuylen met oprecht verdriet in haar stem. En zich tot het meisje wendend, ging ze met tranen in haar oogen en stem voort: „En dan te moeten bedenken, dat ik zooveel van je hield!" Dat was te veel voor Nora Ze liét zich voor me vrouw van Zuylen op de knieën vallen en snikte: „Tk hield ook ^ooveel van u!" „Dat is verduivelde onzin", viel mii«hp«"- Eduard driftig uit. „Verduivelde onzin!" herhaalde hij, zich 'steeds meer opwindend. „Ellendig schepsel, als je werkelijk van mijn vrouw .gehouden had. zou je liever gestorven zijn. dan haar op die ma nier te bedriegen en verdriet te doen!!' „Vergeef me!" stamelde hét ongelukkige meisje, nog steeds snikkend. „Je vergeven? Ik denk er niet aan om je te ver geven! Ik denk er niet aan!" De oude heer werd hoe langer hoe driftiger. „Niet alleen ons geld heb je gestolen, maar onzen naam. onze toewijding, onze gedachten, onze liefde. „Dat laatste is het. ergste!" klaagde mevrouw. En tot haar man: „Maar je moét niet zeggen, dat je haar niet wilt vergeven. Vergeet niet, dat ze veel meer geld had kunnen nemen, als ze gewild •ad. Ze heeft bijna alles in de fabriek gelaten en ik geloof dat ze van haar tegoed op de bank ook haast niets gebruikt heeft. En ze heeft zelfs haar best gedaan- om terug te geven wat ze genomen heeft". Het meisje knikte bevestigend. „Wat kan mij dat geld schelen", raasde mijnheer Eduard. „Wat maal ik om dat verduivelde geld..." „En ze heeft geweigerd met. Walter te trouwen", vervolgde mevrouw haar pleidooi. „Het zou dan ook wel een ongelooflijk-gemeene streek zijn geweest, als ze dat gedaan had!" ant woordde de oude heer, die niet te vermurwen scheen smalend. Maar de goedhartige dame gaf l"\et nog niet op. „Je weet immers zelf dat ze van ons wegge vlucht is en dat het Walter de grootste moeite ge kost heeft, haar te bewegen weer mee hierheen té gaan". „Het is allemachtig jammer, dal hij zich die moeite getroost heeft", klonk liet schampere be scheid. „Ik heb grooten lust om de zaak in handen van de justitie te geven. Een paar maanden in de cel zullen haar tot nadenken brengen. Zoo door- cn-door verdorven, brutale avonturierster!" „Ik ben overtuigd dat je dat niet zult doen", verklaarde mevrouw van Zuylen, die, in tegenstel ling met haar man, geen oogenblik haar kalmte verloren had. En daarom voerde ze een kort, fluisterend gesprek met hem, waarin ze hem onder het oog bracht, dat een proces een publiek schan daal zou geven, waaraan niemand iets zou hebben, dan alleen het op een relletje beluste publiek, dat gnuiven zou ten koste van hun goeden, ouden naam. Zo'oals gewoonlijk misten de rustige, verstan- dige woorden van zijn aangebeden vrouw hun uit werking niet op den opvliegenden mijnheer Eduard. Hij staarde een poosje voor zich uit en mompelde toen halfluid: „Het is niet anders; we kunnen ons tegenover de publieke opinie niet als een stel gek ken gedragen. Maar", vervolgde hij tot zijn vrouw, „één ding slaat vast. Ze gaat oogenblikkelijk de deur uit en zal hier nooit meer een voeit in huis zetten". „Zou je niet wachten tot Walter thuis komt?" stelde mevrouw van Zuylen voor. „Ik denk er niet aan! Plet is juist een groot ge-^ luk dat hij er niet is-en ze moet weg zijn voor hij* terug komt. Ze moet zijn pad niet meer kruisen!" Daarop keerde hij zich naar Nora en zei, voor het oogenblik veel kalmer: „Luister eens juffertje. Ik zal de justitie er bui ten laten, maar op één voorwaarde en die is dat je oogenblikkelijk mijn huis verlaat en er nooit meer een voet over den drempel zet. Versta je, nooit meer!" Zijn drift kwam plotseling weer terug en hij schreeuwde: „Er uit, hoor je, er uit! Mijn huis uit! Opgerflar- cheerd, direct!" Hij drukte op de bel en toen een oogenblik later de huisknecht de kamer binnenkwam, gaf hij or der „om dat schepsel onmiddellijk het terrein af te jagen". De huisknecht werd bleek, trilde op zijn bee- nen: zoo geschrokken was hjj. Was mijnheer gek geworden? „Bedoelt u juffrouw Constance?" stamelde hij. „Ik bedoel dat schepsel daar!" donderde mijn heer Eduard, terwijl hij met een uitgestrekten vin ger naar Nora wees. „Ze is net zoomin juffrouw Constance als dat jij .het bent. Kom, zet haar er uit! Vlug alsjeblieft!" 1 Maar deze vernedering wachtte het meisje niet af. Ze keek met wilde, wanhopige oogen naar mijnheer Eduard, die purper zag van woede, naar mevrouw, die schreide en naar Constance en haar man, die met b'leeke, angstige gezichten de zwij gende getuigen van het verschrikkelijk tooneel wa ren geweest. Daarop wierp ze een laatsten blik op het geschilderde portret van Walter, dat aan den muur van den salon hing, en met een gesmoorden kreet vloog ze de kamer uit, de hall door en naar buiten. Op een teeken van den heer des huizes volgde de huisknecht haar en met een ongeduldig hand gebaar beduidde hij zijn vrouw, die hetzelfde wij de doen, dat hij dat volstrekt niet wilde hebben. En zijn vrouw gehoorzaamde. „Meer dan genoeg over haar!" zei mijnheer Eduard scherp. „We kunnen onze aandacht beter wijden aan degenen die er recht op hebben", en hij wendde zich tot dr. Resink en diens vrouw, die, ondanks hun voornemen om Nora te hulp te ko men, dit achterwege hadden gelaten, omdat ze nu wel inzagen, dat ze tegen de ziedende drift van mijnheer Eduard toch niets konden uitrichten. Zelfs mevrouw van Zuylens pleidooi was immers vruchteloos geweest. Nu de oude heer en dame gelegenheid kregen hun volle attentie aan de jonge doktersvrouw te wijden, zagen ze, dat ze inderdaad niemand anders kon zijn dan de dochter van hun overleden zoon. Het was een onweersprekelijk feit, dat Nora en zij op elkaar leken, maar nu ze de beide meisjes naast elkaar hadden gezien, zagen ze toch duidelijk het verschil. Haai- figuur, haar trekken en haar stem.... het droeg alles den onuitwischbaren stempel „van Zuylen" en vooral teekenend was haar aangebo ren distinctie, een eigenschap, die ook voor haar vader zoo kenmerkend was geweest. Haar grootmoeder trad op haar toe en kuste haar, ,Mijn kind", zei ze, nog steeds in tranen, „ik zal je van je houden, al was het alleen maar ter- wille van je vader". „Beste meid", begon mijnheer Eduard, na een poosje op ernstigen toon. „Er is veel wat we je zou den kunnen verwijten of laat ik liever zeggen, wat we je moeten vergeven. Het was verkeerd, heel verkeerd van je, om zoo weinig respect voor ons te toonen," dat je weg bent gegaan zonder ons te schrijven of in elk geval zonder ons te laten we ten, dat je onze'invitatie om bij ons te komen, niét aannam. Als je dat gedaan had, zou een indring ster nooit gelegenheid hebben gekregen, om zich voor jou uit te geven en dan zou ons een heele* boel ellende gespaard zijn gebleven". „Ik heb er nu ook erg berouw over", begon Constance, maar haar man viel haar in de rede. „Ik geloof dat het mijn schuld is. We waren zoo vol van ons plan om zoo gauw mogelijk te trou wen en naar Zuid-Afrika te gaan, dat we gewoon weg geen tijd hadden om aan iets anders te de»* ken". „Ja, ik geloof ook dat het dat was", voegde Con stance er haastig bij, blij, dat hij deze neutrale verklaring had gevonden, waardoor haar groot ouders zich onmogelijk gegriefd konden voelen en met een allerliefste stem voegde ze er bij: hoop dat u mij wilt vergeven, grootvader eö grootmoeder". Mevrouw van Zuylen was op het punt een vrien delijk antwoord te geven, toen de deur open ginI en Waiter binnenkwam, doodsbleek. „Wat is dat voor nonsens, wat ik daar over Constance te hooren krijg?" begon hij zenuwachtig, maar hij hield onmiddellijk op. toen hij de vreeffl* de jonge vrouw ontdekte. Met. wijd-ópen oogen staarde hij naar haar. (Wordt vervolgd). f

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6